Jump to content

Ποιο είναι το καλύτερο συμβατό ADSL modem της αγοράς;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 158
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

να κανω και εγω 2-3 ερωτησουλες...

 

1)τη γραμμη dsl τη θελω μονο για 1 PC...υπαρχει λογος να βαλω router αντι για model dsl;;;

2)να παρω USB modem;;;μου ειπαν οτι μπουκαρει αν το φορτωσεις πολυ..

εχω βρει μερικα..αυτα που δινει ο οτε(INTRACOM JETSPEED 520,ALCATEL SPEEDTOUCH USB,ALCATEL SPEEDTOUCH 510 MultiUser) τα ZyXEL Prestige 630 και ενα US Robotics USR9000 USB...τι λετε ρε παιδια;;πανω απο 100euro δυσκολα να δωσω για modem....

 

3)να εχει firewall πανω του;;;εχω ακουσει οτι μερικες φορες εχει προβληματα με τα Ρ2Ρ προγραμματα..

 

 

ευχαριστω προκαταβολικα.. :)

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις ένα PC πάρε router χωρίς ενσωματωμένο switch. Η τιμή τους είναι ελάχιστα μεγαλύτερη από ότι ενός καλού modem και είναι απείρως καλύτερα.

Πχ. ο alcatel 530i κάνει γύρω στα 60 ευρώ και είναι σαφώς καλύτερη αγορά από ένα modem στα 45-50 ευρώ, ενώ ο 510i (ο οποίος δεν είναι modem, μάλλον μπερδεύτηκες) κάνει 80 ευρώ (στο oteshop) και έχει και ενσωματωμένο switch.

Γενικά τα alcatel αξίζουν τα λεφτά τους, αν δε θες να δώσεις πάνω από 100 ευρώ προτίμησέ τα.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εαν πρόκειται για PSTN γραμμή καλά λόγια ακούγονται και για το USR 9105 της US Robotics που υπάρχει στο mg manager. Aλλιώς πάρε το alcatel 530.
Link to comment
Share on other sites

nai..pstn grammh exw....to us robotics akoygetai kalh prosfora...to alcatel to pairnw apo ton ote??

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Nrg (16 Οκτ. 2004 , 15:03)

 

 

Μια ερωτηση,γιατι δεν αλλαξες τη γραμμη σου σε PSTN ετσι ωστε να μη πληρωνεις τα παγια του ISDN?

 

 

1) γιατί σε περίπτωση που κρεμάσει το dsl έχεις καβάτζα isdn σύνδεση και όχι pstn που σέρνεται στον δικό μου υπολογιστή (αυτός ήταν και ο λόγος που έβαλα και την isdn πριν κανά 2 χρόνια)

2) φαντάσου την έξτρα και άσκοπη καθυστέρηση από τον οτε αν ήθελα να υποβαθμίσω και την γραμμή μου... :worry:

anyway αν μπορεί και άλλος ας επιβεβαιώσει ότι με dslam intracom παίζουν μια χαρά τα zyxel...αν και έχω τώρα μεγάλο πρόβλημα με την κάρτα ethernet...(πάω να ανοίξω θέμα στο computing-- ζητάται η βοήθεια όλων μιας και είναι πολύ κουλό το πρόβλημα).. :!:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Nikos_s3 (17 Οκτ. 2004 , 14:45)

 

anyway αν μπορεί και άλλος ας επιβεβαιώσει ότι με dslam intracom παίζουν μια χαρά τα zyxel...αν και έχω τώρα μεγάλο πρόβλημα με την κάρτα ethernet...(πάω να ανοίξω θέμα στο computing-- ζητάται η βοήθεια όλων μιας και είναι πολύ κουλό το πρόβλημα).. :!:

 

 

Παίζουν (συγνώμη που ξέχασα να στο πώ πιο πριν).

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι εχω κανει αιτηση ΟΤΕ για OnDSL 512 αλλα δεν πηρα Modem Απο ΟΤΕ. Αρχικα ελεγα να παρω το D-Link 302G, Αργοτερα,λογω του forum το Zyxel Prestige 625R,(Που δυστυχως δεν βρηκα στο επισημο Site της Zyxel, και λεω να παρω το 650. Πως μπορω να ξερω τι DSLAM υπαρχει στην περιοχη μου? Εχει καποιος να μου προτεινει αλλο Modem-Router ?

---

Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the first one!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αν ψάξεις το thread Θα δεις ότι:

1. οπωσδήποτε πρέπει να πάρεις modem/router (όχι σκέτο modem)

2. αν θες κάτι καλό και φθηνό δες τα alcatel 510/530 (η διαφορά τους είναι το ενσωματωμένο switch του πρώτου), σε μεσαία τιμή και καλύτερο από αυτά είναι το USR 9105 της US Robotics και κορυφαία τα Zyxel Prestige 652R και 652H (δεν εμφανίζουν ποτέ προβλήματα με p2p εφαρμογές, έχουν πάρα πολύ καλό ενσωματωμένο hardware firewall και επιπλέον, το δεύτερο έχει και ενσωματωμένο switch που δεν έχει το R).

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton (17 Οκτ. 2004 , 19:19)

 

Αν ψάξεις το thread Θα δεις ότι:

1. οπωσδήποτε πρέπει να πάρεις modem/router (όχι σκέτο modem)

2. αν θες κάτι καλό και φθηνό δες τα alcatel 510/530 (η διαφορά τους είναι το ενσωματωμένο switch του πρώτου), σε μεσαία τιμή και καλύτερο από αυτά είναι το USR 9105 της US Robotics και κορυφαία τα Zyxel Prestige 652R και 652H (δεν εμφανίζουν ποτέ προβλήματα με p2p εφαρμογές, έχουν πάρα πολύ καλό ενσωματωμένο hardware firewall και επιπλέον, το δεύτερο έχει και ενσωματωμένο switch που δεν έχει το R).

