Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ χωρίς δεύτερη σκέψη θα κάνω την αναβάθμιση, για τον λόγο ότι δεν έχω να χάσω και τίποτα. Bluetooth για αποστολή και λήψη δεδομένων θα έχει η έκδοση 4?

 

Δεν έχει αναφερθεί κάτι τέτοιο ακόμα αλλά προσωπικά αμφιβάλλω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • ktsak

    1057

  • CarpeNoctum

    1174

  • zaharakis

    1501

  • soom

    1462

Προφανώς και κάνουμε υποθέσεις αλλά ταυτόχρονα κάνουμε και πολύ ωραία συζήτηση.

 

Αρτέμη νομίζω ότι ήδη υπάρχει μια τάση για εφαρμογές lite δωρεάν με διαφημίσεις. Ακόμα και υπάρχουσες εφαρμογές που είναι μόνο δωρεάν έχουν και αν πατήσεις καταλάθος πάνω τους τρέχα γύρευε. Κλείνει η εφαρμογή και ανοίγει ο σαφάρι και μετά τρέχα πάλι πίσω (βλ. π.χ. ΤΑ ΝΕΑ)

 

Είναι πάρα πολλοί οι developers που έχουν δωρεάν εκδόσεις εφαρμογών τους με μειωμένα χαρακτηριστικά. Ελπίζω να γίνουν πιο ολοκληρώμενες με όλα τα χαρακτηριστικάν των επί πληρωμή και απλά να υπάρχουν οι διαφημίσεις καλύτερα. Και εννοείται ότι το μεγάλο το κέρδος είναι για την Apple. Δεν είναι φιλανθρωπικός οργανισμός να χαρίσει τα κέρδη. Εξάλλου δεν περιμένει να βγάλει από το 40% των κερδών από τα clicks αλλά από την αρχική πώληση των διαφημίσεων. Αν κατάλαβα καλά πρώτα θα πουλάει τη δυνατότητα διαφήμισης και μετά θα υπάρχει και ταρίφα ανάλογα με τα clicks από τα οποία θα παίρνει το 40%. Εκτός αν κατάλαβα κάτι λάθος.

 

Νίκο για να πω την αλήθεια εγώ αντιλαμβάνομαι λίγο διαφορετικά τον τρόπο με τον οποίο θα διαθέτει η Apple τις διαφημίσεις και θα βγάζει κέρδη από αυτές. Δεν μπορώ να καταλάβω πως θα είναι δυνατή η καταμέτρηση και η αποστολή των στατιστικών για την χρήση μίας διαφήμισης έτσι ώστε ανάλογα με τα ποσοστά να υπάρχει και η αντίστοιχη πληρωμή. Αυτό που πιστεύω πως μπορεί να γίνει είναι με βάση την δημοτικότητα κάθε εφαρμογής αλλά και την ποιότητα-περιεχόμενο της διαφήμισης η Apple να κοστολογεί αρχικά μία τιμή ( η οποία ενδεχομένως να αλλάζει κατά καιρούς ) και με βάση αυτήν την τιμή η apple να πουλάει την διαφήμιση δίνοντας το 60% στον προγραμματιστή που θα συμπεριλάβει την αντίστοιχη διαφήμιση στην εφαρμογή του. Σε κάθε περίπτωση σε λίγο καιρό θα γνωρίζουμε και από πρώτο χέρι. ;)

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Νίκο για να πω την αλήθεια εγώ αντιλαμβάνομαι λίγο διαφορετικά τον τρόπο με τον οποίο θα διαθέτει η Apple τις διαφημίσεις και θα βγάζει κέρδη από αυτές. Δεν μπορώ να καταλάβω πως θα είναι δυνατή η καταμέτρηση και η αποστολή των στατιστικών για την χρήση μίας διαφήμισης έτσι ώστε ανάλογα με τα ποσοστά να υπάρχει και η αντίστοιχη πληρωμή. Αυτό που πιστεύω πως μπορεί να γίνει είναι με βάση την δημοτικότητα κάθε εφαρμογής αλλά και την ποιότητα-περιεχόμενο της διαφήμισης η Apple να κοστολογεί αρχικά μία τιμή ( η οποία ενδεχομένως να αλλάζει κατά καιρούς ) και με βάση αυτήν την τιμή η apple να πουλάει την διαφήμιση δίνοντας το 60% στον προγραμματιστή που θα συμπεριλάβει την αντίστοιχη διαφήμιση στην εφαρμογή του. Σε κάθε περίπτωση σε λίγο καιρό θα γνωρίζουμε και από πρώτο χέρι. ;)

