Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν το ρουτερ σου είναι παλιό σκέψου μήπως πρέπει να επικοινωνήσεις με την εταιρία που σου παρέχει internet για να στο αντικαταστήσουν. Μέχρι να γίνει αυτό δοκίμασε να κάνεις κλείσεις και να ξανανοίξεις το router. Αν αυτό δεν διορθώσει το πρόβλημα, δοκίμασε να κάνεις reset στο router (μετά θα πρέπει να μπεις στο web interface του router και να ξαναπεράσεις τους κωδικούς για το internet)

με λιγα λογια αποκλειεται να πρεπει να πειραξω κατι στο κινητο;

Link to comment
Share on other sites

ρε παλικάρια έχω φάει το κόσμο να το βρω και δεν το βρίσκω.

Πως μπορώ να αλλάξω το πληκτρολόγιο του μηνύματος και να το βάλω όπως ήταν τα παλαιά δηλαδή στο κουμπί 1 α,β,γ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Άσε την 1443 dev. Τα kml και kmz δουλεύουν και στην 1443 stable, όμως πιθανόν όχι όπως προσπαθείς εσύ να τα ανοίξεις. Για να μην σε πολυμπευρδεύω όμως νομίζω ότι η εφαρμογή KMLZ to Earth θα σου λύσει τα χέρια.

Ορίστε και ένα άρθρο που αναφέρει πως μπορείς να ανοίξεις kml και kmz αρχεία σε smartphone --> http://environmentinview.blogspot.gr/2013/09/how-to-view-kmz-or-kml-file-on-mobile.html

 

Σε ευχαριστώ πολύ που απασχολήθηκες και πάλι φίλε μου άλλα και πάλι...το πρόγραμμα κάνει τα ίδια,τα φορτώνω μέσο του klmz και απο εκεί με το που πας να τα ανοίξεις στο earth γίνονται τα ίδια πάλι ΣΦΑΛΜΑ :1 network failure...στις αρχές άνοιγε χωρίς κανένα άλλο πρόγραμμα,αμέσως στο google earth,ακόμα και στο neo v που είχα άνοιγε αμέσως

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ που απασχολήθηκες και πάλι φίλε μου άλλα και πάλι...το πρόγραμμα κάνει τα ίδια,τα φορτώνω μέσο του klmz και απο εκεί με το που πας να τα ανοίξεις στο earth γίνονται τα ίδια πάλι ΣΦΑΛΜΑ :1 network failure...στις αρχές άνοιγε χωρίς κανένα άλλο πρόγραμμα,αμέσως στο google earth,ακόμα και στο neo v που είχα άνοιγε αμέσως
με ποιο τρόπο τα αποθύκευσες στο τηλέφωνο. Υπάρχει ένα θέμα με αυτά τα αρχεία που δεν έχει να κάνει με το τηλέφωνο. Κατέβασα κάποια samples από kml και kmz στο τηλεφωνό μου , τα οποία αποθηκεύτηκαν στον φάκελο downloads και πατόντας πάνω τους άνοιξαν κανονικά. Μετά τα αντέγραψα κάπου αλλου και δεν τα άνοιγε. Κάνε το εξής. Φτιάξε ενα mail με αποστολή στο ίδιο το gmail σου με συνημμένο ενα τέτοιο kml ή kmz αρχείο. Μετά πήγαινε στην εφαρμογή gmail του τηλεφώνου, άνοιξε το mail αυτό και πάτα πάνω στον σύνδεσμο του συνημμένου kml αρχείου, Επέλεξε να το ανοιξει με το Earth και πες μου αν στο ανοίγει. Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

Έχω θέμα με το root.....

Το root checker λέει πως δεν είμαι.Χθες έγραφε ΟΚ......τι στο διάλο?το παράτησε βραδυάτικα η γκόμενα και έχει τις στραβές του σήμερα?????

Κάνω τον οδηγό για το TWRP,με λέει ΟΚ και όταν το ανοίγω με λέει πως δεn είμαι rooted!

Δεν κάνω κάτι καλά?

