Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το HTC One (M8)


gnt
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Guest Tankwart
Για το πρώτο: fastboot flash recovery recovery_name.img

 

Ειμαι ετοιμος για το βημα αυτο φιλε μου.ΕΡΩΤΗΣΗ:ΠΡΙΝ ΤΟ ΚΑΝΩ...ΣΒΗΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ????μην βρεθουμε προ εκπληξεων μετα...ειμαι ετοιμος να push the button αλλα θα παραμεινω ψυχραιμος και θα περιμενω την απαντηση του kollatos :)

 

Αφου βεβαια εριξα αρκετο διαβασμα καθοδηγουμενος απο τα λεγομενα σου,και εκανα και τα εξης βηματα(τα λεω για να τα δει συνοπτικα και καποιος που το εχει απορια,με κινδυνο να γινω κουραστικος,αλλα πιστευω οτι θα ειναι χρησιμα σε καποιον που "κρεμεται" απο τις κουβεντες αυτου του φορουμ οπως και εγω αλλωστε...)

 

1.s-off με sunshine

2.htc drivers(htc sync manager)

3.usb debugging :on

4:ληψη και εγκατασταση στο pc των εξης:(ειμαι και σε mac....,στη δουλεια ειμαι με windows7):

1)twrp custom recovery

2)adb και fastboot- και ευρεση του terminal στο applications->utilities->terminal

το βημα 4 μη σας φαινεται δυσκολο,βοηθηθηκα πολυ απο τη σελιδα twrp οπως τα περιγραφει και ο kollatos αλλα και με λιγο googling βρηκα αυτο http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1917237 τα λλει πολυ ωραια...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 731
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αφού έχεις κάνει ήδη το s-off δεν χάνεις τίποτα.. Προσωπικά βέβαια θα κρατούσα ένα backup πριν προχωρήσω. Για παν ενδεχόμενο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Guest Tankwart
Αφού έχεις κάνει ήδη το s-off δεν χάνεις τίποτα.. Προσωπικά βέβαια θα κρατούσα ένα backup πριν προχωρήσω. Για παν ενδεχόμενο.

 

Τελικα δεν αντεξα,και προχωρησα αφου πηρα backup(οπως ειπε και ο kollatos!Reboot μετα και σου λεει,μαλλον δεν εισαι ακομα rooted,θελεις να επιτρεψεις το superuser?του το επιτρεπεις(εχει 2 μεθοδους,εγω επελεξα flashable zip απο twrp,κατεβαινει στη συσκευη μονο του,δεν κανεις τιποτα,και...επιτελους....ΕΙΜΑΙ ROOT!!! :yahoo::yahoo::yahoo:.Καπου εκει εγραφε και το path που μπηκε το backup,δε θυμαμαι τωρα αλλα λογικα δεν θα ειναι δυσκολο να το βρω σε περιπτωση που κατι το χρειαστω.Επισης να πω οτι απο το τηλεφωνο δεν σβηστηκε τιποτε(χρησιμο αυτο).Πιστευω να προλαμβανω καποιες ερωτησεις και αποριες και να βοηθηθει καποιος με αυτο το ποστ.Χοντρικα τωρα,τι κανει ενας που ειναι root αμεσως μετα το ροοτ?Φανταζομαι titanium backup,καποιες εφαρμογες που απαιτουν root...και διαβασμα τωρα για το flashaρισμα custom roms.Καθε προταση-βοηθεια βεβαια ευπροσδευκτη,σαν γενικες κατευθυντηριες γραμμες,αν και νομιζω τα δυσκολα περασαν...

 

1)1000 ευχαριστω στον kollatos 2)απαντηση στις 4.30 το πρωι? 3)αν για το sunshine εδωσα 23ευρω,αναρωτιεμαι τι θα επρεπε να δωσω σε σενα,φιλε μου...αν ειχες κουμπι donate θα το πατουσα

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος μεγάλε. Kollatos εγγύηση.

