Jump to content

ADSL-τιμές-διαδικασια


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα.Αν και εχει παρα πολλα post για αυτο το θέμα,ψιλομπερδευτικα μια που δεν ειχα καμια ιδεα για το τι παιζει με αυτα!!

Ο σκοπός μου δεν ειναι η ταχυτητα αλλα το κόστος

Οσο κερδισω(αν κερδισω!)τόσο το καλυτερο μια που περιμενουμε και παιδι :o :whistle:

Λοιπον αυτη την στιγμή βρίσκομαι με απλη συνδεση pstn56k

Πληρώνω στον ΟΤΕ περιπου στα 120-130ευρω το δύμηνο.

(παγιο και internet) μια που για σταθερη τιλεφωνια είμαι με tellas

Απο οτι σας ειπα στόχος ειναι να κερδίσω οτι μπορω!

Εριξα μια ματια στο site της Forthnet(τυχαια) και ειδα :

ADSL Dynamic-ADSL 256- 12μηνες 238,80€+φπα

Χρειαζομαι απο οτι κατάλαβα ενα μοντεμ και καποιο φίλτρο

Διαβασα ακόμα οτι πρεπει πρώτα να απευθηνθω στον ΟΤΕ για να μου αλλαξει την γραμμη σε ADSL

α)Θα ηθελα να μου πειτε αν με συμφερει να κανω κατι τετοιο συμφωνα με τα παραπανω

β)τι πρεπει να πληρωσω στον ΟΤΕ στην αρχή για όλη την ιστορια για την αλλαγη

γ)τι παγιο θα εχει ο ΟΤΕ μετα την αλλαγη σε ADSL?

δ)Ποιος αλλος υπάρχει που θα με γδύσει και απο που?!! :D

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

α) Με DSL 256 από τη forthnet έχεις περίπου το ίδιο συνολικό κόστος με τα λεφτά που πληρώνεςι τώρα το δίμηνο οπότε πιστεύω πως σε συμφέρει.

β) 35€ για την ενεργοποίηση της υπηρεσίας ADSl συν το κόστος του Modem (μπορείς να το πάρεις και από το εμπόριο) Για τιμές του ΟΤΕ δες στο http://www.oteshop.gr/home/adslwizard.htm

γ) το πάγιο της γραμμής σου (10€ το μήνα για PSTN) συν το πάγιο της ADSL (25€ το μήνα).

δ) Κανείς άλλος

Link to comment
Share on other sites

με dsl απο οτε (η γραμμη πας καπου 27+27=54 το διμηνο για τη γραμμη συν τα παγια της psdn -δε θυμαμαι ποσα ειναι καμμια 20αρια; πας 74)

Με 20 το μηνα για προσβαση απο vivodi πας αλλα 40 δηλ 134.. αλλα δεν πληρωνεις τιποτα για isp πια. Βλεπω οτι σαυτα που εχεις υπολογισει δεν υπολογιζεις τη συνδρομη που πληρωνεις στον isp... προσθεσε κι αυτο (ανα μηνα) και θα δεις αν σε συμφερει (εμενα ας πουμε με παγια isdn μου ερχεται

μια η αλλη, αλλα τωρα αναγκαζομαι πολλες φορες να δουλευω νυχτα για να μειωσω το κοστος του Επακ...)

 

ΥΓ. Με υγεια το μωρακι!!!!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. Με υγεια το μωρακι!!!!

Σε ευχαριστω πολυ!

α)Αν καταλαβα λοιπον καλα θα πληρωνω κανονικα και την pstn γραμμη μου αλλα και την adsl!!

β)Aν κανω 12μηνη αυτη την πληρωνω μια φορα η καθε μηνα θα μου ερχετε να το πληρωσω?

γ)Στο site της VIVODI αναφερει

Δευτερεύοντα τέλη

Μεταφορά σύνδεσης

Χρέωση (Εφάπαξ) € 100,00

http://www.vivodi.gr/site/content.php?sel=87#

Αυτο παλι τι ειναι?

Link to comment
Share on other sites

ξερω για τη vivo -επειδη εκει εκανα αιτηση- οτι ειναι με το μηνα. Για αλλεςδεν ξερω, αλλα οπως και ναχει, διαιρεσε το τιπληρωνεις τωρα για isp με τους μηνες της συνδρομης σου και προσθεσε τα στο διμηνο για να δεις αν σε συμφερει (με κατω απο 100 εβραιους λογαριασμο δε σε συμφερει καμμια παντως)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις 256άρα σύνδεση με shared LLU από Vivodi το μηνιάιο κόστος θα είναι 40 ευρώ και κάτι ψιλά συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ χωρίς κανένα άλλο κόστος και είναι ότι φθηνότερο σε ADSL. Το δίμηνο πάει στα 80 ευρώ.