Link to comment
Share on other sites

 

----- προσθήκη μηνύματος 38 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

με ποιο τρόπο τα αποθύκευσες στο τηλέφωνο. Υπάρχει ένα θέμα με αυτά τα αρχεία που δεν έχει να κάνει με το τηλέφωνο. Κατέβασα κάποια samples από kml και kmz στο τηλεφωνό μου , τα οποία αποθηκεύτηκαν στον φάκελο downloads και πατόντας πάνω τους άνοιξαν κανονικά. Μετά τα αντέγραψα κάπου αλλου και δεν τα άνοιγε. Κάνε το εξής. Φτιάξε ενα mail με αποστολή στο ίδιο το gmail σου με συνημμένο ενα τέτοιο kml ή kmz αρχείο. Μετά πήγαινε στην εφαρμογή gmail του τηλεφώνου, άνοιξε το mail αυτό και πάτα πάνω στον σύνδεσμο του συνημμένου kml αρχείου, Επέλεξε να το ανοιξει με το Earth και πες μου αν στο ανοίγει.

 

Τώρα κάτι κάναμε!Ανοίξανε μέσο mail αλλά και πάλι δεν τα δείχνει σωστά.Εμφανίζεται όλη η περιοχή με ένα αχνό άσπρο και όχι με τις περιμετρικές γραμμές που έπρεπε να εμφανίζεται. Βρίσκοντας τα αρχεία εκεί που τα κατέβασε αν πας να τα ανοίξεις βγάζει πάλι το failure.Κάτι ακόμα,το πρωί που δοκίμασα να μου βρει που είμαι με έβγαλε γύρο στο μισό χλμ λάθος,ενώ το google maps με έβγαλε ακριβώς.Επίσης και όταν οδηγούσα το maps έδειχνε διαρκώς που είμαι ενώ το earth κόλλαγε στο ίδιο σημείο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω θέμα με το root.....

Το root checker λέει πως δεν είμαι.Χθες έγραφε ΟΚ......τι στο διάλο?το παράτησε βραδυάτικα η γκόμενα και έχει τις στραβές του σήμερα?????

Κάνω τον οδηγό για το TWRP,με λέει ΟΚ και όταν το ανοίγω με λέει πως δεn είμαι rooted!

Δεν κάνω κάτι καλά?

Ανοιξε το SupeSU και στην καρτέλα "Εφαρμογές" δες αν στα δεξιά του Root checker έχει κόκκινη δίεση # . Αν ναι, πάτα πάνω και menu που θα βγάλει εκεί που λέει "Προσβαση" άλλαξε το "Απόκλεισε" σε "Χορήγησε" και πάτα αποθήκευση. Τώρα δοκίμασε να δεις τι σου βγάζει.

Link to comment
Share on other sites

Ζητάει αναβάθμιση το SU.Πατάω για αναβάθμιση μέσω TWRP,λέει αν δεν γίνει αυτόματα να το κάνω χειροκίνητα.

Αλλά αν το κάνω έτσι,βγάζει 4-5 γραμμές στα κινέζικα.

Να πατήσω στη αναβάθμιση το "κανονική"?

Link to comment
Share on other sites

 

----- προσθήκη μηνύματος 38 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Τώρα κάτι κάναμε!Ανοίξανε μέσο mail αλλά και πάλι δεν τα δείχνει σωστά.Εμφανίζεται όλη η περιοχή με ένα αχνό άσπρο και όχι με τις περιμετρικές γραμμές που έπρεπε να εμφανίζεται. Βρίσκοντας τα αρχεία εκεί που τα κατέβασε αν πας να τα ανοίξεις βγάζει πάλι το failure.Κάτι ακόμα,το πρωί που δοκίμασα να μου βρει που είμαι με έβγαλε γύρο στο μισό χλμ λάθος,ενώ το google maps με έβγαλε ακριβώς.Επίσης και όταν οδηγούσα το maps έδειχνε διαρκώς που είμαι ενώ το earth κόλλαγε στο ίδιο σημείο.

