Jump to content

Samsung Galaxy Grand Neo (Plus) (I9060, I9060I)


Kinitakis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια καλησπερα και καλος σας βρηκα

εχω το εξης πρωβλεμα και θελω την βοηθεια σας παρακαλω

 

εχω ενα samsung galaxy grand neo i9060 dual sim

ειναι root και δουλεβε κανονικα μεχρι που πεγα να του κανω restore απο το recovery

μαλον εκανα λαθος απο οτι καταλαβα μετα και εκανα restore απο λαθος buckup

μαλον ηταν απο αλλο κηνητο (huawei) το buckup και ηταν ξεχασμενο στην sd......

με αποτελεσμα να μην ολοκληροθει ποτε το restore.....

τορα ανοιγει μονο στο recovery οταν παο να το ανοιξω κανονικα δεν ανοιγει

διχνει το logo samsung galxy grand neo και μετα μαυρη οθονη

 

το πηγα στην samsung και μ ζιταει 100 euro για αλαγη πλακετας μ παν

καπια αλλη λιση δεν θπαρχει ρε παιδια? για δωστε τα φωτα σας

 

προσπαθησα με kies να κανω κατι αλα δεν το διαβαζει

οουτε το odin ουτε το pc το αναγνοριζει οποτε φανταζομαι αν μπωρω να κανω κατι μεσω sd card απο το recovery

ευχαρηστω προκαταβολικα

 

μπες σε download mode και περνα μια στοκ μεσω odin

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 89
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

περασα αυτο http://www.sammobile.com/firmwares/download/37628/I9060XXUANH3_I9060EURANI1_EUR/

και αυτο https://www.androidfilehost.com/?w=file-thanks&fid=23329332407580958&mid=97&download_id=ojkcv8i3k5imdbmsv9qa3g1rh4&tid=1432067038&hc=66f43fe8683c0baa9385108bf299e1c78f49bd8cc061ba94183f49d42ceab97b

αλλα τιποτα μ βγαζει και το επομενο logo samsung που αναβοσβινει και κολαει εκει τορα:(

μιπος μπωρεις να μ δωσεισ ενα ling με καπιο αλο firmware να δοκιαμσω?

Edited by odisseass
Link to comment
Share on other sites

περασα αυτο http://www.sammobile.com/firmwares/download/37628/I9060XXUANH3_I9060EURANI1_EUR/

και αυτο https://www.androidfilehost.com/?w=file-thanks&fid=23329332407580958&mid=97&download_id=ojkcv8i3k5imdbmsv9qa3g1rh4&tid=1432067038&hc=66f43fe8683c0baa9385108bf299e1c78f49bd8cc061ba94183f49d42ceab97b

αλλα τιποτα μ βγαζει και το επομενο logo samsung που αναβοσβινει και κολαει εκει τορα:(

μιπος μπωρεις να μ δωσεισ ενα ling με καπιο αλο firmware να δοκιαμσω?

 

δεν εχω καποιο link.μπες στο sam firmaware.βρες την ρομ που ταιριαζει με τον κωδικο του κιν.σου.κανε wipe και μετα ξεκινα την διαδικασια μεσω odin.λογικα εστω και με την δευτερη θα φτιαξει.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαρηστω παρα πολυ μ εσωσες απο πολυυυυυυυυυυυυυυυ κοπο κ χρημα

να σε καλα φιλε μου σε υπερευχαρηστω μετα απο αναμωνη λιγων λεπτων τελικα ανοιξε

με το πρωτο αρχιο τελικα και παλι ευχαρηστω να στε ολοι καλα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Δεν ξέρω πώς έγινε αλλά κάποια στιγμή διαπίστωσα ότι οι εικόνες που βάζω στο φόντο δεν μετακινούνται καθώς πηγαίνω από τη μια οθόνη στην άλλη. Δεν μιλάω για ζωντανή ταπετσαρία αλλά για οποιαδήποτε στατική εικόνα επιλέξω για φόντο. Ξέρει κανείς πώς επαναφέρεται αυτό; Θυμάμαι ότι όταν πρωτοπήρα το τηλέφωνο το "scrolling" γινόταν κανονικά.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Δεν ξέρω πώς έγινε αλλά κάποια στιγμή διαπίστωσα ότι οι εικόνες που βάζω στο φόντο δεν μετακινούνται καθώς πηγαίνω από τη μια οθόνη στην άλλη. Δεν μιλάω για ζωντανή ταπετσαρία αλλά για οποιαδήποτε στατική εικόνα επιλέξω για φόντο. Ξέρει κανείς πώς επαναφέρεται αυτό; Θυμάμαι ότι όταν πρωτοπήρα το τηλέφωνο το "scrolling" γινόταν κανονικά.

