Jump to content

[S5] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Έχω μία απορία. Έχω το SM-G900A της ΑΤ&Τ (πρόσφατα μου το έφεραν ολοκαίνουριο από Αμερική). Διάβασα αυτόν εδώ τον οδηγό. Η απορία μου είναι η εξής. Μπορώ να περάσω το ελληνικό firmware του SM-G900F στο SM-G900A (ώστε να έχω την Ελληνική γλώσσα αλλά και το Lollipop);;;

Κι αν ναι, αυτό θα το κάνω ακολουθώντας πιστά τον παραπάνω οδηγό ή πρέπει να κάνω κάτι ακόμα (όπως να εγκαταστήσω κάποιον άλλο kernel ή κάτι άλλο γενικότερα);;;

Γιατί, αν δεν κάνω λάθος, διάβασα παραπάνω ότι κατεβάζω το firmware ανάλογα με το μοντέλο που έχω. Οπότε, φαντάστηκα ότι στο δικό μου μπορώ να περάσω μόνο του firmware του SM-G900A. Κάνω λάθος;

Και κάτι άλλο. Τι είναι όλα αυτά τα PDA, CSC, BASEBAND, κλπ; Είναι σημαντικές λεπτομέρειες;

 

ΥΓ: Απευθύνεστε σε έναν αρχάριο. :D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 578
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα.

 

Έχω μία απορία. Έχω το SM-G900A της ΑΤ&Τ (πρόσφατα μου το έφεραν ολοκαίνουριο από Αμερική). Διάβασα αυτόν εδώ τον οδηγό. Η απορία μου είναι η εξής. Μπορώ να περάσω το ελληνικό firmware του SM-G900F στο SM-G900A (ώστε να έχω την Ελληνική γλώσσα αλλά και το Lollipop);;;

Κι αν ναι, αυτό θα το κάνω ακολουθώντας πιστά τον παραπάνω οδηγό ή πρέπει να κάνω κάτι ακόμα (όπως να εγκαταστήσω κάποιον άλλο kernel ή κάτι άλλο γενικότερα);;;

Γιατί, αν δεν κάνω λάθος, διάβασα παραπάνω ότι κατεβάζω το firmware ανάλογα με το μοντέλο που έχω. Οπότε, φαντάστηκα ότι στο δικό μου μπορώ να περάσω μόνο του firmware του SM-G900A. Κάνω λάθος;

Και κάτι άλλο. Τι είναι όλα αυτά τα PDA, CSC, BASEBAND, κλπ; Είναι σημαντικές λεπτομέρειες;

 

ΥΓ: Απευθύνεστε σε έναν αρχάριο. :D

δεν γινεται να βαλεις καποιο αλλο firmware περας των firmware που αναφερονται σε sm-g900a..

το csc ειναι απλα για να αλλαξεις νομιζω! την ''καταγωγη'' του κινητου αλλα αυτο δεν νομιζω να σου δινει την δυνατοτητα να βαλεις και ελληνικα..

εν ολοιγης λιγο δυσκολο για ελληνικα..αλλα περιμενε και καποιος ποιο ψαγμενος να σου πει..

 

ΥΓ. εισαι σιγουρος οτι δεν εχει ελληνικα; εγω εχω το exynos που δεν ειναι ευρωπαικο και εχει ελληνικα

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν έχει τα Ελληνικά.

 

Υπάρχει για τα Samsung μια εφαρμογή που ενεργοποιεί όλες τις γλώσσες που είναι απενεργοποιημένες λόγω CSC. Ψάξτο λίγο, δε θυμάμαι το όνομα, αλλά κάτι μπορεί να γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ειδα οτι παιζει αυτη η ROM για CWM και Knox0x0 (μεσω mobile odin pro) με τα περισσοτερα apps του S6

 

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=59888873&postcount=1061

Galaxy S21 Ultra + Galaxy Watch
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αξιζει να το rooταρω το κινητο;Σκεφτομαι να βαλω την xtrestolite.Υπαρχει ασφαλης τροπος με 0 knox η κανονικος και αντιο εγγυηση;Εχω την lolipop την BOC7 και ειναι ελληνικοτατο το κινητο.:)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αξιζει να το rooταρω το κινητο;Σκεφτομαι να βαλω την xtrestolite.Υπαρχει ασφαλης τροπος με 0 knox η κανονικος και αντιο εγγυηση;Εχω την lolipop την BOC7 και ειναι ελληνικοτατο το κινητο.:)

 

αν ροοταρεις χανεις εγγυηση,δεν υπαρχει τροπος..

εγω δεν θα εβεζα xtrestolite αλλα cm

Link to comment
Share on other sites

αν ροοταρεις χανεις εγγυηση,δεν υπαρχει τροπος..

εγω δεν θα εβεζα xtrestolite αλλα cm

 

Γιατι οχι την xtrestolite;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι οχι την xtrestolite;

 

προσωπικη μου γνωμη,λογω οτι στην cm ειναι ολα mod εννοω ολα αλλαγμενα ενω στην xtrestolite ολο το σκινηκο μοιαζει ακομα με touchwiz πραγμα το οποιο απεχθανομαι.

