Jump to content

Προγραμματισμος!


crazy
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο προγραμματισμος αποτελει το πιο ενδιαφερον και δημιουργικο κομματι των PC.Σε αυτο το topic λοιπον ας εκθετει ο καθενας τις εμπειριες και τις αποριες του γυρω απο αυτον τον τομεα!Απ'οτι ειδα σε αλλα topics υπαρχουν ατομα με παρα πολλες γνωσεις που θα μπορουσαν να βοηθησουν τους υπολοιπους.

 

Ξεκιναω λοιπον κ οποιος μπορει ας απαντησει/βοηθησει:

Εχω ηδη καποια εμπειρια με QBasic :lol: και Visual Basic αλλα θελω να ασχοληθω με C++ ωστε να μπορω να γραφω software και για symbian O.S. καθως κ πιο πληρεις εφαρμογες για Η/Υ.

*Θα μπορουσε καποιος να μου πει που να βρω την C++ ?(υποτιθεται οτι υπαρχει μεσα στο mandrake linux 9.0, αλλα η κατασταση εκει ειναι πολυ μπερδεμενη) :confused:

*Που μπορω να βρω βιβλιο εντολων για C++ και Visual Basic?

 

Αυτα για αρχη.. ;)

Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όλες οι εκδόσεις του linux περιέχουν και το g++ (ο compiler της C++). Πάντως ξεκίνα καλύτερα με το Visual Studio (να έχεις και κανένα debugger). επίσης ένα βιβλιαράκι (Η βίβλος της C++ είναι πολύ καλό) θα πρέπει να το έχεις ανα χείρας. Ξεκίνα με απλές εφαρμογούλες και πέρνα αργότερα στον προγραμματισμό για Symbian (η κλασική C++ μπροστά στη C++ για Series60 μοιάζει με αστείο). Μάθε αρχικά να κάνει σωστή διαχείρηση της μνήμης, συνέχισε αργότερα με το Visual μερος (MFC), και έπειτα ο προγραμματισμός για Symbian OS θα μοιάζει σχεδόν κατανοητός (για περισσότερα δες και την υπογραφή του MikeM4600)
Link to comment
Share on other sites

crazy αφου ενδιαφερεσαι για προγραμματισμο για Symbian OS ενα πολυ καλο site ειναι το NewLC .Εχει απο tutorials μεχρι και source code ορισμενων freeware εφαρμογων. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2061asymvivastos5.gif

Πριν ανοίξετε ένα νέο thread στα Series 60 ρίξτε μια ματιά στον ..::Πίνακα Περιεχομένων::..

Χρήστης : Nokia N90, Nokia 9300, Mitac MIO A701, Nokia 770 & iPAQ hx 4700

Link to comment
Share on other sites

Για το visual studio δεν συμφωνώ.Είναι περισσότερο για visual C.Καλός είναι αυτός της Borland και ο DevC++.

Το βιβλίο "Η βιβλος της C/C++" είναι καλό αλλά μερικές φορές δυσνόητο.Καλό είναι η "Turbo C++".

Argonaftis
Link to comment
Share on other sites

Το Visual Studio είναι ιδιαίτερο φιλικό προς το χρήστη (το να μπλέξεις με τους pointers της C++ και ταυτόχρονα να ψάχνεις πώς να τιθασεύσεις το IDE είναι μεγάλο κόλλημα -ξέρει ήδη το γενικό interface του VIsual Studio αφού έχει ήδη ασχοληθεί με Visual Basic).

 

Πάντως η βίβλος είναι πληρέστατη και θα γίνει σημείο αναφοράς του για καιρό (ότι και να θες κάπου εκεί μέσα θα είναι :-)

Link to comment
Share on other sites

να κάνω και εγώ τις ερωτήσεις μου... εγώ έχω εμπειρία μόνο από qbasic... Ποία είναι η νεότερη έκδοση της visual basic? Βρήκα την 5 professional εγώ από γνωστό + ποίο βιβλίο προτείνετε? εγώ ακούσει πως το βήμα-βήμα είναι καλό...