Ευχαριστώ.

 

Στις ρυθμίσεις του launcher ψάξε την επιλογή κύλιση ταπετσαρίας.

Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις του launcher ψάξε την επιλογή κύλιση ταπετσαρίας.

 

Καλησπέρα Γιάννη και σ' ευχαριστώ μία ακόμα φορά.

Δεν έχω βάλει κανένα launcher. Αντίστοιχη επιλογή που λές βλέπω πράγματι στον nova που εγκατέστησα προ ολίγου από περιέργεια. Αλλά έχω συνηθίσει τη χρήση του 'μαμίσιου' και εδώ δυστυχώς δε βλέπω να'χει τίποτα παρόμοιο.

Edited by tasosuser
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Γιάννη και σ' ευχαριστώ μία ακόμα φορά.

Δεν έχω βάλει κανένα launcher. Αντίστοιχη επιλογή που λές βλέπω πράγματι στον nova που εγκατέστησα προ ολίγου από περιέργεια. Αλλά έχω συνηθίσει τη χρήση του 'μαμίσιου' και εδώ δυστυχώς δε βλέπω να'χει τίποτα παρόμοιο.

Επειδή αυτή την συσκευή την έχω επιστρέψει πίσω στον φίλο που μου την δάνεισε δεν θυμάμαι ακριβως που την βρίσκεις την επιλογή για την ρύθμιση που θέλεις. Όπως σου είπα πάντως θα το βρεις και αφού έβαλες νοβα έκανες την καλύτερη επιλογή κατ εμε! Τον χρησιμοποιώ χρόνια!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το πληκτρολόγιο της Samsung δεν αλλάζει γραφή από ελληνικά σε αγγλικά και αντίστροφα με το πλήκτρο space. Χρειάζεται κάθε φορά να πηγαίνω στις ρυθμίσεις και να επιλέγω τη γλώσσα που θέλω. Βάσανο δηλαδή. Γι αυτό εγκατέστησα Swift keyboard. Άψογο μεν μνημοβόρο δε. Υπάρχει τρόπος να διορθώσω το bug του Samsung;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το πληκτρολόγιο της Samsung δεν αλλάζει γραφή από ελληνικά σε αγγλικά και αντίστροφα με το πλήκτρο space. Χρειάζεται κάθε φορά να πηγαίνω στις ρυθμίσεις και να επιλέγω τη γλώσσα που θέλω. Βάσανο δηλαδή. Γι αυτό εγκατέστησα Swift keyboard. Άψογο μεν μνημοβόρο δε. Υπάρχει τρόπος να διορθώσω το bug του Samsung;

Ευχαριστώ

Έχεις εγκατεστημένο greenify χωρίς root? Αν ναι τότε θα πας στις ρυθμίσεις>προσβασιμότητα>greenify θα το κάνεις ανενεργό και έτοιμος! Πάντως για άλλο πληκτρολόγιο προτείνω touch pal! :p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου. Οχι, δεν έχω εγκαταστήσει greenify. Σκεφτόμουν μήπως έχει το ίδιο πρόβλημα και κάποιος άλλος με το "μαμίσιο" πληκτρολόγιο και ίσως γνωρίζει τη λύση. Ίσως το touch pal να τρώει λιγότερη μνήμη από το Swift αλλά αν μπορώ να κάνω τη δουλειά μου με το samsung, θα το προτιμούσα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου. Οχι, δεν έχω εγκαταστήσει greenify. Σκεφτόμουν μήπως έχει το ίδιο πρόβλημα και κάποιος άλλος με το "μαμίσιο" πληκτρολόγιο και ίσως γνωρίζει τη λύση. Ίσως το touch pal να τρώει λιγότερη μνήμη από το Swift αλλά αν μπορώ να κάνω τη δουλειά μου με το samsung, θα το προτιμούσα.

Καλησπέρα! Εγώ το πρόβλημα που λες μόνο με αυτό που σου είπα το έχω δει γιαυτό και σου είπα την λύση.. Μπορεί κάποιος άλλος να ξέρει καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σε ολους

εχω και εγω το GT-I9060I και το τελευταιο διαστημα μου βγαζει σφαλμα καμερας την οποια δεν ανοιγει καθολου παρα μονο την εσωτερικη ,

συναδελφος με τον οποιο τα πηραμε μαζι ακριβως ιδια απο 7spot εμφανισε το ιδιο ακριβως προβλημα το εστειλε αντιπροσωπεια και το φτιαξανε τονιζοντας οτι εφταιγε το λογισμικο δηλ. το 4.4.4 του το κρατησανε ομως 25 ημερες και αυτο προσπαθω να αποφυγω.:O

δοκιμασα καθε λυση που βρηκα στο νετ δηλ. καθαρισμο cashe, απλη επαναφορα ερ. ρυθμισεων ακομη και βγαλσιμο μπαταριας αλλα τιποτε . το κουφο ειναι οτι δεν μπορω να κανω hard reset ενω τα 3 πληκτρα δουλευουνε κανονικα αυτονομα . μαλιστα μετα απο καθε προσπαθεια hard reset το τηλ. δεν ανοιγει καθολου παρα μονο οταν βγαλω και ξαναβαλω την μπαταρια .