Αν ο ΟΤΕ σου έρχεται 120 ευρώ τότε είναι το κόστος για ΕΠΑΚ πάνω από 90 ευρώ και μάλιστα χωρίς να συνυπολογίσουμε τη συνδρομή στον ISP σου, άρα σίγουρα θα έχεις κέρδος.

Για ότι απορίες έχεις σχετικά με τη vivodi δες εκεί και για ότι άλλο θελήσεις ρώτα εδώ.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kokonik (13 Σεπ. 2004 , 23:14)

 

Καλησπερα.Αν και εχει παρα πολλα post για αυτο το θέμα,ψιλομπερδευτικα μια που δεν ειχα καμια ιδεα για το τι παιζει με αυτα!!

Ο σκοπός μου δεν ειναι η ταχυτητα αλλα το κόστος

Οσο κερδισω(αν κερδισω!)τόσο το καλυτερο μια που περιμενουμε και παιδι :o :whistle:

Λοιπον αυτη την στιγμή βρίσκομαι με απλη συνδεση pstn56k

Πληρώνω στον ΟΤΕ περιπου στα 120-130ευρω το δύμηνο.

(παγιο και internet) μια που για σταθερη τιλεφωνια είμαι με tellas

Απο οτι σας ειπα στόχος ειναι να κερδίσω οτι μπορω!

Εριξα μια ματια στο site της Forthnet(τυχαια) και ειδα :

ADSL Dynamic-ADSL 256- 12μηνες 238,80€+φπα

Χρειαζομαι απο οτι κατάλαβα ενα μοντεμ και καποιο φίλτρο

Διαβασα ακόμα οτι πρεπει πρώτα να απευθηνθω στον ΟΤΕ για να μου αλλαξει την γραμμη σε ADSL

α)Θα ηθελα να μου πειτε αν με συμφερει να κανω κατι τετοιο συμφωνα με τα παραπανω

β)τι πρεπει να πληρωσω στον ΟΤΕ στην αρχή για όλη την ιστορια για την αλλαγη

γ)τι παγιο θα εχει ο ΟΤΕ μετα την αλλαγη σε ADSL?

δ)Ποιος αλλος υπάρχει που θα με γδύσει και απο που?!! :D

Ευχαριστώ

 

 

Μια και εισαι ηδη με τελλας για σταθερή, δες και την 384 της τελλας αορίστου χρόνου. Δίνουν και δωρεάν υπεραστικές κλήσεις στους συνδρομτές ADSL.

--> Mostly Harmless <--
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου πω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ μην αγορασεις 12μηνη συνδεση,καλυτερα αοριστου(δηλαδη καθε μηνα να πληρωνεις). 1ον γιατι μεχρι του χρονου θα εχουν πεσει οι τιμες και εσυ δεν θα μπορεις να κερδισεις απο αυτο.2ον δεν ξερεις αν θα μεινεις ικανοποιημενος απο τη συνδεση,αν κανεις αοριστου χρονου συνδεση θα μπορεις ανα πασα στιγμη να αλλαξεις παροχο χωρις να σκεφτεσαι οτι εχεις προπληρωσει για 12 μηνες τη συνδεση.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Tfan (14 Σεπ. 2004 , 03:32)

 

Μια και εισαι ηδη με τελλας για σταθερή, δες και την 384 της τελλας αορίστου χρόνου. Δίνουν και δωρεάν υπεραστικές κλήσεις στους συνδρομτές ADSL.

 

 

 

Η οποία για να μην ξεχνιόμαστε χρεώνει 30+ΦΠΑ=35,4 ευρώ τη συνδρομή χωρίς να υπολογίσουμε το πάγιο του ΟΤΕ.

Άμα είναι έτσι να τις βράσω τις δωρεάν υπεραστικές. :!:

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Aρα για να τα βαλουμε και σε μια σειρα μια που αρχες Οκτωβριου τελειωνει και η συνδεση μου με την HOL

πχ ας πουμε λοιπον vivodi αορίστου χρόνου

DSLnet by Vivodi

DSLnet

256/128

€ 17,00+φπα/μηνα (πρόσβαση)

€ 17,00+φπα/μηνα (συνδεση)

Συνολο ~€40/μήνα

Αυτα ειναι τα χρηματα που θα δινω στην vivodi καθε μηνα σωστα ως εδω?

Στον ΟΤΕ τι πάγιο θα δίνω?

-

Ποιες ειναι οι διαδικασιες που πρεπει να κανω για αρχη και χρεωση για αυτα?

Αιτηση στον ΟΤΕ για αλλαγη γραμμης,μοντεμ,φιλτρο χρεωση?...

-Αλλο?

Εφάπαξ χρεώσεις?

