Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις το παρήγγειλα από vickmall, για τον γιο μου, ελπίζω να πάνε όλα καλά...

 

και εγω για τον γιο μου το ειχα παραγγειλει..... και τωρα το λιγουρευομαι..... το κινητο ειναι σουπερ παντως φυσαει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Δεν γινονται αυτα τα πραγματα γ@μω την τυχη μου μεσα,σημερα ηρθε λοιπον τo mofi tempered glass και ο πανεξυπνος το εβαλα στο καθισμα του συνοδηγου ,το ξεχασα και πηρα ενα γαλα και ενα ψωμι και ακουμπισα την σακουλα επανω,παει και αυτο,ασυμφορο τελικα το tempered glass ,μεχρι στγμης εχω σπασει 3,κοντα στα 20 ευρω πεταμενα,και με 30 αγοραζεις καινουργια lcd!

 

Ερωτηση προς σους φορανε tempered glass

Επειδη παρελαβα και γω τα δικα μου εδω και κανα 2 εβδομαδες, θα ηθελα να ρωτησω αν περνοντας το tempered glass, η θηκη σιλικονης μπαινει κανονικα μετα ή σκαλωνει λογο μεγαλυτερου παχους/υψους/προφιλ ?

Link to comment
Share on other sites

Το εχουμε πει χιλιες φορες το τηλ. ειναι σουπερ ,αν ειχε 2-3 πραγματα-features, τα περισσοτερα κατ'εμε ψιλοαχρηαστα (OTG,NFC,1080p oθονη,γυροσκοπιο)θα συγκαταλεγονταν στις κινεζοναυαρχιδες,οποιος μπορει να ζησει χωρις τις παραπανω εληψεις και θελει να κρατησει και 100-200$ στην τσεπη το τηλ. ειναι κελεπουρι,σχεδον κλεψια!

Ηρθε και της ανιψιας το lenovo s820 ,ενταξει συμπαθητικο τηλεφωνακι καλη κατασκευη(σε σχεση με το ψευτικο lenovo s650 της αδελφης μου!) και ομορφουλικο για κοριτσακι αλλα μεχρι εκει , για τα ιδια χρηματα καμια συγκριση δεν μπορει να γινει με το f1,τι να την κανω για,ηθελε οταν την ρωτανε τα αλλα παιδια στο σχολειο τι μαρκα ειναι να την ξερουν την μαρκα τα αλλα παιδια και τα lenovo τα ξερουν μιας και αρκετα εχουν ταμπλετ η λαπτοπ lenovo,επρεπε να δειτε την αντιδραση της ανηψιας μου οταν της προτεινα το xiaomi s1 (πολυ καλο επισης για τα λεφτα του κατα την γνωμη μου!),"ΟΧΙ ΘΕΙΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!" ,γιατι την ρωταω τετοια αντιδραση και μου λεει "τετοιο εχει ενα παιδι και το παρατσουκλι του στο σχολειο πια ειναι "Ο ΞΙΑΟΜΙ",που να ξεραν τα παιδακια!

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ερωτηση προς σους φορανε tempered glass

Επειδη παρελαβα και γω τα δικα μου εδω και κανα 2 εβδομαδες, θα ηθελα να ρωτησω αν περνοντας το tempered glass, η θηκη σιλικονης μπαινει κανονικα μετα ή σκαλωνει λογο μεγαλυτερου παχους/υψους/προφιλ ?

 

Και μιας και ξαναναφερθηκε το θεμα tempered glass,εσεις που ακομη φορατε τετοια μετα απο πτωση επεζησε?

Εμενα τα 2 τα εσπασα εγω κατα λαθος χωρις να ειναι περασμενα και το ενα που το φορουσε με μια μικρη πτωση εσπασε πολυ ευκολα(πεσιμο και βρηκε στην γωνια της οθονης)!

