Jump to content

O πόλεμος των megapixel, πως φτάσαμε ως εδώ και από εδώ και εμπρός τι έπεται


SaintPetrouil
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όποιος έχει δουλέψει το nokia 808 purewiew όπως εγώ μπορεί να καταλάβει τι εστι φωτογραφική μηχανή σε κινητό. Απλα δεν υπάρχει. Μονο εαν το δουλέψεις θα καταλάβεις, με λογια δεν περιγραφεται. Δεν κολώνει πουθενά Μερά ή νύχτα σε οποιαδήποτε συνθήκη φωτισμού με απίστευτο ζουμ σε φωτο και βίντεο. Δυστυχώς η nokia σταμάτησε την αναπτυξη του και πέρασε στα wp με το nokia 1020 που σε καμια περιπτωση δεν φτανει το 808 και το μέλλον του pureview είναι αμφίβολο μετα την πληρη εξαγορά της nokia απο την ms , όπως και για τις αλλες εφαρμογές της nokia, εαν και αυτό δεν την (ms) συμφέρει, γιατί wp = nokia lumia = nokia apps or else wp = dead!
NOKIA 808 PUREVIEW THE MOBILE KING - XIAOMI MI 10 PRO 5G USER.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όποιος έχει δουλέψει το nokia 808 purewiew όπως εγώ μπορεί να καταλάβει τι εστι φωτογραφική μηχανή σε κινητό. Απλα δεν υπάρχει. Μονο εαν το δουλέψεις θα καταλάβεις, με λογια δεν περιγραφεται. Δεν κολώνει πουθενά Μερά ή νύχτα σε οποιαδήποτε συνθήκη φωτισμού με απίστευτο ζουμ σε φωτο και βίντεο. Δυστυχώς η nokia σταμάτησε την αναπτυξη του και πέρασε στα wp με το nokia 1020 που σε καμια περιπτωση δεν φτανει το 808 και το μέλλον του pureview είναι αμφίβολο μετα την πληρη εξαγορά της nokia απο την ms , όπως και για τις αλλες εφαρμογές της nokia, εαν και αυτό δεν την (ms) συμφέρει, γιατί wp = nokia lumia = nokia apps or else wp = dead!

 

 

Φίλε το 808 είναι το κορυφαίο κινητό σε λήψη φωτογραφίας, αλλά τι απίστευτο zoom μας λες; Είναι δυνατόν να χαρακτηρίζεται απίστευτο zoom το αποκλειστικά ψηφιακό, το οποίο όταν πάει σε 3.6X η ανάλυση πέφτει στα 3 mp;

 

Τα κινητά εν γένει κατά την άποψή μου, λόγω οπτικών, μπορούν να παράξουν στην καλύτερη περίπτωση απλά αξιοπρεπείς φωτογραφίες μόνο στην ευρυγώνια θέση τους.

 

Δείτε τις φωτογραφίες του φίλου drmobile με την καταπληκτική G2 του 2001 και ξεχάστε τις συγκρίσεις με top compact μηχανές ακόμα και πριν από 10+ χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Τοσο must ειναι δηλαδη η φωτογραφια και ολοι πρεπει να ασχοληθουν; Περασε η μοδα των dj;

:p

 

Όχι απλά κάποιοι μιλάνε χωρίς να ξέρουν αποπροσανατολιζοντας τον κόσμο ;)

"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όχι απλά κάποιοι μιλάνε χωρίς να ξέρουν αποπροσανατολιζοντας τον κόσμο ;)

αφού όλοι είμαστε 'ειδικοί' :p

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου με συγχωρείς αλλά αυτό που γράφεις δεν ισχύει σε καμιά περίπτωση. Η φωτογραφική είναι και θα είναι πάντα καλύτερη από ένα κινητό στην λήψη φωτογραφίας. Το 2003 είχα μια Canon G5 με 5mp ανάλυση, της οποίας ακόμα και τώρα οι φωτογραφίες, συντρίβουν οποιοδήποτε ''φωτογραφικό'' κινητό. Να ξέρουμε τι λέμε.

 

Υπόψιν ότι με 300€ πλέον παίρνεις mirrorless με APS-C αισθητήρα η οποία βέβαια δεν έχει ως ανταγωνιστή κανένα κινητό. Είναι σαν να συγκρίνεις Ferrari με πατίνι στην λήψη φωτογραφιών.

 

Πρόσεξα πάρα πολύ τα λόγια μου αγαπητέ.

"με 300€ πλέον παίρνεις mirrorless με APS-C αισθητήρα"

Λίγο παλαιότερο μοντέλο κυρίως nikon ή samsung.

Φορητότης "μηδέν"

Συγκρίνεις επίσης με την πανάκριβη τότε και μια χαρά ακόμα και τώρα G5....

 

 

Μίλησα επίσης για συγκεκριμένα είδη φωτογραφίας. Δρόμου, Αρχιτεκτονικές, Τοπίου.

