Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Α και μια απορια...εχω ακουσει απο πολλους που κανουνε καθαρη εγκατασταση με ygdp σε περιπτωση brick η για να καθαρισει το κινητο και κανεις δεν εχει αναφερει το cool assistant που περνας ρομ σε μορφη cpb..εγω οταν μπρικαρα το κινητο ετσι το επανεφερα..η διαδικασια δεν πηρε πανω απο 5λεπτα..γενικα δεν ειναι πολυ γνωστος αυτος ο τροπος η ειναι καλυτερα με ygdp;

 

δεν κάνεις και την μαγκιά να φτιάξεις έναν οδηγό?;)

:X
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Καλησπερα στην παρεα.εχω το κινητο με aosp laek 1,7 .ola καλα μεχρι στιγμης εκτος απο wifi που σε ορισμενα ρουτερ με αποσυνδεει απο το ιντερνετ.περασα το ζιπακι που αλλαζεις mac αλλα δεν μου αλλαζει την mac.ξερεται μηπως γιατι??

 

Δεν χρειάζεται το ζιπάκι, δοκίμασε αυτό. :)

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Στήνω ξανά και ξανά την Vanilla 4, με cwm και με TWRP, σε δύο συσκευές ( η μία ολοκαίνουρια) δεν έχει λειτουργήσει το gps.

Δύο στα δύο δεν το θεωρώ σύμπτωση. Εννοείται πως η εγκατάσταση γίνεται ορθά, με τριπλά wipes κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εμένα δουλεύει το gps με την v4. Μόνο με cwm 6050 δοκίμασα γιατί σιγά μην αλλάξω recovery για τον danish αλλά την δοκίμασα μετά από a310 και μετά από ygdp.

 

Τώρα λέω να δοκιμάσω maucat 11/01/15 γιατί η a310 μου έκανε κάτι force closes λόγω xinternalsd.

Link to comment
Share on other sites

Καινούργια rom Galaxy S6 Edge από λιουταο!

download:http://pan.baidu.com/s/1qW1FR20

thread:http://bbs.ydss.cn/thread-554207-1-1.html

[ATTACH]61180[/ATTACH][ATTACH]61181[/ATTACH]

 

Model name: Cool great F1 Unicom Edition

Android version: 4.4

ROM writer: Milk

ROM number: pxh-G750-T01-samsung-15.05.22

Other authors: Pudian small 构词成分。

Web site link:

ROM features summary: .

Screenshots:

Download address:

Tourists and if you want to view hidden content of this post please reply

Smooth packet from 3X to play @ the end of Portsmouth, small 构词成分。, thanks!

Because he is portable across platforms

So the bug is difficult to repair

He said a fixed day and night

But the store still does not

Myself last night to midnight

Did not fix it

Set aside some time this evening to have a

Well ...

At present only the package's can't fix the problem by the end of the

Is the only known to support Dan Ka [card]

Settings in the section options FC

Others are normal

WiFi, Bluetooth, GPS, accelerometers are normal

Calls to interface normal

Well, call display number

Welcome single card printing machine brush into the experience

Dual SIM oil up

 

Από Microsoft translator..

 

Φαίνεται πως έχει θέματα...

 

.. .... Δεν θα μπω στον πειρασμό..

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Στήνω ξανά και ξανά την Vanilla 4, με cwm και με TWRP, σε δύο συσκευές ( η μία ολοκαίνουρια) δεν έχει λειτουργήσει το gps.

Δύο στα δύο δεν το θεωρώ σύμπτωση. Εννοείται πως η εγκατάσταση γίνεται ορθά, με τριπλά wipes κλπ.

 

περιεργα πραγματα..και μενα με cwm το gps δεν υπαρχει..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδες την βανιλλα την περασα με cwm 6050.δεν χρησιμοποιω αλλη recovery και ποτε δεν ειχα προβλημα σε εγκατασταση ρομ.παντα 3-4 φορες wipe data,wipe cache,wipe dalvik,format system,format cache,format data,format data/media...και ενδιαμεσα παντα reboot recovery..

Τωρα περι βανιλλα ολα κομπλε μεχρι στιγμης.gps,σημα γενικα,3g και wifi ολα μια χαρα...ουτε αποσυνδεσεις στο wifi ουτε κολληματα 3g,ουτε τιποτα.και η μπαταρια σουπερ...ακυρο αυτο που ειπα χθες οτι τσιμπαει λιγο.2,5 ωρες οθονη στο 60% παιζοντας παιχνιδι με ανοιχτο wifi για μενα ειναι ικανοποιητικο...με αλλες ρομ τοση ωρα εβγαζα με απλη χρηση κινητου.οταν επαιζα η καταναλωση ητανε πολυ μεγαλυτερη...

