Jump to content

Xiaomi Mipad


Saleakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό ήθελα και εγώ να ρωτήσω....δεν γίνεται ροοτ με το νροοτ...
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 946
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σκεφτομαί να πάρω ένα mipad 64αρι,

 

Γενικά τι πρέπει να προσέξω;

Θέλω να βάλω την ελληνική rom, θα είναι καλή; ή δεν υπάρχει;

 

Να ζητήσω το αγγλοκινέζικο; ή το moultilanguage?

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαί να πάρω ένα mipad 64αρι,

 

Γενικά τι πρέπει να προσέξω;

Θέλω να βάλω την ελληνική rom, θα είναι καλή; ή δεν υπάρχει;

 

Να ζητήσω το αγγλοκινέζικο; ή το moultilanguage?

 

Οι ρομ πάνω κάτω ίδιες είναι, αλλά βάλτε Multilanguage όχι τόσο για το ελληνικό μενού αλλά για να σου εμφανίζει σωστά τα ελληνικά στις εφαρμογές

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαί να πάρω ένα mipad 64αρι,

 

Γενικά τι πρέπει να προσέξω;

Θέλω να βάλω την ελληνική rom, θα είναι καλή; ή δεν υπάρχει;

 

Να ζητήσω το αγγλοκινέζικο; ή το moultilanguage?

 

Οπως λέει και ο bill παραπάνω προτίμησε να εγκαταστήσεις την Multilanguage η οποία περιλαμβάνει και ελληνικά και δεν θα έχεις και πρόβλημα σε σχέση με την αγγλοκινέζικη που δεν εμφανίζει σωστά τους ελληνικούς χαρακτήρες.

 

Το link θα το βρεις εδώ:

http://xiaomi.eu/community/forums/miui-weekly-rom-releases.103/

 

Σήμερα κυκλοφόρησε η 4.11.14 όπου σε λίγη ώρα θα είναι διαθέσιμη στο παραπάνω link για κατέβασμα.

 

Τα σχόλια μου για τις εβδομαδιαίες αναβαθμίσεις για το tablet μας τις έχετε καταλάβει όσοι διαβάζετε τα Posts μου.

ΕΛΕΟΣ με αυτή την email εφαρμογή.Φτάνουμε Χριστούγεννα και ακόμα με αυτήν ασχολούνται.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτίμησα τη Multilanguage αλλά αυτό νταβατζιλικι έκανε update και έβαλε την κινεζική. Τι άλλο θα δω...
Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα σε όλους, εδώ και 3 μήνες έχω πάρει το redmi note και δεδομένης της εξοικείωσης μου με τη miui, σκέφτομαι το τελευταίο διάστημα την αντικατάσταση του nexus 7 2012 που έχω, με ένα νέο 8ιντσο tablet και ψηνόμουν αρχικά πολύ για το mipad. Ωστόσο παρακολουθώντας εδώ και καιρό τα όσα γράφετε, έχω προβληματιστεί πολύ και απογοητευτεί καθότι διαβάζω:

- για ελλιπέστατη rom (σε σχέση με τα κινητά, όλο ακούω ότι με τη miui6 θα βελτιωθούν πολλά και φως δε βλέπω σε μια συσκευή που έχει ήδη κλείσει 6 μήνες κυκλοφορίας, άσε το γεγονός ότι δε βλέπω να παίρνει ποτέ αναβάθμιση σε lolipop),

- προβλήματα με μπρικαρίσματα από αναβάθμιση,

- διακοπές σε youtube,

- έλλειψη εναλλακτικών aosp rom,

- συν την έλλειψη gps

και αναρωτιέμαι:

"μήπως είναι πολλοί οι συμβιβασμοί που πρέπει να κάνω για τα 220€ που κοστίζει?" Δεν είναι και λίγα τα λεφτά!

Πχ στα ίδια λεφτά βλέπω ότι υπάρχει το lenovo tab S8 με ίσως κάπως υποδεέστερα τεχνικά χαρακτηριστικά, αλλά στη τελική τι να τη κάνω μια τουμπανο συσκευή, αν είναι να εκνευρίζομαι από μικροχαζομάρες που θα τις βρίσκω όμως συνέχει μπροστά μου στην απλή καθημερινή χρήση! Είμαι υπερβολικός?

Edited by mitsre
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο στα

-Ελλιπέστατη rom.

-διακοπές στο youtube.

αλλά...

Όταν κάποια στιγμή φτιαχτεί μια κανονική rom (γιατί κάποια στιγμή θα φτιαχτεί) τότε το tablet θα έχει τη θέση που του αξίζει.Επίσης λόγω hardware δεν θα αντιμετωπίζεις πρόβλημα χρήσης μετά από ένα δύο ή τρια χρόνια που θα το έχεις στην κατοχή σου.

