Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά το είπαμε και χθες.....

Από όλη αυτή την ιστορία φάνηκε περίτρανα κάτι που κάποιοι το υποψιαζόμασταν......ότι εκεί στην apple απλά μας έχουν γραμμένους!!!!!!!!!

Και μην βιαστείται να πείτε, παιδιά ψυχραιμία και λογική κλπ γιατί εντάξει εγώ έχω το 3gs και δεν έχω πρόβλημα αλλά ο άλλος που τα έσκασε για να πάρει το 4??

Και προς θεού ρε παιδιά δεν χάλασε και ο κόσμος αν επιτέλους παραδεχτούμε ότι η apple μαζί με τον Steve απλά απότυχαν......................

από windows mobile σε iphone 3gs......ανεπιστρεπτί η εποχή των wm....Βαγγέλης.[sIGPIC][/sIGPIC]

msn:giankovits@hotmail.com

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • ktsak

    1057

  • CarpeNoctum

    1174

  • zaharakis

    1501

  • soom

    1462

Πιστευω οτι δεν εχουμε χασει την ψυχραιμια μας. Απλα εχουμε μπροστα μας μια παραλογη συμπεριφορα απο την εταιρια που κατασκευαζει τα προιοντα που αγαπαμε.

 

Επρεπε εδω και μερες να βγουν και να πουν «κυριοι μετα απο τοσες καταγγελιες, οι τεχνικοι μας δουλευουν επι 24ωρου βασεως για να διαπιστωσουν αν οντως υπαρχει προβλημα και τι μπορει να γινει γι αυτό. Να μην ανησυχουν οσοι το εχουν αγορασει, θα βρουμε τροπο να λυσουμε το προβλημα τους εφοσον οι τεχνικοι μας το εντοπισουν.»

Αν το εκαναν κανενας απ οσους βρισκονται στην θεση του Χριστοφορου δεν θα ανησυχουσε και δεν θα οργιζονταν.

 

Αντ αυτου βγηκε ο Steve και ειπε αγοραστε παμπερ.

 

Ειναι δυνατον να το εκλαβει κανεις διαφορετικα και να παραμεινει νηφαλιος με την τακτικη της εταιρειας;

 

Κανεις δεν παραγνωριζει οτι προκειται για την πιο ομορφη και ποιοτικη κατασκευη που εχει υπαρξει σε κινητο τηλέφωνο. Οσοι ειμαστε εδω ξερουμε οτι πχ η καμερα κανει οσα υποσχεται με το παραπανω και πολλα αλλα συν που διαθετει και θα τα θελαμε στις δικες μας συσκευες.

 

Ακομα και το λαθος κατανοουμε μεχρι ενα σημειο αλλα απο εκει και περα μπαινει η αντιμετοπιση της εταιρειας και το οτι υπαρχουν ενδειξεις οτι γνωριζαν το προβλημα απο πριν χωρις να φανταζονται το μεγεθος.

 

Στην μικρη εταιρεια που εργαζομαι, αν συμβει ενα σοβαρο λαθος, με καλουν σαν τεχνικο διευθυντη και απαιτουν εντος 24 ωρων να εντοπισουμε το προβλημα, την αιτία και να προτεινουμε λυσεις.

 

Εδω εχουν περασει τοσα 24 αωρα και δεν ειχαμε ουτε μια επισημη αναφορα που να λεει οτι το ψαχνουμε.

 

Το μεγαλυτερο προβλημα γι αυτους ειναι οτι παραδεχομενοι το προβλημα, αποδεικνυουν οτι δεν εκαναν σοβαρες δοκιμες του νεου προιοντος και περασε ενα τετοιο λαθος.

 

Θα δειτε οτι μολις κοπασει ο ντορος ποσοι τεχνικοι θα απολυθουν. Δεν μπορουν να τους διώξουν απο τωρα γιατι θα βγουν πολλα στην φορα.

 

Το οτι ο σχεδιασμος της κεραιας προξενει προβληματα υπο συνθηκες ειναι σιγουρο.

Απο εκει και περα μενει να δουμε αν οσα αναφερονται για το ποσοστο των χρηστων που εχουν το προβλημα ειναι αληθινα.

Χρειαζεται χρονος γιατι σε μια βδομαδα οι περισσοτεροι απ οσους το αγορασαν, δεν εχουν μετακινηθει σε αλλες πολεις η απο τα καθημερινα σημεια.

 

Τις πρωτες μερες γκρινιαζα μ αυτους που μιλαγαν για προβληματα γιατι νομιζα οτι αναφερουν σημεια που το σημα ακομα και με αλλες συσκευες ειναι προβληματικο και χανεται ισως λιγο πιο δυσκολα.

Οταν ομως διαβασα τις διαπιστωσεις δικων μας ανθρωπων οι οποιες συμπιπτουν με τα οσα λεγονται στο διαδυκτιο, καταλαβα το μεγεθος του προβληματος.

 

Ο admin του γνωστου μας maclife που προσεχει παρα πολυ τι θα πει, αναφερει ξεκαθαρα την υπαρξη του προβληματος στην μεταφορα δεδομενων και απλα αναμενει την mini sim card ωστε να τεκμηριωσει την αποψη του και για το προβλημα στις κλησεις, για να μην του πει καποιος οτι ναι ρε φιλε, αλλα ισως ευθυνεται η καρτα που εκοψες.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλή δουλειά Δημήτρη.

 

Η άποψη μου είναι το iPhone 4 δεν εχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα.

Απλά εμφανίζει κάποιες "παιδικές ασθένειες" στην πρώτη του παρτίδα.

Δε λέω, το να μην εχεις σήμα ειναι πολύ σοβαρό. Ας μην βιαζόσουν να το αγοράσεις, αφού το έχεις ξαναπάθει παρόμοια και παλιότερα με το 3GS.

 

Γνωρίζουμε οτι πούλησε 1.7 εκ συσκευές σε λιγότερο απο μία εβδομάδα.

Αν το πρόβλημα ήταν μεγάλο, θα γινόταν χαμός.Αυτό που γίνεται τώρα είναι αστείο.

Το να λέμε εχω τεσσερις γνωστούς που στους δύο παρουσιάζει πρόβλημα δεν αποτελεί στατιστικό στοιχείο.Αποτελεί σύμτωση. Εδώ λέμε οτι πούλησαν 1,7 εκ. συσκευές. Το 1 εκ. αμα είχε πρόβλημα να το συζητούσαμε. Εχει βγεί κανείς να πει οτι πχ 10.000 συσκευές παρουσιάζουν πρόβλημα; Κανείς. Όλο οι ίδιοι και οι ίδιοι βγαίνουν και ανεβάζουν βιντεάκια και κάτι έγινε,

 

Κάποιες συσκευές απο κάποια παρτίδα βγήκαν προβληματικές.Όπως με τις κίτρινες οθόνες στο 3GS. Ολοι σχεδόν είχαμε δοκιμάσει το SN μας στο γνωστό site για να δούμε αν ανοίκουμε στην προβληματική παρτίδα, εγώ ήμουν, αλλά η οθόνη μου δεν είχε τίποτα. Καποια άλλη συσκευή απο την ίδια παρτίδα είχε. Συμβαίνουν αυτά.

