Jump to content

Oppo Find 7


maroubas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καμια σχεση το ενα με το αλλο βεβαια :p

Παντως η 2.1.5 ειναι σκαρτη... Και μαρεσει που την φτιαχνανε τοσο καιρο. Πολυ lag που δε δικαιολογειται. Επισης μου εκανε 2 φορες ******** κατα την κληση. Επαιρνα τηλέφωνο και δεν ακουγοταν τιποτα, το σηκωσε ο αλλος καο παλι δεν ακουγα τιποτα. Μετα εκανα σιγαση μικροφωνου και ξανα ενεργοποιηση και έφτιαξε. Θα εβαζα την kitkat color os αλλα εκεινη εχει προβλημα με το tethering μεσω wifi... Καλυτερα ας επικεντρωθούν σε aosp να δουμε. Αν και μου αρεσει περισσοτερο σαν περιβαλλον η color os (ειχα cyanogen για λιγο καιρο και την βαρεθηκα)

 

Ααα και ξεχασα το καλυτερο. Νομιζω ειναι λιγοτερο ευαισθητο το touch γιατι μου εχει σπασει τα νευρα απο την ωρα που την περασα.

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καμια σχεση το ενα με το αλλο βεβαια :p

 

Παντως η 2.1.5 ειναι σκαρτη... Και μαρεσει που την φτιαχνανε τοσο καιρο. Πολυ lag που δε δικαιολογειται. Επισης μου εκανε 2 φορες ******** κατα την κληση. Επαιρνα τηλέφωνο και δεν ακουγοταν τιποτα, το σηκωσε ο αλλος καο παλι δεν ακουγα τιποτα. Μετα εκανα σιγαση μικροφωνου και ξανα ενεργοποιηση και έφτιαξε. Θα εβαζα την kitkat color os αλλα εκεινη εχει προβλημα με το tethering μεσω wifi... Καλυτερα ας επικεντρωθούν σε aosp να δουμε. Αν και μου αρεσει περισσοτερο σαν περιβαλλον η color os (ειχα cyanogen για λιγο καιρο και την βαρεθηκα)

 

 

 

Ααα και ξεχασα το καλυτερο. Νομιζω ειναι λιγοτερο ευαισθητο το touch γιατι μου εχει σπασει τα νευρα απο την ωρα που την περασα.

 

 

Το ota update το πέρασες;

Εγώ δεν έχω τέτοια θέματα.

Είχα πρόβλημα με τις ειδοποιήσεις αλλά έκανα κάποιες ρυθμίσεις και φαίνεται να διορθώθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εφυγα απο cyanogen οπως προειπα οποτε ηταν διαφορετικη εμπειρια που ειχα συνηθισει για αρκετο καιρο. Ναι περασα ενα update 37ΜΒ.

Και κατι ακομα! Οταν μιλας στο τηλ και ανοιγοκλεινει η οθονη οταν πλησιαζει και απομακρυνεται απο το αυτι, μερικες φορες οταν αναβει δεν εμφανιζεται επι τοπου η εικονα που πρεπει, αλλα κατι σαν παρασιτα/πολυχρωμος θορυβος για κλασματα δευτερολέπτου.

ΥΓ εχω το find7a

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εφυγα απο cyanogen οπως προειπα οποτε ηταν διαφορετικη εμπειρια που ειχα συνηθισει για αρκετο καιρο. Ναι περασα ενα update 37ΜΒ.

 

Και κατι ακομα! Οταν μιλας στο τηλ και ανοιγοκλεινει η οθονη οταν πλησιαζει και απομακρυνεται απο το αυτι, μερικες φορες οταν αναβει δεν εμφανιζεται επι τοπου η εικονα που πρεπει, αλλα κατι σαν παρασιτα/πολυχρωμος θορυβος για κλασματα δευτερολέπτου.

 

ΥΓ εχω το find7a

 

 

Ούτε αυτό πού περιγράφεις μού το κάνει.

Πιθανότατα παίζει κάποιο ρόλο ότι έχεις το 7a ...

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω ειμαι προθυμος να ποσταρω στο τοπικ του 7a, αλλά όσες φορές γράφω εκεί κανένας δεν απαντάει. Κι άλλοι που το έχουν γράφουν σε αυτό το τόπικ :lol:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Για να περαστει το update, θελει κανονικα backup και σβησιμο ολα απο το κινητο; Συνεχεια μπερδευομαι.
Link to comment
Share on other sites

Έχει κολλήσει στο recovery το δικό του σε χω την Ρομ μέσα αυτήν sd πως γίνεται ινσταλ;;; Ευχάριστω

[sIGPIC][/sIGPIC]

https://xiaomi-miui.gr/

 

Xiaomi Mi5s plus (natrium)...by Octaviastikos ®

Link to comment
Share on other sites

Έχει κολλήσει στο recovery το δικό του σε χω την Ρομ μέσα αυτήν sd πως γίνεται ινσταλ;;; Ευχάριστω