 

Αν γίνει αυτό Αρτέμη τότε πάω να γίνω developer τώρα. Θα πηδάνε από τη χαρά τους ορισμένοι developers αν ισχύει κάτι τέτοιο. Σκέφτεσαι τι περιθώρια κέρδους υπάρχουν για τους developers σε αυτή την περίπτωση; Προσωπικά θεωρώ ότι με κλικς θα πληρώνεται ο developer όπως γίνεται και με το google ad.

Link to comment
Share on other sites

Αν γίνει αυτό Αρτέμη τότε πάω να γίνω developer τώρα. Θα πηδάνε από τη χαρά τους ορισμένοι developers αν ισχύει κάτι τέτοιο. Σκέφτεσαι τι περιθώρια κέρδους υπάρχουν για τους developers σε αυτή την περίπτωση; Προσωπικά θεωρώ ότι με κλικς θα πληρώνεται ο developer όπως γίνεται και με το google ad.

 

Τι να σου πω Νίκο. Μπορεί και να έχεις δίκιο. Ο χρόνος θα δείξει. ;)

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ και άδικο πολύ πιθανό να έχω. Απλά σκέφτομαι ότι αν είναι έτσι όπως το λες εσύ, χθες οι developers θα έπρεπε να κάνουν πάρτυ. Σίγουρα τα έσοδα από την πώληση θα είναι μεγαλύτερα από ό,τι θα ήταν τα έσοδα από τα κλικς. Έτσι νομίζω εγώ τουλάχιστον κρίνοντας από το ότι δεν πατάω ποτέ πάνω σε διαφημίσεις στον υπολογιστή ή το iPhone.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει αναφερθεί κάτι τέτοιο ακόμα αλλά προσωπικά αμφιβάλλω.

 

κατάλαβα,κάτι τόσο απλό η apple αδύνατη να το ενσωματώσει. Πάλι καλά που υπάρχει και το jailbreak αλλιώς σκούρα τα πράγματα και για εμάς αλλά και για την ίδια την apple.

My phone: iPhone 3gs 32 giga black.. Samsung s3-s4 -note 3.. Nokia 1020...Samsung S8...New iPad ( ΔΗΜΗΤΡΗΣ )
Link to comment
Share on other sites

Μωρέ και άδικο πολύ πιθανό να έχω. Απλά σκέφτομαι ότι αν είναι έτσι όπως το λες εσύ, χθες οι developers θα έπρεπε να κάνουν πάρτυ. Σίγουρα τα έσοδα από την πώληση θα είναι μεγαλύτερα από ό,τι θα ήταν τα έσοδα από τα κλικς. Έτσι νομίζω εγώ τουλάχιστον κρίνοντας από το ότι δεν πατάω ποτέ πάνω σε διαφημίσεις στον υπολογιστή ή το iPhone.

 

Με την ενσωμάτωση της HTML 5 (άλλο ένα πλήγμα για την Adobe και το Flash) θα προσπαθήσει η Apple να κερδίσει όλους εμάς που βλέπουμε διαφημίσεις και βγάζουμε σπυριά. Η αλήθεια είναι πως στο keynote η παρουσίαση που έγινε ήταν ιδιαιτέρως ελκυστική. Μένει να δούμε και στην πράξη πως θα πάει το πράμα.