για του λογου το αληθες εχω δοκιμασει μονο cm και aosp

Link to comment
Share on other sites

αν ροοταρεις χανεις εγγυηση,δεν υπαρχει τροπος..

εγω δεν θα εβεζα xtrestolite αλλα cm

 

Root με διατήρηση εγγύησης είναι δυνατό. Στην υπογραφή μου υπάρχει ο οδηγός.

Οποιαδήποτε ROM που φλασάρει kernel άλλο από αυτούς της Samsung ρίχνει το διακόπτη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα .μπορεί κάποιος να με βοηθήσει και να με βοηθήσει στο να βάλω κάποια ρομ όπως cm αλλά θέλω να είναι stable .κάποιο λινκ? Ευχαριστώ. Επειδή έχω να ασχοληθώ από το s2 με custom roms.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα .μπορεί κάποιος να με βοηθήσει και να με βοηθήσει στο να βάλω κάποια ρομ όπως cm αλλά θέλω να είναι stable .κάποιο λινκ? Ευχαριστώ. Επειδή έχω να ασχοληθώ από το s2 με custom roms.

Αν θέλεις την μαμά ρομ χωρίς την περιττή σαβούρα βάλε xtrestolite http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2732110 . Αν θέλεις μια με παραμετροποιηση βάλε την Alliance http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2716535

Edited by panos_27
Link to comment
Share on other sites

Από διάρκεια μπαταρίας Πώς είναι? Δεν θέλω μαμά. θα Ήθελα να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό .

Ίδια με την μαμά είναι η Alliance όσον αφορά την μπαταρία. Δεν θα δεις μεγάλες διαφορές, πάνω κάτω ίδια νουμερα

Link to comment
Share on other sites

Από διάρκεια μπαταρίας Πώς είναι? Δεν θέλω μαμά. θα Ήθελα να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό .

Αμα βαλεις cm, χανεις σενσορα δαχτυλου, αν τον χρησιμοποιείς, διάφορες ευκολίες της σαμσουνγκ για σύνδεση με σμαρτ tv, εκτυπωτές κλπ πανε περιπατο. Η μπαταρία το συζητάμε αν θα δεις καμια βελτίωση, αυτόματες φωτεινότητες και +-5 ευκολιες της Samsung δε θα έχεις (το +-5 εννοω αλλα και η αυτόματη φωτεινότητα κατα τη γνώμη μου δε δουλευει το ιδιο καλα.) κλπ. Οταν μια ρομ ειναι 1000 mb, και μια αλλη 300, προφανώς λείπουν πολλα πράγματα που το πιθανότερο θα σου λείπει καποιο. Ενω και η μπαταρία δεν είναι καλύτερη σε σχεση με καποια στηριγμενη στην επίσημη της Samsung και εχει αφαιρεθεί το bloatware της Samsung.

Δοκιμασε τη ομως να δεις μονος σου. Στην αρχη θα σ αρεσει αλλα μαλλον σε light στηριγμενη στην επίσημη της Samsung σαν αυτες που προτείνει ο φιλος παραπάνω θα καταλήξεις.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το s5 πριν 7 μερες με lollipop και αντιμετωπίζω αρκετές φορές πρόβλημα με την κάμερα. Δεν ανοίγει αν δεν κάνω επανεκκίνηση στο τηλέφωνο. Τι να κάνω; το έχετε συναντήσει και εσείς;
Link to comment
Share on other sites

Πήρα το s5 πριν 7 μερες με lollipop και αντιμετωπίζω αρκετές φορές πρόβλημα με την κάμερα. Δεν ανοίγει αν δεν κάνω επανεκκίνηση στο τηλέφωνο. Τι να κάνω; το έχετε συναντήσει και εσείς;

Και κάτι ακόμη. Επειδή είναι γερμανικό branded της Vodafone θέλω να περασω άλλο firmware 5.0

Ποιας χώρας και που βάζω το αρχείο στο Odin

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμη. Επειδή είναι γερμανικό branded της Vodafone θέλω να περασω άλλο firmware 5.0

Ποιας χώρας και που βάζω το αρχείο στο Odin

 

Διαβαζεις εδω : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=412759 θα σου προτεινα Αγγλικη BTU.

Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

Διαβαζεις εδω : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=412759 θα σου προτεινα Αγγλικη BTU.

Οκ. Την πέρασα btu έφυγε και σαβούρα της Vodafone. Υπομονή 1 μήνα να δω ότι δουλεύει καλά το κιν κ μετα έχει root k custom

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, προσωπικά όταν το αγόρασα έβαλα την ALXNDR, η οποία ήταν τέρμα debloated, όμως όταν έβαλα CM είδα πραγματικά τι εστί S5. Μηδενικό κόλλημα και η μπαταρία μου βγάζει άνετα μια μέρα με υπόλοιπο 20% στο τέλος. Βέβαια υπάρχουν πολλές CM12, οπότε προτείνω τη BlissPop, που αναβαθμίζεται συνεχώς.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S5] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...