Jump to content

Honor 6


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

xda, 4pda, κάποια τα έχω στο mega folder μου.

Αυτά περνιούνται με local update όμως, τώρα στη φάση που είσαι πρέπει να ξαναπεράσεις την 6.3.1 κάπως.

Δοκίμασε να κάνεις flash την recovery της και να κάνεις factory reset από κει.

Αλλιώς περνάς twrp και από κει το pure backup της 6.3.1 που θα βρεις στο 4pda.

 

 

 

Περασα το TWRP και κατεβασα το pure backup της 6.3.1 για φιλο μου που εχει το ιδιο προβλημα.Απο κει και περα τι κανω, οχι τιποτα αλλο δηλαδη για να μην του το καψω.Εννοω που το τοποθετω για να το βρω στην sd και να του κανω restore...σωστα;

Edited by CRISPAF77

Poco F6 Pro 256GB

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έκανα εγκατάσταση TWRP και στη συνέχεια προσπάθησα να κάνω install to pure backup της 6.3.1, αλλά μου έβγαλε μήνυμα λάθους κατά την εγκατάσταση. Θεώρησα ότι επειδή είχε ρωσικούς χαρακτήρες έβγαλε το μήνυμα λάθους και έτσι αφού αποσυμπίεσα όλο το αρχείο, το συμπίεσα ως "2016-03-13--07-00-02_EMUI4.0_H60_6.3.1.zip".

Πάλι όμως, όταν προσπάθησα να κάνω εγκατάσταση από το TWRP, μου έβγαλε πάλι μήνυμα λάθους!

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα την "6.3.1 Developer Stock Recovery"

Έκανα:

 

C:\adb>fastboot flash recovery RECOVERY.img

target reported max download size of 471859200 bytes

sending 'recovery' (13732 KB)...

OKAY [ 1.409s]

writing 'recovery'...

OKAY [ 0.652s]

finished. total time: 2.064s

 

C:\adb>fastboot reboot

rebooting...

 

finished. total time: 0.022s

 

....και το τηλέφωνο έκανε επανεκκίνηση και πάλι σταμάτησε στην οθόνη "honor powered by android".

Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Έκανα εγκατάσταση TWRP και στη συνέχεια προσπάθησα να κάνω install to pure backup της 6.3.1, αλλά μου έβγαλε μήνυμα λάθους κατά την εγκατάσταση. Θεώρησα ότι επειδή είχε ρωσικούς χαρακτήρες έβγαλε το μήνυμα λάθους και έτσι αφού αποσυμπίεσα όλο το αρχείο, το συμπίεσα ως "2016-03-13--07-00-02_EMUI4.0_H60_6.3.1.zip".

Πάλι όμως, όταν προσπάθησα να κάνω εγκατάσταση από το TWRP, μου έβγαλε πάλι μήνυμα λάθους!

 

Θα κάνεις unzip το αρχείο και τον φάκελο "2016..." θα τον βάλεις στην SD στη θέση TWRP/BACKUPS/xxxx/"2016..."

Μετα από το TWRP θα κάνεις Restore κι οχι Install.

MOB: Xiaomi Mi A2 < Xiaomi Mi5 < Huawei HONOR 6 (H60-L02) < Newman N2 < ZTE Skate < HTC Touch2 < Qtek 8500 < Siemens S75 < Siemens SX1 < Siemens S55 < Siemens SL45i < Nokia 3310 < Ericsson T10s < Panasonic GD30 < Philips Diga

TAB: Teclast x98 Plus < PiPO M9Pro

WEAR: Amazfit PACE < HONOR Band Zero (Z1)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα ακούστε σκηνικό που μου έτυχε πρώτη φορά. Το τελευταίο διάστημα έκανε αρκετά battery drain κατά την διάρκεια της νύχτας πχ από 95% το πρωί το βρίσκα με 80_%, χτες αποφάσισα να το αφήσω με 100% και ενεργοποίησα την ultraa εξοικονόμηση ενέργειας. Το πρωί που ξύπνησα βρήκα το κινητό να καίει και την οθόνη κολλημένη στο honor powered by Android .Εχω αγχωθει λίγο αν είναι πάλι μπαταρία δεν την ξαναλλαζω το Δεκέμβρη την άλλαξα. Θα πάω για αγορά καινούργιου
Link to comment
Share on other sites

VirusPlus εσύ την 6.3.16 πως την πέρασες και απο ποιά ρομ, έβαλες την φουλ απο το 4pda? Είμαι στην 6.3.1 και η αλήθεια είναι ότι η Huawei μου τα έχει πρήξει με τις τελευταίες κινήσεις της να μην διαθέτει ρομ επίσημα και να πρέπει να ψάχνεις και δεν περνάνε και εύκολα.