 

Ένα είναι το μόνο σίγουρο. Πως o Jobs προσπαθεί με κάθε τρόπο να αποκόψει το μεγαλύτερο μερίδιο αγοράς γύρω από τις διαφημίσεις που μέχρις σήμερα δικαιωματικά ανήκει στην Google. Ο τρόπος που προσπαθεί να το πετύχει είναι ιδιαίτερα ευφυής καθώς βάζει μέσα στο παιχνίδι το appstore με τους χιλιάδες developers και τους ακόμα περισσότερους χρήστες. Στην ουσία δηλαδή πατάει στην ήδη πετυχημένη ιδέα των mobile apps έτσι ώστε να αποθαρρύνει τους χρήστες από το να αναζητούν πληροφορίες και κατ επέκταση διαφημίσεις μέσα από τις search μηχανές στις οποίες κυριαρχεί η Google. That all!

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Η κόντρα τις apple απέναντι στην google είναι αρκετά μεγάλη και από ότι φαίνεται η apple θέλει να έχει το πάνω χέρι, και να μην χρωστάει χάρη σε καμία εταιρία πόσο μάλλον την google τον μεγαλύτερο αντίπαλο τις, Και γι αυτό η apple αρνείται να ενσωμάτωση εφαρμογές τις google στο AppStore.
My phone: iPhone 3gs 32 giga black.. Samsung s3-s4 -note 3.. Nokia 1020...Samsung S8...New iPad ( ΔΗΜΗΤΡΗΣ )
Link to comment
Share on other sites

Η κόντρα τις apple απέναντι στην google είναι αρκετά μεγάλη και από ότι φαίνεται η apple θέλει να έχει το πάνω χέρι, και να μην χρωστάει χάρη σε καμία εταιρία πόσο μάλλον την google τον μεγαλύτερο αντίπαλο τις, Και γι αυτό η apple αρνείται να ενσωμάτωση εφαρμογές τις google στο AppStore.

 

Βασικά κυρίως αρνείται να ενσωματώσει εφαρμογές που σχετίζονται με υπηρεσίες φωνής(βλέπε Google Voice) όχι τόσο για εφαρμογές αναζήτησης ή υπηρεσιών που παρέχει η Google. Μέχρι σήμερα τουλάχιστον. ;)

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

..................

ps πτεραρχε,το ειδα το μηνυμα σου και το προσπερασα :rolleyes: θα τα πουμε απο κοντα καλυτερα :D

 

Ποιο μηνυμα ρε Μητσο? Εχουμε χασει τη μπαλα εδω μεσα. Δεν πιστευω να εκανα καμια μ@......α :O

Για ΡΜ να δουμε τι εκανα παλι :blink:

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

Ποιο μηνυμα ρε Μητσο? Εχουμε χασει τη μπαλα εδω μεσα. Δεν πιστευω να εκανα καμια μ@......α :O

Για ΡΜ να δουμε τι εκανα παλι :blink:

 

τπτ δεν εκανες!

δεν θελω να μου αγχωνεσαι! δεν υπαρχει περιπτωση να σε παρεξηγησω οτι και να μου πεις φιλε μου:)

 

περιμενω και το desire αυριο να δω τι λεει κι αυτο απο κοντα:p

 

το παιρνει ενας κολητος μου και απο εμενα θα περασει πρωτα:D

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μπορείτε να βρείτε ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο σχετικά με την πλατφόρμα iAd και τον νέο πόλεμο που ξεκινάει ανάμεσα στην Apple και την Google.

 

http://macdailynews.com/index.php/weblog/comments/24728/

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

και αφού έχω χάσει τόσα posts εδώ μέσα μετά την παρουσίαση από την apple, πήρα πιτσάκι και κάθομαι μπροστά από pc να τα διαβάσω ένα ένα......

από windows mobile σε iphone 3gs......ανεπιστρεπτί η εποχή των wm....Βαγγέλης.[sIGPIC][/sIGPIC]

msn:giankovits@hotmail.com

Link to comment
Share on other sites

Η 4.0 ειναι ήδη jailbroken!

Δε ξέρω αν αυτό είναι καλό ή κακό!

http://i18.tinypic.com/5zbc3mu.jpg...Κωστής

iPhone 6 64GB-Mac Mini 2011-iPad Air 2 64GB

"Απο τη Χώρα το Σφακιό να πάει στο Τυμπάκι, με έβαλε να τσι κουβαλώ νερό με ένα σταμνάκι"

Link to comment
Share on other sites

Η 4.0 ειναι ήδη jailbroken!

