Jump to content

Xiaomi Redmi / Hongmi 1s


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Περίπου δύο ώρες κάνει να φορτίσει από 10% σε 100%

 

 

Μπορεί να μου απαντήσει κάποιος που έχει την ελληνική ρομ(miui.gr) αν δουλεύει το supersu και αν το rootchecker βγάζει το τηλ ότι είναι Root?

Edited by nassosp
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

* Μόνο το απλό Hongmi έχει Corning Gorilla Glass 2!!(Το μεγαλύτερο πλεονέκτημα της απλής έκδοσης και ίσως ο μεγαλύτερος λόγος που έχουν σχεδόν την ίδια τιμή.

 

 

Μουφα Gorilla Glass εχει , εμενα στη 2η πτωση απο χαμηλο σημειο κιολας εγινε ολο το τζαμι κομματια !

Monkey Glass εχει

Xiaomi 13 Lite 8/256, Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Περίπου δύο ώρες κάνει να φορτίσει από 10% σε 100%

 

 

Μπορεί να μου απαντήσει κάποιος που έχει την ελληνική ρομ(miui.gr) αν δουλεύει το supersu και αν το rootchecker βγάζει το τηλ ότι είναι Root?

 

Nαι αλλά πρέπει να το αφήσεις δώδεκα ώρες η κάτι τέτοιο, η δεν ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

Nαι αλλά πρέπει να το αφήσεις δώδεκα ώρες η κάτι τέτοιο, η δεν ισχύει;

 

Δεν ισχύει

http:// http://techblog.gr/mobile/4-myths-about-batteries-425222/

Link to comment
Share on other sites

Περίπου δύο ώρες κάνει να φορτίσει από 10% σε 100%

 

 

Μπορεί να μου απαντήσει κάποιος που έχει την ελληνική ρομ(miui.gr) αν δουλεύει το supersu και αν το rootchecker βγάζει το τηλ ότι είναι Root?

 

Στις miui rom δεν χρειαζεσαι το supersu γιατι εχουν το permissions,ισως αυτο να σου δημιουργει προβλημα.

Αλλες εφαρμογες οπως ο root explorer δουλευουν;

Link to comment
Share on other sites

και πανω που πηγαινα να το παραγγειλω μου ειπε ενας να μην το παρω γιατι λεει εχει πολυ ευαισθητο digitizer και με την παραμικρη πτωση γινεται κομματια.... ισχυει κατι τετοιο??? επισης προγραμματα gps λειτουργουν κανονικα λογω 2 sims? και τελος οι εφαρμογες αποθηκευονται στην καρτα μνημης? αυτες ειναι οι τελευταιες αποριες μου και το παιρνω... Edited by akis8607
Link to comment
Share on other sites

Στις miui rom δεν χρειαζεσαι το supersu γιατι εχουν το permissions,ισως αυτο να σου δημιουργει προβλημα.

Αλλες εφαρμογες οπως ο root explorer δουλευουν;

Όχι

 

[ATTACH]45567[/ATTACH]

 

Φοβάμαι ότι από την Άγγλο κινεζική ρομ που είχα ΔΕΝ έπρεπε να κάνω απλά update την ελληνική αλλά να κάνω πρώτα wipe data και μετά install σαν update zip .

Link to comment
Share on other sites

Αν την εκανες απλα update τοτε και γω πιστευω πως αυτο φταιει.

Κρατησε αυτη που εχεις ενα backup και περασε την ελληνικη απο την αρχη.

 

Αυτό σκέφτομαι και εγώ. Μόλις βρω λίγο χρόνο θα το κάνω.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για να περάσεις ρομ χρειάζεται να αγοράσεις όπωσδηποτε εξωτερική sd κάρτα;

 

Οχι απαραιτητα,αν κανεις απλα update μπορεις να την περασεις στην ερωτερικη μνημη,

αν κανεις full wipe μπορεις επειτα να περασεις το αρχειο μεσω adb,αλλα για μεγαλητερη ευκολια καλο ειναι να εχεις μια.

Link to comment
Share on other sites

και πανω που πηγαινα να το παραγγειλω μου ειπε ενας να μην το παρω γιατι λεει εχει πολυ ευαισθητο digitizer και με την παραμικρη πτωση γινεται κομματια.... ισχυει κατι τετοιο??? επισης προγραμματα gps λειτουργουν κανονικα λογω 2 sims? και τελος οι εφαρμογες αποθηκευονται στην καρτα μνημης? αυτες ειναι οι τελευταιες αποριες μου και το παιρνω...

