Jump to content

Honor 6


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια θα ηθελα πληροφοριες σχετικα με το πως θα κανω root το κινητο και πως θα περασω απο μονος μου την καθαρη εκδοση. Ποια διαδικασια πρεπει να ακολουθησω.

 

 

 

Στην σελίδα 1 φίλε μου τα γράφει όλα αναλυτικά.

OnePlus 12R Grey

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

 

Το νου σου επειδή ο Παρακάτω τρόπος θα σβήσει τα πάντα στον εσωτερικό χώρο του κινητού σου συν ρυθμίσεις όχι όμως τα δεδομένα σου στην sd.

Τοποθετεις το Update.App της rom που θες να έχεις στον dload φάκελο (Εννοείται στην sd card) - βγαζεις την sd και πατας ταυτόχρονα τα 3Κ - μολις ξεκινησει η διαδικασία (εμφανιστει ο κυκλος EMUI δηλαδή) τοποθετεις την sd στην θεση της και περιμενεις να ολοκληρωθει η διαδικασία.

 

CRISPAF77 κατέβασα τη rom από το λινκ που έχεις δώσει σε προηγούμενο ποστ.Μόλις την πέρασα με 3k σταματάει στο boot και ξανακάνει επανεκκίνηση μόνο του..Έχω δοκιμάσει αυτό που λες κάνει το update κανονικά αλλά στο reboot ξανακάνει το ίδιο. .3 ημέρες παλεύω και δεν μπορώ να βγάλω άκρη. .

Link to comment
Share on other sites

 

CRISPAF77 κατέβασα τη rom από το λινκ που έχεις δώσει σε προηγούμενο ποστ.Μόλις την πέρασα με 3k σταματάει στο boot και ξανακάνει επανεκκίνηση μόνο του..Έχω δοκιμάσει αυτό που λες κάνει το update κανονικά αλλά στο reboot ξανακάνει το ίδιο. .3 ημέρες παλεύω και δεν μπορώ να βγάλω άκρη. .

 

 

Ποιά ROM είχες και ποια του πέρασες;

Edited by CRISPAF77

OnePlus 12R Grey

Link to comment
Share on other sites

Ποιά ROM είχες και ποια του πέρασες;

 

B535/EMUI 3.1/ANDROI 5.1 αυτή είχα και πήγα να βάλω με 3Κ αυτη:https://mega.nz/#!XVYn1QJC!e5PzE3UZhtZNm7NPyLAVxPLDpNhyN28b1uThpnPxmoE

Link to comment
Share on other sites

Ποιά ROM είχες και ποια του πέρασες;

 

B535/EMUI 3.1/ANDROI 5.1 αυτή είχα και πήγα να βάλω με 3Κ αυτη:https://mega.nz/#!XVYn1QJC!e5PzE3UZhtZNm7NPyLAVxPLDpNhyN28b1uThpnPxmoE

 

 

Κάνε ένα Wipe data και αν δε πιάσει τότε φλασαρε το boot.img της Β860 που βρίσκεται στο Update.App μέσω του Huawei Update extractor.

