Jump to content

Xiaomi Redmi / Hongmi 1s


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα.

Επειδη εφαγα αρκετη ωρα με το θεμα update μεσω mirecovery σας παραθετω τα εξης.

Καταρχην ειχα multi root απο to2c. Χωρις updater σαν app μεσα στο κινητο (το βγαζουν οπως λεω και πιο πανω), αρα αλλος τροπος mirecovery.

Κατεβαζω την 3.8 απο miui.gr κανω rename στο αρχειο σε update.zip 'υποχρεωτικα' το βαζω σε μια sd αδεια και ημουν ετοιμος.

Volume up και power, μπαινει στο mirecovery επιλεγω Αγγλικα και ξεκιναω.

Παω wipe και reset και κανω ολα τα wipe και τα delete. Ολα μια χαρα. Παω να κανω update και ερχεται ενα ωραιο μηνυμα can't find update.zip. please rename μπλα μπλα.

Αρχησαμε λεω, αλλαζω καρτες αλλαζω μεγεθοι αλλαχω classεις τιποτα. Μετα απο ενα reboot ξαναπερασε την ρομ των Κινεζων αυτη που μου ειχε ερθει.

Παμε για διαβασμα λεω. στο νετ λοιπον και επειτα απο πολυ ψαξιμο ελεγε ενας βαλτε το update.zip ενω εχετε την καρτα στο κινητο και οχι βγαζοντας την και τοποθετωντας την μεσω adapter στον υπολογιστη. Αυτο και εκανα λοιπον και επαιξε αλλα πως. Δεν κανεις καθολου wipe και delete. Αν τα κανεις παλι δεν βρισκει το αρχειο στην καρτα ενω αυτο υπαρχει κανονικα.

ειπαμε λοιπον περναμε ενω το κινητο παιζει το αρχειο στην SD. Ξεκιναμε mirecovery και κατευθειαν install update. Μετα αν θελετε κανετε wipe γιατι εχειπερασει την νεα.

Αυτον τον οδηγο επειτα δεν θα τον χρειαστειτε γιατι υπαρχει το updater μεσα στο κινητο που κανειτην ζωη σας πιο ευκολη.

Προφανως για ολα τα παραπανω φταει το mirecovery, αλλα λιγο μας ενδιαφερει εφοσον βρηκαμε λυση.

 

Καλησπέρα σε όλους

Προσπαθώ να κάνω αυτά που περιγράφει ο chalk αλλά κάτι δεν πάει καλά και μου εμφανίζει πάντα can't find update.zip , έχει κανείς καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει ? έχω παραγγέλλει και εγώ από toc2 multi.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βάλε το αρχείο στην εσωτερική μνήμη του κινητού. Κάνε πρωτα απ ευθείας update αφού βρει το αρχείο και μετα τα wipe.
O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Βάλε το αρχείο στην εσωτερική μνήμη του κινητού. Κάνε πρωτα απ ευθείας update αφού βρει το αρχείο και μετα τα wipe.

 

Ωραία φιλε ευχαριστώ. Το έβαλα στην εσωτερική και όλα καλά μόνο που δεν έκανα τα wipe (κυρίως γιατί δεν ξέρω τι ακριβώς να κάνω) χρειάζονται ??

Edited by Gooner
Link to comment
Share on other sites

Βάλε το αρχείο στην εσωτερική μνήμη του κινητού. Κάνε πρωτα απ ευθείας update αφού βρει το αρχείο και μετα τα wipe.

 

Να κανω και εγω το ιδιο που θελω να παω απο την 3.9 στην 3.15;

Να κανω και πως τα λετε wipe cache κλπ η απλα να περασω τη ρομ;

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Να κανω και εγω το ιδιο που θελω να παω απο την 3.9 στην 3.15;

Να κανω και πως τα λετε wipe cache κλπ η απλα να περασω τη ρομ;

 

Με το wipe/reset καθαριζεις τελειως το κινητο. Πρεπει να τα ξαναπερασεις ολα απο την αρχη. Account-επαφες, εφαρμογες , ρυθμισεις.

Καλο ειναι ολες τις ρομ ειδικα αυτες που ειναι με σοβαρες αλλαγες να τις περναμε και μετα να κανουμε wipe reset παντου.

Τωρα αν οι διαφορες μεταξυ των ρομ ειναι αμελητέες δεν υπαρχει λογος wipe.

