Jump to content

Υγιεινή στόματος/δοντιών


iNCubO
 Κοινοποίηση

Σας απασχολεί η λευκότητα των δοντιών σας??  

217 members have voted

  1. 1. Σας απασχολεί η λευκότητα των δοντιών σας??

    • ΝΑΙ
      177
    • ΟΧΙ
      40


Recommended Posts

στην ηλικια σου(18) ξεχασε το.απο τα 20-21 και μετα :)
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 655
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

γτ δεν εχουν ολοκληρωθουν ακομα ολες οι "διεργασιες" που κανει ο οργανισμος για τα δοντια.:)

επισης εως 20 ετων καλο ειναι να μην χρησιμοποιουνται προιοντα whitening.

αν παρα ολα αυτα ο φιλος θελει να κανει λευκανση,κανενας συναδελφος δεν νομιζω να του αρνηθει..

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

λοιπον μια δικη μου μικρη απορια ,απο μικρος προσεχω τα δοντια μου και αν και δεν εχω ουτε σφραγισμα εξακολουθουν να μην ειναι λευκα τελειως,ο οδοντιατρος λεει οτι ειναι εξαιρετικη κατασταση τους ομως γιατι δεν εχουν αυτο το λευκο χρωμα που βλεπω σε περιοδικα ?

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

να προσεχετε τα δοντακια σας και μια στο τοσο 1 βολτα απο τον γιατρο δε κανει κακο :)

 

για να μην φτασετε στα 27 σας καλη ωρα με 6 απονευρωσεις , 1 θηκη , 1 γεφιρα και 7 σφραγισματα

P1i - starsnav BT-74s && BT GPS Royaltek
Link to comment
Share on other sites

γτ δεν εχουν ολοκληρωθουν ακομα ολες οι "διεργασιες" που κανει ο οργανισμος για τα δοντια

 

Σε ποιές "διεργασίες" αναφέρεσαι; Φιλικά πάντα... :)

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

λοιπον μια δικη μου μικρη απορια ,απο μικρος προσεχω τα δοντια μου και αν και δεν εχω ουτε σφραγισμα εξακολουθουν να μην ειναι λευκα τελειως,ο οδοντιατρος λεει οτι ειναι εξαιρετικη κατασταση τους ομως γιατι δεν εχουν αυτο το λευκο χρωμα που βλεπω σε περιοδικα ?
το λευκο χρωμα που βλεπεις στα περιοδικα μπορει να ειναι αποτελεσμα λευκανσης ή αισθητικης αποκαταστασης.επισης ρολο παιζει και η καταγωγη των ανθρωπων(οι βορεοι λαοι-ξανθα ατομα εχουν πιο λευκα δοντια),συνηθειες(καταναλωση καφε,καπνισμα κτλ)

το ιδανικο λευκο για τον καθενα δεν ειναι το "ασπρο" χρωμα μιας μπλουζας πχ, αλλα το λευκο του ματιου:)

 

Σε ποιές "διεργασίες" αναφέρεσαι; Φιλικά πάντα... :)

για να μην γραψω δικο μου κειμενο και θεωρηθει προσωπικη αποψη θα σου παραθεσω (οταν τα ξετρυπωσω) πηγες απο την βιβλιογραφια που αναφερεται σε αυτα.

εως τοτε μπορεις να ανατρεξεις στην βιβλιογραφια που ενδεχομενως να εχεις ή στο ιντερνετ και να διαβασεις για De & Re-mineralization της αδαμαντινης των δοντιων,για την διαπλαση των οδοντικων ουσιων(ατελης αδαμαντινογενεση και ατελης οδοντινογενεση-αποτελουν απολυτη αντενδειξη!)φυσικα κατι τετοιο ειναι γνωστο πως επηρρεαζει ατομα μεχρι 13-14 ετων αλλα παντα καλο ειναι να περιμενεις 3-4 χρονια για να εισαι 100% βεβαιος οτι δεν θα δημιουργηθει κανενα προβλημα.αλλωστε και στις συσκευασιες των προιοντων λευκανσης αναγραφεται πως γενικα δεν βλαπτουν την υγεια. καθαρα για λογους ασφαλειας, απαγορευεται η χρηση τους απο εγκυους και ανηλικους.

 

ΥΓ.οποτε θελεις περνα και μια βολτα απο τα γνωστα οδοντιατρικα στεκια-φορα.θα βρεις ενδιαφεροντα αρθρα:)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

το λευκο χρωμα που βλεπεις στα περιοδικα μπορει να ειναι αποτελεσμα λευκανσης ή αισθητικης αποκαταστασης.

