Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι καλησπέρα ρε Βλάχο! Καληνύχτα λένε οι άνθρωποι! :lol::lol:

 

Καληνύχτα φίλε Lagoudaki!

 

Αν πάμε για ύπνο νέος...:p

 

Πήγαμε???:cool:

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Καληνυχτίζω παιδιά. Παραδίδω βάρδια στον νυχτοφύλακα Τόλη!

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

αντε πηγαινετε και θα φυλαω εγω καραουλι!

 

http://images.zaazu.com/img/soldier-anim-desert-storm-soldier-war-smiley-emoticon-000270-large.gif

 

Καληνύχτα!!!!!!

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Καθηστε ρε παιδια που πατε?:)

Εγω μολις γυρισα απο διακοπες και το ριξα ατο ιντερνετι, κριμα για το σημα αλλα μην στενοχωριεστε ρε παιδια η απλ κατι θα κανει πιστευω..

Αν και αν εχεις δωσει το μαρουλι και μετα δεν μπορεις να κανεις ουτε κληση απο το τηλεφωνο σε πιανει μαι μανια δε λεω..:wacko::wacko:

Γιωργος απο Ολλανδια αλλα η καρδια μου χτυπαει ΚΡΗΤΗ

Htc HD2 LEOROM★ Miri & DINIK ★░v17.6░ WWE ░

Radio 2.12.50.02_2

Link to comment
Share on other sites

Καθηστε ρε παιδια που πατε?:)

Εγω μολις γυρισα απο διακοπες και το ριξα ατο ιντερνετι, κριμα για το σημα αλλα μην στενοχωριεστε ρε παιδια η απλ κατι θα κανει πιστευω..

Αν και αν εχεις δωσει το μαρουλι και μετα δεν μπορεις να κανεις ουτε κληση απο το τηλεφωνο σε πιανει μαι μανια δε λεω..:wacko::wacko:

 

Ασε το σημα του iPhone και πηγαινε γρηγορα να φλασαρεις την V3.0 XT WWM του δικου μας IOATH βαλε και το radio 212.50.08.2 , περασε το Dropbox για HD2, το EverNote, to Read it later και φυσικα το Co0kies Tab 1.85 για να τα εχεις ολα στην Home page σου.:)

 

Mετα απο τις διακοπες σου χρειασεσαι αναβαθμιση.:lol:

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

ειδες σπυρο φυλουσα ολη νυχτα και σκ...α τα εκανα.οι μονοι που μπηκανε μεσα στο φορουμ ηταν κατι HD2ακηδες!και λεγανε για φλασαρισματα,ραδιος κτλ.αλλη φορα αλλος σκοπος!με δεκανεα αλλαγης τον αρτεμη!αυτοι ηταν ικανοι να αλλαξουν ρομ και στο μηλο μεχρι να βρει σημα!αφου δεν ξυπνησαν και τον ζαχαρακη για βοηθεια!ΚΑΛΗΜΕΡΑΑΑΑΑΑ ΟΛΟΙ ΟΡΘΙΟΙ,ΕΓΕΡΤΗΡΙΟ!!!!σορυ για τα κεφαλαια αλλα αμα δεν φωναξω πως θα ξυπνησουν οι μηλαρακηδες να διωξουν τους οχτρους(w.mobilers)που μπηκαν εδω μεσα.αντε ενα ημιχρονο ακομη να παω σπιτι μου,μην με παρεξηγησετε δεν βαρεσα μπιελλα αλλα τετοια ωρα τετοια λογια.αλλωστε το φορουμ εδω ειναι απο μονο του......παλαβο.καλημερα και παλι
Link to comment
Share on other sites

last but not least Τόλη χρόνια καλά ευτυχισμένα με το καλό να έρθει κ το νέο μέλος της οικογένειας κ η μόνη στενοχώρια σου απο δω κ μπρος να την παίρνεις απ την ομάδα σου!!!:lol::lol:

 

κάτι off topic αλλά εσυ θα με καταλάβεις! υπάρχει τεράστιο derbi μεταξύ Παραγουάης κ Αργεντινής για την πιο όμορφη οπαδό.... ψάξτο λίγο κ θα με θυμηθείς....

