Jump to content

Κατατακτήριες Α.Ε.Ι.


spyleon
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα.....

μάλιστα....ωραία σε ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες. Εσύ αν μου επιτρέπεις είσαι σε κάποιο σώμα??? Θεωρείς καλύτερη την αστυνομία ή την ΠΑ??? Μάλλον θα δώσω ξανά πανελλήνιες και ανάλογα με το βαθμό που θα βγάλω θα αποφασίσω αστυφυλάκων ή αξιωματικών...

Σου επιτρέπω:p

Όχι δεν είμαι σε κάποιο σώμα.Μηχανολόγος σπουδάζω.

Όσο αφορά το τί είναι καλύτερο,εξαρτάται το τί σου αρέσει.

Αλλά έτσι κι αλλιώς 23 ετών νομίζω πως δεν μπορείς να πας στη ΠΑ εκτός αν πας ΕΠΟΠ.

Η ΠΑ είναι ωραία.Υπάρχει συναδελφικότητα,δεν είναι σαν το στρατό που μπορεί ο άλλος να σε κάνει σκουπίδι.Επίσης οι μεταθέσεις είναι λίγες.

 

Το ίδιο φυσικά ισχύει και για την αστυνομία.

 

Ότι σου αρέσει περισσότερο διάλεξε:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 88
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα.....

σε ευχαριστώ πολύ και πάλι... Να κάνω και μία τελευταία ερώτηση.... είναι καλύτερα να δώσω πανελλήνιες για την αξιωματικών της ΕΛΑΣ ή να κάνω και ένα μεταπτυχιακό για να έχω πιο πολλές ελπίδες σε μια επόμενη προκήρυξη ειδικών καθηκόντων????? Γιατί στην τελευταία που έκανα τα χαρτιά μου, είμαι στους ικανούς μεν, αλλά έχω μεγάλη σειρά, οπότε δεν έχω ελπιδες....

 

Και κάτι τελευταίο, αν περάσω κανονικά με πανελλήνιες στην αξιωματικών...μπορώ να γίνω ειδικών με κατάθεση πτυχίου σε όποια πόλη και να είμαι ή πρέπει να υπάρχει οργανική θλεση για ειδικών????

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.....

Felicita

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Καλησπέρα σκέφτομαι να δώσω κατακτηριες όταν θα τελειώσω το τει μεσολογγίου (λογιστική ) για πειραιά ή αθήνα; γνωρίζει κανείς εάν έχει στην αθήνα ή στον πειραιά τμήμα για κινητή τηλεφωνία , ή πληροφορική;. Επίσης τα μαθήματα που μου είχανε πει θα πρέπει πρώτα να τα παρακολουθήσω και μετά να τα δώσω ; για να εχω ακούσει την ύλη που θα διαβάσω ; ή δίνουνε βιβλία;. Επίσης όταν πας για κατακτηριες από όσο ξέρω δεν σου δίνουνε πασο διότι δεν δικαιούσε , βιβλία δικαιούμαστε;. Και επίσης παίρνουμε κανονικά πτυχίο; όπως και οι υπόλοιποι; διότι λένε ότι δεν παίρνεις πτυχίο επειδή έχεις ήδη από το προηγούμενο τει και μετράει σαν μεταπτυχιακό ισχύει κάτι τέτοιο;. Εάν ξέρει κανείς ας μου πει ευχαριστώ εκ των προτέρων.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

παιδια καλησπερα....εχω τελιωσει δημοσια διοικηση στο παντειο,αλλα επειδη ειναι δυσκολο να βρω κατι σχετικο για εργασια,σκεφτομαι να δωσω κατακτηριες στο τει τουριστικων επαγγελματων στην θεσσ/κη..μπορει κανεις να με βοηθησει απο μαθηματα? υλες? και γενικα ο,τι μπορει να μου φανει χρησιμο?

Αν και μια αλλη σκεψη ειναι καποιο μεταπτυχιακο σχετικο με τον τουρισμο ή την υγεια.Γνωριζει κανεις αν υπαρχει καποιο δημοσιο που θα με βολευε σε κατι τετοιο στην πολη της θεσσαλονικης?

