Jump to content

[S5] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπέρα. αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα από τότε που έβαλα λολιποπ. το μικρόφωνό μου, όταν κάνω κλήση ειναι πολύ χαμηλό. ενώ το ίδιο δεν συμβαίνει όταν βάζω ανοιχτή ακρόαση, ή κάνω ηχογράφηση, ή βίντεο.

 

έκανα factory reset, και με το που ξεκίνησε το τηλ, το μικρόφωνο δούλευε οκ. αλλά μόλις έκανα Update τα apps της google Και χωρίς να προσθέσω το οτιδήποτε άλλο, δημιουργήθηκε πάλι το ίδιο πρόβλημα.

 

καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει; ή πως μπορώ να το διορθώσω;

 

αν κάτι τέτοιο δεν ειναι εφικτό, μπορείτε να μου υποδείξετε έναν αναλυτικό οδηγό, πως να κάνω downgrade?

 

επίσης υπάρχει εναλλακτικό site, για να κατεβάσω Kitkat? γιατί το sammobile, δεεεν .

 

τελος υπάρχει κάποιος αναλυτικός οδηγός (που να λέει λεπτομέρειες, πχ, αν θέλω ροοτ, πως κάνω ροοτ κτλ) για να περάσω καμιά ελαφρυά custom rom?

 

κατεβασε τον οντιν 3,09 απο εδω, τον εχω ανεβασει dropbox https://www.dropbox.com/s/vsrx4jl3ir30wxe/Odin3_v3.09.zip?dl=0

επειτα κατεβασε αυτην την ρομ http://www.sammobile.com/firmwares/download/45921/G900FXXU1BOD3_G900FOXA1BOD3_BTU/ και καντην αποσυμπιεση. Κανεις επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων απο το μενου ρυθμισεις. Ανοιγεις το κινητο σε download mode, δηλαδη ενω ειναι απενεργοποιημενο πατας ταυτοχρονα volume down + home button + power button. Μετα πατας το κουμπι ενταση πανω που σου λεει να συνεχισεις. Ανοιγεις την εφαρμογη του οντιν που πριν εχεις κανει αποσυμπιεση, κανεις τικ στο ΑΡ και μετα διαλεγεις απο το ΑΡ την ρομ που εχεις κατεβασει απο sammobile. Στα option τσεκαρε να ειναι τικαρισμενα μονο τα autoreboot και F.reset time. Μετα ανοιξε την συσκευη σου στησε την κι αν επιμενει το προβλημα με το ακουστικο τοτε ισως ειναι και θεμα υλικου και χρειαζεται επισκευη στο σερβις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 578
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δεν νομίζω να ειναι θέμα υλικού, γιατί το κινητό παίζει κανονικότατα, πριν κάνω Updates, και μετά από factory reset. εκεί στα Update του google γίνεται η δουλειά. ή κάτι δεν κάθισε καλά κατά την αναβάθμιση, γιατί την έκανα χωρίς factory reset.
Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω να ειναι θέμα υλικού, γιατί το κινητό παίζει κανονικότατα, πριν κάνω Updates, και μετά από factory reset. εκεί στα Update του google γίνεται η δουλειά. ή κάτι δεν κάθισε καλά κατά την αναβάθμιση, γιατί την έκανα χωρίς factory reset.

Κανε φλασαρισμα την ρομ απ την αρχή με οντιν και βλέπεις μετά

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω να ειναι θέμα υλικού, γιατί το κινητό παίζει κανονικότατα, πριν κάνω Updates, και μετά από factory reset. εκεί στα Update του google γίνεται η δουλειά. ή κάτι δεν κάθισε καλά κατά την αναβάθμιση, γιατί την έκανα χωρίς factory reset.

 

Μπορείς να βάλεις κάποια CyanogenMod ROM, η οποία είναι πολύ ελαφριά, αλλά θα χάσεις την εγγύηση.

 