Δε ξέρω αν αυτό είναι καλό ή κακό!

 

Κώστα από που προκύπτει αυτό? :confused:

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Απο εδώ

 

Καλά δε μου κάνει εντύπωση,απλά το αναφερω!Οπως και δε πιστεύω οτι θα κυκλοφορήσει και το jb πριν την επίσημη κυκλοφορία της!

http://i18.tinypic.com/5zbc3mu.jpg...Κωστής

iPhone 6 64GB-Mac Mini 2011-iPad Air 2 64GB

"Απο τη Χώρα το Σφακιό να πάει στο Τυμπάκι, με έβαλε να τσι κουβαλώ νερό με ένα σταμνάκι"

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι με το omnia με βλέπω μ αυτα που διαβάζω, κρίμα γιατι θα ήθελα να ήμουν περισσότερο ενεργος στο υπέροχο αυτο τόπικ σας.

 

Και με το omnia μπορείς φίλε μου να είσαι ενεργός εδώ μέσα....

Δεν σε περιορίζει κανείς επειδή δεν έχεις μήλο........:)

από windows mobile σε iphone 3gs......ανεπιστρεπτί η εποχή των wm....Βαγγέλης.[sIGPIC][/sIGPIC]

msn:giankovits@hotmail.com

Link to comment
Share on other sites

Απο εδώ

 

Καλά δε μου κάνει εντύπωση,απλά το αναφερω!Οπως και δε πιστεύω οτι θα κυκλοφορήσει και το jb πριν την επίσημη κυκλοφορία της!

 

Μάλιστα Κώστα ευχαριστώ!

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρετε το ποτε θα βγει η έκδοση 4 η αν έχει είδη βγει?

 

Σε ευχαριστώ. Και κάτι αλλο,δηλ jailbreak για την 3.1.3 δεν θα βγει παρά μόνο για την 4?

 

Μήπως ξέρετε αν μπορώ να περάσω την beta έκδοση 4 στο iPhone?

 

Πήρα σήμερα τηλέφωνο έναν φίλο μου και του είπα για την 3.1.3 κάτι που ήθελα και μου είπε θα σε πάρω σε λίγες μέρες τηλέφωνο να φέρεις το iPhone να σου περάσω την έκδοση 4 και κάτι για jailbreak μου είπε.

 

Για την ακρίβεια δεν πολύ κατάλαβα αυτό που μου είπε, γιατί άκουσα να μου λέει εκτός από την έκδοση 4 και jailbreak πάνω σε αυτήν,απλα μου είπε να περιμένω λίγες μέρες. Προγραμματιστης είναι.

 

Με βάση όλα αυτά δηλαδή την έκδοση 4 jailbreak δεν θα βγει για την 3.1.3?

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου,άρα το μόνο που μου μένει είναι να περιμένω.

 

Εγώ χωρίς δεύτερη σκέψη θα κάνω την αναβάθμιση, για τον λόγο ότι δεν έχω να χάσω και τίποτα. Bluetooth για αποστολή και λήψη δεδομένων θα έχει η έκδοση 4?

 

κατάλαβα,κάτι τόσο απλό η apple αδύνατη να το ενσωματώσει. Πάλι καλά που υπάρχει και το jailbreak αλλιώς σκούρα τα πράγματα και για εμάς αλλά και για την ίδια την apple.

 

Πρώτα απ' όλα φίλε μου αν θέλεις γράψε στην υπογραφή σου το όνομα σου για να μιλάμε με τα ονόματα μας (είναι πιο οικεία έτσι).

 

Γενικά νομίζω ότι ίσως είσαι λιγάκι εκτός κλίματος για iphone ή για να στο πω καλύτερα δεν έχεις καταλάβει τι έχει γίνει...................

Δεν μπορούμε τώρα που παρουσιάστηκε το λειτουργικό να μιλάμε για jb κλπ.......είναι πάρα πολύ νωρίς τώρα.

Αυτό που κοιτάμε είναι η αλλαγή πορείας που κάνει η apple.

