Jump to content

Συνδεση pc - laptop για μεταφορα μεγαλων αρχειων


poseidonas2399
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προκειται να κανω format στον σταθερο υπολογιστη μου και θελω να μεταφερω τα αρχεια μου σε ενα laptop για να μην τα χασω.Διαβασα για πολλους τροπους στο internet αλλα ολοι φανηκαν αργοι .Εχω καλωδια:σειριακο ,ενα αλλο που μοιαζει με ethernet ,usb ..και teamviewer ,και δυνατοτητα για adhoc.Ποιος τροπος ειναι ο πιο γρηγορος ? Γινεται να τα κανω ολα μαζι ? Τα αρχεια ειναι περιπου 50gb.

ευχαριστω.:D

Link to comment
Share on other sites

μέσω καλωδίου δικτύου είναι ο πιο γρήγορος και ασφαλής τρόπος...
Link to comment
Share on other sites

απο τα καλωδια ποιο ειναι γρηγοροτερο ..γιατι μιλαμε για 50gb αρχεια....και το αλλο ερωτημα ειναι :γινεται να βαλω δυο καλωδια μαζι η και ασυρματα μαζι με τα υπολοιπα
Link to comment
Share on other sites

απο τα καλωδια ποιο ειναι γρηγοροτερο ..γιατι μιλαμε για 50gb αρχεια....και το αλλο ερωτημα ειναι :γινεται να βαλω δυο καλωδια μαζι η και ασυρματα μαζι με τα υπολοιπα

 

Τι εννοείς δύο καλώδια μαζί?? Δεν το κατάλαβα.:confused:

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

ναι δυο μαζι ταυτοχρονα γινεται αυτο?

 

Δηλαδή να πηγαίνουν 2 καλώδια από τον σταθερό και πάνε 2 καλώδια στο λάπτοπ?

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

ναι στη χειροτερη περιπτωση σκεφτομαο να κανω κατι τετοιο να γινεται ομως

 

Δεν νομίζω να γίνεται αυτό που ζήτας. Έτσι κι αλλιώς και με ένα καλώδιο οι ταχύτητες είναι μεγάλες,.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

γινεται να βαλεις δυο καρτες δικτυου σε εναν σταθερο οπως και μια εξωτερικη σε ενα λαπτοπ,αλλα δεν συμφερει για να μεταφερεις 50 giga που ετσι οπως το εγραψες νομιζα μιλας για αρχεια κοντα στο 1tb,αλλα και να βαλεις 2 καλωδια με αυτο τον τροπο ο δισκος εχει ενα max που γραφει δεδομενα οποτε με ενα καλωδιο θα εχεις εγγραφη 30-40 mb/s και με δυο καλωδια 20 στο ενα 20 στο αλλο αρα το ιδιο πραγμα.οπως ειπαν οι sv2evs και NickTheGreek99 θα κανεις την αντιγραφη με ενα καλωδιο δικτυου crossover για απευθειας συνδεση απο υπολογιστη σε υπολογιστη και με καρφωτες ip η βρες ενα εξωτερικο σκληρο απο ενα φιλο και κανε τη δουλεια σου μεσα σε λιγα λεπτα Edited by Giio
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα καλωδιο που μοιαζει αλλα δεν ειμαι σιγουρος πως μπορω να καταλαβω αν ειναι crossover?[ATTACH]42453[/ATTACH]

αυτη ειναι η μητρικη του pc http://www.msi.com/product/mb/945GCM5L_V2.html#/?div=Basic

καρτα δυκτιου πρεπει να χει ενσωματωμενη

realtek RTL8168/8111 PCI-E GIGABIT ETHERNET NIC

Edited by poseidonas2399
Link to comment
Share on other sites

Δείτε τις διαφορές ένος απλού καλωδίου και ενός crossover:

 

http://2.bp.blogspot.com/-UaRrttLLd4g/T2KIcSs4i7I/AAAAAAAAAFU/TN6M2fElqZs/s1600/Untitled-1.jpg

 

και η διαφορά στα καλώδια:

 

http://3.bp.blogspot.com/-Esa1BC1J26U/T2JrGRCmfwI/AAAAAAAAAFE/mU3cDJ4Di6Y/s320/n1_cables_image_blog+copy.jpg

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι οι καρφωτες ip ??

τελος παντων το δικο μου πρεπει να ναι straight τι πρεπει να κανω για να τα συνδεσω με αυτο το καλωδιο?Το βαζω στη θυρα lan?

Link to comment
Share on other sites

φιλε προφανως δεν εχεις τις γνωσεις για να δωσεις καρφωτες ip,το καλυτερο και ευκολοτερο βρες εναν εξωτερικο δισκο η ακομα και ενα φλασακι λιγα λιγα να τα μεταφερεις,το να μπλεχτεις με καρφωτες ip για κατι που θα κανεις μια φορα ειναι παραλογο και για 50 gb.τωρα αν επιμενεις και θελεις βοηθεια στον τροπο του cross πες μου να σου πω βμα βημα,αλλα με καλωδιο στο ξανα λεω cross
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να κανω κατι με τα υλικα που ηδη εχω

τωρα για σκληρο ρωτησα κανενας δεν εχει.