OnePlus 12R Grey

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και καλές διακοπές. Έχω πάθει κάτι ανάλογο με αυτό που χουν πάθει πολοι εδώ μέσα αλλά μάλλον τα χω κάνει χειρότερα ήμουν στην 6.2.1 και πήγα να πάω απευθείας με ΟΤΑ σε 6.3.16 και κόλλησε στο logo στο reboot έπειτα, με τα τρία κουμπιά την ξαναπεράσα και πάλι τα ίδια ,μετά έβαλα στην SD την 6.2.1 και δοκίμασα με vol+ και power να μπω στη recovery (η οποία είχε γίνει κινέζικη) έκανε το flasharisma αλλά πάλι τα ίδια κόλλαγε στο logo μετά δοκίμασα την 6.2.1 με 3 κουμπιά και με έκοβε στο 2% μετά δοκίμασα άλλες rom και τα δύο rollback με vol+ και power και τίποτα πήγαινε 100% αλλά δεν άλλαζε κάτι. Μετά δοκίμασα να περάσω το recovery.img από την 6.2.1 και το system.img ακολουθώντας τις οδηγίες για επαναφορά σε stock και από εκεί και έπειτα δεν μπαίνει ούτε στο recovery με vol+ και power ούτε αντιδράει στα 3Κ απλά γράφει HONOR στο logo , δοκίμασα να φλασαρω τα recovery.img από διάφορες rom και τίποτα ,το μόνο που λειτουργεί είναι το fast boot με vol- και power όταν συνδέω με PC Edited by motorolakias95
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και καλές διακοπές. Έχω πάθει κάτι ανάλογο με αυτό που χουν πάθει πολοι εδώ μέσα αλλά μάλλον τα χω κάνει χειρότερα ήμουν στην 6.2.1 και πήγα να πάω απευθείας με ΟΤΑ σε 6.3.16 και κόλλησε στο logo στο reboot έπειτα, με τα τρία κουμπιά την ξαναπεράσα και πάλι τα ίδια ,μετά έβαλα στην SD την 6.2.1 και δοκίμασα με vol+ και power να μπω στη recovery (η οποία είχε γίνει κινέζικη) έκανε το flasharisma αλλά πάλι τα ίδια κόλλαγε στο logo μετά δοκίμασα την 6.2.1 με 3 κουμπιά και με έκοβε στο 2% μετά δοκίμασα άλλες rom και τα δύο rollback με vol+ και power και τίποτα πήγαινε 100% αλλά δεν άλλαζε κάτι. Μετά δοκίμασα να περάσω το recovery.img από την 6.2.1 και το system.img ακολουθώντας τις οδηγίες για επαναφορά σε stock και από εκεί και έπειτα δεν μπαίνει ούτε στο recovery με vol+ και power ούτε αντιδράει στα 3Κ απλά γράφει HONOR στο logo , δοκίμασα να φλασαρω τα recovery.img από διάφορες rom και τίποτα ,το μόνο που λειτουργεί είναι το fast boot με vol- και power όταν συνδέω με PC

 

Μπα φίλε μου μια από τα ίδια και σε εμένα..Εγώ είμαι με stable rom βέβαια και όχι dev(αν και δέν έχει σημασία).Το δικό μου μπαίνει και σε fastboot και σε recovery και αντιδράει σε 3Κ αλλά και πάλι δεν μπορώ να κάνω τπτ..Και δεν έχω και δεύτερο τηλ 4 ημέρες τώρα,έχω πελαγώσει τελείως..Αν υπάρχει κάτι άλλο ας μας πεί κάποιος να το δοκιμάσουμε..

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οκ θα το δοκιμάσω και θα ενημερώσω. .Ευχαριστώ για το χρόνο σου. . .

 

Απ'ότι κατάλαβα πέρασα ρόμ)https://mega.nz/#!XVYn1QJC...28b1u) που είναι για το L04 ενώ εγώ έχω το L02..Σε αυτή την περίπτωση τι ενέργειες πρέπει να κάνω.?

Link to comment
Share on other sites

Μπα φίλε μου μια από τα ίδια και σε εμένα..Εγώ είμαι με stable rom βέβαια και όχι dev(αν και δέν έχει σημασία).Το δικό μου μπαίνει και σε fastboot και σε recovery και αντιδράει σε 3Κ αλλά και πάλι δεν μπορώ να κάνω τπτ..Και δεν έχω και δεύτερο τηλ 4 ημέρες τώρα,έχω πελαγώσει τελείως..Αν υπάρχει κάτι άλλο ας μας πεί κάποιος να το δοκιμάσουμε..

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Απ'ότι κατάλαβα πέρασα ρόμ)https://mega.nz/#!XVYn1QJC...28b1u) που είναι για το L04 ενώ εγώ έχω το L02..Σε αυτή την περίπτωση τι ενέργειες πρέπει να κάνω.?

Εγώ φεύγω και διακοπές την τρίτη και έχω φρικάρει γιατί το θέλω και για gps

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο επαθα και εγω. Η λυση ειναι πιο πισω μερικες σελιδες. Αν απο android 5 πηγατε σε 6 και μετα προσπαθησατε να κανετε 3κ το android 5 σαν εμενα το μπρικαρατε. Βαλτε recovery και συστεμ της emui 4. Μετα μπειτε στο ρεκοβερυ και καντε wipe data and cache. Mετα με 3κ περαστε το rollback emui 4 to emui 3.1 και μετα 3κ μια full rom emui 3.1 εχει αν δεν μπορειτε ψαξτε πιο πισω να βρειτε τον οδηγο. Flash emui 3.1 με 3κ πανω απο emui 4 ΠΟΤΕ
Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο επαθα και εγω. Η λυση ειναι πιο πισω μερικες σελιδες. Αν απο android 5 πηγατε σε 6 και μετα προσπαθησατε να κανετε 3κ το android 5 σαν εμενα το μπρικαρατε. Βαλτε recovery και συστεμ της emui 4. Μετα μπειτε στο ρεκοβερυ και καντε wipe data and cache. Mετα με 3κ περαστε το rollback emui 4 to emui 3.1 και μετα 3κ μια full rom emui 3.1 εχει αν δεν μπορειτε ψαξτε πιο πισω να βρειτε τον οδηγο. Flash emui 3.1 με 3κ πανω απο emui 4 ΠΟΤΕ

 

Είσαι γίγαντας!!