 

@ all καλημέρα κ καλό μήνα!!!

 

sent from my iphone 3gs using σήμα καμπάνα!!!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ ΜΙΧΑΛΗΣ Mesi.im abalos

dell 10" mac os X 10.6.4 "minimac" thanks to ktsak

the best thread in Myphone Περι ανεμων και υδατων για πρωην κατοχους HD και νυν iPhone Κάντε την παρέα μας πιο οικεία

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Χαχα καλό Μιχάλη.καμπααανα.

Χρόνια πολλά και στον Τόλη μας.

Καλημερα σε όλους και υπομονή...

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

http://gizmodo.com/5577010/first-iphone-4-class-action-suit-filed-against-apple-and-att

 

αρχισαν τα οργανα!! ετσι για να ιδρωσει το αυτι καποιον που μας θεωρουν μα.........!

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

Link to comment
Share on other sites

http://gizmodo.com/5577010/first-iphone-4-class-action-suit-filed-against-apple-and-att

 

αρχισαν τα οργανα!! ετσι για να ιδρωσει το αυτι καποιον που μας θεωρουν μα.........!

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

 

Χριστοφορε ενα απο τα iphone που εφερες αν δεν κανω λαθος πηγε Θεσσαλονικη και ειχαμε αναφορα οτι δεν εχει προβλημα. Αρα οντως εχουμε μια αναλογια 50-50 αν υπολογισουμε τα 4 κομματια που γνωριζουμε.

Το δικο σου, του Ζωγραφου, αυτο που ειδαν τα παιδια στην συναντιση και αυτο του Μιχαλη στο maclife.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Χριστοφορε ενα απο τα iphone που εφερες αν δεν κανω λαθος πηγε Θεσσαλονικη και ειχαμε αναφορα οτι δεν εχει προβλημα. Αρα οντως εχουμε μια αναλογια 50-50 αν υπολογισουμε τα 4 κομματια που γνωριζουμε.

Το δικο σου, του Ζωγραφου, αυτο που ειδαν τα παιδια στην συναντιση και αυτο του Μιχαλη στο maclife.

 

εχεις καπου λαθος. του Ακη (Ζωγραφου) υπαρχει το προβλημα απλα παει μεχρι 1 γραμμη. το δικο μου πεφτει τελειως. ισως η περιοχη του, ο παροχος του ειναι πολυ δυνατος. επισης ο Ακης του εχει πεσει το bluetooth 3-4 φορες σαν οδηγουσε. μπορει να το επιβεβαιωσει ο ιδιος. οποτε...

επισης εχω στειλει ακομα ενα στην κερκυρα και το παιδι δεν παιρνει καθολου σημα. πεφτει με την μια. αν υπολογισουμε και αλλες 6 συσκευες που γνωριζω τα παιδια που τις πηραμε μαζι, εγω σιγουρα ειμαι στο αθροισμα: 5 προβληματικες, 2 οκ, και 2 ετσι και ετσι...

 

μιλαμε για ποσοστα ανω του φυσιολογικου. να μην πω ποσοστα που προκαλουν φοβο. :ninja::cry:

 

και το χειροτερο οτι μιλαμε για συσκευες με ημερομηνια κατασκευης απο week22 μεχρι 26. δηλαδη απο συσκευες που κατασκευαστηκαν 27 Μαιου μεχρι και 24 Ιουνιου... τραγικο... δεν μπορει να ισχυριστει καποιος οτι ηταν ενα τυπικο λαθος του εργοστασιου.

Edited by christoforos258
Link to comment
Share on other sites

Mα κ 50-50 να είναι μιλάμε για τραγικό ποσοστό... Δεν είναι δυνατόν να παίζεις κορώνα γράμματα το αν θα μπορείς να παίρνεις τηλ με το πανάκριβο κινητό σου....

Είτε θέλουμε να το αποδεχτούμε είτε όχι την συγκεκριμένη χρονική στιγμή καλό θα είναι να μείνουμε μακριά απ το 4ομήλο...