Εγώ ακόμα Ρίχνω διάβασμα γιατί κολλάω πολύ στο σημείο που πρέπει να δώσεις εντολές στο terminal (πως λέγεται)

Δηλαδή για να περάσει custom recovery. Δεν έχω καταλάβει τι κατεβάζω και πως περνάνε στο τηλέφωνο.

Αυτά τα toolkits που τα κάνουν μόνα τους πιο εύκολα μου φαίνονται

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή τι να σου μπορεί να είναι πιο εύκολα αλλά αν τύχει κάτι και χρειαστείς terminal πάει το χασες τι παιχνίδι γιατί δεν θα έχεις ιδέα τι να κάνεις.

Ενώ έτσι μαθαίνεις και 5 πράγματα.. ;)

Όσων αφορά τώρα την εντολή σου είπα ποια είναι και τι recovery το κατεβάζεις από το twrp (google it γιατί δεν θυμάμαι την κατάληξη που έχει για να σου πω σίγουρα).

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Guest Tankwart
Ωραίος μεγάλε. Kollatos εγγύηση.

Εγώ ακόμα Ρίχνω διάβασμα γιατί κολλάω πολύ στο σημείο που πρέπει να δώσεις εντολές στο terminal (πως λέγεται)

Δηλαδή για να περάσει custom recovery. Δεν έχω καταλάβει τι κατεβάζω και πως περνάνε στο τηλέφωνο.

Αυτά τα toolkits που τα κάνουν μόνα τους πιο εύκολα μου φαίνονται

 

http://teamw.in/project/twrp2/225

Download - Fastboot Method:

κατεβαζεις την τελευταια εκδοση απο εδω http://techerrata.com/browse/twrp2/m8

Download the above file into your platform-tools dir.(Αυτο ειναι στον υπολογιστη σου ,αφου εχεις εγκαταστησει τα android SDK tools δηλαδη adb και fastboot,αποσυμπιεζεις το αρχειο android.zip και γινονται μονοι τους).

Που θα βρεις τα sdk tools?--->ΕΔΩ: https://www.androidfilehost.com/?fid=23329332407580571 (ειναι για windows ,αν θες για mac ειναι άλλα)

Turn off your device. Turn on the device and keep holding volume down until a menu shows up. Select fastboot from the menu list. Plug the device into your computer. If you have the right drivers installed, your screen should now say FASTBOOT USB. Run the following command via the command line:

 

fastboot flash recovery recoveryfilename.img

 

Note that you will need to change the last part to match the name of the file that you just downloaded. This method requires that you have the drivers installed that come with the HTC Sync software that are available here. You will also need adb and fastboot for your computer.

 

EDIT:κι εγω Θοδωρης ειμαι...

Edited by Tankwart
EDIT:κι εγω Θοδωρης ειμαι...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα,παιζει πουθενα Unbranded για αγορα?

 

Ρώτα extreme mobile ειναι οι μόνοι που σίγουρα φέρνουν unbranded

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω τους παντες ειμαι πλεον με unlocked bootloader root και teamwin recovery

s-off οπως μου ειπατε μπορω να το κανω πιο μετα μεχρι να ερθει η lollipop ετσι? :O

 

edit.

Ερωτησεις πολλες!

1) τι προτεινετε για να μικρυνουμε λιγο τα πραγματα στην οθονη? πεφτουν τα dpi?

2)Ποια ρομ λετε να περασω? Εμενα μου αρεσουν οι στοκ based κυριως και να εχουν επιπλεον ρυθμισεις ας πουμε.Αυτο το εχω δει που το εχει η revolution αξιζει?

Edited by tpal
Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

2)Ποια ρομ λετε να περασω? Εμενα μου αρεσουν οι στοκ based κυριως και να εχουν επιπλεον ρυθμισεις ας πουμε.Αυτο το εχω δει που το εχει η revolution αξιζει?

 

Οπως εχω ξαναπει, η revolution HD ειναι η καλυτερη rom που αν και ειναι stock based στο look, κανει παπαδες και εχει απιστευτη ταχυτητα!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω τους παντες ειμαι πλεον με unlocked bootloader root και teamwin recovery

s-off οπως μου ειπατε μπορω να το κανω πιο μετα μεχρι να ερθει η lollipop ετσι? :O

 

edit.

