Jump to content

Είμαι ανάμεσα σε τρεις συσκευές Samsung


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Samsung Galaxy Core

Samsung Galaxy Grand

και Samsung Galaxy Grand Neo

 

Έχω τσεκάρει τις δυνατότητες του και δεν διακρίνω μεγάλες διαφορές.

Θέλω να μου εξηγήσει κάποιος εάν το SG grand neo εφόσον έχει τετραπύρηνο είναι ανώτερο και εάν η 5 ίντσες (ενώ έχουν ίδια ανάλυση με το Core) είναι αρνητικό χαρακτηριστικό.

 

Και γενικώς, γνώμη για το ποιο να επιλέξω ανάμεσα σε αυτά τα τρία. Ενδιαφέρομαι για απλά καθημερινή χρήση, κανά ίντερνετ, να μην κολλάει κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 82
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αν ειναι να μην κολλαει να αποφιγεις low και Mid range συσκευες (εκει λογο του αθλιου λογισμικου της samsung) κολλιμα(lag κοινος) παει συννεφο.........

για mid range συσκευες κοιτα λιγο lg μερια η καποες συσκευες της sony (αν και αυτη αρχισε τελευταια να μας χαλαει)

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι να μην κολλαει να αποφιγεις low και Mid range συσκευες (εκει λογο του αθλιου λογισμικου της samsung) κολλιμα(lag κοινος) παει συννεφο.........

για mid range συσκευες κοιτα λιγο lg μερια η καποες συσκευες της sony (αν και αυτη αρχισε τελευταια να μας χαλαει)

 

όταν λες low-mid range? αυτές οι 3 συσκευές που έγραψα, είναι κάτι τέτοιο?

 

Προτιμώ Samsung, μιας και έχω εμπειρία από την χρήση του. Γι'αυτό και εκεί θα επιμείνω.

Link to comment
Share on other sites

όταν λες low-mid range? αυτές οι 3 συσκευές που έγραψα, είναι κάτι τέτοιο?

 

Προτιμώ Samsung, μιας και έχω εμπειρία από την χρήση του. Γι'αυτό και εκεί θα επιμείνω.

 

έχουμε και λέμε

high end - υψηλής κατηγορίας (s4/s5 note)

mid rang = μεσαία κατηγορίας (οτιδιποτε από 150- μεχρι 200 250 (ανάλογα)

low end = κατώτερη κατηγορία (οτιδιποτε κάτω από 150 ας το πούμε)

 

ακ ια σου λέω οτι samsung λόγο του πολύ βαρι λογισμικου της (και αρκετόν σκουπιδιον που βαζει μεσα) τα κιντα τα οποια δεν εχουν αρκετή δύναμη να τα σέρνουν όλα αυτά (χωρίς λόγο κιόλας ) κολλάνε όποτε γουστάρουν και σου σπανε τα νευρακια

Link to comment
Share on other sites

έχουμε και λέμε

high end - υψηλής κατηγορίας (s4/s5 note)

mid rang = μεσαία κατηγορίας (οτιδιποτε από 150- μεχρι 200 250 (ανάλογα)

low end = κατώτερη κατηγορία (οτιδιποτε κάτω από 150 ας το πούμε)

 

ακ ια σου λέω οτι samsung λόγο του πολύ βαρι λογισμικου της (και αρκετόν σκουπιδιον που βαζει μεσα) τα κιντα τα οποια δεν εχουν αρκετή δύναμη να τα σέρνουν όλα αυτά (χωρίς λόγο κιόλας ) κολλάνε όποτε γουστάρουν και σου σπανε τα νευρακια

 

ας πούμε ο επεξεργαστής δεν παίζει ρόλο; Ο τετραπύρηνος στο Grand Neo γι'αυτό με ενθουσιάζει, προσωπικά. Γενικά είμαι ανάμεσα σε αυτά τα τρία, απλά δεν ξέρω αν το γεγονός πως οι 5 ίντσες με τα αντίστοιχα pixels, είναι τόσο χάλια όσο έχει ειπωθεί.

Link to comment
Share on other sites

ας πούμε ο επεξεργαστής δεν παίζει ρόλο; Ο τετραπύρηνος στο Grand Neo γι'αυτό με ενθουσιάζει, προσωπικά. Γενικά είμαι ανάμεσα σε αυτά τα τρία, απλά δεν ξέρω αν το γεγονός πως οι 5 ίντσες με τα αντίστοιχα pixels, είναι τόσο χάλια όσο έχει ειπωθεί.

