Jump to content

Samsung Galaxy S III Neo (I9300I/I9301I)


corolla001975
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 894
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά να ρωτήσω το κινητό με σχετικά μέτρια χρήση βγάζει μια μέρα μπαταρία;

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5692111#post5692111

 

Το παραπάνω είναι με τη μαμίσια μπαταρία

Ορίστε και μία σημερινή μέτρηση με τη μεγαλύτερη μπαταρία:

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

εκτος του towelroot που δεν καταφερα , με ποιο αλλο τροπο μπορει να γινει ροοτ?

ευκολο ρουτ και ανρουτ πολύ απλα κι ευκολα

kihgo root....http://www.kingoapp.com/

Link to comment
Share on other sites

ευκολο ρουτ και ανρουτ πολύ απλα κι ευκολα

kihgo root....http://www.kingoapp.com/

 

Φαίνεται ότι δε λειτουργεί σε όλα τα firmware...

Εμένα μου βγάζει "I9301I Not supported" και μετά κλείνει με την παρακάτω εικόνα

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια. κατοχος και εγω απο σημερα του Νεο και οι πρωτες εντυπώσεις πολυ καλες. Αυτο μονο που βλεπω ειναι οτι δεν εχει usb on the go. εβαλα τον ανταπτορα αλλα δεν κανει τιποτε. Ερχομαι απο νοτε Και με ειχε βολεψει....
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα. Κάτοχος S3 neo και προσπάθησα να συνδέσω το κινητό με την τηλεόραση μέσω HDMI αλλά από ότι κατάλαβα δεν υποστηρίζεται από το συγκεκριμένο κινητό. Είναι θέμα hardware ή παίζει να διορθώνεται. Κανένας άλλος τρόπος για σύνδεση με τηλεόραση? Τέλος καμία αξιόπιστη ROM για το συγκεκριμένο κινητό για να το ελαφρύνει παίζει? ή μένω με την μαμά, το rootarw και και σβηνω εφαρμογές Επίσης ωραία θηκούλα που με βόλεψε http://www.ebay.com/itm/141217696834?_trksid=p2060778.m2749.l2649&var=440292833155&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT ενώ σήμερα μου ήρθε και αυτή η μπαταρία την οποία θα δοκιμάσω και θα σας πω εντυπώσεις http://www.ebay.com/itm/371012295721?_trksid=p2060778.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.

Παρέλαβα νωρίτερα (έπειτα από σχεδόν τριετή εμπειρία με xperia mini, είδα το φως μου!) και είμαι πολύ ενθουσιασμένος με την πρώτη επαφή και εγώ.

Αντιμετωπίζω το εξής θέμα:

πέρασα από το xperia κάποιες εφαρμογές στην sd card, καθώς και ένα σωρό φωτογραφίες και τραγούδια.

Βάζοντας την κάρτα στο s3 βλέπω κανονικά τις φωτογραφίες και τη μουσική, αλλά οι εφαρμογές ανύπαρκτες.

Στη διαχείριση εφαρμογών, στην καρτέλα sd, λέει "καμμία εφαρμογή" (ή κάπως έτσι), ενώ εκεί που δείχνει το χώρο (ελεύθερο/συνολικό) είναι τα ίδια νούμερα όπως στο παλιό τηλέφωνο.

 

Δεν είναι εφικτή η "μετακίνηση" εφαρμογών με αυτόν τον τρόπο;

Κάτι δεν κάνω καλά ή πρέπει να τις κατεβάσω εκ νέου στο καινούργιο τηλέφωνο;

 

Έχω και κανα-δυο άλλα θεματάκια (όπως το αρχικά χαμηλό ήχο κλήσης) αλλά τα έχει πάρει το μάτι μου σε προηγούμενες σελίδες και θα τα αναζητήσω εκεί.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.

Παρέλαβα νωρίτερα (έπειτα από σχεδόν τριετή εμπειρία με xperia mini, είδα το φως μου!) και είμαι πολύ ενθουσιασμένος με την πρώτη επαφή και εγώ.

Αντιμετωπίζω το εξής θέμα:

πέρασα από το xperia κάποιες εφαρμογές στην sd card, καθώς και ένα σωρό φωτογραφίες και τραγούδια.

Βάζοντας την κάρτα στο s3 βλέπω κανονικά τις φωτογραφίες και τη μουσική, αλλά οι εφαρμογές ανύπαρκτες.

Στη διαχείριση εφαρμογών, στην καρτέλα sd, λέει "καμμία εφαρμογή" (ή κάπως έτσι), ενώ εκεί που δείχνει το χώρο (ελεύθερο/συνολικό) είναι τα ίδια νούμερα όπως στο παλιό τηλέφωνο.