επίσης αν έχω ακταλάβει καλά ίσως χρειαστώ την pascal για την σχολή... Ξέρετε αν υπάρχει έκδοση που να δουλεύει σε xp ή θα χρειαστεί να κάνω κανένα Partition με τίποτα win98?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειλικρινα ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια! :D

Ας εκθεσουν κ αλλοι τις αποριες/αποψεις τους για να μην ψαχνουμε σε ολο το subforum για να βρουμε ενα σημειο αναφορας για προγραμματισμο ;)

 

και παλι ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος antonis_wrx (27 Σεπ. 2004 , 12:18)

 

να κάνω και εγώ τις ερωτήσεις μου... εγώ έχω εμπειρία μόνο από qbasic... Ποία είναι η νεότερη έκδοση της visual basic? Βρήκα την 5 professional εγώ από γνωστό + ποίο βιβλίο προτείνετε? εγώ ακούσει πως το βήμα-βήμα είναι καλό...

επίσης αν έχω ακταλάβει καλά ίσως χρειαστώ την pascal για την σχολή... Ξέρετε αν υπάρχει έκδοση που να δουλεύει σε xp ή θα χρειαστεί να κάνω κανένα Partition με τίποτα win98?

 

Τελευταία έκδοση της Visual Basic είναι η Visual Basic .NET 2003 (δηλ. εκδ. 7.1). Τρέχει σε XP κανονικά. Του χρόνου αναμέμεται η Visual Basic 2005.

 

Ένα ενδιαφέρον βιβλίο είναι το Mastrering Visual Basic .NET.

 

Σχετικά με τα IDEs που αναφέρουν παραπάνω, συμφωνώ ότι το Visual Studio είναι μακράν το πλέον εύχρηστο. Για όποιον θέλει να ασχοληθεί με Symbian OS C++, είναι απαραίτητο να γνωρίζει πρώτα την "σκέτη" (γενική) C++.

Link to comment
Share on other sites

έχει μεγάλες διαφορές η .net 2003 (7.1) σε σχέση με την 5.0 pro? δηλαδή αξίζει τον κόπο να την ψάξω?

και κάτι άλλο. η vb περιλαμβάνεται στο πακέτο ms visual studio?

Link to comment
Share on other sites

τεράστιες (να φανταστείς, ότι ένα πρόγραμμα που έγραψα σε .net σε 3 μέρες, χρειάστηκα 7 μέρες για να το μεταφέρω στο 6).

 

Ναι το Visual Studio περιέχει τη vb.

Link to comment
Share on other sites

Πού μπορώ να βρω ελληνικές οδηγίες στο Ιντερνετ?

Φυσική σε μικρές καθημερινές δόσεις! fysikhblog.wordpress.com

spread it out!

Link to comment
Share on other sites

Πότε θα βγουν καλά ελληνικά βιβλία για την C#? :( :cry: :cry:

(Ο καθένας με τον πόνο του, χεχε ;) )

Link to comment
Share on other sites

h "palia" ekdosh ths VB prin thn eleush ths VB.NET einai h VB 6.

H VB.NET einai Object Oriented glwssa, xrhsimopoiei classes (san thn Java kapws) kai h filosofia programmatismou diaferei entelws apo thn VB6 (bebaia exei krathsei thn sumbatothta pros ta pisw kai mporeis na ftiakseis mia efarmogh san na thn eftiaxnes se vb6) alla exei allaksei kai o tropos pou kanei debugging to visual studio.

gia ta biblia pou lete ta ellhnika biblia programmatismou einai gia ta mpaza!!! einai mia apotuxhmenh metafrash ksenwn bibliwn kai o ka8e suggrafeas 8elontas na kanei thn "diafora" metafrazei tous agglikous orous se ellhnika...

Re paidia entaksei ta peri diathrhshs th ellhnikhs glwssas kai oti h ellhnikh einai h mhtera twn epistimwn (px sthn iatrikh kai thn farmakologia) alla elews!!! server=eksuphrethths!!, bit = dufio!! (bit=binary digit, dufio=duadiko pshfio!! klp klp)

na diabazete agglika biblia kai na ma8ete tous orous opws einai!!!

 

l3ft3r1s: eisai ASOEE plhroforikh?? exete kaboura kai mhlh kai apostolopoulo (Diktua) ?? :)

Link to comment
Share on other sites

και να ήταν ο μόνος ΑΣΟΕΕίτης της παρέας... (όλη η ΑΣΟΕΕ εδώ συχνάζει).

 

Πάντως για τη C# προτείνω το Mastering VIsual C# .Net (δεν ξέρω αν έχει μεταφραστεί στα ελληνικά αλλά θα συμφωνησω με το manesis12 ότι τα ελληνικά-μεταφρασμένα- βιβλία είναι για τα μπάζα...

