Jump to content

Xiaomi Mipad


Saleakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παντως τραβαει καποια κολληματα και βγαζει και καποια σφαλματα.. Ολα θεμα software... Ποια ρομ εχετε εγκαταστήσει και αν εχετε καποιο προβλημα..

Κολληματα δεν μου κανει, σφαλματα ναι βγαζει αυτο με το exchange service, ναι το software ακομα ειναι σε πρωιμη φαση και πολυ ελλειπες κατ εμε αλλα πιστευω θα διορθωθουν ολα, δεν την φοβαμαι την xiaomi, και απο ρομ εχω την τελευταια ελληνικη

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 946
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κολληματα δεν μου κανει, σφαλματα ναι βγαζει αυτο με το exchange service, ναι το software ακομα ειναι σε πρωιμη φαση και πολυ ελλειπες κατ εμε αλλα πιστευω θα διορθωθουν ολα, δεν την φοβαμαι την xiaomi, και απο ρομ εχω την τελευταια ελληνικη

 

Μάλλον την Xiaomi-Miui Hellas κοινότητα δεν πρέπει να φοβόμαστε και να ευχαριστούμε παράλληλα γιατί αυτή έχει πέσει με τα μούτρα για να μεταφράσει και να τελειοποιησει την miui v6. ;)

 

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/4929-GTV-3-1-H-%CE%AD%CE%BA%CF%84%CE%B7-%CE%AD%CE%BA%CE%B4%CE%BF%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-MIUI-ROM-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B8%CE%AD%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BB%CE%AE%CF%88%CE%B7/

Edited by GKako
Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μου πεις με ποιο τροπο τα περασες στην καρτα μνημης?

επισης τα παιχνιδια μου φαινονται αργα και με οχι τοσο καλα γραφικα με το pppsspp..απο που τα κατεβαζεις, μηπως φταιει αυτο?

ποια ρομ εχεις εγκαταστησει?

τελευταια θα ηθελα να μαθω απο που θα κατεβασω το trine 2 kai to half life 2 και με ποιο τροπο θα τα εγκαταστησω..

σε ευχαριστω πολυ..

p.s το χειριστηριο θα το χτυπησω και εγω!

Πολυ ευκολο ειναι φιλε μου,παιρνεις ενα ανταπτορακι usb και βαζεις εκει μεσα την καρτα μνημης,φτιαχνεις φακελους που θελεις και απο εκει και περα περνας τα παντα,ταινιες,παιχνιδια.Τα κατεβαζω απο γνωστα σαιτ με τορεντ..Εμενα μου τρεχουν τελεια,ακομη και το tekken dark ressurection τρεχει τελεια,βεβαια δεν τρεχουν ολα,η μερικα οπως το god of war πανε αργα,αλλα τα περισσοτερα τρεχουν μια χαρα.

Εχω βαλει την τελευταια ελληνικη απο το miui.gr

Επισης να πω οτι καλυτερα να παρετε μια επωνυμη καρτα μνημης..Γιατι με την κινεζικη θα εχετε προβληματα..

Εγω ειχα παρει στην αρχη κινεζικη των 20 ευρω αλλα μου εβγαζε σφαλματα,και εκανε πολυ αργα για να περασει οτιδηποτε..

Πηρα την Sandisk 128gb και τωρα ολα τελεια...

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσες μηπως να μου στειλεις ενα link με τα παραπανω παιχνιδια για κατεβασμα? Ευχαριστω πολυ! Και εγω την τελευταία ελληνικη εχω.
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση.Μπαίνω στο vickmall για να πάρω το mi pad.Δεν έχει πουθενά χώρο για σχόλια ώστε να του ζητήσω να το στείλει σαν gift ή home and garden και με πάει κατευθείαν στο paypal.Επίσης google play έχει ή θα το ζητήσω;

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος φίλος;