 

θα με υποχρεωνατε αν με βοηθουσατε λιγακι....ευχαριστω.. :)

Link to comment
Share on other sites

:confused: Μια ερωτηση. Εχωντας δωσει πανελλαδικες εξετασεις με μαθημα επιλογης τις αρχες οργανωσης και διοικησης επιχειρησεων, μπορω να επιλεξω καποια τουριστικη σχολη επαγγελματων? Ξερω οτι ζητανε τα αγγλικα σαν μαθημα επιλογης.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
καλησπερα σε λιγο καιρο τελειωνω το τει μου τμημα λογιστικης και χρηματοικονομικης του τει δυτικης ελλαδος και σκεφτομαι να δωσω κατακτηριες εξετασεις για πληροφορικη σε τει ή σε αει μπορω ; και σε αει και σε τει; υπαρχει καποια σχολη στην αθηνα ή στην χαλκιδια και την θηβα; κατι κοντα στην αθηνα; .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

JOHNMEGARYTHMOS ναι σε όλα φίλε μου

 

ωραια αρα μπορεις να πας αφου εχεις τελειωσει τει; σε αει με κατακτηριες; πολυ καλο αυτο!! πληοροφορικη και κατι με δικτυα κινητης τηλεφωνιας γλωνριζει κανενας αμα υπαρχει στην αθηνα και που; και τι μαθηματα πρεπει να δωσω; επισης τι υλη ; πρεπει να διαβασω; . θα πρεπει καλυτερα να παω εκει να παρακολουθησω; ή παιρνω μονο την υλη ;.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δικαίωμα να δώσεις σε όλα τα ΑΕΙ και όλα τα ΤΕΙ .

Αιτήσεις στην γραμματεία κάθε τμήματος από 1 μέχρι 15 Νοεμβρίου .

5% επί των εισαγωμένων μέσω πανελλαδικών , για απόφοίτους ΤΕΙ

2% Αθήνα - Θεσσαλονίκη και 4% για όλες τις άλλες πόλεις , για αποφοίτους ΑΕΙ

Για πληροφορική κοίτα στο Καποδιστριακό και στο ΠΑΠΕΙ , Επίσης πολυτεχνείο .

Τα μαθήματα είναι πάντα 3 μαθήματα του πρώτου έτους.

Καλό είναι να έχεις κάποιον να σου πει τι ρωτάει ο καθήγητής του μαθήματος, ποια είναι τα αγαπημένα του θέματα .

Η ύλη περιλαμβάνετε στην προκύρηξη

 

Προκύρηξη 2012-2013 ΠΑνεπιστημίου Πειραιώς https://dl.dropbox.com/u/2876709/%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%89%CF%83%CE%B7%20%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CF%84%CF%89%CE%BD%201%202012-2013.doc

 

 

Πληροφορική και Τηλεματική έχει και το Χαροκόπειο http://www.hua.gr

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δικαίωμα να δώσεις σε όλα τα ΑΕΙ και όλα τα ΤΕΙ .

Αιτήσεις στην γραμματεία κάθε τμήματος από 1 μέχρι 15 Νοεμβρίου .

5% επί των εισαγωμένων μέσω πανελλαδικών , για απόφοίτους ΤΕΙ

2% Αθήνα - Θεσσαλονίκη και 4% για όλες τις άλλες πόλεις , για αποφοίτους ΑΕΙ

Για πληροφορική κοίτα στο Καποδιστριακό και στο ΠΑΠΕΙ , Επίσης πολυτεχνείο .

Τα μαθήματα είναι πάντα 3 μαθήματα του πρώτου έτους.

Καλό είναι να έχεις κάποιον να σου πει τι ρωτάει ο καθήγητής του μαθήματος, ποια είναι τα αγαπημένα του θέματα .

Η ύλη περιλαμβάνετε στην προκύρηξη

 

γενικα κατι που να θελει κατακτηριες στα βορια προαστεια δεν υπαρχει ; ηθελα κατι κοντα! που να μην εχω προβλημα με τα μεσα μεταφορας! κατι αλλο ο σταθμος ειρηνη μου ειπανε οτι το επαγγελματικο λυκειο εκει το σελετε μπαινεις με πανελλαδικες εξετασεις πως μπορω να μαθω τι σχολες εχει; γενικα στην αθηνα τι υπαρχει για πληροφορικη; εψαξα και εχει και στο τει πειραια και στο τει αθηνας καπου κοντα στα βορια προαστια δεν υπαρχει κατι; . διοτι δεν οδηγω και οι απεργιες στα μμε της αθηνας στην αθηνα δεν παλευονται!!.