 

δεν είναι μόνο πυρήνες.......... πχ και το snapdragon 805 είνα τετραπυρινος και snapdragon 400 ειναι τετραπυρινος αλλα σε επιδώσεις ει ναι σαν να συγκρίνουμε zastava και ferrari........

 

για αρχη πες πωσα χρηματα διαθετεις και εμτα βλεπυμε

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι μόνο πυρήνες.......... πχ και το snapdragon 805 είνα τετραπυρινος και snapdragon 400 ειναι τετραπυρινος αλλα σε επιδώσεις ει ναι σαν να συγκρίνουμε zastava και ferrari........

 

για αρχη πες πωσα χρηματα διαθετεις και εμτα βλεπυμε

 

από το Ίντερνετ θα το παραγγείλω, συνεπώς μέχρι 200 (μαζί τα μεταφορικά). Περιορισμένο μπάτζετ:lol: γι'αυτό και αυτά τα τρία μου φαίνονται ότι καλύτερο σε samsung σε σχέση με την τιμή τους.

Link to comment
Share on other sites

Τα παραπάνω σε σχέση με το grand 2?

Γιατί δεν σκέφτεσαι να πας στο 2 μιας και η διαφορά τους είναι στα 40 ευρώ?

 

No money, no honey. Χρειάζομαι κι άμεσα νέο κινητό γι'αυτό δεν μπορώ να περιμένω μέχρι να πέσει η τιμή. Γι'αυτό επιμένω σε αυτά τα τρία. Δεν μου είπες όμως την γνώμη σου γι'αυτά μέχρι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Τα παραπάνω σε σχέση με το grand 2?

Γιατί δεν σκέφτεσαι να πας στο 2 μιας και η διαφορά τους είναι στα 40 ευρώ?

 

grand 2 σε καλυτερη μοίρα είναι (αλλα απαραίτητο το root να διώξεις τα σκουπίδια της samsung απο μέσα γιατί στο συγκεκριμένο τα εχει παραφορτοσει)

 

από το Ίντερνετ θα το παραγγείλω, συνεπώς μέχρι 200 (μαζί τα μεταφορικά). Περιορισμένο μπάτζετ:lol: γι'αυτό και αυτά τα τρία μου φαίνονται ότι καλύτερο σε samsung σε σχέση με την τιμή τους.

 

LG Optimus L9 II

http://www.skroutz.gr/s/3907386/LG-Optimus-L9-II.html

 

Alcatel One Touch Idol Ultra 6033Χ

http://www.skroutz.gr/s/3329912/Alcatel-One-Touch-Idol-Ultra-6033%CE%A7-%CE%9F%CE%A4-6033%CE%A7.html

 

 

Huawei Ascend G630

http://www.skroutz.gr/s/5053051/Huawei-Ascend-G630.html

 

αυτά τα τρία μου άρεσαν και είναι σχετικά τίμια........

 

αν δεν σου αρέσει μετά πάμε για αγορά από κίνα (εκεί έχει πολύ περισσότερες επιλογές σε αυτά τα χρηματα )

Link to comment
Share on other sites

grand 2 σε καλυτερη μοίρα είναι (αλλα απαραίτητο το root να διώξεις τα σκουπίδια της samsung απο μέσα γιατί στο συγκεκριμένο τα εχει παραφορτοσει)

 

 

 

LG Optimus L9 II

http://www.skroutz.gr/s/3907386/LG-Optimus-L9-II.html

 

Alcatel One Touch Idol Ultra 6033Χ

http://www.skroutz.gr/s/3329912/Alcatel-One-Touch-Idol-Ultra-6033%CE%A7-%CE%9F%CE%A4-6033%CE%A7.html

 

 

Huawei Ascend G630

http://www.skroutz.gr/s/5053051/Huawei-Ascend-G630.html

 

αυτά τα τρία μου άρεσαν και είναι σχετικά τίμια........

 

αν δεν σου αρέσει μετά πάμε για αγορά από κίνα (εκεί έχει πολύ περισσότερες επιλογές σε αυτά τα χρηματα )

 

Στρέφομαι σε Samsung όπως είπα, λόγω ''εμπειρίας''. Δεν έχω χρόνο να μάθω ένα διαφορετικού χειρισμού τηλέφωνο και γενικά είμαι κάθετος στην επιλογή Samsung. Συνεπώς ανάμεσα σε αυτά τα τρία Samsung ή κάποιο άλλο ίδια εταιρείας, προτείνετε.

Link to comment
Share on other sites

Στρέφομαι σε Samsung όπως είπα, λόγω ''εμπειρίας''. Δεν έχω χρόνο να μάθω ένα διαφορετικού χειρισμού τηλέφωνο και γενικά είμαι κάθετος στην επιλογή Samsung. Συνεπώς ανάμεσα σε αυτά τα τρία Samsung ή κάποιο άλλο ίδια εταιρείας, προτείνετε.

