Jump to content

Υγιεινή στόματος/δοντιών


iNCubO
 Κοινοποίηση

Σας απασχολεί η λευκότητα των δοντιών σας??  

217 members have voted

  1. 1. Σας απασχολεί η λευκότητα των δοντιών σας??

    • ΝΑΙ
      177
    • ΟΧΙ
      40


Recommended Posts

ax bre woudoulis moy...me xtypas ekei pou ponaei tora alla 8a sou apanthso.

ekartatai thn hlikia sou woudouli kai to problhma to opoio exeis..an dld eisai gyro sta 25(toso se kovo-axa molis eida oti toso grafei:p) kai exeis apla ena mikro sunostismo sta kato dontia kata th gnomh mou den aksizei ton kopo...

an mporeis periegrapse mou pos einai ta dontia h steile mou kamia foto :p

 

oso gia ta stomatika dialumata einai alh8eia pos to lusterine einai pio akriboutsiko sthn timh apo ta alla...dustuxos de ksero poso kostizei sthn ellada,edo de kukloforei opote den exo idea...de nomizo pantos na einai megaluterh h diafora apo 1-2 euro..

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 655
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Erotisi pros tin odontiatro!Iparxei kapoio proion sto emporio pou na leukainei ta dontia?(Na exei amesa apotelesmata)Xrisimopoio mia "krema" pou kikloforei,legetai "Pearl Drops" alla den vlepo na exei apotelesmata.

Perimeno simvoules!

:D

Link to comment
Share on other sites

h pearl drops einai gtp...:O

gia ammesa apotelesmata apotelesmata den uparxei apolutos tipota..KSEXASTE THN LEUKANSH TON DONTION me pastes,spray ktl ktl

ta dontia sas exoun ena sugekrimeno xroma pou eksartatai apo paragontes pou de mporeite na epireasete eseis!!apla suxna ta dontia "kitrinizoun" ligo parapano logo katanaloshs kafe,nikotinhs(tsiagra,tsai,cola).gia thn katapolemhsh aytou tou kitrinismatos sto emporio kykloforoun pastes gia kapnistes ktl ktl

o monos tropos na apokthsete kataleuko xamogelo (styl tzortzoglou) einai na troxisete ola ta dontia sas kai na balete 8hkes metalokeramikes h porselanh...h na tripsete elafra me troxo ola ta dontia...kati to opoio einai entelos blakodes kai aporo me tous odontiatrous pou efarmozoun ayth th taktikh..

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Ποσο κανουν τα 500ml listerine? Στην Αγγλια το παιρνω γυρω στα 3.5 Ευρω, μηπως ο εδω εισαγωγεας ειναι ψιλολαμογιο? :p

 

Στον Βασιλόπουλο έχει το Listerine περίπου 6 ευρώ και τα άλλα γύρω στα 3.5 (ελπίζω να θυμάμαι καλά τις τιμές). Ακόμα κι αν δεν είναι αυτές ακριβώς, το μόνο σίγουρο, και το οποίο είχα συγκρατήσει είναι ότι το Listerine είχε σχεδόν διπλάσια τιμή από τις άλλες μάρκες.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
xronia twra eixa metrio boyrtsaki gia ta dontia, apofasisa na parw simera skliro kai diapistosa oti o afros tis odontokremas ka8os ebgene anti gia aspros opos itan me to metrio boyrtsaki,itan psilo kafe..(aima logika) sta oyla den ida aima.. ti pezi?
http://www.ert.gr/site/news/photos/2005/7/internet_xxxx.jpg
Link to comment
Share on other sites

xronia twra eixa metrio boyrtsaki gia ta dontia, apofasisa na parw simera skliro kai diapistosa oti o afros tis odontokremas ka8os ebgene anti gia aspros opos itan me to metrio boyrtsaki,itan psilo kafe..(aima logika) sta oyla den ida aima.. ti pezi?

