Jump to content

Xiaomi Mipad


Saleakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μαλλον φταιει που ειναι η beta εκδοση..λογικα θα φτιαξει..θα κανω και εγω την αναβαθμιση και θα σου πω αν δουλευει.

 

Σ'ευχαριστώ!Και όποιος έχει bugs με την 6 καλό θα είναι να τα γράφει εδώ για να τα συζητάμε.

 

Εδώ η επίσημη ελληνική (GTV-4.9.19) v6 rom : https://xiaomi-miui.gr/community/wsif/index.php/Category/379-Xiaomi-Mi-Pad/

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 946
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Drivers για XP που θα βρούμε παιδιά? Edited by arfi-gorgona
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουν πρόβλημα με το root της συσκευής ας δοκιμάσουν αυτο εδώ http://en.miui.com/thread-30617-1-1.html

*Με την εφαρμογή YouTube κολλάει το βίντεο κάθε 3-4 δευτερόλεπτα, με το browser δεν κολλάει αλλά δεν το ανοίγει στην ίδια ποιότητα. Μπορεί να δοκιμάσει κάποιος από εσάς αυτό με το YouTube που λέω. Για παράδειγμα αυτό το βίντεο

Μόλις παρέλαβα και με τη stock rom το γιουτούμπι πάει σφαίρα.Έπαιξε το videaki που έχεις χωρίς κολλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Στο tablet έχω βάλει μια θηκη.Όταν την ανοίγω ανάβει η οθόνη αυτόματα.Σαν να μένει σε standby mode δηλαδή.Ξέρει κάποιος πως απενεργοποιείται η παραπάνω λειτουργία;
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα απο εχθες την v6 αλλά δεν είδα πρόβλημα με το flash παιζει κανονικά..δυστυχώς παλι λείπει η εφαρμογή για τα themes.

 

Πολλά λείπουν.

Δυστυχώς δεν μπορώ με τίποτα να κάνω τον flash player να λειτουργήσει.Καποιοι browsers δεν φορτώνουν σελίδες,άλλοι κρασάρουν.

Εχω αφήσει ερώτηση στο αγγλικό miui.com καθώς και το ελληνικό και κανείς δεν ξέρει να απαντήσει το οτιδήποτε.

 

Με βλέπω να την πουλάω.Βαρέθηκα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το ταβλετ βλέπει τις Usb2 ports σαν Usb1 και αργεί υπερβολικά (Σπανίως τις βλέπει και σαν 2).Eχω ΧΡ υπάρχουν τίποτα drivers? Edited by arfi-gorgona
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Στο tablet έχω βάλει μια θηκη.Όταν την ανοίγω ανάβει η οθόνη αυτόματα.Σαν να μένει σε standby mode δηλαδή.Ξέρει κάποιος πως απενεργοποιείται η παραπάνω λειτουργία;

Μετά από λίγο ψάξιμο στο en miui είδα οτι και άλλοι χρήστες είχαν και έχουν το ίδιο πρόβλημα λόγω της ...θήκης.Μάλιστα.Η θήκη που παρείγγειλα για προστασία έχει μαγνητικό ...καπάκι και κρατάει το tablet σε κατάσταση αγρυπνίας.Δηλαδή μόλις ανοίγεις τη θήκη ...ανάβει και το tablet.Αποτέλεσμα η μπαταρία να γίνεται σκόνη.

Έβγαλα τη θήκη και όλα άψογα.Έχει άλλος φίλος παρόμοιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Μετά από λίγο ψάξιμο στο en miui είδα οτι και άλλοι χρήστες είχαν και έχουν το ίδιο πρόβλημα λόγω της ...θήκης.Μάλιστα.Η θήκη που παρείγγειλα για προστασία έχει μαγνητικό ...καπάκι και κρατάει το tablet σε κατάσταση αγρυπνίας.Δηλαδή μόλις ανοίγεις τη θήκη ...ανάβει και το tablet.Αποτέλεσμα η μπαταρία να γίνεται σκόνη.

