Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το HTC One (M8)


gnt
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.

Διαβάζω το νήμα αλλά δεν έχω καταλάβει τι γίνεται τελικά με εγγύηση κλπ.

Το s-off μας δίνει πρόσβαση σε όλα τα αρχεία ή ειναι κάτι σαν counter για το root?

 

Επίσης αν πάρω το sunshine και κάνω root είμαι εκτός εγγύησης ή όχι? Συγνώμη που ρωτάω πάλι αλλα έχω μπερδευτεί,δεν ειχα δυναντήσει ποτέ τέτοια προβλήματα με εγγυήσεις

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 731
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπόν υπάρχουν 2 κλείδωματα boot loader & s-off. Τον boot loader μπορείς να τον ξεκλειδωσεις απο το HTCDEV. Εύκολα μπορείς να το κλειδωσεις ξανά εαν παραστεί ανάγκη. Εαν το πας στο service δεν υπάρχει περίπτωση να καταλάβουν κάτι. Τωρα για το s-off γίνεται s-on εαν γυρίσεις 100% stock και δώσεις fastboot oem writesecureflag 3.
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε unlock bootloader, s-off και root.

 

Για να κάνεις root θες unlock bootloader.

Για να κάνεις unlock bootloader θες HTCdev ή sunshine.

 

Το htcdev code το παίρνεις από την HTC, οπότε θεωρητικά είσαι εκτός εγγύησης, αν και κάποιοι λένε ότι έχουν περάσει κανονικά εντός εγγύησης, αρκεί να έχουν βάλει τα πάντα στοκ πριν το πάνε.

 

Με το sunshine που κοστίζει $25, κάνεις unlock bootloader χωρίς τον κωδικό της HTC και επιπλέον s-off. Επίσης κάνεις relock bootloader αν θυμάμαι καλά.

Edited by SagoniasSlutRose
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν υπάρχουν 2 κλείδωματα boot loader & s-off. Τον boot loader μπορείς να τον ξεκλειδωσεις απο το HTCDEV. Εύκολα μπορείς να το κλειδωσεις ξανά εαν παραστεί ανάγκη. Εαν το πας στο service δεν υπάρχει περίπτωση να καταλάβουν κάτι. Τωρα για το s-off γίνεται s-on εαν γυρίσεις 100% stock και δώσεις fastboot oem writesecureflag 3.

Έχεις πάει Κίνα έχεις κάτσει 5 χρόνια έμαθες την γλώσσα και γύρισες δεν εξηγείται αλλιώς.(πλάκα κάνω φυσικά σε ευχαριστώ πολύ)

Έχουμε unlock bootloader, s-off και root.

 

Για να κάνεις root θες unlock bootloader.

Για να κάνεις unlock bootloader θες HTCdev ή sunshine.

 

Το htcdev code το παίρνεις από την HTC, οπότε θεωρητικά είσαι εκτός εγγύησης, αν και κάποιοι λένε ότι έχουν περάσει κανονικά εντός εγγύησης, αρκεί να έχουν βάλει τα πάντα στοκ πριν το πάνε.

 

Με το sunshine που κοστίζει $25, κάνεις unlock bootloader χωρίς τον κωδικό της HTC και επιπλέον s-off. Επίσης κάνεις relock bootloader αν θυμάμαι καλά.

 

Δηλαδή με sunsine φλασαρουμε κάπως στοκ firmware και είμαστε κομπλέ.Στην ουσία εγώ μόνο ρουτ θέλω δεν ψήνομαι ακόμα για custom rom μιας και μου αρέσει στοκ το τηλεφωνο

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Έχεις πάει Κίνα έχεις κάτσει 5 χρόνια έμαθες την γλώσσα και γύρισες δεν εξηγείται αλλιώς.(πλάκα κάνω φυσικά σε ευχαριστώ πολύ)

 

 

Δηλαδή με sunsine φλασαρουμε κάπως στοκ firmware και είμαστε κομπλέ.Στην ουσία εγώ μόνο ρουτ θέλω δεν ψήνομαι ακόμα για custom rom μιας και μου αρέσει στοκ το τηλεφωνο

Με sunshine ξεκλειδωνεις τα κλειδωματα (bootloader και s on).Το s off θα σου χρειαστεί αν θες να περάσεις κάποιο official update χωρίς να περιμένεις το OTA

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Με sunshine ξεκλειδωνεις τα κλειδωματα (bootloader και s on).Το s off θα σου χρειαστεί αν θες να περάσεις κάποιο official update χωρίς να περιμένεις το OTA

 

οκ καταλαβα σε ευχαριστω παρα πολυ. Καποια στιγμη θα το δοκιμασω

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Ποιος τρέχει ΑRT αντί Dalvik?