Δεν καταλαβαίνω τη χρήση του gps σε tablet.

Και επίσης όχι δεν είσαι καθόλου υπερβολικός.Νομίζω οτι αυτή τη στιγμή το galaxy tab pro 8.4 ίσως αποτελεί πιο αξιόπιστη λύση.Δυστυχώς η rom μας έχει 'κλειδώσει'

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά κρίμα όμως, γιατί αισθητικά μου αρέσει πολύ, έχει καλά χαρακτηριστικά και χαντακώνεται από την rom της. Το gps το θέλω για ταξίδια (προσωπική επιλογή αν και δε τη βρίσκω και πολύ παράλογη)

Προς το παρόν δεν βιαζομαι για αγορά οπότε θα περιμένω ίσως μέχρι χριστούγεννα.

Ίδωμεν!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι δεν είναι και η πιο πρακτική λύση αλλά βρήκα αφορμή να βγάλω από το συρτάρι ένα παλιό εξωτερικό δέκτη GPS που είχα. Από ολότελα...
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να ξεμπρικάρω το pad Μου.Μπορεί κάποιος φίλος που έκανε τη διαδικασία να με βοηθήσει;Ευχαριστώ. Edited by arisk
Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετές δυσκολίες και ακολουθώντας αυτόν τον οδηγό ξεμπρίκαρα το pad, του πέρασα και την 4.9.19 που είναι root και ησύχασα.

Η λύση ήταν πολύ εύκολη καθώς είχα πάθει brick και στο Redmi 1S που έχω και ήξερα καλά τη διαδικασία Unbrick με Fastboot rom.

Δυστυχώς δεν είχα ενημερωμένο το Mi Flash και αυτό το πλήρωσα καθώς το Mi Flash δεν αναγνώριζε με κανένα τρόπο το pad.

Έτσι νωρίς το πρωί και αφού βρήκα τον παραπάνω οδηγό κατέβασα καινούριο Flash και το πρόβλημα λύθηκε στη στιγμή.

Να προσθέσω μια πολύ σημαντική παράμετρο. Το βραχυκύκλωμα που πρέπει να κάνεις στις επαφές θα πρέπει να παραμείνει μέχρι να ολοκληρωθεί το φλασάρισμα αλλιώς δεν γίνεται τίποτα καθώς στην πρώτη προσπάθεια φλασαρίσματος και αφού αφαίρεσα το καλώδιο που βραχυκύκλωνε τις επαφές (τo Mi flash είχε 'δει' το Pad) έλαβα το μήνυμα οτι δεν υπάρχει αρκετός χώρος στη συσκευή.

Στη δεύτερη προσπάθεια όλα άψογα.

Μερικές λεπτομέρειες ακόμα.

Αν κάποιος έχει φλασάρει (fastboot rom) άλλη συσκευή στον υπολογιστή του τότε το Mi flash κράτάει στη μνήμη του το image της προηγούμενης συσκευής,όπως στη δική μου περίπτωση.Θα πρέπει να ψάξουμε με το browse το σημείο που έχουμε αποθηκεύσει τη fastboot rom για το pad και να αλλάξουμε image flash.Αυτή η λεπτομέρεια είναι καθοριστική καθώς μια απροσεξία οδηγεί σε οριστικό brickαρισμα και επιστροφή συσκευής στην Κίνα.

Αυτά για την ώρα.

Να ευχαριστήσω από καρδιάς το Βασίλη (bill79) για την τηλεφωνική υποστήριξη και βοήθεια καθώς και το Λεωνίδα (maroubas) που απάντησε στα pm μου και έσπευσε να βοηθήσει αλλά ευτυχώς δεν χρειάστηκε.

Edited by arisk
Link to comment
Share on other sites

Τέλος καλό όλα καλά λοιπόν. :-)

Πάντως εγώ την αφαίρεσα τη γεφύρωση (γιατί έτσι έλεγε ο οδηγός βασικά) και εξακολουθούσε να το βλέπει. Αν γίνεται με το καλώδιο πάνω βέβαια ακόμα καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

Τέλος καλό όλα καλά λοιπόν. :-)

Πάντως εγώ την αφαίρεσα τη γεφύρωση (γιατί έτσι έλεγε ο οδηγός βασικά) και εξακολουθούσε να το βλέπει. Αν γίνεται με το καλώδιο πάνω βέβαια ακόμα καλύτερα

