Jump to content

Νοσταλγία για τα... retro Nintendo!


plankton69
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://i.kinja-img.com/gawker-media/image/upload/s--1B_aAd6O--/c_fit,fl_progressive,q_80,w_636/molfsmtgwezleym2vfgm.jpg

 

Αξίζει πιστεύω μια αναφορά στις χρυσές εποχές της Nintendo, τότε που τα Game Boy και τα NES/Nintendo 64 μεσουρανούσαν. Πολλοί από εμάς άλλωστε είχαμε/έχουμε μια κονσόλα της Κορεατικής εταιρίας, με την οποία περάσαμε ατελείωτες ώρες γέλιου, ψυχαγωγίας και (σε περιπτώσεις δύσκολης πίστας) νεύρων!

 

Game Boy (the classic), Game Boy Colour, Advance, Nintendo 64, NES... Όλα τους έχουν γράψει ιστορία στις τάξεις των gamers, καθένα σε διαφορετική εποχή και φυσικά, κοινό. Αξίζει λοιπόν μια αναφορά στους θρύλους αυτούς, είτε φραστικά, είτε... φωτογραφικά, μέσα από τις δικές μας retro κονσόλες!

 

Προσωπικά είχα 2 Game Boy Colour. Το ένα, αγορασμένο κάπου στις αρχές του 2000 και το άλλο, σαν κομμάτι συλλογής το 2013. Υπάρχει μονάχα το ένα, μιας και το πρώτο... πέθανε 1 ή 2 χρόνια μετά την αγορά του, από κακή χρήση.

 

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα με Game Boy και SNES την gaming καριέρα μου γυρώ στο 1993-4... Τα γονίδια μου είναι Nintendo λοιπον αλλά στην ουσία γαλουχηθηκα με το PSX.

Το μυαλό λέει Ninty και η καρδιά Sony.

 

Έχω ακόμα δυο SNES ενα GB color, ενα SP και ενα Wii. Μέχρι πολύ πρόσφατα είχα ακόμα δυο Ν64 , ενα DS phat και ενα Gamecube.

Ωραίο thread plangton!

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Λατρεύω gameboy

πάντα ήθελα και πριν κάποια χρόνια πήρα ολοκαίνουργιο το pocke σε κόκκινο χρώμα! Ακόμη το χω και δουλεύει άψογα! Από κασέτες δεν είχα πάρει πολλες. 4 5 μόνο. Μια απ αυτές ήταν το λατρεμένο σε όλους τετρις

 

θα ήθελα να πάρω όλη την σειρά gameboy αλλά πλέον βολεύομαι με το PSP και τους emus ;)

Link to comment
Share on other sites

αυτα ειναι μεγαλεια:cool:

λιωσιμο με τις ωρες turok,mgs,pokemon,armaggedon,super mario,wario,1944 κλ

ROM:ViperS 5.3.0 JB Sense 5 | Sense 6 Blinkfeed (HTC SENSATION)

KERNEL:Liberty kernel sense JB (HTC SENSATION)

BOOTLOADER:S-OFF/3,33 Universal - version 1.27.1100 (HTC SENSATION)

RECOVERY:4EXT recovery touch v.1.0.0.6 RC3 testing build: 8 (HTC SENSATION)

Νεα συσκευη: SAMSUNG GALAXY S7

Link to comment
Share on other sites

Kαλα, τρομερο thread!

 

H πρωτη μου επαφη με κανονικο gaming ηταν οταν πηρα το game boy. Ηταν πακετο με το tetris και μεχρι να παρω το επομενο παιχνιδι το ειχα λιωσει. Ακομα θυμαμαι να φυσαω σαν χαζος στις κασετες οταν δεν δουλευαν σωστα :lol: Στη πορεια ειχα και game boy color και το τελευταιο που ειχα παρει ηταν το advance sp.

 

Απο κονσολες φυσικα super nintendo και οι κλασσικοι καυγαδες με οσους ειχαν sega megadrive. Παιχνιδαρες οπως το killer instict, mariokart, donkey kong, ZELDA (ναι, με κεφαλαια!) και αλλα λιγοτερο γνωστα. Το παιχνιδι που θυμαμαι οτι μετανιωσα που πηρα ηταν το shaq-fu, τρομερη αποτυχια.