Πως πάει στην κατανάλωση της μπαταρίας?

 

Από ότι είδα λίγες είναι ποια οι εφαρμογές που δεν τρέχουν με ART

http://www.androidruntime.com/list

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Θα ηθελα να ρωτησω ποιο ειναι το τελευταιο firmware γιατι κανει αιωνες να κανει εκκινηση το κινητο με την viper και γραφουν στο xda οτι αυτος ειναι ο λογος...

Πως μπορω να βρω αν εχω το τελευταιο firm της htc?

Edited by eNeRGy
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω ποιο ειναι το τελευταιο firmware γιατι κανει αιωνες να κανει εκκινηση το κινητο με την viper και γραφουν στο xda οτι αυτος ειναι ο λογος...

Πως μπορω να βρω αν εχω το τελευταιο firm της htc?

Καλησπέρα δεν κάνει αιώνες να κάνει reboot το τλφ εάν έχεις ακολουθήσει σωστά τα βήματα της εγκατάστασης,πρώτα από όλα πρέπει να έχεις το τλφ σου s_off,αύτο γίνεται μέσω ενος paid apk το sunshine,Όλα τα άλλα είναι θέματα ρουτινας

Παναγιωτης
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω ποιο ειναι το τελευταιο firmware γιατι κανει αιωνες να κανει εκκινηση το κινητο με την viper και γραφουν στο xda οτι αυτος ειναι ο λογος...

Πως μπορω να βρω αν εχω το τελευταιο firm της htc?

Έχεις Μ8 με custom?

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα δεν κάνει αιώνες να κάνει reboot το τλφ εάν έχεις ακολουθήσει σωστά τα βήματα της εγκατάστασης,πρώτα από όλα πρέπει να έχεις το τλφ σου s_off,αύτο γίνεται μέσω ενος paid apk το sunshine,Όλα τα άλλα είναι θέματα ρουτινας

 

Ετσι το αγορασα... οποτε δεν γνωριζω τι βηματα εχουν γινει... μπορεις να μου πεις πως βρισκω το firmware που εχω και ποιο ειναι το τελευταιο?

 

Έχεις Μ8 με custom?

 

Ναι φιλε μου... Την viperone

Link to comment
Share on other sites

Ετσι το αγορασα... οποτε δεν γνωριζω τι βηματα εχουν γινει... μπορεις να μου πεις πως βρισκω το firmware που εχω και ποιο ειναι το τελευταιο?

 

 

 

Ναι φιλε μου... Την viperone

 

λοιπον : You will need to flash the appropriate 2.22.x based firmware που το βρισκεις εδω

http://renovate-themes.de/index.php?s=firmware

Πρωτα απο ολα πρεπει να μπεις σε bootloader mode και απο εκει να δεις εαν η συσκευη σου ειναι s_off η on

Ο πιο ευκολος τροπος για να φλασαρεις το επισημο firmware που αντιστοιχει στην συσκευη σου θα τον βρεις εδω,εγω με αυτον τον τροπο το εκανα αλλα πρεπει να εισαι σιγουρος για το τι κανεις,δλδ διαβασμα διαβασμα διαβασμα μην κανουμε τουβλο το κοσμημα χαχχαχα

http://forum.xda-developers.com/htc-one-m8/development/firmware-flashing-panic-attacks-t2824048

Edited by pafimal
Παναγιωτης
Link to comment
Share on other sites

Το κινητο ειναι unrooted, S-on και εχει περασμενη την viper... πρεπει να τον κανω root και s-off για να ακολουθησω τις οδηγιες που μου δινεις?

Εχω λογαριασμο απο το 2004, ειμαι εξοικειωμενος με τετοιες διαδικασιες... αλλα δεν υπαρχει ξεκαθαρος οδηγος ουτε καν ποιο firmware περναω για να το κανω stock... ο καθε οδηγος σε πεταει σε αλλο υποοδηγο... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο ειναι unrooted, S-on και εχει περασμενη την viper... πρεπει να τον κανω root και s-off για να ακολουθησω τις οδηγιες που μου δινεις?

Εχω λογαριασμο απο το 2004, ειμαι εξοικειωμενος με τετοιες διαδικασιες... αλλα δεν υπαρχει ξεκαθαρος οδηγος ουτε καν ποιο firmware περναω για να το κανω stock... ο καθε οδηγος σε πεταει σε αλλο υποοδηγο... :lol:

Έμπλεξες Θα βρεις όμως την άκρη να το φέρεις σε official κατάσταση.

