Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το HTC One (M8)


gnt
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξέρω πως είμαι ένας άπληστος νέοπας και εκμεταλεύομαι καταστάσεις αλλά....

Download the above file into your platform-tools dir. Turn off your device." κάτι έχω χάσει εδώ. Πιο αρχείο και που;

 

Ρε στο site του twrp :X :lol::p

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 731
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ωραία. Από την οθόνη: power+volume down

η οποία δεν ξέρω πως λέγεται, από εκεί πάτησα μια recovery και έμεινε το κινητό για λίγη ώρα με ένα τρίγωνο κίτρινο και ένα θαυμαστό μέχρι που έγινε επανεκκίνηση.

Τώρα recovery έχω κάνει; Και που το ξέρω;

Είμαι root; Όλα αυτά recovery, back up κτλ τα κάνω από αυτή την οθόνη;

Πραγματικά δεν ξέρω τι έχω κάνει τώρα.

:-P

Edited by Stoupi
3>4
Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως με S-ON μια χαρα μου περναει και custom και official roms...

H official μαλιστα μου εβγαλε την παναγια ενω οι custom περνουσαν με τη μια!

Link to comment
Share on other sites

Όχι, root δεν είσαι ακόμα. Πέρνα το recovery που σου είπα και μετά μπες στο recovery και κράτα backup τη rom σου (αν θέλεις βέβαια) και τέλος πέρνα μια custom rom (όποια θέλεις, υπάρχουν πολλές) για να έχεις root κλπ καλούδια..

Πως είμαι σίγουρος πως έχω περάσει με επιτυχία το recovery θα το δω κάπου; Θα αλλάξει κάτο στο κινητό;

Νομίζω πως το έχω περάσει αλλά πως το καταλαβαίνω πως είναι όλα εντάξει πριν προχωρήσω;

3>4
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να φλασαρεις απο stock recovery αρχείο ΟΤΑ εαν δεν είσαι s-off. Το είχα προσπαθήσει και εγώ. Μονο με s-off μπορείς. Η συσκευή σου μάλλον είναι s-off η root με άλλο recovery.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να φλασαρεις απο stock recovery αρχείο ΟΤΑ εαν δεν είσαι s-off. Το είχα προσπαθήσει και εγώ. Μονο με s-off μπορείς. Η συσκευή σου μάλλον είναι s-off η root με άλλο recovery.

 

Αλλο αυτο... δεν ειπα οτι φλασαρα ποτε ΟΤΑ. Αλλα nandroid!

Ναι ισχυει λοιπον αυτο που λες!

Link to comment
Share on other sites

http://theroot.ninja/ sunshine δωρεαν η κανω λαθος?

Κάνεις λάθος! :D

Η εφαρμογή είναι free για να την κατεβάσεις, αλλά χρειάζεται το χέρι στην τσέπη για να την χρησιμοποιησεις.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά υπάρχει ένας οδηγός Βήμα-βήμα πώς να γίνεις ρουτ;

Εγώ ξεκλείδωσα με sunshine και έμεινα εκεί γιατί χάθηκα. Στο xda δεν βγάζω άκρη με τα άπειρα θέματα.

Ερώτηση τώρα. Ξεκλείδωσα με sunshine και μπαίνοντας σε μία διαδικασία που δεν τα κατάφερα τελικά, με recover και διάφορα τέτοια αποφάσισα να κάνω ένα hard reset . Τώρα είναι ξεκλείδωτη η συσκευή μου ή θα πρέπει να ξανακάνω την διαδικασία;

Σκέφτομαι να το ξαναπιάσω από την αρχή πάλι.

3>4
Link to comment
Share on other sites

Βασικά γνώμη μου είναι ότι αφού το έκανες s-off προτιμότερο είναι να βάλεις και custom rom αντί να παιδεύεσαι με root στην stock rom μιας και η htc κλειδώνει και άλλα πραγματάκια μέρα από τον bootloader.. Αφού λοιπόν είσαι s-off πέρνα το τελευταίο firmware από xda και μετά όποια 4.4.4 rom προτιμάς.. Προτείνω MaximusHD..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά γνώμη μου είναι ότι αφού το έκανες s-off προτιμότερο είναι να βάλεις και custom rom αντί να παιδεύεσαι με root στην stock rom μιας και η htc κλειδώνει και άλλα πραγματάκια μέρα από τον bootloader.. Αφού λοιπόν είσαι s-off πέρνα το τελευταίο firmware από xda και μετά όποια 4.4.4 rom προτιμάς.. Προτείνω MaximusHD..

Συγνώμη κιόλας αλλά πως ξέρω αν είμαι off ή on μετά το hard reset;

3>4
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη κιόλας αλλά πως ξέρω αν είμαι off ή on μετά το hard reset;

Η κατασταση του security δεν αλλάζει με hard reset.Τεσπα μπορείς να το τσεκαρεις αν μπεις στον bootloader

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Βασικά γνώμη μου είναι ότι αφού το έκανες s-off προτιμότερο είναι να βάλεις και custom rom αντί να παιδεύεσαι με root στην stock rom μιας και η htc κλειδώνει και άλλα πραγματάκια μέρα από τον bootloader.. Αφού λοιπόν είσαι s-off πέρνα το τελευταίο firmware από xda και μετά όποια 4.4.4 rom προτιμάς.. Προτείνω MaximusHD..

 

Οταν ξεκλειδωσουμε τον bootloader με το sunshine για να κανουμε root μονο, χανονται τα αρχεια/ρυθμισεις/κλπ απο τη συσκευη;

Ή ξεκιναει οπως ηταν;

 

Kollatos εχεις αναφερει οτι με απλο root δεν πετυχαινουμε και πολλα αφου η htc εχει κλειδωσει κι αλλα πραγματα;

Τι ακριβως εχει κλειδωσει; Μονο το root με ενδιαφερει, ουτε kernels, ουτε roms ουτε τιποτα αλλο.