 

android ειναι................ σε γενικές γραμμές ίδια είναι......................

 

αν και πάλι επιμένεις θα ανέβεις στα χρήματα............ γιατί θα ψιλό απογοητευτείς από αυτες της συσκευές

 

απο την αλλη περιμενεις να μαζεψεις

Link to comment
Share on other sites

android ειναι................ σε γενικές γραμμές ίδια είναι......................

 

αν και πάλι επιμένεις θα ανέβεις στα χρήματα............ γιατί θα ψιλό απογοητευτείς από αυτες της συσκευές

 

απο την αλλη περιμενεις να μαζεψεις

 

να περιμένω δεν παίζει! Είμαι με ένα κινητό της προηγούμενης δεκαετίας κατ'ανάγκη, Sony w580i.

Τέλος πάντων, είμαι ανάμεσα σε αυτά τα τρία και προβληματίζω όσον αφορά τα μειονεκτήματα του καθενός, ξεχωριστά.

Link to comment
Share on other sites

να περιμένω δεν παίζει! Είμαι με ένα κινητό της προηγούμενης δεκαετίας κατ'ανάγκη, Sony w580i.

Τέλος πάντων, είμαι ανάμεσα σε αυτά τα τρία και προβληματίζω όσον αφορά τα μειονεκτήματα του καθενός, ξεχωριστά.

 

ε τότε ριχνεις εν κέρμα και επιλέγεις........ σχετικά χάλια είναι και τα τρία........

η πας σε αλλη εταιρεια........

 

άλλη λύση δεν βλεπω

Link to comment
Share on other sites

ε τότε ριχνεις εν κέρμα και επιλέγεις........ σχετικά χάλια είναι και τα τρία........

η πας σε αλλη εταιρεια........

 

άλλη λύση δεν βλεπω

 

γιατί χάλια; Αυτό θέλω, κάποιος να μου αιτιολογήσει τις αδυναμίες του καθενός.

Link to comment
Share on other sites

γιατί χάλια; Αυτό θέλω, κάποιος να μου αιτιολογήσει τις αδυναμίες του καθενός.

 

 

Γενικές αδυναμίες (δλδ ίδιες και στα 3)

1. ΑΘΛΙΟ λογισμικό

2. άθλια ποιότητα κατασκευής

 

τώρα ένα ένα (πέρα από της γενικές αδυναμίες )

Samsung Galaxy Grand

1. λίγη ram

2. μέτρια προς κακή camera

3. ενεργοβόρος επεξεργαστης που σε συνδυασμό με μικρή μπαταρια που έχει θα έχει σαν αποτέλεσμα κακή αυτονομία

 

Samsung Galaxy Grand

1. 480 x 800 pixels, 5.0 inches είναι πολύ μικρή ανάλυση για τοσο μεγάλες ίντσες (θα τα μετρας τα πιξελς με το γυμνό μάτι......

2. λίγη ram...............

3. Αδύναμος επεξεργαστής με πολύ κακή κάρτα γραφικών η οποία χει μιδενικη υποστήριξη από τα περισσότερα παιχνίδια

 

 

Samsung Galaxy Grand Neo

 

1. 480 x 800 pixels, 5.01 inches και πάλι εδώ έχουμε αυτή την ανάλυση σε αυτή την μεγαλη οθονη...............(pixel party θα την ονομάσω)

2. λίγη ram...............

3. μέτρια προς κακή camera

4. μετριοτατος επεξεργαστής και εδώ

 

 

με λίγα λάγια και τα 3 είναι λίγο κάτω από μέτριο και δεν αξίζουν τα λεφτά τους

Link to comment
Share on other sites

Αφού το παλικάρι το χει λήξει θέλει μέτριο Samsung ακόμη και αν δεν τα αξίζει τα λεφτά του. Ενώ θα μπορούσε να πάρει ένα xiaomi mi2 για παράδειγμα. Μην το κουράζουμε το θέμα
Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Αφού το παλικάρι το χει λήξει θέλει μέτριο Samsung ακόμη και αν δεν τα αξίζει τα λεφτά του. Ενώ θα μπορούσε να πάρει ένα xiaomi mi2 για παράδειγμα. Μην το κουράζουμε το θέμα

 

εγώ το εξήγησα λεπτομερώς αλλα τζίφος.... αλλα προφανώς θέλει οπωσδήποτε samsung και ας είναι μέτριο προς κακό (αν και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί...... μάλλον λόγο ονόματος...... όσο κουφό και αν ακούγετε)

