Jump to content

Τα νέα 7 θαύματα του κόσμου


Spyros86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το άγαλμα της ελευθερίας δεν είναι γαλλικό; Ή κάνω λάθος;

 

Χαρίστηκε από τους Γάλλους στους Αμερικανούς.:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 131
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χαρίστηκε από τους Γάλλους στους Αμερικανούς.:)

 

Αυτό ήθελα να πω! ;)

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

paidia kaka ta psemmata , to agalma tis eley8erias itan ena 8ayma gia tin epoxi tou !

 

opws kai o par8enonas gia tin epoxi tou

 

ta nea 8aymata epilegonai aneksartitou xronologias alla me mia diafora se sxesi me ta palia, oti ta nea 7 8aymata YPARXOUN mexri simera!

 

to ka8e ypopsifio 8ayma exei kati to monadiko gia tin epoxi tou, prosopika 8a i8ela na yparxei apo ta pio nea o pyrgos tou aiffel mesa sta kainouria 8aymata, ( to pio axristo kat eme einai tou sydney i opera ) imarton

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Πάντως οφείλουμε να παραδεχθούμε οτι ο παρθενώνας (μαζί με τα αγάλματα στοη νησί του Πάσχα και τις πέτρες των Αγγλων), ίσως επειδή είναι και τα πιο αρχαία ευτύματα, είναι και τα πιο απλά. Δε νομίζω οτι μπορεί να συγκριθούν αρχιτεκτονικά με την όπερα του Σύδνευ ή με τους πύργους των Γερμανών....
Link to comment
Share on other sites

η ταπεινή μου άποψη είναι οτι δεν με νοιάζει και να μην είναι η ακρόπολη μέσα.

από την στιγμή που το υλικό της αντικαθίστάται τότε δεν αφορά πρακτικά πάντα εννοώ σαν θαύμα του κόσμου. από αυτή την άποψη δεν με απασχολεί να είναι σαν θαύμα! μην παρεξηγηθεί και υποθεί οτι είμαι αντέλληνας κλπ!

Link to comment
Share on other sites

Όπως όμως ο Παρθενώνας σημαίνει για σένα και για μένα πολλά πράγματα, έτσι και το άγαλμα της ελευθερίας σημαίνει για άλλους λαούς πολλά πράγματα (γιατί είτε μερικοί το καταλαβαίνουν, είτε όχι, και οι Αμερικάνοι είναι λαός, με πολιτισμό και εθνική συνείδηση...). Οπότε γιατί να ΜΗΝ είναι υποψήφιο σε μία τέτοια λίστα; (γιατί προφανώς δεν μιλάμε μόνο για θαύμα, από τεχνικής απόψεως για τα μέτρα της εκάστωτε εποχής...

 

Τώρα τα περί τσιχλών του Princelights δεν τα σχολιάζω...μάλλον από εκεί που κατάγεται, είναι cool να είσαι αντιαμερικάνος...

 

Σε αντιθεση με τον Παρθενωνα,το αγαλμα της Ελευθεριας ειναι συμβολο για ενα και μονο λαο (τον αμερικανικο).Χωρις να εχω αντιαμερικανικη συνειδηση νομιζω οτι δικαιουμε να αμφισβητω ενα συμβολο που ερχετε σε αντιθεση με την τακτικη των κυβερνησεων τους (τις οποιες ο ιδιος ο λαος εκλεγει και μαλιστα οπως τον Μπους για δευτερη φορα και μετα διαδηλωνει εναντια...δυο φορες το ιδιο λαθος για εμενα δεν ειναι απλο λαθος).Τεσπα επειδη ειμαστε off topic, αυτη ειναι απλα η αποψη μου...Δεκτη και η δικη σου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Οτι αξίζει, πονάει και είναι δύσκολο !!!

Link to comment
Share on other sites

Σε αντιθεση με τον Παρθενωνα,το αγαλμα της Ελευθεριας ειναι συμβολο για ενα και μονο λαο (τον αμερικανικο).Χωρις να εχω αντιαμερικανικη συνειδηση νομιζω οτι δικαιουμε να αμφισβητω ενα συμβολο που ερχετε σε αντιθεση με την τακτικη των κυβερνησεων τους (τις οποιες ο ιδιος ο λαος εκλεγει και μαλιστα οπως τον Μπους για δευτερη φορα και μετα διαδηλωνει εναντια...δυο φορες το ιδιο λαθος για εμενα δεν ειναι απλο λαθος).Τεσπα επειδη ειμαστε off topic, αυτη ειναι απλα η αποψη μου...Δεκτη και η δικη σου...

