Jump to content

Jiayu G4S


kostas123pao
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επίσης παρατήρησα ότι όταν αλλάζω τις μπαταρίες, τα ποσοστά χρήσης δεν αλλάζουν αλλά συνεχίζουν από εκεί που ήταν. Σαν να μην άλλαξα μπαταρία. Είναι φυσιολογικό αυτό;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υπηρχε "ιος" στο κινητο.

Το ονομα αυτου...εφαρμογες της Facebook . Και το Facebook και το messenger

To μεν πρωτο οπως μπορει να δει κανεις και στις αξιολογησεις δεν τρεχει σε παρα πολλους...οπως και σε εμενα απο τον αποθηκευτικο χωρο του τηλεφωνου οπου το ειχα. Και ηταν αυτο που προκαλουσε τη προβληματικη αναβαθμιση εφαρμογων στο google play. Με σβησιμο της (και της cache) και επανεγκατασταση στην εσωτερικη μνημη το προβλημα αυτο λυθηκε.

Το μεγα προβλημα ομως με τα SMS λυθηκε διαβαζοντας μια αναφορα καπου οτι φταιει το messenger . Μετα απο 2 μερες δοκιμων ανακαλυψα οτι και αυτο πρεπει να μπει με φρεσκια εγκατασταση στον εσωτερικο αποθηκευτικο χωρο..ειδαλλως δεχομαι πυροβολισμο επαναλαμβανομενων μηνυματων. Ολα αυτα στις καινουριες τελευταιες εκδοσεις των Facebook/Messenger.

Θα ελεγα οτι ολα ειναι οκ τωρα..αλλα επειδη τα εβαλα στον εσωτερικο αποθηκευτικο χωρο εχω μονο 350 ΜΒ σε αυτον και οπως ειχα πει κατω απο 420 ΜΒ δεν μπορω ουτε να βαλω νεα εφαρμογη ουτε να κανω καμια αναβαμθιση υπαρχουσων.

Και ξαναρωταω ..δεν μπορει να γινει κατι με αυτο...με την παροδο των μηνων η αναγκη για ακομα μεγαλυτερου διαθεσιμου χωρου στον εσωτερικο αποθηκευτικο χωρο μεγαλωνε συνεχως. ?

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Τη μαμα ROM δηλαδη android 4.2.2 20140410-165225
Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Με τη miui του batsilos εχω 4.25 γιγα αν θυμάμαι καλά για εφαρμογές και το υπόλοιπο μέχρι τα 16 εσωτερικό χώρο. Αργότερα που θα εχω το τηλέφωνο θα σου βγάλω ενα στιγμιότυπο οθόνης. Με αυτή που έχεις τώρα πόσο χώρο έχεις για εφαρμογές;
Link to comment
Share on other sites

Με τη miui του batsilos εχω 4.25 γιγα αν θυμάμαι καλά για εφαρμογές και το υπόλοιπο μέχρι τα 16 εσωτερικό χώρο...

 

Εγω έχω 3,36GB για εφαρμογες, όχι οτι δεν ειναι αρκετος αλλα με τον καιρο ίσως χρειαστω περισσοτερο..

Yπαρχει καποια λυση για μεγαλυτερο χωρο? Γιατι όπως βλεπω σε καποια αλλα τηλ. (π.χ. DOOGEE DG800) στο needrom όπου τον αυξανουν εως και 6 GB σε εκδοσεις Kitkat..

Galaxy 3 -> Sony Xperia Sola -> Jiayu G4S -> Xiaomi Redmi Note 3 SE
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, να ρωτήσω κάτι αν γνωρίζετε να με βοηθήσετε.

 

Αγόρασα από το to2c μια δεύτερη μπαταρία και μια βάση φόρτισης.