 

Εγώ δε μπορώ να παραδεχτώ οτι το λεγόμενο πρόβλημα με το σήμα υπάρχει, γιατί δεν έχω δει καμια επίσημα ανακοίνωση απο την Apple. Mια συσκευή που έπιασα στα χέρια μου δούλευε τέλεια.

 

Και η Apple δικαιολογημένα δεν εχει ανακοινώσει κάτι, πάλι κατα τη γνώμη μου.

Δεν εχει ιδέα πόσο μεγάλο είναι το πρόβλημα και σε πόσους έχει παρουσιαστεί.

Όταν θα έχει ενα δείγμα και θα έχει εντωπίσει το πρόβλημα (αν υπάρχει όντως), τότε θα βγεί και θα πει.

 

Εμένα πάντως θα με προβλημάτιζε το οτι ορισμένες συσκευές το παρουσιάζουν και άλλες όχι.

Σίγουρα οταν θα έρθει στην Ελλάδα δε θα έχει κανένα πρόβλημα.

Και είναι σίγουρο οτι θα πουλήσει περισσότερο απο κάθε άλλη συσκευή, οχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά Παγκόσμια. Οχι επειδή ειναι Apple, αλλα επειδή αυτό που κάνει το κάνει τέλεια.

 

Εχουμε καταντίσει σα και τους αλλους που βγαίνουν και κρίνουν το iPhone(ολη τη σειρα) χωρίς καν να το εχουν ακουμπήσει.

Δεν υπερασπίζομαι την Apple, αλλά απο τη στιγμή που δεν υπάρχουν αποδείξεις δε μπορώ να πω οτι απέτυχε. Δε βασίζω τη γνώμη μου σε ενα βίντεο στο YouTube και σε site που γράφουν ανακρίβειες απλά για να εχουν επισκεψημότητα.

Αν πάλι αποδειχτεί οτι υπάρχει πρόβλημα και το κρύβει( πολύ δύσκολο να γίνει κατι τέτοιο) τότε όλοι μαζί εδώ μέσα θα την κρίνουμε.

 

 

@christoforos258 Τι sim εχεις βάλει μέσα;

 

ps: Είμαι Fun των Windows :)

Edited by koukoulakis

http://i18.tinypic.com/5zbc3mu.jpg...Κωστής

iPhone 6 64GB-Mac Mini 2011-iPad Air 2 64GB

"Απο τη Χώρα το Σφακιό να πάει στο Τυμπάκι, με έβαλε να τσι κουβαλώ νερό με ένα σταμνάκι"

Link to comment
Share on other sites

Καλή δουλειά Δημήτρη.

 

Η άποψη μου είναι το iPhone 4 δεν εχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα.

Απλά εμφανίζει κάποιες "παιδικές ασθένειες" στην πρώτη του παρτίδα.

Δε λέω, το να μην εχεις σήμα ειναι πολύ σοβαρό. Ας μην βιαζόσουν να το αγοράσεις, αφού το έχεις ξαναπάθει παρόμοια και παλιότερα με το 3GS.

 

Γνωρίζουμε οτι πούλησε 1.7 εκ συσκευές σε λιγότερο απο μία εβδομάδα.

Αν το πρόβλημα ήταν μεγάλο, θα γινόταν χαμός.Αυτό που γίνεται τώρα είναι αστείο.

Το να λέμε εχω τεσσερις γνωστούς που στους δύο παρουσιάζει πρόβλημα δεν αποτελεί στατιστικό στοιχείο.Αποτελεί σύμτωση. Εδώ λέμε οτι πούλησαν 1,7 εκ. συσκευές. Το 1 εκ. αμα είχε πρόβλημα να το συζητούσαμε. Εχει βγεί κανείς να πει οτι πχ 10.000 συσκευές παρουσιάζουν πρόβλημα; Κανείς. Όλο οι ίδιοι και οι ίδιοι βγαίνουν και ανεβάζουν βιντεάκια και κάτι έγινε,

 

Κάποιες συσκευές απο κάποια παρτίδα βγήκαν προβληματικές.Όπως με τις κίτρινες οθόνες στο 3GS. Ολοι σχεδόν είχαμε δοκιμάσει το SN μας στο γνωστό site για να δούμε αν ανοίκουμε στην προβληματική παρτίδα, εγώ ήμουν, αλλά η οθόνη μου δεν είχε τίποτα. Καποια άλλη συσκευή απο την ίδια παρτίδα είχε. Συμβαίνουν αυτά.

 

Εγώ δε μπορώ να παραδεχτώ οτι το λεγόμενο πρόβλημα με το σήμα υπάρχει, γιατί δεν έχω δει καμια επίσημα ανακοίνωση απο την Apple. Mια συσκευή που έπιασα στα χέρια μου δούλευε τέλεια.

 

Και η Apple δικαιολογημένα δεν εχει ανακοινώσει κάτι, πάλι κατα τη γνώμη μου.

Δεν εχει ιδέα πόσο μεγάλο είναι το πρόβλημα και σε πόσους έχει παρουσιαστεί.

Όταν θα έχει ενα δείγμα και θα έχει εντωπίσει το πρόβλημα (αν υπάρχει όντως), τότε θα βγεί και θα πει.

 

Εμένα πάντως θα με προβλημάτιζε το οτι ορισμένες συσκευές το παρουσιάζουν και άλλες όχι.

Σίγουρα οταν θα έρθει στην Ελλάδα δε θα έχει κανένα πρόβλημα.

Και είναι σίγουρο οτι θα πουλήσει περισσότερο απο κάθε άλλη συσκευή, οχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά Παγκόσμια. Οχι επειδή ειναι Apple, αλλα επειδή αυτό που κάνει το κάνει τέλεια.

 

Εχουμε καταντίσει σα και τους αλλους που βγαίνουν και κρίνουν το iPhone(ολη τη σειρα) χωρίς καν να το εχουν ακουμπήσει.

Δεν υπερασπίζομαι την Apple, αλλά απο τη στιγμή που δεν υπάρχουν αποδείξεις δε μπορώ να πω οτι απέτυχε. Δε βασίζω τη γνώμη μου σε ενα βίντεο στο YouTube και σε site που γράφουν ανακρίβειες απλά για να εχουν επισκεψημότητα.

Αν πάλι αποδειχτεί οτι υπάρχει πρόβλημα και το κρύβει( πολύ δύσκολο να γίνει κατι τέτοιο) τότε όλοι μαζί εδώ μέσα θα την κρίνουμε.