Χρησιμοποίησε το google drive για να ανεβάσεις και να αποθηκεύσεις εκεί τέτοιου τύπου αρχεία. Μετά μπες στο Earth , πάτα τις τρεις γραμμούλες πάνω δεξιά , πάτα στο google drive και επέλεξε όποιο αρχείο kml ή kmz θες να ανοίξεις. Για την ακρίβεια θέσης στο Earth μάλλον πρέπει να πατάς το εικονίδιο του GPS (το κυκλικό με τον σταυρό) που βρίσκεται πάνω δεξιά για να ενημερώνει την θέση σου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ζητάει αναβάθμιση το SU.Πατάω για αναβάθμιση μέσω TWRP,λέει αν δεν γίνει αυτόματα να το κάνω χειροκίνητα.

Αλλά αν το κάνω έτσι,βγάζει 4-5 γραμμές στα κινέζικα.

Να πατήσω στη αναβάθμιση το "κανονική"?

Πάτα το κανονική, μετά θα θέλει επανεκκίνηση. Αν σου κάνει πάλι τα ίδια μπες στο TWRP και φλάσαρε το Update SuperSU-v2.14.zip

.
Link to comment
Share on other sites

Οι ρυθμίσεις είναι οι εξής:

Profile - My money - My preapproved payments- Update - Set available funding resources - Conversion options (το ίδιο μετά στη κάρτα που θες και πατάς save)

Και επιλέγεις "Bill me in the currency listed on the seller's invoice."

 

το έκανα αυτό στην τελευταία αγορά του δεύτερου Lenovo και ενώ μου έβγαζε στο To2c 188.98USD και το υπολόγιζε ως 147,26 euro από την τράπεζα τράβηξαν τελικά 151,14. Μπαίνοντας βέβαια μέσα στο paypal και τσεκάρωντας την ισοτιμία μου το έβγαλε 154,80, άρα καλά είμαστε που το υπολόγισε η τράπεζα και όχι το paypal.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Πάτησα "κανονική" ,αλλά τίποτα δεν έγινε.

Μπήκα στο TWRP (τα κατάφερα !!!!!),

έκανα το βήμα 10 από τον οδηγό,

βγήκα κεντρική οθόνη,

ΔΕΝ ζητήθηκε καμμιά άδεια από το SU,

είδα στο checker ότι είμαι rooted,

στο SU ξαναζητάει αναβάθμιση,πατάω να κάνει και στο τέλος βγάζει "Superuser install failed".

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το ΞΑΝΑ κατέβασα από το Playstore,ζήτησε επανεκκίνηση,την έκανα και όταν ξαναάνοιξε το κινητό πάλι δεν ήμουν rooted !!!!!!!!!!

Κάποιος με κάνει σίγουρα πλάκα........... :cry::cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

κατεβασα απλες εφαρμογες απο το Store, και τωρα που παω να απεγκαταστησω καποιες δε μου το επιτρεπει, ουτε απο τις "Εφαρμογες" ουτε απο το Link2sd !!! Μου λεει "δυστυχως η εφαρμογη Ρυθμισεις εχει σταματησει" κτλ !!! Πως στο καλο θα τις ξεφορτωθω;
Link to comment
Share on other sites

Πάτησα "κανονική" ,αλλά τίποτα δεν έγινε.

Μπήκα στο TWRP (τα κατάφερα !!!!!),

έκανα το βήμα 10 από τον οδηγό,

βγήκα κεντρική οθόνη,

ΔΕΝ ζητήθηκε καμμιά άδεια από το SU,

είδα στο checker ότι είμαι rooted,

στο SU ξαναζητάει αναβάθμιση,πατάω να κάνει και στο τέλος βγάζει "Superuser install failed".

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το ΞΑΝΑ κατέβασα από το Playstore,ζήτησε επανεκκίνηση,την έκανα και όταν ξαναάνοιξε το κινητό πάλι δεν ήμουν rooted !!!!!!!!!!

Κάποιος με κάνει σίγουρα πλάκα........... :cry::cry::cry::cry:

Άκου, αν δεν κάνω λάθος την 1443 την έχεις μέσω του system update η οποία μπήκε σαν update της 1441. Θεωρώ ότι τα bugs που αντιμετωπίζεις μπορεί να οφείλονται στο ότι δεν εγκατέστησες την full 1443 rom. Όποτε προτείνω να φλασάρεις από την αρχή 1443.