Έβγαλα τη θήκη και όλα άψογα.Έχει άλλος φίλος παρόμοιο πρόβλημα;

 

Όταν ανοίγεις την θήκη δεν υποτίθεται ότι το κάνεις για να χρησιμοποιήσεις το ταμπλετ?Το πρόβλημα είναι εαν μένει ανοιχτό όταν την κλείνεις.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα ποιο ακριβως είναι;υποτίθεται οτι έτσι πρεπει να λειτουργει.

Το standby mode τρώει τη μπαταρία. Η θήκη αγοράστηκε για προστασία.Όχι για να υποκαταστήσει το on/off του tablet.

To tablet μένει σε μια κατάσταση ... άγρυπνη (standby).Με αποτέλεσμα η μπαταρία να αδειάζει σε μια νύχτα περίπου 30%. Σκέψου οτι το κουβαλάς σε μια τσάντα.Αν για οποιοδήποτε λόγο ανοίξει η θήκη ...θα πρέπει να ανοίξει και η συσκευή;

Δηλαδή όταν ανοίγεις μια flip θήκη στο κινητό σου ανάβει η οθόνη;

Edited by arisk
Link to comment
Share on other sites

Το standby mode τρώει τη μπαταρία. Η θήκη αγοράστηκε για προστασία.Όχι για να υποκαταστήσει το on/off του tablet.

To tablet μένει σε μια κατάσταση ... άγρυπνη (standby).Με αποτέλεσμα η μπαταρία να αδειάζει σε μια νύχτα περίπου 30%. Σκέψου οτι το κουβαλάς σε μια τσάντα.Αν για οποιοδήποτε λόγο ανοίξει η θήκη ...θα πρέπει να ανοίξει και η συσκευή;

Δηλαδή όταν ανοίγεις μια flip θήκη στο κινητό σου ανάβει η οθόνη;

 

Ναι φίλε μου ανάβει.Στο G2 αυτό γίνετε με την θηκη τις Lg.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου ανάβει.Στο G2 αυτό γίνετε με την θηκη τις Lg.

Μου φαίνεται απίστευτο.Οκ θα ενημερώσω για τη συμπεριφορά της μπαταρίας χωρίς τη χρήση της θήκης.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται απίστευτο.Οκ θα ενημερώσω για τη συμπεριφορά της μπαταρίας χωρίς τη χρήση της θήκης.

 

 

 

Δεν είναι,η θήκη που αγόρασες έχει αυτό το χαρακτηριστικό,είναι " ενεργή "....Κατι άλλο τρώει την μπαταρία.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Το standby mode τρώει τη μπαταρία. Η θήκη αγοράστηκε για προστασία.Όχι για να υποκαταστήσει το on/off του tablet.

To tablet μένει σε μια κατάσταση ... άγρυπνη (standby).Με αποτέλεσμα η μπαταρία να αδειάζει σε μια νύχτα περίπου 30%. Σκέψου οτι το κουβαλάς σε μια τσάντα.Αν για οποιοδήποτε λόγο ανοίξει η θήκη ...θα πρέπει να ανοίξει και η συσκευή;

Δηλαδή όταν ανοίγεις μια flip θήκη στο κινητό σου ανάβει η οθόνη;

 

Λειτουργει όπως ακριβως θα λειτουργούσε αν πατούσες το κουμπί power.Έτσι λειτουργουν ΟΛΕΣ οι θήκες αυτου του τύπου σε όλα τα κινητά.Κάτι άλλο σου τρώει την μπαταρία όχι η θήκη.εμένα κάθε βράδυ ζήτημα να μου φαει 1℅ και έχω την seeda θήκη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχει περάσει κανεις τα win xp;

Link to comment
Share on other sites

Με το ζέσταμα τι παίζει; Υπερθερμαίνεται και σταματά να παίζει, κατεβάζει απόδοση ή απλά καίει στη αφή μόνο;
Link to comment
Share on other sites

Πολλά λείπουν.