 

καποιος για να το παραγγειλω? αν μπορειτε να μου απαντησετε σε ολες τις ερωτησεις. ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

και πανω που πηγαινα να το παραγγειλω μου ειπε ενας να μην το παρω γιατι λεει εχει πολυ ευαισθητο digitizer και με την παραμικρη πτωση γινεται κομματια.... ισχυει κατι τετοιο??? επισης προγραμματα gps λειτουργουν κανονικα λογω 2 sims? και τελος οι εφαρμογες αποθηκευονται στην καρτα μνημης? αυτες ειναι οι τελευταιες αποριες μου και το παιρνω...

 

Αν είναι ευαίσθητο το digiter δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος να σου απαντήσει, αφού δεν μας έχει πέσει (μακριά απο μας). Πάρε θήκη και είσαι οκ!

 

Το GPS είναι άψογο.

 

Η εφαρμογές νομίζω δεν πάνε στην sd. Λογικά θα υπάρξει σύντομα κάποια μέθοδος, οπως υπάρχει και στο hongmi με ΜΤΚ. Άλλωστε αυτό το μοντέλο έχει 8Gb rom, οπότε υπάρχει περισσότερος χώρος για εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση!!! να το παραγκειλω με τη multilanguage εκδοση? τα ελληνικα ειναι οκ? θα εχω και στα μηνυματα κανονικα ελληνικα με τη stock εφαρμογη?
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση!!! να το παραγκειλω με τη multilanguage εκδοση? τα ελληνικα ειναι οκ? θα εχω και στα μηνυματα κανονικα ελληνικα με τη stock εφαρμογη?

 

Με οποία και να το πάρεις, σε ένα λεπτό έχεις περάσει την ελληνική που είναι άψογα μεταφρασμένη.

 

Ναι για τα μηνύματα.

 

Με το καλό να το πάρεις!

Link to comment
Share on other sites

Μουφα Gorilla Glass εχει , εμενα στη 2η πτωση απο χαμηλο σημειο κιολας εγινε ολο το τζαμι κομματια !

Monkey Glass εχει

Και φαντασου mafia οτι έχουμε πει καμια 40ρια φορες οτι δεν ειχε ουτε έχει gorilla. Επίσης είμαι διαθέσιμος να μου φέρεις μια gorilla οθόνη να στην κάνω κομμάτια ευκολα.

 

και πανω που πηγαινα να το παραγγειλω μου ειπε ενας να μην το παρω γιατι λεει εχει πολυ ευαισθητο digitizer και με την παραμικρη πτωση γινεται κομματια.... ισχυει κατι τετοιο??? επισης προγραμματα gps λειτουργουν κανονικα λογω 2 sims? και τελος οι εφαρμογες αποθηκευονται στην καρτα μνημης? αυτες ειναι οι τελευταιες αποριες μου και το παιρνω...

Αν φανταστεις οτι πολυ λιγα κινητα εχουν επισημα gorilla και ολα τα αλλα εχουν συμβατική. Αν νομίζεις οτι θα παίζεις μπάλα με το κινητό πάρε caterpillar. Το GPS είναι πολύ γρήγορο Η μνήμη είναι κοινη για τις εεφαρμογές και για τα αρχεια.

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Ρε τι κολλημα εχετε φαει με το gorilla,εχω δει gorilla3 να σπαει απο πτωση 40-50 εκατοστων,και'γω που παραγγειλα το coolpad που εχει gorilla για να εχω το κεφαλι μου υσηχο αγορασα και ενα screen protector απο tempered glass 5-6 ευρω,αυτο ειναι ,δινεις ενα ταληρο και αντι να σπασει η οθονη σπαει το πραστατευτικο και χανεις το ταληρο!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,ποστάρω τα παρακάτω στο παρόν thread,(Αν κάποιος διαχειριστής το θεωρήσει λάθος μου,ας το σβύσει).επειδή γράφουμε πολλοί και ίσως κάποιοι το βρουν ενδιαφέρον.

Μου ήρθε ενημερωτικό mail απο το Pandawill με τίτλο "Limited stock",προσφορά για το τυχάρπαστο Mlais MX59,με 2Gb ram,32Gb rom,5'' full HD οθόνη,στα 132,99$(101 ευρώ περίπου).

http://www.pandawill.com/mlais-mx59-smartphone-mtk6589t-2g-32g-50-inch-ips-fhd-screen-android-42-golden-p89553.html?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=2014-05-29

 

Το merimobiles το έχει 249$!!!

http://www.merimobiles.com/mlais-mx59-5-0-inch-dualsim-smartphone_p/meri7864.htm

 

Ένα βιντεάκι:

Tο παρήγγειλα και αυτό και ο Θεός βοηθος...