Έχω πάρει βέβαια και το redmi note 3pro και το honor θα πάει στην κοπέλα μου, αλλά ήθελα να το εχω έτοιμο για να περνάει αναβαθμίσεις αυτόματα.

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

VirusPlus εσύ την 6.3.16 πως την πέρασες και απο ποιά ρομ, έβαλες την φουλ απο το 4pda? Είμαι στην 6.3.1 και η αλήθεια είναι ότι η Huawei μου τα έχει πρήξει με τις τελευταίες κινήσεις της να μην διαθέτει ρομ επίσημα και να πρέπει να ψάχνεις και δεν περνάνε και εύκολα.

Έχω πάρει βέβαια και το redmi note 3pro και το honor θα πάει στην κοπέλα μου, αλλά ήθελα να το εχω έτοιμο για να περνάει αναβαθμίσεις αυτόματα.

 

Από 6.3.1 έκανα rollback σε 6.2.1 κ από εκεί το ΟΤΑ 6.2.1>6.3.16

MOB: Xiaomi Mi A2 < Xiaomi Mi5 < Huawei HONOR 6 (H60-L02) < Newman N2 < ZTE Skate < HTC Touch2 < Qtek 8500 < Siemens S75 < Siemens SX1 < Siemens S55 < Siemens SL45i < Nokia 3310 < Ericsson T10s < Panasonic GD30 < Philips Diga

TAB: Teclast x98 Plus < PiPO M9Pro

WEAR: Amazfit PACE < HONOR Band Zero (Z1)

Link to comment
Share on other sites

Υεεεεε!

Επιτέλους εγκαταστάθηκε η ROM. Η έκδοση τώρα που έχω είναι η EMUI3.1_H60-L02_6.1.1.

 

Επειδή θέλω να πάω σε stable:

- H τελευταία stable ()είναι η B535【EMUI3.1_Android5.1】【2016;

- Για να βάλω τη stable, θα κατεβάσω την τελευταία έκδοση και θα κάνω τη διαδικασία που αναφέρεται στην ενότητα "Ολική επαναφορά σε stock κατάσταση" ή απλά θα βάλω το dload φάκελο στην SD και θα κάνω Local update;

Συγνώμη που ρωτάω, αλλά δεν αντέχω άλλο ξενύχτι:)

Link to comment
Share on other sites

Αναβαθμίστηκα εύκολα από 6.2.1>6.3.16 αργότερα θα σας γράψω τις εμπειρίες μου...

Δεν πειράχθηκαν οι εφαρμογές μου και αναγνωρίστηκε η sd μου! Όλα καλά προς το παρόν!

Ευχαριστώ την ομάδα μας!

Edited by Telefon
Link to comment
Share on other sites

Αναβαθμίστηκα εύκολα από 6.2.1>6.3.16 αργότερα θα σας γράψω τις εμπειρίες μου...

Δεν πειράχθηκαν οι εφαρμογές μου και αναγνωρίστηκε η sd μου! Όλα καλά προς το παρόν!

Ευχαριστώ την ομάδα μας!

 

Δώσε μας ακριβής οδηγίες βήμα-βήμα, επίσης ποιά έκδοση έχεις την H60-L02?

Link to comment
Share on other sites

Υεεεεε!

Επιτέλους εγκαταστάθηκε η ROM. Η έκδοση τώρα που έχω είναι η EMUI3.1_H60-L02_6.1.1.

 

Επειδή θέλω να πάω σε stable:

- H τελευταία stable ()είναι η B535【EMUI3.1_Android5.1】【2016;

- Για να βάλω τη stable, θα κατεβάσω την τελευταία έκδοση και θα κάνω τη διαδικασία που αναφέρεται στην ενότητα "Ολική επαναφορά σε stock κατάσταση" ή απλά θα βάλω το dload φάκελο στην SD και θα κάνω Local update;

Συγνώμη που ρωτάω, αλλά δεν αντέχω άλλο ξενύχτι:)

 

Στο φάκελο του virusplus θα βρεις το αρχείο rollback emui3.1 και θα κάνεις τοπική ενημέρωση. Μετά θα βάλεις την Β535 στο dload και θα κάνεις πάλι τοπική ενημέρωση και είσαι έτοιμος.:D

Poco F6 Pro 256GB

Link to comment
Share on other sites

Από 6.3.1 έκανα rollback σε 6.2.1 κ από εκεί το ΟΤΑ 6.2.1>6.3.16

 

Από 6.2.1 πάμε με ota 6.3.16? Δεν βγάζει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα από το Μega το OTA-EMUI 4.0_H60-L02-L12_6.2.1_6.3.16.zip αλλά δεν έχει μέσα φάκελο dload με το update για να κάνω local update από την 6.2.1 αλλά εχει διαφορους φακέλους και αρχεία. Πως κάνουμε το local update ?
Link to comment
Share on other sites

Η EMUI4.0 είναι ακόμα σε beta και δεν έχει δοθεί επίσημα από την huawei, τα εν λόγο ΟΤΑ είναι leaks από beta testers προφανώς.