Τέλος ενεργοποίησης (VIVODI) € 29,90

-Αλλο?

Δευτερεύοντα τέλη

Μεταφορά σύνδεσης € 100 :( (Αυτα ποιος τα πέρνει?)

Αλλαγή υπηρεσίας (OTE)€ 17,50

Αλλαγή υπηρεσίας (VIVODI)€ 15,00

τα δυο τελευταια τι ειναι?Και τα δυο τα πληρωνω?

Ας πουμε οτι το μοντεμ καταφερω και το βαλω μονος μου,φανταζομαι ευκολο θα ειναι!

-Αλλο?

Συμπληρωστε μου αν ξεχασα κατι και αν εχω καποιο λάθος

Σας ζάλησα!! :cry: :whistle: :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kokonik (14 Σεπ. 2004 , 07:58)

 

Aρα για να τα βαλουμε και σε μια σειρα μια που αρχες Οκτωβριου τελειωνει και η συνδεση μου με την HOL

πχ ας πουμε λοιπον vivodi αορίστου χρόνου

DSLnet by Vivodi

DSLnet

256/128

€ 17,00+φπα/μηνα (πρόσβαση)

€ 17,00+φπα/μηνα (συνδεση)

Συνολο ~€40/μήνα

Αυτα ειναι τα χρηματα που θα δινω στην vivodi καθε μηνα σωστα ως εδω?

Απόλυτα

Στον ΟΤΕ τι πάγιο θα δίνω?

28 ευρώ παρά κάτι ψιλά το δίμηνο το ρίξεις σε PSTN (με το ΦΠΑ μέσα).

Λίγο πάνω από 30 αν το αφήσεις ISDN.

Ποιες ειναι οι διαδικασιες που πρεπει να κανω για αρχη και χρεωση για αυτα?

Αιτηση στον ΟΤΕ για αλλαγη γραμμης,μοντεμ,φιλτρο χρεωση?...

-Αλλο?

Εφάπαξ χρεώσεις?

Τέλος ενεργοποίησης (VIVODI) € 29,90

-Αλλο?

Στον ΟΤΕ τίποτα, εκτός αν αποφασίσεις να κάνεις το ISDN PSTN.

Στη Vivodi θα κάνεις όλες τις αιτήσεις, πάρε στο 13880 για πληροφορίες (αν πέσεις σε υπάλληλο που δεν ξέρει που παν τα 4 ξαναπάρε αργότερα :alien: ).

Splitter σου δίνουν δωρεάν (αντί για φίλτρο)

Μην πάρεις modem, πάρε router που είναι πολύ πιο χρήσιμη συσκευή. Δες και ποιές συσκευές δίνουν δώρο αν κάνεις αίτηση μέχρι τις 30/9 (βλ. και εδώ).

To τέλος ενεργοποίησης είναι το μόνο που πρέπει να πληρώσεις προκαταβολικά.

Δευτερεύοντα τέλη

Μεταφορά σύνδεσης € 100 :( (Αυτα ποιος τα πέρνει?)

Αλλαγή υπηρεσίας (OTE)€ 17,50

Αλλαγή υπηρεσίας (VIVODI)€ 15,00

τα δυο τελευταια τι ειναι?Και τα δυο τα πληρωνω?

Το πάνω είναι άχρηστο, τα 2 επόμενα αναφέρονται σε αλλαγή ταχύτητας.

Ας πουμε οτι το μοντεμ καταφερω και το βαλω μονος μου,φανταζομαι ευκολο θα ειναι!

-Αλλο?

Προφανώς

Συμπληρωστε μου αν ξεχασα κατι και αν εχω καποιο λάθος

Σας ζάλησα!! :cry: :whistle: :D

Φτάνει όχι άλλο! :wacko:

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ευκολο να μου εξηγηση κάποιος τι ειναι το Splitter και τι το φιλτρο?

Και αν μπορει να μου πει τι χρειαζομαι εγω??

Εχω μια συνδεση.Εχω ενα κουτι στο χωλ απο το οποιο εχω τραβηξει ενα καλωδιο στο σαλονι,που εχω την μια συσκευη,ενα καλωδιο στο δωματιο που εχω την αλλη και ενα ακομα καλωδιο που ερχετε στο pc.Και τα 3 φευγουν απο το κουτι στο χωλ.

Τι γινετε... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

ego exo liges erotisis

 

exo ote isdn an thelo na allakso se vivodi dslnet(to programa me 2 grames kai dorean astika)

1on poso pano kato tha ksodepso etsi kai alios gia tin allagi?

2on posa lefta tha dino sti vivodi etsi kai xrisimopio to programa dslnet?

diladi posa tha mou bgainoyn pano kato ton mina san pagio pou tha plirono etsi kai alios?