 

Δεν είναι εφικτή η "μετακίνηση" εφαρμογών με αυτόν τον τρόπο;

Κάτι δεν κάνω καλά ή πρέπει να τις κατεβάσω εκ νέου στο καινούργιο τηλέφωνο;

 

Έχω και κανα-δυο άλλα θεματάκια (όπως το αρχικά χαμηλό ήχο κλήσης) αλλά τα έχει πάρει το μάτι μου σε προηγούμενες σελίδες και θα τα αναζητήσω εκεί.

 

Ευχαριστώ

Πως περασες τις εφαρμογες απο το sony στην sd?

Πρεπει να πας να βρεις τα αρχεια των εφαρμογων (.apk) που βρησκονται στο /data/app και να τα κανεις αντιγραφη-επικοληση στην sd. Μετα βαζεις την sd στο samsung και βρησκεις το apk της εφαρμογης που θες εκει που το επικολλησες και κανεις την εγκατασταση του.

 

Ή πιο απλα συνδεεσαι στο play store και πας στις εφαρμογες σου και μετα ''ολες'' και εκει θα βρεις ολες τις τελευταιες εφαρμογες που εγκατεστησες με αυτον το λογαριασμο και μπορεις να τις εγκαταστησεις ξανα στη νεα σου συσκευη.

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

xm, μάλλον λέω/κάνω βλακείες.

Από τη διαχείριση εφαρμογών, έκανα "μετακίνηση στην sd" και φαντάστηκα ότι έτσι θα μεταφέρθηκε η "εγκατάσταση" εκεί (οπότε και θα έπαιζαν σε όποιο κινητό μεταφερόταν η sd, είμαι στο μάτριξ μου νομίζω χαχα).

 

Άρα όντως, είτε μεταφέροντας τα apk από το παλιό τηλέφωνό είτε μέσα από το PlayStore, πρέπει να εγκατασταθούν εκ νέου στο καινούργιο κινητό ε?

Με τη "μεταφορά στην sd" τί ακριβώς μεταφέρεται? Tα data των εφαρμογών;

(αυτά μήπως μπορώ να τα μεταφέρω ώστε στο notes πχ να μην κάθομαι να τα ξαναγράφω; )

 

ευχαριστώ για τη βοήθεια!

 

υγ.: τώρα που άνοιξα το παλιό (χωρίς την sd μέσα) δείχνει τις εγκατεστημένες εφαρμογές (χωρίς τα εικονίδιά τους, με σήμα μια sd είναι όλα) αλλά πατώντας λέει "δε βρέθηκε η εφαρμογή" (φυσικά, αφού είχε μετακινηθεί).

Παίζει να γλιτώσω την επανεγκατάσταση;

Edited by kachius
Link to comment
Share on other sites

xm, μάλλον λέω/κάνω βλακείες.

Από τη διαχείριση εφαρμογών, έκανα "μετακίνηση στην sd" και φαντάστηκα ότι έτσι θα μεταφέρθηκε η "εγκατάσταση" εκεί (οπότε και θα έπαιζαν σε όποιο κινητό μεταφερόταν η sd, είμαι στο μάτριξ μου νομίζω χαχα).

 

Άρα όντως, είτε μεταφέροντας τα apk από το παλιό τηλέφωνό είτε μέσα από το PlayStore, πρέπει να εγκατασταθούν εκ νέου στο καινούργιο κινητό ε?

Με τη "μεταφορά στην sd" τί ακριβώς μεταφέρεται? Tα data των εφαρμογών;

(αυτά μήπως μπορώ να τα μεταφέρω ώστε στο notes πχ να μην κάθομαι να τα ξαναγράφω; )

 

ευχαριστώ για τη βοήθεια!

 

υγ.: τώρα που άνοιξα το παλιό (χωρίς την sd μέσα) δείχνει τις εγκατεστημένες εφαρμογές (χωρίς τα εικονίδιά τους, με σήμα μια sd είναι όλα) αλλά πατώντας λέει "δε βρέθηκε η εφαρμογή" (φυσικά, αφού είχε μετακινηθεί).

Παίζει να γλιτώσω την επανεγκατάσταση;

Σωστα καταλαβες τωρα.

Για σενα μία ειναι η εφαρμογη σου. Titanium backup.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καλημερα. εχει κανεις τελικά ασχλοληθει με το θεμα του otg?Εχει τελικα και δεν το Βλέπω?
Link to comment
Share on other sites

καλημερα. εχει κανεις τελικά ασχλοληθει με το θεμα του otg?Εχει τελικα και δεν το Βλέπω?