 

Ελπίζω να φτιάξει η κατάσταση πιο πολύ για τα παιδιά που το πήραν. Τελικά όσοι λένε μακρυά απ την πρώτη έκδοση (είτε κιν είτε υπολ είτε μηχανή η αυτοκινήτο )έχουν δίκιο ....

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ ΜΙΧΑΛΗΣ Mesi.im abalos

dell 10" mac os X 10.6.4 "minimac" thanks to ktsak

the best thread in Myphone Περι ανεμων και υδατων για πρωην κατοχους HD και νυν iPhone Κάντε την παρέα μας πιο οικεία

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
παιδια ειναι νομος,ποτε αγορα απο την πρωτες μερες,δεν ειναι μονο τα χρηματα,ειναι και το σπασιμο νευρων,απλα υπομονη και αν δεν μπορουμε προτεινω νερο με οζον για να χαλαρωνουμε οταν μας πιανει η τρελα και θελουμε να τα χωσουμε
Link to comment
Share on other sites

εχεις καπου λαθος. του Ακη (Ζωγραφου) υπαρχει το προβλημα απλα παει μεχρι 1 γραμμη. το δικο μου πεφτει τελειως. ισως η περιοχη του, ο παροχος του ειναι πολυ δυνατος. επισης ο Ακης του εχει πεσει το bluetooth 3-4 φορες σαν οδηγουσε. μπορει να το επιβεβαιωσει ο ιδιος. οποτε...

επισης εχω στειλει ακομα ενα στην κερκυρα και το παιδι δεν παιρνει καθολου σημα. πεφτει με την μια. αν υπολογισουμε και αλλες 6 συσκευες που γνωριζω τα παιδια που τις πηραμε μαζι, εγω σιγουρα ειμαι στο αθροισμα: 5 προβληματικες, 2 οκ, και 2 ετσι και ετσι...

 

μιλαμε για ποσοστα ανω του φυσιολογικου. να μην πω ποσοστα που προκαλουν φοβο. :ninja::cry:

 

και το χειροτερο οτι μιλαμε για συσκευες με ημερομηνια κατασκευης απο week22 μεχρι 26. δηλαδη απο συσκευες που κατασκευαστηκαν 27 Μαιου μεχρι και 24 Ιουνιου... τραγικο... δεν μπορει να ισχυριστει καποιος οτι ηταν ενα τυπικο λαθος του εργοστασιου.

Απ αυτα που διαβασα στο review του Ακη μου φανηκε οτι δεν ειχε προβλημα οποτε παω πάσο.

Για να δουμε και του Νικολα τι θα κανει που το παραλαμβανει σημερα.

Κριμα γιατι οσο το εβλεπα ειχα αρχισει να ψηνομαι μονο και μονο για την ποιοτητα κατασκευης και την οθονη.

Οχι οτι το χρειαζομαι εχοντας το ipad & Leo, απλα η gadgetmania και καποια χρηματα που ηλθαν ενω τα ειχα ξεγραψει.

Ειχα σκοπο να δωσω το Leo στην γυναικα μου γιατι δεν θελω με τιποτα να το πουλησω αφου με τα χρηματα αυτα δεν προκειται να παρω σε καμια περιπτωση αυτα που μου προσφερει.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, καλό μήνα και καλό ΦΠΑ να έχουμε!

Εδώ και μισή ώρα στη Πεύκη δεν εχω καθόλου σήμα στη Vodafone!Καμία υπηρεσία μου γραφει.

Να ειναι άραγε του iOS4.0 ή της Vodafone το πρόβλημα;

http://i18.tinypic.com/5zbc3mu.jpg...Κωστής

iPhone 6 64GB-Mac Mini 2011-iPad Air 2 64GB

"Απο τη Χώρα το Σφακιό να πάει στο Τυμπάκι, με έβαλε να τσι κουβαλώ νερό με ένα σταμνάκι"

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
Καλημέρα, καλό μήνα και καλό ΦΠΑ να έχουμε!

