Jump to content

2014 FIFA World Cup Brazil


giglle
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παντώς πολύ ωραία η φανέλα της Γερμανίας

με την πλατιά κόκκινη και μαύρη ρίγα.

Γράφει κάτι στο ύψος της καρδιάς δυο-τρείς γραμμές, γνωρίζει κανείς;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παντώς πολύ ωραία η φανέλα της Γερμανίας

με την πλατιά κόκκινη και μαύρη ρίγα.

Γράφει κάτι στο ύψος της καρδιάς δυο-τρείς γραμμές, γνωρίζει κανείς;

 

Τώρα που το κοίταξα στον γούγλη δεν βλέπω να γράφει κάτι στην φανέλα.

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Μεθαύριο πάντως γράφεται ιστορία. Ή η Αργεντινή θα βάλει τρίτο αστέρι στη φανέλα φτάνοντας τη Γερμανία, ή η Γερμανία θα βάλει το τέταρτο, φτάνοντας την Ιταλία. Προσωπικά θέλω την Αργεντινή, αλλά αν δω πολύ καλό ποδόσφαιρο απ' τους Γερμανούς, δε θα μου κακοφανεί και τόσο πολύ. Θέλω πάντως η παικτάρα που ακούει στο όνομα Μέσι να έχει στο ενεργητικό του μια παγκόσμια κούπα, κι αν δεν το καταφέρει τώρα, δύσκολο να το καταφέρει στο επόμενο.
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Μεθαύριο πάντως γράφεται ιστορία. Ή η Αργεντινή θα βάλει τρίτο αστέρι στη φανέλα φτάνοντας τη Γερμανία, ή η Γερμανία θα βάλει το τέταρτο, φτάνοντας την Ιταλία. Προσωπικά θέλω την Αργεντινή, αλλά αν δω πολύ καλό ποδόσφαιρο απ' τους Γερμανούς, δε θα μου κακοφανεί και τόσο πολύ. Θέλω πάντως η παικτάρα που ακούει στο όνομα Μέσι να έχει στο ενεργητικό του μια παγκόσμια κούπα, κι αν δεν το καταφέρει τώρα, δύσκολο να το καταφέρει στο επόμενο.

 

Συμφωνώ σε όλα. Πρώτον γιατί δε θέλω να το πάρει η Γερμανία και δεύτερον για τον Μέσσι που το αξίζει να κατακτήσει στη καριέρα του και κάτι με την εθνική του ομάδα!

Link to comment
Share on other sites

Η Γερμανία σίγουρα είναι πιο πλήρης ομάδα, αλλά η Αργεντινή το θέλει πιο πολύ. Πραγματικά έπαιξε με λύσσα στο ματς με την Ολλανδία και δεν τους άφησε να πάρουν ανάσα.
Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το κοίταξα στον γούγλη δεν βλέπω να γράφει κάτι στην φανέλα.

 

http://www.diavolakos.net/articlesnew/WorldCup/WC-CLOZE.jpg

 

δεξια απο το 11 στη φανελα και κάτω απο τα αστερια... Στη κοκκινη ριγα ειναι..

Edited by nikosxeng3

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

http://www.diavolakos.net/articlesnew/WorldCup/WC-CLOZE.jpg

 

δεξια απο το 11 στη φανελα και κάτω απο τα αστερια... Στη κοκκινη ριγα ειναι..

 

Οι φανέλες γράφουν την ημερομηνία του αγώνα και ποιες ομάδες παίζουν.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

O Μεσι αξίζει να παρει ενα παγκόσμιο κυπελλο γιατι μας εχει προσφερει μαγικες στιγμες. Το ιδιο και αυτη η γενιά των Γερμανών ποδοσφαιριστών, που μας ομορφαίνουν απο το 2006 τα βράδια του Μουντιαλ με καταπληκτικές εμφανίσεις οπως στην αρχή του 2006, τα ματς με αγγλια αργεντινη το 2010, φετος στα δυο ματς με Πορτογαλια και Βραζιλια. Οποιος και να το χάσει απο αυτους τους δυο, για μενα θα ειναι κριμα.
Link to comment
Share on other sites

2006 στο mundial της Γερμανίας!