Αυτά τα κάνει το 808 μια χαρά.

Και χωρίς να πάρει χαμπάρι κανένα "θυμα" - συγνώμη- θέμα. Μια μικρή μηχανή (ακόμα και mirrorless ) στα χέρια ενός "περίεργου" που πίνει δίπλα καφέ, είναι άκρως ενοχλητική για κάποιους. Το έχω νιώσει.

 

Έχω τραβήξει άπειρα όμορφα τοπία ως συνεπιβάτης, την στιγμή που το αμάξι κινούνταν με 100χλμ την ώρα. Με το κινητό που έχω πάντα πάνω μου.

Μπορώ να παίρνω την P7700 μαζί μου συνέχεια? Ή και να την είχα μαζί, αν περίμενα να πιάσω την μηχανή από την θήκη της και να προλάβω να τραβήξω...:lol:

 

Υπερασπίζομαι γενικώς την mobile photography. Μια χαρά ξέρουμε από εξοπλισμό και τους αισθητήρες και τα οπτικά. Δεν είπε κανένας ότι τα κινητά θα αντικαταστήσουν τις φωτογραφικές. Παντού υπάρχουν περιορισμοί. Και διαφορετικές ανάγκες. Αλλιώς όλοι θα είχαμε πάθει αυχενικό από την DSLR με τον super zoom φακό - βαρύδι- στο λαιμό μας.

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Μην δημιουργούμε εντάσεις, εκφράζουμε την άποψή μας χωρίς να προκαλούμε ;)

 

συνεχίζουμε...

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξα πάρα πολύ τα λόγια μου αγαπητέ.

"με 300€ πλέον παίρνεις mirrorless με APS-C αισθητήρα"

Λίγο παλαιότερο μοντέλο κυρίως nikon ή samsung.

Φορητότης "μηδέν"

Συγκρίνεις επίσης με την πανάκριβη τότε και μια χαρά ακόμα και τώρα G5....

 

 

Μίλησα επίσης για συγκεκριμένα είδη φωτογραφίας. Δρόμου, Αρχιτεκτονικές, Τοπίου.

Αυτά τα κάνει το 808 μια χαρά.

Και χωρίς να πάρει χαμπάρι κανένα "θυμα" - συγνώμη- θέμα. Μια μικρή μηχανή (ακόμα και mirrorless ) στα χέρια ενός "περίεργου" που πίνει δίπλα καφέ, είναι άκρως ενοχλητική για κάποιους. Το έχω νιώσει.

 

Έχω τραβήξει άπειρα όμορφα τοπία ως συνεπιβάτης, την στιγμή που το αμάξι κινούνταν με 100χλμ την ώρα. Με το κινητό που έχω πάντα πάνω μου.

Μπορώ να παίρνω την P7700 μαζί μου συνέχεια? Ή και να την είχα μαζί, αν περίμενα να πιάσω την μηχανή από την θήκη της και να προλάβω να τραβήξω...:lol:

 

Υπερασπίζομαι γενικώς την mobile photography. Μια χαρά ξέρουμε από εξοπλισμό και τους αισθητήρες και τα οπτικά. Δεν είπε κανένας ότι τα κινητά θα αντικαταστήσουν τις φωτογραφικές. Παντού υπάρχουν περιορισμοί. Και διαφορετικές ανάγκες. Αλλιώς όλοι θα είχαμε πάθει αυχενικό από την DSLR με τον super zoom φακό - βαρύδι- στο λαιμό μας.

 

 

Βασικά η Niκon και η Samsung από όσο ξέρω στις mirrorless που διαθέτουν, δεν έχουν aps-c αισθητήρα. Δεν ξέρω στα τωρινά τους μοντέλα τι γίνεται. Στα 300€ που αναφέρθηκα είναι η Sony nex 3n μαζί με φακό, που αυτή η τιμή για τα specs που έχει, είναι χώμα.

 

Σε ότι αφορά το θέμα μας, δυστυχώς το μόνο προσόν που έχει το κινητό έναντι μιας οποιασδήποτε φωτογραφικής, είναι το μέγεθος και η φορητότητα, όμως αυτά δεν έχουν καμιά σχέση με την φωτογραφία αυτή καθαυτή. Εφόσον διαθέτεις το ''εργαλείο'' που λέγεται Nikon P7700 ξέρεις πολύ καλά τι μπορεί να κάνει και τι δεν μπορεί να κάνει το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