Εδώ και μισή ώρα στη Πεύκη δεν εχω καθόλου σήμα στη Vodafone!Καμία υπηρεσία μου γραφει.

Να ειναι άραγε του iOS4.0 ή της Vodafone το πρόβλημα;

στην πευκη παντως χτες σε μια φιλη μου το βραδυ μια εχανε το σημα εντελως και μια ειχε φουλ,και εχει νοκια 6300,οποτε κατα πασα πιθανοτητα κατι σκαλιζουν εκει
Link to comment
Share on other sites

στην πευκη παντως χτες σε μια φιλη μου το βραδυ μια εχανε το σημα εντελως και μια ειχε φουλ,και εχει νοκια 6300,οποτε κατα πασα πιθανοτητα κατι σκαλιζουν εκει

 

Εχει πλάκα να μου ξηλώσουν πάλι την 3G κεραία!Θα τους πυροβολήσω:ninja:

http://i18.tinypic.com/5zbc3mu.jpg...Κωστής

iPhone 6 64GB-Mac Mini 2011-iPad Air 2 64GB

"Απο τη Χώρα το Σφακιό να πάει στο Τυμπάκι, με έβαλε να τσι κουβαλώ νερό με ένα σταμνάκι"

Link to comment
Share on other sites

Με το Snowbreeze στα Windows με το Pownage Tool στα Mac.

 

Κάποια επιπλέον πληροφορία?

 

Υπάρχει κάποιος οδηγός για JB του iOS 4.0 σε Mac ?

iPhone 4 32GB Black iOS 4.0.2 - iPhone 3GS 32GB Black iOS 4.0.1 // MacBookPro 15.4'' - 2.80 GHz

"Μόνη ξανά δεν θα σ' αφήσω, να μη μ' αφίσεις μόνο ποτέ" ...είπα κάποτε...

Κώστας @ Εξάρχεια & Αγ. Δημήτριος

Link to comment
Share on other sites

Να καταθέσω και τα δικά μου δύο cents λίγο πριν πιάσω τη συσκευή στα χέρια μου. Αυτά που θα γράψω προκύπτουν από τις αναλύσεις που έχω διαβάσει από τεχνικούς και όχι από τα βίντεο.

 

Αρχικά ας πάρουμε ένα δεδομένο. Όποια συσκευή και αν την πιάσεις από την κεραία θα πέσει το σήμα. Αυτό είναι δεδομένο και γνωστό και δε σηκώνει αμφισβήτηση. Εδώ λοιπόν έρχεται το δεύτερο θέμα που είναι η χρήση του ατσάλινου περιβλήματος στο iPhone 4 το οποίο εξυπηρετεί ως κεραία. Είναι επίσης δεδομένο λοιπόν ότι πιάνοντας το iPhone 4 με το χέρι προφανώς και επηρεάζουμε τη λήψη σήματος.

 

Αυτό που φαίνεται να ισχύει είναι ότι δεν υπάρχουν προβληματικές και μη προβληματικές συσκευές με την έννοια του αν π.χ. ο Χριστόφορος που έχει αναφέρει ότι έχει τόσο μεγάλο πρόβλημα στη Βουλγαρία μπορούσε να αντικαταστήσει τη συσκευή του θα έβρισκε μια με την οποία δεν θα είχε πρόβλημα.

 

Η ανάλυση από το Anandtech είναι η πιο κατατοπιστική σε αυτό το θέμα. Χθες έκανα κάποιες δοκιμές με το 3GS μου και με το 3G της κοπέλας μου και εγώ. Με το 3GS επειδή έχει πάνω το iOS 4.0 δε μπορούσα να τρέξω τον κωδικό για το Field Test για να δω την ποιότητα του σήματος, το έκανα όμως με το 3G που έχω και το δοκίμασα αρχικά στο σπίτι. Στο σπίτι λοιπόν μέτρησα -77db με το 3G το οποίο ακόμα και όταν έσφιγγα τη συσκευή στα χέρια μου έπεφτε μέχρι το -79 (όσο μικρότερος ο αριθμός τόσο το καλύτερο). Και με το 3GS μου, αν και δεν έβλεπα τα db, στο σπίτι όσο και κρατήσω τη συσκευή δεν πέφτει ούτε μια μπάρα.