 

Εβαλα την 29 . δεν βλεπω κατι ακομα να μου κανει εντυπωση. τα διαθεσιμα Mb εχουν παει στα 350. Περιμενω να δω την μπαταρια.

+3 εικονιδια απο την xiaomi για ασχετες λειτουργιες

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

καλημερα εχει δοκιμασει κανενας την "ROEHSOFT RAM-EXPANDER (SWAP)" που προσθετει ραμ μεσω της καρτας Sd ? κανει δουλεια ξερετε?
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα την 29 . δεν βλεπω κατι ακομα να μου κανει εντυπωση. τα διαθεσιμα Mb εχουν παει στα 350. Περιμενω να δω την μπαταρια.

+3 εικονιδια απο την xiaomi για ασχετες λειτουργιες

 

Δεν θα δεις διαφορα στην μπαταρια, ετσι οπως το βλεπω εγω. Το να κλεινουν οι εφαρμογες στα ξεκουδουνα εχει σταματησει ή μειωθει στο ελαχιστο. Τελος λοιπον τα football clubs :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα δεις διαφορα στην μπαταρια, ετσι οπως το βλεπω εγω. Το να κλεινουν οι εφαρμογες στα ξεκουδουνα εχει σταματησει ή μειωθει στο ελαχιστο. Τελος λοιπον τα football clubs :p

 

H multi δεν ειχε ποτε FC . τουλαχιστον οσες εχω βαλει εγω. Fc παρουσιαζαν οι Ελληνικες.

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Αρα θα την περασω ετσι σκετα

Που βλεπετε τα εναπομειναντα MB?

 

Παρατεταμένα το home κανεις εκκαθάριση και σου το γράφει αμέσως μετά.

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Παρατεταμένα το home κανεις εκκαθάριση και σου το γράφει αμέσως μετά.

 

Ευχαριστω

 

276 διαθεσιμα με ελαχιστες εφαρμογες;

15 ελευθερα

 

Τι παιζει ;

 

Ειναι νορμαλ;

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω

 

276 διαθεσιμα με ελαχιστες εφαρμογες;

15 ελευθερα

 

Τι παιζει ;

 

Ειναι νορμαλ;

 

Μετα την εκκαθαριση δλδ το κλεισιμο των ανοιχτων εφαρμογων 15? 'η 276.

Αν ειδες 276 καλα ειναι.

Και με την νεα εκδοση καμια διαφορα δεν βλεπω στα θεματα που απασχολουν

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι χωρις σιμ

Κατεβασα 3 εφαρμογες

Flipboard , chrome browser , tune in radio

Δεν ανοιγει καμμια

Και δειχνει ενα τετραγωνακι με την εγκατασταση οτι δεν υπαρχει προσβαση λογω WLAN η καρι παρομοιο . Ολα τα αλλα τα ηδη υπαρχοντα δουλευουν κανονικα

 

Πρεπει να κανω κατι

Η

Εχω κανει καμμια π@π@ρια ;

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

H multi δεν ειχε ποτε FC . τουλαχιστον οσες εχω βαλει εγω. Fc παρουσιαζαν οι Ελληνικες.

 

Μόνο η ελληνική 3.10 μου παρουσίασε ελαχιστοποιηση εφαρμογών. Όλες οι υπόλοιπες μου λειτουργούν ρολόι χωρίς κανένα "fc" και έχω περίπου 65 εγκατεστημενες εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Στο launcher της miui έχει βρει κάποιος φίλος τρόπο να έχουμε άπειρη κύλιση των εικονιδίων της αρχικής οθόνης (όπως γίνεται στο nova ας πούμε);

Με το nova που εγκατέστησα λύνω το παραπάνω αλλά θα προτιμούσα να γίνεται αυτό στον miui.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι χωρις σιμ

Κατεβασα 3 εφαρμογες

Flipboard , chrome browser , tune in radio

Δεν ανοιγει καμμια

Και δειχνει ενα τετραγωνακι με την εγκατασταση οτι δεν υπαρχει προσβαση λογω WLAN η καρι παρομοιο . Ολα τα αλλα τα ηδη υπαρχοντα δουλευουν κανονικα

 

Πρεπει να κανω κατι

Η

Εχω κανει καμμια π@π@ρια ;

 

Ανοιγουν

Συνδεση στο νετ δεν κανουν

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δύσκολο μην τρομάζεις

1. κατεβάζεις την τελευταία official rom http://en.miui.com/download-226.html

2. ονομάζεις το αρχείο σε update.zip

3. περνάς το αρχείο στην εσωτερική sd του τηλεφώνου

4. κλείνεις το τηλέφωνο

5. κρατώντας το + volume κουμπί πατάς το power και τα κρατάς μεχρι να εμφανιστεί ένα μενού με τρεις επιλογές.