Έπαιξα σήμερα με 2 καλώδια otg, που το ένα μάλιστα ήταν και "ακριβό" επιχρυσωμένο.

 

Δε γινόταν τίποτα και μάλλον πρέπει να το ξεχάσουμε το otg.

 

Edit: δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει δουλειά με άλλη rom ή αν απλά είναι θέμα hardware.

Edited by kobulis
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι δε λειτουργεί σε όλα τα firmware...

Εμένα μου βγάζει "I9301I Not supported" και μετά κλείνει με την παρακάτω εικόνα

 

δες το λιγο αυτο http://www.kingoapp.com/root-tutorials/how-to-root-galaxy-s3.htm ,πρεπει να εγκατασταθουν οι drivers του τηλεγωνου πρωτα και μετα προχωρας στο ρουτ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καλημερα. εχει κανεις τελικά ασχλοληθει με το θεμα του otg?Εχει τελικα και δεν το Βλέπω?

 

δεν υποστηριζει OTG .και δε θα μπορέσεις να κανεις κατι......

Edited by acer65
συμπληρωματικη απαντηση
Link to comment
Share on other sites

δες το λιγο αυτο http://www.kingoapp.com/root-tutorials/how-to-root-galaxy-s3.htm ,πρεπει να εγκατασταθουν οι drivers του τηλεγωνου πρωτα και μετα προχωρας στο ρουτ..

Ναι σωστά... ακριβώς αυτές τις οδηγίες ακολούθησα...

Ξεκινάει και το βημα 3 αλλά δεν πάει στο 4... λέει ότι δεν υποστηρίζεται...

May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά... ακριβώς αυτές τις οδηγίες ακολούθησα...

Ξεκινάει και το βημα 3 αλλά δεν πάει στο 4... λέει ότι δεν υποστηρίζεται...

 

όταν συνδεεις το τηλεφωνο στον υπολογιστη,το διαβαζει?στο αναγνωριζει?αν όχι πρεπει να εγκαταστησεις τους drivers.Ειχα κι εγω ένα τετοιο θεμα.αλλα όλα οκ.....προσεξε το αυτό.και στο τηλ τσεκαρε το USB εντοπισμος σφαλματων-στο επιλογες για προγραμματιστες θα το βρεις,στις ρυθμισεις του τηλ, στο Γενικα

Link to comment
Share on other sites

όταν συνδεεις το τηλεφωνο στον υπολογιστη,το διαβαζει?στο αναγνωριζει?αν όχι πρεπει να εγκαταστησεις τους drivers.Ειχα κι εγω ένα τετοιο θεμα.αλλα όλα οκ.....προσεξε το αυτό.και στο τηλ τσεκαρε το USB εντοπισμος σφαλματων-στο επιλογες για προγραμματιστες θα το βρεις,στις ρυθμισεις του τηλ, στο Γενικα

 

Nαι το γνωρίζει ... κάνει check root, download τα patches Και μετά τέλος...

Πάντως αν θα δεις και στη φωτο που έβαλα τώρα το λέει καθαρά... Unsupported device...

Παρ όλα αυτά, πιέζω [root], ξεκινάει, κάνει fetch patches κλπ και μετά σκάει το μήνυμα που είχα ποστάρει πριν...

Πιστεύω ότι δεν παίζει σε όλα τα firmware...

 

----- Προσθήκη Μηνύματος -----

 

Τελικά ρουτάρισα ακολουθώντας αυτό τον οδηγό: http://androidxda.com/root-samsung-galaxy-s3-neo-gt-i9301i

(Σαν πρώτη δοκιμή "γείωσα" τις διαφημίσεις του skype στο etc\hosts)

 

Στη συνέχεια έτρεξα και αυτό το πρόγραμμα από το market

https://play.google.com/store/apps/details?id=nextapp.sdfix

και έδωσε πρόσβαση στην SD card σε όλες τις εφαρμογές.

(Τώρα πχ το call recorder γράφει στην SD αντί για την εσωτερική μόνο...)

 

----- Προσθήκη Μηνύματος -----

 

Σχετικά με το OTG

Αν χρησιμοποιήσετε καλώδιο OTG μέ Power (όπως αυτό τη φωτογραφία που επισυνάπτω) τότε δουλεύει...

(http://forum.xda-developers.com/galaxy-s3-neo/help/otg-usb-mod-s3-neo-t2724642)

Μόλις παρήγγειλα ένα. Θα το δοκιμάσω και θα σας πω κι εγώ...