 

Εδώ λοιπόν έρχεται το θέμα με τις μπάρες. Οι μπάρες σαν αναπαράσταση σήματος δε λένε τίποτα μιας και το γεγονός ότι κάποιος έχει 5 μπάρες σημαίνει ότι μπορεί να έχει πολύ δυνατό σήμα (-51db που είναι το μεγαλύτερο δυνατό, μέχρι -91 που είναι το ελάχιστο που αναπαρίσταται ως 5 μπάρες). Το βασικό στοιχείο εδώ βέβαια είναι ότι από τις 4 μπάρες και κάτω, το "φάσμα" των db ανά μπάρα είναι σαφώς μικρότερο. Τι εννοώ; Στις 5 μπάρες αντιστοιχεί ένα φάσμα 40db (από -51 ως -91) αλλά από κει και κάτω τα πράγματα αλλάζουν:

 

http://img23.imageshack.us/img23/7456/barsy.jpg

 

Η συγκεκριμένη εικόνα δείχνει ακριβώς τι φάσμα αντιστοιχεί σε κάθε μπάρα στο iPhone (ή πιο σωστά στο iOS μιας και είναι ίδιο για όλα τα iPhones).

 

Και τώρα επιστρέφουμε στο iPhone 4. Όπως έγραψα παραπάνω, όταν ακουμπάμε τη συσκευή ρίχνουμε την ισχύ του σήματος που λαμβάνει η συσκευή. Το Anandetch με δοκιμές που έκανε βρήκε ότι κρατώντας κανονικά το iPhone 4 στα χέρια (χωρίς θήκη) υπάρχει μια πτώση περίπου 19.8db όταν στο iPhone 3GS αυτή η πτώση είναι 1.9 και στο Nexus One που χρησιμοποιήθηκε επίσης στις δοκιμές είναι 10.7.

 

Ο αριθμός που μας ενδιαφέρει λοιπόν εδώ είναι το 19.8.

 

Στο σπίτι μου μέτρησα με το Field Test ότι το σήμα είναι μεταξύ -69 και -77db μπορώ να υποθέσω από τώρα ότι σε λίγο που θα έχω τη συσκευή στα χέρια μου μπορεί να χάσω από καμία εώς 1 μπάρα αν υπολογίσουμε ότι το φάσμα μετά το κράτημα της συσκευής θα είναι από -89 (ακόμα δείχνει 5 μπάρες έτσι) μέχρι -97 (4 μπάρες). Προφανώς και τα νούμερα είναι λίγο πολύ υποθετικά μιας και δε σημαίνει ότι το σήμα που μέτρησα χθες με το iPhone 3G στο σπίτι θα είναι το ίδιο και για το 4 αφού ενδέχεται να συνδεθεί σε άλλη κυψέλη με καλύτερη ή χειρότερη απόδοση.

 

Για να χάσει το σήμα το iPhone πρέπει το σήμα να πέσει κάτω από το -113. Για να συμβεί αυτό πρέπει το αρχικό σήμα πριν την επαφή με το χέρι να είναι στα -113 + (περίπου) 20 = -93 κάτι το οποίο αντιστοιχεί στις 4 μπάρες ή ακόμα και σε 5 αν υπολογίσουμε και κάποιες πιθανές μικρές παρεκκλίσεις.

 

Το πρώτο συμπέρασμα λοιπόν είναι ότι δεν υπάρχουν λοιπόν προβληματικές και μη προβληματικές συσκευές. Συμβαίνει το ίδιο σε όλες, αλλά το πρόβλημα εμφανίζεται εκεί που δεν είναι καλό το σήμα, γι' αυτό και βλέπετε βίντεο με άλλους να χάνουν το σήμα και άλλους να αναφέρουν ότι δεν έχουν πρόβλημα.