Ρωταω για να δουμε αν τελικα συμφερουν αυτου του ειδους τα screen protectors,ειπαμε ειναι πολυ ωραια σε αισθηση σε σχεση με τα πλαστικα screen protectors,αλλα τι να το κανω αν με την παραμικρη πτωση σπανε!

Link to comment
Share on other sites

Το παρατηρησα και γω οταν τις κατεβασα και μετα προσεξα οτι εχουν διαφορετικο ονομα σαν αρχεια

Αν δειτε το ονομα τους εχουν ξατι μικροδιαφορες, λοιπει ενα γραμμα στην 39 κατι κεφαλαια της 38, εδω ειναι μικρα, κτλ

 

Με την πρωτη ευκαιρια θα την κουμπωσω πανω να δω τι λεει

 

Gravitybox και nova launcher εχετε δοκιμασει με αυτες?

 

 

 

Τα tweaks ειναι για το σκορ ή για να παιξει σωστα η ρομ?

Γιατι το πρωτο ειναι μαλλον αδιαφορο, ενω το δευτερο χρησιμο :)

 

Μπορεις να μας πεις αυτα τα tweaks λοιπον? :cool:

 

ext4 internal/external sd with mount options

flyonmod

cpu governors

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2424900

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2226373

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1856256

 

η room παίζει σωστά είτε με είτε χωρίς, με αυτά κατάφερα το 30κ+

Edited by martinoff
One+ One --- iPAD 3 --- Xperia Neo V --- HTC Hero --- HTC Touch Cruise --- Nokia N95 --- Nokia 6680 --- Nokia 6310i
Link to comment
Share on other sites

Χτες και σημερα μου εκανε κατι κοληματα,δεν αναβε η οθονη οταν πατουσα το πλαινο κουμπι(μονο τα πληκτρα αναβαν),ηταν στο φορτιστη και ειχα και μια αναπαντητη που δεν ακουσα γιατι δεν χτυπησε καθολου(ηχος),και χθες μολις εμπαινα μεσω tapatalk σε συγκεκριμενη σελιδα του miui hellas κολουσε το κινητο.

Και στις δυο περιπτωσεις αναγκαστικα να βγαλω την μπαταρια.

Μαλλον ηρθε η ωρα να δοκιμασω καποια αλλη rom(αν και μου αρεσε πολυ η miui rom του johnickz 4.8.3),για πειτε τωρα τι να δοκιμασω?

Αληθεια αυτες οι κιτκατ που ανεβηκαν στο needrom ειναι καλες τις δοκιμασε κανενας σας!

Και κατι ακομα οταν παιρνουμε μπακαπ απο recovery μετα για να ξαναβαλουμε το μπακαπ τις ρομ ποια αρχεια πρεπει να μπουν στην sd,πχ. σε μενα αποθηκευτηκαν στο clockworkmod σε φακελο που ελεγε backup και σε υποφακελο που ελεγε την ωρα που εγινε το backup,ε εκει μεσα ειχε τα αρχειακια boot.img κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Χτες και σημερα μου εκανε κατι κοληματα,δεν αναβε η οθονη οταν πατουσα το πλαινο κουμπι(μονο τα πληκτρα αναβαν),ηταν στο φορτιστη και ειχα και μια αναπαντητη που δεν ακουσα γιατι δεν χτυπησε καθολου(ηχος),και χθες μολις εμπαινα μεσω tapatalk σε συγκεκριμενη σελιδα του miui hellas κολουσε το κινητο.

Και στις δυο περιπτωσεις αναγκαστικα να βγαλω την μπαταρια.

Μαλλον ηρθε η ωρα να δοκιμασω καποια αλλη rom(αν και μου αρεσε πολυ η miui rom του johnickz 4.8.3),για πειτε τωρα τι να δοκιμασω?

Αληθεια αυτες οι κιτκατ που ανεβηκαν στο needrom ειναι καλες τις δοκιμασε κανενας σας!

