Jump to content

Έχασα το note2. Συσκευή κοντα στα 350€;;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γειά σε όλους!

 

Έκανα την χαζομάρα να χασω το note2 μου, που με ειχε βγάλει ασπροπρόσωπο τον ενα χρονο που το ειχα λιώσει. Τα χρήματα που μπορω να δωσω είναι πάνω κάτω εως 350 αντε 380 το πολυ. Μενω γερμανια και με μια προχειρη ματια μου αρεσαν τα moto x, nexus 5 και lg g2. Και εξηγουμαι

 

Moto x: Μου αρεσε πολυ το μέγεθος και απο οτι βλέπω στα ριβιουζ τρέχει μια χαρα. Μετά από τόσο καιρο με το νοτελι με κουρασε παρα πολυ το μέγεθος αν και κατα τα αλλα ηταν αψογο.

Το μοτο μου φαίνεται πανέμορφο και με σωστό μέγεθος για χρηση στο δρομο, μιας και πλεον εχω και ενα galaxy tab pro 8.4 στο σπιτι για browsing κλπ.

Ερωτηματα : αξίζουν 325 €για μια τετοια συσκευη ; απο μπαταρία πως παει;

 

Nexus 5: Μου αρεσει εξισου εμφανισιακά, διαβάζω όμως για μετριοτατη μπαταρια. Το βρισκω στα 375. Και πάλι ομως η οθονη μου φαίνεται μεγαλουτσικη. Αλλα τα σπεκς καλύτερα για να τρεχει ανετα σε μελλοντικές αναβαθμίσεις.

 

Lg g2 Το ξερω οτι αντικειμενικα είναι η καλύτερη συσκευή απο αυτές αλλά δεν μου αρέσει καθόλου εμφανισιακά το ντιζαιν μεγεθος κλπ. Το πλαστικο του μου φαίνεται πολύ άσχημο και το εχω δει /πιάσει από κοντα. Απο την αλλη το μέγεθος πλησιαζει σε επίπεδα μη πρακτικοτητας οπως το βλεπω (σαν νοτε2)

 

Λοιπον, περιμενω γνωμες και προτάσεις για αυτά τα 3 η και καμια καλη ιδεα για αλλο αντιστοιχο! Ολες οι προτάσεις καλοδεχουμενες και ευχαριστω εκ των προτέρων:)

 

παρακαλώ μονο : ΟΧΙ samsung:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Sony Z1 Compact; Φοράει ήδη την 4.4.4 και έχεο διορθωθεί το πρόβλημα με την διαρροή φωτός από το φλας. Η απόδοσή του είναι τερατώδης και τα υλικά του εξαιρετικά!

 

Ευχαριστώ! Δεν το ειχα σκεφτει! Και η τιμη του όντως μια χαρά, το θυμομουν κοντα στα 450 πριν λιγο καιρο! Απο μπαταρία πως πάει;

 

Έχω ακούσει μόνο, οτι το μέγεθος της συσκευής είναι ιδιο με αλλες υλοποιησεις με μεγαλύτερη οθόνη (5ιντσα)..Αν ισχύει χάνει σε πρακτικότητα:( Δεν ειχα την ευκαιρία να το δω από κοντά.

 

 

εδιτ: μόλις είδα ότι μου απάντησες ήδη και για την αποδοση:)

Edited by kyanopogon
Link to comment
Share on other sites

Το Nexus 5 έχει " ξεπλυμένη" οθόνη ή έχω διαβάσει λάθος? Γιατί από specs σίγουρα είναι δυνατό.

Για μια οπτική σύγκριση:

http://www.phonearena.com/phones/size/LG-G2,Sony-Xperia-Z1-Compact,Google-Nexus-5/phones/7969,8283,8148

 

Επίσης φίλε Kyanopogon, μιας και είσαι γερμανία, από που κοιτάς για αγορά? Amazon? αντίστοιχο site για skroutzομάγαζα? Γιατί κι' εγώ Ολλανδία που είμαι θέλω να αγοράσω κινητό μέχρι 350 αλλά δε βλέπω και πουθενά καλές τιμές.