Οι δυο πρώτες είναι κινέζικα η τρίτη είναι αγγλικά.Πρέπει να πατήσεις στο English.Με τα κουμπιά της ρύθμισης έντασης (πανω + , κατω - ) επιλέγεις το English και πατάς το power που δουλεύει σαν κουμπί OK.

6. Πας εκεί που λέει install update zip to system και πατάς οκ , σε ρωτάει να επιβεβαιώσεις το βήμα και πατάς πάλι οκ

7. Περιμένεις να κάνει το update , reboot και καλώς όρισες στην νέα σου ρομ

 

Τώρα θα εμφανιστεί στο μενού και ο επίσημος updater όπου θα μπορείς να κάνεις update από εκεί τις μελλοντικές rom

.

 

Επιτελους καπου στην 43 σελιδα το βρηκα:!:

Θα βαλω το βραδυ την 3.15 (απο την 3.9)

Αφου δεν εχω updater

Περα απο το install να κανω και wipe cache , wipe data

Η να τα αφησω ησυχα;

 

Και μετα απο ο,τι καταλαβα παιρνεις τις αναβαθμισεις απο την εφαρμογη ΟΤΑ που κατεβασα απο το play store

........

 

Επισης λετε ρουτ με superuser η miui path

Αφου υποτιθεται πως θα ειμαι ρουτ με την 3.15

Ποια η διαφορα

 

Ξερει κανεις;

Εχω ψιλοσκαλωσει

 

Θενκς εκ των προτερων

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

 

Επισης λετε ρουτ με superuser η miui path

Αφου υποτιθεται πως θα ειμαι ρουτ με την 3.15

Εισαι root με Miui. Στην αρχη σου εδιναν την δυνατοτητα να επιλεξεις με πιο τροπο θελεις να εισαι root.

Τωρα το δινουν ετσι κι αλλιως απο την αρχη με miui και δεν υπαρχει λογος να 'σπανε' το κεφαλι τους για το superuser.

Ποια η διαφορα

Ως αναφορα τα permissions καμια.

Ξερει κανεις;

Εχω ψιλοσκαλωσει

 

Θενκς εκ των προτερων

 

αυτα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Αρα την περναω οπως την προηγουμενη

Με τα γνωστα ως τωρα βηματα

 

Κανεις δεν περασε manualy την 3.15;

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Το μεσημέρι πέρασα την 3.15

Κατέβασα τη Ρομ απο το miui.gr μετονομασία σε update.zip αποθήκευση στη εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου

Άνοιγμα mirecovery με power και volume+ update και σε δέκα λεπτα έτοιμος

Να πω οτι έκανα μονο το wipe cashe γιατί βαριομουν τη διαδικασία να ξαναστηνω το κινητό και δεν έχω προβλήματα προς το παρών

Είδα μέχρι και 385m ελευθερη μνήμη και στο antutu έβγαλε 21887

Link to comment
Share on other sites

Το μεσημέρι πέρασα την 3.15

Κατέβασα τη Ρομ απο το miui.gr μετονομασία σε update.zip αποθήκευση στη εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου

Άνοιγμα mirecovery με power και volume+ update και σε δέκα λεπτα έτοιμος

Να πω οτι έκανα μονο το wipe cashe γιατί βαριομουν τη διαδικασία να ξαναστηνω το κινητό και δεν έχω προβλήματα προς το παρών

Είδα μέχρι και 385m ελευθερη μνήμη και στο antutu έβγαλε 21887

 

επιτελους

θα το κανω το βραδυ

και θα αναφερω

 

εισαι και ρουτ?

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Το μεσημέρι πέρασα την 3.15

Κατέβασα τη Ρομ απο το miui.gr μετονομασία σε update.zip αποθήκευση στη εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου

Άνοιγμα mirecovery με power και volume+ update και σε δέκα λεπτα έτοιμος

 

Ακριβως το ιδιο εκανα και εγω !

τωρα εχουμε και updater και OTA updater !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...