Jump to content

Progressive & Trance


Iann
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Paidia eipa na kano ena trance progressive thema gia na arxisoume na sizitame sovara! (ouou kala..) Ithela na rotiso osoi apo esas pane sto venue an exoune akousei ena tragoudi pou vazei o Tsilichristos pou exei mesa xtypous kardias ....kathos kai ena allo pou miazei me tiesto kai exei ena bouzoukaki-madolino sti mesi prin to skasimo.

Apla zitao ti gnomi sas. Efxaristo!!

Ian

Link to comment
Share on other sites

Μπουζουκάκι και μαντολίνο;;;; :wacko: Σε progressive και trance κομμάτια;;;;; :blink:

ΗΜΑΡΤΟΝ!!!! :lol: :rotfl:

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως. Σε μια φάση που έπαψαν οι καραγκιόζηδες να μιλάνε, ακούστηκε ένα κομμάτι που είχε κάτι παρόμοιους ήχους.

Μέτα που ρώτησα (επειδή θυμόμουν και τη χώρα που περνούσε) άτομο που την είχε γράψει την τελετή, μου είπε πως ήταν το Lethal Industry. Τώρα δεν ξέρω, αλλά όταν το κατέβασα δεν έμοιαζε 100% με αυτό που είχα ακούσει. Who knows... Μπορεί να ήταν bouzouki instrumental mix :p :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ki omos itan madolino se trance komati...kai einai apistefto.Kalitera na to akousete prin krinete arnitika giati mallon tha anatheorisete!! Pados exo na po oti teleftea o tiesto to xei girisei poly sta klasika organa(violia kai mousikes apo simfonikes orxistres), exei prototipisei kanodas remake se poly gnosta komatia klasikis mousikis opos to Adagio for strings(kai tangas) kai to Adagio tou Albinoni.kai enas ixos madolinou (kai sigekrimena me ton tropo pou akougetai kai pezetai) oxi mono den enoxlei, alla kanei to kommati na akougete poly pio melodiko kai melagxoliko. Stin teleti enarksis den to epekse epeidi den ine diko tou , alla sto venue akougetai kathe fora otan pezei o tsilixristos.Opoios paei genika sto venue tha to akousei.

Ian.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Iann (18 Σεπ. 2004 , 15:27)

 

Ki omos itan madolino se trance komati... kai einai apistefto.Kalitera na to akousete prin krinete arnitika giati mallon tha anatheorisete!! Pados exo na po oti teleftea o tiesto to xei girisei poly sta klasika organa(violia kai mousikes apo simfonikes orxistres), exei prototipisei kanodas remake se poly gnosta komatia klasikis mousikis opos to Adagio for strings(kai tangas) kai to Adagio tou Albinoni.kai enas ixos madolinou (kai sigekrimena me ton tropo pou akougetai kai pezetai) oxi mono den enoxlei, alla kanei to kommati na akougete poly pio melodiko kai melagxoliko. Stin teleti enarksis den to epekse epeidi den ine diko tou , alla sto venue akougetai kathe fora otan pezei o tsilixristos.Opoios paei genika sto venue tha to akousei.

Ian.

 

Κάπως έτσι έγινε και παλιότερα στο psychedelic trance από κάποιους τύπους(ονόματα δεν λέμε... :rolleyes: :whistle: ) και ξεφτυλίστηκε εντελώς το θέμα... Και ως εκ θαύματος μέσα από αυτό γεννήθηκε το uplifting!! Με κλαρίνα και ζουρνάδες... :blink: :wacko:

Αυτός είναι ο μόνος λόγος που το λέω γιατί παρακολουθώ το όλο κίνημα από το '96... ;)

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Ξεφτιλίστηκε η trance με τον ερχομό της uplifting θες να πεις; :worry:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkr41 (18 Σεπ. 2004 , 22:48)

 

Ξεφτιλίστηκε η trance με τον ερχομό της uplifting θες να πεις; :worry:

 

Ναι... :rolleyes: Όλη η trance σκηνή! Και ειδικότερα το psychedelic trance :(

Ξεκίνησε από Ισραηλίτες μουσικούς και μεταδόθηκε με μανία προς τους Έλληνες μέσω ενός DJ... :whistle:

Πήγαινε σε ένα Γερμανό ή Άγγλο που ακούει psychedelic ή απλά progressive trance και πες του για uplifting trance... Με τα τσιφτετέλια και τα κλαρίνα να δεις τι θα σου πει για trance... :rolleyes:

Δεν είναι απλά μουσική η trance... Είναι ολόκληρο κίνημα. ;)

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

H uplifting δεν είναι μόνο κλαρίνα και τσιφτετέλια. Ίσως κάποτε να ήταν, αλλά και πάλι δε νομίζω να έγινε όπως τα λες. Μάλλον υπερβάλλεις λίγο.