 

Γιατί δηλαδή ο παρθενώνας για πόσους λαούς είναι σύμβολο;:confused: :confused:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δηλαδή ο παρθενώνας για πόσους λαούς είναι σύμβολο;:confused: :confused:

 

Einai Simvolo Politismou kai Dimokratias

 

eno to allo einai to Agalma tou Polemou kai ths Katastrofhs

-----------------------

http://www.zoo.gr

Link to comment
Share on other sites

Einai Simvolo Politismou kai Dimokratias

 

eno to allo einai to Agalma tou Polemou kai ths Katastrofhs

 

Eγώ για λαούς μιλάω, και απαντώ στο φίλο παραπάνω.....:confused: :confused:

Link to comment
Share on other sites

eno to allo einai to Agalma tou Polemou kai ths Katastrofhs

Γιατί αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δηλαδή ο παρθενώνας για πόσους λαούς είναι σύμβολο;:confused: :confused:

 

 

Για αρκετους εαν σκεφτεις σε ποσες χωρες του κοσμου διδασκονται αρχαια ελληνικη ιστορια...δεν εχω ακουσει σε καμια να διδασκετε αρχαια αμερικανικη ιστορια (πλην καποιων αναφορων).Οι αρχιτεκτονεςτου Παρθενωνα (Ικτινος και Καλλικρατης) ειναι γνωστοι ανα τον κοσμο, για τους δημιουργους του αγαλματος της Ελευθεριας εγω προσωπικα δεν εχου ακουσει κατι (ισως τελικα να ειμαι ασχετη).Σου παρεθετω και ενα μικρο αθρο απο την ΒΙΚΙΠΑΙΔΕΙΑ για να δεις οτι και αλλοι εχουν την ιδια αποψη.

"Σύμφωνα με το Κέντρο για την παγκόσμια Κληρονομιά της UNESCO, ο Παρθενώνας ως τμήμα του ευρύτερου μνημειακού συμπλέγματος έχει συμπεριληφθεί στον κατάλογο των μνημείων της παγκόσμιας πολιτισμικής κληρονομιάς από τις 11 Σεπτεμβρίου 1987. Ωστόσο, δεν είναι η τυπική πρόσθεση σε έναν κατάλογο εκείνη που κάνει τον Παρθενώνα τμήμα της πολιτισμικής κληρονομιάς. Ως υλικό εγχείρημα είναι η πλέον αξιόπιστη μαρτυρία ενός προηγμένου τεχνολογικά και αισθητικά πολιτισμού, που λίγο-πολύ έχει επηρεάσει σημαντικά την ανάπτυξη του σύγχρονου -"δυτικού", όπως αποκαλείται κόσμου."

Παντως ξαναλεω οτι δεχομαι ολες τις αποψεις απλα αυτη ειναι η δικη μου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Οτι αξίζει, πονάει και είναι δύσκολο !!!

Link to comment
Share on other sites

Einai Simvolo Politismou kai Dimokratias

 

eno to allo einai to Agalma tou Polemou kai ths Katastrofhs

 

 

Εξαρτάται από ποια οπτική γωνία το βλέπεις!Με τα λίγα που θυμάμαι από το σχολείο σκεψου ότι και η αρχαία Αθήνα ήθελε να είναι το μεγάλο αφεντικό της υπόλοιπης Ελλάδας!Μετέφερε το συμμαχικό ταμείο εκεί και όποια πόλη τολμούσε να αποστατήσει την απειλούσαν!Στην ουσία έβαζε την υπόλοιπη Ελλάδα να της πληρώνει φόρους!

Ωστόσο συμφωνώ ότι ο Παρθενώνας εξακολουθεί να είναι σύμβολο πολιτισμού και δημοκρατίας!

