Jump to content

Microsoft Surface Pro 3


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ψάχνω να πάρω ένα bluetooth ποντίκι και ένα usb3.0 to ethernet +usb3.0 hub, έχετε να προτείνετε κάποιο από αυτά που να δουλεύει χωρίς προβλήματα στο SP3?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 698
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ψάχνω να πάρω ένα bluetooth ποντίκι και ένα usb3.0 to ethernet +usb3.0 hub, έχετε να προτείνετε κάποιο από αυτά που να δουλεύει χωρίς προβλήματα στο SP3?

 

Bt ποντικι ολα θα δουλευουν(εχω 2 της ms ενα παλιό μοντελο και ενα πιο καινουργιο και δουλευουν άψογα)

Usb 3.0 hub και εδω λογικά ολα θα κάνουν το ίδιο και usb to ethernet.

Κάνε μια αναζήτησή στο skroutz θα βρεις λογικά μιας και απο εξωτερικό κομμένες οι συναλλαγές πλέον αρα οτι βρεις εδω απο Ελλαδα.

 

 

Το πιο καινουργιο bt mouse ειναι το microsoft sculpt touch mouse που εχω.

http://www.skroutz.gr/s/2302592/Microsoft-Sculpt-Touch-Mouse.html

Usb hub εχω ενα usb 2.0 και με καλύπτει άριστα.

Αυτο συγκεκριμένα

http://www.skroutz.gr/s/3137043/D-Link-DUB-H4-New.html

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

kαλύτερα με USB3 αυτό

Το έχω και είναι σφαίρα.

Το πντικάκι σου πολύ μ'αρέσει, θα το χτυπήσω!

make love not work
Link to comment
Share on other sites

Bt ποντικι ολα θα δουλευουν(εχω 2 της ms ενα παλιό μοντελο και ενα πιο καινουργιο και δουλευουν άψογα)

Usb 3.0 hub και εδω λογικά ολα θα κάνουν το ίδιο και usb to ethernet.

Κάνε μια αναζήτησή στο skroutz θα βρεις λογικά μιας και απο εξωτερικό κομμένες οι συναλλαγές πλέον αρα οτι βρεις εδω απο Ελλαδα.

 

 

Το πιο καινουργιο bt mouse ειναι το microsoft sculpt touch mouse που εχω.

http://www.skroutz.gr/s/2302592/Microsoft-Sculpt-Touch-Mouse.html

Usb hub εχω ενα usb 2.0 και με καλύπτει άριστα.

Αυτο συγκεκριμένα

http://www.skroutz.gr/s/3137043/D-Link-DUB-H4-New.html

 

Ωραίο το ποντίκι και παράξενο πού δεν έχει ροδελα, είναι βολικό έτσι? Μπορείς να πας μπρος-πίσω τις σελίδες με τον browser?

 

kαλύτερα με USB3 αυτό

Το έχω και είναι σφαίρα.

Το πντικάκι σου πολύ μ'αρέσει, θα το χτυπήσω!

 

Αυτό ακριβώς ψάχνω, αλλά εδώ δεν υπάρχει τίποτα ανάλογο. Έχω βρει κάτι ανάλογο στο eBay αλλά μέχρι να ξεμπλοκαρει το PayPal ......

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το ποντίκι και παράξενο πού δεν έχει ροδελα, είναι βολικό έτσι? Μπορείς να πας μπρος-πίσω τις σελίδες με τον browser?

 

Αυτό ακριβώς ψάχνω, αλλά εδώ δεν υπάρχει τίποτα ανάλογο. Έχω βρει κάτι ανάλογο στο eBay αλλά μέχρι να ξεμπλοκαρει το PayPal ......

Το είχα παρει προσφορά στα 15 ευρώ από Public για αυτό και το πηρα.

Η ροδελα θέλει λίγο συνήθεια αν και τρώει κάτι φλασιες μια στο τόσο που σου έρχεται να το πετάξεις στο τοίχο :lol:

Για αυτό δες και κάνα άλλο πιο συμβατικής μορφής όπως τα ξέραμε τόσα χρονια:p

Το 5ετιας μου BT ποντίκι πιο καλά μου κάθεται εδώ που τα λέμε.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παράγγειλα το Microsoft Sculpt Comfort που έχει και ροδέλα!