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα τις προαλλες στο νημα με τις γενικες αποριες/ερωτησεις για το android αλλα δεν πηρα καποια απαντηση. Οποτε ρωταω και εδω μηπως ξερει κανεις :

 

 

 

Εχω ενα Huawei Honor 6 εδω και κανα εναμιση χρονο. Απο την αρχη που το ειχα αγορασει, του εβαλα μια 64αρα micro sd της Kingston. Την ειχα βγαλει απο το κουτακι της, μετεφερα σε αυτην τα αρχεια απο το προηγουμενο κινητο μου και μετα την εβαλα στο Huawei.

 

Αποφασισα να την αλλαξω και στη θεση της εβαλα μια 64αρα της Samsung. Οι ενεργειες που εκανα ηταν οι εξης:

 

- Εβγαλα την Kingston απο το κινητο, συνδεση σε ανταπτορα, συδεση στο λαπτοπ, αντιγραφη επικολληση ολων των αρχειων σε προσωρινο φακελο του λαπτοπ.

- Εβγαλα την Samsung απο το κουτακι, την εβαλα στο κινητο, την εκανα φορματ απο το κινητο, την εβγαλα, την εβαλα στον ανταπτορα, μετα στο λαπτοπ και μετα αντιγραφη επικολληση ολων των αρχειων απο τον προσωρινο φακελο του λαπτοπ.

- Μολις τελειωσε η διαδικασια, συγκρινα με δεξι κλικ-ιδιοτητες τον προσωρινο φακελο του λαπτοπ με τα περιεχομενα της Samsung καρτας που ηταν ακομα στο λαπτοπ. Ιδιος ακριβως αριθμος αρχειων (10 χιλιαδες κατι) και φακελων.

- Εβαλα την Samsung καρτα στο κινητο. Ενεργοποιηση του κινητου, και μετα επανεκκινηση. Πηγα στην μαμισια διαχειρηση αρχειων. Τα αποτελεσματα ειναι τα παρακατω :

 

Kingston καρτα:

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160804/72bd68601f8e63a4ea5937ceb302c0d7.jpg

 

Samsung καρτα:

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160804/a15b24297f8bc409302be95b2e85c8b8.jpg

 

Εχει κανεις καμια ιδεα να μου πει, που πηγαν τα σχεδον 11 gb απο την παλια καρτα στην κατηγορια "αλλο" ?

Link to comment
Share on other sites

Εγω μεχρι να μαθω την λυση τον ιουνιο το εστηλα κινα και μου το εφτιαξαν. 24€ πανε ελα και τα εργατικα
Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνουμε ποτέ αναβάθμιση με 3Κ. Τοποθετούμε το Update. zip στον φάκελο dload και κάνουμε τοπική ενημέρωση. Όταν βγεί με το καλό η ΜΜ αυτούσια όπως οι υπόλοιπες ROM τότε με το καλό να κάνουμε καθαρή εγκατάσταση.

Από τις 16 Ιουνίου στο Post #9227 περιγράφω τι κάνουμε εάν τα βρούμε σκούρα... δηλαδή τον 2ο τρόπο εγκατάστασης της Emui 3.1 από 4.0..αλλά δεν το διαβάζει κανείς.. Άτιμη κοινωνία που άλλους τους ανεβάζεις και άλλους τους πετάς στα ταρταρα..:wacko:

Edited by CRISPAF77

OnePlus 12R Grey

Link to comment
Share on other sites

Και εγω local update ειχα κανει και μπρικαρε. Λυση δεν υπηρχε ουτε στο xda τοτε και το εστηλα κινα δυστηχως ενα μηνα χωρις τηλ ημουν
Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να σε ρωτησω ,εχω το H60-L02 με την Β316.Μπορω να την περασω απευθειας? Ειναι επισημη ΜΜ?Εισαι ευχαριστημενος ή θα σερνεται το κινητο μετα να την κανω και αν ναι πως? με τοπικη αναβαθμιση σκετα?Συγνωμη για τα πολλα ερωτηματα

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνουμε ποτέ αναβάθμιση με 3Κ. Τοποθετούμε το Update. zip στον φάκελο dload και κάνουμε τοπική ενημέρωση. Όταν βγεί με το καλό η ΜΜ αυτούσια όπως οι υπόλοιπες ROM τότε με το καλό να κάνουμε καθαρή εγκατάσταση.