 

 

@christoforos258 Τι sim εχεις βάλει μέσα;

 

ps: Είμαι Fun των Windows :)

 

καπου εχεις λαθος φιλε. απλα να σε ενημερωσω οτι στο APPLE STORE CARDIFF που περιμενα 5 ωρες για 2 μερες για να παρω τα τηλεφωνα γινοταν χαμος! ολοι πηγαιναν και ερχονταν πισω γιατι το κινητο δεν επερνε σημα. αλλοι τα αλλαζαν, αλλα τα εδιναν πισω, αλλους τους εδιναν bumper.

 

για να καταλαβεις ειχα παρει την αποφαση 3 φορες να βγω απο την γραμμη και να μην το παρω. πραγματικα ακομα και τωρα ολοι το ξερουν οτι πολυ πιθανον το κινητο να εχει προβλημα αλλα το αγοραζουν σαν τρελλοι. τι να πω; τελικα ισως εχουν δικαιο καποιοι που μιλανε για fan boy και τετοια. :X

 

οσο για τις sim που χρησιμοποιησα.

 

micro-sim o2 (uk) - μου επεφτε το σημα μερικες φορες τελειως και μερικες στην 1 γραμμη.

micro-sim voda (uk) - μου επεφτε το σημα ΠΑΝΤΑ εντελως. αλλα ισως φταιει οτι ημουν regent street και το δικτυο ειχε καταπονεθει.

micro-sim vodafone (bulgaria) - μου επεφτε το σημα μερικες φορες στην 1 και μερικες φορες εντελως.

micro-sim (κομμενη) cyta (cyprus) - μου πεφτει το σημα καποτε εντελως, καποτε 1 γραμμη. στο διαμερισμα μου παντα ειμαι ''no service''. εδω και 10 χρονια με κινητα τηλεφωνα πρωτη φορα στο διαμερισμα δεν μπορω να παρω τηλεφωνο.

 

και κατι τελευταιο. στο μονο σημειο που δεν καταφερα να ριξω το σημα σε no service ηταν στο κεντρικο κτιριο της cytamobile (Λευκωσια). :)

Edited by christoforos258
Link to comment
Share on other sites

Κωστη προσεχε κινδυνευεις να εκτεθεις σαν αυτον που στο twitter που ειπε " στην δουλεια δεν εχω προβλημα, στο σπιτι ομως εχω. Θα βαλω θηκη και ειμαι οκ" :lol:

 

Κρατα μια επιφυλαξη. Ολοι λεμε αν οντως αποδειχθουν αυτα τα ποσοστα που αναφερονται στο διαδυκτιο.

Και αν ειναι ετσι οπως τα λες γιατι δεν δεχονται να αλλαξουν η ακομα και α επιστρεψουν τα χρηματα σε οσους εχουν το προβλημα του Χριστοφορου?

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Κωστη προσεχε κινδυνευεις να εκτεθεις σαν αυτον που στο twitter που ειπε " στην δουλεια δεν εχω προβλημα, στο σπιτι ομως εχω. Θα βαλω θηκη και ειμαι οκ" :lol:

 

Κρατα μια επιφυλαξη. Ολοι λεμε αν οντως αποδειχθουν αυτα τα ποσοστα που αναφερονται στο διαδυκτιο.

Και αν ειναι ετσι οπως τα λες γιατι δεν δεχονται να αλλαξουν η ακομα και α επιστρεψουν τα χρηματα σε οσους εχουν το προβλημα του Χριστοφορου?

 

επειδη το προβλημα (σε εισαγωγικα προβλημα) παρουσιαζεται σε ολα τα τηλεφωνα. απλα παιρζει ρολο το σημειο που βρισκεσαι, ο παροχος, το δικτυο, το χερι σου ;). αυτο πιστευω εγω.....

 

κωστα το θεμα οτι στο αλλαζουν αλλα σου λενε δεν εχει διαφορα αφου αν εχεις προβλημα στο σημα στο παλιο θα εχεις και στο καινουργιο. αρα κατα καποιο τροπο δεν παραδεχονται οτι δεν ειναι μερικων συσκευων αλλα της αντεννας του iphone 4;

Link to comment
Share on other sites

Κωστη προσεχε κινδυνευεις να εκτεθεις σαν αυτον που στο twitter που ειπε " στην δουλεια δεν εχω προβλημα, στο σπιτι ομως εχω. Θα βαλω θηκη και ειμαι οκ" :lol:

 

Κρατα μια επιφυλαξη. Ολοι λεμε αν οντως αποδειχθουν αυτα τα ποσοστα που αναφερονται στο διαδυκτιο.

Και αν ειναι ετσι οπως τα λες γιατι δεν δεχονται να αλλαξουν η ακομα και α επιστρεψουν τα χρηματα σε οσους εχουν το προβλημα του Χριστοφορου?

 

Δε κινδυνέυω να εκτεθώ.

Θα εκτεθούν όπως πάντα αυτοί που βασίζονται σε φήμες και όχι σε γεγονότα.

Όποιος πήρε τη συσκευή και έχει πρόβλημα, δε μπορώ να κάνω κάτι.

Σε όλους συμβαίνει και σε όλες τις συσκευές(τηλεοράσεις,dvd κτλ).

Απλα εδώ γίνεται μεγάλη κουβέντα λόγο Apple και iPhone.

Aν ήταν στη θέση του το X10 mini(που αρέσει και στη κοπέλα μου) κανείς δε θα το συζητούσε.

 

Το APPLE STORE CARDIFF αποτελεί ενα μικρό δείγμα.Να πούλησε 6000 συσκευές;

Να πήγαν πίσω 300 άτομα;

Ερχόμαστε πάλι στο οτι κάποια παρτίδα ειχε πρόβλημα.

Όπως με τις οθόνες στο 3GS.Αλλάζανε κανένα;Σου έλεγαν ειναι λίγο κίντρινη και κάνει καλό στα μάτια.(bytheway ειχαν δίκιο σε αυτο, τα χρώματα ήταν πιο γλυκά. Είναι θέμα προτίμησης βέβαια)

Φυσικά και δεν ειναι του ίδιου μεγέθους το πρόβλημα.Γιατί το αγοράζεις για να μιλας κυρίως. Εδώ θα πρέπει να γίνει αντικατάσταση της συσκευής με άλλη.

Δε μπορεί να ανακοινώσει κατι τέτοιο η Apple ακόμα.

Φανταστείτε μόνο τι θα γίνει.

Ακόμα και αυτοι που δεν έχουν πρόβλημα θα το επιστρέψουν για να πάρουν άλλη συσκευή.