οποιος μπορει ας δωσει τα φωτα του

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους

εχω και εγω το GT-I9060I και το τελευταιο διαστημα μου βγαζει σφαλμα καμερας την οποια δεν ανοιγει καθολου παρα μονο την εσωτερικη ,

συναδελφος με τον οποιο τα πηραμε μαζι ακριβως ιδια απο 7spot εμφανισε το ιδιο ακριβως προβλημα το εστειλε αντιπροσωπεια και το φτιαξανε τονιζοντας οτι εφταιγε το λογισμικο δηλ. το 4.4.4 του το κρατησανε ομως 25 ημερες και αυτο προσπαθω να αποφυγω.:O

δοκιμασα καθε λυση που βρηκα στο νετ δηλ. καθαρισμο cashe, απλη επαναφορα ερ. ρυθμισεων ακομη και βγαλσιμο μπαταριας αλλα τιποτε . το κουφο ειναι οτι δεν μπορω να κανω hard reset ενω τα 3 πληκτρα δουλευουνε κανονικα αυτονομα . μαλιστα μετα απο καθε προσπαθεια hard reset το τηλ. δεν ανοιγει καθολου παρα μονο οταν βγαλω και ξαναβαλω την μπαταρια .

οποιος μπορει ας δωσει τα φωτα του

Ο φίλος σου προφανώς το έστειλε στην αντιπροσωπεία μέσω του 7spot, γι' αυτό πήρε τόσο πολύ χρόνο. Στείλε το μόνος σου στη smartec και σε 3-4 ημέρες θα στο έχουν επιστρέψει επισκευασμένο. Αν μάλιστα είσαι Αθήνα και μπορείς να το πας εσύ στη smartec (Χαϊδάρι) , κατά πάσα πιθανότητα θα το πάρεις πίσω σε μια ώρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ρε παίδες... επειδή αγόρασα προχτές το Samsung Galaxy Grand Neo Plus Duo, για την κόρη μου (αλλά δεν το αποσφράγισα ακόμα από το κουτί του διότι κάτι ψιλιάστηκα με την μπροστινή κάμερα) για πείτε μου.

Όταν στα τεχνικά χαρακτηριστικά της μπροστινής κάμερας λέει VGA/2MP τι εννοεί? Γιατί VGA=640X480 και 2MP=1600X1200 ανάλυση.

Πριν λοιπόν το ανοίξω (καθότι τα παιδιά θέλουν καλές selfie), θα ήθελα να μου το επιβεβαιώσει κάποιος αν είναι όντως VGA η ανάλυση της μπροστινή κάμερας κι αν είναι να της πάρω κάποιο άλλο με τουλάχιστον 2MP κάμερα!

Μπορεί κάποιος? Ευχαριστώ

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά επειδή έχω τρελαθεί... τι ανάλυση έχει η μπροστινή κάμερα στο plus?

Το έχω αγοράσει αλλά δεν έχω ανοίξει ακόμα τη συσκευασία γιατί κάποιος μου είπε ότι έχει vga ανάλυση (640Χ480)

Στο κουτί απ´έξω γράφει 2mp. Μήπως μία διαφορά από όλες που έχει το plus με το σκέτο grand neo είναι κι αυτή; Πείτε μου κάποιος που το έχει κοιτάζοντας τις λεπτομέρειες σε μια selfie φωτό!

Αν δεν έχει 2mp θα το πάω πίσω να πάρω κάποιο άλλο αφού το έχω ακόμα σφραγισμένο.