Link to comment
Share on other sites

Άκου, αν δεν κάνω λάθος την 1443 την έχεις μέσω του system update η οποία μπήκε σαν update της 1441. Θεωρώ ότι τα bugs που αντιμετωπίζεις μπορεί να οφείλονται στο ότι δεν εγκατέστησες την full 1443 rom. Όποτε προτείνω να φλασάρεις από την αρχή 1443.

Την 1441 έχω!

Να την εγκαταστήσω από την αρχή?

Το έκανα ξανά update από το TWRP,ξαναέγινε rooted και το εικονίδιο του SU είναι με τη μορφή του android και μπορεί να γίνει uninstalled.

Να το κάνω απεγκατάσταση και να το βάλω από το playstore?

To έκλεισα το κινητό,το ξανάνοιξα και πάει πάλι το root...... άρχισα να γελάω από τα νεύρα!

Edited by immortal207
Link to comment
Share on other sites

κατεβασα απλες εφαρμογες απο το Store, και τωρα που παω να απεγκαταστησω καποιες δε μου το επιτρεπει, ουτε απο τις "Εφαρμογες" ουτε απο το Link2sd !!! Μου λεει "δυστυχως η εφαρμογη Ρυθμισεις εχει σταματησει" κτλ !!! Πως στο καλο θα τις ξεφορτωθω;

Το κινητό ποια rom "φοράει" από που το πήρες και τι του είχες ζητήσει να κάνουν στο τηλέφωνο πριν το στείλουν. Root? gapps? αφαίρεση εφαρμογών κινέζικών?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Την 1441 έχω!

Να την εγκαταστήσω από την αρχή?

Το έκανα ξανά update από το TWRP,ξαναέγινε rooted και το εικονίδιο του SU είναι με τη μορφή του android και μπορεί να γίνει uninstalled.

Να το κάνω απεγκατάσταση και να το βάλω από το playstore?

To έκλεισα το κινητό,το ξανάνοιξα και πάει πάλι το root...... άρχισα να γελάω από τα νεύρα!

κάνε τον οδηγό από την αρχή και κατέβασε αντί την 1441 την 1443 stable από εδώ

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό ποια rom "φοράει" από που το πήρες και τι του είχες ζητήσει να κάνουν στο τηλέφωνο πριν το στείλουν. Root? gapps? αφαίρεση εφαρμογών κινέζικών?

VIBEUI_V2.0_9432_ST_A806, το πηρα απο Minideal στις 29 Σεπτεμβρη, και ειχα ζητησει

1. Install Greek language.

2. Root the phone.

3. Install Google playstore, google apps.

4. Remove all Chinese apps

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό ποια rom "φοράει" από που το πήρες και τι του είχες ζητήσει να κάνουν στο τηλέφωνο πριν το στείλουν. Root? gapps? αφαίρεση εφαρμογών κινέζικών?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

κάνε τον οδηγό από την αρχή και κατέβασε αντί την 1441 την 1443 stable από εδώ

Από εδώ πως κατεβάζω?πολλά καραγκιοζιλίκια έχει και δεν ξέρω τι να πατήσω....

Την έχω κατεβάσει από το needrom (VIBEUI_V2.0_1443_7.28.1_ST_A806_NK_W_5F69.zip). Δεν κάνει από εκεί?

Ένα BaiduYunGuanjia κατεβαίνει αργά με 10MB αρχείο......

Edited by immortal207
Link to comment
Share on other sites

VIBEUI_V2.0_9432_ST_A806, το πηρα απο Minideal στις 29 Σεπτεμβρη, και ειχα ζητησει

1. Install Greek language.

2. Root the phone.

3. Install Google playstore, google apps.

4. Remove all Chinese apps

To no 4 είναι η αιτία όλων το "παραξενων" που συμβαίνουν στο τηλέφωνό σου.

Στην υπογραφή μου υπάρχει οδηγός αναβάθμισης σε άλλη updated rom. Αντί την 1441 κατέβασε την 1443 stable από εδώ ή εδώ

 

----- προσθήκη μηνύματος 37 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Από εδώ πως κατεβάζω?πολλά καραγκιοζιλίκια έχει και δεν ξέρω τι να πατήσω....

Την έχω κατεβάσει από το needrom (VIBEUI_V2.0_1443_7.28.1_ST_A806_NK_W_5F69.zip). Δεν κάνει από εκεί?