 

Εδώ μπαίνει το άλλο ερώτημα: Μα καλά, στην Apple αυτό δεν το γνώριζαν; Αυτό δεν μπορεί να το απαντήσει κανείς. Οι πιθανές απαντήσεις είναι πολλές και συμπεριλαμβάνουν απαντήσεις όπως "Όχι, γιατί όταν τα tests γίνονταν σε εξωτερικούς χώρους και όχι σε ιδανικές συνθήκες εργαστηρίου, οι συσκευές φορούσαν θήκη για να μην αναγνωριστούν από τον κόσμο" μέχρι "Ναι, το γνώριζαν και η επιλογή ήταν συνειδητή".

 

Η δεύτερη απάντηση μπορεί να μοιάζει λίγο περίεργη αλλά έχει κάποια βάση. Ποιά είναι αυτή; Στην Αμερική οι κάτοχοι iPhone αντιμετωπίζουν τεράστιο πρόβλημα με την AT&T γιατί το δίκτυό της είναι μπουκωμένο με αποτέλεσμα να χάνουν διαρκώς κλήσεις. Γι' αυτό και η Apple επέλεξε να φέρει έξω την κεραία. Αυτό που διαπιστώνω από τα reviews από την Αμερική, η Apple το πέτυχε. Οι κλήσεις πλέον δεν πέφτουν όπως έπεφταν στο παρελθόν. Το αν κρατώντας τη συσκευή πάμε από τις 5 μπάρες στη 1 δεν έχει καμία επίπτωση στην απόδοση της κλήσης ή στη μεταφορά δεδομένων (ή τουλάχιστον δεν έχει την απόδοση που οι περισσότεροι πιστεύουν). Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις όπως αυτή του Χριστόφορου, που όπως καταλαβαίνω βρίσκεται κάπου που το σήμα είναι εξ' αρχής τραγικό και το attenuation της κεραίας που δημιουργείται με την επαφή τον φέρνει εντελώς σε κατάσταση απώλειας σήματος (No Service).

 

Από κει και πέρα, αυτό που μας ενδιαφέρει είναι το τι μπορεί να γίνει:

 

Η πρώτη ερώτηση είναι τι (και αν) μπορεί να αλλάξει με ένα update του iOS. Δύο πράγματα μπορούν να αλλάξουν:

 

Το πρώτο είναι να αλλάξει τον τρόπο απεικόνισης των γραμμών σήματος κάτι το οποίο προφανώς και δεν θα επιφέρει καμία πρακτική αλλαγή σε άτομα που έχουν το πολύ σοβαρό πρόβλημα όπως ο Χριστόφορος γιατί πάλι θα χάνει κλήσεις. Μια τέτοια λύση απλά θα ησυχάσει πολλούς που δεν ψάχνονται και απλά θεωρούν πρόβλημα το να βλέπουν 1 μπάρα στη συσκευή τους παρά το γεγονός ότι δεν γίνονται drop οι κλήσεις τους ή δεν έχουν επιπτώσεις στη μεταφορά data. Προφανώς και μια τέτοια λύση θα ήταν λύση μπακάλικου.

 

Το δεύτερο που μπορεί να αλλάξει είναι ο αλγόριθμος επιλογής κυψέλης. Μετά την κυκλοφορία του iOS 4.0 υπήρχαν αναφορές (γράφω με την προϋπόθεση ότι κάτι τέτοιο ισχύει) που έλεγαν ότι με το νέο iOS άλλαξε ο τρόπος που τα iPhones επιλέγουν σε ποιά κυψέλη θα συνδεθούν. Πριν την 4.0, η επιλογή γινόταν βάση του ποιά κυψέλη έχει το καλύτερο δυνατό σήμα. Στην 4.0 αναφέρεται ότι η επιλογή γίνεται βάση του ποιά κυψέλη είναι λιγότερο μπουκωμένη για να το πω απλά. Μια αλλαγή στο iOS θα μπορούσε να επαναφέρει τον προηγούμενο τρόπο επιλογής κυψέλης αλλά και πάλι δε γνωρίζουμε κατά πόσο κάτι τέτοια θα εξαφάνιζε τελείως τα προβλήματα.

