Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μoνο μην εχει προυποθεση για να μπεις στην εισοδο να δειξεις ενα προιον της apple(ipod,iphone,ipad)εγω τι να δειξω το λεο?για αυτο ελα κωστα να μου δωσεις να κραταω κατι και θα σου φερω χαλβα!!!!!

Λες να πάθουμε τέτοια πλάκα;;; :lol:

Να τυπώσουμε μπλουζάκια "Steve for ever τότε"!!! :p

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 17,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • ktsak

    1057

  • CarpeNoctum

    1174

  • zaharakis

    1501

  • soom

    1462

καλησπερα και απο εμενα σε ολους!

πολυ ωραιο το event στην Λαρισσα! μακαρι να ημουν καπου κοντα να εδινα το παρων μου!

 

αν υπαρχει καποιος που ενδιαφερεται για 2η συσκευη (γιατι για πρωτη το ξερω οτι ολοι σας θα παρετε το 4G :) ) δινω το iphone 3gs μου 16αρι ασπρο. αγορασμενο 21 Απριλίου 2010 (βασικα πηγα για αντικατασταση και μου εδωσαν καινουργιο) απο Multirama Βουλγαριας και επειδη το ρωτησα η εγγυηση μετραει και σε multirama στην Ελλαδα!

 

@ktsak (Κωστα)

 

τελικα θα πας για το se mini; επειδη εμαθα οτι βγηκε στην κυκολοφορια.

 

@carpenoctum (Νικο)

 

έχεις δοκιμασει το air display; γιατι μονο εγω αντιμετωπιζω προβληματα; μου κοβει την οθονη στα 2!

Link to comment
Share on other sites

Όχι Χριστόφορε δεν το έχω βάλει ακόμα.

 

ευχαριστω Νικο! οταν το βαλεις με ενημερωνεις :)

 

καποιος αλλος που το δοκιμασε να μας ενημερωσει..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα σε ολους!

πολυ ωραιο το event στην Λαρισσα! μακαρι να ημουν καπου κοντα να εδινα το παρων μου!

 

αν υπαρχει καποιος που ενδιαφερεται για 2η συσκευη (γιατι για πρωτη το ξερω οτι ολοι σας θα παρετε το 4G :) ) δινω το iphone 3gs μου 16αρι ασπρο. αγορασμενο 21 Απριλίου 2010 (βασικα πηγα για αντικατασταση και μου εδωσαν καινουργιο) απο Multirama Βουλγαριας και επειδη το ρωτησα η εγγυηση μετραει και σε multirama στην Ελλαδα!

 

@ktsak (Κωστα)

 

τελικα θα πας για το se mini; επειδη εμαθα οτι βγηκε στην κυκολοφορια.

 

 

@carpenoctum (Νικο)

 

έχεις δοκιμασει το air display; γιατι μονο εγω αντιμετωπιζω προβληματα; μου κοβει την οθονη στα 2!

 

Παιδια οσοι περισσοτεροι μπορειτε να ερθετε καλο ειναι , ειναι μια 1η προσπαθεια να φερουε τον κοσμο κοντα στους υπολογιστες mac και την κανουμε εντελως αφιλοκερδως , δεν εχουμε την οποιαδηποτε σχεση με καμια εταιρια που πουλα υπολογιστες

Τωρα για το air video γιατι ρε συ εμενα μια χαρα τα παιζει ολα τα videakia ακομα και mkv 720p σφαιρα τα παει , απλα σε μενα δεν αναγνωριζει στα mkv υποτιτλους ελληνικους (μου βγαζει αλλαμπουρνεζικα) , θα το βρω ομως που θα παει .....

χαχαχχα και οχι ρε συ δεν θα εχει καρτα εισοδου η παρουσιαση καποιου προιοντος apple για να μπεις ...... καλη διαθεση μονο να εχεις

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

Air Display λέει Μάριε.

 

Όσο για τους υπότιτλους στο Air Video δες τα settings μου γιατί σε εμένα παίζουν κανονικά!

 

http://img243.imageshack.us/img243/9372/screenshot20100526at707.png

Link to comment
Share on other sites

οκ θα το δοκιμασω το βραδυ .... (αν με αφησει η μικρη μου βεβαια)

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οσοι περισσοτεροι μπορειτε να ερθετε καλο ειναι , ειναι μια 1η προσπαθεια να φερουε τον κοσμο κοντα στους υπολογιστες mac και την κανουμε εντελως αφιλοκερδως , δεν εχουμε την οποιαδηποτε σχεση με καμια εταιρια που πουλα υπολογιστες ......................