Νομίζω ότι θυμάσαι λάθος. Ήταν η χειρότερη Γερμανία ever.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

2006 στο mundial της Γερμανίας!

Νομίζω ότι θυμάσαι λάθος. Ήταν η χειρότερη Γερμανία ever.

 

θα εννοεις το 2002, το 2006 ειναι για τους Γερμανους λεγόμενο "Sommermaerchen", δηλαδή το "καλοκαιρινό παραμύθι". Οι εμφανίσεις της Γερμανίας ήταν τοσο καλες, που εκαναν εναν λαο να κανει φιεστα για την κατάκτηση της τρίτης θεσης (!), πραγμα σπάνιο και απίστευτο για την Γερμανια. Ηταν η γενιά που ξεκινούσε με το επιθετικο ποδόσφαιρο του Κλινσμαν-Λεβ, ποδοσφαιρο που συνεχίζεται και σημερα

 

Κατα πάσα πιθανότητα αναφέρεσαι στο 2002 και την αποκρουστική γερμανια που πηγε στον τελικο χάρη στον Καν, ο οποιος ηταν τοσο καλος (και η γερμανια τοσο κακια) που παρ οτι εκανε το τσαφ στον τελικο με την Βραζιλια, πηρε το βραβειο του καλυτερου παικτη του Μουντιαλ, ο μοναδικος τερματοφύλακας στην ιστορια του θεσμου που το εχει καταφερει :)

Link to comment
Share on other sites

Κατα πάσα πιθανότητα αναφέρεσαι στο 2002 και την αποκρουστική γερμανια που πηγε στον τελικο χάρη στον Καν, ο οποιος ηταν τοσο καλος (και η γερμανια τοσο κακια) που παρ οτι εκανε το τσαφ στον τελικο με την Βραζιλια, πηρε το βραβειο του καλυτερου παικτη του Μουντιαλ, ο μοναδικος τερματοφύλακας στην ιστορια του θεσμου που το εχει καταφερει :)

 

Και μιας και το ανέφερες, τον αγώνα του 2002 τον είχε σήμερα η ΝΕΡΙΤ σε επανάληψη το μεσημέρι. Όσο πρόλαβα να το δω, η Βραζιλία έκανε πλάκα. Όποτε ήθελε ανέβαζε ρυθμό και απειλούσε, όποτε ήθελε κατέβαζε ρυθμό και έπαιζε με το χρόνο..

Link to comment
Share on other sites

Και μιας και το ανέφερες, τον αγώνα του 2002 τον είχε σήμερα η ΝΕΡΙΤ σε επανάληψη το μεσημέρι. Όσο πρόλαβα να το δω, η Βραζιλία έκανε πλάκα. Όποτε ήθελε ανέβαζε ρυθμό και απειλούσε, όποτε ήθελε κατέβαζε ρυθμό και έπαιζε με το χρόνο..

Μα ήταν κι από άλλο πλανήτη αυτή η Βραζιλία τότε. Με τέτοια φουλ μπακ που είχε (Καφού, Ρομπέρτο Κάρλος ), με τα τρία Ρ μπροστά (Ροναλντίνιο, Ριβάλντο, Ρονάλντο), και με δύο κόφτες στα χαφ που έσπαγαν κόκαλα, απέναντι σε μια ομάδα που εκτός απ' τον τερματοφύλακα ήταν δύο κλικ πιο κάτω σε ποιότητα, λογικό κι αναμενόμενο να έχει αυτή την κατάληξη ο τελικός. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Μα ήταν κι από άλλο πλανήτη αυτή η Βραζιλία τότε. Με τέτοια φουλ μπακ που είχε (Καφού, Ρομπέρτο Κάρλος ), με τα τρία Ρ μπροστά (Ροναλντίνιο, Ριβάλντο, Ρονάλντο), και με δύο κόφτες στα χαφ που έσπαγαν κόκαλα, απέναντι σε μια ομάδα που εκτός απ' τον τερματοφύλακα ήταν δύο κλικ πιο κάτω σε ποιότητα, λογικό κι αναμενόμενο να έχει αυτή την κατάληξη ο τελικός. ;)