 

Για το usb to ethernet δεν με βιάζει ιδαίτερα και θα περιμένω να λήξει το εμπάργκο με την paypal για να πάρω κάτι απο το ebay

Link to comment
Share on other sites

Και εγω αν και χρηστης mac για χρονια το πηρα πιο πολυ για να το "δοκιμασω" αλλα και γιατι η μανα μου εψαχνε λαπτοπ.... Προφανως εβρισκα και με λιγοτερα λεφτα παρομοιο αλλα νομιζω οτι ειναι οκ. Εχω βαλει και ζελατινες αλλα νομιζω οτι αυτη στην οθονη εχει προβλημα γιατι δεν "γλιστραει" καλά.. Επισης τι ρυθμο ανανεωσης εχετε βαλει στην οθονη; Και για browser ποιον προτεινετε;
Link to comment
Share on other sites

Και εγω αν και χρηστης mac για χρονια το πηρα πιο πολυ για να το "δοκιμασω" αλλα και γιατι η μανα μου εψαχνε λαπτοπ.... Προφανως εβρισκα και με λιγοτερα λεφτα παρομοιο αλλα νομιζω οτι ειναι οκ. Εχω βαλει και ζελατινες αλλα νομιζω οτι αυτη στην οθονη εχει προβλημα γιατι δεν "γλιστραει" καλά.. Επισης τι ρυθμο ανανεωσης εχετε βαλει στην οθονη; Και για browser ποιον προτεινετε;

 

Στα 60hz το εχω βάλει.

Browser για αφή αποκλειστικα IE ειτε η desktop ειτε η modern touch εκδοχη του στα 8.1 που ειναι εξαιρετικά smouth και touch friendly.

Αμα βάλεις τα Windows 10 προστίθεται και ο Edge που ειναι εξισου smouth και touch friendly.

Για desktop βάζεις οτι σε βολεύει.

Πλέον χρησιμοποιώ και εδω τον desktop IE διοτι ειναι πιο ελαφρύς και λιγότερο battery hanger απο πχ Chrome/Firefox.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Of topic :

Στο sp2 μου εχει βγαλει το σηματακι των win10 και εχω κανει κρατηση να μπουνε οταν βγουνε. Σημερα φαινεται ολη μερα να κατεβαζει κατι. Πιθανων το update. Αλλα ολη μερα δεν μου εβγαλε καποιο μήνυμα να τα εγκαταστησω. Υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω?

Πως μπορω να ελέγξω οτι οντως κατεβαίνουν? Στο Windows update δε μου εμφανιζει κατι..

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Of topic :

Στο sp2 μου εχει βγαλει το σηματακι των win10 και εχω κανει κρατηση να μπουνε οταν βγουνε. Σημερα φαινεται ολη μερα να κατεβαζει κατι. Πιθανων το update. Αλλα ολη μερα δεν μου εβγαλε καποιο μήνυμα να τα εγκαταστησω. Υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω?

Πως μπορω να ελέγξω οτι οντως κατεβαίνουν? Στο Windows update δε μου εμφανιζει κατι..

Ευχαριστώ.

Πιθανό η μάλλον σχεδόν βέβαιο οτι δεν θα βγάλει την δυνατότητα αναβάθμισης σε 10 ταυτοχρονα σε όλους αλλα θα παρει κάποιες ημέρες.

Αρα καλύτερη υπομονή.

 

Αλλιως τσέκαρε σε αλλα νήματα εξισου που αφορούν τα Windows 10 απο περισσότερους χρήστες που προβαίνουν σε αναβαθμιση τα pc/laptop τους.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=400892

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=419716

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Στα 60hz το εχω βάλει.

Browser για αφή αποκλειστικα IE ειτε η desktop ειτε η modern touch εκδοχη του στα 8.1 που ειναι εξαιρετικά smouth και touch friendly.

Αμα βάλεις τα Windows 10 προστίθεται και ο Edge που ειναι εξισου smouth και touch friendly.

Για desktop βάζεις οτι σε βολεύει.

Πλέον χρησιμοποιώ και εδω τον desktop IE διοτι ειναι πιο ελαφρύς και λιγότερο battery hanger απο πχ Chrome/Firefox.