Από τις 16 Ιουνίου στο Post #9227 περιγράφω τι κάνουμε εάν τα βρούμε σκούρα... δηλαδή τον 2ο τρόπο εγκατάστασης της Emui 3.1 από 4.0..αλλά δεν το διαβάζει κανείς.. Άτιμη κοινωνία που άλλους τους ανεβάζεις και άλλους τους πετάς στα ταρταρα..:wacko:

 

Φίλε μου CRISPAF77 να σου στείλω το τηλ να το αναστήσεις μια και δεν το κατέχω? να σε πληρώσω κανονικά!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε mach3 στο ίδιο στάδιο με έσενα είμαι και εγώ..Ακολούθησε τα βήματα και θα τα καταφέρεις δεν είναι τίποτα.

 

Στάλθηκε από το H60-L02 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Johny-B
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον η 6.8.1 μαρεσει πολυ αλλα με ξενερωνει παλι αυτο με τις ειδοποιησεις σε messenger viber whats app .Στη lollipop ειχα βρει το κολπακι και εκανα freeze τον διαχειρηστη τηλεφωνου και ερχονταν παντου κανονικα οι ειδοποιησεις .τωρα αν τον παγωσω ναι μεν ερχονται οι ειδοποιησεις αλλα δεν κλεινουν οι εφαρμογες μενουν ανοιχτες ακομα και αν τις "σκοτωσω " ολες μαζι
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου CRISPAF77 να σου στείλω το τηλ να το αναστήσεις μια και δεν το κατέχω? να σε πληρώσω κανονικά!

 

 

 

Αν το φέρεις στα Πράμαντα (Τζουμέρκα) κερνάω τσιπουράκι στην πλατεία και το φτιάχνω όπως πάντα δωρεάν... :D

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

θα ηθελα να σε ρωτησω ,εχω το H60-L02 με την Β316.Μπορω να την περασω απευθειας? Ειναι επισημη ΜΜ?Εισαι ευχαριστημενος ή θα σερνεται το κινητο μετα να την κανω και αν ναι πως? με τοπικη αναβαθμιση σκετα?Συγνωμη για τα πολλα ερωτηματα

 

 

Οχι, θα περάσεις πρώτα την Β535 από εδώ.. http://www.emui.com/plugin.php?id=hwdownload&mod=detail&mid=76 και μετά θα περάσεις το Update.zip της Β860 με τοπική ενημέρωση.

Θεωρώ πως είναι η καλύτερη Ρομ μετά την Β316.

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Λοιπον η 6.8.1 μαρεσει πολυ αλλα με ξενερωνει παλι αυτο με τις ειδοποιησεις σε messenger viber whats app .Στη lollipop ειχα βρει το κολπακι και εκανα freeze τον διαχειρηστη τηλεφωνου και ερχονταν παντου κανονικα οι ειδοποιησεις .τωρα αν τον παγωσω ναι μεν ερχονται οι ειδοποιησεις αλλα δεν κλεινουν οι εφαρμογες μενουν ανοιχτες ακομα και αν τις "σκοτωσω " ολες μαζι

 

 

Πήγαινε ρυθμίσεις - εφαρμογές - σύνθετες ρυθμίσεις - σχεδίαση πάνω από άλλες εφαρμογές και πάτα ναι. Ρυθμίσεις - εφαρμογές - Viber - Άνοιγμα από προεπιλογή - Να επιτρέπεται πάντα και τέλος την ορίζεις ως προστατευομενη εφαρμογή. Αύριο θα το τσεκάρω στην Β860,το δωσα στον ξάδερφο.. :X

OnePlus 12R Grey

Link to comment
Share on other sites

είσαι ψυχάρα! Πέρα από την πλάκα όμως αν μπορείς να ασχοληθείς το στέλνω με μια κούριερ και ότι θέλεις! Το άφησα σε γνωστό μου σε ένα μαγαζί και δεν μπορεί να το κάνει από ότι βλέπω. Άδικα περιμένω μάλλον!

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

και σου στέλνω μετά εγώ τσίπουρακι ντόπιο και κρασακι πρώτο πράμα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...