Δυστυχώς δεν έχω ασχοληθεί με root και custom για να βοηθήσω.

Ό Παναγιώτης και ο Κολλατος θα σε βοηθήσουν.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Το κινητο ειναι unrooted, S-on και εχει περασμενη την viper... πρεπει να τον κανω root και s-off για να ακολουθησω τις οδηγιες που μου δινεις?

Εχω λογαριασμο απο το 2004, ειμαι εξοικειωμενος με τετοιες διαδικασιες... αλλα δεν υπαρχει ξεκαθαρος οδηγος ουτε καν ποιο firmware περναω για να το κανω stock... ο καθε οδηγος σε πεταει σε αλλο υποοδηγο... :lol:

Φίλε unrooted και s-off ;;;τουλάχιστον custom recovery (TWRP) ειδες εάν φοράει;και κοιταξε το firmware εαν ειναι 1.54....... η 2.22..... Και γράψε ποια viper φοραει δλδ 1.8 με 4.4.2 η 2.3 με 4.4.3

Παναγιωτης
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω ποιο ειναι το τελευταιο firmware γιατι κανει αιωνες να κανει εκκινηση το κινητο με την viper και γραφουν στο xda οτι αυτος ειναι ο λογος...

Πως μπορω να βρω αν εχω το τελευταιο firm της htc?

 

Λοιπόν αφού στήσεις τα adb tools, βάζεις το κινητό σε bootloader (fastboot mode), δίνεις από ένα cmd "fastboot getvar all" χωρίς τα εισαγωγικά και μας κάνεις copy paste εδώ ότι σου βγάλει (καλό είναι να σβήσεις το imei σου πριν postάρεις εδώ).

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αφού στήσεις τα adb tools, βάζεις το κινητό σε bootloader (fastboot mode), δίνεις από ένα cmd "fastboot getvar all" χωρίς τα εισαγωγικά και μας κάνεις copy paste εδώ ότι σου βγάλει (καλό είναι να σβήσεις το imei σου πριν postάρεις εδώ).

 

Φοραει την viper 2.4.0 αλλα firmware βλεπω 1.54.401.5

Link to comment
Share on other sites

Φοραει την viper 2.4.0 αλλα firmware βλεπω 1.54.401.5

 

Λοιπόν το βασικό σου πρόβλημα είναι ότι έχεις s-on, αυτό σημαίνει ότι για να κάνεις την αναβάθμιση όπως είσαι θα χάσεις ότι έχει μέσα η εσωτερική μνήμη (θα γίνει wipe). Για να το γλυτώσεις αυτό μπορείς να επαναφέρεις την stock 1.54.401.5 και μετά να κάνεις την αναβάθμιση μέσω του OTA της HTC..

Αλλιώς αποδέχεσαι το γεγονός ότι θα χάσεις τα πάντα και περνάς το επίσημο 2.22.401.5 και μετά ξανά την rom που είχες ή όποια άλλη θέλεις..

 

Εναλλακτικά το κάνεις s-off και γλιτώνεις από όλη αυτή την ταλαιπωρία.. ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το βασικό σου πρόβλημα είναι ότι έχεις s-on, αυτό σημαίνει ότι για να κάνεις την αναβάθμιση όπως είσαι θα χάσεις ότι έχει μέσα η εσωτερική μνήμη (θα γίνει wipe). Για να το γλυτώσεις αυτό μπορείς να επαναφέρεις την stock 1.54.401.5 και μετά να κάνεις την αναβάθμιση μέσω του OTA της HTC..

Αλλιώς αποδέχεσαι το γεγονός ότι θα χάσεις τα πάντα και περνάς το επίσημο 2.22.401.5 και μετά ξανά την rom που είχες ή όποια άλλη θέλεις..

 

Εναλλακτικά το κάνεις s-off και γλιτώνεις από όλη αυτή την ταλαιπωρία.. ;)

 

Δεν εχω προβλημα... σημερα το πηρα το τηλ... αδειο ειναι...

Θα δοκιμασω και θα σου πω... Και τα δυο μεσω TWRP ε?

Ευχαριστω πολυ!

 

ΥΓ. Ενημερωση... στο TWRP το 2.22 το κανει fail και το 1.54 το εγκαθιστα και μετα το reboot μενει στο one και ποτε δεν προχωραει η εκκινηση...

