Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η τακτική αυτή θα ήταν αξιέπαινη αν τις αναβαθμίσεις τις έπαιρναν κανονικά όλες οι συσκευές άμεσα και δεν υπήρχε το fragmentation. Είναι ένα από τα πιο ευχάριστα πράγματα να ξέρεις ότι η συσκευή που έχεις στα χέρια σου συνεχίζει και υποστηρίζεται, λαμβάνει τις αναβαθμίσεις και δε χρειάζεται να την αλλάζεις κάθε τρίμηνο...

 

Ξέρεις τι γίνεται? Το fragmentation δεν είναι πραγματικό. Είναι επινόηση των εταιριών.Και αυτό είναι το πιο σπαστικό απ΄ όλα.

Ένα hero με 2.2 θα πετούσε, αλλά πού???? Κάθε έκδοση του android είναι ταχύτερη από την προηγούμενη, μετρώντας την στο ίδιο hw. Για linux μιλάμε;)

Αλλά επειδή η google δεν είναι κατασκευαστής και επομένως έχει ανάγκη τους κατασκευαστές, πρέπει να τους κάνει το χατήρι να τους αφήσει να κάνουν τα μαρκετίστικα κόλπα τους.

Είναι πολύ νωρίς για να πατήσει πόδι, πάντα κατά την άποψή μου.

 

Με δεδομένη αυτήν την κατάσταση λοιπόν, θα προτιμούσα οι αναβαθμίσεις να γίνονται κάθε 12 μήνες, ώστε να μην απαξιώνονται τόσο εύκολα και γρήγορα καλές συσκευές.

Φαντάσου τώρα το desire να μην έπαιρνε την 2.2 και να την έπαιρνε το legend. Η απαξίωση μιας συσκευής είναι στο μικρό δακτυλάκι του κατασκευαστή. Αυτό είναι απαράδεκτο κατά τη γνώμη μου.

 

ddr

 

Γιαννη,εγω σερφαρω σε οθονη 4.3 και δεν ειμαι ενας απο του 3 που περισσευουν,αλλα ο 1 στους 10:D

 

καλο μεσημερι σε ολους παω θαλασσα :)

 

Καλό μπανάκι Μήτσο.

Φυσικά και δεν αναφέρομαι στους κατόχους του συμπαθούς Λεο:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις τι γίνεται? Το fragmentation δεν είναι πραγματικό. Είναι επινόηση των εταιριών.Και αυτό είναι το πιο σπαστικό απ΄ όλα.

Ένα hero με 2.2 θα πετούσε, αλλά πού???? Κάθε έκδοση του android είναι ταχύτερη από την προηγούμενη, μετρώντας την στο ίδιο hw. Για linux μιλάμε;)

Αλλά επειδή η google δεν είναι κατασκευαστής και επομένως έχει ανάγκη τους κατασκευαστές, πρέπει να τους κάνει το χατήρι να τους αφήσει να κάνουν τα μαρκετίστικα κόλπα τους.

Είναι πολύ νωρίς για να πατήσει πόδι, πάντα κατά την άποψή μου.

 

Με δεδομένη αυτήν την κατάσταση λοιπόν, θα προτιμούσα οι αναβαθμίσεις να γίνονται κάθε 12 μήνες, ώστε να μην απαξιώνονται τόσο εύκολα και γρήγορα καλές συσκευές.

Φαντάσου τώρα το desire να μην έπαιρνε την 2.2 και να την έπαιρνε το legend. Η απαξίωση μιας συσκευής είναι στο μικρό δακτυλάκι του κατασκευαστή. Αυτό είναι απαράδεκτο κατά τη γνώμη μου.

Μα προφανώς και φταίνε οι εταιρείες πρώτα απ' όλα. Εγώ πάντως θα εκνευριζόμουν αν είχα αγοράσει το legend και περίμενα την HTC για το 2.2 την ώρα που το Desire το πήρε.. και επίσης να μην ξέρω αν θα πάρω την 3.0...

Link to comment
Share on other sites

Μα προφανώς και φταίνε οι εταιρείες πρώτα απ' όλα. Εγώ πάντως θα εκνευριζόμουν αν είχα αγοράσει το legend και περίμενα την HTC για το 2.2 την ώρα που το Desire το πήρε.. και επίσης να μην ξέρω αν θα πάρω την 3.0...

 

Καλά, γιατην 3.0 κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος. Εκεί να δείς κλάμα που θα πέσει...

