Jump to content

Oppo Find 7


maroubas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οποτε πλεον για να ξαναβαλω μελλοντικο OTA ή και αλλη color os rom ( βασικα μονο spectrum θα παιζει πλεον.. ) θα θελει την εξης διαδικασια : Να βαλω Colos Os 1.2 recovery και unroot. Σωστα;

 

Απλα δεν εχω βρει καποιον σωστο τροπο για unroot. Αυτο που βρισκω ειναι μονο με εγκατασταση ξανα ολοκληρης της rom.. Αποκλειεται να μην υπαρχει πιο ευκολος τροπος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δοκιμάσει ποτέ unroot για να κάνω update... Όταν το είχα πρωτοπαρει ειχα την 2,0,8 που δεν ειχε αλλα updates, και μετα εβαλα cyanogen που περναγα nightly που και που μεσω custom recovery παντα οποτε δεν ειχα προβληματα. Μετα περασα την 2,1,5 αλλα δε μου αρεσε και απο χτες γυρισα στην 2,0,8 που ακομα δεν εχω κανει root. Μέσα από την εφαρμογή SuperSU είπες δεν δούλεψε; Έχει επιλογή για permanent unroot αν θυμαμαι καλά.

 

Παντως υπαρχει και η λυση να μην αλλαξεις recovery :p Υπαρχει και η εντολη fastboot boot recovery.img η οποια απλα φορτωνει μια φορα στο κινητο το recovery, κανεις την δουλεια σου και μετα απο επανεκκινηση ειναι σαν να μην υπαρχει το custom. Δε το φλασαρει δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Προσπάθησα να κάνω root και να περάσω την cm αλλά πάνω στις δοκιμές κι ενώ κατάφερα το root δεν μπορώ να μπω στο recovery! Δοκίμασα με διάφορους τρόπους και διάφορα recovery αλλά μετά την επανεκκίνηση μπαίνει σε fastboot και λέει πάτα 6 δευτερόλεπτα το power για να κλείσει. Πατάω να το ανοίξω με power+ volume up ή down και μπαίνει μόνο σε fastboot! Στο color os μπαίνει κανονικά! Τι να δοκιμάσω τώρα; Κατέβασα και την stock rom πάω από αναβάθμιση σε τοπική εγκατάσταση και μου βγάζει και εκεί σφάλμα!

 

Έχω δοκιμάσει ότι μέθοδο βρήκα στο ίντερνετ αλλά δεν κάνει τίποτα! Με το recovery installer πχ κάνω εγκατάσταση το recovery mode και όταν πατάω να κάνει boot σε recovery mode μου βγάζει bootimage incomplete or not signed! Καμία βοήθεια;

Link to comment
Share on other sites

Το recovery μπαινει με volume down και power. Αν δεν μπαινει σε recovery θα πρεπει να κατεβασεις το twrp και να το περασεις μεσω fastboot απο τον υπολογιστη με την εντολη "fastboot flash recovery twrp.img" η να το bootareis με "fastboot boot twrp.img" Για αυτες τις εντολες ομως θα πρεπει να εγκαταστησεις στον υπολογιστη καποια πραγματακια ειτε απο το adb της google ειτε απο καποιο πακετο που φτιαχνουν διαφοροι devs μονο για αυτο το σκοπο (κυκλοφορουν κατι τετοια στο xda. Googlare fastboot install ή download) Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

How to Install TWRP Custom Recovery

 

και ο τροπος για το FASTBOOT BOOT στο *5 αν και κάπου πήρε το μάτι μου ότι δεν δουλεύει με spectrum

 

δούλεψε κάνεις την spectrum να μας πει την άποψη του για την μπαταρία?

Edited by chilavert_gr
Link to comment
Share on other sites

How to Install TWRP Custom Recovery

 

και ο τροπος για το FASTBOOT BOOT στο *5 αν και κάπου πήρε το μάτι μου ότι δεν δουλεύει με spectrum

 

δούλεψε κάνεις την spectrum να μας πει την άποψη του για την μπαταρία?

Που είσαι φίλε μου;

Εσύ 2.15 έχεις;

Δεν ξέρω αλλά εμένα οι aosp με απωθούν λίγο...

Η 2.15 μού έχει κάτσει αρκετά καλά.

Link to comment
Share on other sites

και γω ικανοποιημένος είμαι από την 2.1.5

έλεγα να κάνω μια δοκιμουλα να δω τι λέει και η spectrum αλλα κρατήθηκα μετά απο αυτά που διαβασα για την διάρκεια της μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι και η 2.1.5 χρηζει βελτιωσης, αλλα ειπαν οτι την εγκαταλειπουν οριστικα.. Αλλα δε καταλαβαινω το γιατι..

 

Η spectrum δε μου αρεσε καθολου.. Συνηθισα αλλιως τοσο καιρο..

 

Αξιζει το oppo cloud για τον συγχρονισμο μηνυματων και δεδομενων;

 

Android 6 θα δουμε στο κινητο;

Link to comment
Share on other sites

στα φόρουμ της oppo διαβασα ότι για την spectrum είναι στο πρόγραμμα.

κρίμα για την coloros γιατί ήταν από τις ωραιότερες ρομ που έχω χρησιμοποιήσει έως τώρα και αρκετά εύκολη στην χρήση.

Link to comment
Share on other sites

How to Install TWRP Custom Recovery

 

και ο τροπος για το FASTBOOT BOOT στο *5 αν και κάπου πήρε το μάτι μου ότι δεν δουλεύει με spectrum

 

δούλεψε κάνεις την spectrum να μας πει την άποψη του για την μπαταρία?