 

Ο ίδιος ο christoforos258 είπε οτι σε φίλο του που έδωσε τη συσκευή δε του παρουσίασε το ίδιο πρόβλημα. Να τον σταυρώσουμε τον άνθρωπο;

 

Για μένα, μακάρι να έχει πρόβλημα ώστε να μη χρειαστεί να το αγοράσω.Ούτος η άλλως το 3GS παραμένει κορυφαία συσκευή και το φθηνόπωρο θα έχει και ραδιόφωνο. :)

Αν και νομίζω οτι θα έχω μεχρι τοτε το iPhone 4 όπως και εσείς.:)

http://i18.tinypic.com/5zbc3mu.jpg...Κωστής

iPhone 6 64GB-Mac Mini 2011-iPad Air 2 64GB

"Απο τη Χώρα το Σφακιό να πάει στο Τυμπάκι, με έβαλε να τσι κουβαλώ νερό με ένα σταμνάκι"

Link to comment
Share on other sites

Δε κινδυνέυω να εκτεθώ.

Θα εκτεθούν όπως πάντα αυτοί που βασίζονται σε φήμες και όχι σε γεγονότα.

Όποιος πήρε τη συσκευή και έχει πρόβλημα, δε μπορώ να κάνω κάτι.

Σε όλους συμβαίνει και σε όλες τις συσκευές(τηλεοράσεις,dvd κτλ).

Απλα εδώ γίνεται μεγάλη κουβέντα λόγο Apple και iPhone.

Aν ήταν στη θέση του το X10 mini(που αρέσει και στη κοπέλα μου) κανείς δε θα το συζητούσε.

 

Το APPLE STORE CARDIFF αποτελεί ενα μικρό δείγμα.Να πούλησε 6000 συσκευές;

Να πήγαν πίσω 300 άτομα;

Ερχόμαστε πάλι στο οτι κάποια παρτίδα ειχε πρόβλημα.

Όπως με τις οθόνες στο 3GS.Αλλάζανε κανένα;Σου έλεγαν ειναι λίγο κίντρινη και κάνει καλό στα μάτια.(bytheway ειχαν δίκιο σε αυτο, τα χρώματα ήταν πιο γλυκά. Είναι θέμα προτίμησης βέβαια)

Φυσικά και δεν ειναι του ίδιου μεγέθους το πρόβλημα.Γιατί το αγοράζεις για να μιλας κυρίως. Εδώ θα πρέπει να γίνει αντικατάσταση της συσκευής με άλλη.

Δε μπορεί να ανακοινώσει κατι τέτοιο η Apple ακόμα.

Φανταστείτε μόνο τι θα γίνει.

Ακόμα και αυτοι που δεν έχουν πρόβλημα θα το επιστρέψουν για να πάρουν άλλη συσκευή.

 

Ο ίδιος ο christoforos258 είπε οτι σε φίλο του που έδωσε τη συσκευή δε του παρουσίασε το ίδιο πρόβλημα. Να τον σταυρώσουμε τον άνθρωπο;

 

Για μένα, μακάρι να έχει πρόβλημα ώστε να μη χρειαστεί να το αγοράσω.Ούτος η άλλως το 3GS παραμένει κορυφαία συσκευή και το φθηνόπωρο θα έχει και ραδιόφωνο. :)

Αν και νομίζω οτι θα έχω μεχρι τοτε το iPhone 4 όπως και εσείς.:)

 

αντιθετως φιλε. εχω φερει 4 συσκευες απο UK. οι 2 ειναι στην κατοχη μου και εχουν το προβλημα. η 3η ειναι στην Θεσαλλονικη. το παιδι απλα δεν πεφτει σε no service. ισως η περιοχη που μενει ειναι πολυ δυνατη σε σημα. το 4ο ειναι στην Κερκυρα και εχει τα ιδια προβληματα με εμενα.

 

απλα ενημερωτικα η 3η και 4η συσκευη ειναι αγορασμενς απο london regent street και οι 2 πρωτες απο apple cardiff.

 

ακομα ενας μυθος περι παρτιδων που καταρυπτεται ειναι το γεγονος οτι εχω συσκευες απο εβδομαδα κατασκευης 22 μεχρι εβδομαδα κατασκευης 26. ( δηλαδη απο συσκευες που κατασκευαστηκαν τελος Μαιου μεχρι συσκευες που κατασκευαστηκαν 20 Ιουλιου).

 

1 μηνα παρτιδα λαθος; :cry::(

 

και να ξερεις οτι ειμαι ο πρωτος απο εσας που θελω να φτιαχτει το προβλημα!! γιατι το κινητο ειναι πανεμορφο και υπεροχο!

 

μιλαω ξεκαθαρα και με επιχειρηματα. αν ειχες δει τοσες συσκευες απο κοντα και ειχες τα προβληματα να καταλαβω τι μου λες. προς το παρον ασε εμας που το κραταμε και το ζησαμε απο κοντα να εχουμε την γνωμη μας.

 

γινεται κουβεντα επειδη ειναι APPLE? δηλαδη αν ειχα ενα νοκια και δεν μπορουσα να παρω τηλεφωνο θα μου ελεγε η νοκια ελα να σου δωσω θηκη η κρατησε το διαφορετικα; επισης θα το επαιρνα για αντικατασταση και θα μου ελεγαν δεν αναγνωριζεται ως προβλημα; μην τρελλαθουμε κιολας ρε παιδια, προς θεου!

 

μακαρι να φτιαχτει... τιποτα αλλο!

 

ΦΙΛΙΚΑ

Edited by christoforos258
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει δεν υπάρχει πρόβλημα, η προσφιλής στην Apple πρακτική "περιμένω να ξεθυμάνει το θέμα" δεν είναι σε καμμιά περίπτωση σωστή. Ακόμα και μια επίσημη άρνηση του προβλήματος θα ήταν πολύ πιο υπεύθυνη στάση από τη σιωπή και την ευθυνοφοβία που πάντοτε έδειχνε η Apple, από τότε τουλάχιστον που τη θυμάμαι.

 

Ακόμα και πρόσφατα όλοι μας θυμόμαστε τα ραγίσματα στα πλαστικά, τις yellowish οθόνες κλπ. Ποτέ δεν τα παραδέχτηκε, ποτέ δεν τα αρνήθηκε και ποτέ δεν τα σχολίασε έστω και αν από κάποια στιγμή και μετά δεχόταν την αντικατάσταση των προβληματικών συσκευών. Αντίστοιχη συμπεριφορά της θυμάμαι και πριν 25 χρόνια με τα πρώτα external disks των Mac, λίγο αργότερα με τα προβλήματα υπερθέρμανσης των Mac SE και αρκετά αργότερα με τα boards της δεύτερης φουρνιάς των Mac II. Η αντίδραση της εταιρείας ήταν πάντα απόλυτη σιγή "ιχθύος" μέχρι να καταλαγιάσει το θέμα έστω και σε βάρος των early adopters.

 

Μέχρι σήμερα της βγήκε αυτή η πρακτική. Χωρίς να αμφισβητώ φίλους όπως ο Χριστόφορος δεν έχω ιδία αντίληψη του "προβλήματος" με τις κεραίες οπότε δεν μπορώ να το σχολιάσω παρά μόνο θεωρητικά. Αν πάντως είναι τόσο σοβαρό και τόσο καθολικής διάδοσης, ειδικά με την δημοσιότητα που πήρε το θέμα δύσκολα βλέπω να της βγαίνει η "πρακτική της σιωπής" αυτή τη φορά.