Τα προϊόντα είναι αυτά:

 

http://www.to2c.com/jiayu-g4-g4s-original-battery-deck-charger.html

http://www.to2c.com/jiayu-g4-g4s-g5-g5s-3000mah-replacement-battery.html

 

Με το που ήρθε χθες η μπαταρία την έβαλα στη βάση να φορτίσει. Μόλις άναψε το πράσινο λαμπάκι την έβγαλα, την έβαλα στο κινητό και έβαλα την παλιά μου να φορτίζει.

 

Μόλις άνοιξα το κινητό το ποσοστό της μπαταρίας ήταν στο 89%.

Λέω χαζομάρα θα έκανα, έπρεπε να το αφήσω κι άλλο, μάλλον είναι όπως στο κινητό που το λαμπάκι φόρτισης γίνεται πράσινο μόλις φορτίσει στο 90%.

Άφησα λοιπόν την άλλη μπαταρία να φορτίσει όλη νύχτα και σήμερα το πρωί την πήρα μαζί μου μαζί με τη βάση φόρτισης (κουμπωμένη μέσα)

Την έβαλα τώρα στο κινητό γιατί η άλλη ξεφόρτισε και βλέπω πάλι 89%

Τι παίζει; Φταίει ο φορτιστής; Κάνω κάτι εγώ λάθος; Ή επειδή αλλάζω μπαταρίες μπερδεύεται το κινητό και δείχνει λάθος ποσοστά;

 

Τελικά έγραψα στο to2c από όπου πήρα τα πράγματα και αφού με ρώτησαν αν δοκίμασα με άλλα καλώδια και φορτιστές και πόσες ώρες χρησιμοποίησα τη βάση, τελικά μου είπαν ότι θα μου στείλουν καινούρια. Την παλιά όμως δε μου τη ζήτησαν πίσω... έτσι γίνεται συνήθως;

Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω 3,36GB για εφαρμογες, όχι οτι δεν ειναι αρκετος αλλα με τον καιρο ίσως χρειαστω περισσοτερο..

Yπαρχει καποια λυση για μεγαλυτερο χωρο? Γιατι όπως βλεπω σε καποια αλλα τηλ. (π.χ. DOOGEE DG800) στο needrom όπου τον αυξανουν εως και 6 GB σε εκδοσεις Kitkat..

 

Υπάρχει οδηγός στο xda για να μεγαλώσεις το app partition αλλά προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει, δε χρειάστηκε μέχρι στιγμής. Αν σε ενδιαφέρει ρίξε μια ματιά:

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2455850

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει οδηγός στο xda για να μεγαλώσεις το app partition αλλά προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει, δε χρειάστηκε μέχρι στιγμής. Αν σε ενδιαφέρει ρίξε μια ματιά:

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2455850

 

Ευχαριστω.. δεν ηξερα οτι υπηρχε τετοιος οδηγος.. Θα το δοκιμασω και αν καταφερω κατι θα επιστρεψω με εντυπωσεις και αποτελεσματα.. :)

 

ΕΡΩΤΗΣΗ: Με μια πρωτη ματια που εριξα στον παραπανω οδηγο, χρειαζεται το flashtool για να αυξηθει ο χωρος για τις εφαρμογες. Κανοντας το ωστοσο, μου λεει κατι για "ΡΜΤ..." που αν καταλαβα καλα, δεν φτανει μονο το download απο το flashtool αλλα χρειαζεται και format. Αν το κανω (format δλδ) θα χασω ολα οσα εχω (εκτος απο αυτα στην εξωτερικη καρτα όπου εχω και τα backup απο recovery). Κι εδω ερχεται το ερωτημα μου.. Αν οντως πετυχει το format και αυξηθει ο χωρος σε 8GB που θελω, αν μετα μπω σε recovery και κανω restore προηγουμενο backup που εχω αποθηκευμενο στην εξωτερικη καρτα, θα επανελθουν κανονικα ολα τα δεδομενα μου στο κινητο αλλα και με τον "νεο" εσωτερικο χωρο των 8GB ή θα επανελθει παλι ο εσωτερικος χωρος στα 3,36 GB ??? Και υπαρχει περιπτωση να εχω και αλλο σεναριο πιο δυσαρεστο, δλδ να μην μπορω να κανω restore σε προηγουμενα backup που εχω παρει?