Μην πας μακρυά, με το μιλεστονε έχει χαλάσει ο κόσμος. Θα πάρει τη 2.2? δεν θα την πάρει? Και το χειρότερο από όλα, το αδελφάκι του, το droid την έχει πάρει ήδη:mad::mad:

 

Όμως, αν το καλοσκεφτείς, αυτά είναι και λίγο υποκειμενικά.

Μην κοιτάς που εμείς εδώ μέσα είμαστε "κολλήμένοι" (με την καλή έννοια πάντα).

Ο περισσότερος κόσμος, αν μια συσκευή τον ικανοποιεί, κάθεται με αυτήν και είναι απόλυτα ευχαριστημένος.

Προσωπικά, δεν πρόκειται να αλλάξω τηλέφωνο για χάρη της 2.2 , ειδικά όταν ξέρω ότι σε 4 μήνες θα βγεί η 3.0 που κανείς δεν έχει ανακοινώσει τίποτα για αυτήν.

Και ακόμη περισσότερο, από τη στιγμή που δεν υπάρχουν άλλες επιλογές σε high end qwerty android κινητά.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω.. όταν έρχεται αναβάθμιση που επιφέρει βελτιώσεις εκνευρίζομαι αν δεν την έχω στη συσκευή μου. Άντε πες σε κατόχους 3GS π.χ. τώρα που αγόρασαν τη συσκευή πριν 1 χρόνο (και όχι 3 μήνες) τι θα κάνανε αν δε μπορούσαν να περάσουν την 4.0.
Link to comment
Share on other sites

ε καλα αυτο δεν ειναι απολυτο ομως....

 

η Μηλοεταιρια εχει ενα κινητο ανα ενα χρονο...

θα ηταν και κουταμαρα αν δεν επαιρνε το 3gs την 4αρα...

 

Νικο σκεφτομαι οταν το αγορασω να χρησιμοποιησω το 4αρι γυμνο.

εχεις παρατηρησει καμμια αμηχη η σημαδι μετα απο χρηση;

Ελβετια συμφερει παρα πολυ... :lol:

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω.. όταν έρχεται αναβάθμιση που επιφέρει βελτιώσεις εκνευρίζομαι αν δεν την έχω στη συσκευή μου. Άντε πες σε κατόχους 3GS π.χ. τώρα που αγόρασαν τη συσκευή πριν 1 χρόνο (και όχι 3 μήνες) τι θα κάνανε αν δε μπορούσαν να περάσουν την 4.0.

 

Με τα προβλήματα πουδιαβάζω για την 4.0, μάλλον ευτυχισμένοι θα έλεγα ότι θα ήταν:p

Πέρα από την πλάκα, σε καταλαβαίνω απόλυτα Νίκο, όμως πρέπει να δεχτούμε ότι έτσι είναι η εξέλιξη και πως δεν υπάρχει λόγος να αλλάζουμε συσκευή κάθε 3-4 μήνες επειδή βγήκε νέα έκδοση λογισμικού. Από τη στιγμή μάλιστα που η συσκευή που έχουμε μας ικανοποιεί απόλυτα.

Δεν προλαβαίνεις καν να ευχαριστηθείς τη συσκευή που αγόρασες!!

Ή παίρνεις άιφον και γλυτώνεις από αυτό το θέμα. Εκεί την παραδέχομαι την άπλ.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

απλα τωρα τελευταια πρεπει να περιμενεις να παρεις revB apple προιον αλλιως εχεις προβλημα...

ετσι με Macbook Air/Macbook Pro unibody /3gs κλπ

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

ε καλα αυτο δεν ειναι απολυτο ομως....

 

η Μηλοεταιρια εχει ενα κινητο ανα ενα χρονο...

θα ηταν και κουταμαρα αν δεν επαιρνε το 3gs την 4αρα...

 

Νικο σκεφτομαι οταν το αγορασω να χρησιμοποιησω το 4αρι γυμνο.

εχεις παρατηρησει καμμια αμηχη η σημαδι μετα απο χρηση;

Ελβετια συμφερει παρα πολυ... :lol:

 

Ναι σίγουρα είναι διαφορετικό. Για μένα είναι και αυτό παράγοντας επιλογής όμως. Όσο για τα σημάδια, όχι δεν έχει το παραμικρό. Φοράει bumper βέβαια, το οποίο ναι μεν δεν καλύπτει την πίσω πλευρά αλλά όταν το ακουμπάς στο γραφείο ή οπουδήποτε αλλού δεν υπάρχει επαφή της πλάτης με την επιφάνεια.