χαχαχχα και οχι ρε συ δεν θα εχει καρτα εισοδου η παρουσιαση καποιου προιοντος apple για να μπεις ...... καλη διαθεση μονο να εχεις

 

Θα ηθελα παρα πολυ να ερθω :). Αν ηταν καθημερινη θα ερχομουν με τα χιλια :happy:. Και μετα το event βουρ ολοι μαζι για απιστευτα σουβλακια και κεμπαπακια. Βλεπετε μετα απο 5 χρονια που λειπω απο Λαρισα εχει πεσει η "κεμπαπινη" μου στα ελαχιστα επιτρεπτα ορια :cry:. Κριμα :cry:. Και βολευει οντως ο προαστιακος. Αλλα εχω δουλεια τα Σαββατα και δεν μπορω να λειψω απο Θεσσαλονικη :(

 

Παρακληση, αν θελεις βαλε το ονομα σου στην υπογραφη σου. Εδω μεσα πλεον εχουμε γινει ολοι μια παρεα :rolleyes:

Edited by ktsak

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

http://img203.imageshack.us/img203/1826/seminario.png' alt='seminario.png'> Uploaded with ImageShack.us[/img]

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

Νίκο με γεια και από εδώ! :) Καλορίζικο! Εντυπώσεις...;

 

Άσε καλύτερα, μην πεις... :lol::p:lol:

 

 

Σπέρεεεεςςςςς......!!!!!

Link to comment
Share on other sites

απογοήτευση αν γίνει έτσι τελικά.......πως και πως περιμέναμε το φρεσκάρισμά του... :(

 

 

ttp://www.macrumors.com/2010/05/26/apple-holding-second-3gs-like-next-generation-iphone-in-reserve/

galaxy s, Note 8
Link to comment
Share on other sites

παιδια λεφτα δεν επαιζαν για ipad προς το παρον...τι να κανω τι να κανω να νοιωσω μια αλλαγη...δεν περναω λεω την την OS 4 beta 4?εχω παθει πλακα...ταχυτατο,multitasking απιστευτο,ισως καλυτερο σημα(εχω σημα σε σημεια του σπιτιου που ηταν σε αναζητηση) αλλα και αυτονομια(ισως παιζει ρολο οτι ειναι nonj/b)...αντε και με το καλο η official και συντομα kai to j/b...συγνωμη αν ειναι ασχετο το ποστ μου...
Με λένε Νίκο, και είμαι καλά...
Link to comment
Share on other sites

παιδια λεφτα δεν επαιζαν για ipad προς το παρον...τι να κανω τι να κανω να νοιωσω μια αλλαγη...δεν περναω λεω την την OS 4 beta 4?εχω παθει πλακα...ταχυτατο,multitasking απιστευτο,ισως καλυτερο σημα(εχω σημα σε σημεια του σπιτιου που ηταν σε αναζητηση) αλλα και αυτονομια(ισως παιζει ρολο οτι ειναι nonj/b)...αντε και με το καλο η official και συντομα kai to j/b...συγνωμη αν ειναι ασχετο το ποστ μου...

 

Γιατρε μου, τα χαπια μου ........... :p

Εισαι τρελλος, μια χαρα σχετικος εισαι, αφου ξερεις, αυτο το thread τα εχει ολα, SEX, DRUGS 'n ROCK 'n' ROLL ;)

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

Γιατρε μου, τα χαπια μου ........... :p

Εισαι τρελλος, μια χαρα σχετικος εισαι, αφου ξερεις, αυτο το thread τα εχει ολα, SEX, DRUGS 'n ROCK 'n' ROLL ;)

γεια σου κωστη μου...:rolleyes:

Με λένε Νίκο, και είμαι καλά...
Link to comment
Share on other sites

παιδια λεφτα δεν επαιζαν για ipad προς το παρον...τι να κανω τι να κανω να νοιωσω μια αλλαγη...δεν περναω λεω την την OS 4 beta 4?εχω παθει πλακα...ταχυτατο,multitasking απιστευτο,ισως καλυτερο σημα(εχω σημα σε σημεια του σπιτιου που ηταν σε αναζητηση) αλλα και αυτονομια(ισως παιζει ρολο οτι ειναι nonj/b)...αντε και με το καλο η official και συντομα kai to j/b...συγνωμη αν ειναι ασχετο το ποστ μου...