 

Μαλιστα σε ευχαριστω. Και εγω ειδα διαφορα απο οταν η οθονη ηταν 59 Hz και δεν ξερω γιατι... Οσο για το θεμα browser θα δοκιμασω και θα πω γνωμη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μου ήρθαν χθες στο SP3 τα 10 και τα έβαλα, μια χαρά πήγε η εγκατάσταση και όλα δουλεύουν μια χαρά μέχρι στιγμής.

Η πρώτη μου εντύπωση ήταν ότι τα 8.1 είναι πιο λειτουργικά σε σχέση με τα 10, αλλά είναι ακόμα νωρίς και θέλει το χρόνο του να τα συνηθίσεις!!!!

 

Μια ερώτηση, το recovery partition έγινε και αυτό updated με το αρχείο των 10 ή συνεχίζει να έχει τα 8.1????

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μου ήρθαν χθες στο SP3 τα 10 και τα έβαλα, μια χαρά πήγε η εγκατάσταση και όλα δουλεύουν μια χαρά μέχρι στιγμής.

Η πρώτη μου εντύπωση ήταν ότι τα 8.1 είναι πιο λειτουργικά σε σχέση με τα 10, αλλά είναι ακόμα νωρίς και θέλει το χρόνο του να τα συνηθίσεις!!!!

 

Μια ερώτηση, το recovery partition έγινε και αυτό updated με το αρχείο των 10 ή συνεχίζει να έχει τα 8.1????

 

Έχει αρκετές αλλαγές και διαφορετική φιλοσοφία.

Σε tablet/touch mode έχει υποβαθμιστεί η εμπειρία χρήσης ξεκάθαρα.

Όχι ότι δεν συνηθίζεται η δεν είναι λειτουργική αλλά αρκετές ευκολίες που αφορά βασικούς τομείς από functionality έχει χαθεί και υποβαθμιστεί.

 

Για ένα μήνα έχεις την δυνατότητα να γυρίσεις σε 8.1 μετά η άδεια χρήσης των Windows δεσμεύεται οριστικά στα 10.

(Δεν ξέρω τι γίνεται με το recovery partition,μαλλον χωρίς αντίκρισμα είναι, απλά άμα θες να κάνεις φόρματ χρησιμοποιείς το ISO των 10 μέσω USB bootable και έτσι κάνεις επαναφορά, βέβαια όλα αυτά όχι με απόλυτη σιγουριά άρα κρατα πισινη)

 

Προσωπικά μένω ως έχει για τους επόμενους 4-5 μήνες και βλέπουμε.

Ίσως τα βάλω τα 10 ως dual boot αλλά σπασμένη έκδοση για να μην χάσω την άδεια των 8.1,αργοτερα βέβαια.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Για ένα μήνα έχεις την δυνατότητα να γυρίσεις σε 8.1 μετά η άδεια χρήσης των Windows δεσμεύεται οριστικά στα 10.

 

Αλεξ είσαι σίγουρος για την οριστική δέσμευση?

Το αναφέρει κάπου η ms,για να ξέρουμε τι κάνουμε!

Link to comment
Share on other sites

Αλεξ είσαι σίγουρος για την οριστική δέσμευση?

Το αναφέρει κάπου η ms,για να ξέρουμε τι κάνουμε!

Δεν εχει παρει το μάτι μου κατι αλλα αν κρίνω απο την παρακατω φωτό μου φαίνεται απίθανο μετα τις 30 ημέρες να μπορεις να χρησιμοποιήσεις τον κωδικό των 10 ενεργοποιώντας τα 8.1 γυρνώντας πισω.

 

http://s7.postimg.org/5fblq9ziz/Picture0001.png

Αλλα μάλλον θα πρέπει να το δοκιμάσει κάποιος στην πράξη αφου περάσουν οι 30 ημέρες.:p

 

Εγω πάντως δεν θα ρίσκαρα να περάσουν οι 30 ημέρες να βρεθώ στην δυσάρεστη θεση να μην μπορώ να ενεργοποιήσω τα 8.1.

 

Πάντως ειναι γεγονός οτι κάνοντας την αναβαθμιση παίρνεις νέο κλειδί με τα 10 και οχι το ίδιο των 8.1 το οποίο καταργείται η αφομοιώνεται(συγχωνεύεται)απο αυτο των 10.

