Jump to content

PPC και BT GPS: σχόλια και εμπειρίες


kostas73
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ πάντως έφτιαξα την πατέντα μου και έτσι τώρα ο φορτιστής αυτοκινήτου βγάζει ρεύμα σε usb οπότε μπορώ να φορτίσω όποια συσκευή θέλω. Κυρίως βάζω το s100 αφού έχει μικρότερη αυτονομία από το GPS και επιπλέον η οθόνη του όσο είναι στο ρεύμα φωτίζει διαρκώς και πιο δυνατά!

[samsung Galaxy Tab S2 8"]

[Apple Iphone 6]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 953
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Eγκατέστησα την 5.1.172

Την βάζω και στην sd και όλα καλά. Οταν όμως πάω να κάνω αναζήτηση

δορυφόρων δεν μου βρίσκει τίποτε. Το κάνω στο παράθυρο του σπιτιού

μου [εκεί έβρισκε πριν και συνδέονταν] αλλά συνεχώς μου βγάζει ότι το

GPS δεν βρέθηκε. Πριν δούλευε με com5, ΝΜΕΑ και 38400.

 

Αcer N30 & Fortuna Slim

 

Τι γίνεται ρε παιδιά;

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Έπειτα από πολλές σελίδες διαβάσματος του topic αυτού, ήθελα να κάνω και εγώ μερικές ερωτησούλες.

 

Κατ'αρχάς, είμαι κάτοχος i-mate jam , και σκεφτόμουν την αγορά gps bluetooth.

1) Fortuna slim (όπως βλέπω όλοι το υποστηρίζουν, 1200 mAh, σχεδόν 10 ώρες αυτονομία, SiRF III) ή Bluetooth GPS Adapt Nemerix AD-500 (710 mAh, 20 ώρες αυτονομία, Nemerix chipset)? Προορίζεται για αυθεντικό destinator 3.

2) Αν προτείνετε το fortuna slim, lite edition ή "κανονικό" edition? Γενικά, που βοηθάει το να έχει την μαγνητική πλάκα ("κανονική" edition)? Το gps είτε θα το έχω σε μια ειδική εσοχή κάτω από το ραδιο-cd, είτε στο ντουλαπάκι, είτε αν δεν πιάνει καλά, πίσω απο τον καθρέφτη.

3) Car holder: να πάρω έναν universal mount (το οποίο προφανώς κολλάει με την βεντούζα στο παρμπρίζ) - ελπίζω να μην "κολυμπάει" το κινητό μέσα στο holder - , ή να πάρω κάτι άλλο? και από που? Π.χ. κάτι τέτοιο http://www.dantotec.de/shop/proclip-citroen-xsara-9804-center-mount-p-3327.html (έλεγξα τον τύπο του αμαξιού μου, και που ακριβώς θέλω να μπει). Η τελευταία λύση περιλαμβάνει και την θήκη που τοποθετείται στους αεραγωγούς, και την θήκη για να τοποθετείς το ppc, έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Eγκατέστησα την 5.1.172

Την βάζω και στην sd και όλα καλά. Οταν όμως πάω να κάνω αναζήτηση

δορυφόρων δεν μου βρίσκει τίποτε. Το κάνω στο παράθυρο του σπιτιού

μου [εκεί έβρισκε πριν και συνδέονταν] αλλά συνεχώς μου βγάζει ότι το

GPS δεν βρέθηκε. Πριν δούλευε με com5, ΝΜΕΑ και 38400.

 

Αcer N30 & Fortuna Slim

 

Τι γίνεται ρε παιδιά;

 

Δοκίμασε να βγάλεις την μπαταρία από το fortuna και να την ξαναβάλεις. Βεβαιώσου ότι το κουμπάκι "αυτόματη επανασύνδεση" είναι τσεκαρισμένο και βάλε "εύρεση gps". Αυτό λογικά θα ψάξει όλες τις θύρες και κάποια στιγμή θα το βρεί. Ακόμη δοκίμασε να δεις το gps με κάποιο άλλο πρόγραμμα (π.χ gps tweak) για να δεις τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Έπειτα από πολλές σελίδες διαβάσματος του topic αυτού, ήθελα να κάνω και εγώ μερικές ερωτησούλες.