 

Πάντως έχω φοβερή περιέργεια ως προς το πως θα αντιμετωπίσει "αναίμακτα" το πρόβλημα, εφόσον αποδειχτεί ως αιτία του η σχεδίαση του σώματος του iPhone. Σε αυτή την περίπτωση δεν μιλάμε απλά για ζημιά αλλά για καταστροφή τόσο διαχειριστικά νομική και τεχνοοικονομική όσο και χρηματιστηριακή. Γι'αυτό και εξακολουθώ να είμαι πολύ συγκρατημένα αισιόδοξος για το αν υπάρξει τελικά επίσημη παραδοχή.

Edited by foxx
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

 

μιλαω ξεκαθαρα και με επιχειρηματα. αν ειχες δει τοσες συσκευες απο κοντα και ειχες τ προβληματα να καταλαβω τι μου λες. προς το παρον ασε εμεις που το κραταμε και το ζησαμε απο κοντα εχουμε την γνωμη μας.

 

ΦΙΛΙΚΑ

 

Μπορεί να μην είναι μία αλλά 5 παρτίδες, δε ξέρω.

Όπως και δε ξέρω πως τεστάρουν τις συσκευες.Σίγουρα οχι μια μια.

Αλλα δειγματικά.Και δε ξέρω και σε τι συνθήκες τις δοκιμάζουν.

 

Απο τι στιγμή που βγαίνουν άτομα έγκυρα όπως είσαι εσύ και το λες, δεν εχω λόγο να μη σε πιστέψω.Φυσικά και σε πιστεύω.

 

Όμως πιστεύω και άλλα ατόμα που λένε οτι το σήμα τους δε πέφτει ούτε μία γραμμή.Είναι πέντε γραμμές Full όπου και όπως και αν το πιάσουνε. Τα άτομα αυτά είναι το ίδιο έγκυρα όπως και εσύ. Δεν έχω λόγο να μη τα πιστέψω.

 

Πιστέυω και τους μεν και τους δεν.

Γι'αυτο και λέω οτι ειναι πρόβλημα σε ορισμένες συσκευες και όχι σε όλες.

Και δεν υπάρχει πολύ ή λίγο πρόβλημα.Το πρόβλημα υπάρχει ή δεν υπάρχει.

 

Σίγουρα όλοι θέλουμε να βρείς λύση γρήγορα για τη συσκευή σου.

Και είμαι σίγουρος οτι κάτι θα γίνει.

http://i18.tinypic.com/5zbc3mu.jpg...Κωστής

iPhone 6 64GB-Mac Mini 2011-iPad Air 2 64GB

"Απο τη Χώρα το Σφακιό να πάει στο Τυμπάκι, με έβαλε να τσι κουβαλώ νερό με ένα σταμνάκι"

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι ειναι ετσι. θα δειξει ειναι θεμα χρονου.

Δεν πιστευω στις συμπτωσεις γιατι ενα μερος της δουλειας μου ειναι ο τελικος ελεγχος προιοντων προς πωληση.

Και πως γινεται αυτο; Μου ανοιγουν ενα κιβωτιο τσεκαρω 5 τεμαχια και αν βρω καποιο ελατωματικο δινω εντολη για ελεγχο ολης της ποσοτητας.

 

Το control πριν κανω εγω τον τελικο ελεγχο, ελεγχει ενα ποσοστο αν τα προβληματικα ξεπερνουν το ανεκτο οριο πηγαινουν και παλι προς επανελεγχο και επιδιορθωση.

 

Στην Ελλαδα ηλθαν 5 κομματια με διαφορετικες ημερομηνιες κατασκευης. Αν τα 3 εχουν προβλημα, μπορουμε να πουμε οτι ειναι συμπτωση;

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι ειναι ετσι. θα δειξει ειναι θεμα χρονου.

Δεν πιστευω στις συμπτωσεις γιατι ενα μερος της δουλειας μου ειναι ο τελικος ελεγχος προιοντων προς πωληση.

Και πως γινεται αυτο; Μου ανοιγουν ενα κιβωτιο τσεκαρω 5 τεμαχια και αν βρω καποιο ελατωματικο δινω εντολη για ελεγχο ολης της ποσοτητας.

 

Το control πριν κανω εγω τον τελικο ελεγχο, ελεγχει ενα ποσοστο αν τα προβληματικα ξεπερνουν το ανεκτο οριο πηγαινουν και παλι προς επανελεγχο και επιδιορθωση.

 

Στην Ελλαδα ηλθαν 5 κομματια με διαφορετικες ημερομηνιες κατασκευης. Αν τα 3 εχουν προβλημα, μπορουμε να πουμε οτι ειναι συμπτωση;

 

Και για τις συσκευές που δεν ειχαν πρόβλημα τι μπορείς να πεις;

Εχει μπερδέψει πολύ η κατάσταση και γι'αυτό δε μιλάει η Apple.

Το να βγεί και να παραδεχτεί το πρόβλημα ειναι εύκολο.

Το να αιτιολογήσει γιατί εμφανίζεται σε μερικές συσκευές και σε άλλες όχι είναι το δύσκολο.

http://i18.tinypic.com/5zbc3mu.jpg...Κωστής

iPhone 6 64GB-Mac Mini 2011-iPad Air 2 64GB

"Απο τη Χώρα το Σφακιό να πάει στο Τυμπάκι, με έβαλε να τσι κουβαλώ νερό με ένα σταμνάκι"

Link to comment
Share on other sites

Παιδια απο τους ηδη κατοχους που εχουν το προβλημα εχετε δοκιμασει με την χρηση θηκης να μας πειτε αν και παλι το προβλημα παρουσιαζεται ??

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Παιδια απο τους ηδη κατοχους που εχουν το προβλημα εχετε δοκιμασει με την χρηση θηκης να μας πειτε αν και παλι το προβλημα παρουσιαζεται ??

 

Από ότι είπαν αυτοί που το έχουν ήδη, παρουσιάζεται το πρόβλημα και με θήκη όπως άλλωστε είναι φυσικό, απλά σε μικρότερο βαθμό.

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια απο τους ηδη κατοχους που εχουν το προβλημα εχετε δοκιμασει με την χρηση θηκης να μας πειτε αν και παλι το προβλημα παρουσιαζεται ??

 

υπαρχει το προβλημα σε λιγοτερο βαθμο! δεν με υποχρεωνει ομως κανεις να κραταω κινητο με θηκη εν ετη 2010!!!

 

@te_salat

 

ακριβως αυτο που λες Κώστα. δεν γινεται κατα συμπτωση παρτιδες με διαφορα παραγωγης μεχρι και ενα μηνα να εχουν προβλημα και να λεμε οτι ειναι τυχαιο!