 

 

Aφήστε... κατάφερα να το βρω τελικά. 2mp έχει ενώ το απλό έχει 0,3 (VGA)

Oι άλλες (αξιόλογες) διαφορές είναι ότι έχει kitkat,έχει 8Gb εσωτερικό χώρο και διαφορετικούς αισθητήρες. (έχει και αισθητήρα φωτός όπως λέει)

http://gadgets.ndtv.com/samsung-galaxy-grand-neo-plus-2342-vs-samsung-galaxy-grand-neo-1250

Edited by ALXGS
Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κάτοχος εδώ και 5 μέρες του GT-I9060I και είμαι αρκετά ευχαριστημένος σε σχέση και με τα χρήματα που έδωσα (139). Παρατήρησα μερικά θέματα στα οποία ήθελα να ρωτήσω μήπως έχει βρεί λύση κάποιος άλλος εδώ:

 

1. Αυτόματη φωτεινότητα: Γνώριζα από πριν το πάρω ότι δεν έχει σένσορα κι έτσι έψαξα για κάποια λύση στο ιντερνετ και βρήκα μια εφαρμογούλα (Velis Auto Brightness) την οποία έβαλα υπό επιτήρηση για την κατανάλωση μπαταρίας. Κάτι καλύτερο;

2. Μόλις άνοιξα το κινητό με ενημέρωσε ότι η χρήση του γνωστού κάτω αριστερά κουμπιού άλλαξε και πλέον ανοίγει τη λίστα με τις εφαρμογές που χρησιμοποιήθηκαν πρόσφατα. Εκτός του ότι η συγκεκριμένη λειτουργία ήταν μέρος του task manager τον οποίο πλέον δεν βρίσκω (το κεντρικό κουμπί ανοίγει πια το google search) μου λείπουν και τα μενού που έδινε το κάτω αριστερά κουμπί στις εφαρμογές ή και στο ίδιο το λειτουργικό. Υπάρχει καμιά λύση για επαναφορά στην παλιά λειτουργία ή καταργήθηκε εντελώς;

3. Άλλη μια εξαιρετικά χρήσιμη λειτουργικότητα που δεν βρίσκω και πίστευα ότι έχουν όλα τα κινητά πλέον: Λίστα μπλοκαρισμένων αριθμών. Αυτή που όταν σε καλούν το κινητό δεν σε ειδοποιεί καν παρά μόνο αν πας ο ίδιος στο log όπου βλέπεις την κλήση με το σήμα της φραγής.

 

Θα ήθελα να αποφύγω το root και αλλαγή rom αν γίνεται.

KCB
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπερα παιδια εχω το grand neo και πηρα ενα καλωδιο mhl mikro usb to hdmi για να το συνδεσω στην τηλεόραση Samsung,το συνδεσα και το μονο που κανει ειναι οτι εχει παροχη ρευματος απο το usb μηπως δεν το υποστηρίζει το κινητο; θελει κάποια εφαρμογή επιπλεον;
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά,

Να ρωτήσω αν ξερει κάποιος, οι διαστάσεις του i9060 και του i9060i είναι οι ίδιες;

Δηλ. αν πάρω μια θηκη και ενα screen protector που ειναι για το i9060 ταιριάζουν και στο i9060i;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά,

Να ρωτήσω αν ξερει κάποιος, οι διαστάσεις του i9060 και του i9060i είναι οι ίδιες;

Δηλ. αν πάρω μια θηκη και ενα screen protector που ειναι για το i9060 ταιριάζουν και στο i9060i;

 

Ευχαριστώ

Σύμφωνα με το gsmarena δεν υπάρχει διαφορά στις διαστάσεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παιδιά σε εμένα δεν λειτουργεί το μεγαφωνο!

Καμιά ιδέα;

Κοίταξε στις ρυθμίσεις ήχου μήπως είναι χαμηλωμένο, διαφορετικά το πας στο service.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χαιρετίζω το forum

Ήθελα να ρωτήσω εάν έχει καταφέρει κανείς να ρουτάρει αυτή τη συσκευή με επιτυχία και αν ναι, ποιο custom rom χρησιμοποίησε.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετίζω το forum

Ήθελα να ρωτήσω εάν έχει καταφέρει κανείς να ρουτάρει αυτή τη συσκευή με επιτυχία και αν ναι, ποιο custom rom χρησιμοποίησε.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων[/quote

 

Γειά σας και πάλι.

Τελικά βρήκα την GenNxt_PreRooted_GT-I9060_BalliBoxer.tar.md5 και έκανα root με Odin. Δούλεψε μια χαρά.

 

Το μόνο προβλημα ότι το animation επανεκκίνησης αντικαταστάθηκε από ένα άλλο που είναι σχετικά μάπα.

Το έψαξα λίγο και βρήκα διάφορα αρχεία bootanimation.zip. Με τη βοήθεια ενός root explorer τα έβαλα στο φάκελο \data\local.

Κάθε φορά όμως που γίνεται restart, επιμένει να φορτώνει το αρχικό και στο \data\local\ έχει ήδη αντικαταστήσει το δικό μου με εκείνο που είχε η rom στην αρχή, δηλ. τη μάπα.

Αν υπάρχουν σχετικές προτάσεις, ευπρόσδεκτες.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Grand Neo (Plus) (I9060, I9060I)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...