Jump to content

Lenovo A8 (A806)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όπως σου είπα μην ασχοληθείς άλλο με αυτή την rom.

 

Ξέρεις ποιο είναι η πλάκα. Με αυτή την ρομ δεν μου έχει βγάλει κανένα απο όλα αυτά τα προβλήματα που διαβάζω εδώ και δυο ώρες στο νήμα.

Αν εξαιρέσεις το +30 που θέλει για τα τηλέφωνα. Να ανησυχήσω ;

χχαχαχχα

Link to comment
Share on other sites

Kandilak HELP

 

Flashara την 1441 με επιτυχία. Εβαλα και gapps και όλα καλά. Δεν πρόσεξα αν είχα root αλλά το εικονοδιο υπήρχε.

 

Έκανα update το συστημα από setings κτλ κτλ στην 1443 όλα καλά όσπου δοκίμασα το root στον es filemanager kai μου λέει

που πας ρε καραμητρο δεν έχεις root.

 

Το εικονίδιο υπάρχει αλλά παντώντας το λέει " There is no SU Binary installed and supersu cannot install it.This is a problem."

Ston οδηγό κάπου λέει ότι όταν ξεκινησει κανονικά το κινητο και διαλέξουμε γλώσσα αγγλικά ή κινέζικα το supersu με ρώτησε να δώσω δικαιώματα και τα έδωσα.

 

Είπα να μπω με vol up + vol down + power button στο TWRP kai να ξαναφλασάρω το ροοτ αλλά αντι να βγω στο TWRP βγήκα σε ένα της Lenovo και δεν ξέρω τι να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Οι ρομ που φορανε τα κινεζομαγαζα και το στελνουν ως multilanguage κατι μπλοκαρουν για να μην κανει το official updates για να μην χανεις την γλωσσα που εχεις ζητησει να περασουν και σου εμφανιζει μετα μονο ENG/CN , και συνεπως να αποφευγουν να τους ζαλιζεις μετα τι να κανεις και πως.
Link to comment
Share on other sites

Οι ρομ που φορανε τα κινεζομαγαζα και το στελνουν ως multilanguage κατι μπλοκαρουν για να μην κανει το official updates για να μην χανεις την γλωσσα που εχεις ζητησει να περασουν και σου εμφανιζει μετα μονο ENG/CN , και συνεπως να αποφευγουν να τους ζαλιζεις μετα τι να κανεις και πως.

 

αρα να υποθεσω οτι ειναι και rooted εφοσον το εχουν κανει αυτο

Link to comment
Share on other sites

αρα να υποθεσω οτι ειναι και rooted εφοσον το εχουν κανει αυτο

 

Αν τους το ζητησεις ,,, τοτε ναι.

αν θελεις να ελεγχεις αν ειναι ροοτ ,,, βαλε απο play store το root checker και θα σου πει αν εισαι root.

 

Eπισης σε αυτες τις ρομ οπως η 9432 ειναι πιο πιθανο να κρασαρουν διαφορα πραγματα αν σβησει η παγωσει καποιος τα κινεζικα apps η γενικα το πειραξει στα βασικα του συστηματος.

Στις official δειχνει οτι δεχεται uninstall apps καλυτερα.

Edited by Thanos_ATH
Link to comment
Share on other sites

Kandilak HELP

 

Flashara την 1441 με επιτυχία. Εβαλα και gapps και όλα καλά. Δεν πρόσεξα αν είχα root αλλά το εικονοδιο υπήρχε.

 

Έκανα update το συστημα από setings κτλ κτλ στην 1443 όλα καλά όσπου δοκίμασα το root στον es filemanager kai μου λέει

που πας ρε καραμητρο δεν έχεις root.

 

Το εικονίδιο υπάρχει αλλά παντώντας το λέει " There is no SU Binary installed and supersu cannot install it.This is a problem."

Ston οδηγό κάπου λέει ότι όταν ξεκινησει κανονικά το κινητο και διαλέξουμε γλώσσα αγγλικά ή κινέζικα το supersu με ρώτησε να δώσω δικαιώματα και τα έδωσα.