εγω επιμενω οτι απλα παρουσιαζεται μερικες φορες και εξαρταται απο το δικτυο, τον παροχο, την κινηση στο δικτυο, και αν πιστεψω και τον Στηβ ακομα και απο το χερι του καθενος εξαρταται... υμαρτον θεε μου! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Και για τις συσκευές που δεν ειχαν πρόβλημα τι μπορείς να πεις;

Εχει μπερδέψει πολύ η κατάσταση και γι'αυτό δε μιλάει η Apple.

Το να βγεί και να παραδεχτεί το πρόβλημα ειναι εύκολο.

Το να αιτιολογήσει γιατί εμφανίζεται σε μερικές συσκευές και σε άλλες όχι είναι το δύσκολο.

 

Μα δεν χρειαζεται να παραδεχτει βιαστικα την υπαρξη του προβληματος.

Mπορει ομως να καθησυχασουν τον κοσμο λεγοντας οτι το ψαχνουν μετα απο τοσα περιστατικα που εχουν αναφερθει και οτι θα φροντισουν για λυση που θα ικανοποιει τους πελατες τους.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν χρειαζεται να παραδεχτει βιαστικα την υπαρξη του προβληματος.

Mπορει ομως να καθησυχασουν τον κοσμο λεγοντας οτι το ψαχνουν μετα απο τοσα περιστατικα που εχουν αναφερθει και οτι θα φροντισουν για λυση που θα ικανοποιει τους πελατες τους.

 

Δε νομίζω οτι ο Steve Θα έβγαινε να πεί κατι τέτοιο για το μαγαζί του :)

http://i18.tinypic.com/5zbc3mu.jpg...Κωστής

iPhone 6 64GB-Mac Mini 2011-iPad Air 2 64GB

"Απο τη Χώρα το Σφακιό να πάει στο Τυμπάκι, με έβαλε να τσι κουβαλώ νερό με ένα σταμνάκι"

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω οτι ο Steve Θα έβγαινε να πεί κατι τέτοιο για το μαγαζί του :)

 

βγηκε ομως και ειπε μην το κρατατε ετσι και αγοραστε θηκες!!! εχει διαφορα απο το να μην βγει και να μην πει τπτ...

 

η ''σιωπηλη'' πολιτικη της Apple καπου εδω μας τα χαλαει.

 

9 μερες αφου το αγορασαμε και ακομα περιμενουμε κατι ουσιαστικο!

Link to comment
Share on other sites

9 μερες αφου το αγορασαμε και ακομα περιμενουμε κατι ουσιαστικο!

 

Χριστόφορε 9 μέρες δεν είναι τίποτα. Κάποτε χρειάστηκε να περιμένω δύο χρόνια πριν ομολογήσει η Apple πως υπήρχε συγκεκριμένο πρόβλημα σε κάποια μηχανήματά της. Εν τω μεταξύ όπως ήταν φυσικό την είχα ήδη αποχαιρετήσει δια παντός. :p

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει δεν υπάρχει πρόβλημα, η προσφιλής στην Apple πρακτική "περιμένω να ξεθυμάνει το θέμα" δεν είναι σε καμμιά περίπτωση σωστή. Ακόμα και μια επίσημη άρνηση του προβλήματος θα ήταν πολύ πιο υπεύθυνη στάση από τη σιωπή και την ευθυνοφοβία που πάντοτε έδειχνε η Apple, από τότε τουλάχιστον που τη θυμάμαι.

 

Ακόμα και πρόσφατα όλοι μας θυμόμαστε τα ραγίσματα στα πλαστικά, τις yellowish οθόνες κλπ. Ποτέ δεν τα παραδέχτηκε, ποτέ δεν τα αρνήθηκε και ποτέ δεν τα σχολίασε έστω και αν από κάποια στιγμή και μετά δεχόταν την αντικατάσταση των προβληματικών συσκευών. Αντίστοιχη συμπεριφορά της θυμάμαι και πριν 25 χρόνια με τα πρώτα external disks των Mac, λίγο αργότερα με τα προβλήματα υπερθέρμανσης των Mac SE και αρκετά αργότερα με τα boards της δεύτερης φουρνιάς των Mac II. Η αντίδραση της εταιρείας ήταν πάντα απόλυτη σιγή "ιχθύος" μέχρι να καταλαγιάσει το θέμα έστω και σε βάρος των early adopters.

 

Μέχρι σήμερα της βγήκε αυτή η πρακτική. Χωρίς να αμφισβητώ φίλους όπως ο Χριστόφορος δεν έχω ιδία αντίληψη του "προβλήματος" με τις κεραίες οπότε δεν μπορώ να το σχολιάσω παρά μόνο θεωρητικά. Αν πάντως είναι τόσο σοβαρό και τόσο καθολικής διάδοσης, ειδικά με την δημοσιότητα που πήρε το θέμα δύσκολα βλέπω να της βγαίνει η "πρακτική της σιωπής" αυτή τη φορά.

 

Πάντως έχω φοβερή περιέργεια ως προς το πως θα αντιμετωπίσει "αναίμακτα" το πρόβλημα, εφόσον αποδειχτεί ως αιτία του η σχεδίαση του σώματος του iPhone. Σε αυτή την περίπτωση δεν μιλάμε απλά για ζημιά αλλά για καταστροφή τόσο διαχειριστικά νομική και τεχνοοικονομική όσο και χρηματιστηριακή. Γι'αυτό και εξακολουθώ να είμαι πολύ συγκρατημένα αισιόδοξος για το αν υπάρξει τελικά επίσημη παραδοχή.

 

Από την ημέρα κυκλοφορίας της συσκευής έχουμε κατακλυστεί από "αναφορές" σχετικά με την ελαττωματική λειτουργία της συσκευής.

 

Έχουμε παρακολουθήσει δεκάδες video στο youtube σχετικά με ραγισμένα τζάμια, απώλεια σήματος, δυσλειτουργία αισθητήρων, ελαττωματική απεικόνιση χρωμάτων.

 

Από την άλλη, καταγράφονται ρεκόρ πωλήσεων, άνθρωποι κατά χιλιάδες συνωστίζονται έξω από τα καταστήματα της Apple και των αντιπροσώπων της για να αποκτήσουν τη συσκευή ενώ κάποιες εκατοντάδες χιλιάδες την αγόρασαν προτού καν κυκλοφορήσει.