Δυστυχώς δεν μπορώ με τίποτα να κάνω τον flash player να λειτουργήσει.Καποιοι browsers δεν φορτώνουν σελίδες,άλλοι κρασάρουν.

Εχω αφήσει ερώτηση στο αγγλικό miui.com καθώς και το ελληνικό και κανείς δεν ξέρει να απαντήσει το οτιδήποτε.

 

Με βλέπω να την πουλάω.Βαρέθηκα...

 

Εγω πάντως απο τοτε που έβαλα την 6,ο dolphin που δοκίμασα μου βγάζει λεύκες σελίδες,ακόμα και χωρίς flash (Την ρομ την πέρασα επάνω από την παλαιά που είχε.)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Πολλά λείπουν.

Δυστυχώς δεν μπορώ με τίποτα να κάνω τον flash player να λειτουργήσει.Καποιοι browsers δεν φορτώνουν σελίδες,άλλοι κρασάρουν.

Εχω αφήσει ερώτηση στο αγγλικό miui.com καθώς και το ελληνικό και κανείς δεν ξέρει να απαντήσει το οτιδήποτε.

 

Με βλέπω να την πουλάω.Βαρέθηκα...

 

Ο flash player έχει καταργηθεί τελείως απο το android kitkat. Ούτε το nexus 7 δεν υποστηρίζει flash - λείπουν βασικές βιβλιοθήκες υποστήριξης απο το λειτουργικό :O

Link to comment
Share on other sites

Αφου τα πήρα στο κρανίο με την ασυμβατότητα και τα κρασαρίσματα του flash είπα να τα σβήσω όλα και να τα περάσω από την αρχή.

Εκανα ,από τις τρεις ,την πιο δύσκολη διαδικασία φλασαρίσματος μέσω ADT ( http://en.miui.com/thread-31821-1-1.html) την οποία δεν θα σας την πρότεινα αν δεν ειστε power user.

Πέρασα την αγγλοκινέζικη v5 - 4.8.22 (δεν υπάρχει το αρχείο σε v6) και στα καπάκια αναβάθμιση μέσω OTA σε v6.

 

Εγκαθιστώ την τελευταία έκδοση του flash μέσω apk αρχείου.Εμφανίζεται κανονικά το εικονίδιο.

 

Οταν λοιπόν το πατάς σου βγάζει το παράθυρο για να επιλέξεις browser για να μπει στην σελίδα της adobe για να ενεργοποιηθεί και να δεις και το flash animation.

Δοκίμασα με dolphin.Δεν μου φόρτωνε σελίδες (όλα λευκά).

Με mozilla ,κράσαρε..δλδ άνοιγε και μετά από ένα δευτερόλεπτο έκλεινε και μου άνοιγε την σελίδα για να στείλω crash report.

Με τον UC browser εκανε κατι κουλά αναβοσβήνοντας η σελίδα σαν φωτορυθμικό (?) .

Γενικότερα με ότι Browser και αν δοκιμάσω θα φάει crash !

Το εικονίδιο όμως του flash ,εκεί στην θέση του...με χαιρετάει λες και είναι όλα καλά.

 

Τελικά πέρασα τον chrome.Φορτώνουν οι σελίδες αλλά όποια έχει flash content εννοείται δεν εμφανίζεται γιατί ζητάει να εγκατασταθεί το flash player (πράγμα που στην θεωρία έχει εγκατασταθεί).

Αν θέλω να δω καμια σελίδα με flash τρέχω τον Puffin που είναι από μόνος του flash browser.

Φυσικά δεν έλυσα το πρόβλημα αλλά λογικά θα μάθω να ζω με αυτό.

Εντωμεταξύ όπου και αν έστειλα ερώτημα για τα παραπάνω (en.miui.com + miui.gr) ,δεν απάντησε κανείς!