Πάντως εγώ έβαλα CM πριν 20 μέρες και χθες φλάσαρα μια stock και δεν άντεξα παραπάνω από 10 λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Αντιμετωπισα πριν λιγη ωρα το εξης πολυ περιεργο θεμα και θελω καποια βοηθεια. Εβαλα μια custom rom στο κινητο κι επειδη δεν την ηθελα τελικα ειπα να ξανα φλασαρω την στοκ. Την διαδικασια την εχω κανει απειρες φορες τον τελευταιο μηνα, το εκανα οπως καθε φορα. Απλα τωρα οταν ανοιγα το κινητο εβγαζε διαρκως ενα fc και επισης δεν με αφηνε να φλασαρω με οντιν το cf-auto root για να κανω ρουτ. Ετσι μπηκα στο stock recovery κι εκανα απο εκει full wipe. Οταν ανοιξε το κινητο μου ζητησε gmail και τα γνωστα, και μετα μου εβγαζε οτι το κινητο εχει κλειδωσει λογω περιεργου ρεσετ και επρεπε να βαλω samsung account. Με τα πολλα εβαλα το account, αλλα και παλι οταν δοκιμαζω να φλασαρω με οντιν ειτε το cfroot ειτε το twrp 2.8.5.0 μου βγαζει fail. Εχει καποιος ιδεα πως διορθωνεται αυτο; Μπορει να φταιει αυτο που μου λεει οτι κλειδωσε και θελει samsung account? Αν το εχει παθει καποιος και εχει πιθανη λυση, ευπροσδεκτη. Ειναι κριμα να χω γραψει τον Knox και να μην γινεται το root. Ευχαριστω εκ των προτερων για οποιαδηποτε βοηθεια.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Αντιμετωπισα πριν λιγη ωρα το εξης πολυ περιεργο θεμα και θελω καποια βοηθεια. Εβαλα μια custom rom στο κινητο κι επειδη δεν την ηθελα τελικα ειπα να ξανα φλασαρω την στοκ. Την διαδικασια την εχω κανει απειρες φορες τον τελευταιο μηνα, το εκανα οπως καθε φορα. Απλα τωρα οταν ανοιγα το κινητο εβγαζε διαρκως ενα fc και επισης δεν με αφηνε να φλασαρω με οντιν το cf-auto root για να κανω ρουτ. Ετσι μπηκα στο stock recovery κι εκανα απο εκει full wipe. Οταν ανοιξε το κινητο μου ζητησε gmail και τα γνωστα, και μετα μου εβγαζε οτι το κινητο εχει κλειδωσει λογω περιεργου ρεσετ και επρεπε να βαλω samsung account. Με τα πολλα εβαλα το account, αλλα και παλι οταν δοκιμαζω να φλασαρω με οντιν ειτε το cfroot ειτε το twrp 2.8.5.0 μου βγαζει fail. Εχει καποιος ιδεα πως διορθωνεται αυτο; Μπορει να φταιει αυτο που μου λεει οτι κλειδωσε και θελει samsung account? Αν το εχει παθει καποιος και εχει πιθανη λυση, ευπροσδεκτη. Ειναι κριμα να χω γραψει τον Knox και να μην γινεται το root. Ευχαριστω εκ των προτερων για οποιαδηποτε βοηθεια.

 

 

 

εγω λεω να περασεις το phiz recovery και να ξαναφλασαρεις custom.Βαλε την Omega

Aντώνης
Link to comment
Share on other sites

εγω λεω να περασεις το phiz recovery και να ξαναφλασαρεις custom.Βαλε την Omega

Δεν μπορω να φλασαρω τιποτα με odin βγαζει fail. Δοκιμασα και τον phiz αλλα ματαια

Link to comment
Share on other sites

εισαι σιγουρος οτι οι drivers της samsung ειναι περασμενη σωστα?Εγω υποψιαζομαι και το καλωδιακι του usb οτι σου κανει νερα.Δοκίμασε αλλο.Δε πιστευω να επαθε κατι το τηλεφωνο σου.Μια χαρα ειναι
Aντώνης
Link to comment
Share on other sites

εισαι σιγουρος οτι οι drivers της samsung ειναι περασμενη σωστα?Εγω υποψιαζομαι και το καλωδιακι του usb οτι σου κανει νερα.Δοκίμασε αλλο.Δε πιστευω να επαθε κατι το τηλεφωνο σου.Μια χαρα ειναι

Τα εχω κατεβασμενα και αυτα. Τιιιι να πω περιεργο πραγμα

Link to comment
Share on other sites

Εκεινο που μενει να δοκιμασεις ,ειναι αλλη εκδοση του odin,και να δοκιμασεις σε αλλο pc

Ερωτηση!Ποια custom ειχες και δεν σου αρεσε?

Aντώνης
Link to comment
Share on other sites

Εκεινο που μενει να δοκιμασεις ,ειναι αλλη εκδοση του odin,και να δοκιμασεις σε αλλο pc

Ερωτηση!Ποια custom ειχες και δεν σου αρεσε?

Δοκιμασα με αλλον odin παλι τιποτα :p Την xtrestolite εβαλα αλλα ηταν πολυ ''αδεια'' δεν ειχε τιποτα, και γι αυτο την εβγαλα. Μαλλον λαθος απ οτι αποδειχτηκε.

Link to comment
Share on other sites

Ειχε ενα δευτερο ζιπακι μεσα με εναν ξεχωριστο αρομα Installer που μπορουσες να περασεις οτι σου ελειπε.Ειτε ολα ε,ιτε οσες εφαρμογες ηθελες.Κριμα βιαστηκες!Δοκιμασε παντως με αλλο καλωδιο!
Aντώνης
Link to comment
Share on other sites

Ειχε ενα δευτερο ζιπακι μεσα με εναν ξεχωριστο αρομα Installer που μπορουσες να περασεις οτι σου ελειπε.Ειτε ολα ε,ιτε οσες εφαρμογες ηθελες.Κριμα βιαστηκες!Δοκιμασε παντως με αλλο καλωδιο!