Link to comment
Share on other sites

Ακου τα εχωδουλεψει και τα 3.το core ειναι ενα μετριο μικρο κινητο με μικρες δυνατοτητες.το grand εχει παρα πολυ καλη καμερα και ειναι αξιοπρεπης για τα λεφτα του.το grand neo που δουλευω τωρα εχει μετρια καμερα αλλα γρηγορο ιντερνετ και πολυ καλο wifi.απιστευτα καλο θα ελεγα.αν παει 160 ευρω θα ειναι απαιχτο για τα λεφτα του.βεβαια εχω δουλεψει και το grand 2 και επαθα πλακα.φανταστικο κινητο απ ολες τις αποψεις.εγω αυτο θα επαιρνα.
Samsung a51-Huawei p smart z-xiaomi redmi note 8 pro-honor 8x - Samsung s7 edge-Xiaomi redmi note 4-Letv-lenovo p1-samsung note 4-Htc one m8 - lenovo z2 pro - lg g3 - samsung a5 - lenovo z2 - iphone 5s - samsung s5 - samsung grand 2 - lg g2 - asus zenfone 5 - samsung s3 - lumia 520 - samsung s4 mini - iphone 4s etc..
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου βγάλε τις παρωπίδες με την Samsung! Αν θέλεις, βάλε παραπάνω να πάρεις κανένα galaxy s4 ας πούμε, αλλιώς κάνε την χάρη στον εαυτό σου και γλίτωσε λεφτά, παίρνοντας:

Το lg l9 II στα 150-160 € από το skroutz...αν θες επώνυμο κατάστημα, υπάρχει και στο public με 200€.

Το Moto G με σχεδόν pure android που τρέχει σαν διάολος...το 8άρι με 4.5 gb ελεύθερα, το βρίσκεις κάτω από 160, αλλιώς γύρω στα 180 στα public...Μειονέκτημα ότι δεν διαθέτει επέκταση μνήμης, σε κάνα 10ήμερο όμως εκτιμώ ότι θα έρθει στην Ελλάδα το ολόφρεσκο αδερφάκι του με 4G/LTE υποστήριξη, και SD εκεί περίπου στα λεφτά που κουβεντιάζουμε ~2 κατοστάρικα...Και άριστη υποστήριξη σε service/αναβαθμίσεις από Motorola, με επιβεβαιωμένη τουλάχιστον την αναβάθμιση σε android L!

 

Εγώ αυτά έχω προκρίνει και περιμένω το Moto G 4g να έρθει, αν βιαζόμουν θα είχα πάρει το L9II!

Επίσης καταπληκτική λύση είναι το huawei P6 που το βρίσκεις με 20 € παραπάνω, αν βιάζεσαι και θες μια συσκευή κορυφαίου design και ποιότητας κατασκευής σε πολύ καλά λεφτά εδώ είσαι...

 

----- προσθήκη μηνύματος 72 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βέβαια, υπάρχει και η επιλογή να πάρεις μια συσκευή της sammy και να περάσεις μέσα custom rom απαλλάσσοντας τον εαυτό σου από τα σκουπίδια, αλλά δεν νομίζω να μιλάμε για αυτή την περίπτωση!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου βγάλε τις παρωπίδες με την Samsung!

 

μην προσπαθείς τζαμπα........... μερικοί περα απο συσκευη θέλουν το όνομα (γιατί νομίζουν οτι μετράει)

αλήθεια σου λέω τζάμπα προσπαθείς

Link to comment
Share on other sites

θα περιμένω κι άλλες απόψεις. Ευχαριστώ πάντως.

 

 

Ήρθα!

 

Να αποφύγεις τα τρία κινητά που λες. Θα.σέρνονται.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα θέλω για να καίγομαι, ήμαρτον. Ίντερνετ, μία γεμάτη 16αρα GB μέμορη κάρντ χωρίς να κολλάει, κανά παιχνίδι και τέλος. Αυτά. Μείνετε σε αυτά τα τρία και πείτε γνώμες.
Link to comment
Share on other sites

Δεν τα θέλω για να καίγομαι, ήμαρτον. Ίντερνετ, μία γεμάτη 16αρα GB μέμορη κάρντ χωρίς να κολλάει, κανά παιχνίδι και τέλος. Αυτά. Μείνετε σε αυτά τα τρία και πείτε γνώμες.

 

 

χωρίς να κολλάει και samsung μόνο ακριβές συσκευές υπαρχουν (το είπα εγώ το είπαν και άλλοι ) έγραψα και αρνητικά τους κλπ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...