 

Αν βάλουμε κάτω τους αριθμούς, θα παρατηρήσουμε ότι το ποσοστό των ελαττωματικών συσκευών οι οποίες καταγράφονται σε οποιαδήποτε διάθεση οποιουδήποτε προϊόντος, στην περίπτωση της Apple είναι "μεγεθυμένο" λόγω των 1.7 εκατομμυρίων πωλήσεων των πρώτων τριών ημερών. Δημοφιλείς συσκευές άλλων κατασκευαστών δεν βλέπουν τέτοια νούμερα προτού περάσουν αρκετές εβδομάδες ή μήνες και είναι λογικό οι αναφορές προβλημάτων να είναι λιγότερες τις πρώτες ημέρες κυκλοφορίας· αυτό δεν σημαίνει ότι οι συσκευές τους είναι αψεγάδιαστες. Επιπλέον, οι στατιστικές σε fora τεχνολογίας δεν περιλαμβάνουν τυχαία δείγματα πληθυσμού αλλά πολύ συγκεκριμένες ομάδες: τους περισσότερο έμπειρους χρήστες, τους απογοητευμένους, αυτούς που αναζητούν βοήθεια, αυτούς που ψάχνουν για τα 15 λεπτά δημοσιότητας και πολλούς ακόμη. Εφόσον αυτή αλλά και οι προηγούμενες συσκευές μαστίζονταν από προβλήματα στο βαθμό που αυτά προβλήθηκαν (περιέργως τις πρώτες εβδομάδες κυκλοφορίες και όχι στις μετέπειτα) δεν θα σημειώνονταν εκατομμύρια πωλήσεων και η συσκευή δεν θα πουλούσε για έναν ολόκληρο χρόνο μετά την ημερομηνία κυκλοφορίας της, και μάλιστα με δεδομένη τη γνώση της επικείμενης κυκλοφορίας της συσκευής νέας γενιάς.

 

Έπειτα, θα πρέπει να συνυπολογίσουμε και τον παράγοντα "hype". Από τη μία, ολόκληρη η βιομηχανία, ανίκανη σε αυτή τη φάση να ανακόψει την πορεία του iPhone με τις δικές της δυνάμεις (αυτή είναι η προσωπική άποψη που έχω διαμορφώσει και πραγματικά δεν με ενδιαφέρει εάν κάποιος συμφωνεί ή διαφωνεί μαζί μου ή επιθυμεί να μου προσάψει τον χαρακτηρισμό του fun[sic]boy) περιμένει πότε η Apple θα στραβοπατήσει για να περάσει με την ελάχιστη δυνατή προσπάθεια από πάνω της όσο αυτή θα βρίσκεται στο έδαφος (ήδη η Nokia και η Moto έχουν κυκλοφορήσει σχετικές ανακοινώσεις/διαφημίσεις). Από την άλλη, ένα προϊόν εξαιρετικά δημοφιλές από μία εταιρεία με α-συμβατικές τακτικές πουλάει γενικώς, είτε ως προϊόν είτε σαν είδηση. Ως εκ τούτου, έχουμε δει την Apple να "σπρώχνει" υπαλλήλους από τις ταράτσες εργοστασίων, έχουμε δει το "κατάπτυστο" iPhone να σπάει όταν το ρίχνεις 1 ή περισσότερες φορές στο έδαφος, να συνθλίβεται όταν το πατάς με αυτοκίνητο, να διαμελίζεται σε ένα μπλέντερ.

 

Και περνάμε στο επίμαχο θέμα του σήματος. Κανείς δεν αμφισβητεί ότι η λήψη επηρεάζεται όταν κάποιος βραχυκυκλώνει τις κεραίες, έχουν γίνει αξιόπιστες μετρήσεις οι οποίες το επιβεβαιώνουν. Οι ίδιες μετρήσεις συμπεραίνουν ότι πρόκειται για μία συσκευή η οποία έχει τις μικρότερες πιθανότητες να διακόψει μία κλήση σε σχέση με τις προηγούμενες και τον ανταγωνισμό. Στην πράξη δεν μπορούμε να γνωρίζουμε εάν όλοι οι αυτοί οι οποίοι επιδεικνύουν μετάπτωση σε "no service" σε συνθήκες καταγραφής του περιστατικού, έχουν αντίστοιχα αποτελέσματα κατά την χρήση της συσκευής σε πραγματικές συνθήκες. Επίσης, δεν μπορούμε να γνωρίζουμε εάν και με άλλες συσκευές (iPhone και μη) είχαν αντίστοιχα προβλήματα κατά το παρελθόν. Το γεγονός ότι δεν μπορούμε να γνωρίζουμε δεν σημαίνει ότι τα προβλήματα δεν είναι υπαρκτά. Ωστόσο δεν σημαίνει και ότι είναι. Επίσης, δεν σημαίνει ότι δεν επιδέχονται βελτίωσης όπως επίσης δεν σημαίνει ότι δεν οφείλονται σε ελαττωματικό σχεδιασμό και θα έπρεπε οι συσκευές να αποσυρθούν εξ ολοκλήρου. Εν ολίγοις, τα ερωτηματικά είναι πολλά, οι εικασίες πολλαπλάσιες και οι απαντήσεις αγνοούνται.

 

Εάν θεωρήσουμε ότι ισχύει η δήλωση "η Apple γνωρίζει αλλά δεν πράττει", τότε δεν μπορεί να το κρατήσει κρυφό για πολύ καιρό ακόμη. Ασφαλώς δεν μπορεί να συνεχίσει να πουλάει ελαττωματικές συσκευές για ένα χρόνο, δεν μπορεί να προχωρήσει σε μεταποιήσεις, ακόμη και σε επίπεδο ψεκασμού των επιφανειών με νανοσωματίδια, χωρίς να περάσει από το μικροσκόπιο (μεταφορικά και κυριολεκτικά όπως έχουμε δει κατά το παρελθόν) των ειδικών, δεν μπορεί να κοροϊδέψει εκατομμύρια χρηστών παγκοσμίως, όσο κορόιδα κι αν τους θεωρούν ορισμένοι "ξύπνιοι" στα διάφορα fora.

 

Επομένως, αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν χρειάζεται να εξαγάγουμε βιαστικά συμπεράσματα ούτε εμείς αλλά ούτε και η εταιρεία. Το δέον είναι να μελετηθεί διεξοδικά το φαινόμενο και να ληφθούν τα κατάλληλα μέτρα για την αντιμετώπιση του. Μία εσπευσμένη ανακοίνωση της Apple όσο κυριαρχεί αναβρασμός, ο οποίος όχι σπάνια αποκαλύπτεται ότι είναι κατασκευασμένος (παράδειγμα η τελευταία περίπτωση ανταλλαγής αλληλογραφίας του Steve Jobs με κάποιον "απογοητευμένο" χρήστη), θα είχε τα ίδια αποτελέσματα με την κραυγή "σεισμός" σε ένα κατάμεστο στάδιο.