 

Ο Σταμάτης που είναι οδοντίατρος λέει:

πιθανότατα να είναι αίμα. μπορεί εσύ να μην το είδες πάνω στα ούλα αλλά με τη τριβή της σκληρής οδοντόβουρτσας πληγώθηκαν. Κάθε τύπος οδοντόβουρτσας αντιστοιχεί σε τύπο δοντιών και ούλων. Μάλλον τα δοντάκια σου είναι αρκετά ευαίσθητα για σκληρή. Άλλαξέ την πριν κάνεις ζημιά στα ούλα και το σμάλτο. επίσης, τα ούλα ματώνουν όταν είναι άρρωστα (ουλίτιδα), αλλά αφού με τη μέτρια δενέίχες πρόβλημα οκ.

ένα άλλο ενδεχόμενο που δεν μου είπε ο Σταμάτης αλλά το σκέφτηκα μόλις: μήπως είχες φάει σοκολάτα λίγο πριν βουρτσίσεις τα δοντάκια? (αηδία ε?, πάντως παίζει)

Είναι δώδεκα η ώρα είναι η ώρα των σκιών

Κάπου θα σε συναντήσω, κάπου θα σε βρω

Λύκε λύκε είσαι εδώ;

Link to comment
Share on other sites

i petra fenete me gimno mati?? den blepo kati.. leuka einai. :O

επίσης όταν η πέτρα αρχίσει και φαίνεται με γυμνό μάτι δεν σε σώζει ούτε ο μετροπόντικας

Είναι δώδεκα η ώρα είναι η ώρα των σκιών

Κάπου θα σε συναντήσω, κάπου θα σε βρω

Λύκε λύκε είσαι εδώ;

Link to comment
Share on other sites

oxi den eixa fai sokolata, apla den exoun sini8isi ta oula moy to skliro boyrtsaki.

petra den exo prin 1mina ekana ka8arismo..den moy brike petra.

http://www.ert.gr/site/news/photos/2005/7/internet_xxxx.jpg
Link to comment
Share on other sites

oxi den eixa fai sokolata, apla den exoun sini8isi ta oula moy to skliro boyrtsaki.

petra den exo prin 1mina ekana ka8arismo..den moy brike petra.

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ!Οπότε κρατάς τη σκληρή για να τρίβεις τα άλατα στην μπανιέρα, παίρνεις μια μέτρια πάλι, 3 φορές τη μέρα μετά από κάθε γεύμα και στον οδοντίατρο 1 φορά στους 3 μήνες (αν θες το τηλ. του Σταμάτη...). Με τις υγείες σου.

Είναι δώδεκα η ώρα είναι η ώρα των σκιών

Κάπου θα σε συναντήσω, κάπου θα σε βρω

Λύκε λύκε είσαι εδώ;

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση,αν ας πουμε καποιος εχει περιπου 8 δοντια που θελουν σφραγισματα μπορει αν το καθυστερει και δεν τα φτιαχνει να επηρεασει την υγεια του?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση,αν ας πουμε καποιος εχει περιπου 8 δοντια που θελουν σφραγισματα μπορει αν το καθυστερει και δεν τα φτιαχνει να επηρεασει την υγεια του?

 

Αν έχεις 8 χαλασμένα δόντια και δεν τα φτιάξεις σε λίγα χρόνια δε θα μπορείς να μασήσεις. Θα πρέπει δηλαδή να τρως τα πάντα πολτοποιημένα. Ως πότε όμως θα αντέξεις να τρως παστίτσιο με καλαμάκι? Οπότε θα κόψεις και το φαγητό αρκετά σύντομα. Ο υποσιτισμός πάντα επηρεάζει την υγεία.

 

Πέρα απ' τις μα$$$$ες,εγώ στη θέση σου δε θα το ανέβαλλα άλλο. 8 χαλασμένα δόντια είναι ήδη αρκετά. δεν ξέρω τι επιπτώσεις μπορούν νε έχουν στην υγεία σου γενικότερα αλλά είμαι σίγουρη πως μπορούν να καταστρέψουν άσχημα τη στοματική σου υγεία. Έχω την εντύπωση πως και τα υγιή δόντια μπορεί να επηρεαστούν από τα άρρωστα. (δυστυχώς ο Σταμάτης,φίλος μου οδοντίατρος κοιμήθηκε, θα τον ρωτήσω αύριο πάλι)

Είναι δώδεκα η ώρα είναι η ώρα των σκιών

Κάπου θα σε συναντήσω, κάπου θα σε βρω

Λύκε λύκε είσαι εδώ;

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση,αν ας πουμε καποιος εχει περιπου 8 δοντια που θελουν σφραγισματα μπορει αν το καθυστερει και δεν τα φτιαχνει να επηρεασει την υγεια του?