οσο αφορα το ζουμ του 808 εχοντας προσωπικη εμπειρια μπορει σε φωτο και ακομα καλυτερα σε βιντεο οτιδηποτε βρισκεται στα 25 με 30 μετρα αποσταση να το καταγραψει χωρις "απωλειες". παραδειγμα : το σαββατο στους αγωνες τζουντο του γιου μου ολοι κατεβαιναν στα "κακγελα" απο τις κερκιδες για φωτο και βιντεο (κινητα δε λεμε για να αποφυγουμε παρεξηγησεις) ,των παιδιων που αγωνιζονταν στο παρκε του κλειστου που ηταν ειδικα διαμορφωμενο για τους αγωνες τζουντο με την σχετικη μουρμουρα των υπολοιπων που δεν εβλεπαν. εγω αντιθετα κατεγραψα με φωτο και βιντεο το γιο μου χωρις να "κουνηθω" απο την θεση μου, μαλιστα στη 2η σειρα των κερκιδων του κλειστου με απολυτη ευκρινεια ακομα και με 4απλο και 6απλο ζουμ απο το 808 μου. εξαλου το 808 προσφερει μεχρι και 12χ στις φωτο και 6χ στο βιντεο χωρις απωλειες λογο oversampling. τι αλλο θελετε απο ενα φακο κινητου;
NOKIA 808 PUREVIEW THE MOBILE KING - XIAOMI MI 10 PRO 5G USER.
Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάμε μόνο για το 808. Ούτε και για το 1020.

Και το Οptimus g2 παρότι δεν διαφημίστηκε ως καμεροκινητό, τραβάει μια χαρά ακόμα και στα iso 800...

Χωρίς πολύ soft λεπτομέρειες, ούτε τεχνουργήματα από υπερβολική επεξεργασία.

Είπαμε δεν συγκρίνουμε κινητά με μηχανές zoom.-

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάμε μόνο για το 808. Ούτε και για το 1020.

Και το Οptimus g2 παρότι δεν διαφημίστηκε ως καμεροκινητό, τραβάει μια χαρά ακόμα και στα iso 800...

Χωρίς πολύ soft λεπτομέρειες, ούτε τεχνουργήματα από υπερβολική επεξεργασία.

Είπαμε δεν συγκρίνουμε κινητά με μηχανές zoom.-

 

Τα ζουμ που ανέφερε ο φίλος πιο πάνω είναι ψηφιακά και πάλι δεν είχε απώλειες! Δεν χρειάζεται να έχουμε DSLR πάνω μας συνέχεια! Οι περισσότεροι ερασιτεχνικές φωτό βάζουμε!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Βρε παρτε ενα s4 zoom να τα εχετε ολα σε 1!! :lol::lol::)

 

Αλήθεια πόσοι Samsung fans πήραν τη συγκεκριμένη συσκευή; Δεν εχω δει κανέναν να την έχει, ούτε έξω αλλά ούτε κι εδώ στο φόρουμ, ως avatar τουλάχιστον!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Mαλλον δεν προσεξες το δικο μου! :) η πλακα ειναι οτι ολοι κατηγορουν την συσκευη χωρις καν να την εχουν χειριστει ουτε μιση φορα! παντος για το αρθρο που συζητατε,ειναι το αντιπροσωπευτικοτερο smartphone-camera..! Φιλε μου το πιο ωραιο απ ολα ειναι να βγαινεις εξω κ να μην το εχει κανεις,και να σε ρωτανε ολοι τι ειναι! οπου κοιταξω βλεπω τα ιδια κ τα ιδια κινητα να εχουν ολοι! Edited by user_pixon12

galaxy Κ zoom - white

Samsung galaxy s8 - black

Link to comment
Share on other sites

Mαλλον δεν προσεξες το δικο μου! :) η πλακα ειναι οτι ολοι κατηγορουν την συσκευη χωρις καν να την εχουν χειριστει ουτε μιση φορα! παντος για το αρθρο που συζητατε,ειναι το αντιπροσωπευτικοτερο smartphone-camera..! Φιλε μου το πιο ωραιο απ ολα ειναι να βγαινεις εξω κ να μην το εχει κανεις,και να σε ρωτανε ολοι τι ειναι! οπου κοιταξω βλεπω τα ιδια κ τα ιδια κινητα να εχουν ολοι!

 

Η αλήθεια είναι ότι απ' τη μεριά της οθόνης δεν ξεχωρίζει και εύκολα, ειδικά αν δεν το έχεις δει και live ποτέ! Εγώ περίμενα να το έχουν σε avatar από τη μεριά του φακού για να ξεχωρίζει!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Περασε η μοδα των dj;

Εννοείται πως όχι.

...το οποίο όταν πάει σε 3.6X η ανάλυση πέφτει στα 3 mp;

Πως..?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Το θέμα είναι πως κυνηγάμε φωτογραφική με υψηλή ανάλυση πολλά GB αποθηκευσης πολλούς πυρήνες στον μεγάλης χωρητικότητας επεξεργαστη.Αλήθεια όλα αυτά είναι τόσο χρήσιμα;πιστεύω πως ένας απαιτητικός χρήστης χρησιμοποιεί το 40% των δυνατοτήτων του κινητού.

 

Απεστάλη από LG-D802 μέσω Greek Forums, δημιουργήθηκε απο το appyet.com

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...