απο στικακια εχω ενα 16 gb (το πιο αργο που εχω δει ποτεεε ,κανει 20 λεπτα για 1 gb ταινια)και ενα των 8 gb ..το πρωτο το εχω ηδη φορτωσει με τα windows 7 -bootable-

Τι μπορω να κανω με το straight που εχω??

Παω στη δημιουργια δικτυου και απλα φτιαχνω ενα?? επιλεγοντας τι ?? αν μπορειτε και εχετε το χρονο θα ηταν χρησιμος ενας οδηγος βημα προς βημα γιατι δεν εχω πολλες γνωσεις σχετικα με δικτυα..

(τι ειναι τα com1 com10,11,12,13 που υπαρχουν στις επιλογες για δημιουργια νεας συνδεσης στις συνδεσεις δικτυου.

επισης ενδιαφερομαι σχετικα με αυτο γιατι μπορει να θελω καποτε να φτιαξω ενα δικτιο για lan gaming

Link to comment
Share on other sites

Τι αρχεια ειναι αυτα φωτογραφιες;περιεργο να αντιγραφει τοσο αργα,δευτερο καλωδιο ethernet εχεις;δοκιμασε με ασφαλη λειτουργια στον υπολογιστη και δοκιμασε να δεις με ποση ταχυτητα αντιγραφει ,λογω οτι οι περισσοτερες υπηρεσιες ειναι εκτος και βλεπουμε
Link to comment
Share on other sites

αυτο με τον σκληρο το δοκιμασα και παει να μου φορτωσει τα windows του λαπτοπ και στο τελος κανει crash -_-

θα συνδεσω τα καλωδια που εχω και αν δεν βγει θα το προσπαθησω μεσω teamviewer η adhoc.παντως θα ηθελα μια βοηθεια σχετικα με τα καλωδια ..με μπερδευουν ασχημα..:confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

πως ειναι δυνατο με το teamviewer?εννοεις με το upload της γραμμης σου θα στειλεις ετσι τα δεδομενα;θα σε κλειδωσει το team σε λιγες ωρες και για να γινει αυτο θελει 1 μηνα αν υπηρχε περιπτωση

edit: μαλλον τα ευκολα τα κανεις δυσκολα,ειπες θελει 20 λεπτα για ενα 1 gb σε μια ωρα ειναι 3 gb / σε 24 ωρες ειναι 70+ gb οποτε η δουλεια σου θα ειχε γινει σε λιγες ωρες.

edit παλι λες ''επισης ενδιαφερομαι σχετικα με αυτο γιατι μπορει να θελω καποτε να φτιαξω ενα δικτιο για lan gaming'' στα πολυ απλα δεν μπορεις να κανεις αυτα τα βηματα,εκει ειναι αλλη ιστορια εκει θελεις σερβερ με αρκετα gb μνημης καθως και επεξεργαστες xeon αναλογα τι θελεις να κανεις ποσα τερματικα ,και οπως σου ειπα τετοια διαμεταγωγη θελει συστηματα δυνατα

Edited by Giio
Link to comment
Share on other sites

Οταν βάλεις το σκληρό του λαπτοπ στο σταθερό επέλεξε από το bios να κάνει boot από το σκληρό του σταθερού.
images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Οταν βάλεις το σκληρό του λαπτοπ στο σταθερό επέλεξε από το bios να κάνει boot από το σκληρό του σταθερού.

 

εχεις δικιο σε αυτο που προτεινεις,πολυ φοβαμαι και δεν το προτεινα να συνεχισει γιατι μπορει να κανει λαθος και να χαλασει το recovery

Link to comment
Share on other sites

Έχω μεταφέρει άνω των 30 gb αρχεία (ταινίες) με το teamviewer και ούτε με κλείδωσε ούτε πάγωσε τίποτα,

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Έχω μεταφέρει άνω των 30 gb αρχεία (ταινίες) με το teamviewer και ούτε με κλείδωσε ούτε πάγωσε τίποτα,

προτιμητεα λυση δηλαδη ειναι το teamviewer?με ταχυτητα των 90kbps? ε μονο ενας ανθρωπος ασχετος θα εκανε κατι τετοιο ,συγνωμη αλα ειναι ενας τροπος απλα αθλιος

δεν σε κλειδωσε ειπες,τουλαχιστον εμενα καθως και αλλους φιλους σε support μας κλειδωσε,αλλα ξανα σκεψου να ανεβασεις 50gb??? με dsl?μπηκα σε αυτο το φορουμ λογω ενος τηλεφωνου που αγορασα,αλλα στα φορουμ τεχνολογιας πχ ινσομνια αν το ελεγα απλα θα γελαγαν

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...