 

 

eisai kai mikros re si.. molis 25 kai milas gia xalasmena dontia..

den zoume dekaeties tou 60!! pigene oso ine noris min bre8is sta 35 sou me masela!

http://www.ert.gr/site/news/photos/2005/7/internet_xxxx.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ποιοι τρόποι σε βοηθάνε να αποκτήσεις "δροσερή" αναπνοή εκτός από τις μαστίχες;

περα απο τις μαστιχες..πλενεις τα δοντια σου συχνα..να αποφευγεις το καπνισμα..να κανεις κανενα καθαρισμο που και που και επισεις μπορεις στην εσχατη περιπτωση να παρεις ενα λιστεριν ;) το οποιο και εγω το χρησιμοποιω!

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

ρωταω βρε παιδια γιατι οντως εχω καπου στα 8 δοντια που θελουν σφραγισματα,σιγουτ=ρα θα παω να τα φτιαξω.πριν 2 βδομαδες αισθανομουν μεγαλη ζαλη,πηγα λοιπον κι εκανα εξετασεις και ειδα οτι τα λευκα αιμοσφαιρια μου ειναι αυξημενα,ο γιατρος μου ειπε οτι αυτο οφειλεται συνηθως οταν καποιος εχει χαλασμενα δοντια η αμα εχει προβλημα με τις αμυγδαλες του.

σιγουρα δεν σηκωνει αλλη αναβολη,θα παω να τα φτιαξω κι ας φοβαμαι.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να κανω μια ερωτηση.μετα που τελειωσα το δημοτικο εμφανιστηκε στο ενα απο τα μπροστινα μου δοντι ενα ασπρο σημαδι.εκεινο το σημειο ειναι πιο ασπρο απο τα υπολοιπα δοντια.τοσα χρονια που πηγαινω στους οδοντιατρους και στον ορθοδοντικο δεν μου ειπαν τιποτα.ωστοσο εμενα παλια δεν με ενοχλουσε αλλα ωρα το βλεπω ως αντιαιστιτικο.

μηπως ξερει κανεις τι ειναι? και πως θα εξαφανιστει?

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να κανω μια ερωτηση.μετα που τελειωσα το δημοτικο εμφανιστηκε στο ενα απο τα μπροστινα μου δοντι ενα ασπρο σημαδι.εκεινο το σημειο ειναι πιο ασπρο απο τα υπολοιπα δοντια.τοσα χρονια που πηγαινω στους οδοντιατρους και στον ορθοδοντικο δεν μου ειπαν τιποτα.ωστοσο εμενα παλια δεν με ενοχλουσε αλλα ωρα το βλεπω ως αντιαιστιτικο.

μηπως ξερει κανεις τι ειναι? και πως θα εξαφανιστει?

 

to aspro simadi dixni oti exi alio8i i adamantini.. (to smalto toy dontioy) ayto ofilete se odontiki plaka.. profanos peripiise ta dontia soy kai exi paramini etsi. an to afisis auto to aspro 8a gini kitrino pou simeni oti arxizi teridona.. o giatros den sou pe tipote giati den mpori na dior8o8i (san to sfragisma) 8eli kalo plisimo.

http://www.ert.gr/site/news/photos/2005/7/internet_xxxx.jpg
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤ ΑΡΧΗΝ αφηστε κατα μερους τις σκληρες οδοντοβουρτσες

εν συνεχεια..το καφε χρωμα κατα πασα πι8ανοτητα οφειλετε σε αιμα...

η πετρα καλα μου παιδια φαινεται και με γυμνο ματι...εχετε δει ποτε καποιον οδοντιατρο να περνει μικροσκοπιο για να κανει κα8αρισμο??

η πετρα δεν ειναι τπτ αλλο απο "ωριμη πλακα".

συσσορευμενη ποσοτητα πλακασ μετα τησ 7η ημερα" ωριμαζει" και αρχιζει η μετατροπη της σε πετρα...