 

Γιατρε μου νομιζω οτι το OS4 θα αποτελεσει το καλυτερο φαρμακο στην θεραπεια αυτων που θα νοσσισουν ενεκα της στερησης του νεου iphone 4 λογο οικονομικων προβληματων.:)

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

δεν παμε καλα...

καπου εχω αρχισει και νευριαζω με αυτο το ζητημα...

 

Είναι τραγικό. Έβλεπα ένα ντοκυμαντέρ πρόσφατα στο youtube για τις συνθήκες εργασίας σε αυτή την εταιρεία που είναι προμηθευτής της Apple (και όχι μόνο). Πραγματικά αν κάποιος γνωρίζει λίγο περισσότερο τι γίνεται σε αυτά τα τεράστια εργοστάσια θα καταλάβει γιατί αυτοί οι τραγικοί άνθρωποι καταλήγουν στην αυτοκτονία.

 

Όταν είσαι 24 χρονών και επί της ουσίας εσώκλειστος σε ένα εργοστάσιο/πόλη, με χαμηλό μισθό και χωρίς ευοίωνο μέλλον, απογοητεύεσαι βλέποντας τα όνειρά σου να μένουν μόνο όνειρα.

Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστουμε Αλεξ ειναι τιμη εφημερευονος φαρμακιου για αρωστους μηλαρακιδςς. Πουθενα πιο φτηνα πιο καλα:)

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

δεν παμε καλα. καθολου καλα. αρε ελληναρα με την αισχροκερδεια σου...:lol:

επειδη δηλαδη δεν ειναι αμεσα διαθεσιμο στην ελλαδα πρεπει να υπαρχουν οι εξυπνοι που το πουλανε σε τιμη που αγοραζεις σχεδον 2 απο αμερικη?

Με λένε Νίκο, και είμαι καλά...
Link to comment
Share on other sites

(Το 1ο μέρος θα το βρείτε εδώ)

 

Ένα χαλασμένο iPhone, το service, η Apple και η εξυπηρέτηση πελατών... Μερος 2ο

 

Η συσκευή είχε παραδοθεί στο service Δευτέρα 17 Μαΐου και Τρίτη 25 Μαΐου το απόγευμα με ειδοποίησαν να πάω να παραλάβω. Τετάρτη πρωί πήγα στο κατάστημα για να πάρω αυτό που νόμιζα θα ήταν μια καινούρια (αντικατεστημένη) συσκευή) δεδομένου ότι είχα επισυνάψει την τελευταία φορά και το χαρτί από το Apple Store του Παρισιού.

 

Θα 'θελα... :lol:

 

Η συσκευή ήταν πάλι η ίδια και επέστρεφε για δεύτερη φορά από το service έχοντας δεχθεί μόνο ένα Restore (που με εκνευρίζει που το αναφέρουν ως "software update" για τους αδαείς - λες και δεν είχα ήδη την 3.1.3 πάνω) και τίποτα παραπάνω. Στο χαρτί έγραφαν ότι μετά το Restore έτρεξαν τα διαγνωστικά και δε βρήκαν κανένα πρόβλημα με τη συσκευή ή τη μπαταρία.

 

Και εκείνη την ώρα ήταν η στιγμή να τα ακούσει ο πωλητής (που δεν έφταιγε προφανώς αλλά κάπου έπρεπε να ξεσπάσω και να βγάλω την ενέργεια από τον πρωινό espresso :p). Του εξήγησα ότι δεν είναι δυνατόν να στέλνεται συσκευή με συνοδευτικό από το Genius Bar του Apple Store που αναφέρει ότι υπάρχει πρόβλημα και αυτοί να αρνούνται αντικατάσταση. Και στην τελική, αν θεωρούν ότι δεν έχει πρόβλημα το hardware ας μου πουν γιατί καταγράφει τόσες ώρες χρήσης η συσκευή όταν βρίσκεται σε αναμονή με αποτέλεσμα να αδειάζει η μπαταρία γρήγορα. Προφανώς και ο άνθρωπος δεν είχε απάντηση...

 

Δεδομένου ότι ήταν πρωί έπρεπε να πάω στο γραφείο οπότε δε μπορούσα να το κάνω εκείνη την ώρα restore για να το στήσω έχοντας πάρει την απόφαση ότι θα κρατήσω τη συσκευή έτσι για κάνα μήνα ακόμα και μετά θα πάρω το επόμενο απλά έχοντας πιθανόν χάσει μεγάλο κομμάτι της μεταπωλητικής του αξίας. Πήγα λοιπόν στο γραφείο και απλά πέρασα πάνω το MobileMe και τον Exchange Server της δουλειάς. Αυτό έγινε περίπου στις 11 το πρωί και ενώ η μπαταρία ήταν στο 74%. Όταν έφτασα σπίτι στις 4 το απόγευμα και χωρίς να έχω χρησιμοποιήσει τη συσκευή καθόλου (πέρα από 2 μονόλεπτα τηλεφωνήματα) η μπαταρία ήταν στο 49%.