Πάντα το κάτι νέο ξενίζει στην αρχή και ίσως να μην είναι και τόσο καλό.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Cristina (19 Σεπ. 2004 , 16:18)

 

Το 'progressive' δεν είναι είδος. :)

 

Δηλαδή; :rolleyes: Τι εννοείς; :)

 

Για μένα είναι ένα παρακλάδι της σύγχρονης ηλεκτρονικής μουσικής.

Είτε λέγεται progressive house,είτε progressive trance είτε progressive techno.

Γενικά όμως υπάρχουν πολλές ταμπέλες στη μουσική που το μόνο που κάνουν είναι να μπερδεύουν το κόσμο... :lol: :lol:

 

@gkr41: Φίλε μου δεν είναι κάτι καινούργιο το uplifting... Έχει ξεκινήσει ήδη από το 97-98... Βλέπεις ο κορεσμός της psychedelic σκηνής καθώς και το σκεπτικό της αρπαχτής φέρανε αυτά τα αποτελέσματα.

 

Ίσως όταν βρεθούμε από κοντά σε κάνα meeting να μπορέσουμε να μιλήσουμε για αυτό το φαινόμενο... :) ;) Είναι μεγάαααααααααααλη και πονεμένη ιστορία... :(

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Το 'progressive' είναι style ενός είδους. Αν θέλεις, προσδιορισμός ενός είδους. :)

Δεν είναι 'προνόμιο' της ηλεκτρονικής μουσικής. Progressive μπορεί να είναι οποιοδήποτε είδος.

 

'Progressive Metal', 'Progressive Rock', 'Progressive Jazz', etc .

 

Ο πλησιέστερος μουσικός ορισμός του 'progressive' είναι 'πειραματισμός'. :)


Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Cristina (20 Σεπ. 2004 , 01:24)

 

Ο πλησιέστερος μουσικός ορισμός του 'progressive' είναι 'πειραματισμός'. :)

 

 

Συμφωνώ ότι είναι χαρακτηρισμός.

 

Κάτι σαν το alternative (εναλλακτικό), ;)

δεν θα το έλεγα "πειραματισμό" όμως, κάτι προς το "προχωρημένο" θα το έλεγα :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Cristina (20 Σεπ. 2004 , 01:24)

 

Το 'progressive' είναι style ενός είδους. Αν θέλεις, προσδιορισμός ενός είδους. :)

Δεν είναι 'προνόμιο' της ηλεκτρονικής μουσικής. Progressive μπορεί να είναι οποιοδήποτε είδος.

 

'Progressive Metal', 'Progressive Rock', 'Progressive Jazz', etc .

 

Ο πλησιέστερος μουσικός ορισμός του 'progressive' είναι 'πειραματισμός'. :)

 

Συμφωνώ μαζί σου. Απλώς επειδή μιλάμε για ηλεκτρονική μουσική έτυχε να αναφερθώ μόνο σε αυτήν και όχι γενικότερα. :)

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Agent M (20 Σεπ. 2004 , 01:02)

 

@gkr41: Φίλε μου δεν είναι κάτι καινούργιο το uplifting... Έχει ξεκινήσει ήδη από το 97-98... Βλέπεις ο κορεσμός της psychedelic σκηνής καθώς και το σκεπτικό της αρπαχτής φέρανε αυτά τα αποτελέσματα.

 

Ίσως όταν βρεθούμε από κοντά σε κάνα meeting να μπορέσουμε να μιλήσουμε για αυτό το φαινόμενο... :) ;) Είναι μεγάαααααααααααλη και πονεμένη ιστορία... :(

 

Δεν είπα οτι είναι καινούργιο τώρα. Για εκείνη την εποχή που πρωτοξεκίνησε μιλούσα. ;)

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί ένα νέο είδος είναι απαραίτητα κακό. Ίσα ίσα που ήρθε να τονώσει το ενδιαφέρον της κορεσμένης psychedelic όπως λες.

Όσο για τα λεφτά, πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν τύποι που ξεφτιλίζουν κάθε είδος μουσικής για τέτοια θέματα, πόσο μάλιστα όταν κάτι είναι καινούργιο και όλοι τρέχουν να φάνε. Δεν είναι προνόμια μόνο της uplifting αυτά.