Για κάποιον ανεξήγητο λόγο η huawei βγάζει δυο διαφορετικές beta για τα Lx2, της μορφής B8xx και x.x.x και ίσως αυτο προκαλεί σύγχυση ότι έχει περάσει σε στάδιο Stable και Developer ROMs. Αν δεν είστε εγγεγραμμένοι beta testers, δεν θα έρθει ΟΤΑ από EMUI3.1 σε EMUI4.0 μόνο local προς το παρών, κι με κατά νου το ρίσκο του ότι δεν υπάρχει FullROM ακόμα σε περίπτωση στραβής, άρα δεν έχουμε system.img.

Όσοι επιθυμούν να ρισκάρουν καλό θα είναι να πάρουν full nand backup με το TWRP και από την EMUI3.1 πριν φύγουν και από την EMUI4.0 μόλις την βάλουν.

Edited by VirusPlus

MOB: Xiaomi Mi A2 < Xiaomi Mi5 < Huawei HONOR 6 (H60-L02) < Newman N2 < ZTE Skate < HTC Touch2 < Qtek 8500 < Siemens S75 < Siemens SX1 < Siemens S55 < Siemens SL45i < Nokia 3310 < Ericsson T10s < Panasonic GD30 < Philips Diga

TAB: Teclast x98 Plus < PiPO M9Pro

WEAR: Amazfit PACE < HONOR Band Zero (Z1)

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα από το Μega το OTA-EMUI 4.0_H60-L02-L12_6.2.1_6.3.16.zip αλλά δεν έχει μέσα φάκελο dload με το update για να κάνω local update από την 6.2.1 αλλά εχει διαφορους φακέλους και αρχεία. Πως κάνουμε το local update ?

 

 

 

Δεν το κάνεις unzip,απλά το μετονομαζεις update.zip και το κάνεις τοπική ενημέρωση.

Poco F6 Pro 256GB

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Έχω το H60-L12. Ήμουν στην dev. 6.2.1 (και περίμενα γιατί διάβαζα διάφορα εδώ μέσα). Κατέβασα από το 4pda την rom 6.2.1>6.3.16. (προσοχή εδώ θα πρέπει να βρείτε την κατάλληλη...υπάρχει και φουλ ρομ 1.000.000, υπάρχει η δική μου σε 800.000 και υπάρχει και μία άλλη σε 900.000 και κάτι μέγεθος, αλλά και αυτή κοντά στα 700.000 που δεν επέλεξα να περάσω γιατί όπως έλεγε ένας άλλος φίλος εδώ αυτή δεν περνιόταν). Έκανα unzip και μέσα υπήρχε ένας άλλος συμπιεσμένος φάκελος με την ονομασία update! Τον πήρα και τον πέταξα μέσα στον κενό φάκελό μου dload στην εσωτερική rom. Δεν πήρα back up (εσείς πρέπει να το κάνετε) γιατί δεν έχω κενό χωρο για τέτοιο, αλλά προσευχήθηκα στην κωλοφαρδία μου να μην κάτσει καμια στραβή με τα παιχνιδάκια που κάνω! Πήγα ρυθμίσεις αναβάθμιση με ΤΑ, εμφανίστηκε το update και μετά από 10 λεπτά περίπου (έκανε πρώτα αναβάθμιση σε 6.3.16 και μετά σε 4.0 περίεργο αυτό), έκλεισε και άνοιξε το τηλ. μόνο του και voila!.