Edited by arisk
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση.Μπαίνω στο vickmall για να πάρω το mi pad.Δεν έχει πουθενά χώρο για σχόλια ώστε να του ζητήσω να το στείλει σαν gift ή home and garden και με πάει κατευθείαν στο paypal.Επίσης google play έχει ή θα το ζητήσω;

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος φίλος;

 

Αφησε το σχολιό σου στο paypal την ώρα της πληρωμής (add note) και θα το δει.Επίσης σε πολλά μαγαζιά τα σχόλια εμφανίζονται αφού έχεις πληρώσει.Αμέσως μετά την πληρωμή στο Paypal σε πάει στην τελική σελίδα με τα στοιχεία της παραγγελίας,πεδίο για να αφήσεις μήνυμα και το τελικό κουμπί "Place order".

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον την Xiaomi-Miui Hellas κοινότητα δεν πρέπει να φοβόμαστε και να ευχαριστούμε παράλληλα γιατί αυτή έχει πέσει με τα μούτρα για να μεταφράσει και να τελειοποιησει την miui v6. ;)

[/url]

 

Δεν έχει ελληνικά ρε παιδιά by default δηλαδή; Πρέπει να του περάσουμε;

People are more violently opposed to fur than leather because it's safer to harass rich women than motorcycle gangs. - Alexei Sayle
Link to comment
Share on other sites

Αφησε το σχολιό σου στο paypal την ώρα της πληρωμής (add note) και θα το δει.Επίσης σε πολλά μαγαζιά τα σχόλια εμφανίζονται αφού έχεις πληρώσει.Αμέσως μετά την πληρωμή στο Paypal σε πάει στην τελική σελίδα με τα στοιχεία της παραγγελίας,πεδίο για να αφήσεις μήνυμα και το τελικό κουμπί "Place order".

Σ ευχαριστώ πολύ φίλε μου

Link to comment
Share on other sites

Ελληνικά μπορείς να φορτώσεις από το MIUI. GR

Σήμερα έτρεξα το aututu v5, την πρώτη φορά που το έτρεξα πήρα 52909, την δεύτερη κόλλησε και την τρίτη μου δώσε το ίδιο αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει ελληνικά ρε παιδιά by default δηλαδή; Πρέπει να του περάσουμε;

 

Μόνο Αγγλικά και Κινέζικα.Για Ελληνικά δες εδώ:

 

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/4929-GTV-3-1-H-%CE%AD%CE%BA%CF%84%CE%B7-%CE%AD%CE%BA%CE%B4%CE%BF%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-MIUI-ROM-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B8%CE%AD%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BB%CE%AE%CF%88%CE%B7/

 

Τελευταία rom κάτω κάτω.Θα δεις να γράφει: Mi-PAD => xiaomi-miui-hellas-4.4.4_mocha_Hellas-GTV-3.21.0-4.8.22.zip

 

Και μια πολυ σημαντική είδηση: H Πρώτη ΒΕΤΑ Ελληνική MIUI V6 ROM !

 

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/6764

Edited by GKako
Link to comment
Share on other sites

Έχω εδώ και ένα μήνα περίπου στα χέρια μου το Xiaomi Mipad και λέω να γράψω την γνώμη μου!

 

Το παρήγγειλα από Κίνα και έκανε γύρω στις 20 μέρες να έρθει με απλό ταχυδρομείο. Μόλις μου ήρθε, το χρησιμοποίησα λίγο με την εργοστασιακή rom αλλά εδώ και λίγες μέρες έβαλα την ελληνική που έχουν φτιάξει στο xiaomi-miui.gr, ώστε να έχω ελληνικό μενού, καθώς η εργοστασιακή υποστηρίζει μόνο Κινέζικα και Αγγλικά. Εδώ έχω να πω ότι μόλις έβαλα την ελληνική μου έβγαζε ένα πρόβλημα με τα exchange services το οποίο λύθηκε με το να βρω την εφαρμογή exchange services στις ρυθμίσεις->εφαρμογές και να τις απενεργοποιήσω. Δεν ξέρω αν θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα με αυτό αλλά προς το παρόν δεν έχω παρατηρήσει κάτι.