Γιατί λοιπόν το άγαλμα της Ελευθερίας δεν έχει αξία ενώ ο Παρθενώνας έχει;

Νομίζω πάντως ότι έχουμε ξεφύγει,το θέμα μας δεν είναι οι πρακτικές της εκαστοτε υπερδύναμης.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να εχω αντιαμερικανικη συνειδηση νομιζω οτι δικαιουμε να αμφισβητω ενα συμβολο που ερχετε σε αντιθεση με την τακτικη των κυβερνησεων τους (τις οποιες ο ιδιος ο λαος εκλεγει και μαλιστα οπως τον Μπους για δευτερη φορα και μετα διαδηλωνει εναντια...δυο φορες το ιδιο λαθος για εμενα δεν ειναι απλο λαθος).Τεσπα επειδη ειμαστε off topic, αυτη ειναι απλα η αποψη μου...Δεκτη και η δικη σου...

 

Ενώ ο Παρθενώνας και το πνεύμα του σύγχρονου Νεοέλληνα (πολιτικού και μη) ταυτίζονται απόλυτα, έτσι; (ρητορικό το ερώτημα :p )

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Ενώ ο Παρθενώνας και το πνεύμα του σύγχρονου Νεοέλληνα (πολιτικού και μη) ταυτίζονται απόλυτα, έτσι; (ρητορικό το ερώτημα :p )

 

Σου ξαναπαραθετω κατι που μαλλον δεν ειδες και ειναι αποδεκτο παγκοσμιος...αν απο εσενα δεν ειναι δικαιωμα σου.

"Σύμφωνα με το Κέντρο για την παγκόσμια Κληρονομιά της UNESCO, ο Παρθενώνας ως τμήμα του ευρύτερου μνημειακού συμπλέγματος έχει συμπεριληφθεί στον κατάλογο των μνημείων της παγκόσμιας πολιτισμικής κληρονομιάς από τις 11 Σεπτεμβρίου 1987. Ωστόσο, δεν είναι η τυπική πρόσθεση σε έναν κατάλογο εκείνη που κάνει τον Παρθενώνα τμήμα της πολιτισμικής κληρονομιάς. Ως υλικό εγχείρημα είναι η πλέον αξιόπιστη μαρτυρία ενός προηγμένου τεχνολογικά και αισθητικά πολιτισμού, που λίγο-πολύ έχει επηρεάσει σημαντικά την ανάπτυξη του σύγχρονου -"δυτικού", όπως αποκαλείται κόσμου."

Δεν εχω μεινει στον νεοελληνα , ουτε στον αμερικανο αλλα στον συμβολισμο παγκοσμιος που εχουν μεσα απο το περασμα του χρονου...οσο για την γνωμη που εχω για τους νεοελληνες ωφειλω να σου πω οτι με κατα μεγαλο ποσοστο ειμαστε "λαμογια" (σορρυ για την εκφραση) αλλα τουλαχιστον εχουμε και δειγματα ανθρωπιας.Αν διαφωνεις δικαιωμα σου αλλα τα δικα μου βιωματα αυτο μου εχουν διξει.

 

Υ.Γ. Μαλλον το κουρασαμε το θεμα και αντι για τα νεα 7 θαυματα το εχουμε κανει ελληνοαμερικανικη κοντρα...Σορρυ λοιπον για το off topic ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Οτι αξίζει, πονάει και είναι δύσκολο !!!

Link to comment
Share on other sites

Για αρκετους εαν σκεφτεις σε ποσες χωρες του κοσμου διδασκονται αρχαια ελληνικη ιστορια...δεν εχω ακουσει σε καμια να διδασκετε αρχαια αμερικανικη ιστορια (πλην καποιων αναφορων).Οι αρχιτεκτονεςτου Παρθενωνα (Ικτινος και Καλλικρατης) ειναι γνωστοι ανα τον κοσμο, για τους δημιουργους του αγαλματος της Ελευθεριας εγω προσωπικα δεν εχου ακουσει κατι (ισως τελικα να ειμαι ασχετη).Σου παρεθετω και ενα μικρο αθρο απο την ΒΙΚΙΠΑΙΔΕΙΑ για να δεις οτι και αλλοι εχουν την ιδια αποψη.