Το ζιπακι το αρομα προσπαθησα να φλασαρω και μ εβγαζε ερορ οταν ανοιγε το recovery. Τεσπα θα δοκιμασω καποιες φορες ακομα και βλεπουμε

Link to comment
Share on other sites

Το cf auto root ππυ εβαλες ηταν για lolilop η 4.4.2?κατεβασε παλι την ρομ απο sammobile που ειναι για την χωρα σου και ξαναπερασε την με odin αφου κανεις hard reset πριν και μετα...καποιο αρχειο ειναι κατεστραμενο η ειχε ιο και δεν σε αφηνουν τα anti varus..κανε ενα καθαρο clean instal
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Χθες διάβαζα στο Xda και το ανέφεραν και άλλοι αυτό μετά από εγκατάσταση της xtrestolite. Κάποιοι έλεγαν ότι και φταίει το reactivation lock στο menu security αλλά δεν το πολύ έψαξα
Link to comment
Share on other sites

Χθες διάβαζα στο Xda και το ανέφεραν και άλλοι αυτό μετά από εγκατάσταση της xtrestolite. Κάποιοι έλεγαν ότι και φταίει το reactivation lock στο menu security αλλά δεν το πολύ έψαξα

Ναι κι εγώ το διάβασα εν τέλει, και φτιάχνεται λέει με επιστροφή σε κιτκατ. Είναι ασφαλής η επιστροφή;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε. Έχω περάσει και omega και xtrestolite και phoenix και δεν είχα ποτέ παρόμοιο πρόβλημα. Τελικά κατέληξα σε SlightRom v3.

 

Στη θέση σου θα έκανα εγκατάσταση μέσω Kies και μετά root, custom rom και ότι άλλο σε βολεύει.

 

Κατά την γνώμη μου πιο clean install από το Kies δεν υπάρχει. Και απροβλημάτιστο.

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω στο xda οτι ειναι θεμα που διορθωνεται μονο στην κιτκατ. Εχει γυρισει καποιος απο σας ενδεχομενως σε κιτκατ να ρωτησω πως γινεται;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μπορείτε να μου ανεβάσετε το link για twrp για lollipop και που βάζω το αρχείο στο Odin

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και για ποια rom cyanogenmod or κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μπορείτε να μου ανεβάσετε το link για twrp για lollipop και που βάζω το αρχείο στο Odin

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και για ποια rom cyanogenmod or κάτι άλλο;

 

https://www.dropbox.com/s/6v6fj62rfdzmbsc/openrecovery-twrp-2.8.5.0-gt-klte.tar?dl=0 εδω το twrp. Το βαζεις στην δευτερη επιλογη ΑΡ. πολυ καλη cyanogen λενε την blisspop δοκιμασε την αν θελεις εμπειρια aosp.

Link to comment
Share on other sites

https://www.dropbox.com/s/6v6fj62rfdzmbsc/openrecovery-twrp-2.8.5.0-gt-klte.tar?dl=0 εδω το twrp. Το βαζεις στην δευτερη επιλογη ΑΡ. πολυ καλη cyanogen λενε την blisspop δοκιμασε την αν θελεις εμπειρια aosp.

Ευχαριστώ. Την πέρασα και διάλεξα. Cyanogenmod 12.1. Μια ερώτηση γιατί φορτώνει συνέχεια τις εφαρμογές και δεν ανοίγει αλλά ξανά κάνει την ίδια διαδικασία;

 

Όλα οκ. Έκανα άλλο ένα φακτορυ ρεσετ και έστρωσε.

Edited by stelioz350
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Την πέρασα και διάλεξα. Cyanogenmod 12.1. Μια ερώτηση γιατί φορτώνει συνέχεια τις εφαρμογές και δεν ανοίγει αλλά ξανά κάνει την ίδια διαδικασία;

 

Τι εννοεις ακριβως; Δεν το καταλαβα αυτο

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις ακριβως; Δεν το καταλαβα αυτο

Πώς κάνουμε wipe cache and davlik Και ξανά φορτώνει τις εφαρμογές πριν ανοίξει.. Αυτό

 

Αλλά έχω θέμα σοβαρό τώρα έκανα ρεσταρτ και το κιν Δν κάνει τπτ. Δεν ανοίγει δεν ούτε recovery ούτε download helppp

Link to comment
Share on other sites

Πώς κάνουμε wipe cache and davlik Και ξανά φορτώνει τις εφαρμογές πριν ανοίξει.. Αυτό

 

Αλλά έχω θέμα σοβαρό τώρα έκανα ρεσταρτ και το κιν Δν κάνει τπτ. Δεν ανοίγει δεν ούτε recovery ούτε download helppp

Φλασαρε με οντιν μια στομ ρομ από sammobile

Link to comment
Share on other sites

μήπως υπάρχει καπου αναλυτικός οδηγός για αρχάριους για να βάλουμε κάποια custom rom?

 

γιατί μία που με ενδιαφέρει λέει κάτι για instal gapps, και κάτι τέτοια, που δεν τα κατέχω.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S5] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...