 

Το tablet για μένα έχει την ιδανική διάσταση για tablet, 7.9 ίντσες. Η οθόνη πολύ φωτεινή με πλούσια χρώματα! Ακόμη και μεσημέρι στην παραλία με φουλ φωτεινότητα είναι μια χαρά! Η ανάλυση της 1536 x 2048 είναι υπέραρκετή όπως δείχνει και η πυκνότητα των πίξελ που είναι στα 324 ppi.

 

Ο επεξεργαστής (nvidia K1) είναι πάρα πολύ γρήγορος, ανοίγει και τρέχει τις εφαρμογές τέλεια! Μετά από κάποια ώρα σε full load, ζεσταίνεται στην πάνω δεξιά γωνία και ίσως να ενοχλήσει κάποιους στο κράτημα. Εδώ έχω να επισημάνω ότι όταν το λειτουργείς στις αρχικές οθόνες και ανοίγεις και κλείνεις τους φακέλους των εφαρμογών, δεν σου δινει την αίσθηση του "ακαριαίου". Δηλαδή έχει μία ελάχιστη καθυστέριση, που ίσως να είναι από της ίδιες τις ρυθμίσεις της rom και όχι λόγο του επεξεργστή, δεν το γνωρίζω.

 

Το google play δεν το υποστηρίζει επίσημα αλλά μπορεί να εγκατασταθεί κανονικά αν κατεβάσεις το apk του. (Η ελληνική rom το έχει ενσωματωμένο) Λειτουργεί κανονικά και χωρίς κανένα πρόβλημα τρέχουν όλες οι εφαρμογές.

 

Τα ηχεία είναι μέτρια, και δυστυχώς κοιτάνε πίσω. Αντίθετα στο nvidia shield κοιτάνε μπροστά που κατά την γνώμη μου είναι πολύ καλύτερο, ειδικά για ταινίες, σειρές και παιχνίδια.

 

Η μπαταρία κρατάει, σχετικά με το μέγεθός της (6700 mAh), λίγο. Με φουλ χρήση, internet, e-mail, βιντεάκια, λίγο gaming και καμία σειρά κρατάει μία μέρα. Αυτό βέβαια εξαρτάται και από την χρήση που κάνει ο καθένας.

 

Η μη υποστήριξη GPS, κάρτας SIM και σύνδεσης με τηλεόραση είναι στα αρνητικά του. Καμιά φορά μου λείπουν αυτές οι λειτουργίες.

 

Συνολικά για τα λεφτά του (περίπου 240 ευρώ το πήρα), είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος! Το συνιστώ σε όλους, αρκεί να μην χρειάζονται τις λειτουργίες που του λείπουν!

 

Υπερ:

+ Επεξεργαστής

+ Οθόνη

+ Άριστη σχέση τιμής/απόδοση

 

Κατά:

- Δεν έχει GPS, δεν δέχεται SIM, δεν συνδέεται με TV

- Η μπαταρία κρατάει λίγο (σχετικά με το μέγεθος της)

Link to comment
Share on other sites

Έχω εδώ και ένα μήνα περίπου στα χέρια μου το Xiaomi Mipad και λέω να γράψω την γνώμη μου!

 

Το παρήγγειλα από Κίνα και έκανε γύρω στις 20 μέρες να έρθει με απλό ταχυδρομείο. Μόλις μου ήρθε, το χρησιμοποίησα λίγο με την εργοστασιακή rom αλλά εδώ και λίγες μέρες έβαλα την ελληνική που έχουν φτιάξει στο xiaomi-miui.gr, ώστε να έχω ελληνικό μενού, καθώς η εργοστασιακή υποστηρίζει μόνο Κινέζικα και Αγγλικά. Εδώ έχω να πω ότι μόλις έβαλα την ελληνική μου έβγαζε ένα πρόβλημα με τα exchange services το οποίο λύθηκε με το να βρω την εφαρμογή exchange services στις ρυθμίσεις->εφαρμογές και να τις απενεργοποιήσω. Δεν ξέρω αν θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα με αυτό αλλά προς το παρόν δεν έχω παρατηρήσει κάτι.