Άνοιξα και ένα thread εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5420367#post5420367

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επειτα απο 2 μέρες εμπειρίας με το τηλέφωνο και μεγαλης χρήσης του σας παραθέτω τα εξης αρνητικα δλδ μονο ενα και ονομαζεται μπαταρία. Εύχομαι τα παιδιά (ελληνικο miui) να κανουν καλύτερη διαχείριση λειτουργικού γιατί αυτό είναι που φταίει .τρώει πολύ μνήμη χωρις λογο. Σας αναφέρω βέβαια οτι σχεδόν δεν το αφήνω απο το χερι μου με μόνιμα ανοιχτό WiFi 3g αρκετά τηλ και μηνύματα. Επίσης το ακουστικο στο τερμα σε κλίση όχι ανοιχτή ακροαση τσιτσιριζει ανεπαισθητα αλλά ακόμη το τσεκαρω γιατί δεν το ακούω σε όλες τις κλήσεις. Απο οσο γνωρίζω τι κανει σε ολα τα red rice

 

Δεν βλέπω κάτι άλλο μέχρι στιγμής.

Edited by chalk
O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

πόσο θα ξενερώσω δλδ ;

έχω ένα απλό κινητό κ η μπαταρία κρατάει 3-4 μέρες (24 ωρες τη μερα ανοιχτο), ήλπιζα να κρατάει 48 ωρες το εξυπνο . Πολλα θελω ;

Link to comment
Share on other sites

Με οποία και να το πάρεις, σε ένα λεπτό έχεις περάσει την ελληνική που είναι άψογα μεταφρασμένη.

 

Ναι για τα μηνύματα.

 

Με το καλό να το πάρεις!

 

θα το παρω για ενα φιλο που δεν εχει ιδεα απο android οποτε οπως θα ερθει ετσι θα το αφησει. γι αυτο ρωτησα αν η multilanguage θα εχει κανονικα τα ελληνικα και αν θα εχει και στα μηνυματα.

Link to comment
Share on other sites

πόσο θα ξενερώσω δλδ ;

έχω ένα απλό κινητό κ η μπαταρία κρατάει 3-4 μέρες (24 ωρες τη μερα ανοιχτο), ήλπιζα να κρατάει 48 ωρες το εξυπνο . Πολλα θελω ;

 

Καλώς ήρθες στον κοσμο των smartphone. Που δινοπαθουν να περάσουν την 1 μέρα αυτονομιας

O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Στο miui.gr διάβασα ότι στο επόμενο update δεν θα υπάρχει το supersu διότι ευθύνεται για κάποια προβλήματα όπως το root(που έχω εγω), ότι κάποιες εφαρμογές ξαφνικά κλείνουν...

Για να δούμε...

 

Και κάτι Άλλο : κάποιος είχε γράψει ότι δεν έβρισκε το τηλ το αρχείο επαφών από την κάρτα sd που είχε για να το περασει. Προσωπικά το δοκίμασα και δούλεψε άψογα. Και εξαγωγή έκανε επαφων και εισαγωγή αρχείου.

Edited by nassosp
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία του είναι το πολύ για μια μέρα (από το πρωΐ-βραδυ).

 

Θέμα με ακουστικό, μικρόφωνο, ομιλία γενικά, ηχείο δεν υφίσταται.

 

Θέμα με το ηχείο υφίσταται. Το έχω και εγώ, το έχουν και άλλοι. Μιλάω για τον ήχο κλήσης. Ακούγεται σιγά. Tα fix που κυκλοφορούν δεν πιάνουν (ακόμα).

 

Λοιπον επειτα απο 2 μέρες εμπειρίας με το τηλέφωνο και μεγαλης χρήσης του σας παραθέτω τα εξης αρνητικα δλδ μονο ενα και ονομαζεται μπαταρία. Εύχομαι τα παιδιά (ελληνικο miui) να κανουν καλύτερη διαχείριση λειτουργικού γιατί αυτό είναι που φταίει .τρώει πολύ μνήμη χωρις λογο. Σας αναφέρω βέβαια οτι σχεδόν δεν το αφήνω απο το χερι μου με μόνιμα ανοιχτό WiFi 3g αρκετά τηλ και μηνύματα. Επίσης το ακουστικο στο τερμα σε κλίση όχι ανοιχτή ακροαση τσιτσιριζει ανεπαισθητα αλλά ακόμη το τσεκαρω γιατί δεν το ακούω σε όλες τις κλήσεις. Απο οσο γνωρίζω τι κανει σε ολα τα red rice

 

Δεν βλέπω κάτι άλλο μέχρι στιγμής.

 

Ίδιες εντυπώσεις και από μένα εκτός από το "τσιτσίρισμα", βέβαια εγώ χρησιμοποιώ μόνιμα bluetooth.

 

Αλλά σίγουρα έχει θέμα διαχείρισης πόρων οι rom.

 

Από αυτονομία πάσχει.

- Κωνσταντίνος -
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...