 

Η λογικη συνεχεια ηταν το nintendo 64 και οι επικοι οικογενειακοι καυγαδες οταν παιζαμε τετραπλο mariokart 64, καταστρεφει φιλιες και οικογενειες αυτο το παιχνιδι :lol:

 

Το θλιβερο ειναι οτι δεν εχω τιποτα απο αυτα πια, τα περισσοτερα δωθηκαν σε μικροτερα μελη της οικογενειας αργοτερα. Που και που σκεφτομαι να παρω κανενα 3ds αλλά δεν ξερω, σαν να εχει χαθει λιγο η μαγεια :p

 

Σε μια εποχη που παιζουμε online πια με εκατονταδες ατομα ακομα αναπολω τις εποχες που μαζευομασταν σε ενα σπιτι και παιζαμε, ακομα και σαν απλος παρατηρητης διασκεδαζες.

Link to comment
Share on other sites

Σε μια εποχη που παιζουμε online πια με εκατονταδες ατομα ακομα αναπολω τις εποχες που μαζευομασταν σε ενα σπιτι και παιζαμε, ακομα και σαν απλος παρατηρητης διασκεδαζες.

 

Τώρα το multiplayer είναι διαδικτυακό. Ακόμα και αν είσαι σε κονσόλα.

Ήταν ένα βράδυ που με είχε πρήξει ένας παλιός μου κολλητός φίλος να παίξουμε Tekken Revolution.

Βρήκαμε κι άλλον ένα γνωστό και τον βάλαμε κι αυτόν.

 

Να κάτσαμε ένα δίωρο; Άνετα. Το ψιλολιώσαμε και είχε πολύ πλάκα... Μέχρι ένα σημείο όμως.

Μέχρι εκεί που κατάλαβα πως γέλαγα μόνος μου, πως ασυναίσθητα τους φώναζα...Μετά προσπαθούσα με το χειριστήριο να γράψω δυο γραμμές στο υποτυπώδες chat του παιχνιδιού.

 

όσο πλάκα κι αν είχε ήμουν μόνος ενώ λίγα χρόνια πιο πριν (αρκετά ίσως) με το ίδιο παιδί (και άλλους φυσικά) λιώναμε στα διπλά στο Tekken για ώρες .. παρεούλα όμως.

Έχω να παίξω διπλό με φυσική παρουσία και δεύτερου ατόμου πολύ καιρό (εξαιρώ κάτι τυχαία Pro / 2Κ μια στο τόσο)

Edited by thePRODIGY

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Kαλα, τρομερο thread!

 

H πρωτη μου επαφη με κανονικο gaming ηταν οταν πηρα το game boy. Ηταν πακετο με το tetris και μεχρι να παρω το επομενο παιχνιδι το ειχα λιωσει. Ακομα θυμαμαι να φυσαω σαν χαζος στις κασετες οταν δεν δουλευαν σωστα :lol: Στη πορεια ειχα και game boy color και το τελευταιο που ειχα παρει ηταν το advance sp.

 

Απο κονσολες φυσικα super nintendo και οι κλασσικοι καυγαδες με οσους ειχαν sega megadrive. Παιχνιδαρες οπως το killer instict, mariokart, donkey kong, ZELDA (ναι, με κεφαλαια!) και αλλα λιγοτερο γνωστα. Το παιχνιδι που θυμαμαι οτι μετανιωσα που πηρα ηταν το shaq-fu, τρομερη αποτυχια.

 

Η λογικη συνεχεια ηταν το nintendo 64 και οι επικοι οικογενειακοι καυγαδες οταν παιζαμε τετραπλο mariokart 64, καταστρεφει φιλιες και οικογενειες αυτο το παιχνιδι :lol:

 

Το θλιβερο ειναι οτι δεν εχω τιποτα απο αυτα πια, τα περισσοτερα δωθηκαν σε μικροτερα μελη της οικογενειας αργοτερα. Που και που σκεφτομαι να παρω κανενα 3ds αλλά δεν ξερω, σαν να εχει χαθει λιγο η μαγεια :p

 

Σε μια εποχη που παιζουμε online πια με εκατονταδες ατομα ακομα αναπολω τις εποχες που μαζευομασταν σε ενα σπιτι και παιζαμε, ακομα και σαν απλος παρατηρητης διασκεδαζες.