 

Με τα προβλήματα πουδιαβάζω για την 4.0, μάλλον ευτυχισμένοι θα έλεγα ότι θα ήταν:p

Πέρα από την πλάκα, σε καταλαβαίνω απόλυτα Νίκο, όμως πρέπει να δεχτούμε ότι έτσι είναι η εξέλιξη και πως δεν υπάρχει λόγος να αλλάζουμε συσκευή κάθε 3-4 μήνες επειδή βγήκε νέα έκδοση λογισμικού. Από τη στιγμή μάλιστα που η συσκευή που έχουμε μας ικανοποιεί απόλυτα.

Δεν προλαβαίνεις καν να ευχαριστηθείς τη συσκευή που αγόρασες!!

Ή παίρνεις άιφον και γλυτώνεις από αυτό το θέμα. Εκεί την παραδέχομαι την άπλ.

 

Τι προβλήματα έχει η 4.0;;;

 

Απλά αυτό που λέω Γιάννη είναι το εξής. Αγοράζω μια συσκευή και 3 μήνες μετά βγαίνει αναβάθμιση του λειτουργικού η οποία βελτιώνει πολλά σημεία, λύνει προβλήματα και προσθέτει νέα χαρακτηριστικά. Είναι αδικία και κρίμα να μη μου τη δίνει κι εμένα. Γιατί να έχω μια συσκευή που η υποστήριξή της (από άποψη αναβαθμίσεων) δηλαδή κρατάει μερικούς μήνες;

Link to comment
Share on other sites

 

 

Τι προβλήματα έχει η 4.0;;;

 

Απλά αυτό που λέω Γιάννη είναι το εξής. Αγοράζω μια συσκευή και 3 μήνες μετά βγαίνει αναβάθμιση του λειτουργικού η οποία βελτιώνει πολλά σημεία, λύνει προβλήματα και προσθέτει νέα χαρακτηριστικά. Είναι αδικία και κρίμα να μη μου τη δίνει κι εμένα. Γιατί να έχω μια συσκευή που η υποστήριξή της (από άποψη αναβαθμίσεων) δηλαδή κρατάει μερικούς μήνες;

 

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Δεν σταματάει η υποστήριξη.

Πχ, πριν κανένα μήνα βγήκε update από τη μοτορόλα για το μιλεστονε. Αυτό το update διόρθωνε διάφορα bugs. Ήταν update στη 2.1 που ήδη φορούσε το κινητό. Αύριο, μπορεί να βγεί και άλλο update στη 2.1. Διαφορετικό ζήτημα είναι αν θα βγεί update με τη 2.2 ή την 3.0.

Η υποστήριξη της συσκευής όμως συνεχίζεται κανονικά, ακόμη και αν δεν σου δώσει τη νεότερη έκδοση του λειτουργικού.

 

Όσο για το ios4 κάτι τέτοια διαβάζω

http://www.pestaola.gr/iphone-3gs-ios-4-0-1-bug-kills-time-and-signal-bars/

 

Φυσικά, δεν μπορώ να έχω προσωπική άποψη, αφού δεν έχω άιφον...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Κατανοητό αυτό για την υποστήριξη.

 

Όσο για το bug της 4.0 με την top bar πρώτη φορά το διαβάζω αυτό... Μήπως (λέω μήπως) ο κύριος είχε κανένα JB και απλά έκανε update; Γιατί τα έχουμε δει κι αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Κατανοητό αυτό για την υποστήριξη.

 

Όσο για το bug της 4.0 με την top bar πρώτη φορά το διαβάζω αυτό... Μήπως (λέω μήπως) ο κύριος είχε κανένα JB και απλά έκανε update; Γιατί τα έχουμε δει κι αυτά...

 

Πες το ψέματα. ;)

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Κατανοητό αυτό για την υποστήριξη.

 

Όσο για το bug της 4.0 με την top bar πρώτη φορά το διαβάζω αυτό... Μήπως (λέω μήπως) ο κύριος είχε κανένα JB και απλά έκανε update; Γιατί τα έχουμε δει κι αυτά...

 

Δεν έχω ιδέα.

Βασικά, μου έκανε εντύπωση γιατί μιλάει για πολλά προβληματάκια, ένα εκ των οποίων είναι το συγκεκριμένο.