 

Αποφάσισα να εξετάσω το πρόβλημα από την αρχή. Μου φαινόταν παράλογο ένα service point να έχει δεχτεί 2 φορές την ίδια συσκευή (η οποία πιθανότατα εξετάστηκε και από διαφορετικά άτομα) και να τη βρήκε εντάξει και τις 2. Αρχικά άνοιξα το χαρτί που είχα πάρει από το Apple Store και κοίταξα προσεκτικά τι έγραφε. Και τότε αρχίζω και ψιλιάζομαι. Το παλληκάρι στο Genius Bar το είχε διαβάσει λάθος. Αυτό που μου είχε πει ότι η συσκευή μου αντέχει μια ώρα ήταν λάθος γιατί εκεί που έβλεπε το "1 ώρα" δίπλα έγραφε το χρόνο χρήσης που είχα χρησιμοποιήσει εγώ τη συσκευή όταν την πήγα στο Apple Store. Στην αρχή δεν το είχα προσέξει γιατί τα Γαλλικά δεν είναι και η γλώσσα που μιλάω καλύτερα από τις άλλες αλλά εν τέλει διαπίστωσα ότι ο Genius είχε "μεταφράσει" λάθος τα αποτελέσματα του Διαγνωστικού που ο ίδιος έτρεξε.

 

Εκεί λοιπόν παίρνω ως δεδομένο ότι η συσκευή από άποψη hardware είναι εντάξει. Δεν έχει πρόβλημα κάτι στη συσκευή άρα φταίει κάποια ρύθμιση. Έχοντας την εμπειρία του πρωινού που η μπαταρία έπεσε τόσο πολύ μόνο μετά το πέρασμα του MobileMe και του Exchange καταλήγω ότι πρέπει να φταίει κάτι από τα 2.

 

Και τότε είδα το φώς...

 

Θυμήθηκα ένα μικρό αρθράκι που είχα διαβάσει στο παρελθόν για corrupted email και πώς αυτά μπορούν να απασχολούν τους servers. Θεώρησα ότι μάλλον στο inbox του Exchange της δουλειάς (γιατί στο MobileMe δεν έχω πολλά μηνύματα) υπάρχει κάποιο corrupted mail το οποίο κρατάει τη σύνδεση της συσκευής με το server απασχολημένη. Επειδή ο Exchange έχει μέσα πάνω από 2000 μηνύματα μου ήταν αδιανόητο είτε να διαγράψω τα πάντα είτε να το εντοπίσω.

 

Η λύση ήταν να περιορίσω τις μέρες συγχρονισμού. Έδωσα στις ρυθμίσεις του Exchange Account να συγχρονίζει Emails μόνο της τελευταίας εβδομάδας και όχι No Limit όπως είχα στο παρελθόν. Το αποτέλεσμα; Η συσκευή βγήκε από τη φόρτιση στις 8 το απόγευμα χθες και έμεινε σε stand by μέχρι σήμερα το πρωί στις 12. Είχε καταγράψει 29 λεπτά χρήσης και είχε απωλέσει μόλις 6% μπαταρία. Το πρόβλημα είχε εντοπιστεί και είχε λυθεί.

 

Κουφό; Απόλυτα... Κι όμως μια ασήμαντη ρύθμιση μου δημιουργούσε τεράστιο πρόβλημα και με άφησε χωρίς συσκευή κοντά 4 βδομάδες συνολικά. Θυμίζω επίσης ότι αυτή η ταλαιπωρία κρατάει από μέσα Μαρτίου.