αρχικα εχει χρομα λευκο-κιτρινο γιαυτο και δε φαινεται,και εν συνεχεια γινετε κιτρινη,καφε μαυρη

 

οι λεκεδες κηλιδες που αναφερει το παλικαρι δε νομιζω να εχουν σχεση με αδαμαντινη..εκτος αν το παιδακι στον ελευ8ερο του χρονο ροκανιζει καδρονια η τροχιζει να δοντακια του...αλλοστε αν ειχε αλλιω8ει κατα περιεργο κατ εμε τροπο η αδαμαντινη ο ορ8οδοντικος του 8α το ειχε δει..

χορις ωστοσο να εχω κλινικη εικονα κρινω πως μαλλον προκειτε για φ8οριωση-που ειναι και το πιο λογικο-

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ έχω πρόβλημα με ένα φρονιμίτη που μου βγαίνει πολύ στραβα και πονάει απίστευτα. Ο οδοντογιατρός θα μου κάνει εξαγωγή?
Link to comment
Share on other sites

οι λεκεδες κηλιδες που αναφερει το παλικαρι δε νομιζω να εχουν σχεση με αδαμαντινη..εκτος αν το παιδακι στον ελευ8ερο του χρονο ροκανιζει καδρονια η τροχιζει να δοντακια του...αλλοστε αν ειχε αλλιω8ει κατα περιεργο κατ εμε τροπο η αδαμαντινη ο ορ8οδοντικος του 8α το ειχε δει..

χορις ωστοσο να εχω κλινικη εικονα κρινω πως μαλλον προκειτε για φ8οριωση-που ειναι και το πιο λογικο-

 

 

 

και πως διορθωνετε?μπορω να το κανω μονος μου ή πρεπει να παω στο γιατρο?

Link to comment
Share on other sites

enas enas

xpuser bgale aktinografia na doume se ti katastash einai...an mporeis skanare thn kai steilth mou...an o fronimhths sou einai enkleistos-dld den exei bgei ekso apo to oulo- kai sunexizei h proodos tou-dld bgainei pros ta ekso kai malista straba- tote 8a prepei na bgei...

an omos einai stasimos-de bgainei- h den empodizei tpt thn poreia tou tote to afhneis opos exei..

mia aktinografia kai ola 8a ginouyn katanohta

 

orestis eisai akoma 16..ta dontakia sou den exoun teliosei plhros oles tis diadikasies anapthkshs tous..

pros to paron de mporeis na kaneis polla pragmata...ta meioseis thn proslhpsh f8oriou mono,alla katopin sumboulhs apo to odontiatro sou..(kati pou elaxista ginete sthn ellada,eno sthn agglia ginete kata koron)\

gia arxh mporeis na dialekseis mia allh odontopasta,xoris f8orio...\

kai epanalambano..OXI WHITENING PROIONTA SE PAIDIA KATO TON 18!!!(oudemia sxesh me thn enhlikiosh)

epishs kalo 8a einai na elenkseis thn periektikothta tou nerou pou katanaloneis se f8orio...bryshs pineis h emfialomeno?\

ayta gia arxh..

 

 

ps.8a kopso tarifa do mesa...:p

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

πινω μονο εμφυαλομενο.δεν χρεισημοποιω οδοντοκρεμα WHITENING.η οδοντοβουρτσα μου ειναι απλη μαρκας ORAl-B.μηπως πρεπει να την αλλαξω?
Link to comment
Share on other sites

μαγκες πηρα πριν καμια βδομαδα ενα κορυφαιο gadget για τα δοντια!!Δεν ξερω αν υπαρχει ακομα εγω το βρηκα τελειως ξοφαλτσα σε ενα συνοικιακο super market.

ειναι της Brown ενα μικρο μηχανηματακι με μπαταρια οπου στη ακρη ειναι σαν διχαλα και ενωνεται με ενα νημα.το περνας αναμεσα στα δοντια,πατας το κουμπι και βγαζει τελειως τα υπολειμματα τροφων!!ειπειδη ψιλοβαριεμαι την χρηση οδοντ. νηματος,αυτο ειναι πολυ κουλ!!

http://www.myspace.com/deadbydawngr

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...