 

Κατ'αρχάς, είμαι κάτοχος i-mate jam , και σκεφτόμουν την αγορά gps bluetooth.

1) Fortuna slim (όπως βλέπω όλοι το υποστηρίζουν, 1200 mAh, σχεδόν 10 ώρες αυτονομία, SiRF III) ή Bluetooth GPS Adapt Nemerix AD-500 (710 mAh, 20 ώρες αυτονομία, Nemerix chipset)? Προορίζεται για αυθεντικό destinator 3.

2) Αν προτείνετε το fortuna slim, lite edition ή "κανονικό" edition? Γενικά, που βοηθάει το να έχει την μαγνητική πλάκα ("κανονική" edition)? Το gps είτε θα το έχω σε μια ειδική εσοχή κάτω από το ραδιο-cd, είτε στο ντουλαπάκι, είτε αν δεν πιάνει καλά, πίσω απο τον καθρέφτη.

3) Car holder: να πάρω έναν universal mount (το οποίο προφανώς κολλάει με την βεντούζα στο παρμπρίζ) - ελπίζω να μην "κολυμπάει" το κινητό μέσα στο holder - , ή να πάρω κάτι άλλο? και από που? Π.χ. κάτι τέτοιο http://www.dantotec.de/shop/proclip-citroen-xsara-9804-center-mount-p-3327.html (έλεγξα τον τύπο του αμαξιού μου, και που ακριβώς θέλω να μπει). Η τελευταία λύση περιλαμβάνει και την θήκη που τοποθετείται στους αεραγωγούς, και την θήκη για να τοποθετείς το ppc, έτσι?

 

1) Το α

2) Η μαγνητική βάση βοηθάει στην τοποθέτηση του gps πάνω στο ταμπλώ.

Έχει μια άλλη μεταλλική βάση, αυτοκόλλητη, που κολλάει πάνω στο

ταμπλώ και πάνω της "κολλάει" (με μαγνήτη) το gps όταν χρησιμοποιείται.

3) Εγώ προτιμώ το δεύτερο της brodit. Δεν μου αρέσουν οι βεντούζες :p

It's up 2 u. Δες και αυτό http://www.haid-services.de/pd-2063398517.htm?categoryId=101

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βγάλεις την μπαταρία από το fortuna και να την ξαναβάλεις. Βεβαιώσου ότι το κουμπάκι "αυτόματη επανασύνδεση" είναι τσεκαρισμένο και βάλε "εύρεση gps". Αυτό λογικά θα ψάξει όλες τις θύρες και κάποια στιγμή θα το βρεί. Ακόμη δοκίμασε να δεις το gps με κάποιο άλλο πρόγραμμα (π.χ gps tweak) για να δεις τι γίνεται.

 

δούλεψε ξεχασα να το αναφέρω ευχαριστώ πάντως

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει εξάρτημα που που βγάζει δύο παροχές (για δύο αναπτήρες). Στα αξεσουαρ αυτοκινήτων και στα βενζινάδικα.

 

Thanks...8a paro to foruna slim me to fortisti usb kai 8a liso to problima mou.... :)

Link to comment
Share on other sites

1) Το α

2) Η μαγνητική βάση βοηθάει στην τοποθέτηση του gps πάνω στο ταμπλώ.

Έχει μια άλλη μεταλλική βάση, αυτοκόλλητη, που κολλάει πάνω στο

ταμπλώ και πάνω της "κολλάει" (με μαγνήτη) το gps όταν χρησιμοποιείται.