 

Για πες και ονόματα για να ξέρουμε σε ποιούς αναφέρεσε. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkr41 (20 Σεπ. 2004 , 13:01)

 

Δεν είπα οτι είναι καινούργιο τώρα. Για εκείνη την εποχή που πρωτοξεκίνησε μιλούσα. ;)

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί ένα νέο είδος είναι απαραίτητα κακό. Ίσα ίσα που ήρθε να τονώσει το ενδιαφέρον της κορεσμένης psychedelic όπως λες.

Όσο για τα λεφτά, πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν τύποι που ξεφτιλίζουν κάθε είδος μουσικής για τέτοια θέματα, πόσο μάλιστα όταν κάτι είναι καινούργιο και όλοι τρέχουν να φάνε. Δεν είναι προνόμια μόνο της uplifting αυτά.

 

Για πες και ονόματα για να ξέρουμε σε ποιούς αναφέρεσε. :)

 

Τουλάχιστον εμένα δεν μου άρεσε αυτό το είδος... :rolleyes:

Αναιρεί τελείως τον εγκεφαλικό πανικό που προκαλεί το psychedelic με τα samples και τις λούπες από το backround μαζί με το ρυθμό και μένει σε μια γρήγορη μπότα με χαρούμενες μελωδίες από αρμόνιο...

 

Τουλάχιστον εγώ έτσι το βλέπω και γι αυτό δεν μου προκαλεί το ενδιαφέρον. Παλιότερα και εγώ άκουγα uplifting για λίγο καιρό μέχρι που το παράτησα τελείως... Πόσο μάλλον μετά τα έκτροπα στο Amnesia με αστυνομίες,Αλβανούς με drugs κτλ... ;)

Ονόματα δεν θα σου πώ από εδώ... Καταλαβαίνεις το λόγο... ;)

Θα σου πω μέσω πμ.

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Aκριβώς για τον ίδιο λόγο αρέσει σε μένα :p

Ο εγκεφαλικός πανικός με κουράζει προσωπικά και προτιμώ κάτι πιο "χαλαρωτικό", αλλά συνάμα σε ένα γρήγορο tempo. Γι' αυτό είναι ωραία η uplifting. Θέλω να "ταξιδεύω ήρεμα", if you know what i mean :p

 

Πάντως πάει καιρός που έχω να ακούσω πραγματικά καλό κομμάτι. Όλα είναι μια βαρετή τεράστια εισαγωγή, ένα ανέμπνευστο και μότονο loop μετάκι και τέλος άλλο ένα βαρετό outro.

Η καλύτερη περίοδος για μένα ήταν 1999-2001, με Bullet In The Gun 2000, Sandstorm, Toca's Miracle, Komodo, Ressurection, Gouryella κτλ

Αν και δε μπορώ να πω σε ποιό ακριβώς σε ποιό είδος ανήκουν, μάλλον ήταν η πιο δημιουργική περίοδος της trance γενικότερα..

 

Σχετικά με τα ονόματα, μάλλον έγινε παρεξήγηση και δεν κατάλαβες τι εννοούσα. :p Η συνέχεια με PM καλύτερα ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkr41 (20 Σεπ. 2004 , 13:35)

 

Aκριβώς για τον ίδιο λόγο αρέσει σε μένα :p

Ο εγκεφαλικός πανικός με κουράζει προσωπικά και προτιμώ κάτι πιο "χαλαρωτικό", αλλά συνάμα σε ένα γρήγορο tempo. Γι' αυτό είναι ωραία η uplifting. Θέλω να "ταξιδεύω ήρεμα", if you know what i mean :p

 

Πάντως πάει καιρός που έχω να ακούσω πραγματικά καλό κομμάτι. Όλα είναι μια βαρετή τεράστια εισαγωγή, ένα ανέμπνευστο και μότονο loop μετάκι και τέλος άλλο ένα βαρετό outro.

Η καλύτερη περίοδος για μένα ήταν 1999-2001, με Bullet In The Gun 2000, Sandstorm, Toca's Miracle, Komodo, Ressurection, Gouryella κτλ

Αν και δε μπορώ να πω σε ποιό ακριβώς σε ποιό είδος ανήκουν, μάλλον ήταν η πιο δημιουργική περίοδος της trance γενικότερα..