και εμενα ολα κομπλε ητανε αλλα τωρα δεν πιανει σημα στα δεδομενα ... :(
Link to comment
Share on other sites

Ειναι μια εφαρμογη της coolpad που την κανεις εγκατασταση στον υπολογιστη.οταν ειναι κλειστο το κινητο πατας volume+volume- power button και το κινητο μπαινει σε κατασταση fastboot mode voμιζω λεγεται.συνδεεις το κινητο στον υπολογιστη εχοντας ανοιχτη την εφαρμογη cool assistant...μολις το αναγνωρισει το pc τοτε πατας εγκατασταση της ρομ που εχεις κατεβασει στο pc σε μορφη cpb.βεβαια ειναι στα κινεζικα αλλα υπαρχουν οδηγιες με φωτο εκει που το βρηκα και φαινεται ποιο κουμπι θα πατησεις.μολις κανεις εγκατασταση ανοιγει το κινητο και εισαι κομπλε.νομιζω στο xda το χα δει.

 

για πες μας και απο που θα το κατεβασουμε, γιατι εψαχνα χθες ολο το απογευμα και δεν το βρηκα..στο γκουγκλη

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

Έχω αυτή την MIUI 5.5.15

 

Σε κάποια φάση μου έβγαλε ότι υπάρχει διαθέσιμο update (πριν ανεβάσει την 5.5.22-RU)...λογικά αυτό το update είναι της xiaomi και όχι του dev.

 

Σε περίπτωση που κάνω την αναβάθμιση που μου εμφανίζει..

 

1)θα την κάνει το τηλέφωνο η θα βγάλει κάποιο error/αδυναμία κατεβάσματος?

2)Έστω ότι κατεβαίνει και γίνει εγκατάσταση,τι θα γίνει?

:X
Link to comment
Share on other sites

Έχω αυτή την MIUI 5.5.15

 

Σε κάποια φάση μου έβγαλε ότι υπάρχει διαθέσιμο update (πριν ανεβάσει την 5.5.22-RU)...λογικά αυτό το update είναι της xiaomi και όχι του dev.

 

Σε περίπτωση που κάνω την αναβάθμιση που μου εμφανίζει..

 

1)θα την κάνει το τηλέφωνο η θα βγάλει κάποιο error/αδυναμία κατεβάσματος?

2)Έστω ότι κατεβαίνει και γίνει εγκατάσταση,τι θα γίνει?

 

Σε παλιότερη έκδοση που το είχα κανει, το κατέβασε αλλά δεν μπορούσε να το κανει εγκατάσταση...

Όπως είπες είναι της xiaomi το update.

Link to comment
Share on other sites

Α και μια απορια...εχω ακουσει απο πολλους που κανουνε καθαρη εγκατασταση με ygdp σε περιπτωση brick η για να καθαρισει το κινητο και κανεις δεν εχει αναφερει το cool assistant που περνας ρομ σε μορφη cpb..εγω οταν μπρικαρα το κινητο ετσι το επανεφερα..η διαδικασια δεν πηρε πανω απο 5λεπτα..γενικα δεν ειναι πολυ γνωστος αυτος ο τροπος η ειναι καλυτερα με ygdp;

 

για πες μας και απο που θα το κατεβασουμε, γιατι εψαχνα χθες ολο το απογευμα και δεν το βρηκα..στο γκουγκλη

 

Και οι δύο διαδικασίες τον ίδιο χρόνο παίρνουν για απλή εγκατάσταση.

Ο τρόπος που λες είναι γνωστός και έχει αναφερθεί και παλιότερα. Απλά με το YGDP έχεις τη δυνατότητα να αλλάξεις το recovery με custom recovery άμεσα και να το ρουτάρεις αμέσως με φλασάρισμα ενός supersu zip.

Αν τα κάνεις όλα τα παραπάνω δεν συγκρίνεται ο χρόνος του ενός με το άλλο.