3) Εγώ προτιμώ το δεύτερο της brodit. Δεν μου αρέσουν οι βεντούζες :p

It's up 2 u. Δες και αυτό http://www.haid-services.de/pd-2063398517.htm?categoryId=101

Μια που αναφέρετε βάσεις η λύση με την βεντούζα ειναι καλή αν δεν θέλεις να τρυπήσεις.Ειναι πιο ευκολο να το κοιτάς. Μειονέκτημα ειναι μια μικρή ταλάντωση και ενδεχομένως θαμπωση από τον ήλιο. Επόμενη λύση όταν πιάνει στους αεραγωγούς. Είναι πιο σταθερό, και σε σχετικά ευκολο σημείο να το κοιτάς. Εκεί ίσως τον χειμώνα αν δεν τους κλείσεις να ζεσταίνεται. Πάντως οι βάσεις από brodit νομίζω πως θέλουν βίδωμα. Αν μπαίνουν και με αυτοκόλλητο, αποκλείεται να κρατάει.

Link to comment
Share on other sites

Μια που αναφέρετε βάσεις η λύση με την βεντούζα ειναι καλή αν δεν θέλεις να τρυπήσεις.Ειναι πιο ευκολο να το κοιτάς. Μειονέκτημα ειναι μια μικρή ταλάντωση και ενδεχομένως θαμπωση από τον ήλιο. Επόμενη λύση όταν πιάνει στους αεραγωγούς. Είναι πιο σταθερό, και σε σχετικά ευκολο σημείο να το κοιτάς. Εκεί ίσως τον χειμώνα αν δεν τους κλείσεις να ζεσταίνεται. Πάντως οι βάσεις από brodit νομίζω πως θέλουν βίδωμα. Αν μπαίνουν και με αυτοκόλλητο, αποκλείεται να κρατάει.

 

Η δικιά μου...είναι της Αrkon, τοποθετείται στον αεραγωγό και δεν ακούγεται τσικ!:)

 

Την πήρα νομίζω 27 ευρώ. Εχει δυνατότητα να γυρίσει landscape [οριζόντια] ενώ ρυθμίζεται και δεξιά αριστερά.

 

Είναι από τις ποιοτικότερες που έχω δει. Η βεντούζα που είχα πριν έτριζε στην βάση που πιάνει το ppc ενώ την φοβόμουνα μην μου πέσει σε κανα απότομο και σπάσει η οθόνη όπως συνέβη σε μέλος εδώ μέσα.

 

http://img23.imageshack.us/img23/6186/image000062ik.th.jpg http://img23.imageshack.us/img23/223/image000051ti.th.jpg

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

epeidh exo thn idia alla me bash gia thn potiroyhiki mipos mporeis na maou deixeis to piso meros, dld POS pianei stous aeragogous
[sIGPIC][/sIGPIC]Ericsson 197,337,388,768,688,788,T39,T68_SE P900,K500,P910,K750,W800,K800,W910,T650,C905,X1,X10mini+pro_Nokia 6150,3210,8210,7110,6510,3650,6100,6600,6680,9500_Motorola MicroTac 7500,StarTac130,V3x,K1_Panasonic G500,GD90,GD92_Siemens C25,SL45,SX1,S65_Sharp GX20,GX30_Samsung D600,B2100,Galaxy SIII, Sonim XP1, Qtek8010,2020i,S100,9100,8310_iPAQ 6515,hx4700_O2 XDA IIs_Dell Axim X51V_FSC N560_MIO A701_SONY Xperia S,J,T,,Z,Z2_Z5_iPhone 3GS,4,5.6,7
Link to comment
Share on other sites

Με 2 πιαστράκια σαν παραμάνες λεπτές και μακρυές. Φωτό από πίσω δεν έχω. Αλλά είναι πολύ γερά τόσο που να δυσκολεύομαι να το βγάλω εάν το θελήσω.

 

Στις φωτό φαίνεται λες και είναι στον αέρα αλλά δεν είναι, από πίσω έχει ένα ειδικό πλαστικό που την κρατά σταθερή.

 

Είπαμε από τις ποιοτικότερες κατασκευές.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

elteo, αυτό το μαγαζί στη φωτό σου φτιάχνει κρέπες? :happy: Γιατί το "Γλυκό & αλμυρό" πρός εκεί με πάει...!

Πάντως όσους έχω δεί στο δρόμο με βάση, το 80% έχει με βεντούζα... :worry:

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως που χρησιμοποιώ τον φορτιστή αυτοκινήτου του fortuna για να φορτίζω το Jam μου, δεν εχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα...