 

Για αυτο και εγω σκέφτομαι σπασμένα 10 να βάλω ως dual boot να μην ρισκάρω να χαθεί το κλειδί των 8.1

 

Η λογική ετσι λέει,βέβαια μια πισινή κρατάμε με την MS

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει παρει το μάτι μου κατι αλλα αν κρίνω απο την παρακατω φωτό μου φαίνεται απίθανο μετα τις 30 ημέρες να μπορεις να χρησιμοποιήσεις τον κωδικό των 10 ενεργοποιώντας τα 8.1 γυρνώντας πισω.

 

Αλλα μάλλον θα πρέπει να το δοκιμάσει κάποιος στην πράξη αφου περάσουν οι 30 ημέρες.:p

 

Εγω πάντως δεν θα ρίσκαρα να περάσουν οι 30 ημέρες να βρεθώ στην δυσάρεστη θεση να μην μπορώ να ενεργοποιήσω τα 8.1.

 

Πάντως ειναι γεγονός οτι κάνοντας την αναβαθμιση παίρνεις νέο κλειδί με τα 10 και οχι το ίδιο των 8.1 το οποίο καταργείται η αφομοιώνεται(συγχωνεύεται)απο αυτο των 10.

 

Για αυτο και εγω σκέφτομαι σπασμένα 10 να βάλω ως dual boot να μην ρισκάρω να χαθεί το κλειδί των 8.1

 

Η λογική ετσι λέει,βέβαια μια πισινή κρατάμε με την MS

Το θεμα ειναι τι γινεται μετα το rolling back.Αν θελω να ξαναπερασω τα windows 10 θα με αφησει ή θα χασω την δυνατοτητα για free upgrade?

 

Για τους κωδικους,εγω εχω 2 λαπτοπ με τα windows pro with WMC και ο κωδικος ειναι ξεχωριστος απο τον κωδικο που εχω για τα windows pro,πριν γινει η προσθηκη του wmc.Τι γινεται,καταργειται μονο ο κωδικος του wmc ή και οι 2?

 

Επισης αναφερεται οτι η αδεια δενεται με το μηχανημα(υπαρχουν αναφορες οτι το ανεξαρτητο κλειδι των windows 10 ειναι σε ολους το ιδιο) και δε χρειαζεται να ξανα χρησιμοποιησεις τον κωδικο σε περιπτωση clean install.

Στο 1 λαπτοπ που τρεχει window 8.1 pro,εχω και την κανονικη του αδεια των windows 7 home.Τι γινεται αν κανω την αναβαθμηση με τα windows 7 home και μετα θελω να περασω σε pro,με το να ξανακανω εγκατασταση τα windows 8.1 pro και να αναβαθμησω σε windows 10 pro?Θα αναγνωριζει οτι το συγκεκριμενο λαπτοπ ειναι δεμένο με 2 αδειες,μια home και μια pro?

 

Και με την λογικη του δεσιματος με το hardware και οχι με την προηγουμενη αδεια,το πιο πιθανο να μην καταργειται η αδεια του προηγουμενου os στο μηνα,αλλα η επιλογη του downgrade μεσα απο τα 10αρια.Δλδ με clean install να μπορεις να ξανα πας στην προηγουμενη εκδοση του λογισμικου και με την αδεια του να το ξαναενεργοποιησεις!

 

Βασικα ειναι ενα τεραστιο μπερδεμα η ολη κατασταση και σκεφτομαι σοβαρα να περιμενω κανενα 3μηνο για να μπω στην διαδικασια της αναβαθμησης στα win10,σε ολα τα μηχανηματα μου.Φυσικα στο t100 θα την κανω πιο νωρις ,μαλλων στο μηνα,για να κανω τα απαιτουμενα test!

Edited by ector7
Link to comment
Share on other sites

Σε εσένα πολύ μπέρδεμα το πράγμα :lol:

Εγώ μόνο τα 2 surface έχω για windows συσκευές που είναι πιο ξεκάθαρα :p

Ξεκίνα με το Τ100 αναβάθμιση και τα άλλα άστα για αργότερα,ασε που έτσι θα γλυτώσεις τα διαφορά bugs μιας και η MS το πρώτο δίμηνο στάνταρ θα βομβαρδίζει καθημερινά bugs update και tweak έως έρθουν στα ίσια τους.

Έτσι θα διαπιστώσεις από πρώτο χέρι τα καλά αλλά και τα μπόλικα στραβά των 10.