Και κατι ακομα οταν παιρνουμε μπακαπ απο recovery μετα για να ξαναβαλουμε το μπακαπ τις ρομ ποια αρχεια πρεπει να μπουν στην sd,πχ. σε μενα αποθηκευτηκαν στο clockworkmod σε φακελο που ελεγε backup και σε υποφακελο που ελεγε την ωρα που εγινε το backup,ε εκει μεσα ειχε τα αρχειακια boot.img κτλ.

 

οταν θα κανεις restore απο την sd μεσα απο recovery βρισκει μονο του τον φακελλο και σου επαναφερει τα παντα οπως τα ειχες στημενα.

Link to comment
Share on other sites

οταν θα κανεις restore απο την sd μεσα απο recovery βρισκει μονο του τον φακελλο και σου επαναφερει τα παντα οπως τα ειχες στημενα.

 

Παρα πολυ σωστα,αυτο πρεπει να κενετε ολοι σας παιδια,με το που αγοραζετε την εκαστοτε συσκευη.

Κρατατε μετα τον φακελο στο pc σας,και οποια ωρα θελετε επαναφερετε αμεσα την εκαστοτε rom.

Μιλαμε για μια διαδικασια 2 λεπτων,που μπορει να σας σωσει απο ωρες ψαξηματος μετε.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Και μιας και ξαναναφερθηκε το θεμα tempered glass,εσεις που ακομη φορατε τετοια μετα απο πτωση επεζησε?

 

Μπορεις μηπως να μου απαντησεις στην ερωτηση (που παρεθεσες και στο παραπανω ποατ σου), αν δλδ εφαρμοζει σωστα η θηκη σιλικονης μετα την τοποθετιση του tempered glass?

 

Γιατι εχω την εντυπωση πως λογο παχους δεν θα κανει το ιδιο perfect fit, οπως με τα φιλμ...

Και αν ισχυει κατι τετοιο, τοτε ειναι no go η τοποθετιση για μενα :(

ext4 internal/external sd with mount options

flyonmod

cpu governors

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2424900

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2226373

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1856256

 

η room παίζει σωστά είτε με είτε χωρίς, με αυτά κατάφερα το 30κ+

 

Αρα απο οτι καταλαβα (δεν διαβασα τα λινκς ακομα γιατι ειμαι απο το κινητο) τα tweaks εχουν να κανουν με το σξορ στο antutu και οχι με την λειτουργικοτητα της ΡΟΜ.

Αν κανω λαθος διορθωστε με

 

Ποια κιτ κατ περασες?

Αυτην στο needrom?

Μεσω cwm or twrp recovery (παιρναει και με τα 2?) ?

Υπαρχει κατι το ιδιαιτερο που πρεπει να προσεξουμε κατα το φλασαρισμα της ρομ?

Link to comment
Share on other sites

Μολις παρελαβα το temperd glass και το περασα,ειναι παρα πολυ καλο,ευκολο το περασμα και η θηκη σιλικονης ταιριαζει απολυτα!
Link to comment
Share on other sites

Εχω το κινητό μια εβδομάδα. Το παραγγειλα απο vickmall και μου εφτασε ακριβως 2 εβδομαδες μετα την παραγγελια. Ειμαι αρκετα ικανοποιημενος απο το συγκεκριμενο site διοτι ηταν τυπικοι στην επικοινωνια σχετικα με την αγορα (αμεση αποστολη tracking number, φωτογραφια με το δεμα).

 

Το κινητο ειναι πραγματικα vfm απο αποψης κατασκευης και δυνατοτητων. Ειμαι ικανοποιημενος απολυτα απο την συγκεκριμενη συσκευη και την προτεινω ανεπιφυλαχτα.

 

Το μονο που με εχει ξινησει ειναι η "μαμισια" rom, η οποια τρωει καποιες φλασιες ωρες ωρες...