 

Αυτο ακριβως. πριν απο 2-3 χρονια ξαναεβλεπα τα ματς εκεινης της γερμανιας, και πραγματικα ηταν απιστευτο ποσο ξύλινη και πεζή ομαδα ηταν. Και μονο που το βραβείο κατέληξε στον Καν, με τους Ροναλντο-Ριμπο να εχουν κανει ενα απιστευτο τουρνουα, τα λεει ολα. Θυμαμαι χαρακτηριστικά το ματς με την Αμερικη που βαρούσαν το κεφάλι τους στα δοκάρια απο την απόγνωση επειδη ο Καν τα επιανε ολα.

 

Φανταστείτε οτι οι γερμανοι ρεπορτερς ρωτούσαν τοτε τους ποδοσφαιριστες της γερμανιας "ποτε θα παίξετε σοβαρη μπαλα?" και ο καν απαντουσε "ελπιζω στον τελικο" :lol: Λογικο να βγουν στους δρομους οι γερμανοι οταν εβλεπαν λαμ-ποντολσκι-σβαινσταιγκερ-κλοζε στα νιατα τους το 2006 μετα απο την εμπειρία του 2002 και το πατατρακ του euro 2004

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ηταν η γερμανια και το 02 και το 06. Μην λεμε οτι θελουμε. Στον τελικο του 02 πολυ καλα τα πηγε θα μπορουσε να φαει πολλα παραπανω απεναντι σε εκεινη την διαστημικη βραζιλια και χωρις τον καλυτερο της παιχτη τοτε τον μπαλακ. Κι αν ο απιστευτος καν δεν ειχε κανει εκεινο το τραγικο λαθος μπορει τα πραγματα να ειχαν παρει αλλη τροπη.

Αnyway δεν πρεπει να ξεχναμε πως "το ποδοσφαιρο ειναι ενα παιχνιδι που παιζεται με 11 παιχτες και στο τελος κερδιζουν οι γερμανοι" :D

Περα απο την πλακα κι εγω αργεντινη θελω αλλα ειναι πολυ δυσκολο να συμβει και η αληθεια ειναι πως αν θελουμε να ειμαστε δικαιοι η ομαδα που αξιζει το τροπαιο σε αυτο το μουντιαλ ειναι η γερμανια

Link to comment
Share on other sites

Τώρα εγώ γιατί θυμάμαι ότι η Γερμανία στο Mundial toy 2006 μέσα στην έδρα της δεν ήταν καλή δεν ξέρω.:O

Το ότι έπαιξε στον μικρό τελικό δεν είναι επιτυχία αφού το ίδο θα κάνει και η τραγική φέτος Βραζιλία.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Τώρα εγώ γιατί θυμάμαι ότι η Γερμανία στο Mundial toy 2006 μέσα στην έδρα της δεν ήταν καλή δεν ξέρω.:O

Το ότι έπαιξε στον μικρό τελικό δεν είναι επιτυχία αφού το ίδο θα κάνει και η τραγική φέτος Βραζιλία.

 

Ναι αλλά η Γερμανία τότε έπαιξε ωραία μπάλα. Εδώ είναι η διαφορά ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά η Γερμανία τότε έπαιξε ωραία μπάλα. Εδώ είναι η διαφορά ;)

 

αυτο ακριβως. Βεβαια να πουμε σε αυτο το σημειο, οτι αυτο το "επιτελους παιζουμε ωραια μπαλα, ειμαστε οι οι "νικητες της καρδιας"" που λέγανε οι Γερμανοι και τα γερμανικα ΜΜΕ απο το 2006 και μετα, ηταν ο λογος για τον οποιο στα δύσκολα η ομαδα εχανε παντα (ισπανια, ιταλια κτλ), φτιάχνοντας ξαφνικα ενα προφιλ... loser και χάνοντας καπως το winner mentality που ειχαν. Γι αυτο και υπαρχει μεγαλη πιεση αυτη την στιγμη προς τον προπονητη, γιατι η ωραια μπαλα δεν ικανοποιεί πλεον απολυτα τον κοσμο. Ειδικά μετα την νίλα με τον Μπαλοτέλι το 2012, τρελάθηκαν πραγματικα :lol: Θελουν επιτελους μια κουπα με αυτη την γενια ποδοσφαιριστων.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά η Γερμανία τότε έπαιξε ωραία μπάλα. Εδώ είναι η διαφορά ;)