 

Δε νομίζω ότι από άποψη software μπορεί να γίνει κάτι άλλο, αν και εδώ που τα λέμε κανείς μας δεν ξέρει τι άλλο κρύβουν το iOS και η baseband μέσα τους. Το να μειωθεί πάντως η επίδραση του χεριού στην κεραία δεν γίνεται σίγουρα με software update.

 

Τέλος υπάρχει και ένα άλλο σενάριο, που στο μυαλό μου έχει αρχίσει τελευταία να φαίνεται πιθανό. Δεν αποκλείω να οδηγηθεί η Apple σε σιωπηλή αλλαγή του hardware. Πρακτικά το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να ντύσει με ένα λεπτό στρώμα την εξωτερική κεραία για να περιορίσει την επίδραση του χεριού κατά την επαφή. Αν γίνει κάτι τέτοιο νομίζω θα έχουμε ιστορίες...

 

Θέλω να αναφέρω και κάτι άλλο που ίσως να έχει κάποια επίδραση στο θέμα. Χθες, είχα βγει έξω το βράδυ και ήμουν σε περιοχή με κακό σήμα. Τι εννοώ όμως "κακό σήμα" Πάλι 5 μπάρες έβλεπα στο 3GS μου και το 3G της κοπέλας μου αλλά η συσκευή είχε συνδεθεί σε EDGE δίκτυο και όχι 3G. Κάποια στιγμή έπιασα 3G δίκτυο με δύο γραμμές και πήρα το 3GS, του έβγαλα τη θήκη και το έκλεισα στο χέρι μου και όπως ήταν αναμενόμενο οι μπάρες άρχισαν να πέφτουν αλλά όταν έφτασαν να δείχνουν 1 μετά δε μου έβγαλε No Service αλλά μου το γύρισε σε full σήμα σε EDGE. Αυτό κατά την άποψή μου μάλλον θα επιδράσει θετικά στη δική μου περίπτωση γιατί για να φτάσω εγώ σε κατάσταση No Service πρέπει να είμαι κάπου που δεν θα έχει ούτε 3G δίκτυο αλλά ούτε EDGE. Εδώ βέβαια ξεκινάει η ασχετοσύνη μου μιας και δεν είμαι τεχνικός και δε μπορώ να τραβήξω την ανάλυση περισσότερο γιατί δεν ξέρω αν αυτό που έχω στο μυαλό μου ευσταθεί τεχνικά... Όπως είπα ακόμα δεν έχω τη συσκευή στα χέρια μου για να επιβεβαιώσω κάτι από τα παραπάνω, αλλά από αυτά που έχω διαβάσει και έχω δει νομίζω ότι δεν πρέπει να πέφτω και πολύ έξω.

Edited by CarpeNoctum
Link to comment
Share on other sites

πετυχες διανα φιλε Νικο. απλα να σε διαψευσω σε μερικα σημεια. :)

 

το προβλημα το ειχα και στην Αγγλια, οταν το αγορασα, και στην Βουλγαρια, και τωρα στην Κυπρο που ηρθα για το καλοκαιρακι. Ετσι πληροφοριακα εχω δοκιμασει στο Cardiff, London, Sofia, Larnaca, Nicosia... ΑΝ φταινε ολες αυτες οι περιοχες τοτε παω πασω ΑΛΛΑ για μενα δεν κανει το iphone αφου ζω σε αυτες τις πολεις και ταξιδευω. Επισης επειδη τυχαινει να δουλευει φιλος μου στην CYTAMOBILE στην κυπρο (μοναδικος παροχος κινητων) και πηρα την συσκευη στην οποια περασε μερικα ωραια και εξειδικευμενα test εχω να σου πω οτι το κινητο ειναι απο τα καλυτερα σε σημα οταν δεν το κρατας αλλα ισως το χειροτερο που εχει βγει αν εχει ερθει σε επαφη με οτιδηποτε (οχι μονο με το χερι) το αριστερο κατω μερος.