Επειδη εχω χαθει λιγο με τα threads μπορειτε να μου προτεινεται ποια custom rom να του περασω η οποια ειναι η καταληλοτερη χωρις bugs?

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

οταν θα κανεις restore απο την sd μεσα απο recovery βρισκει μονο του τον φακελλο και σου επαναφερει τα παντα οπως τα ειχες στημενα.

Ευχαριστω dreamlord1970,

Το δοκιμασα και το βρηκε με τη μια(ασχετα αν δεν το προχωρησα).

Θα περιμενω καμια multi kitkat για να την περασω!

Link to comment
Share on other sites

https://play.google.com/store/apps/details?id=ccc71.at.free

O.o

βλεπωε εχει και να πειραξεις τον επεξεργαστη!?!?

μπολικα καλουδια εχει εκει μεσα.

 

κανα καλο sms app ξερεις καποιος?

ψαχνω για απλο και με υποστηριξη Ελληνικων χωρις να τα βλεπει ως special χαρακτηρες

λεω να βαλω το Handcent SMS. το'χει κανεις?

Edited by combra24
Link to comment
Share on other sites

To πηρα αποφαση και μαλλον με βλεπω αυτο το συγκεκριμενο τηλ. να το κραταω πανω απο χρονο,γιατι μιλαμε τα εχει ολα και συμφερει,και υποστηριξη εχει μιας και βλπω επισημη kitkat(αντε να βγει η τελειωτικη και να την πιασει κανα τζιμανη να της περασει και Ελληνικα και τα ρουτ της και ολα!)και τα ανταλακτικα του πλεον εχουν ξευτιληστει εντελος,βρισκεις οθονη γνησια ακομη και κατω απο 20 ευρω με τα μεταφορικα,γι'άυτο και χτυπησα μια θηκη ακομη http://www.aliexpress.com/item/Shakeproof-Combo-Armor-Soft-Silicone-Hybrid-Protector-Cover-case-for-Coolpad-F1-8297W-MTK6592-5-0/1895954581.html,αλλη μια εξτρα οριτζιναλ μπαταρια(7,20 ευρω),ενα εξωτερικο φορτιστη αυτης και για αλλη μια φορα ενα tempered glass μιας και εχουν πεσει αρκετα οι τιμες αυτων(3,6 ευρω!)!
Link to comment
Share on other sites

To πηρα αποφαση και μαλλον με βλεπω αυτο το συγκεκριμενο τηλ. να το κραταω πανω απο χρονο,γιατι μιλαμε τα εχει ολα και συμφερει,και υποστηριξη εχει μιας και βλπω επισημη kitkat(αντε να βγει η τελειωτικη και να την πιασει κανα τζιμανη να της περασει και Ελληνικα και τα ρουτ της και ολα!)και τα ανταλακτικα του πλεον εχουν ξευτιληστει εντελος,βρισκεις οθονη γνησια ακομη και κατω απο 20 ευρω με τα μεταφορικα,γι'άυτο και χτυπησα ................και για αλλη μια φορα ενα tempered glass μιας και εχουν πεσει αρκετα οι τιμες αυτων(3,6 ευρω!)!

 

Σωστος! Και ελπιζω αυτη τη φορα ... να σου φτουρισει! :p

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Σωστος! Και ελπιζω αυτη τη φορα ... να σου φτουρισει! :p

 

Και να μην φτουρισει δεν ξαναβαζω αλλο screen protector,με 17 ευρω αγοραζεις καινουργια οθονη πλεον,και απ'οτι βλεπω μαλλον ειναι και γνησια!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε μου δώσε sait απο που αγόρασες μπαταρια και οθόνη

 

aliexpress και του πουλιου το γαλα,και ebay εχει πραμα!

Link to comment
Share on other sites

Αρα απο οτι καταλαβα (δεν διαβασα τα λινκς ακομα γιατι ειμαι απο το κινητο) τα tweaks εχουν να κανουν με το σξορ στο antutu και οχι με την λειτουργικοτητα της ΡΟΜ.