Επιλέγεις install βρίσκεις το zip και το εγκαθιστας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Προσπάθησα να κάνω root και να περάσω την cm αλλά πάνω στις δοκιμές κι ενώ κατάφερα το root δεν μπορώ να μπω στο recovery! Δοκίμασα με διάφορους τρόπους και διάφορα recovery αλλά μετά την επανεκκίνηση μπαίνει σε fastboot και λέει πάτα 6 δευτερόλεπτα το power για να κλείσει. Πατάω να το ανοίξω με power+ volume up ή down και μπαίνει μόνο σε fastboot! Στο color os μπαίνει κανονικά! Τι να δοκιμάσω τώρα; Κατέβασα και την stock rom πάω από αναβάθμιση σε τοπική εγκατάσταση και μου βγάζει και εκεί σφάλμα!
Link to comment
Share on other sites

Εδω και ενα μηνα οταν φορτιζει δε μου δειχνει την αστραπη. Δε φορτιζει με την γρηγορη μεθοδο πλεον;
Link to comment
Share on other sites

Φαινεται πως εκανα γκαφα.. Μου εβγαλε ενα OTA Update και το κατεβασα. Μετα πατησα install και με πεταξε στην custom recovery, οπου και ξεκινησε το install. Οταν τελειωσε το κινητο κολλησε το Oppo logo. Το εκλεισα και το ανοιξα, παλι τα ιδια.. Εχει περασει πανω απο μια ωρα, ειναι κολλημενο στο logo..

 

Που ακριβως εγινε το λαθος; Ηθελε stock recovery για το update; Ημουν rooted, αλλα απενεργοποιησα το Super User.

 

Πλεον τι μπορω να κανω; Θα χασω ολα τα δεδομενα;

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εβαλα την TWRP και απεκτησα προσβαση στην μνημη του τηλεφωνου, οπου και πηρα τα backup απο τα αρχεια που ειχα.

 

Ξερετε εαν υπαρχει η δυνατοτητα να κρατησω και backup απο μηνυματα; Αποθηκευονται καπου, σε καποιον φακελο;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δε δοκιμαζεις να ξαναπερασεις την ρομ που ειχες μεσα απο το twrp χωρις wipe? Εγω να δεις γκαφα που εκανα χτες. Πηγα να κανω unified partition και μολις κανει επανεκκινηση σε twrp λεω οκ απετυχε δεν εγινε και τιποτα και απο εκεινη την ωρα χαλασε το partition της εσωτερικης sdcard και δεν εφτιαχνε με τιποτα. Δεν μπορουσε να την διαβασει κανενα προγραμμα ουτε καν το custom recovery.
Link to comment
Share on other sites

Δε θελω να το ρισκαρω.. Μπορει να σβησει τα δεδομενα οπως μηνυματα και επαφες.. Οριστε και τι λεει στο forum σχετικα με το zip. <<This full package will wipe user data, please backup your data (you can use the Backup & restore app) before updating. Data on you phone storage such as movies and photos will not be affected.>>

 

Δε νομιζω να γινεται να εγκαταστησεις ρομ, χωρις να κανεις wipe καθολου.. Το κανει αυτοματα αν θυμαμαι καλα.

 

Αν και δε βλεπω να υπαρχει τροπος να τα ανακτησω..

 

Δε μπορω να καταλαβω γιατι ενω απο TWRP που κανει install το OTA update.zip ( αν και βεβαια κολλαει στο oppo logo μετα.. ) οταν βαζω τη stock recovery δε μπορει να το κανει install.. Ξεκιναει και μετα απο 2 δευτερολεπτα λεει failed to install..

Edited by Lux
Link to comment
Share on other sites

Ξερω δε βοηθαω και πολύ απλα κουβεντα να γινεται.

Νομίζω κάπου σε καποιο φακελο του συστηματος αποθηκευονται τα SMS και εφοσον το twrp εχει file manager που εχεις παντου προσβαση, ισως κατι να γινεται. Δε ξερω ομως που αποθηκευονται :p

 

Και οσον αφορα το αυτοματο wipe data ναι τωρα που το λες το εχω παρατηρησει κι εγω στο Oppo. Ειναι πολυ πιθανο ομως να μπορεις να πειραξεις το script που τρεχει την ωρα της εγκαταστασης και να σβησεις το σημειο που κανει wipe data. Βεβαια παει καιρος που εχω ασχοληθει με κατι τετοιο και φοβαμαι να το ρισκαρω σε ξενη συσκευη (σε περιπτωση που θες δηλαδη να το δοκιμασουμε)

Link to comment
Share on other sites

Φαινεται πως εκανα γκαφα.. Μου εβγαλε ενα OTA Update και το κατεβασα. Μετα πατησα install και με πεταξε στην custom recovery, οπου και ξεκινησε το install. Οταν τελειωσε το κινητο κολλησε το Oppo logo. Το εκλεισα και το ανοιξα, παλι τα ιδια.. Εχει περασει πανω απο μια ωρα, ειναι κολλημενο στο logo..

 

Που ακριβως εγινε το λαθος; Ηθελε stock recovery για το update; Ημουν rooted, αλλα απενεργοποιησα το Super User.