Link to comment
Share on other sites

Αφου τα πήρα στο κρανίο με την ασυμβατότητα και τα κρασαρίσματα του flash είπα να τα σβήσω όλα και να τα περάσω από την αρχή.

Εκανα ,από τις τρεις ,την πιο δύσκολη διαδικασία φλασαρίσματος μέσω ADT ( http://en.miui.com/thread-31821-1-1.html) την οποία δεν θα σας την πρότεινα αν δεν ειστε power user.

Πέρασα την αγγλοκινέζικη v5 - 4.8.22 (δεν υπάρχει το αρχείο σε v6) και στα καπάκια αναβάθμιση μέσω OTA σε v6.

 

Εγκαθιστώ την τελευταία έκδοση του flash μέσω apk αρχείου.Εμφανίζεται κανονικά το εικονίδιο.

 

Οταν λοιπόν το πατάς σου βγάζει το παράθυρο για να επιλέξεις browser για να μπει στην σελίδα της adobe για να ενεργοποιηθεί και να δεις και το flash animation.

Δοκίμασα με dolphin.Δεν μου φόρτωνε σελίδες (όλα λευκά).

Με mozilla ,κράσαρε..δλδ άνοιγε και μετά από ένα δευτερόλεπτο έκλεινε και μου άνοιγε την σελίδα για να στείλω crash report.

Με τον UC browser εκανε κατι κουλά αναβοσβήνοντας η σελίδα σαν φωτορυθμικό (?) .

Γενικότερα με ότι Browser και αν δοκιμάσω θα φάει crash !

Το εικονίδιο όμως του flash ,εκεί στην θέση του...με χαιρετάει λες και είναι όλα καλά.

 

Τελικά πέρασα τον chrome.Φορτώνουν οι σελίδες αλλά όποια έχει flash content εννοείται δεν εμφανίζεται γιατί ζητάει να εγκατασταθεί το flash player (πράγμα που στην θεωρία έχει εγκατασταθεί).

Αν θέλω να δω καμια σελίδα με flash τρέχω τον Puffin που είναι από μόνος του flash browser.

Φυσικά δεν έλυσα το πρόβλημα αλλά λογικά θα μάθω να ζω με αυτό.

Εντωμεταξύ όπου και αν έστειλα ερώτημα για τα παραπάνω (en.miui.com + miui.gr) ,δεν απάντησε κανείς!

 

Τα ίδια κανει και σε εμενα.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια κανει και σε εμενα.

 

Αστα να πάνε γοργόνα.Εντωμεταξύ η v6 είναι τελείως "γυμνή" με bugs και προβλήματα.Λογικά κάθε Παρασκευή θα έχουμε και update που όλο και κάτι θα διορθώνει και θα προσθέτει.Μέχρι τέλος του χρόνου πιστεύω θα έχουμε μια ολοκληρωμένη rom.

Φυσικά στο en.miui.com και σε άλλα forums κράζουν όλοι την Xiaomi που αγόρασαν ένα tablet με beta λειτουργικό.

Με έχει χαλάσει και μένα το γεγονός με τις απουσίες apps (security,themes κα) ,τα bugs συν τα προβλήματα με το flash.

Οταν αγοράζεις κάτι πρέπει να είναι ένα τελικό προιον και όχι μια πειραματική ταμπλέτα που κυκλοφόρησε για πρώτη φορά η εταιρία για να αυξήσει απλά τις πωλήσεις της.

Edited by GKako
Link to comment
Share on other sites

Οταν αγοράζεις κάτι πρέπει να είναι ένα τελικό προιον και όχι μια πειραματική ταμπλέτα που κυκλοφόρησε για πρώτη φορά η εταιρία για να αυξήσει απλά τις πωλήσεις της.