Αλλά ακόμα και άν την καταστρέφει, προτιμώ να δώσω 40 ευρώ να αγοράσω μια καινούρια (σε 1 χρόνο π.χ.) παρά να μείνω χωρίς μπαταρία σε μια δύσκολη στιγμή...:!:

Τα κινητα είναι να δουλεύουν για εμάς, όχι εμείς γι αυτά.

 

Na se rotiso.....apo pou pires ton metatropea usb se mini usb???

kai poion xriseimopoieis??

 

A (Male) to Mini 5 (Male)

A(Male)-Mini 4b (Male)

A(Male)-Mini 4a (Male)

 

Kati allo.... mipos....:O

Link to comment
Share on other sites

elteo, αυτό το μαγαζί στη φωτό σου φτιάχνει κρέπες? :happy: Γιατί το "Γλυκό & αλμυρό" πρός εκεί με πάει...!

Πάντως όσους έχω δεί στο δρόμο με βάση, το 80% έχει με βεντούζα... :worry:

 

Xεχεχε...είχα σταματήσει για καναδυο κρέπες...:p

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Na se rotiso.....apo pou pires ton metatropea usb se mini usb???

kai poion xriseimopoieis??

 

A (Male) to Mini 5 (Male)

A(Male)-Mini 4b (Male)

A(Male)-Mini 4a (Male)

 

Kati allo.... mipos....:O

Χρησιμοποιώ του I-mate JAM, αυτόν που είχε στη συσκευασία.

http://www.maplin.co.uk/images/Full/37176i0.jpg

 

YΓ: Ελπίζω elteo να ήταν όντος "Φρέσκη και λαχταριστή!":lol: :p

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τελικά παρήγγειλα fortuna bluetooth gps slim, Brodit mounting clip για το αυτοκίνητό μου, brodit pda holder για το ppc, και ένα screen protector, όλα τελική (γλύτωσα το ΦΠΑ λόγω εταιρικού) μαζί με μεταφορικά 168 Ευρώ από handit. Θα σας πω εντυπώσεις μόλις έρθουν (υπολογίζω μέγιστο 10 εργάσιμες).

 

Υ.Γ. Υπόψιν, στο προηγούμενο post μου, είχα κάνει κάποιο λάθος στο link, έδειχνε μόνο την βάση που μπαίνει στο αυτοκίνητο και όχι και την θήκη που βάζεις το κινητό (και που μπαίνει στην βάση που προανέφερα). Απλά για τους υποψήφιους αγοραστές μην γίνει κάποια σύγχυση.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ του I-mate JAM, αυτόν που είχε στη συσκευασία.

http://www.maplin.co.uk/images/Full/37176i0.jpg

 

YΓ: Ελπίζω elteo να ήταν όντος "Φρέσκη και λαχταριστή!":lol: :p

 

A ok euxaristo...!!!:)

 

Τελικά παρήγγειλα fortuna bluetooth gps slim, Brodit mounting clip για το αυτοκίνητό μου, brodit pda holder για το ppc, και ένα screen protector, όλα τελική (γλύτωσα το ΦΠΑ λόγω εταιρικού) μαζί με μεταφορικά 168 Ευρώ από handit. Θα σας πω εντυπώσεις μόλις έρθουν (υπολογίζω μέγιστο 10 εργάσιμες).

 

Υ.Γ. Υπόψιν, στο προηγούμενο post μου, είχα κάνει κάποιο λάθος στο link, έδειχνε μόνο την βάση που μπαίνει στο αυτοκίνητο και όχι και την θήκη που βάζεις το κινητό (και που μπαίνει στην βάση που προανέφερα). Απλά για τους υποψήφιους αγοραστές μην γίνει κάποια σύγχυση.

 

 

Poli kali epilogi to foruna...mporeis na dosei link gia na katalaboume giati psaxno kai ego gia holder...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, για mounting plate (βάση που τοποθετείται στο αυτοκίνητο) και holder (για να τοποθετείς το ppc στην βάση που προανέφερα) είναι προφανώς δύο ξεχωριστά πράγματα.

Αρχικά, πας http://www.brodit.com , και κάνεις κλικ στα products.