"Σύμφωνα με το Κέντρο για την παγκόσμια Κληρονομιά της UNESCO, ο Παρθενώνας ως τμήμα του ευρύτερου μνημειακού συμπλέγματος έχει συμπεριληφθεί στον κατάλογο των μνημείων της παγκόσμιας πολιτισμικής κληρονομιάς από τις 11 Σεπτεμβρίου 1987. Ωστόσο, δεν είναι η τυπική πρόσθεση σε έναν κατάλογο εκείνη που κάνει τον Παρθενώνα τμήμα της πολιτισμικής κληρονομιάς. Ως υλικό εγχείρημα είναι η πλέον αξιόπιστη μαρτυρία ενός προηγμένου τεχνολογικά και αισθητικά πολιτισμού, που λίγο-πολύ έχει επηρεάσει σημαντικά την ανάπτυξη του σύγχρονου -"δυτικού", όπως αποκαλείται κόσμου."

Παντως ξαναλεω οτι δεχομαι ολες τις αποψεις απλα αυτη ειναι η δικη μου.

 

Καλά όλα αυτά αλλά σύμβολο σε πόσους λαούς είναι;:confused: :confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά αλλά σύμβολο σε πόσους λαούς είναι;:confused: :confused:

 

Κοιτα να δεις αν θες συγκεκριμενο αριθμο δεν μπορω να σου πω...ψαξε στην δομη να βρεις... Εχει ακριβως την ιδια αποψη.Οταν μαθεις πες και σε εμας. Α και αν μπορεις πες μας και κατι για το Αγαλμα της Ελευθεριας γιατι εγω δεν εχω γνωση.Ειναι πολυ ευκολο να ηρωνευομαστε αλλα κατα εμενα δεν ειναι σωστο.Γι αυτο σε ερωτησης οπως αυτη που εκανες απανταω αναλογα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Οτι αξίζει, πονάει και είναι δύσκολο !!!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις αν θες συγκεκριμενο αριθμο δεν μπορω να σου πω...ψαξε στην δομη να βρεις... Εχει ακριβως την ιδια αποψη.Οταν μαθεις πες και σε εμας. Α και αν μπορεις πες μας και κατι για το Αγαλμα της Ελευθεριας γιατι εγω δεν εχω γνωση.Ειναι πολυ ευκολο να ηρωνευομαστε αλλα κατα εμενα δεν ειναι σωστο.Γι αυτο σε ερωτησης οπως αυτη που εκανες απανταω αναλογα.

 

Για το άγαλμα της ελευθερίας δεν γνωρίζω τίποτα περισσότερο από το οτι ήταν δώρο στους αμερικανούς από τους γάλους.

Η ερώτησή μου δεν είναι καθόλου ειρωνική, είναι κυριολεκτική, και όσο κι αν έψαξα, δεν βρήκα κανέναν άλλο λαό να χρησιμοποιεί τον παρθενώνα ως σύμβολο,

εκτός από τον ελληνικό.

Link to comment
Share on other sites

Για το άγαλμα της ελευθερίας δεν γνωρίζω τίποτα περισσότερο από το οτι ήταν δώρο στους αμερικανούς από τους γάλους.

Η ερώτησή μου δεν είναι καθόλου ειρωνική, είναι κυριολεκτική, και όσο κι αν έψαξα, δεν βρήκα κανέναν άλλο λαό να χρησιμοποιεί τον παρθενώνα ως σύμβολο,

εκτός από τον ελληνικό.

 

Εχει μεγαλη διαφορα το να τον χρησημοποιει απο το να τον αποδεχετε ως συμβολο και να αναγνωριζετε η συνησφορα του στον πολιτισμο παγκοσμιος...Εγω ειπα οτι ειναι συμβολο και οχι χρησημοποιειτε ως συμβολο(ειναι σαν να εχουμε εμεις σαν συμβολο τον πυργο της Πιζας-δεν τον εχουμε αλλα τον αποδεχομαστε ως σημαντικο μνημειο).Παντως τετοιες αναφορες για το αγαλμα της Ελευθεριας δεν εχω δει εγω προσωπικα.

Τεσπα επειδη θεωρω οτι ειμαστε off topic το κλεινω εδω λεγοντας σου οτι ουτε η "Ψηφοφορια" δεν μου λεει κατι και ουτε οι υποψηφιοτητες της.Το καθε "εργο-συμβολο" θα το κρινει ο χρονος και η ιστορια και οχι ενεργειες απο ανθρωπους που το κανουν απλα για βγαλουν χρηματα...

 

Υ.Γ Σορρυ αν καποια στιγμη εγινα "κακια μαζι σου :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Οτι αξίζει, πονάει και είναι δύσκολο !!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως όσο αποδέχομαι τον πύργο της Πίζας και του Αίφελ ως σημαντικό μνημείο, άλλο τόσο αποδέχομαι και το άγλαμα της Ελευθερίας.