Αν γνωριζει καποιος ας μου δωσει μια απαντηση, γιατι δεν θελω να "στηνω" παλι απο την αρχη το κινητο μου και να χαλασω το στησιμο της ROM BASE που με κοπο μου εφτιαξε ο Batsilos.

Edited by Aeriko
Galaxy 3 -> Sony Xperia Sola -> Jiayu G4S -> Xiaomi Redmi Note 3 SE
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δε μπορώ να σου πω. Εμένα με βοήθησε ο batsilos δηλαδή τι με βοήθησε, αυτός τα έκανε όλα... Εκανε format και πέρασε ξανά τη μάμα Ρομ. Κι εμένα με έδινε το ίδιο μήνυμα. Σημαντικό ήταν να έχεις το scatter file από την original rom. Εννοηται ότι όλα χάθηκαν. Το δύσκολο μου φάνηκε εμένα ότι μετά έπρεπε να ξαναπεράσει το imei. Εκεί το έχασα εντελώς.... Μετά επειδή είχαν αποκατασταθεί τα original partitions μπορούσα να βάλω από twrp οποία Ρομ ήθελα, οπότε υποθέτω ότι μπορώ να βάλω και κάποιο backup.

 

Οτι υπάρχει επικινδυνότητα είναι σίγουρο, εκτός αν είσαι ο batsilos. Ο άνθρωπος ξέρει και τα κάνει με κλειστά μάτια. Αυτό που κάνει είναι σημαντικό για όλους και καλό θα ήταν να τον βοηθάνε κι εμείς όπως μπορούμε. ;-)

 

Εγώ θα του εστελνα μήνυμα να τον ρωτησω στη θέση σου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω.. δεν ηξερα οτι υπηρχε τετοιος οδηγος.. Θα το δοκιμασω και αν καταφερω κατι θα επιστρεψω με εντυπωσεις και αποτελεσματα.. :)

 

ΕΡΩΤΗΣΗ: Με μια πρωτη ματια που εριξα στον παραπανω οδηγο, χρειαζεται το flashtool για να αυξηθει ο χωρος για τις εφαρμογες. Κανοντας το ωστοσο, μου λεει κατι για "ΡΜΤ..." που αν καταλαβα καλα, δεν φτανει μονο το download απο το flashtool αλλα χρειαζεται και format. Αν το κανω (format δλδ) θα χασω ολα οσα εχω (εκτος απο αυτα στην εξωτερικη καρτα όπου εχω και τα backup απο recovery). Κι εδω ερχεται το ερωτημα μου.. Αν οντως πετυχει το format και αυξηθει ο χωρος σε 8GB που θελω, αν μετα μπω σε recovery και κανω restore προηγουμενο backup που εχω αποθηκευμενο στην εξωτερικη καρτα, θα επανελθουν κανονικα ολα τα δεδομενα μου στο κινητο αλλα και με τον "νεο" εσωτερικο χωρο των 8GB ή θα επανελθει παλι ο εσωτερικος χωρος στα 3,36 GB ??? Και υπαρχει περιπτωση να εχω και αλλο σεναριο πιο δυσαρεστο, δλδ να μην μπορω να κανω restore σε προηγουμενα backup που εχω παρει?

 

 

Αν γνωριζει καποιος ας μου δωσει μια απαντηση, γιατι δεν θελω να "στηνω" παλι απο την αρχη το κινητο μου και να χαλασω το στησιμο της ROM BASE που με κοπο μου εφτιαξε ο Batsilos.