 

Αν και είναι δύσκολο τις τελευταίες ημέρες να πείσεις ότι απαιτείται ψυχραιμία χωρίς να κατηγορηθείς για οπαδισμό, πιστεύω ότι οι ακραίες δηλώσεις και συμπεριφορές δεν έχουν νόημα. Δεν αποκλείω κατ' ουδένα λόγο την πιθανότητα η συσκευή να είναι ελαττωματική, ωστόσο δεν είμαι έτοιμος να υιοθετήσω την άποψη προτού υπάρξει αντικειμενική επιχειρηματολογία που να επικυρώνει την υπόθεση. Ακόμη κι όταν αποδειχτεί ότι η εν λόγω συσκευή είναι ελαττωματική, εφόσον υπάρξει κατάλληλη διαχείριση του θέματος από την Apple, η οποία κατά το παρελθόν έχει επιδείξει την ικανότητα να παραδέχεται τα λάθη και τις αβλεψίες της (παράδειγμα η αρχική προβληματική λειτουργία του mobileme και η παράταση της δοκιμαστικής περιόδου κατά πολλούς μήνες) και να τα διορθώνει, δεν έχω λόγο να σταματήσω να εμπιστεύομαι την εταιρεία και να αγοράζω τα προϊόντα της. Επειδή ένα προϊόν δεν απέδωσε σε κατασκευαστικό επίπεδο τα αναμενόμενα, δεν θα ακυρώσω το λειτουργικό το οποίο χρησιμοποιώ απροβλημάτιστα τα τελευταία τρία χρόνια στο iPhone και τους τελευταίους μερικούς μήνες στο iPad ούτε θα επιστρέψω σε PC και Windows εγκαταλείποντας το Mac και το Mac OS X. Από την μετάβαση μου δεν θα τιμωρήσω μόνο την Apple αλλά και τον ίδιο μου τον εαυτό, μεσοπρόθεσμα ταλαιπωρούμενος με δύσχρηστα λειτουργικά αμφιβόλου ποιότητας και απόδοσης (για 'μένα πάντοτε) και μακροπρόθεσμα στερώντας από την βιομηχανία την εναλλακτική μίας εταιρείας η οποία δεν λειτουργεί μονοπωλιακά, με τις καταστροφικές για την εξέλιξη της βιομηχανίας συνέπειες που παρατηρούμε όπου έχει επικρατήσει το συγκεκριμένο μοντέλο.

 

*κι επειδή είμαι σίγουρος ότι θα υπάρξουν ενστάσεις για το μονοπώλιο, εξηγώ περαιτέρω ότι σε όλες τις αγορές στις οποίες η Apple συμμετέχει, υπάρχουν αντίστοιχες προτάσεις ανταγωνισμού. Υπάρχει διαφορά στο λειτουργώ "ανταγωνιστικά" προσπαθώντας να εξασφαλίσω το προβάδισμα που έχω διαμορφώσει, σε σχέση με το λειτουργώ "μονοπωλιακά" προσπαθώντας να εμποδίσω κάποιον άλλο να συμμετέχει στην ίδια αγορά.

Edited by pperiklis
Link to comment
Share on other sites

@pperiklis

 

Με κάλυψες απόλυτα!Respect.

http://i18.tinypic.com/5zbc3mu.jpg...Κωστής

iPhone 6 64GB-Mac Mini 2011-iPad Air 2 64GB

"Απο τη Χώρα το Σφακιό να πάει στο Τυμπάκι, με έβαλε να τσι κουβαλώ νερό με ένα σταμνάκι"

Link to comment
Share on other sites

φιλε pperiklis εγραψες! αυτο λεμε εδω και μερες. αναμενουμε να δουμε τι θα γινει και ποια αντιδραση θα εχει η Apple. απλα θεωρω εντελως αστοχες τις πρωτες δηλωσεις περι πιασιματος και bumper, κατι που πιστευω ολοι μας συμφωνουμε.

 

το οτι με το 3gs δεν ειχα ποτε προβλημα στις 3 αυτες χωρες που ταξιδευω συχνα και με το iphone 4 εχω για μενα λεει κατι. ισως φταιει και ο παροχος, ισως και η νεες sim, ισως το κινητο, η αντεννα, δεν ξερω.... αυτο που ξερω ειναι οτι υπαρχει προβλημα και πρεπει α φτιαχτει!

 

το να λεμε ομως τα προβληματα που αντιμετωπιζουμε σε ενα φορουμ δεν ειναι κακο :)

 

και το θεμα εχει γινει τουμπανο γιατι μιλαμε για προβλημα στις κλησεις. οταν αγορασω ενα τηλεφωνο και δεν μπορω να τηλεφωνησω ειναι μεγαλο προβλημα. για το bluetooth, το ιpod, το ιnternet, θα μπροουσα να κανω υπομονη αλλα αυτο το προβλημα καθιστα το τηλεφωνο εντελως αχρηστο σε χρηση!

Edited by christoforos258
Link to comment
Share on other sites

O Νίκος έχει παραλάβει.

Περιμένουμε εντυπώσεις.

http://i18.tinypic.com/5zbc3mu.jpg...Κωστής

iPhone 6 64GB-Mac Mini 2011-iPad Air 2 64GB

"Απο τη Χώρα το Σφακιό να πάει στο Τυμπάκι, με έβαλε να τσι κουβαλώ νερό με ένα σταμνάκι"

Link to comment
Share on other sites

O Νίκος έχει παραλάβει.

Περιμένουμε εντυπώσεις.

 

καλοριζικο Νικο!

 

ελπιζουμε ο παροχος του, το κινητο, η καρτα sim να ειναι ολα ενταξει και να μην εχει το γνωστο προβλημα!

 

εδω θα ειμαστε Νικο :)

 

EΠΙΤΕΛΟΥΣ ΒΓΗΚΕ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ!!!

 

http://www.apple.com/pr/library/2010/07/02appleletter.html

 

τωρα μπορουμε ομαδικως να σκασουμε για λιγο και να περιμενουμε... το οτι αναγνωρισαν οτι εχει προβλημα ειναι σημαντικο!

Edited by nervous
Link to comment
Share on other sites

Apple: iPhone 4 reception problem is a software issue, fix coming in 'a few weeks'

 

Upon investigation, we were stunned to find that the formula we use to calculate how many bars of signal strength to display is totally wrong. Our formula, in many instances, mistakenly displays 2 more bars than it should for a given signal strength. For example, we sometimes display 4 bars when we should be displaying as few as 2 bars. Users observing a drop of several bars when they grip their iPhone in a certain way are most likely in an area with very weak signal strength, but they don't know it because we are erroneously displaying 4 or 5 bars. Their big drop in bars is because their high bars were never real in the first place.

 

To fix this, we are adopting AT&T's recently recommended formula for calculating how many bars to display for a given signal strength. The real signal strength remains the same, but the iPhone's bars will report it far more accurately, providing users a much better indication of the reception they will get in a given area. We are also making bars 1, 2 and 3 a bit taller so they will be easier to see.

 

We will issue a free software update within a few weeks that incorporates the corrected formula. Since this mistake has been present since the original iPhone, this software update will also be available for the iPhone 3GS and iPhone 3G.

 

Aνακοίνωση της Apple

http://i18.tinypic.com/5zbc3mu.jpg...Κωστής

iPhone 6 64GB-Mac Mini 2011-iPad Air 2 64GB

"Απο τη Χώρα το Σφακιό να πάει στο Τυμπάκι, με έβαλε να τσι κουβαλώ νερό με ένα σταμνάκι"

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...