Άλλωστε μιλάμε για αρχιτεκτονικό και καλλιτεχνικό αριστούργημα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως όσο αποδέχομαι τον πύργο της Πίζας και του Αίφελ ως σημαντικό μνημείο, άλλο τόσο αποδέχομαι και το άγλαμα της Ελευθερίας.

Άλλωστε μιλάμε για αρχιτεκτονικό και καλλιτεχνικό αριστούργημα.

 

 

Νομιζω οτι σαν αρχιτεκτονικο μνημειο ειναι αποδεκτο απο ολους ... σαν συμβολο ομως?Τεσπα παιδια οι αποψεις ποικιλουν :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Οτι αξίζει, πονάει και είναι δύσκολο !!!

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατι πρέπει να είναι σύμβολο για κάποια ομάδα ανθρώπων;

Όταν μιλάμε για 7 νέα θαυματα του κόσμου μιλάμε για κατασκευές που για την εποχή τους, η κατασκευή τους ήταν ένα μικρό θαυμα.

Δεν μίλησε κανείς για σύμβολα και απορώ ποιος αποπροσανατόλισε έτσι τη κουβέντα.:mad:

Άλλωστε και τα 7 θαυματα του αρχαίου κόσμου δεν ήταν όλα σύμβολα. Ήταν κατασκευες τεράστιας αρχιτεκτονικής και καλλιτεχνικής ευφυίας που με το πέρασμα του χρόνου έγιναν και σύμβολα. Και επαναλαμβάνω όχι όλα.

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατι πρέπει να είναι σύμβολο για κάποια ομάδα ανθρώπων;

Όταν μιλάμε για 7 νέα θαυματα του κόσμου μιλάμε για κατασκευές που για την εποχή τους, η κατασκευή τους ήταν ένα μικρό θαυμα.

Δεν μίλησε κανείς για σύμβολα και απορώ ποιος αποπροσανατόλισε έτσι τη κουβέντα.:mad:

Άλλωστε και τα 7 θαυματα του αρχαίου κόσμου δεν ήταν όλα σύμβολα. Ήταν κατασκευες τεράστιας αρχιτεκτονικής και καλλιτεχνικής ευφυίας που με το πέρασμα του χρόνου έγιναν και σύμβολα. Και επαναλαμβάνω όχι όλα.

 

Οκ ακομα κι ετσι να το δεις το Αγαλμα της Ελευθεριας μετραει μωλις 130 χρονια και ο Παρθενωνας 2500 χρονια...Τεσπα δικαιωμα σου να τα συγκρινεις και να τα βαζεις στην ιδια κατηγορια με υποψηφιοτητα αλλα για εμενα ειναι αλλιως.Δεν ζητω να το ασπαστεις αλλα απλα να το σεβαστεις.Εγω σεβομαι την δικη σου αποψη.Γι αυτο ασε την τσατιλα :)

(εννοω το :mad: που εβαλες)

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Οτι αξίζει, πονάει και είναι δύσκολο !!!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι σέβομαι την άποψη σου. Αυτό είναι αναμφίβολο.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι κάνεις τη σύγκριση σε λάθος βάση.

Και για να πω ένα χοντρό παράδειγμα, είναι σαν να σου λένε πιο ειναι πιο επιβλαβές για την υγεία, η σοκολατίνα ή το γαλακτομπούρεκο και εσύ να υποστήριζεις την σοκολατίνα γιατί απλά δεν σου αρέσουν τα γλυκά ταψιού.:p

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι σέβομαι την άποψη σου. Αυτό είναι αναμφίβολο.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι κάνεις τη σύγκριση σε λάθος βάση.

Και για να πω ένα χοντρό παράδειγμα, είναι σαν να σου λένε πιο ειναι πιο επιβλαβές για την υγεία, η σοκολατίνα ή το γαλακτομπούρεκο και εσύ να υποστήριζεις την σοκολατίνα γιατί απλά δεν σου αρέσουν τα γλυκά ταψιού.:p

 

Λιγακι ασχετο το παραδειγμα σου...(για να μην πω πολυ :p )

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Οτι αξίζει, πονάει και είναι δύσκολο !!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...