Εντάξει, εγώ για να σας πειράξω το ανέφερα, μην το κάνουμε και θέμα:X:p

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
Κατανοητό αυτό για την υποστήριξη.

 

Όσο για το bug της 4.0 με την top bar πρώτη φορά το διαβάζω αυτό... Μήπως (λέω μήπως) ο κύριος είχε κανένα JB και απλά έκανε update; Γιατί τα έχουμε δει κι αυτά...

το ακουσαμε και αυτο με την top bar:p:p:pλοιπον το δικο μου επειδη δεν εχει αυτο το προβλημα το δινω 1000 ευρω,το θελει κανεις;
Link to comment
Share on other sites

το ακουσαμε και αυτο με την top bar:p:p:pλοιπον το δικο μου επειδη δεν εχει αυτο το προβλημα το δινω 1000 ευρω,το θελει κανεις;

 

Θα ενδιαφερομουνα αλλα μονο 1000ε ?

Μηπως ειναι κινεζικο :p

Γιωργος απο Ολλανδια αλλα η καρδια μου χτυπαει ΚΡΗΤΗ

Htc HD2 LEOROM★ Miri & DINIK ★░v17.6░ WWE ░

Radio 2.12.50.02_2

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

 

Γιαννη,φιλε μου ειναι λογικο μετα την πατατα με το μηλο 4.

 

στα wm δεν γυρναει ο κοσμος παλι (οχι εγω :p) οποτε η αμεσως επομενη λυση ειναι το android.

 

ειδικα στην αμερικη εχει πεσει πολυ μεγαλο βαρος στην προωθηση τετοιων συσκευων και με το hardware των νεων συσκευων να χειριζεται

τα πολυ πιο "ελαφρια" android και με τις περισσοτερες συσκευες να εχουν δωσει μεγαλη βαρυτητα στο multimedia part,η επιτυχια θεωρειτια κατα την γνωμη μου,δεδομενη:)

 

φυσικα αν δεν γινοταν αυτο με το iphone 4,θα ειχαμε τελειως διαφορετικα δεδομενα κ αποτελεσματα!

η Android,παιρνει πρωτιες αυτην την στιγμη,παιζοντας χωρις αντιπαλο!

 

οταν κυκλοφορησει ενα μη προβληματικο μηλο η apple,τοτε μονο θα εχουμε τα αληθινα αποτελεσματα της αγορας αλλα και της κλισης προς καποια προιοντα του κοσμου ;)

αλλα πιστευω πως τα αποτελεσματα σε αυτην την περιπτωση,ολοι μας τα φανταζομαστε :)

 

 

την καλημερα μου και τα σεβη μου σε ολη την παλιοπαρεα :)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη χρόνια καλά φίλε! πάντα ευτυχισμένος χαρούμενος με την οικογένοια σου κ να χεις την υγειά σου να κάνεις 34 δουλειές όπως τώρα!!! κ του χρόνου με το μήλο 5!!!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ ΜΙΧΑΛΗΣ Mesi.im abalos

dell 10" mac os X 10.6.4 "minimac" thanks to ktsak

the best thread in Myphone Περι ανεμων και υδατων για πρωην κατοχους HD και νυν iPhone Κάντε την παρέα μας πιο οικεία

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη χρονια σου πολλα με υγεια και τυχη φιλε!!!!

Σε ευχαριστω και για το δωρο σου!!!!! :lol:

 

εχεις δικιο σαν το Λεο δεν υπαρχει καποιο τωρα οποτε καλυτερα καποιος να περιμενει.

Εξαλλου ερχονται τοσα κινητα καλα...

 

ασχετο αλλα μια ερωτησουλα...

τα προγραμματακια .cab ειναι καλυτερο να τα εγκαθιστουμε στην καρτα του κινητου ή στην μνημη του ιδιου του κινητου;

για το Λεο λεω!

Edited by pik.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη χρονια σου πολλα με υγεια και πολλα gadget's

 

Αλλα τι να τα κανεις το iphone4 ειναι το καλλιτερο :lol:, εξου και η τοση επιθεση , κατσε να κυκλοφορησει στο ellada και θα δεις ...

 

 

To leo sas η καποιο αλλο που βγηκε η θα βγει στο κοντινο μελλον ,,,κανει αυτα ??http://www.youtube.com/watch?v=H0OnAbkvB80&feature=player_embedded#!