 

Σχετικά με τα ονόματα, μάλλον έγινε παρεξήγηση και δεν κατάλαβες τι εννοούσα. :p Η συνέχεια με PM καλύτερα ;)

 

Απολύτως κατανοητή και σεβαστή η άποψή σου :)

Τι μας πέρασες; :confused: Κινέζους; :lol:

Πάντως χαίρομαι που η "διαμάχη" έλαβε τέλος! :D

 

Αφού ψάχνεις για ΚΑΛΑ κομμάτια τότε κοίτα κάτι σε Global Underground,Nu Breed,Planet Perfecto όπως είχες βάλει και στην υπογραφή σου... ;) κι άλλες πολλές νέες κυκλοφορίες που μπορεί να μην είναι uplifting αλλά θα σε "χαλαρώνουν" καλύτερα και θα "ταξιδεύεις" ακόμα πιο ωραία! :)

 

Φιλικά,

Μιχάλης.

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Agent M (20 Σεπ. 2004 , 14:03)

 

Τι μας πέρασες; :confused: Κινέζους; :lol:

Όχι, απλά προσπάθησα να εξηγήσω τους λόγους που προτιμώ την uplifting, αλλά μάλλον το παράκανα λίγο :p

 

 

 

Αφού ψάχνεις για ΚΑΛΑ κομμάτια τότε κοίτα κάτι σε Global Underground,Nu Breed,Planet Perfecto όπως είχες βάλει και στην υπογραφή σου... ;) κι άλλες πολλές νέες κυκλοφορίες που μπορεί να μην είναι uplifting αλλά θα σε "χαλαρώνουν" καλύτερα και θα "ταξιδεύεις" ακόμα πιο ωραία! :)

 

Φιλικά,

Μιχάλης.

 

I'll give them a shot :)

Global Underground, εννοείς τo label; Γιατί νομίζω πως deephousοφέρνει (:p), από κάτι ελάχιστα που έχω ακούσει. :worry:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkr41 (20 Σεπ. 2004 , 14:52)

 

I'll give them a shot :)

Global Underground, εννοείς τo label; Γιατί νομίζω πως deephousοφέρνει (:p), από κάτι ελάχιστα που έχω ακούσει. :worry:

 

Ναι! Αυτό βγάζει κυκλοφορίες με διάσημους DJ's... ;) Η Nu Breed είναι μια συνέχεια της Global Underground που αναδυκνύει καινούργια ταλέντα. Δεν housοφέρνει πολύ η Global. Πιο πολύ trance παίζουν και progressive παρά house. Άλλωστε βλέποντας τους Dj's που παίζουν θα καταλάβεις και το ύφος τους! ;)

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Po pooo poly travikse afto to thema... Ego pados leo sketo "progressive" ennow tin trance progressive. Kai simfono oti den simenei "peiramatiko"(experimental) , alla proodeftiko-kainotomiko.

P.S. exei kaneis sas prosfato playlist apo Holden?

Thanks, Ian.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο θεμα παιδες!

 

Ας πω και εγω την γνωμη μου περι ηλεκτρονικης μουσικης :) .

 

Για την uplifting trance τι να πρωτοπω.Ξεκινησε ως κατι υπεροχο και κατεληξε ως την πιο χαζη μορφη μουσικης δυστηχως :( .Βεβαια,απο τα πρωτα cd φαινοταν που θα κατεληγε το πραγμα με τον φιλο μας τον Hollyman ;) .Ξερει να φτιαχνει μουσικη ο κυριος αλλα εδωσε το πρασινο φως για καθε ιδους τσιφτετελι και αντιγραφη!Μετα ο χοντρος ο dee :mad: οποιον εβρισκε που ηξερε να φτιαχνει μια μελωδια και ενα μπασο τον εβαζε σε cd.Πολυ λιγοι ξεχωρισαν απο τα πρωτα cd μεχρι και τα σημερινα...Οσοι προλαβαν Αλσος,Battery κλπ ειναι και οι τυχεροι :D .Μπορουσε να κρατηθει η uplifting αλλα.... :whistle:

 

Για την psychedelic trance και τις ευρωπες οτι και να πω ειναι λιγο.Δεν μπορω να πω οτι εχω ακουσει καποιο ασχημο κομματι πλην καποιων των Hypnotica που επαιζε και ο Suki ;) τα μπλιμπλικια του...

 

Προσωπικα με την uplifting trance μεγαλωσα αλλα μπηκα στο κυκλωμα και ξενερωσα!!!!!

 

Κριμα.... :cry:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...