Αν κανω λαθος διορθωστε με

 

Ποια κιτ κατ περασες?

Αυτην στο needrom?

Μεσω cwm or twrp recovery (παιρναει και με τα 2?) ?

Υπαρχει κατι το ιδιαιτερο που πρεπει να προσεξουμε κατα το φλασαρισμα της ρομ?

απο needroom me cwm

με αυτη θα εχεις μεγαλυτερο σκορ

http://pan.baidu.com/s/1jG3LJDG

θελει και fix για 3g

http://d-h.st/E3J

 

κανα καλο sms app ξερεις καποιος?

ψαχνω για απλο και με υποστηριξη Ελληνικων χωρις να τα βλεπει ως special χαρακτηρες

λεω να βαλω το Handcent SMS. το'χει κανεις?

sms & im & encrypted

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.thoughtcrime.securesms&hl=en

One+ One --- iPAD 3 --- Xperia Neo V --- HTC Hero --- HTC Touch Cruise --- Nokia N95 --- Nokia 6680 --- Nokia 6310i
Link to comment
Share on other sites

Στο antelife τη μπαταρια την εχει 9.39$.

http://www.antelife.com/original-2500mah-lithium-ion-battery-for-coolpad-f1-black.html

Δεν ξερω τι μεταφορικα εχει και ποσο αξιοπιστο ειναι;)

Edit:και απ'οτι βλεπω ειναι μηδενικα τα μεταφορικα με sing post!

Τελικα την παρηγγειλα την μπαταρια,αντε να δουμε και το antelife,παντως στο mail που μου ηρθε λεει αποστολη σε 1-4 εργασιμες :p

Edited by dimi_1982
Link to comment
Share on other sites

http://bbs.coolpad.com/thread-3009933-1-1.html

 

βγήκε η 4.4 official για οσους δεν την παρουν OTA

One+ One --- iPAD 3 --- Xperia Neo V --- HTC Hero --- HTC Touch Cruise --- Nokia N95 --- Nokia 6680 --- Nokia 6310i
Link to comment
Share on other sites

παιδια εβαλε κανενας την official 4.4?δεν εχει gapps ετσι?με cwm περνιεται η μονο με το tool της coolpad?ελληνικα παιζει να εχει?
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

http://www.needrom.com/download/4-4-pure-8297w/

 

αυτη εδω εχει γκαπς αλλά δεν ειναι ρουτ

 

φαντάζομαι, οτι σε συσκευή απειραχτη, του κουτιου, η αναβαθμιση σε 442 θα γινει μεσω ΟΤΑ...

σωστά?

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Εδώ με 039 δεν βγάζει κανένα update ακόμα. Θα περιμένω να δω, δεν βλέπω κανένα λόγο να αναβαθμιστώ, το τηλέφωνο δουλεύει άψογα.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, φίλος κατέληξε στο συγκεκριμένο κινητό και έχω κάποιες ερωτήσεις.

1. Το άσπρο ή το ασημί ταιριάζει περισσότερο (για κάποιον που τα έχει δει από κοντά και τα 2)

2. Αναγνωρίζει εξωτερικό σκληρό 2,5'' ?

3. Παίζει ταινίες 720p και 1080p χωρίς κολλήματα?

4. Με ποιους τρόπους συνδέεται στην τηλεόραση η την οθόνη του υπολογιστή?

Και τέλος από που να το πάρω? ξεχώρισα τα minideal και to2c για αρχή. με ενδιαφέρει να μην αργήσει πάνω από μήνα. να το ελέγξουν πριν το στείλουν για τυχόν προβλήματα,να μην έχει κινέζικα μέσα και κινέζικες εφαρμογές, να έχει ελληνικά,play store, root(αν γίνετε) , και δεν ξέρω τι άλλο να ζητήσω πείτε μου και εσείς αν ξέχασα κάτι!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...