 

αυτο ακριβως. Βεβαια να πουμε σε αυτο το σημειο, οτι αυτο το "επιτελους παιζουμε ωραια μπαλα, ειμαστε οι οι "νικητες της καρδιας"" που λέγανε οι Γερμανοι και τα γερμανικα ΜΜΕ απο το 2006 και μετα, ηταν ο λογος για τον οποιο στα δύσκολα η ομαδα εχανε παντα (ισπανια, ιταλια κτλ), φτιάχνοντας ξαφνικα ενα προφιλ... loser και χάνοντας καπως το winner mentality που ειχαν. Γι αυτο και υπαρχει μεγαλη πιεση αυτη την στιγμη προς τον προπονητη, γιατι η ωραια μπαλα δεν ικανοποιεί πλεον απολυτα τον κοσμο. Ειδικά μετα την νίλα με τον Μπαλοτέλι το 2012, τρελάθηκαν πραγματικα :lol: Θελουν επιτελους μια κουπα με αυτη την γενια ποδοσφαιριστων.

 

Οκ με πείσατε. Ίσως να μην θυμάμαι καλά.:X

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Είμαι περίεργος για την συμπεριφορά των Βραζιλιάνων στο σημερινό μικρό τελικό.
Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Είμαι περίεργος για την συμπεριφορά των Βραζιλιάνων στο σημερινό μικρό τελικό.

Αν μιλάς για τους οπαδούς, προβλέπω συνέχιση του ανελέητου κράξιμου. Αλλά αν μιλάμε για τους Βραζιλιάνους ποδοσφαιριστές, δεν έχει και τόση σημασία πώς θα συμπεριφερθούν. Τα πάντα εξαρτώνται από τους Ολλανδούς. Αν θελήσουν να παίξουν για να κερδίσουν, προβλέπω τριάρα χαλαρά. Πάντως ο Φαν Χάαλ δήλωσε ότι ο μικρός τελικός είναι το πιο ανόητο πράγμα. Δε νομίζω βέβαια να κάτσει να χάσει, αλλά ένα Α ξενέρωμα θα το έχουν και οι δύο ομάδες.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Για τους οπαδούς μιλούσα αν συνεχίσουν το κράξιμο.

Πάντως νομίζω ότι η Βραζιλία το θέλει περισσότερο για να τελειώσει με αξιοπρέπεια.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Πάντως το δίλημμα στο οποίο βρίσκονται οι Βραζιλιάνοι οπαδοί είναι πραγματικά ανείπωτο, εννοώ ως προς το ποιον να υποστηρίξουν αύριο. Από τη μία είναι η ομάδα που αγαπούν να μισούν περισσότερο από οτιδήποτε άλλο στον κόσμο (αν και πραγματικά δεν καταλαβαίνω τα αίτια του μίσους, που μάλλον αντανακλά και στους λαούς γενικά, όχι μόνο στους οπαδούς) και από την άλλη την ομάδα που τους υποχρέωσε στην πιο ταπεινωτική ήττα στην ιστορία τους, και μάλιστα μέσα στο σπίτι τους. Το ότι κάποιοι Βραζιλιάνοι ελαφρά η καρδία επέλεξαν να υποστηρίξουν το μη χείρον βέλτιστο, δηλαδή κατ' αυτούς τη Γερμανία, είναι για μένα τουλάχιστο τραγικό. Αν ήμουν στη θέση του οποιουδήποτε Βραζιλιάνου που είχα εισιτήριο για τον τελικό, θα το μοσχοπουλούσα στη μαύρη αγορά σε κάποιον οπαδό μίας εκ των δύο ομάδων και θα καθόμουν σπίτι μου.
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ Πάνο θα το πουλούσα και θα καθόμουν στον καναπέ, βγάζοντας και το σχετικό κέρδος.
Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...