 

Αν βεβαια η MaximusHD ειναι τοσο καλη οσο λες ισως της δωσω μια ευκαιρια. Ισως μονο για την καλυτερη μπαταρια που λες οτι εχει απο την stock. Αν και δεν θα της χαρισω ουτε ενα bug, αφου η stock ειναι οτι πιο αψεγαδιαστο εχω δει σε τηλεφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Η HTC κλειδώνει και το /system σε συνδυασμό με τον kernel οπότε ότι αλλαγές κάνεις στο /system live χάνονται μετά από reboot. Ο kernel επαναφέρει το /system στην αρχική του κατάσταση.. Πολύ χοντρικά αυτό απλά για να καταλάβεις τι εννοώ. Βέβαια υπάρχει module που το απενεργοποιεί αυτό αλλά γνώμη μου είναι να πας καλύτερα σε μια custom rom για να ησυχάσεις μια και καλή με τους περιορισμούς της htc..

Η MaximusHD όπως και η Android Revolution είναι από τις καλύτερες και πλέον σταθερές custom μιας και βασίζονται 100% στην stock. Απλά προτιμώ την MaximusHD λόγω κακής συμπεριφοράς του άλλου developer παλιότερα οπότε και δεν θέλω να επικροτώ την δουλειά του.

 

Πάντως να ξέρεις ότι αν εσύ ή και ο κάθε χρήστης επιλέξει να πειράξει πράγματα στη rom με αποτέλεσμα να προκαλέσει αστάθεια στο σύστημα αυτό δεν σημαίνει πως η rom είναι προβληματική.. Πχ στην τελευταία MaximusHD σε μένα όπως και αρκετούς χρήστες στο xda για κάποιο λόγω δεν δουλεύει ο ήχος Harman/Kardon, κάτι απόλυτα λογικό μιας και το τελευταίο firmware έφερε αναβάθμιση στο adsp.img που είναι υπεύθυνο για τον ήχο στο M8, μέχρι να δώσει λοιπόν update η Sprint για το Harman/Kardon κάνουμε όλοι υπομονή..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Για δώσε ένα δύο παραδείγματα αλλαγών στο /system γιατί δεν μου έρχεται και τώρα...
Link to comment
Share on other sites

Πχ το να κόψεις τις διαφημίσεις, για να δουλέψει το adaway πρέπει να πειράξει το hosts που βρίσκετε στο /system/etc όμως μετά από reboot οι αλλαγές χάνονται κι έχεις πάλι διαφημίσεις..

Γενικά στα HTC είπαμε, μόνο με root δουλειά δεν κάνεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αρα για κοψιμο διαφημισεων θελουμε εκτος απο ροοτ και αλλον kernel ή αλλη ρομ; ελεος...
Link to comment
Share on other sites

Αρα για κοψιμο διαφημισεων θελουμε εκτος απο ροοτ και αλλον kernel ή αλλη ρομ; ελεος...

 

Not exactly.. Θες αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2701816, αλλά μπαίνεις σε διαδικασίες κάθε φορά που θα αναβαθμίζεται ο kernel ή η rom. Γι' αυτό και προτείνω custom rom, για να μην έχει κάποιος προβλήματα στο μέλλον...

Όπως το βλέπω εγώ ή μένει κάποιος εντελώς stock χωρίς να πειράξει κάτι ή πάει σε κάποια από τις custom που έχω αναφέρει ήδη αρκετές φορές.. Ενδιάμεσες λύσεις δεν αξίζουν τον κόπο..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αρα για κοψιμο διαφημισεων θελουμε εκτος απο ροοτ και αλλον kernel ή αλλη ρομ; ελεος...

 

Not exactly.. Θες αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2701816, αλλά μπαίνεις σε διαδικασίες κάθε φορά που θα αναβαθμίζεται ο kernel ή η rom. Γι' αυτό και προτείνω custom rom, για να μην έχει κάποιος προβλήματα στο μέλλον...

Όπως το βλέπω εγώ ή μένει κάποιος εντελώς stock χωρίς να πειράξει κάτι ή πάει σε κάποια από τις custom που έχω αναφέρει ήδη αρκετές φορές.. Ενδιάμεσες λύσεις δεν αξίζουν τον κόπο..

 

Καλά τα λέει ο kollatos, μια μικρή παρατήρηση για τις διαφημίσεις, (εάν σε ενδιαφέρει μόνο αυτό) απλά μετά από κάθε restart μπαίνεις ξανά στο adaway και το ξανακουμπώνεις.. 3 sec δουλειά και αυτό μόνο όταν κάνεις restart. Εγώ δεν κάνω ποτέ ας πούμε, έχω κάνει 2 από τότε που έχω την συσκευή :happy:;)

Link to comment
Share on other sites

Σωστό κι αυτό! Απλά ενεργοποίηση του adaway μετά το restart δλδ. Και γω τώρα είναι ένα μήνα χωρίς restart... Οργώνει το εργαλείο!!
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα μην ξεχνατε οι hosts που ενημερωθηκαν απο το adaway μπλοκαρονται μονο μετα απο reboot..

οποτε δεν βλεπω πως γινεται να λειτουργησει ενω σε καθε reboot το system partition καθαριζεται

HTC HD2

HTC Desire HD

iphone 4 5.0.1 JB

Galaxy S 2 ΛΕΥΚΟ 16GB

HTC Sensation XE

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...