 

Το tablet για μένα έχει την ιδανική διάσταση για tablet, 7.9 ίντσες. Η οθόνη πολύ φωτεινή με πλούσια χρώματα! Ακόμη και μεσημέρι στην παραλία με φουλ φωτεινότητα είναι μια χαρά! Η ανάλυση της 1536 x 2048 είναι υπέραρκετή όπως δείχνει και η πυκνότητα των πίξελ που είναι στα 324 ppi.

 

Ο επεξεργαστής (nvidia K1) είναι πάρα πολύ γρήγορος, ανοίγει και τρέχει τις εφαρμογές τέλεια! Μετά από κάποια ώρα σε full load, ζεσταίνεται στην πάνω δεξιά γωνία και ίσως να ενοχλήσει κάποιους στο κράτημα. Εδώ έχω να επισημάνω ότι όταν το λειτουργείς στις αρχικές οθόνες και ανοίγεις και κλείνεις τους φακέλους των εφαρμογών, δεν σου δινει την αίσθηση του "ακαριαίου". Δηλαδή έχει μία ελάχιστη καθυστέριση, που ίσως να είναι από της ίδιες τις ρυθμίσεις της rom και όχι λόγο του επεξεργστή, δεν το γνωρίζω.

 

Το google play δεν το υποστηρίζει επίσημα αλλά μπορεί να εγκατασταθεί κανονικά αν κατεβάσεις το apk του. (Η ελληνική rom το έχει ενσωματωμένο) Λειτουργεί κανονικά και χωρίς κανένα πρόβλημα τρέχουν όλες οι εφαρμογές.

 

Τα ηχεία είναι μέτρια, και δυστυχώς κοιτάνε πίσω. Αντίθετα στο nvidia shield κοιτάνε μπροστά που κατά την γνώμη μου είναι πολύ καλύτερο, ειδικά για ταινίες, σειρές και παιχνίδια.

 

Η μπαταρία κρατάει, σχετικά με το μέγεθός της (6700 mAh), λίγο. Με φουλ χρήση, internet, e-mail, βιντεάκια, λίγο gaming και καμία σειρά κρατάει μία μέρα. Αυτό βέβαια εξαρτάται και από την χρήση που κάνει ο καθένας.

 

Η μη υποστήριξη GPS, κάρτας SIM και σύνδεσης με τηλεόραση είναι στα αρνητικά του. Καμιά φορά μου λείπουν αυτές οι λειτουργίες.

 

Συνολικά για τα λεφτά του (περίπου 240 ευρώ το πήρα), είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος! Το συνιστώ σε όλους, αρκεί να μην χρειάζονται τις λειτουργίες που του λείπουν!

 

Υπερ:

+ Επεξεργαστής

+ Οθόνη

+ Άριστη σχέση τιμής/απόδοση

 

Κατά:

- Δεν έχει GPS, δεν δέχεται SIM, δεν συνδέεται με TV

- Η μπαταρία κρατάει λίγο (σχετικά με το μέγεθος της)

 

Επιτέλους ένα παλικάρι που έγραψε κάτι παραπάνω για την συσκευή.. Για τη μπαταρία άμα κρατάει καλά να το προσέξεις με πόσες ώρες βγάζει ανοιχτή οθόνη.. Μόνο για τις κάμερες του ξέχασες να μας πεις κάτι.. Και για φακέλους, μενού κτλ θέμα ρολαρισματος είναι ο launcher της miui λογικά.. Δοκίμασαι το nova launcher θα σου φανεί πιο σβελτο..