 

Ενημερωτικα η πληροφορια που εχω απο Αμερικη εδω και μερες αλλα δεν την εγραφα ειναι οτι η Apple σκεφτεται (αν δεν το εχει κανει ηδη) να βαλει ενα περιβλημα εσωτερικα του τηλεφωνου και εξωτερικα της αντεννας απλα για να προστατευσει ακομα περισσοτερο την αντεννα και την επαφη με οτιδηποτε εξωτερικο (κλειδι, χερι....).

 

εγω επιμενω και δεν μπορει να το βγαλει κανεις απο το μυαλο μου οτι εχει υποπεσει σε ενα τεραστιο σχεδιαστικο λαθος. η τοποθετηση και σχεδιασμος της αντενας κρινεται αστοχος. εκτος και αν ηθελε μονο να ικανοποιησει τα Αμερικανακια της AT&T.

Edited by christoforos258
Link to comment
Share on other sites

Κάποια επιπλέον πληροφορία?

 

Υπάρχει κάποιος οδηγός για JB του iOS 4.0 σε Mac ?

 

Εδώ, είναι στα Αγγλικά όμως.

http://i18.tinypic.com/5zbc3mu.jpg...Κωστής

iPhone 6 64GB-Mac Mini 2011-iPad Air 2 64GB

"Απο τη Χώρα το Σφακιό να πάει στο Τυμπάκι, με έβαλε να τσι κουβαλώ νερό με ένα σταμνάκι"

Link to comment
Share on other sites

πετυχες διανα φιλε Νικο. απλα να σε διαψευσω σε μερικα σημεια. :)

 

το προβλημα το ειχα και στην Αγγλια, οταν το αγορασα, και στην Βουλγαρια, και τωρα στην Κυπρο που ηρθα για το καλοκαιρακι. Ετσι πληροφοριακα εχω δοκιμασει στο Cardiff, London, Sofia, Larnaca, Nicosia... ΑΝ φταινε ολες αυτες οι περιοχες τοτε παω πασω ΑΛΛΑ για μενα δεν κανει το iphone αφου ζω σε αυτες τις πολεις και ταξιδευω. Επισης επειδη τυχαινει να δουλευει φιλος μου στην CYTAMOBILE στην κυπρο (μοναδικος παροχος κινητων) και πηρα την συσκευη στην οποια περασε μερικα ωραια και εξειδικευμενα test εχω να σου πω οτι το κινητο ειναι απο τα καλυτερα σε σημα οταν δεν το κρατας αλλα ισως το χειροτερο που εχει βγει αν εχει ερθει σε επαφη με οτιδηποτε (οχι μονο με το χερι) το αριστερο κατω μερος.

 

Ενημερωτικα η πληροφορια που εχω απο Αμερικη εδω και μερες αλλα δεν την εγραφα ειναι οτι η Apple σκεφτεται (αν δεν το εχει κανει ηδη) να βαλει ενα περιβλημα εσωτερικα του τηλεφωνου και εξωτερικα της αντεννας απλα για να προστατευσει ακομα περισσοτερο την αντεννα και την επαφη με οτιδηποτε εξωτερικο (κλειδι, χερι....).

 

εγω επιμενω και δεν μπορει να το βγαλει κανεις απο το μυαλο μου οτι εχει υποπεσει σε ενα τεραστιο σχεδιαστικο λαθος. η τοποθετηση και σχεδιασμος της αντενας κρινεται αστοχος. εκτος και αν ηθελε μονο να ικανοποιησει τα Αμερικανακια της AT&T.

 

Χριστόφορε δε σου κρύβω ότι η δική σου περίπτωση μου έχει κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση. Το μέγεθος του προβλήματος σε εσένα μοιάζει πολύ μεγαλύτερο από ό,τι έχω διαβάσει μέχρι τώρα. Πραγματικά δεν ξέρω πώς να το εξηγήσω και μου φαίνεται λίγο παράλογο να έπεσες και στις 5 πόλεις που αναφέρεις σε τόσο κακό δίκτυο.

 

Τώρα, για το αν θα επέμβει εν τέλει στο hardware πραγματικά δεν το ξέρω και θα είναι ενδιαφέρον να δούμε τι θα γίνει με τις συσκευές που έχουν πωληθεί ήδη.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...