Ίσως τελικά δεν ήταν έτοιμη και η ίδια η εταιρία για να υποστηρίξει προϊόντα που έτυχαν ευρείας αποδοχής από τόσο κόσμο.Ελπίζω οι παιδικές ασθένειες της Xiaomi να ξεπεραστούν με τον καιρό.:(

Link to comment
Share on other sites

Αφου τα πήρα στο κρανίο με την ασυμβατότητα και τα κρασαρίσματα του flash είπα να τα σβήσω όλα και να τα περάσω από την αρχή.

Εκανα ,από τις τρεις ,την πιο δύσκολη διαδικασία φλασαρίσματος μέσω ADT ( http://en.miui.com/thread-31821-1-1.html) την οποία δεν θα σας την πρότεινα αν δεν ειστε power user.

Πέρασα την αγγλοκινέζικη v5 - 4.8.22 (δεν υπάρχει το αρχείο σε v6) και στα καπάκια αναβάθμιση μέσω OTA σε v6.

 

Εγκαθιστώ την τελευταία έκδοση του flash μέσω apk αρχείου.Εμφανίζεται κανονικά το εικονίδιο.

 

Οταν λοιπόν το πατάς σου βγάζει το παράθυρο για να επιλέξεις browser για να μπει στην σελίδα της adobe για να ενεργοποιηθεί και να δεις και το flash animation.

Δοκίμασα με dolphin.Δεν μου φόρτωνε σελίδες (όλα λευκά).

Με mozilla ,κράσαρε..δλδ άνοιγε και μετά από ένα δευτερόλεπτο έκλεινε και μου άνοιγε την σελίδα για να στείλω crash report.

Με τον UC browser εκανε κατι κουλά αναβοσβήνοντας η σελίδα σαν φωτορυθμικό (?) .

Γενικότερα με ότι Browser και αν δοκιμάσω θα φάει crash !

Το εικονίδιο όμως του flash ,εκεί στην θέση του...με χαιρετάει λες και είναι όλα καλά.

 

Τελικά πέρασα τον chrome.Φορτώνουν οι σελίδες αλλά όποια έχει flash content εννοείται δεν εμφανίζεται γιατί ζητάει να εγκατασταθεί το flash player (πράγμα που στην θεωρία έχει εγκατασταθεί).

Αν θέλω να δω καμια σελίδα με flash τρέχω τον Puffin που είναι από μόνος του flash browser.

Φυσικά δεν έλυσα το πρόβλημα αλλά λογικά θα μάθω να ζω με αυτό.

Εντωμεταξύ όπου και αν έστειλα ερώτημα για τα παραπάνω (en.miui.com + miui.gr) ,δεν απάντησε κανείς!

 

Μιας και μαλλον δεν ειδατε το Post μου:

Ο flash player έχει καταργηθεί τελείως απο το android kitkat. Ούτε το nexus 7 δεν υποστηρίζει flash - λείπουν βασικές βιβλιοθήκες υποστήριξης απο το λειτουργικό.

Kitkat = 4.4.4 = miui 6 αν δεν απατωμαι

Καντε δοκιμή με το miui 5 το οποίο στηρίζεται σε jelly bean

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μαλλον δεν ειδατε το Post μου:

Ο flash player έχει καταργηθεί τελείως απο το android kitkat. Ούτε το nexus 7 δεν υποστηρίζει flash - λείπουν βασικές βιβλιοθήκες υποστήριξης απο το λειτουργικό.

Kitkat = 4.4.4 = miui 6 αν δεν απατωμαι

Καντε δοκιμή με το miui 5 το οποίο στηρίζεται σε jelly bean

 

Όταν ήρθε το ταμπλέτ με την 4.8.22 v5 είχα εγκαταστήσει τον flash και δούλευε μια χαρά. Μόλις έκανα την αναβάθμιση σε 6,δεν λειτουργούσε. Την διεγραψα και πέρασα πάλι την v5 αλλά το κακό είχε γίνει. Αρνείται πεισματικά να λειτουργήσει μέχρι και τώρα με πλήρης διαγραφή της Rom ακόμα και με την Adt method.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...