Συμπέρασμα με πρώτη ματιά! Το τηλ. πάει πιό γρήγορα, όπως όταν το είχαμε αγοράσει! Δεν πιστεύω ότι είναι το Andr.6.0 γιατί δεν εμφανίζεται έτσι στο Honor 7 που έχω σε beta από αρχάς Δεκ.! Ούτε πιστεύω ότι είναι το αυθεντικό Emui 4.0 (ίσως και να κάνω λάθος εδώ) γιατί στο 7/αράκι εμφανίζεται πιό στιβαρό και δυναμικό! Τέλος πάντων μπορεί να είναι και εντύπωσή μου! Σημασία έχει πως το τηλ. λειτουργεί πιό καλά-γρήγορα, και κατά την διαδικασία αισθάνθηκα για πρώτη φορά την πίσω πλευρά του να καίει (ανέβασε θερμοκρασία). Από μπαταρία δεν μπορώ ακόμη να σας πω γιατί είναι υπό δοκιμή. Πάντως μπαταρία είχα καλή και πριν με full χρήση 5,30 - 6 ώρες μετά από 1,1/2 χρόνο χρήσης του!

Πρέπει να μου χάλασε η νέα sd που πήρα πριν 1 μήνα γιατί δεν την αναγνωρίζει(???) Μην πετάτε τα λεφτά σας σε sd νέας τεχνολογίας ( η δική μου έιναι verbatin 64GB I U3 class 10 read 600+mb για να καταλάβετε...), ενώ είχα μία απλή και φτηνή (την απλούστερη) που πάει ακόμη σφαίρα 2 χρόνια μετά... τα ξαναλέμε.....

http://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=712967&st=2220

Firmware για το Android 6.0 προγραμματιστές

 

- == H60-L02 / L12 == -

OTA για όλες τις L12 να MEGA

Καθαρή αντιγράφων ασφαλείας 6.3.16

OTA 6.2.1 -> 6.3.16

Καθαρό αντίγραφο ασφαλείας 6.3.1 (L-02 και L-12)

OTA να πάει στο 6.2.1 (Android 5.1.1) -> σε 6.3.1 (Όλα Android 6.0) - κατάλληλο για L01, L02, L03, L11 και L12 | Mirror για Mail.RU

Edited by Telefon
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η διάρκεια της μπαταρίας ακόμη περισσότερη διάρκεια. . .. Απίστευτο αλλά αληθινό! Εσείς που περάσατε καινούργια βλέπετε το αυτό??

Οι εφαρμογές όλες θέλουν εκ νέου επιβεβαίωση (τίποτα δηλαδή) και το NAV ξανά κατέβασμα! Όλα τέλεια δουλεύουν, όπως και πριν!

Από την πρώτη στιγμή πίστευα αλλά και συνεχίζω να πιστεύω ότι αυτό το τηλ. θα φτάσει στην φήμη το HTC HD2 (χμ χμ καλά μην βαράτε...)! Καλή συνέχεια!

Το P9 τους θα πετάει φαντάζομαι...στο μέλλον!

Αλήθεια δοκίμασε κανείς να περάσει αυτήν??

http://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=639539

Edited by Telefon
Link to comment
Share on other sites

Μου μπαίνουν ιδέες να φύγω από την 316,γιατί λέω μήπως σε λίγο καιρό δεν θα παίζουν εφαρμογές και παιχνίδια. Σε ποια έκδοση με συμβουλευετε να πάω; Το κινητό είναι root.

εχω κατεβασει αυτο OTA-EMUI 4.0_H60-L02-L12_6.2.1_6.3.16 ,αλλα ξεκινάω την εγκατασταση και μου βγαζει αποτυχια.Μηπως δεν μπορώ να παω απευθείας

από την 316;

Edited by gregog7
Link to comment
Share on other sites

Έχω βγάλει το root, άλλαξα cwm, άλλαξα και το local.prop.Ξεχασα να το αναφέρω πριν. Κάποια βοήθεια;

 

 

Περνάς πρώτα την Β535 - μετά το rollback Emui3.1 -στη συνέχεια την 6.2.1 - και τέλος την ΟΤΑ που κατέβασες.

Poco F6 Pro 256GB

Link to comment
Share on other sites

Το rollback γιατί; Αφού θα ανεβαινω. Την emui 3.1 b535 εννοείς;

Ποιο rollback ακριβώς; 4.0 σε 3.1 ή 3.1 σε 3.0;

Edited by gregog7
Link to comment
Share on other sites

Το rollback γιατί; Αφού θα ανεβαινω. Την emui 3.1 b535 εννοείς;

Ποιο rollback ακριβώς; 4.0 σε 3.1 ή 3.1 σε 3.0;

 

 

 

Ναι,εχεις ηδη stable οπότε το rollback χρειάζεται για να πας από stable σε developer Rom που είναι η 6.2.1.

Το rollback Emui 4.0-3.1 χρειάζεται μόνο εάν θες να πας από ΜΜ σε KitKat.

Poco F6 Pro 256GB

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...