Προς Χριστούγεννα είναι η κατάλληλη εποχή για ασφαλή αναβάθμιση που θα έχει έρθει το πρώτο ας το πούμε service pack.(threshold 2 update)

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Σε εσένα πολύ μπέρδεμα το πράγμα :lol:

Εγώ μόνο τα 2 surface έχω για windows συσκευές που είναι πιο ξεκάθαρα :p

Ξεκίνα με το Τ100 αναβάθμιση και τα άλλα άστα για αργότερα,ασε που έτσι θα γλυτώσεις τα διαφορά bugs μιας και η MS το πρώτο δίμηνο στάνταρ θα βομβαρδίζει καθημερινά bugs update και tweak έως έρθουν στα ίσια τους.

Έτσι θα διαπιστώσεις από πρώτο χέρι τα καλά αλλά και τα μπόλικα στραβά των 10.

Προς Χριστούγεννα είναι η κατάλληλη εποχή για ασφαλή αναβάθμιση που θα έχει έρθει το πρώτο ας το πούμε service pack.(threshold 2 update)

Και εγω κατα το Δεκέμβρη-Γενάρη με βλεπω να μπαινω στην διαδικασια!:p

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος και του docking station από σήμερα, για να δούμε πως δουλευει το πολύ χρησιμο αυτό περιφερειακο.

Το μόνο που μου λείπει είναι τα πολύ ωραία skins που ειχα περάσει στο προηγουμενο προ 3 που ειχα και πλέον δε μπορώ να αγοράσω λόγω capital controls (μήπως έχει κανεις 35 dollars PayPal balance να μου πουλήσει) ???? :lol:

 

Προσωπικά έχω βάλει τα δεκαριά και πάνε πολύ καλά παιδιά...

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος και του docking station από σήμερα, για να δούμε πως δουλευει το πολύ χρησιμο αυτό περιφερειακο.

Το μόνο που μου λείπει είναι τα πολύ ωραία skins που ειχα περάσει στο προηγουμενο προ 3 που ειχα και πλέον δε μπορώ να αγοράσω λόγω capital controls (μήπως έχει κανεις 35 dollars PayPal balance να μου πουλήσει) ???? :lol:

 

Προσωπικά έχω βάλει τα δεκαριά και πάνε πολύ καλά παιδιά...

 

Το καλό οτι τα αξεσουάρ θα ειναι πλήρως συμβατά με το Pro 4 όποτε βγει.

Αρα σε βάθος χρόνου ειναι πιο ασφαλής επένδυση και μαλιστα για ενα πανάκριβο αξεσουάρ.

 

Χαρά στο κουράγιο σου που έβαλες τα δεκαριά :lol:

Εγω κάθομαι στα αυγά μου.

Τα αφήνω στο μελλοντικό κάτοχο να τα περάσει οταν ειναι να το δωσω για το Pro 4 που φύλαω μαλιστα μια full άδεια 8.1 Pro αχρησιμοποίητη για το Pro 4 να ελπίζω να μην εχω θέμα με την εγκατάσταση της :p

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Το καλό οτι τα αξεσουάρ θα ειναι πλήρως συμβατά με το Pro 4 όποτε βγει.

Αρα σε βάθος χρόνου ειναι πιο ασφαλής επένδυση και μαλιστα για ενα πανάκριβο αξεσουάρ.

 

Χαρά στο κουράγιο σου που έβαλες τα δεκαριά :lol:

Εγω κάθομαι στα αυγά μου.

Τα αφήνω στο μελλοντικό κάτοχο να τα περάσει οταν ειναι να το δωσω για το Pro 4 που φύλαω μαλιστα μια full άδεια 8.1 Pro αχρησιμοποίητη για το Pro 4 να ελπίζω να μην εχω θέμα με την εγκατάσταση της :p

Alex, το μηχάνημα πάει κομμάτια με τα δεκαριά. Δε γίνεται να μη τα δοκιμάσεις, ακουσε που σου λέω. Ο edge explorer είναι κορυφη, το μηχάνημα πολύ σταθερο και δε βλέπω έλλειψη αξιοπιστίας ή αλλα προβλήματα. Επίσης, το touch interface μια χαρά μου φαίνεται, δε μου λείπει κάτι σε σχέση με πριν. Με αλλα λόγια, ευχαριστημένος για την ώρα από τα windows 10....