 

Ή photoshop... :whistle:

 

ΥΓ.οποτε θελεις περνα και μια βολτα απο τα γνωστα οδοντιατρικα στεκια-φορα.θα βρεις ενδιαφεροντα αρθρα:)

 

Pubmed και τα σχετικά;

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Ή photoshop... :whistle:

η αληθεια ειναι πως ειναι πιο απλο να κανει καποιος λευκανση(ειδικα οταν προκειται για καποιο γνωστο προσωπο) παρα να φοτοσοπαρεται καθε φορα που φωτογραφιζεται;)

φαινεται και πιο "φυσικο" τοτε το αποτελεσμα.αν και εδω που τα λεμε οι πιο πολλοι πορσελανες εχουν:)

 

pubmed και τα σχετικά;

ειναι τοσα πολλα,που εχεις και ανεση επιλογης:)
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

εγω τι να πω που πρεπει μια απο τισ μερες να κανονισω να παω να βαλω 1 εμφυτευμα?δεν πρεπει να ναι πολυ ταλαιπωρια αλλα οσο να χεις...
Link to comment
Share on other sites

λοιπον μια δικη μου μικρη απορια ,απο μικρος προσεχω τα δοντια μου και αν και δεν εχω ουτε σφραγισμα εξακολουθουν να μην ειναι λευκα τελειως,ο οδοντιατρος λεει οτι ειναι εξαιρετικη κατασταση τους ομως γιατι δεν εχουν αυτο το λευκο χρωμα που βλεπω σε περιοδικα ?

 

Κατεβασε το φοτοσοπ και θα δεις για ποτε θα αλλαξουν :D

edit: πολυ ινοβειτιβ σολουσιον...κανενας δεν την ανεφερε :rolleyes:

 

Φρικ....εγω θελω εκεινο το πραμα σαν οδοντοκρεμα με φρουτενια γευση που το βαζεις σε κατι μασελες μιας χρησεως! Αυτο ειναι καλο...να το ζητησω στο ντοκτορ το καλοκαιρι; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω ηλεκτρικη οδοντοβουρτα καθημερινα, τα τελευταια 11 χρονια.

Και δεν ειχα ουτε το παραμικρο προβλημα με τα δοντια,απο τοτε που τα βουρτσιζω με την ηλεκτρικη.

Αλλα το κατασπρο χρωμα στα δοντια,δεν το εχω.

Να χρησιμοποιησω καμια λευκαντικη , αν ναι ποια?

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε το φοτοσοπ και θα δεις για ποτε θα αλλαξουν :D

edit: πολυ ινοβειτιβ σολουσιον...κανενας δεν την ανεφερε :rolleyes:

 

Δες 2-3 posts παραπάνω... :lol:

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

στην ηλικια σου(18) ξεχασε το.απο τα 20-21 και μετα :)

 

Καλά τα λες, αλλά ποιος σε ακούει... Εδώ πάνε για όψεις από τα 18(το έχω ακούσει κι αυτό)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

 

Φρικ....εγω θελω εκεινο το πραμα σαν οδοντοκρεμα με φρουτενια γευση που το βαζεις σε κατι μασελες μιας χρησεως! Αυτο ειναι καλο...να το ζητησω στο ντοκτορ το καλοκαιρι; :confused:

για λευκανση μιλας μαλλον...εχεις πληροφορηθει πληρως για αυτο το προιον?

 

Χρησιμοποιω ηλεκτρικη οδοντοβουρτα καθημερινα, τα τελευταια 11 χρονια.

Και δεν ειχα ουτε το παραμικρο προβλημα με τα δοντια,απο τοτε που τα βουρτσιζω με την ηλεκτρικη.

Αλλα το κατασπρο χρωμα στα δοντια,δεν το εχω.

Να χρησιμοποιησω καμια λευκαντικη , αν ναι ποια?

τα εχουμε ξαναπει..απολυτα λευκο χρωμα δεν υπαρχει στην φυση.το ιδανικοτερο λευκο για τα δοντακια μας ειναι αυτο το λευκο που εχει το "ασπρο" του ματιου..

Καλά τα λες, αλλά ποιος σε ακούει... Εδώ πάνε για όψεις από τα 18(το έχω ακούσει κι αυτό)
μου εχει ερθει 16χρονο για λευκανση..και επεμενε κιολας..