Link to comment
Share on other sites

einai kanenas apo edw apo ASOEE ths takshs tou 97? (arxizei to AFM p397xxxx).

wraia htan sthn ASOEE... :rolleyes:

telika an eisai foithths phzeis me tis ergasies kai meta an tis blepeis meta apo liga xronia les ti wraia na tis ksanakaname...bubblesort kai diaxeirish arxeiwn... :cool:

kala htan...

parepiptontws exw kapoia e-books (se morfh .pdf kai .chm)katebasmena apo to dimka (endeiktika anaferw gia ASP.NET, ADO.NET, programming with VB klp)

opoios 8elei kapoio sugkekrimeno e-book (na anaferei kapoio titlo h genikh perigrafh) na mou steilei PM kai to mail tou na tou to steilw me e-mail - ta mege8h kumainontai apo 1MB mexri 6-7MB)

Link to comment
Share on other sites

στην σχολή μου δίνουν:

Visual Studio .net 2003 perofessional (cd#1)

Visual Studio .net 2003 professional (cd#2)

Visual Studio .net prerequisites (english).

το τελευταίο τι ρόλο βαράει? ζήτησα μόνο τα δυο πρώτα.. καλά έκανα ή χρειάζεται και το άλλο?

Link to comment
Share on other sites

to Visual Studio .net prerequisites to zhtaei to setup tou visual studio .NET 2003 gia na egkatasthsei to FrontPage 2000 web extensions client, ta setup Runtime files, to Microsoft .Net Framework 1.1 kai to Microsodt Visual J# .net package

genikws einai APARAITHTO gia na kaneis setup to visual studio.

xwris auto den mporeis na proxwrhseis sto setup

prin apo 2 wres ekana setup to .net 2003 :)

Link to comment
Share on other sites

δλδ χωρίς αυτό τίποτα? πω ρε γμτ... πρέπει να περάσει και μια βδομάδα για να κάνω νέα παραγγελεία...
Link to comment
Share on other sites

to setup elegxei prwta an exeis egkatesthmena auta kai meta sou epitrepei na sunexiseis kanonika to setup.

dhladh xwris na kaneis setup to prerequisites den mporeis na sunexiseis sto setup...

Link to comment
Share on other sites

χεχε manesis12 είμαι ΑΣΟΕΕ αλλά όχι πληροφορική, ΟΔΕ! Ωστόσο δεν λέω να ξεκόψω από τους υπολογιστές, ίσως μου κάτσει κανά μεταπτυχιακό :D

 

για C# έχω βρει ένα καλό ebook του οίκου o'reilly, αρκετά καλό αλλά απαιτεί να ξέρεις αρκετά καλά C++ ή VB και δεν είχα την τύχη να τις μάθω.

 

manesis12 μήπως τυχαίνει να έχεις φτιάξει καμιά λίστα με τα ebook που έχεις?

thanks!

Link to comment
Share on other sites

Πηγα σε κατι μαγαζια στη γειτονια μου (Αργυρουπολη) κ δεν μπορουσα να βρω τιποτα σχετικο με προγραμματισμο, οπως επισης κ στο πλαισιο!μπορει καποιος να μου πει που μπορω να βρω βιβλια και software?(παπασωτηριου only?)
Link to comment
Share on other sites

Στο πλαισιο αν δεν κανω λαθος βιβλια δεν πουλαει.Σιγουρα θα εχουν και αλλα βιβλιοπωλεια βιβλια για προγραμματισμο αλλα στου Παπασωτηριου μπορεις να βρεις μεγαλη ποικιλια.Δες τι εχει απο το site http://www.papasotiriou.gr .Τωρα οσον αφορα για software τι εννοεις?Το Visual Studio .NET?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2061asymvivastos5.gif

Πριν ανοίξετε ένα νέο thread στα Series 60 ρίξτε μια ματιά στον ..::Πίνακα Περιεχομένων::..

Χρήστης : Nokia N90, Nokia 9300, Mitac MIO A701, Nokia 770 & iPAQ hx 4700

Link to comment
Share on other sites

Visual Studio .NET και την C++ (αλλαξα Η/Υ κ δεν μπορω να τη δουλεψω μεσα απο Linux.τωρα ειμαι σε XP).Το Πλαισιο δεν εχει ουτε γλωσσες προγραμματισμου(CD).Εχω ακουσει για καποια μαγαζια στην Αθηνα εκει που ειναι ολα τα PCαδικα..κατι υπογεια που βρισκει κανεις ο,τι θελει γυρω απο Linux and programming.ισχυει?Ξερεις μηπως που μπορω να βρω το "Η μαυρη βιβλος των Hackers"?αξιζει?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...