Link to comment
Share on other sites

Εγω το surface pro 2 εχω, αλλα πανω κατω παρομοιο είναι και το 3. Οντως παει καλύτερα με τα 10. Αφου ομως εκανα το update κανονικα πανω απο τα 8.1 ,στη συνέχεια έκανα ξανα καθαρη εγκατατασταση τα 10. Δουλευουν καλυτερα ετσι.

Το ζητουμενο πιστευω για τα surface ειναι αν αναβαθμίζεται ή υποβαθμίζεται η εμπειρία χρησης ως ταμπλετα.

Εδω κατα τη γνωμη μου τα πράγματα δεν είναι ασπρο μαυρο. Η πρωτη εντυπωση ειναι οτι υποβαθμίζεται η εμπειρία ταμπλετας. Δεν είναι ακριβως ετσι παντως οταν το φερεις στα μετρα σου. Σιγουρα πρεπει να συνηθισεις καποια πραγματα να τα δουλευεις διαφορετικα.

Με χαλασε ο spartan που δεν εχει foul screen, και gesture . Με την taskbar κατω που τωρα ειναι μονιμη ακομα και σε λειτουργια ταμπλετας, συν τις μπαρες του spartan, γραμμη διευθυνσης κλπ , ειδικα αν κανεις και το λαθος να προσθεσεις μπαρα με αγαπημενα, η οφελιμη οθονη τελικα να σερφαρεις στη μικρη οθονη του 2 (στο 3 θα ειναι σίγουρα λιγο καλύτερα) ειναι πολυ λιγη. Σε καποια site που εχουν μεγαλες επικεφαλιδες εβλεπα ισα με 2 δάχτυλα οθονη.. :lol:

Οποτε αυτο που εκανα και βοηθησε πολυ, ενοειτε έβγαλα τη μπαρα με τα αγαπημενα,(δε χρειάζεται πραγματικα, στην υλοποιηση του Spartan αμα φτιαξεις σε φακελους τα αγαπημενα σωστα, βρισκεις τα παντα γρηγοροτερα πατωντας το εικονιδιο), εβαλα την taskbar απο κατω που ηταν στα πλαγια αριστερα.. Αλλαξα λιγο και το ζουμ, και αφου συνηθισα τη νεα κατασταση , μη σου πω οτι σερφαρω και καλυτερα.

Ειχα ομως θεμα, οταν γυρναγα απο landscape σε profile, η taskbar τωρα ήταν στα αριστερα καθετα παλι, και στη στενη οθονη του 2 ηταν χαλια. Το ελυσα με ενα προγραμματακι απο xda, οπου αυτοματα οταν γυριζω σε profile mode κρυβει την taskbar, και οταν γυρισω το surface σε landscape αυτοματα την επαναφερει.

Βοηθησε απιστευτα αυτο και οχι μόνο στο browser ..

Επισης δημιουργησα μια quick launch bar στην taskbar, ενα εικονιδιο ουσιαστικα που πατωντας το εχω μεσα ενα σωρο συντομευσεις απο εφαρμογες που τρεχω συχνα, πχ πινακα ελενχου, μια εφαρμογη που σβηνει την οθονη χωρις να μπαινει σε sleep mode το surface, διαχειρηση ενεργειας, task manager κλπ.

Απο τη στιγμή που η taskbar ειναι πλεον μονιμα, εχεις ανα πασα στιγμη ετσι προσβαση στα σημαντικότερα.

Το βεβαιο ειναι οτι δουλευεται καλυτερα με αφη σε κατασταση pc, απο οτι πρωτα. Μετα τις αλλαγές που εχω κανει δουλευω καλύτερα από ότι στα 8.1 με αφη.

Αυτα, μιας και ασχολήθηκα αρκετα μετα απο καιρο, και μπορεί να δωσω ιδεες και σε αλλους. Πραγματικά δεν θελω πλεον να γυρισω στα 8ρια. Ενα μεγάλο μείον εχω ακομα. Πατωντας με την πενα καπου για να γραψεις, βγαίνει το χειρογραφο πληκτρολόγιο, και οχι το κανονικο. Αυτο βγαίνει μονο οταν πατας με το δαχτυλο. Απιστευτο οτι δεν εχει ρυθμιση να το αλλαξεις. Εχει σπασει τα νευρα σε πολλούς και εχει βγει και στα ζητουμενα στο site της Microsoft οπου το φηφιζουν για να το αλλαξει.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά αρκετές αλλαγές σε tablet/touch mode μου ξενίζουν και θεωρώ οτι εχει υποβαθμιστεί η εμπειρία χρήσης σε επίπεδο UI.