 

Πλεον τι μπορω να κανω; Θα χασω ολα τα δεδομενα;

Το root φταίει. Ota και root δεν πάνε μαζί σ'αυτή την συσκευή.

Αν μπορείς να πάρεις backup από twrp μετά μπορείς από titanium backup να επαναφερεις ότι θέλεις.

Μόνο αυτό μπορώ να σκεφτώ τώρα.

Backup από την εφαρμογή τής coloros δεν είχες πάρει;

Edited by SERS1612
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειχα παρει.. Αν και νομιζω ειχα γινει Unroot, αλλιως δε θα με αφηνε καν να κατεβασω το ota update.. Αλλα ισως ηταν προσωρινο unroot και με το restart που εγινε, ξαναμπηκε το root..

 

Υπαρχει επιλογη για backup μεσα απο το TWRP, αλλα μονο για να το αποθηκευσω στη μηνημ του τηλεφωνου.. Δε βρισκω επιλογη για να το αποθηκευσω στην καρτα μνημης.. Αλλιως θα ειχε λυθει το προβλημα μου.

 

 

 

***

 

Βρηκα τροπο και κανω copy-paste ολο τον φακελο data απο την μνημη του τηλεφωνου στην καρτα μνημης. Θα χρειαστει να κανω backup αλλο φακελο;

Edited by Lux
Link to comment
Share on other sites

Τελος.. Την πατησα σαν πρωταρης.. Εκανα τα backup και εβγαλα το usb χωρις να κανω safely remove.. Και σβηστηκαν τα αρχεια!! Ενω ειχα ηδη κανει install την εκδοση, οποτε πλεον σβηστηκαν ολα απο παντου.. Αν ειναι δυνατον! Anyway..
Link to comment
Share on other sites

Επανηλθε, αλλα εχω αλλο προβλημα τωρα.. Κατεβασα την Full Spectrum και ενα γινεται το install περιπου μεχρι τη μεση, μετα βγαζει μηνυμα αποτυχιας.. Δε καταλαβαινω τι παιζει.
Link to comment
Share on other sites

Εγω την εβαλα στο 7a χωρις κανενα θεμα (εκτος της βλακειας που κατεστρεψα τα partition και δε μπορουσε να χρησιμοποιηθει της εσωτερικης μνημης ο χωρος)

Μηπως εχει κατεβει κατεστραμενο το αρχειο; Δοκιμασες να το ξανακατεβασεις;

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει Color Os Recovery Version 1.2; Γιατι με το Version 1.0 που εχω δεν μου κανει τιποτα install.. Τα εγκαθιστω με την TWRP recovery, παρολο που λενε οτι δεν κανει.. Σε εμενα ισχυουν τα αντιστροφα ή κατι κανω λαθος; Εχω 5 ωρες που ασχολουμαι τωρα και δεν εχω βγαλει ακρη.. Φανταζομαι τι θα γινοταν εαν ημουν κανενας αρχαριος.. Αλλα μπορει και να ειμαι..

 

Στην spectrum υπαρχει το προβλημα με τον ελαχιστο χωρο αποθηκευσης, επιλεγω switch partition και κανει restart πηγαινοντας στην recovery, χωρις να κανει καμια αλλαγη στα partition. Εχω κατακουραστει και πρεπει να κοιμηθω σε λιγο.. Τι ηθελα και εμπλεκα με το ota.. Τι το ηθελα.. Πραγματικα..

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Λοιπον παλι δε μου βρισκει τον χωρο του τηλεφωνου. Παταω switch partition και με πεταει στο recovery. Θυμαμαι και παλαιοτερα ειχα το ιδιο προβλημα, αλλα δε θυμαμαι τι ειχα κανει για να το διορθωσω.. Μπορει να με βοηθησει καποιος; Εχω απελπιστει..

 

Ειμαι στην εκδοση 2.1.5 Color Os.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ηθελε την recovery color os 1.2. Ολα κομπλε τωρα. Απλα εχασα αρκετες ωρες απο τη ζωη μου σημερα και καποια δεδομενα.. Θα μπορουσε να ηταν και αρκετα χειροτερα.. Αλλη φορα θα το θυμαμαι.
Link to comment
Share on other sites

Επαθες αυτο που εκανα κι εγω χτες. Αν πας να πειραξεις τα partition με custom recovery κατι παει πολυ στραβα! Λογικό προφανως διότι η ρομ ίσως κάνει κάποια προεργασία στον χώρο πριν το reboot και μολις παει να την ολοκληρωσει απο το recovery δεν μπορει μιας και δε συνεργαζεται με το twrp.

Κριμα που δεν ειδα νωριτερα οτι επαθες αυτο το πραμα για να σου πω τι να κανεις και να μη παιδευεσαι αλλο. Εγω το ελυσα βαζοντας την 2,1,5 που ειχε το νεο recovery (1.2 το οποιο εχει επιλογες για merge partitions) και αλλαξα κανα δυο φορες τα partitions (τα ενωσα, τα χωρισα κλπ) για να καναφτιαχτουν απο το stock recovery.

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...