 

Είπα να μπω με vol up + vol down + power button στο TWRP kai να ξαναφλασάρω το ροοτ αλλά αντι να βγω στο TWRP βγήκα σε ένα της Lenovo και δεν ξέρω τι να κάνω.

Είχα προειδοποιήσει εδώ. Τώρα για να ξανακάνεις root το τηλέφωνο πρέπει να εγκαταστήσεις TWRP με το Flash_tool από το PC.

Link to comment
Share on other sites

Αν τους το ζητησεις ,,, τοτε ναι.

αν θελεις να ελεγχεις αν ειναι ροοτ ,,, βαλε απο play store το root checker και θα σου πει αν εισαι root.

 

το έχω κάνει... και μολις παταω check... πετάγετε ενα app στα κινέζικα με 2 κουμπια.. το ένα μετράει αντίστροφα το οποίο αν το πατήσω μου λέει δεν έχεις root και το άλλο που αν το πατήσω μου λέει είσαι rooted :P τι να πιστέψω ο άμοιρος

Link to comment
Share on other sites

Από το pandawill έχουνε πολλοί προβλήματα τον τελευταίο καιρό. Προτείμησε vickmall,minideal ή to2c. Α και πάρε το Α8 Α806.

 

οταν λες προβλήματα?

Link to comment
Share on other sites

το έχω κάνει... και μολις παταω check... πετάγετε ενα app στα κινέζικα με 2 κουμπια.. το ένα μετράει αντίστροφα το οποίο αν το πατήσω μου λέει δεν έχεις root και το άλλο που αν το πατήσω μου λέει είσαι rooted :P τι να πιστέψω ο άμοιρος

Εισαι rooted.

Link to comment
Share on other sites

το έχω κάνει... και μολις παταω check... πετάγετε ενα app στα κινέζικα με 2 κουμπια.. το ένα μετράει αντίστροφα το οποίο αν το πατήσω μου λέει δεν έχεις root και το άλλο που αν το πατήσω μου λέει είσαι rooted :P τι να πιστέψω ο άμοιρος

 

δοκιμασε καποιο app που να θελει να εισαι ροοτ να δεις αν θα το εγκαταστησει ...... δοκιμασε να περασεις το mobile uncle tools απο play store.

αν δεν γινεται περασε το τελευταιο SU apo recovery (zip format)

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο μερικές μέρες άνοιγα με το google earth αρχεία kmz και kml χωρίς πρόβλημα,τα χρειάζομαι για την δουλειά μου.Σήμερα δεν τα ανοίγει και μου βγάζει στο google earth ΣΦΑΛΜΑ:1 NETWORK FAILURE ,τι μπορεί να φταίει?update δεν έκανα,είμαι με την 1441
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε καποιο app που να θελει να εισαι ροοτ να δεις αν θα το εγκαταστησει ...... δοκιμασε να περασεις το mobile uncle tools απο play store.

αν δεν γινεται περασε το τελευταιο SU apo recovery (zip format)

 

το εγκατέστησε κανονικά και με ρώτησε στο άνοιγμα η κινέζικη εφαρμογή να του δώσω access φαντάζομαι. και άνοιξε .

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο μερικές μέρες άνοιγα με το google earth αρχεία kmz και kml χωρίς πρόβλημα,τα χρειάζομαι για την δουλειά μου.Σήμερα δεν τα ανοίγει και μου βγάζει στο google earth ΣΦΑΛΜΑ:1 NETWORK FAILURE ,τι μπορεί να φταίει?update δεν έκανα,είμαι με την 1441
"Αποτυχία Δικτύου" έχεις ελέγξει αν δουλεύει το δικτυό σου κανονικά?
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτή που κατεβάζεις από τον needrom μπαίνει με την ίδια διαδικασία. Αν η συσκευή σας έχει την 1441 , προαιρετικά μπορείτε μετά το τελευταίο φλασάρισμα, (αυτό που μπαίνουν τα gapps) να ξαναμπείτε στο TWRP και να πάτε Restore, να επιλέξετε το τελευταίο backup (αυτό που πήρατε στο βήμα 6 του οδηγού), να ξετσεκάρετε Boot, Cache, System, NVRAM και να αφήσετε τσεκαρισμένο μόνο το Data και μετά να κάνετε Swipe to restore. Στο τέλος Reboot System. Με αυτό τον τρόπο θα έχετε την 1443 + τις εφαρμογές και τα δεδομένα που είχατε πριν το update.