 

Το εκανα και πέτυχε! Ευχαριστώ πολύ! Πέρασα την cm αλλά έχω μια απορία. Το φωτακι κάτω απο τα πλήκτρα είναι μόνιμα αναμμένο! Έχω απενεργοποιήσει τις ειδοποιήσεις για το led αλλά δεν σβήνει με τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι bug που το απεκτησε οταν αλλαξαν τον kernel. Απλα απενεργοποιεις την επιλογη που εχει για να σε ειδοποιει για τη χαμηλη μπαταρια, κανεις μια επανεκκίνηση και μενει σβηστο!
Link to comment
Share on other sites

Εχω προβλημα με ενα παιχνιδι και μου εχει σπασει τα νευρα. Δε μπορω με τιποτα να το κανω να παιξει στο κινητο. Κατεβασα ακομα και το apk+obb απο διαφορετικα site, αλλα οταν το εγκαταστω στο κινητο και παω να ανοιξω το παιχνιδι μου λεει << unfortunately has stopped working >> και στα Notifications <<looking for resources to download>>.

 

Μπορει καποιος να με βοηθησει; Υπαρχει γενικοτερο προβλημα με την Color Os και το συγκεκριμενο παιχνιδι; Σε IPad, Huawei, Xiaomi, μπηκε κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω προβλημα με ενα παιχνιδι και μου εχει σπασει τα νευρα. Δε μπορω με τιποτα να το κανω να παιξει στο κινητο. Κατεβασα ακομα και το apk+obb απο διαφορετικα site, αλλα οταν το εγκαταστω στο κινητο και παω να ανοιξω το παιχνιδι μου λεει << unfortunately has stopped working >> και στα Notifications <<looking for resources to download>>.

 

 

 

Μπορει καποιος να με βοηθησει; Υπαρχει γενικοτερο προβλημα με την Color Os και το συγκεκριμενο παιχνιδι; Σε IPad, Huawei, Xiaomi, μπηκε κανονικα.

 

 

Ποιό παιχνίδι ς

Link to comment
Share on other sites

Λολ.. Δεν ειπα το πιο σημαντικο. Ειναι το YugiOh! Duel Generation!

 

Ξεχασα να ανεβασω την φωτογραφια!!

 

http://s24.postimg.org/enottct4h/yugioh_fault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λολ.. Δεν ειπα το πιο σημαντικο. Ειναι το YugiOh! Duel Generation!

 

Ξεχασα να ανεβασω την φωτογραφια!!

 

http://s24.postimg.org/enottct4h/yugioh_fault.jpg

Ούτε εμένα δεν μου το δείχνεις συμβατό.

Με το Xperia s το δείχνει συμβατό.

Μάλλον καμιά ασυμβατότητα με τον επεξεργαστή...

Link to comment
Share on other sites

Καποιος απο το oppo forums μου ειπε οτι ισως να φταιει η εκδοση 2.1.5 επειδη κανει κακη διαχειριση της μνημης.. Μπορει να τσεκαρει καποιος με διαφορετικη εκδοση εαν παιζει το συγκεκριμενο παιχνιδι στο κινητο;
Link to comment
Share on other sites

και σε μένα δεν είναι συμβατοί με 2.1.5. Αν είσαι root αφού η εφαρμογή είναι free δοκίμασε να βρεις το APK να το κάνεις εγκατάσταση μήπως παίξει.
Link to comment
Share on other sites

Καποιος απο το oppo forums μου ειπε οτι ισως να φταιει η εκδοση 2.1.5 επειδη κανει κακη διαχειριση της μνημης.. Μπορει να τσεκαρει καποιος με διαφορετικη εκδοση εαν παιζει το συγκεκριμενο παιχνιδι στο κινητο;

 

Δεν νομίζω να έχει σχέση αυτό. Το play να μην το έχει συμβατό επειδή κάνει κακή διαχείριση μνήμης η Rom;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πως γίνεται τώρα; Το υπόλοιπο 5% που πήγε;

 

Να πω ότι είχα ένα θέμα από τότε που έκανα καθαρό install με την μπαταρία. Έχανε 1% κάθε 1 λεπτό! Μετά θυμήθηκα ότι το Facebook τρώει αρκετά την μπαταρία, και το απενεργοποιησα από τις ρυθμίσεις του κινητού.

 

http://s18.postimg.org/s3viisk4l/Screenshot_2015_12_01_17_38_16_17.jpg

 

 

Λογικά το Facebook έφαγε την μπαταρία, αφού το χρησιμοποίησα κιόλας, αλλά γιατί δε το εμφανίζει; Bug;

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα το Kernel Adiutor και στο Low Memory Killer το εχω το very light ή light. Λετε ετσι να αυξηθει η διαρκεια ζωης της μπαταριας σε συνδιασμο με το greenify;
Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα το Kernel Adiutor και στο Low Memory Killer το εχω το very light ή light. Λετε ετσι να αυξηθει η διαρκεια ζωης της μπαταριας σε συνδιασμο με το greenify;

 

 

Ποιό πιθανό μού φαίνεται να μειωθεί! Αλλά δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις...

Link to comment
Share on other sites

Μα εξαιτιας της επιθετικης διαχειρισης μνημης, φευγει ευκολα η μπαταρια απο το κινητο. Προσπαθει συνεχως να κλεινει τα προγραμματα απο τη ram. Ανοιξε-κλεισε η μπαταρια τελειωνει γρηγορα..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...