για οψεις ειναι πιο δυσκολο γιατι σκεφτονται το οικονομικο..γαυρε οδοντιατρε εισαι για μια συνεργασια οταν τελειωσεις???:lol:

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι βρε παιδια...

αυτο το οδοντικο νημα ειναι καλο??

γιατι εχω ακουσει οτι με της οδοντογλυφιδες καταστρεφουμε τα ουλα και οτι ειναι καλυτερο το οδοντικο νυμα!

ισχυει αυτο??και αν ναι που το βρισκω αυτο?σε φαρμακεια?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οδοντικο νημα πουλανε και στα σουπερ μαρκετ.

το θεμα ειναι να ξερεις να το χρησιμοποιησεις σωστα και φυσικα η διαταξη των δοντιων σου να ειναι τετοια που να επιτρεπεται η χρηση του νηματος :)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

οδοντικο νημα πουλανε και στα σουπερ μαρκετ.

το θεμα ειναι να ξερεις να το χρησιμοποιησεις σωστα και φυσικα η διαταξη των δοντιων σου να ειναι τετοια που να επιτρεπεται η χρηση του νηματος :)

 

Aρα μπoρει και να εχω και προβλημα.αναλογος με την οδοντοστοιχια μου...

 

thanks!!!:happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

σε γενικες γραμμες αν τα δοντια σου ειναι πολυ πυκνα(συνωστισμος) απεφυγε την χρηση νηματος.\\και φυσικα ζητησε απο τον γιατρο σου να σου υποδειξει πως θα το χρησιμοποιεις
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

γαυρε οδοντιατρε εισαι για μια συνεργασια οταν τελειωσεις???:lol:

 

Και το ρωτάς? Μόνο τα μέλη του myphone να αναλάβουμε, έχουμε πλουτίσει:lol:

 

Υ.Γ.:16 για λεύκανση...Κύριε ελέησον

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

γιατι πρωτη φορα το ακους???

οσο για τον φιλο που ρωτησε για το οδοντικο νημα βρηκα αυτο...θα ψαξω στο αλλο πι σι μηπως εχω τπτ παραπανω.

 

http://www.nikitopoulos.org/images/stoma_clip_image002.gif

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

γιατι εχω ακουσει οτι με της οδοντογλυφιδες καταστρεφουμε τα ουλα και οτι ειναι καλυτερο το οδοντικο νυμα!

 

Είναι γεγονός. Το νήμα χρησιμοποιείται ως συμπληρωματικό μέσο στοματικής υγιεινής ως προς τα υπόλοιπα. Δεν αντικαθιστά την οδοντόβουρτσα, η χρήση του ωστόσο είναι εξ ίσου σημαντική. Καλά είναι και αυτά που πιθανώς πολλοί να μη γνωρίζουν: http://www.placcontrol.gr/dat/%7B6885d79a-cd39-4519-9c74-7d68fdf81bf2%7D/image2.jpg τα λεγόμενα ''μεσοδόντια βουρτσάκια'' που μπορείς να βρεις σε φαρμακεία κυρίως.

 

ΤΟ ΠΑΝ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ!!! ΓΙ'ΑΥΤΟ, ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΣΟΥ ΤΟΝ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟ ΣΟΥ.

 

(Είναι δυνατόν ακόμη και να προκαλέσεις προβλήματα στα ούλα σου και εν γένει στους περιοδοντικούς ιστούς αν τα χρησιμοποιείς λάθος... Μπορεί να με επιβεβαιώσει και η πιο έμπειρη από εμένα συναδέλφος FREAK:) -Καλά τα λέω;-:D)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

γιατι πρωτη φορα το ακους???

οσο για τον φιλο που ρωτησε για το οδοντικο νημα βρηκα αυτο...θα ψαξω στο αλλο πι σι μηπως εχω τπτ παραπανω.

 

http://www.nikitopoulos.org/images/stoma_clip_image002.gif

 

Διαφωτιστικη η φωτο FREAK_OF_NATURE!!:)

 

Είναι γεγονός. Το νήμα χρησιμοποιείται ως συμπληρωματικό μέσο στοματικής υγιεινής ως προς τα υπόλοιπα. Δεν αντικαθιστά την οδοντόβουρτσα, η χρήση του ωστόσο είναι εξ ίσου σημαντική. Καλά είναι και αυτά που πιθανώς πολλοί να μη γνωρίζουν: http://www.placcontrol.gr/dat/%7B6885d79a-cd39-4519-9c74-7d68fdf81bf2%7D/image2.jpg τα λεγόμενα ''μεσοδόντια βουρτσάκια'' που μπορείς να βρεις σε φαρμακεία κυρίως.