 

Τί μου θύμισες τώρα.Από τις επικότερες gaming εμπειρίες της ζωης μου:O Ατέλειωτα καλοκαίρια

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακομα το NES αγορασμενο απο Γερμανια 3 χρονια πριν ερθει Ελλαδα. Θυμαμαι ημουν 7-8 χρονων κι οσοι φιλοι μου το εβλεπαν τρελενοντουσαν. Πρεπει να ηταν απο τα πρωτα αν οχι το πρωτο στην Ελλαδα τοτε καθως ολοι τοτε ειχαν atari2600
Link to comment
Share on other sites

Όποιος θυμάται το όνομα του κακού στο πρώτο super mario land στο κλασικό game boy κερδίζει την εκτίμησή μου...

 

Άντε να το πάρει το ποτάμι: tatanga! Τι τρομάρα είχα πάρει όταν τον είδα την πρώτη φορά.. Ατελείωτο παιχνίδι γιατί το τερμάτιζες και ξεκινούσε από την αρχή πιο δύσκολο... Είχα κάνει 3-4 κύκλους συνεχόμενου gaming φυσικά με το battery pack, γιατί οι μπαταρίες δε τη βγάζανε και ως γνωστόν δεν είχε save..:D

Link to comment
Share on other sites

Tatanka. Και χωρίς google μπεσα

 

Edit: το είχες απαντησει ήδη ρε Τάσο; :(

 

----- προσθήκη μηνύματος 95 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και νομίζω Τατανκα στα ινδιάνικα σημαίνει βόδι. Η κατι τέτοιο.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Tatanka. Και χωρίς google μπεσα

 

Edit: το είχες απαντησει ήδη ρε Τάσο; :(

 

----- προσθήκη μηνύματος 95 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και νομίζω Τατανκα στα ινδιάνικα σημαίνει βόδι. Η κατι τέτοιο.

 

χαχαχα δεν έχεις ανάγκη εσύ, σε εκτιμάω έτσι κιαλλιώς. Είχα κολλήσει και με ένα παιχνίδι gargoyle's quest, μιλάμε για επικό παιχνίδι, μη πω για zelda φυσικά για μένα ένα από τα καλύτερα παιχνίδια όλων των εποχών..

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/c/cb/Gargoyles_Quest.jpg/250px-Gargoyles_Quest.jpg

http://pics.mobygames.com/images/covers/large/993617242-00.jpg

 

Παρεπιπτόντως το zelda το τερμάτισα τελευταία φορά.... πέρσι(!) σε snes emulator στο 808!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Mario Land 1, Gargoyles (γκάργκουλες όπως το λέγαμε..), Tetris, Navy Seals και Link's Awakening ηταν τα πρωτα μου παιχνίδια στο Game Boy.

 

Και δεν χρειαζεται να αναφερω πως οποίος είχε game gear, master system ή genesis ηταν υπέρτατος φλώρος...

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Mιας και δεν έχω ασχοληθει καθολου, υπάρχουν παιδιά τίποτα emulators της προκοπης να θυμηθούμε λίγο τα παλιά?:happy:
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως ακομα το εχω και παιζω στις δυσκολες ωρες της τουαλετας!

εχω μονο τετρις και μαριο....ανταλλαζει κανεις? :p

Περα απο την πλακα, αν το προσεχες λιγο, ειναι αθανατη κατασκευη! Το ειχα αγορασει Χριστουγεννα του 94 και με ενα μικρo σερβις στις επαφες των μπαταριων καπου το 2000, ζει και βασιλευει μεχρι σημερα. Ειμουν και απο τους τυχερους και δεν εχω προβληματα με την οθονη με γραμμες απο dead pixels.

Καπου....κάπως....κάποτε.....κάτι πήγε ΠΟΛΥ ΣΤΡΑΒΑ στην εξέλιξη του ανθρώπινου ειδους :lol:
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μου gameboy το είχα πάρει και εγω το 1994. Ήταν το μουντιαλικο πακέτο με το παιχνιδι Goal και την ποδοσφαιρική μπάλα για οποίον θυμάται!

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μου gameboy το είχα πάρει και εγω το 1994. Ήταν το μουντιαλικο πακέτο με το παιχνιδι Goal και την ποδοσφαιρική μπάλα για οποίον θυμάται!

Μεχρι και το περιεργο κουτι θυμαμαι.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Σταμάτη! Ήθελα να το αναφέρω αλλά ποιος θα το θυμόταν σκέφτηκα..

 

Μεγαλο χάρτινο κουτί ,σαν εξάγωνο. Ογκώδες.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Περιτο να πω οτι εχουν περασει ολες της κονσολες της Νιντεντο απο τα χερια μου.

Στο game boy ημουν τυχερος γιατι ειχαν πολλα παιδια στην γειτονια και ανταλαζαμε κασσετες.