 

 

 

Μαλλον τοτε θα παρω το 652Η αλλα ξερεις απο που μπορω να το αγορασω πχ (e-commerce) για καλες τιμες, στην Λαρισα δεν βρισκεις και πολυ ευκολα ADSL routers..!

---

Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the first one!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το 652Η είναι τέλειο μηχάνημα, αλλά έχεις δει πόσο κάνει;

Παρόλα αυτά τα αξίζει.

Δες την έκδοση για ISDN (δε βρήκα την PSTN):http://www.e-shop.gr/sql/show_per.phtml?id=PER.613654

Επίσης δες και τον 650Η που έχει ότι και ο 652Η με τη διαφορά ότι το firewall μπαίνει με update του firmware και δεν είναι εξίσου κορυφαίο(αλλά ούτε κακό): http://www.e-shop.gr/sql/show_per.phtml?id=PER.613650

 

ΥΓ. Αν ψάξεις λίγο πιο καλά νομίζω ότι θα τα βρεις αρκετά φθηνότερα και τα 2, οι τιμές του e-shop είναι κάπως αρχαίες.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

τρελη η τιμη, δεν λεω, απλα εγω θα βαλω ADSL over PSTN...Ειμαι αναμεσα στο Alcatel JetSpeed 510i και το Zyxel Prestige 652H, αλλα δεν ξερω σιγουρα, το καλυτερο λεω αλλα μετα πανε πολλα euro. Απο provider τι λες? Αξιζει TELLAS?

---

Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the first one!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ας πούμε για το modem πρώτα:

Ο 510i είναι πολύ καλός για τα λεφτά του, έχει και ενσωματωμένο switch. Δες όμως και τον πολύ καλό USR 9105 πριν πας στον 652Η.

Όσο για ISP, θεωρείς ότι η Tellas είναι τόσο καλύτερη από τις άλλες ώστε να δικαιολογεί τα παραπάνω λεφτά;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

http://www.globeone.gr/store/product_info.php?manufacturers_id=45&products_id=1216

 

209 euro. δεν ξερω μηπως το ιδιο κανει και για DSL over PSTN,οπως και πριν στο e-shop?

---

Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the first one!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

246 euro με ΦΠΑ.

 

Πικρα η τιμη

---

Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the first one!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όντως.

Btw, ελπίζω να έχεις διαβάσει όλο το thread από την αρχή.

Θα βρεις πολλά που πρέπει να ξέρεις.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

το εχω διαβασει ολο το forum...

Για παροχεα τι προτεινεις. Απ'οτι το εψαξα θα βαλω Forthnet 12μηνη + 6 μηνες δωρο.,,

---

Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the first one!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος alfa 156 (17 Οκτ. 2004 , 22:11)

 

SpeedStream 5400

 

 

 

το ειδα, λες οτι ειναι καλο εεε. Στην ελλαδα ομως απο που μπορω να το παρω?

---

Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the first one!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

paidia na rwtisw kati?

 

isxyei oti sta wireless modem boroun na sindethoun osoi ipologistes einai entos emveleias kai ipostirizoun wireless? thelw na pw den exoun periorismo mexri 4 pc, swsta?

 

Giati skeftomai anti na travaw ethernet kalwdia pantou mesa sto spiti (einai kai panakriva) na valw ena wireless

 

ti lete aksizei?

'Greed, for lack of a better word... is good!'
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν αρχικα πολλες εταιριες που μπορεις να βρεις οι οποιες εχουν Wireless Routers που ειναι φυσικα και modems. (Βλεπε π.χ. http://www.zyxel.com) προσφερει Wireless Ready ADSL Router (Prestige 652HW). Εγω προσωπικα θα σου προτεινα να παρεις ενα απλο router (ας πουμε το Alcatel 510 που προσφερει ο OTE σε καλη τιμη) και υστερα να βαλεις ενα Wireless Router το οποιο θα συνδεθει με το ADSL Router/Modem. Πολυ πιο αξιοπιστη λυση. Εγω για router προτεινω το D-Link DI-624, για κορυφαιες ταχυτητες. Αλλα μην μενεις εκει, υπαρχει πληθωρα Wireless Router στην αγορα 802.11b και 802.11g. κορυφαιες εταιριες (για μενα)(ΖyXEL, 3COM, Linksys, D-Link...)

 

Τιμες για τα περισσοτερα Wireless μπορεις να βρεις στο

http://www.expansys.com.gr (Με αρκετα εξοδα αποστολης)

http://www.priveshop.gr

---

Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the first one!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Βασικα κατα 90%, δεν θα βρεις router με ενσωματομενο "καλο" Wireless. Αυτα που υπαρχουν τα πιο πολλα δηλαδη ειναι 802.11b χωρις πολλα-πολλα. Αλλα σκεψου και κατι αλλο. Καλυτερα την δουλεια του την κανει ενα πολυμηχανημα π.χ FAX-SCANNER-PRINTER-COPIER ή καποιο εξειδικευμενο.

 

καλη λυση ειναι να βαλεις Router/Modem του ΟΤΕ (Alcatel 510) και σ'αυτο να συνδεσεις ενα Wireless router/Access Point.

 

Εγω παντως ευτο σου προτεινω, για καλυτερες επιδοσεις και πιθανοτατα χαμηλοτερου κοστους.

 

Η επιλογη ειναι δικια σου

---

Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the first one!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...