 

Συνδέετε το Αρσενικό micro usb στο κινητό

Συνδέετε το Θηλυκό micro usb στο φορτιστή

Συνδέετε το στικάκι σας στο Θηλυκό USB-A

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

 

Τελικά ρουτάρισα ακολουθώντας αυτό τον οδηγό: http://androidxda.com/root-samsung-galaxy-s3-neo-gt-i9301i

(Σαν πρώτη δοκιμή "γείωσα" τις διαφημίσεις του skype στο etc\hosts)

 

Πως μπορείς να κάνεις το κινητό unroot σε περίπτωση που χρειαστεί να καλύψει κάτι η εγγύηση?

Έχω ακούσει πως δεν ισχύει η εγγύηση αν ρουτάρεις το τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορείς να κάνεις το κινητό unroot σε περίπτωση που χρειαστεί να καλύψει κάτι η εγγύηση?

Έχω ακούσει πως δεν ισχύει η εγγύηση αν ρουτάρεις το τηλέφωνο.

Σωστά έχεις ακούσει, αλλά η εφαρμογή SuperSU πέρα από τα superuser κόλπα έχει και επιλογή:

"Πλήρης κατάργηση πρόσβασης root"

(Εκκαθάριση για μόνιμη κατάργηση πρόσβασης root)

 

Οπότε ΞΕ-Ρουτάρεις κι όλα καλά... ;)

(Δες το screenshot παρακάτω...)

 

Μου έχει τύχει βέβαια στο παρελθόν να πάω ρουταρισμένη συσκευή για επισκευή και να μη μου πουν τίποτε...

Γενικά όμως ισχύει ότι τα ρουταρισμένα βγαίνουν εκτός εγγύησης...

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Σωστά έχεις ακούσει, αλλά η εφαρμογή SuperSU πέρα από τα superuser κόλπα έχει και επιλογή:

"Πλήρης κατάργηση πρόσβασης root"

(Εκκαθάριση για μόνιμη κατάργηση πρόσβασης root)

 

Οπότε ΞΕ-Ρουτάρεις κι όλα καλά... ;)

(Δες το screenshot παρακάτω...)

 

Μου έχει τύχει βέβαια στο παρελθόν να πάω ρουταρισμένη συσκευή για επισκευή και να μη μου πουν τίποτε...

Γενικά όμως ισχύει ότι τα ρουταρισμένα βγαίνουν εκτός εγγύησης...

 

Οπότε με αυτό τον τρόπο ούτε γάτα ούτε ζημιά! Μπορούν στο service να καταλάβουν ότι το είχα κάνει

root στο παρελθόν και μας τραβήξουν άκυρο στην εγγύηση?

Βολεύει πολύ η ρουταρισμένη συσκευή....

Link to comment
Share on other sites

Οπότε με αυτό τον τρόπο ούτε γάτα ούτε ζημιά! Μπορούν στο service να καταλάβουν ότι το είχα κάνει

root στο παρελθόν και μας τραβήξουν άκυρο στην εγγύηση?

Βολεύει πολύ η ρουταρισμένη συσκευή....

Η συσκευη δεν εχει knox; Αν ναι τοτε το root θα φαινεται. Αυτος ειναι ο λογος που αρκετοι εχουν φυγει απο samsung.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευη δεν εχει knox; Αν ναι τοτε το root θα φαινεται. Αυτος ειναι ο λογος που αρκετοι εχουν φυγει απο samsung.

 

Έχει knox δυστυχώς οπότε bye bye root. Βέβαια κι έτσι το τηλέφωνο λειτουργεί άψογα.

Κατι μικρολεπτομέρειες θα μπορούσαν να διορθωθούν, αλλά δεν πειράζει.... Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Έχει knox δυστυχώς οπότε bye bye root. Βέβαια κι έτσι το τηλέφωνο λειτουργεί άψογα.

Κατι μικρολεπτομέρειες θα μπορούσαν να διορθωθούν, αλλά δεν πειράζει.... Ευχαριστώ!

Ή bye bye root ή bye bye εγγυηση. Διαλεγεις και αποχαιρετας.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Την ώρα που ρουτάρισα και έβαλε το superuser μου έβγαλε μήνυμα ότι εντόπισε knox και με ρώτησε εαν θέλω να το παρακάμψει... Απάντησα ναι...

Δε γνωρίζω τι ακριβώς έκανε, αλλά ακούστηκε καλό... :lol:

Edited by Yoda
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...