Edited by eNeRGy
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω προβλημα... σημερα το πηρα το τηλ... αδειο ειναι...

Θα δοκιμασω και θα σου πω... Και τα δυο μεσω TWRP ε?

Ευχαριστω πολυ!

 

ΥΓ. Ενημερωση... στο TWRP το 2.22 το κανει fail και το 1.54 το εγκαθιστα και μετα το reboot μενει στο one και ποτε δεν προχωραει η εκκινηση...

 

Βασικά το 1.54 είναι η rom κι έπρεπε να δουλεύει κανονικά, το 2.22 είναι το firmware μόνο χωρίς τη rom και το περνάς μέσω fastboot

fastboot oem rebootRUU
fastboot flash zip firmware_name.zip
fastboot flash zip firmware_name.zip (ναι το τρέχεις 2 φορές)
fastboot reboot-bootloader

 

και μετά μπαίνεις στο recovery και περνάς όποια 2.22 rom θέλεις..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το 1.54 είναι η rom κι έπρεπε να δουλεύει κανονικά, το 2.22 είναι το firmware μόνο χωρίς τη rom και το περνάς μέσω fastboot

fastboot oem rebootRUU
fastboot flash zip firmware_name.zip
fastboot flash zip firmware_name.zip (ναι το τρέχεις 2 φορές)
fastboot reboot-bootloader

 

και μετά μπαίνεις στο recovery και περνάς όποια 2.22 rom θέλεις..

 

δυστυχως αυτο προσπαθω απο χθες να το κανω και μου βγαζει error 99

 

target reported max download size
sending 'zip' (30978 KB)...
OKAY [  2.256s]
writing 'zip'...
(bootloader) zip header checking..
(bootloader) zip info parsing...
FAILED (remote: 99 unknown fail)
finished. total time: 2.514s

 

Καταφερα να περασω μια επισημη 2.22, αλλα δεν εχει ελληνικα και δεν παιρνει OTA... μαλλον φταιει ο bootloader...

υπαρχει καμια 2.22 με ελληνικα ωστε να αφαιρεσω μετα τον bootloader να μπορω να παιρνω OTA?

Edited by eNeRGy
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως αυτο προσπαθω απο χθες να το κανω και μου βγαζει error 99

 

target reported max download size
sending 'zip' (30978 KB)...
OKAY [  2.256s]
writing 'zip'...
(bootloader) zip header checking..
(bootloader) zip info parsing...
FAILED (remote: 99 unknown fail)
finished. total time: 2.514s

 

Καταφερα να περασω μια επισημη 2.22, αλλα δεν εχει ελληνικα και δεν παιρνει OTA... μαλλον φταιει ο bootloader...

υπαρχει καμια 2.22 με ελληνικα ωστε να αφαιρεσω μετα τον bootloader να μπορω να παιρνω OTA?

 

Για ελληνικά όταν η συσκευή είναι official, όταν την ενεργοποιείς μετά από επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων και έχεις μέσα ελληνική sim, αυτά δίνει σαν επιλογή.

 

Η γνώμη μου είναι να προσπαθήσεις να κάνεις την συσκευή όπως ήταν out box για να μπορέσεις να την γνωρίσεις και να την κρίνεις σε σχέση με ότι άλλο θέλεις.

Μετά αν το κρατήσεις περνάς ότι θέλεις.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι να προσπαθήσεις να κάνεις την συσκευή όπως ήταν out box για να μπορέσεις να την γνωρίσεις και να την κρίνεις σε σχέση με ότι άλλο θέλεις.

Μετά αν το κρατήσεις περνάς ότι θέλεις.

 

Αυτο προσπαθω απο χθες αλλα δεν υπαρχει κανενας οδηγος...

Μεχρι πηγα να επαναφερω το recovery και το TWRP δεν λεει να φυγει!!! :(

Edited by eNeRGy
Link to comment
Share on other sites

Αυτο προσπαθω απο χθες αλλα δεν υπαρχει κανενας οδηγος...

Μεχρι πηγα να επαναφερω το recovery και το TWRP δεν λεει να φυγει!!! :(

 

fastboot oem lock πριν από τις άλλες εντολές ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κλειδωσα τον bootloader, βρηκα μια nandroid που δεχτηκε να την περασει (να ναι καλα που μου εκανε την χαρη) και περασα και το firm και κανει ΟΤΑ update κανονικα... (εκανε ηδη ενα)

Μια χαρα το σεταρα και αρχιζει η εξοικειωση... Το iphone 5 προς το παρον μενει στο ραφι... κοντινο ραφι ομως...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...