Το πρόγραμμα coolpad download assistant v1.85 υπάρχει στη επίσημη σελίδα με τις ρομ, 5ο πράσινο tab (εκεί που είναι η φωτογραφία του τηλεφώνου):

 

http://www.yulong.com/product/product/product/load.html?productBO.product.id=6471&productBO.menuId=5082

Edited by mixanikosgr
Link to comment
Share on other sites

Και οι δύο διαδικασίες τον ίδιο χρόνο παίρνουν για απλή εγκατάσταση.

Ο τρόπος που λες είναι γνωστός και έχει αναφερθεί και παλιότερα. Απλά με το YGDP έχεις τη δυνατότητα να αλλάξεις το recovery με custom recovery άμεσα και να το ρουτάρεις αμέσως με φλασάρισμα ενός supersu zip.

Αν τα κάνεις όλα τα παραπάνω δεν συγκρίνεται ο χρόνος του ενός με το άλλο.

Το πρόγραμμα coolpad download assistant v1.85 υπάρχει στη επίσημη σελίδα με τις ρομ, 5ο πράσινο tab (εκεί που είναι η φωτογραφία του τηλεφώνου):

 

http://www.yulong.com/product/product/product/load.html?productBO.product.id=6471&productBO.menuId=5082

 

Απλα οταν μπρικαρα το κινητο αυτην τη διαδικασια εκανα και ηταν πανευκολο.συγκρινα τις δυο επιλογες και ειδα οτι με cool assistance ητανε παιχνιδι και σκεφτηκα να το ποσταρω γιατι εχω σχεδον διαβασει ολο το θεμα και δεν το χα δει να το αναφερει καποιος αλλος.

Τεσπα...μπορει να φτιαξω εναν οδηγο να υπαρχει...χαμενο δεν παει..ειναι η πιο ευκολη επαναφορα μετα απο brick..απλα μετα πρεπει να ρουταρεις το κινητο με καποια αλλη εφαρμογη τυπου kingo,vroot και φλασαρισμα recovery..τα οποια και παλι ειναι γρηγορη η διαδικασια τους.

Link to comment
Share on other sites

Βελτιωμένη έκδοση εμυι 3-265.

http://bbs.ydss.cn/thread-554438-1-1.html

 

Γράφει ενδιαφέροντα πράγματα στο changelog..

 

Συνεπώς, nandroid την 262, κατέβασμα την 265 και.... βλέπουμε.. :)

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Απλα οταν μπρικαρα το κινητο αυτην τη διαδικασια εκανα και ηταν πανευκολο.συγκρινα τις δυο επιλογες και ειδα οτι με cool assistance ητανε παιχνιδι και σκεφτηκα να το ποσταρω γιατι εχω σχεδον διαβασει ολο το θεμα και δεν το χα δει να το αναφερει καποιος αλλος.

Τεσπα...μπορει να φτιαξω εναν οδηγο να υπαρχει...χαμενο δεν παει..ειναι η πιο ευκολη επαναφορα μετα απο brick..απλα μετα πρεπει να ρουταρεις το κινητο με καποια αλλη εφαρμογη τυπου kingo,vroot και φλασαρισμα recovery..τα οποια και παλι ειναι γρηγορη η διαδικασια τους.

 

Τα έχω και τα 2 στον υπολογιστή αλλά χρησιμοποιώ το YGDP, για τους λόγους που είπα πριν.

 

Να ξέρεις ότι το να ρουτάρεις το τηλέφωνο σε μια νέα επίσημη ρομ, ίσως είναι αδύνατο για λίγο διάστημα με τους τρόπους που αναφέρεις, οπότε δεν θα έχεις και custom recovery, ή θα πρέπει να χάσεις μισή μέρα με δοκιμές προγραμμάτων από pc. Ενώ με το YGDP έχεις σίγουρο αποτέλεσμα πάντα.

 

Τώρα για unbrick είναι μια ακόμη λύση και εύκολη.

(απλά μερικά τηλέφωνα και pc μπορεί να να μην ''βλέπονται'' και να μην δουλέψει και εκεί είναι που αρχίζουν οι δυσκολίες)

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω και τα 2 στον υπολογιστή αλλά χρησιμοποιώ το YGDP, για τους λόγους που είπα πριν.

 

Να ξέρεις ότι το να ρουτάρεις το τηλέφωνο σε μια νέα επίσημη ρομ, ίσως είναι αδύνατο για λίγο διάστημα με τους τρόπους που αναφέρεις, οπότε δεν θα έχεις και custom recovery, ή θα πρέπει να χάσεις μισή μέρα με δοκιμές προγραμμάτων από pc. Ενώ με το YGDP έχεις σίγουρο αποτέλεσμα πάντα.