 

δειτε αυτο το review http://www.pcw.gr/Article/Telecommunications/iphone-4-video-preview/243-5185.html και οταν κυκλοφορησει στην ελλαδα θα δειτε τι θα γινει

Edited by domal

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη,φιλε μου ειναι λογικο μετα την πατατα με το μηλο 4.

 

στα wm δεν γυρναει ο κοσμος παλι (οχι εγω :p) οποτε η αμεσως επομενη λυση ειναι το android.

 

ειδικα στην αμερικη εχει πεσει πολυ μεγαλο βαρος στην προωθηση τετοιων συσκευων και με το hardware των νεων συσκευων να χειριζεται

τα πολυ πιο "ελαφρια" android και με τις περισσοτερες συσκευες να εχουν δωσει μεγαλη βαρυτητα στο multimedia part,η επιτυχια θεωρειτια κατα την γνωμη μου,δεδομενη:)

 

φυσικα αν δεν γινοταν αυτο με το iphone 4,θα ειχαμε τελειως διαφορετικα δεδομενα κ αποτελεσματα!

η Android,παιρνει πρωτιες αυτην την στιγμη,παιζοντας χωρις αντιπαλο!

 

οταν κυκλοφορησει ενα μη προβληματικο μηλο η apple,τοτε μονο θα εχουμε τα αληθινα αποτελεσματα της αγορας αλλα και της κλισης προς καποια προιοντα του κοσμου ;)

αλλα πιστευω πως τα αποτελεσματα σε αυτην την περιπτωση,ολοι μας τα φανταζομαστε :)

 

 

την καλημερα μου και τα σεβη μου σε ολη την παλιοπαρεα :)

 

Δημητρη καλημερα και χρονια σου πολλα και ευτυχισμενα!!!

Νομιζω οτι σε αυτα τα αποτελεσματα δεν εχουν ακομα φανει οι επιπτωσεις της πατατας της απλ.

Το 4αρι προλαβε και πουλησε παρα πολυ. Στα επομενα τριμηνα θα φανει η πραγματικη διαφορα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη Χρονια Πολλα και ότι επιθυμείς. Πάντα με υγεία και πολλά μήλα!

 

Ξέρεις εσυ :)

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

http://i18.tinypic.com/5zbc3mu.jpg...Κωστής

iPhone 6 64GB-Mac Mini 2011-iPad Air 2 64GB

"Απο τη Χώρα το Σφακιό να πάει στο Τυμπάκι, με έβαλε να τσι κουβαλώ νερό με ένα σταμνάκι"

Link to comment
Share on other sites

δημητρη χρονια πολλα υγεια πανω απο ολα σε εσενα και στους δικους σου και ολα τα αλλα σε 2η μοιρα.οτι επιθυμεις,να τα χιλιασεις!!
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη Χρόνια Πολλά!!! Να χαίρεσαι την οικογένειά σου και να σε χαίρονται κι αυτοί!!! :)
Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά Δημήτρη, πολύχρονος, ευτυχισμένος και σύντομα με ένα καλύτερο τηλεφωνάκι. :happy:

 

Όσο για το Android αναμενόμενο ήταν να περάσει μπροστά από το iPhone. Αλοίμονο αν δεν γινόταν και αυτό όταν iPhone είναι μόνο ένα την στιγμή που κυκλοφορούν δεκάδες δεκάδων Android phones. Έτσι και αλλιώς το Android μέχρι στιγμής "τραβάει" χρήστες από την τεράστια δεξαμενή των dump phones οι οποίοι και κάνουν τα πρώτα τους βήματα στα smartphones μέσω των οικονομικών Androids. Ας περιμένουμε όμως με το καλό και τις συσκευές WP7 που όπως επίσης είναι αναμενόμενο θα μοιραστούν την ίδια πίττα με το Android.

 

Όσο για τις υποτιθέμενες "πατάτες" της Apple, μετά τα όσα πρόσφατα και διάσημα Android phones έχω πιάσει στα χέρια μου πραγματικά επαναεκτίμησα όσο δεν φαντάζεσαι τόσο το iPhone όσο και το AppStore. Έφτασα στο σημείο να απορώ πως έχει το κουράγιο κάποιος να ασχολείται με υπαρκτά και ανύπαρκτα προβλήματα του iPhone, όταν μπορεί να περάσει μήνες "ευχάριστης" ενασχόλησης με τα αμέτρητα και άλυτα θέματα των Android συσκευών. :lol:

Edited by foxx
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...