Τα gestures έχουν περιοριστεί σημαντικα,χρήσιμα features και functionality έχουν χαθεί και υποβαθμιστεί η όλη εμπειρία.

Χαρακτηριστικα αναφέρω τα εξής βασικα που με χαλαν.

1. Το Vertical scrolling ειναι χάλια σε αντιθεση με το horizontal ειτε σε landscape ειτε portrait mode σε tablet mode

Ειναι λιγότερο πρακτικό και παράλληλα μη φιλικό σε χρηση και ειδικότερα οταν τα κρατάς σαν tablet.

 

Και στο ios και στο android παντα το scrolling ειναι horizontal που ειναι πιο βολικό και πρακτικός τρόπος ανάμεσα σε app.

2. Η έλλειψη full screen mode ειτε γενικα σε tablet mode ειτε στον Edge browser.

Η διατήρηση της taskbar σε tablet mode ειναι ξένο σώμα.

Και στον edge λείπουν τα gestures οπως το swipe back/forward και σαν UI ειναι λιγότερο touch friendly.

 

3. Η Notification Center εχει ελλείψεις πχ δεν μπορεις να αυξομειώσεις την φωτεινότητα οπουδήποτε θες οπως στην charm bar απο το 0-100%

Εχει μονο 25-50-75-100% φωτεινότητα.

Ενδιάμεσα οχι,πρέπει να πας αναγκαστικα στις ρυθμίσεις οθονης.

Επίσης έπρεπε να εχει power button toggles(shutdown-restart-sleep) οπως στην charm bar.

 

4.Εχει αχρηστευτεί εντελώς το hardware windows button(η μόνη του χρησιμότητα στα 10 ειναι οταν εισαι σε desktop mode το πατάς και σου βγάζει το start menu η σε sleep mode και θες να ξυπνήσεις την συσκευη)

Ενω στα 8.1 εκανες εναλλαγή μεταξυ desktop και tablet mode πολυ πιο απλά πρακτικά και βολικά.

 

Και το χειρότερο η εναλλαγή μεταξυ desktop και tablet mode γίνεται μονο μεσω Notification Center και πουθενά άλλου.

Ενω στα 8.1 γινόταν ειτε με gestures απο πανω η απο τα δεξιά ειτε πατώντας το windows button ειτε on screen ειτε hardware ειτε με ενα απλό αλλα εξαιρετικά πρακτικό desktop tile στην start screen.

 

5.Αλλος ένας τομέας που εχει υποβαθμιστεί ειναι η θεση για να κλείσεις το tablet όπου εχει παει κάτω γωνία αριστερά που ειναι ο μόνος τρόπος πλέον και που λιγότερο πρακτικός και φιλικός ειναι σε tablet χρηση.

Ενω στα 8.1 ηταν πανω δεξιά που βόλευε περισσοτερο οταν κρατάς ενα windows tablet οπως επισης στην charm bar επιπλέον επιλογή.

 

Αυτα τα βασικα αρνητικά σε επίπεδο UI που διέκρινα σε tablet/touch mode.

 

Υπάρχουν και αλλα μικρότερα αλλα σημαντικα για αρκετούς πχ καμία βελτίωση στο touch keyboard σε tablet mode.

Σε ios και android η εμπειρία χρήσης με το touch πληκτρολόγιο ειναι ανώτερη.

Ούτε καν την εναλλαγή γλώσσας δεν έχουν φτιάξει.

 

Με λίγα λόγια η MS μας λέει να συνεχίσουμε να αγοράζουμε ipad η android για tablet χρηση πολυ περισσοτερο απο οτι πριν.

Άντε πριν υπάρχει έλλειψη σε app αλλα προστέθηκε και η υποβαθμισμένη εμπειρία χρήσης σε tablet/touch mode σε σχεση με τα 8.1.

 

Εχω την εντύπωση οτι αυτοί που αποφάσισαν αυτές τις αλλαγές η δεν έχουν πιάσει η δουλέψει καθολου Surface tablet η ενδιαφέρονταν κυρίως πως θα μαζέψουν όλους τους 7-XP χρήστες στα Windows 10 και αυτους ήθελαν περισσοτερο να ικανοποιήσουν με τα 10 που στην ουσια ειναι μια αναβαθμιση των 7 κυρίως.