θελεις να αλλαξεις partitions και να επαναφερεις απο restore? και πιτα ολοκληρη και σκυλο χορτατο δε γινετε. θα εχεις ενα ωραιοτατο τουβλο. απλα παρε με τιτανιουμ αντιγραφα και μετα κανεις απο εκει επαναφορα εφαρμογων

παιζει να μη μπορει να γινει εγκατασταση της miui μετα. αλλα σε αυτο θα απαντησει ο batsilos καλυτερα

Edited by bandi650
Link to comment
Share on other sites

Ότι backup παρεις με TWRP Η titanium δεν ελέγχει το μέγεθος των partition απλά πέρνει και γράφει τα δεδομένα μέσα. Πρόβλημα υπάρχει όταν μικρύνουν τα partition και δεν χώρανε τα δεδομένα. Έπισης ότι Rom εγκαταστείς με TWRP έχει ακριβώς τις ίδιες ιδιότητες!

ΜΗΝ ακολουθήσεις τον οδηγό , θα τα κάνεις μαντάρα.

Όταν είσαι full πές μου πόσο θές και θα το κάνουμε μαζί!

Batsilos (Bilias aka Fazer-1000)

HTC-HD2 - Inew V3 - Lenovo A3500FL - Jiayu G4s octa

http://www.needrom.com/author/batsilos ---- Οι ROM μου στο Needrom

Link to comment
Share on other sites

Ότι backup παρεις με TWRP Η titanium δεν ελέγχει το μέγεθος των partition απλά πέρνει και γράφει τα δεδομένα μέσα. Πρόβλημα υπάρχει όταν μικρύνουν τα partition και δεν χώρανε τα δεδομένα. Έπισης ότι Rom εγκαταστείς με TWRP έχει ακριβώς τις ίδιες ιδιότητες!

ΜΗΝ ακολουθήσεις τον οδηγό , θα τα κάνεις μαντάρα.

Όταν είσαι full πές μου πόσο θές και θα το κάνουμε μαζί!

 

Εισαι αρχηγος.. θα σου πω αυριο απογευμα ή Σαββατο να το δουμε μαζι (αν μπορεις κι εσυ φυσικα), γιατι σημερα εχω υπηρεσια και τελειωνω αυριο μεσημερι.

 

Φανταζομαι όχι μονο εγω αλλα και υπολοιπα παιδια εδω, περιμενουμε οταν μπορεις και εχεις χρονο, μηπως ασχοληθεις και με lolipop γιατι εκεινη στο needrom παρουσιαζει αρκετα προβληματα.

Galaxy 3 -> Sony Xperia Sola -> Jiayu G4S -> Xiaomi Redmi Note 3 SE
Link to comment
Share on other sites

Μετά τις 6 σήμερα Σαββάτο

Batsilos (Bilias aka Fazer-1000)

HTC-HD2 - Inew V3 - Lenovo A3500FL - Jiayu G4s octa

http://www.needrom.com/author/batsilos ---- Οι ROM μου στο Needrom

Link to comment
Share on other sites

θελεις να αλλαξεις partitions και να επαναφερεις απο restore? και πιτα ολοκληρη και σκυλο χορτατο δε γινετε. θα εχεις ενα ωραιοτατο τουβλο. απλα παρε με τιτανιουμ αντιγραφα και μετα κανεις απο εκει επαναφορα εφαρμογων

παιζει να μη μπορει να γινει εγκατασταση της miui μετα. αλλα σε αυτο θα απαντησει ο batsilos καλυτερα

 

Και ο πίτα χορτάτη και ο σκύλος ολόκληρος! ..... Θα σας τα πεί ο ίδιος!

Batsilos (Bilias aka Fazer-1000)

HTC-HD2 - Inew V3 - Lenovo A3500FL - Jiayu G4s octa

http://www.needrom.com/author/batsilos ---- Οι ROM μου στο Needrom

Link to comment
Share on other sites

Και ΝΑΙ.. με την βοηθεια (βασικα ολη τη δουλεια την εκανε εκεινος μεσω team-viewer κι εγω απλα εβλεπα) του Batsilos εχω πλεον 5,5GB χωρο για εφαρμογες απο 3.36GB που ειχα αρχικα.. Ενα μεγαλο ευχαριστω στον Batsilo που ειχε την υπομονη να φτιαξει και να μου εγκαταστησει κιολας ολες τις αλλαγες που χρειαστηκαν.. Δηλωνω fan του και ετοιμος να τον στηριξω στο οποιο project κανει για το κοινο καλο..