 

Σημ. Σε αυτή την rom έχουν προστεθεί αρκετές άχρηστες κινέζικες εφαρμογές τις οποίες μπορείτε εύκολα να απεγκαταστήσετε χωρίς να υπάρχει πρόβλημα μέσα από την διαχείριση εφαρμογών. Φαίνονται στα παρακάτω screenshots

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=51539&stc=1&d=1414167501http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=51540&stc=1&d=1414167501

Tο έκανα και ειμαι πάλι στην 1441...

 

----- προσθήκη μηνύματος 49 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

"Αποτυχία Δικτύου" έχεις ελέγξει αν δουλεύει το δικτυό σου κανονικά?

 

πως το ελέγχω?

Link to comment
Share on other sites

Tο έκανα και ειμαι πάλι στην 1441...

 

 

Δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε φίλε μου. Η διαδικασία αναφέρεται σε αυτούς που έχουν την 1441 και φλασάρουν την1443. Εσύ δεν έχεςι φλασάρει την 1443, είναι λογικό λοιπόν να παραμένεις στην 1441.

 

πως το ελέγχω?

Ήμαρτον!!!

Link to comment
Share on other sites

Οκ,απλά έχω ενημερώσει ότι δεν γνωρίζω και πολλά πράγματα γιαυτό και ρωτάω,για να μάθω.Οποιος θέλει και μπορεί απανταει
Link to comment
Share on other sites

Οκ,απλά έχω ενημερώσει ότι δεν γνωρίζω και πολλά πράγματα γιαυτό και ρωτάω,για να μάθω.Οποιος θέλει και μπορεί απανταει
το κινητό σου αυτή την στιγμή συνδέετε στο internet? δλδ μπορείς να ανοίξεις ιστοσελίδες? αν ναι δοκίμασε πάλι την εφαρμογή που λες ότι σου βγάζει σφάλμα.
Link to comment
Share on other sites

Δουλεύουν τα πάντα εκτός απο το να ανοίγουν τα συγκεκριμμενα αρχεία με το google earth,το ξαναεγκατεστησα αλλα τιποτα
Link to comment
Share on other sites

Δουλεύουν τα πάντα εκτός απο το να ανοίγουν τα συγκεκριμμενα αρχεία με το google earth,το ξαναεγκατεστησα αλλα τιποτα

Δοκίμασε το αύριο. Μπορεί το πρόβλημα να έχει να κάνει με τους servers τις google.

Link to comment
Share on other sites

Καντιλακ ακούει?

Έβαλα την 1441 και απ'ευθείας έκανα update την 1443.

Ελληνικά-gmail-playstore εξαφανίστηκαν.SU υπάρχει.

Τα φώτα σου για να δω τι θα κάνω.......

Link to comment
Share on other sites

Είχα προειδοποιήσει εδώ. Τώρα για να ξανακάνεις root το τηλέφωνο πρέπει να εγκαταστήσεις TWRP με το Flash_tool από το PC.

 

 

 

Βρε εσύ προειδοποιήσες αλλά με τόσα που διάβασα αυτές τις μέρες το πέρασα στα ψιλά! :O

 

Υπάρχει κανα λινκ για φλασαρισμα από pc;

Link to comment
Share on other sites

Καντιλακ ακούει?

Έβαλα την 1441 και απ'ευθείας έκανα update την 1443.

Ελληνικά-gmail-playstore εξαφανίστηκαν.SU υπάρχει.

Τα φώτα σου για να δω τι θα κάνω.......

με ποιο τρόπο έκανες update στην 1443?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...