 

ΤΟ ΠΑΝ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ!!! ΓΙ'ΑΥΤΟ, ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΣΟΥ ΤΟΝ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟ ΣΟΥ.

 

(Είναι δυνατόν ακόμη και να προκαλέσεις προβλήματα στα ούλα σου και εν γένει στους περιοδοντικούς ιστούς αν τα χρησιμοποιείς λάθος... Μπορεί να με επιβεβαιώσει και η πιο έμπειρη από εμένα συναδέλφος FREAK:) -Καλά τα λέω;-:D)

 

Ευχαριστω για τις πληροφοριες dentist_GATE7!!:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

για λευκανση μιλας μαλλον...εχεις πληροφορηθει πληρως για αυτο το προιον?

 

Απο τη λεξη λευκανση συμπεραινω κατι οχι καλο αλλα εκανα λαθος!

Μαλλον μοιαζει περισσοτερο σαν ζελες διαφανο-ροζ αν θυμαμαι καλα...μου το εβαζε οταν ημουνα πιο μικρος και δεν θυμαμαι αλλα νομιζω πως ηταν για φθοριωση. :)

 

Απλα σκεφτηκα μηπως ειναι καλο να το ξαναζητησω. :O

Link to comment
Share on other sites

Είναι γεγονός. Το νήμα χρησιμοποιείται ως συμπληρωματικό μέσο στοματικής υγιεινής ως προς τα υπόλοιπα. Δεν αντικαθιστά την οδοντόβουρτσα, η χρήση του ωστόσο είναι εξ ίσου σημαντική. Καλά είναι και αυτά που πιθανώς πολλοί να μη γνωρίζουν: http://www.placcontrol.gr/dat/%7B6885d79a-cd39-4519-9c74-7d68fdf81bf2%7D/image2.jpg τα λεγόμενα ''μεσοδόντια βουρτσάκια'' που μπορείς να βρεις σε φαρμακεία κυρίως.

 

ΤΟ ΠΑΝ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ!!! ΓΙ'ΑΥΤΟ, ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΣΟΥ ΤΟΝ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟ ΣΟΥ.

 

(Είναι δυνατόν ακόμη και να προκαλέσεις προβλήματα στα ούλα σου και εν γένει στους περιοδοντικούς ιστούς αν τα χρησιμοποιείς λάθος... Μπορεί να με επιβεβαιώσει και η πιο έμπειρη από εμένα συναδέλφος FREAK:) -Καλά τα λέω;-:D)

καλα τα λες..απλα ξεχασες να πεις πως αντεδεικνυεται η χρηση τους σε οδοντοστοιχιες με συνωστισμο(κυριως στα κατω δοντια),στα πολυ αραια δοντια(οπου δεν εχει νοημα η χρηση τους) και σε ηλικιες κατω των 12 και ανω των 60...

το καλυτερο οπως εχουμε πει εκατονταδες φορες ειναι τα πηγαινετε στον οδοντιατρο αν οχι μια φορα στους 6 μηνες,μια φορα τον χρονο..το κοστος ειναι ελαχιστο(για εναν καθαρισμο και μια στιλβωση που επακολουθει) και εχετε το θετικο οτι θα προλαβετε εγκαιρα το οτιδηποτε..

Διαφωτιστικη η φωτο FREAK_OF_NATURE!!:)

 

 

 

Ευχαριστω για τις πληροφοριες dentist_GATE7!!:)

απλα στην φωτο το δειχνει να πηγαινει ως την μεσ του δοντιου περιπου..εσυ πρεπει να κατεβεις με τις ιδιες κινησεις ως κατω(στο ουλο) και να το τραβηξεις προς τα πανω..

Απο τη λεξη λευκανση συμπεραινω κατι οχι καλο αλλα εκανα λαθος!

Μαλλον μοιαζει περισσοτερο σαν ζελες διαφανο-ροζ αν θυμαμαι καλα...μου το εβαζε οταν ημουνα πιο μικρος και δεν θυμαμαι αλλα νομιζω πως ηταν για φθοριωση. :)

 

Απλα σκεφτηκα μηπως ειναι καλο να το ξαναζητησω. :O

αλλο λευκανση αλλο φθοριωση...το μονο κοινο ειναι οτι μοιαζουν τα τζελ:p

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...