 

Συμπεράσματα

 

1. Εξακολουθώ να είμαι εκνευρισμένος με τη Mobistar και την εταρεία που έχει το Service του iPhone εδώ στο Βέλγιο. Αν οι υπάλληλοι της πρώτης είχαν καταγράψει σωστά αυτά που τους έλεγα όταν παρέδιδα τη συσκευή ίσως να ήταν ευκολότερο για τους υπαλλήλους της δεύτερης να εντοπίσουν το πρόβλημα αν και αμφιβάλλω. Η εταιρεία service αντιμετώπιζει τη συσκευή σα να προέρχεται πάντα από άσχετο. Τους λες ότι έχει πρόβλημα η μπαταρία και σου λένε "κλείσε το push" και σε εξωθούν στα όριά σου. Επίσης αυτό αναδεικνύει και το πόσο σημαντικό είναι όταν πηγαίνεις κάτι για φτιάξιμο να μιλάς με τον τεχνικό απευθείας και όχι τον κάθε άσχετο μεσάζοντα.

 

2. Ανακαλύφθηκε ( ; ) κάτι ακόμα που μπορεί να επηρεάσει την απόδοση της μπαταρίας σημαντικά και αφορά αυτούς που έχουν στημένους Exchange Servers πάνω στις συσκευές τους. Κρατήστε το λοιπόν στα υπόψη και το παραπάνω.

The End

 

 

Bonus: Dr. Sheldon Cooper on Apple Genius

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Καλορίζικο στους έχοντες τα νέα διαόλια και κουράγιο σε αυτούς που είναι σε αναμονή...

 

Αν και δεν θέλω να μπω στο τρυπάκι αγοράς του νέου iPhone, έπιασα σήμερα τον εαυτό μου να τσεκάρει το 3GS για τυχόν γρατσουνιές και γδαρσίματα :lol: :lol: . Ότι έχει διαρεύσει έως τώρα σχεδιαστικά μου αρέσει.

 

Συνεχίζω να ελπίζω σε μια καλή 4.0 που να ικανοποιήσει τις όποιες καταναλωτικές τάσεις μου.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε Αλεξ ειναι τιμη εφημερευονος φαρμακιου για αρωστους μηλαρακιδςς. Πουθενα πιο φτηνα πιο καλα:)

 

Απλά απαράδεκτοι... Δεν το συζητώ!

 

Τραγικά...

 

 

Νίκο! Επιτέλους! Μπράβο! Τζάμπα ταλαιπωρία λοιπόν! Για μια και μόνο επιλογή! ;)

 

 

Καλησπέρα στην παρέα!

Link to comment
Share on other sites

Τελειως κουφο Νικο οντως! Καλα ποσο περιπλοκα ειναι αυτα τα διαολια ουτε καν μπρουμε να το διανοηθουμε τελικα! Τουλαχιστον λυθηκε το προβλημα και εμαθες(μαθαμε) και κατι παραπανω:cool:

 

Κατα τα αλλα, καλησπερα σε ολους. Επιτελους μετα απο γαστρεντεριτιδα ημερων μπορω να πω μια σωστη καλησπερα:lol::O

Πολλη ξαπλα αυτες τις μερες, παιχνιδι στο φουλ με το μηλο & το jet και ακροαση μουσικης απο τα αγαπημενα μου ακουστικα. Τα οποια ακουστικα καθε φορα που τα βλεπει η μανα μου με κραζει :p Αφηστε οταν τα δε η γιαγια μου που εκανε το σταυρο της :lol:

 

Κι επειδη εχω να βγω εκτος σπιτιου απο το Σαββατο(ε το νοσοκομειο δε θεωρειται εξοδος), ανοιξα το συρταρι κι αρχισα να επεξεργαζομαι το Kaizer. Ε μολις συνειδητοποιησα τι κανω, το εκλεισα με τρομο:lol::lol:

 

Απορια παντως..μπορω να το κανω κομματακι πιο γρηγορο?παιρνει καμια βελτιωση η τζαμπα κοπος?

:cool:
Link to comment
Share on other sites

@νίκο

 

Άρα η συμβουλή σου φίλε να βγάλουμε τους λογαριασμούς της δουλειάς απ τα μήλα μας ε; Κ εγώ στο ΓΡΑΦΕΙΟ δέχομαι κατα μέσο ορο 20 mail την μέρα εκ των οποίων τα μισά είναι spam ! Τον σβηνω τον λογαριασμό !!! Τουλάχιστον έχεις το Μήλο σου σε άριστη κατάσταση !!! Το κακό είναι ότι είχα σκοπό να αγοράσω την συσκευή σου κοψοχρονιας!!!! .....:):):):):)

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ ΜΙΧΑΛΗΣ Mesi.im abalos

dell 10" mac os X 10.6.4 "minimac" thanks to ktsak

the best thread in Myphone Περι ανεμων και υδατων για πρωην κατοχους HD και νυν iPhone Κάντε την παρέα μας πιο οικεία

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...