 

Προκύρηξη 2012-2013 ΠΑνεπιστημίου Πειραιώς https://dl.dropbox.com/u/2876709/%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%89%CF%83%CE%B7%20%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CF%84%CF%89%CE%BD%201%202012-2013.doc

 

 

Πληροφορική και Τηλεματική έχει και το Χαροκόπειο http://www.hua.gr

 

 

ευχαριστω παρα πολυ για τις χρησιμες πληροφοριες.. παντως μου ειπανε οτι παραμενουνε 4 χρονια οι σπουδες και δεν δικαιουμαστε βιβλια και πασο ; αληθευει;

 

αρα εχει ποσοστο για να μπει καποιος; φοιτητης; ή οχι; γενικα παιρνουνε ευκολα κοσμο και ειναι ευκολο να μπεις;. ειδα οτι εχει τεχνικος πληροφορικης και στο τει αθηνας και στο τει του πειραια!!.

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παρα πολυ για τις χρησιμες πληροφοριες.. παντως μου ειπανε οτι παραμενουνε 4 χρονια οι σπουδες και δεν δικαιουμαστε βιβλια και πασο ; αληθευει;

 

αρα εχει ποσοστο για να μπει καποιος; φοιτητης; ή οχι; γενικα παιρνουνε ευκολα κοσμο και ειναι ευκολο να μπεις;. ειδα οτι εχει τεχνικος πληροφορικης και στο τει αθηνας και στο τει του πειραια!!.

 

Στην απάντηση μου έγραψα τα ποσοστά, μπορείς να ξαναδιαβάσεις αν δεν το κατάλαβες ,

Πέραν του ποσοτού πρέπει να ποιάσεις την βάση και στα 3 μαθήματα.

Προφανώς σε πενταετή τμήματα οι σπουδες (πολυτεχνείο ) είναι 4 έτη αν σε δεχτούν στο δεύτερο ή 5 αν σε δεχτούν στο πρώτο.

Η δυσκολία εξαρτάτε από την συμμετοχή .

Γενικά είναι ποιο εύκολο να μπεις αν είσαι ΤΕΙ λόγω υψηλού ποσοστού, και χαμηλής συμμετοχής αποφοίτων ΤΕΙ , απεναντίας φοιτητές ΑΕΙ πάνε πάρα πολλοί σε κατατακτήριες.

Ορισμένα τμήματα δέχονται με βαθμό πτυχίου και όχι με εξετάσεις , αλλά εκεί πρέπει να έχεις πάνω από 8 για να έχεις πιθανότητες.

Βιβλία και πάσο δεν δικαιούσε αν πας σε δεύτερη σχολή του ίδιου επιπέδου , Μόνο σε μεταπτυχιακό πέρνεις πάσο, ( ούτε σε δεύτερο μεταπτυχιακό πέρνεις)

Ορισμένα τμήματα σε πέρνουν στο δεύτερο έτος , αλλά αυτό εξαρτάτε από το τμήμα.

Σχετικά τμήματα ΤΕΙ σε πέρνουν σίγουρα στο δεύτερο , και σε απαλλάσουν από όσα μαθήματα έχεις διδαχθεί επαρκώς

Σε ΑΕΙ εξαρτάτε από τον καθηγητή , αν θέλει μπορεί να σε απαλλάξει .

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ξέρετε ποια 4 μαθήματα δίνουμε όσοι θέλουμε να περάσουμε στο Γεωπονικο Πανεπιστήμιο Αθηνών και συγκεκριμένα στο τμήμα γεωπονικής βιοτεχνολογίας;
Link to comment
Share on other sites

http://gbt.aua.gr/el/sites/default/files/yli_katataktiries2011-12.pdf

Αυτή ειναι η ύλη και τα μαθήματα 2011-2012

Δεν βρήκα κάτι άλλο

 

Να σημειώσω ότι η διαδικασία άλλαξε φέτος

Σε όλες τις σχολές έχουμε 10 % των θέσεων από πανελλήνιες .

Το 5% από ΤΕΙ και 2% από ΑΕΙ δεν ισχύει πλέον

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...