Μπορεί να έβγαλα τη γεφύρωση ΠΡΙΝ τρέξω το Mi Flash. Ίσως γι αυτό λάμβανα και το μήνυμα οτι δεν υπάρχει αρκετός χώρος στη συσκευή. Φυσικά κρατάμε το όλα καλά και πάμε παρακάτω.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχει αλλά εδω που έχουμε φτάσει ζητάμε 'κομμάντο' που θα φλασάρει πρώτος τη νέα rom και θα κάνει αναφορά στα στοιχεία που έχασε όπως root,email κλπ κλπ

Edit:

Πέρασα την 4.11.21 και σαν αρχή τα videos στο youtube τρέχουν χωρίς κολλήματα.Έγινε και root μέσα από τη λύση που παρουσιάζεται στην προηγούμενη σελίδα και όλα οκ.

Περισσότερα μετά από δοκιμές.

Edit:

Τα σπασίματα στο youtube συνεχίζονται τουλάχιστον στην αρχή

Edited by arisk
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια,

Σκεφτωμαι ναι το πουλησω και να παρω κατι αλλο (ΟΧΙ tablet).

To site εδω δεν εχει αντιστοιχο νημα? :(

Εχω το 64αρι το λευκο μαζι με λευκη θηκη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας υπάρχει κάποιος που να έχει δουλέψει το εν λόγω tablet και μπορεί να μου πει την άποψή του; Επίσης από που μπορεί να αγοραστεί;Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια,

Σκεφτωμαι ναι το πουλησω και να παρω κατι αλλο (ΟΧΙ tablet).

To site εδω δεν εχει αντιστοιχο νημα? :(

Εχω το 64αρι το λευκο μαζι με λευκη θηκη.

Έχει αλλά λόγω του οτι έχεις λιγότερα από 150 posts δεν το βλέπεις.Μετά τα 150 θα το δεις στην ενότητα My playground

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η 4.11.21 η ελληνική είναι rooted η όχι; εμένα πάντως δεν είναι...

Δεν είναι rooted.Σου εξήγησα και στο xiaomi.gr τον τρόπο που γίνεται rooted το pad

Link to comment
Share on other sites

Και κάθε φορά που θα αναβαθμιζω τη ρομ θα πρεπει να ξαναρουταρω ε;

Ρωταω επίμονα γιατί στο miui.gr ισχυρίζονται οτι οι gtv είναι rooted και όντως ηταν πριν μερικές εβδομαδες, υπήρχε το app superuser.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είμαι μάλλον στο παραπέντε για να το αγοράσω. Για να πω την μαύρη αλήθεια δεν μπόρεσα να προλάβω το galaxy tab pro 8.4 στα 200€ που είχε κυκλοφορήσει μέχρι πριν καμιά 10αρια μέρες και πλέον παίζει σε τιμή 270€ (εκνευρίζομαι στην ιδέα να το πληρώσω 70€ παραπάνω, όσο καλό και αν είναι το ταμπλετ, τη στιγμή που ξέρω ότι πουλιόταν 200€).

Απ'ότι βλέπω στα 207€ (pandawill) που πουλιέται αυτή τη στιγμή το mipad είναι μάλλον ότι καλύτερο παρά τα όποια θέματα διαβάζω κατά περιόδους. Αν κάνω λάθος και έχει κανείς να προτείνει κάποια άλλη συσκευή χωρίς να ξεφεύγουμε από τα 200-220€, ας το πεί, γιατί έχω βγάλει τα μάτια μου τις τελευταίες μέρες να ψάχνω.

Αυτό ωστόσο που με έχει προβληματίσει περισσότερο είναι το πρόβλημα που διάβασα ότι αντιμετώπισαν πολύ κάτοχοι κατά την διάρκεια ενός update που κόλλησε η συσκευή, και το ερώτημά μου είναι το εξής:

Το πρόβλημα αυτό παρουσιάστηκε σε upadate της original κινεζο-εγγλέζικης rom ή σε update της ελληνικής rom. Το ρωτάω αυτό γιατί προσωπικά ενδιαφέρομαι να μείνω στην μαμισια rom στα αγγλικά. Την είχα και στο note μου και ήμουν οκ.

Επίσης με την miui6 η συσκευή πάει καλύτερα? είναι πιο πλήρης από την 5?

Τα προβλήματα με τις διακοπές στο youtube έχουν ξεπεραστεί ή παραμένουν?

Και κάτι τελευταίο η οθόνη είναι gorilla glass ή χρειάζεται tempered glass?

Ευχαριστώ και καλή συνέχεια σε όλους..

Edited by mitsre
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...