 

Το tablet/touch mode ειναι πολυ περισσοτερο σαν διακοσμητικό στοιχείο και οχι ουσιαστική δομή στα Windows 10

 

Το Continium mode θα ειχε στην τελική πολυ περισσοτερο νόημα σε μια εναλλαγή 8.1 tablet/touch mode με κάποιες μικρο βελτιώσεις πχ interactive live tile η παραπάνω customization πχ στην lock screen και σε Windows 10 desktop mode.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ενα παράδειγμα του πως βελτιώνονται τα πράγματά αλλαζοντας την θεση της taskbar στα 10ρια. Ασχετως αν βελτιώνεται η οχι η χρηση ταμπλετ στα 10ρια, λιγο πολυ σιγα σιγα ολοι θα πανε στα 10ρια.. Το θέμα ειναι πως μπορουμε να τα φερουμε στα μετρα μας οσο περισσότερο γινεται. Οι φωτο ειναι απο το surface pro 2, οποτε στο 3 που εχει μεγαλύτερη οθονη και αλλο καδρο πιθανως ειναι καλύτερα τα πραγματα. Στην 1η φωτο φαινεται πως ειναι με την taskbar στα πλαγια. Στην δεύτερη η taskbar αυτόματα αποκρυπτεται αν γυρισεις σε αυτη τη θεση την ταμπλετα, ενω επισης αυτοματα επανεμφανιζεται αν γυρισεις στην αρχικη. Εμενα με βολεψε πολυ αυτο, και μερικα αλλα που εχω κανει.

 

Εκει που γραφω ΧΧΧ αν πατησεις εμφανίζεται μια quick launchbar οπου μεσα εχω συντομευσεις για οτι χρησιμοποιω συνηθως, φακελους, σημειοματαριο, επιλογες ενεργειας, σβησιμο οθονης χωρις να παει σε sleep mode η ταμπλετα (οτι θα συμβει δηλαδη αν πατησεις το power button για να σβησει η οθονη), κλπ. Τα οποια δουλευω με το δαχτυλο..

 

-Και ενα κολπακι για οσους δεν το ξερουν: πως να φτιαξετε ένα φάκελο που αυτοματα να εχει μεσα 10δες συντομεύσεις για τα παντα σχεδον στο λειτουργικο. Δουλεύει και στα 10ρια, ονομαζεται GodMode και γίνεται πανεύκολα ετσι:http://www.surfaceforums.net/threads/add-godmode-to-your-surface-running-windows-8-or-8-1.8346/

 

- [utility] Taskbar autohide utility http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2234549

 

-[APP] TileCreator - Create tiles to all applications http://forum.xda-developers.com/windows-10/development/app-tilecreator-create-tiles-to-t3171167#post62159640

Για να φτιάξετε tiles με δικη σας φωτο για οποιοδήποτε εφαρμογή στα 10ρια.

 

http://i92.photobucket.com/albums/l15/sosimpleGR/Mobile%20Uploads/ForForum/Sigmatauiotagammamuiotatauupsilonpiomicron%20omicronthetanuetasigmaf%203_zpssxb1ovhc.png

 

http://i92.photobucket.com/albums/l15/sosimpleGR/Mobile%20Uploads/ForForum/Sigmatauiotagammamuiotatauupsilonpiomicron%20omicronthetanuetasigmaf%204_zpsvvrb7fal.png

Edited by niotheros
αφαίρεση μεγάλου μεγέθους εικόνων
Link to comment
Share on other sites

Ας ελπίσουμε να ασχοληθούν third party developer με την περαιτέρω customization των 10 πχ επαναφορά gestures η charm bar η horizontal scrolling στην start screen.

Όπως βγήκαν third party old fashion start menu έτσι και εδώ να αναλάβουν προγραμματιστές αυτά που η MS κακώς αφαίρεσε.

 

Microsoft's Surface Pro 3 is coming to the NFL sidelines

http://www.engadget.com/2015/08/07/microsoft-nfl-surface-pro-3/

http://microsoft-news.com/nfl-teams-to-use-surface-pro-3-in-the-upcoming-2015-2016-season/

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Surface Pro 3

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...