Στα λέω αυτά για να αξιοποιήσεις καλύτρα τις δυνατότητες του μήλου...για το δικό σου καλό!!!!!

από windows mobile σε iphone 3gs......ανεπιστρεπτί η εποχή των wm....Βαγγέλης.[sIGPIC][/sIGPIC]

msn:giankovits@hotmail.com

Link to comment
Share on other sites

Νίκο δε νομίζω να το κάνει κανείς αυτό..... Εγώ που είμαι απ τους φανατικούς του τζου-μπου θα αναβαθμίσω μόλις βγει......:lol::lol:

 

Εννοείται αυτό.......................

από windows mobile σε iphone 3gs......ανεπιστρεπτί η εποχή των wm....Βαγγέλης.[sIGPIC][/sIGPIC]

msn:giankovits@hotmail.com

Link to comment
Share on other sites

Αν λες για εμενα εχω καταλαβει τι γινετε με το μηλοφωνο,απλως θα ηθελα να μαθω αν μπορουμε στην 4.0 να κανουμε jb ωστε μετα την αναβαθμιση να βαλουμε και gps και να μην δωσουμε 60 ευρω,βεβαια με την 4.0 ολα αυτα που εκανες στην 3.χ.χ με jb θα τα κανεις χωρις....αυτο...

 

Α,με λενε Τασο...:p

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη φαίνεται ότι αυτά που λέγαμε τόσο καιρό για την φιλοσοφία της apple μάλλον όπως δείχνουν τα πράγματα έπιασαν τόπο.......κάτι αλλάζει και μάλιστα προσωπικά για μένα το θεωρώ έκπληξη.......δεν πάει να πει πως επειδή θεωρούσαμε δεδομένο το multi δεν θα πρέπει να μας εκπλήσει ευχάριστα που θα το έχουμε μαμίσιο και αυτό γιατί αν μη τι άλλο το μήλο μας έχει διδάξει πως ότι κάνει το κάνει καλά.........

Θεωρώ πως θα έχουμε με τον καιρό και άλλες εκπλήξεις για το καινούριο λειτουργικό που επιτέλους θα μας ικανοποιήσουν.....

 

Σε αυτό που νομίζω ότι πρέπει πάντως να εστιάσουμε είναι στην ίδια την συσκευή και εκεί νομίζω ότι είναι το μεγάλο στοίχημα για τον καταναλωτή........είναι το πρώτο που θα δει ο καταναλωτής για να πάρει την συσκευή και ειδικά μετά την κυκλοφορία του leo νομίζω ότι ήρθε η ώρα για ριζικές αλλαγές και στη συσκευή του μήλου.........

 

Ζαχαράκη μην σου κάνει έκπληξη αν το καλοκαιράκι αλλάξεις avatar.........

από windows mobile σε iphone 3gs......ανεπιστρεπτί η εποχή των wm....Βαγγέλης.[sIGPIC][/sIGPIC]

msn:giankovits@hotmail.com

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να πω οτι ήδη τρέχω την 4.0!

Αυτη τη στιγμή κάνω restore from a backup ,αν και διάβασα οτι δεν κάνει!Αλλά αν δε δοκιμάσεις δε θα πάθεις! :)

 

Αν όλα πάνε καλά αύριο στη συναντηση θα έχουμε τουλάχιστον ενα iPhone με OS4.0

http://i18.tinypic.com/5zbc3mu.jpg...Κωστής

iPhone 6 64GB-Mac Mini 2011-iPad Air 2 64GB

"Απο τη Χώρα το Σφακιό να πάει στο Τυμπάκι, με έβαλε να τσι κουβαλώ νερό με ένα σταμνάκι"

Link to comment
Share on other sites

Κωστή έσκασες τα 99 δολάρια;

 

Oχι!4 ευρώ εδωσα για ενα slot σε ενα τύπο στο xsellize !

http://i18.tinypic.com/5zbc3mu.jpg...Κωστής

iPhone 6 64GB-Mac Mini 2011-iPad Air 2 64GB

"Απο τη Χώρα το Σφακιό να πάει στο Τυμπάκι, με έβαλε να τσι κουβαλώ νερό με ένα σταμνάκι"

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...