Thanks!

Edited by costini
Link to comment
Share on other sites

Το one plus one είναι μεγάλο λόγω 5.5 ιντσών, περίπου στο μέγεθος του note 2.Αφού είσαι Γερμανία ίσως μπορεί να σου δώσει κάποιο παιδί από εδώ πρόσκληση για να το πάρεις από Ευρώπη, και θα σου βγει ακόμη φθηνοτερα.Αν θες κάτι φθηνοτερο μια χαρά είναι το nexus.
Link to comment
Share on other sites

Το Nexus 5 έχει " ξεπλυμένη" οθόνη ή έχω διαβάσει λάθος? Γιατί από specs σίγουρα είναι δυνατό.

Για μια οπτική σύγκριση:

http://www.phonearena.com/phones/size/OnePlus-One,LG-G2,Sony-Xperia-Z1-Compact/phones/8603,7969,8283

 

Σε αυτην εδω τη σύγκριση με moto x φαίνεται λιγο πιο αδυναμη αλλά το μότο φοράει amoled

 

 

Δεν εχω βρει ακομα κάτι αντίστοιχο με σκρουτζ δυστυχώς. Μπορείς να δεις στο chip.de εχει σύγκριση τιμων απο διάφορα ονλαιν καταστήματα οπως αμαζον κλπ. Επισης notebooksbilliger.de ίσως αλλα παιδιά ξέρουν κάτι παραπανω!

Edited by kyanopogon
Link to comment
Share on other sites

@haki σχεδον πείστηκα! Φαινεται φοβερό! Ευχαριστω! Κοινως, η συσκευή τα έχει όλα και συμφέρει πια. Βλεπω ότι είναι και αδιάβροχη για καθημερινα ατυχήματα. Σούπερ! Το μόνο που με απασχολεί είναι το SAR των σονυ

 

Εδιτ: Αρα σε αυτες περιπου τις διαστάσεις και την τιμή, το z1 φαίνεται να είναι μονόδρομος λογω και σπεκς. Να υποθέσω ότι θα πάρει και την L;

 

@Tasos29 μιας και εχω την ταμπλέτα, δεν μπορώ να ξανανεβω σε τετοιες διαστάσεις. Ενας από τους λόγους που χαθηκε/κλάπηκε το νοτελι ηταν και το μεγεθος. Προσωπικά δεν με βολεύει στην μεταφορά:(

Edited by kyanopogon
Link to comment
Share on other sites

@haki σχεδον πείστηκα! Φαινεται φοβερό! Ευχαριστω! Κοινως, η συσκευή τα έχει όλα και συμφέρει πια. Βλεπω ότι είναι και αδιάβροχη για καθημερινα ατυχήματα. Σούπερ! Το μόνο που με απασχολεί είναι το SAR των σονυ

 

@Tasos29 μιας και εχω την ταμπλέτα, δεν μπορώ να ξανανεβω σε τετοιες διαστάσεις. Ενας από τους λόγους που χαθηκε/κλάπηκε το νοτελι ηταν και το μεγεθος. Προσωπικά δεν με βολεύει στην μεταφορά:(

 

Αν θες κάτι μικρότερο μια χαρά είναι το xperia z1 compact και με δυνατά specs.Το SAR μπορείς να το δεις εδώ.