 

Τώρα για unbrick είναι μια ακόμη λύση και εύκολη.

(απλά μερικά τηλέφωνα και pc μπορεί να να μην ''βλέπονται'' και να μην δουλέψει και εκεί είναι που αρχίζουν οι δυσκολίες)

 

Καταλαβα τι εννοεις και συμφωνω...απλα απο προσωπικη εμπειρια το θεωρω ευκολο και γρηγορο...το μπρικαρα το επανεφερα με official rom..το ρουταρα σχεδον αμεσως με kingo η vroot(δε θυμαμαι) φλασαρα recovery και αλλαξα ρομ σε μιση ωρα..πρεπει να μουνα πολυ τυχερος τι να πω...

εδω βλεπω οτι μονο σε μενα δουλευει το gps στη βανιλλα 4.τι να πω!!!

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα τι εννοεις και συμφωνω...απλα απο προσωπικη εμπειρια το θεωρω ευκολο και γρηγορο...το μπρικαρα το επανεφερα με official rom..το ρουταρα σχεδον αμεσως με kingo η vroot(δε θυμαμαι) φλασαρα recovery και αλλαξα ρομ σε μιση ωρα..πρεπει να μουνα πολυ τυχερος τι να πω...

εδω βλεπω οτι μονο σε μενα δουλευει το gps στη βανιλλα 4.τι να πω!!!

 

Έτσι είναι όπως τα λες απλά δυσκολευουν με τις νέες ρομ, όπως είπα. Unbrick συνήθως κάνουμε με την 015 που είναι η πιο παλιά.

Link to comment
Share on other sites

Βελτιωμένη έκδοση εμυι 3-265.

http://bbs.ydss.cn/thread-554438-1-1.html

 

Γράφει ενδιαφέροντα πράγματα στο changelog..

 

Συνεπώς, nandroid την 262, κατέβασμα την 265 και.... βλέπουμε.. :)

 

Το ανέβασα σε μεγκα

Fast link

https://mega.co.nz/#!EAoCzbbC!I2vvXaFTPFgg5VF7_oFiD4rFF4jYK8lVVXEk2IX4QS4

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Την πέρασα... δεν βλέπει GPS, η εφαρμογή για ultra battery δεν λειτουργεί και έχει 7 κινεζιες βγαίνουν με titanium.

Πίσω πάλι στη 262

LG camera δεν αποθηκεύει στην sd

Edited by rantosp
Link to comment
Share on other sites

http://www.yulong.com/product/product/product/load.html?productBO.product.id=6471&productBO.menuId=5082

5o tab από τα αριστερα

8297W安卓4.4升级包032版本.rar 2015-02-10 609.09M 文件另存为

(αν και τα κινεζικα μου, έχουν "σκουριάσει" τελευταία...:lol:)

 

ή αυτή

Official Coolpad F1 8297w firmware rom package: 4.2.039.P0.140801.8297W

http://pan.baidu.com/s/1c0fB1ra

 

εδιτ: προτείνω την 1η. Την κατέβασα και όντως είναι .cpb (και πολυ γρήγορο λινκ)

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

http://www.yulong.com/product/product/product/load.html?productBO.product.id=6471&productBO.menuId=5082

5o tab από τα αριστερα

8297W安卓4.4升级包032版本.rar 2015-02-10 609.09M 文件另存为

(αν και τα κινεζικα μου, έχουν "σκουριάσει" τελευταία...:lol:)

 

ή αυτή

Official Coolpad F1 8297w firmware rom package: 4.2.039.P0.140801.8297W

http://pan.baidu.com/s/1c0fB1ra

 

εδιτ: προτείνω την 1η. Την κατέβασα και όντως είναι .cpb (και πολυ γρήγορο λινκ)

 

ευχαριστω..!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω..!

 

βρηκα την τελευταια εκδοση coolUI 6 (v042) 11 Mαιου http://bbs.coolpad.com/forum.php?mod=viewthread&tid=4802671&extra=page%3D1%26filter%3Dtypeid%26typeid%3D381 και κατεβαζω αυτη τελικα να δω και το νεο UI.Διαδικασια αβολη καθως επρεπε να κατεβασω την εφαρμογη της Baidu λογω μεγεθους του cpb και να παταω κουμπια στην τυχη σχεδον,λογω του οτι το ui της εφαρμογης ειναι στα κινεζικα..!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...