Πρωτο μου παιχνιδι στο game boy ... το Alien 3 !!!

Τα παιχνιδια που θυμαμαι οτι ειχα λιωσει ειναι

Τετρις

 

Mario Land 1 (αυτο το τερματιζαμε και παιζαμε απο την αρχη παλι )

Mario Land 2

Wario Land

 

Tiny Toons 1 & 2

 

Mega man 2 Dr.Willys Revenge

 

The Legend of Zelda a Link's Awakening (το δευτερο καλυτερο Zelda μετα του SNES )

The Legend of Zelda Oracle of Seasons

The Legend of Zelda Oracle of Ages

 

Gargoyles

 

Donkey Kong 1 & 2 (το παζλ game οχι το κακεκτυπο του DKC)

 

Mercenary Force

 

Battletoads

 

Double Dragon

Σιγουρα εχω ξεχασει πολλα αλλα τα παραπανω τα εχω τερματισει απειρες φορες.

Edited by stamatis3133
images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Καπού εδώ πρεπει να υπενθυμισω πως:

 

Sega does what Nintendon't

..και

Nintendo is what Genesisn't

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καπού εδώ πρεπει να υπενθυμισω πως:

 

Sega does what Nintendon't

..και

Nintendo is what Genesisn't

 

Nομιζω οτι το βιντεο του angry video game nerd (by the way εχω δει οοοολα τα βιντεο του) πρεπει να το δειχνουν στα σχολεια για να μαθαινουν ιστορια τα παιδια :p

Link to comment
Share on other sites

Nομιζω οτι το βιντεο του angry video game nerd (by the way εχω δει οοοολα τα βιντεο του) πρεπει να το δειχνουν στα σχολεια για να μαθαινουν ιστορια τα παιδια :p

Τελειο βιντεο. Δεν ειμαι η μονη που βλεπει Angry Video Game Verd..

 

Εγω θα παω με το Genesis. Μονο και μονο επειδη πιθανοτατα εκει επαιξα ηταν το πρωτο μου παιχνιδι ever.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ειχα το NES απο το 87 αρκετα πριν κυκλοφορησει ελλαδα. Ηταν απο αλλη εποχη τοτε, εκει που αλλοι επαιζαν με το 2600 εβλεπαν super mario k metroid και εμεναν παγωτο :) .. Ωραια χρονια εκεινα.... μαλιστα καπου το εχω μαζι καμμια 30αρια cartridges παιχνιδια αλλα δε θυμαμαι που! Γενικα σπιτι ειχαμε αρρωστια με nintendo, τα ειχαμε ολα nes, gameboy, snes αλλα μετα ηρθε το psx και τα επισκιασε ολα
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είχα πολλά. Είχα το Advance το απλό με πολλές κασέτες Pokemon. Αυτό που θυμάμαι χαρακτηριστικά είναι ότι το βράδυ ή σε μέρη που δεν είχε φως έψαχνα τρόπους για να μπορώ να βλέπω την οθόνη καθώς δεν είχε φως. Ωραίες εποχές!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είχα πολλά. Είχα το Advance το απλό με πολλές κασέτες Pokemon. Αυτό που θυμάμαι χαρακτηριστικά είναι ότι το βράδυ ή σε μέρη που δεν είχε φως έψαχνα τρόπους για να μπορώ να βλέπω την οθόνη καθώς δεν είχε φως. Ωραίες εποχές!

Χαχα. Εγώ αυτό το πρόβλημα το είχα με το Game Boy Color. Έπρεπε να το κρατάω σε συγκεκριμένη οπτική γωνία για να πέφτει λίγο φως και να βλέπω ίσα ίσα το βράδυ. Μετά προσπέρασα το Advance και πήρα το Advance SP κατευθείαν που είχε φωτισμό. Πραγματική επανάσταση!! Θυμάμαι που κάθε βράδυ έπαιζα άνετα ενώ οι φίλοι μου με τα Advance δεν μπορούσαν με τίποτα και αγόραζαν extra διάφορα gadgetάκια για φωτισμό. Συν ότι το SP είχε μπαταρία λιθίου όπως τα κινητά ενώ στο απλό έψαχναν όλη μέρα μπαταρίες. Όσον αφορά τα Pokemon, παίζω από 6 χρονών που είχαν κυκλοφορήσει στην Ελλάδα οι Red και Blue μέχρι και τώρα που είμαι 22 (16 χρόνια).

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...