Ερωτησεις πολλες!

1) τι προτεινετε για να μικρυνουμε λιγο τα πραγματα στην οθονη? πεφτουν τα dpi?

2)Ποια ρομ λετε να περασω? Εμενα μου αρεσουν οι στοκ based κυριως και να εχουν επιπλεον ρυθμισεις ας πουμε.Αυτο το εχω δει που το εχει η revolution αξιζει?

 

Καλημερα, για DPI συσκευης δεν εχω ψαξει αλλα για sense based roms εχω δοκιμασει την viper rom (πολυ παραμετροποιηση), android revolution (λιγοτερη παραμετροποιηση αλλα σε εμενα τουλαχιστον ετρεχε πιο smooth απο viper) και τωρα ειμαι με insertcoin που στο κινητο μου παντα ειναι η πιο γρηγορη απο ολες...απο εμενα insert coin φιλε μου,

Link to comment
Share on other sites

Να είστε καλά και οι δύο. Θα το ψάξω να δω.

Έβαλα xposed χθες και πέρασα sense 6 toolkit. Επιτέλους παραμετροποίηση.

Επίσης ακόμα μια ερώτηση που έχω. Πήρα ένα backup το τηλέφωνο όπως είναι τώρα. Την στοκ ρομ

Αν γίνει κάτι γίνεται κανονικά restore έτσι? Μέσω teamwin recovery.

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Να είστε καλά και οι δύο. Θα το ψάξω να δω.

Έβαλα xposed χθες και πέρασα sense 6 toolkit. Επιτέλους παραμετροποίηση.

Επίσης ακόμα μια ερώτηση που έχω. Πήρα ένα backup το τηλέφωνο όπως είναι τώρα. Την στοκ ρομ

Αν γίνει κάτι γίνεται κανονικά restore έτσι? Μέσω teamwin recovery.

 

Ακριβώς φίλε μου.

Current: Apple iPhone 11 Pro Max (Space Grey)

 

 

___________________Notable History___________________

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τη revolution και πρώτον δεν έκανε reboot το τηλέφωνο μετά την εγκατάσταση και πάτησα power και volume up για να κάνει reboot.

Επιπλέον δεν μου ανοίγει η εφαρμογή της κάμερας

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το reboot είναι θέμα του recovery.. Λύνεται αν μεγαλώσεις τον χρόνο που έχει για να σβήνει η οθόνη.

Για την κάμερα δεν ξέρω να σε βοηθήσω μιας και δεν χρησιμοποιώ αυτή τη rom.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Να Σάι καλά Ανδρέα ευχαριστώ.

 

Ερώτηση. Πώς αλλάζουμε dpi ? Έχω προσπαθήσει τα πάντα. Υπάρχει άλλος που να έχει κανει?

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Guest Tankwart

Με το twrp ειχα παρει κι εγω backup τη stock rom.Βλεπω εναν φακελο TWRP ο οποιος εχει αυτο το path

Computer\HTC One_M8\Εσωτερικός χώρος αποθήκευσης\TWRP\BACKUPS\HT46LWM11049\2014-12-20--19-58-54 KOT49H release-keys

 

Φανταζομαι πρεπει να ειναι το backup της stock ρομ.Πειραζει να τον βγαλω απο το κινητο και να τον αποθηκευσω στο pc μου διοτι πιανει πολυ χωρο?

Αυτο το backup ειναι μονο η ρομ,ή ειναι και δικα μου στοιχεια οπως π.χ εφαρμογες κλπ?

Λεω να περασω την πρωτη μου ρομ,και λεω να παω προς Maximus,λογω εμπειριας απο εδω μεσα ;)

1)Επειδη ζηταει upgrade...να το κανω τωρα αυτο το ΟΤΑ update?(που εχω βαρεθει τοσο καιρο να βλεπω αυτη την ειδοποιηση)?Θα χασω τιποτε?Πρεπει να παρω καποιο backup πριν το update?