Link to comment
Share on other sites

@haki σχεδον πείστηκα! Φαινεται φοβερό! Ευχαριστω! Κοινως, η συσκευή τα έχει όλα και συμφέρει πια. Βλεπω ότι είναι και αδιάβροχη για καθημερινα ατυχήματα. Σούπερ! Το μόνο που με απασχολεί είναι το SAR των σονυ

 

Εδιτ: Αρα σε αυτες περιπου τις διαστάσεις και την τιμή, το z1 φαίνεται να είναι μονόδρομος λογω και σπεκς. Να υποθέσω ότι θα πάρει και την L;

 

@Tasos29 μιας και εχω την ταμπλέτα, δεν μπορώ να ξανανεβω σε τετοιες διαστάσεις. Ενας από τους λόγους που χαθηκε/κλάπηκε το νοτελι ηταν και το μεγεθος. Προσωπικά δεν με βολεύει στην μεταφορά:(

 

Έχει πάρει και νέα αναβάθμιση το Z1 compact και ότι προβλήματα είχε πλέον δεν τα έχει και η τιμή του είναι ικανοποιητική

Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο είναι δυστυχώς αρκετά μεγάλα. το ανέφερα και πιο πριν, ότι θα ήθελα κάτι πιο μικρό

 

θα σου προτείνω κι εγω το z1 compact φίλε μου, πιστεύω θα σε καλύψει απόλυτα η συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο είναι δυστυχώς αρκετά μεγάλα. το ανέφερα και πιο πριν, ότι θα ήθελα κάτι πιο μικρό

 

zte z5s mini (και οταν το πάρεις περνάς miui rom)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες, αγοράστηκε το z1 compact σε λευκο! Τι κινηταρα ειναι αυτή! Lag free, γρήγορο, πολυ ομορφο και σχετικά μικρο!( Το μέγεθος είναι στα άνω όρια που είχα βάλει). Τελικά κάθε εμπόδιο σε καλό! Ποτέ ξανά σε μπακατελα τύπου νοτε2! (Ως μέγεθος μιλάω βέβαια...)

 

Η μονη μου ένσταση είναι στην καμερα, ίσως δεν ξερω να την λειτουργω καλα ακομα με τόσες ρυθμίσεις, αλλά στο αυτόματο βγάζει κάπως παραξενα.

 

 

Εδω Γερμανία παντως, εριξαν την τιμη στα 350 οι μεγάλες αλυσίδες τις τελευταίες μέρες. Μαλλον παμε για ξεστοκαρισμα και σε αναμονη νεου μοντελου. Τα ιδια ειχαν κάνει πριν κάνα μήνα στις κάρτες microsd class10 plus της σαμσουνγκ , πριν έρθει η νέα σειρα , και εβρισκες 64gb 27 ευρω!:)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες, αγοράστηκε το z1 compact σε λευκο! Τι κινηταρα ειναι αυτή! Lag free, γρήγορο, πολυ ομορφο και σχετικά μικρο!( Το μέγεθος είναι στα άνω όρια που είχα βάλει). Τελικά κάθε εμπόδιο σε καλό! Ποτέ ξανά σε μπακατελα τύπου νοτε2! (Ως μέγεθος μιλάω βέβαια...)

 

Η μονη μου ένσταση είναι στην καμερα, ίσως δεν ξερω να την λειτουργω καλα ακομα με τόσες ρυθμίσεις, αλλά στο αυτόματο βγάζει κάπως παραξενα.

 

 

Εδω Γερμανία παντως, εριξαν την τιμη στα 350 οι μεγάλες αλυσίδες τις τελευταίες μέρες. Μαλλον παμε για ξεστοκαρισμα και σε αναμονη νεου μοντελου. Τα ιδια ειχαν κάνει πριν κάνα μήνα στις κάρτες microsd class10 plus της σαμσουνγκ , πριν έρθει η νέα σειρα , και εβρισκες 64gb 27 ευρω!:)

 

ετσι ειναι ειναι πολυ καλο κινιτο το compact (εχει μερικά θέματα με software αλλα πιστεύω θα λυθούν)

όσο για camera μην το προσπαθείς πολύ είναι αυτό που βλέπεις δύστυχος (μόνο στα χαρτια καλή είναι )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...