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους ένα παλικάρι που έγραψε κάτι παραπάνω για την συσκευή.. Για τη μπαταρία άμα κρατάει καλά να το προσέξεις με πόσες ώρες βγάζει ανοιχτή οθόνη.. Μόνο για τις κάμερες του ξέχασες να μας πεις κάτι.. Και για φακέλους, μενού κτλ θέμα ρολαρισματος είναι ο launcher της miui λογικά.. Δοκίμασαι το nova launcher θα σου φανεί πιο σβελτο..

 

Εχεις δίκιο ξέχασα τις κάμερες να αναφέρω, μάλλον γιατί δεν τις χρησιμοποιώ πολύ! Μέτριες είναι, τίποτα το αξιοσημείωτο. Τυπική 8αρα η πίσω κ τυπική 5αρα η μπροστά! Κλασικά σε καλό φωτισμό βγάζουν πολύ ωραία αλλά σε χαμηλό υστερούν.

 

Όσο για το θεμα του launcher ναι λογικά είναι θέμα των ρυθμίσεων του launcher της miui

Link to comment
Share on other sites

Εδώ έχω να πω ότι μόλις έβαλα την ελληνική μου έβγαζε ένα πρόβλημα με τα exchange services το οποίο λύθηκε με το να βρω την εφαρμογή exchange services στις ρυθμίσεις->εφαρμογές και να τις απενεργοποιήσω. Δεν ξέρω αν θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα με αυτό αλλά προς το παρόν δεν έχω παρατηρήσει κάτι.

 

Παρέλαβα σήμερα και γω.Δεν έχω τον χρόνο να ασχοληθώ αρκετά.Πέρασα την ελληνική GTV-3.21.0 και μου έβγαζε και μένα το ίδιο μήνυμα περι exchange services μέχρι που απενεργοποίησα την εφαρμογή.Απορώ πως δεν το έχει αναφέρει κανείς άλλος.

 

Από δω και πέρα θα αλλάξει η ονομασία των GTV εκδόσεων λόγω της BETA έκδοσης του miui v6.Η αναβάθμιση θα γίνει σταδιακά για όλες τις συσκευές ξεκινόντας από το Mi3-Mi4.Θεωρώ θα αργήσει αρκετά για το mipad.

 

fyi : https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/6764

 

Η εφαρμογή για θέματα "themes app" έχει κάνει φτερά.Tragic! Πρέπει να περιμένουμε την v6.

Edited by GKako
Link to comment
Share on other sites

γνωριζει κανεις παιδια αν με ενα hdmi adapter μπορουμε εν τελει να το συνδεσουμε με την τηλεοραση?

 

Έχω την εντύπωση πως δεν υπάρχει τροπος σύνδεσης με τηλεοραση με καλώδιο παρα μονο ασύρματα μέσω wifi.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια..θα ήθελα να ρωτήσω επίσης αν κάποιος που το πήρε απ το merimobiles μέσω ems αντιμετώπισε πρόβλημα με το tracking number
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια..θα ήθελα να ρωτήσω επίσης αν κάποιος που το πήρε απ το merimobiles μέσω ems αντιμετώπισε πρόβλημα με το tracking number

Οχι φιλε, ολα κανονικα, ποτε δεν ειχα προβλημα με merimobiles, δεν σου εχουν στειλει;

Link to comment
Share on other sites

Μου έχουν στείλει ένα κωδικό για το tracking της ems αλλά όταν μπαίνω να το ψάξω μου λέει not found.. Eχωρίς στείλει μήνυμα βέβαια στο merimobiles αλλά δεν μου απαντάνε
Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω ειχα προβλημα.....

Το ταμπετακι παντος ειναι εξαιρετικο

 

Εξαιρετικό θα ήταν αν δεν του έλειπαν αρκετές εφαρμογές.Mε την κυκλοφορία του miui v6 θα δούμε όλη την μαγεία!

Edited by GKako
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να τις προσθέσεις από το playstore;

 

Όχι!Μια εφαρμογή για παράδειγμα ήταν τα θέματα (themes) όπου στο Mipad έχουν αφαιρεθεί.

Αν δει κανείς την εφαρμογή για το ραδιόφωνο, να μου πει... :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...