 

2)Και επισης λεει και για wipe...Λογω του wipe πρεπει να παρω backup με το titanium?Θα δουλεψει μετα το restore στη νεα rom ή ειναι καλυτερα να περασω τις εφαρμογες φρεσκιες απ την αρχη στην Maximus?

 

3)Γενικα υπαρχουν καποιες παγιδες στη διαδικασια αυτη ,ωστε να προνοησω κατι για να μην τρεχω μετα?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να δω το path σε εμένα αλλά λογικά αυτή είναι.

Είναι η ρομ με τις εφαρμογές στημένη όπως την είχες όταν πάρεις το backup. Με εφαρμογές κλπ.

 

Εγώ έβαλα revolution και επειδή είχα θέμα με την κάμερα γύρισα στο backup που είχα και έβαλα xposed με sense 6 toolbox και Είμαι κομπλέ.

Dpi Θέλω να ριξωωωωωω δεν αντέχω δεν το έχω βρει ακόμα

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

προσοχη σε καθε εγκατασταση rom να ελεγχουμε αν φοραμε και το τελευταιο firmware που προτεινει ο εκαστοτε developer, αλλιως υπαρχουν προβληματα (WIFI etc) ισως εκει οφειλεται και το θεμα της καμερας φιλε Tpal
Link to comment
Share on other sites

προσοχη σε καθε εγκατασταση rom να ελεγχουμε αν φοραμε και το τελευταιο firmware που προτεινει ο εκαστοτε developer, αλλιως υπαρχουν προβληματα (WIFI etc) ισως εκει οφειλεται και το θεμα της καμερας φιλε Tpal

Α μπράβο. Γι'αυτό είχα θέμα. Δεν είχα κάνει το τελευταίο update. Να είσαι καλά φίλε.

Τώρα το κάνω για να το περάσω το τελευταίο?

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάφερα να βάλω την εικόνα στο προηγούμενο ποστ. Ας το μεταφέρει κάποιος mod αν είναι
Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Α μπράβο. Γι'αυτό είχα θέμα. Δεν είχα κάνει το τελευταίο update. Να είσαι καλά φίλε.

Τώρα το κάνω για να το περάσω το τελευταίο?

 

αυτος ειναι ενας αναλυτικοτατος οδηγος για root και οτι αλλο χρειαστεις, αν χρειαζεσαι καπου βοηθεια feel free my friend

 

http://forum.xda-developers.com/htc-one-m8/general/vomerguides-m8-bootldr-unlock-s-off-t2800727

Link to comment
Share on other sites

αυτος ειναι ενας αναλυτικοτατος οδηγος για root και οτι αλλο χρειαστεις, αν χρειαζεσαι καπου βοηθεια feel free my friend

 

http://forum.xda-developers.com/htc-one-m8/general/vomerguides-m8-bootldr-unlock-s-off-t2800727

Να είσαι καλά φίλε.

Βασικά όπως κατάλαβες ρουτ και τα υπόλοιπα τα έχω κάνει απλά soff δεν εχω κάνει ακόμα. Από ότι είδα όμως Στην revolution αυτό το firmware που έχω θέλει.

Θα κάνω soff κάποια στιγμή και θα τα φτιάξω. Απλά τώρα αυτό που με ένοιαζε πολύ Ήταν να έχω ρουτ και να μπορώ να κάνω διάφορα. Και πάλι ευχαριστώ;)

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά φίλε.

Βασικά όπως κατάλαβες ρουτ και τα υπόλοιπα τα έχω κάνει απλά soff δεν εχω κάνει ακόμα. Από ότι είδα όμως Στην revolution αυτό το firmware που έχω θέλει.

Θα κάνω soff κάποια στιγμή και θα τα φτιάξω. Απλά τώρα αυτό που με ένοιαζε πολύ Ήταν να έχω ρουτ και να μπορώ να κάνω διάφορα. Και πάλι ευχαριστώ;)

 

 

Βάλε insertCoin να ηρεμήσεις....η ARHD δεν φτουραει μπροστά της...

Current: Apple iPhone 11 Pro Max (Space Grey)

 

 

___________________Notable History___________________

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...