 

Και παλι χιλια ευχαριστω Batsilos.. :)

Galaxy 3 -> Sony Xperia Sola -> Jiayu G4S -> Xiaomi Redmi Note 3 SE
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο παίχτης

Mi Note 3

RedMi Note 4x-RedMi Note 2-Jiayu G4S-

Samsung Galaxy S3 mini

Sony Ericsson W995-Sony Ericsson W810i-Sony Ericsson K750i-

SIEMENS C65-SIEMENS A55-Nokia 3310-Nokia 3210-Motorola International 8700

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
χαιρετε φιλε agmg υπαρχει τροπος να γυρισεις σε οποια sim θες το 3G, παμε στο settings , MORE, 3G service μετα διαλεγεις ποια sim θες να εχει 3G
Nokia 3410(το αδιαλακτο)-->Nokia 3210 classic RIP(νερο) -->Nokia 5800 RIP(φορτηγο)-->Jiayu G4s-->Xiaomi Redmi Note 4X 3/32 lost-stolen?-->Back to Jiayu G4s-->NEXT PLZ...
Link to comment
Share on other sites

χαιρετε φιλε agmg υπαρχει τροπος να γυρισεις σε οποια sim θες το 3G, παμε στο settings , MORE, 3G service μετα διαλεγεις ποια sim θες να εχει 3G

 

Μιλάμε πάντα για την MIUI rom?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδία δε λειτουργει το play store και δε μπορω να κάνω ουτε καινουριο λογαριασμό Google. Λέει αδυναμία σύνδεσης. Μάλλον κάτι πείραξαν οι μικρές.... Εδώ την 4.4.2 official την τελευταια την Οκτωβρίου. Μπορω να την ξαναπερασω απο twrp; μήπως φτιαξει;
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδία δε λειτουργει το play store και δε μπορω να κάνω ουτε καινουριο λογαριασμό Google. Λέει αδυναμία σύνδεσης. Μάλλον κάτι πείραξαν οι μικρές.... Εδώ την 4.4.2 official την τελευταια την Οκτωβρίου. Μπορω να την ξαναπερασω απο twrp; μήπως φτιαξει;

 

Δοκίμασες με επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων; Νομίζω η official θέλει φλασαρισμα με flash tool. Όπως και να έχει πρέπει να κρατήσεις τα αρχεία σου κάπου (π.χ. στον υπολογιστή σου)

 

Πολύ καλή rom βασισμένη στην official είναι και η Custom MG rom από το needrom... Και περνιέται μέσω recovery...

Link to comment
Share on other sites

Μονο κάτι φωτογραφιες έχω στην exsdcard νομιζω δε σβηνονται....

Θα κάνω επαναφορά, άλλα νομιζω παλία την είχα περάσει απο το twrp δε θυμάμαι ρε να πάρει...

Link to comment
Share on other sites

Μονο κάτι φωτογραφιες έχω στην exsdcard νομιζω δε σβηνονται....

Θα κάνω επαναφορά, άλλα νομιζω παλία την είχα περάσει απο το twrp δε θυμάμαι ρε να πάρει...

 

Αν έχεις custom recovery προτείνω τη rom που σου ανέφερα... Καλύτερη από την official, καθαρή και έχει και root. Όσες rom και να δοκιμάσω πάλι σε αυτή καταλήγω. Αλλιώς με flash tool την Chilapos rom... Κι αυτή βασισμένη στην official...

Link to comment
Share on other sites

Την mg με twrp. Πρωτα κάνω wipe all και μετα install from zip;

 

Εγώ προσωπικά κάνω format/wipe τα πάντα (system, data, cache, dalvik cache, internal card) για να μην υπάρχουν υπολείμματα και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Σβήνονται όλα από το τηλέφωνο εκτός της εξωτερικής κάρτας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...