Ένα BaiduYunGuanjia κατεβαίνει αργά με 10MB αρχείο......

Ναι βάλε αυτή.

Link to comment
Share on other sites

To no 4 είναι η αιτία όλων το "παραξενων" που συμβαίνουν στο τηλέφωνό σου.

Στην υπογραφή μου υπάρχει οδηγός αναβάθμισης σε άλλη updated rom. Αντί την 1441 κατέβασε την 1443 stable από εδώ ή εδώ

επειδη σε ενα σημειο προτεινεις να κανουμε backup τη rom στην εξωτερικη sd, ποσος χωρος χρειαζεται γι αυτο; γιατι αυτη τη στιγμη η sd μου εχει ενα partition 1,3 gb για αρχεια και 500 mb για apps (της ειχα φτιαξει partitions για να δουλεψει το link2sd

 

υγ. εξυπακουεται το ποσο σ ευχαριστω για τη βοηθεια :O

Link to comment
Share on other sites

καταφερα τελικα να κανω διαγραφη καποιοων εφαρμογων, μεσα απ το λαπτοπ, συνδεοντας το με το κινητο μεσω του MoboRobo. Αλλα συντομα θα του κανω και αναβαθμιση μπας και στρωσει, γιατι πολλα περιεργα μας κανει.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το μνμ μου ήρθε σήμερα από το Vickmall,σχετικά με τα προβλήματα που έχει το μοντέλο (power manager και theme center για τους περισσότερους από εμάς).....

 

Dear customer,

 

Some customers told us the Lenovo A806 has notification problem .

 

Before shipping,we delete all Chinese apps(about power manager,most customers asked to delete it).We are sorry about it,the rom has no problem,but we delete the power manager before shipping,so the phone appear such problem.

If you want to solve this problem,pls install the same rom again,and don’t delete the power manager.

 

SP Flash_tool:

 

https://mega.co.nz/#!DgVyGKLb!Z6CmwgIZDNQ3cMYN9nsq3htZCGomgwKdVPOHbAr50yc

 

ROM:

 

https://mega.co.nz/#!DgVyGKLb!Z6CmwgIZDNQ3cMYN9nsq3htZCGomgwKdVPOHbAr50yc

 

Android 4.4 driver:

 

https://mega.co.nz/#!zw03lbKR!0rBLBEi4XevUytJbJhBSrstEmJ7rK8UTA6LDmwpnRlE

 

Pls download them to your computer (windows 7).

 

And do as the silimar way as PDF file,thanks.

 

Εντάξει,όπως και την προηγούμενη φορά που ζήτησα την ROM,την έστειλαν την 2η φορά μαζί με ένα "sorry"... ;)

Edited by immortal207
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το μνμ μου ήρθε σήμερα από το Vickmall,σχετικά με τα προβλήματα που έχει το μοντέλο (power manager και theme center για τους περισσότερους από εμάς).....

 

Dear customer,

 

Some customers told us the Lenovo A806 has notification problem .

 

Before shipping,we delete all Chinese apps(about power manager,most customers asked to delete it).We are sorry about it,the rom has no problem,but we delete the power manager before shipping,so the phone appear such problem.

 

If you want to solve this problem,pls install the same rom again,and don’t delete the power manager.

 

SP Flash_tool:

 

https://mega.co.nz/#!DgVyGKLb!Z6CmwgIZDNQ3cMYN9nsq3htZCGomgwKdVPOHbAr50yc

 

ROM:

 

https://mega.co.nz/#!DgVyGKLb!Z6CmwgIZDNQ3cMYN9nsq3htZCGomgwKdVPOHbAr50yc

 

Android 4.4 driver:

 

https://mega.co.nz/#!zw03lbKR!0rBLBEi4XevUytJbJhBSrstEmJ7rK8UTA6LDmwpnRlE

 

Pls download them to your computer (windows 7).

 

And do as the silimar way as PDF file,thanks.

 

Εντάξει,όπως και την προηγούμενη φορά που ζήτησα την ROM,την έστειλαν την 2η φορά μαζί με ένα "sorry"... ;)

 

Η rom δεν είναι αυτό που στείλανε. Έχεις κανά άλλο link?

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...