 

ayta ta oliga eyxaristo

Link to comment
Share on other sites

1. Η ενεργοποίηση ADSL από Vivodi κοστίζει 35 ευρώ.

2. Το μηνιαίο κόστος είναι 40 ευρώ για γραμμή στα 256Κ. Βάλε και τα περίπου 15 ευρώ του ΟΤΕ.

 

Αλλού έγραψες αυτό:

egrapsa kapies apories sto faq tis vivodi pou kanate alla den apantisate epomenos tis grafo kai edo

 

lipon kapies erotisis gia to poso tha moy kostisi an allakso apo ote se vivodi.

 

exo ote isdn kai thelo an paro vivodi na exo episis 2 grames(ida oti iparxi dinatotita na exo dsl grami monima apasxolimeni gia internet kai mia akoma eykairi gia ta tilefona mou)kai ayto tha me bolepsi apla ginete logos gia dsl kai ida oti den ipostirizete,meno sikies thessaloniki.

pos mporo na exo vivodi sindesi esto kai meso ote?kai poso tha moy kostisi eite meso ote ite xoris?eyxaristo.

Αφού δε μπορείς να βάλεις vivodi μέσω του δικού της δικτύου ξέχνα το ADSLphone (αν ρωτάς για αυτό).

Με το ADSL δεν έχεις 2 γραμμές αλλά μία, απλά από αυτήν μπορείς συγχρόνως να σερφάρεις και να μιλάς. Για να έχεις 2 τηλεφωνικές γραμμές χρειάζεσαι και ISDN.

Αν θες απλά να μιλάς και να σερφάρεις συγχρόνως κάνε το ISDN PSTN πριν βάλεις ADSL (σιγουρέψου ότι έχει διαθεσιμότητα πριν το κάνεις αυτό).

Αφού βάλεις ADSL μπορείς να επιλέξεις όποιον ISP θέλεις, η Vivodi είναι η φθηνότερη.

 

Για ότι δε σε κάλυψα ξαναρώτα. :)

Σε παρακαλώ άντε στο Vivodi FAQ και κάνε edit το μήνυμά σου και γράψε κάτι μικρότερο.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έχω γραμμή ISDN και θέλω να βάλω DSL. Από την στιγμή που μετά την τηλεφωνική γραμμή μπαίνει το splitter, χρειάζεται modem ή το ρόλο αυτό μπορεί να παίξει ένα router? :worry:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος silmarils (23 Σεπ. 2004 , 00:02)

 

Έχω γραμμή ISDN και θέλω να βάλω DSL. Από την στιγμή που μετά την τηλεφωνική γραμμή μπαίνει το splitter, χρειάζεται modem ή το ρόλο αυτό μπορεί να παίξει ένα router? :worry:

 

 

Η συσκευή που κυριολεκτικά αποκελείται router δεν παίζει το ρόλο του μόντεμ.

Τέτοιες ωστόσο δε βρίσκεις με τίποτα στην ελληνική αγορά.

Αυτό που χάριν ευκολίας λέμε router είναι ουσιαστικά modem+router, 2 σε 1, και αυτό που κάνει είναι να συνδέεται με το internet αλλά και να μοιράζει τη σύνδεση σε δίκτυο υπολογιστών.

Εννοείται φυσικά ότι ένας router είναι από κάθε άποψη προτιμητέος έναντι ενός modem, μιας και η διαφορά στην τιμή ενός καλού router από ένα καλό modem είναι μικρή.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος resurection_boy (26 Σεπ. 2004 , 02:05)

 

otenet tha plironeis 70 to dimino xwris xronoxreosi ktl me syndesy adsl 384

 

 

Ήτοι με διαφορά περισσότερα από κάθε άλλον ISP. :!:

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα την βοήθειά σας!

 

Σκέφτομαι απο Οκτώβριο να βάλω dsl που θα πέσει το πάγιο.

 

Μπορεί κάποιος να μου πει τι θα πληρώνω το δίμηνο με τις τιμές του Οκτωβρίου?

 

Έχουμε και λέμε:

 

19,99*2*1,18(φπα)=47€

Το δίμηνο για Οτε.

Και για forthnet:

 

24,90*2*1.18(φπα)=59€

 

Οπότε σύνολο

47+59=106

 

ή

 

19,99*2*1,18(φπα)=47€

Το δίμηνο για Οτε.

 

Και για forthnet(αν κατέβει στα 19,92):

19,92*2*1,18(φπα)=47€

 

Οπότε σύνολο

47+47=94€

 

Κάνω κάποιο λάθος στις τμές και αν ναι που?

 

Επίσης με ενδιαφέρει μόνο η τιμή της dsl και όχι το πάγιο για την isdn

 

Eυχαριστώ για την βοήθεια :)

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...