Σου εμφανίζει αρκετές κατηγορίες, εσένα σε ενδιαφέρουν δύο απο αυτές.

Η "ProClip Mounting Platform" (βάση για αυτοκίνητο), και η "PDA, Handhelds" -> "Holders" , για την δεύτερη βάση.

Στην πρώτη, αφού διαλέξεις για αριστεροτίμονο, μάρκα αυτοκινήτου και θέση που θέλεις να μπει η βάση στήριξης, σημειώνεις τον κωδικό.

Κάνεις την ίδια διαδικασία και για το holder (εδώ διαλέγεις αν θέλεις να είναι passive - απλά η βάση στήριξης - , ή active - η βάση να έχει ενσωματωμένο καλώδιο που θυληκώνει στον αναπτήρα, ώστε με το που βάζεις το ppc να φορτίζει αυτόματα- ). Έχει άλλες δύο κατηγορίες, αλλά νομίζω δεν σε εξυπηρετούν. Προσωπικά διάλεξα την passive, δεν ήθελα να κρέμονται καλώδια.. και στην τελική, αν ήθελα να το φορτίσω, θα έβαζα προσωρινά το car charger. Σημειώνεις και εδώ τον κωδικό.

Έπειτα πας σε κάποιο site αντιπροσώπου (από το "choose country" πάνω δεξιά), είτε μέσω google ψάχνεις για brodit, μαζί και με τους κωδικούς που έχεις σημειώσει. Δυστυχώς ελάχιστα site υποστηρίζουν Αγγλικά, οπότε πρέπει είτε να ξέρεις την αντίστοιχη γλώσσα, είτε να φορτώσεις π.χ. babel.altavista.com , για να σου κάνει μεταφράσεις.

Για να σου γλυτώσω αρκετό κόπο, μάλλον το http://www.haid-services.de είναι το πιο φθηνό (τόσο σε τιμές, όσο και σε μεταφορικά). Εγώ το πήρα από http://www.handit.com , μιας και θα έπαιρνα από εκεί ούτως ή άλλως το fortuna slim bluetooth gps (δηλαδή γλύτωσα τα "extra" μεταφορικά).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,

Εχω ενα QteK 9100 και εχω βαλει το tomtom και προσπαθω να εγκαταστησω το GPS. Εχω ενα Altina BT GPS και το χρισημοποιουσα με το Νοκια 3650 μια χαρα.

Το θεμα ειναι οτι τωρα με τα Windows εχω προβλημα.Ενω εχει επιλογη να το συνδεσω με serial port δεν συνδεεται... Στο tomtom οι μονες θυρες που μπορεις να διαλεξεις ειναι com9 com0 com3 com2 serial port kai infrared.

Οταν κανω outgoing port για το GPS εχει να διαλεξω μονο τις com6 kai com7.

Τι μπορω να κανω???

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, για mounting plate (βάση που τοποθετείται στο αυτοκίνητο) και holder (για να τοποθετείς το ppc στην βάση που προανέφερα) είναι προφανώς δύο ξεχωριστά πράγματα.

Αρχικά, πας http://www.brodit.com , και κάνεις κλικ στα products.

Σου εμφανίζει αρκετές κατηγορίες, εσένα σε ενδιαφέρουν δύο απο αυτές.

Η "ProClip Mounting Platform" (βάση για αυτοκίνητο), και η "PDA, Handhelds" -> "Holders" , για την δεύτερη βάση.

Στην πρώτη, αφού διαλέξεις για αριστεροτίμονο, μάρκα αυτοκινήτου και θέση που θέλεις να μπει η βάση στήριξης, σημειώνεις τον κωδικό.

Κάνεις την ίδια διαδικασία και για το holder (εδώ διαλέγεις αν θέλεις να είναι passive - απλά η βάση στήριξης - , ή active - η βάση να έχει ενσωματωμένο καλώδιο που θυληκώνει στον αναπτήρα, ώστε με το που βάζεις το ppc να φορτίζει αυτόματα- ). Έχει άλλες δύο κατηγορίες, αλλά νομίζω δεν σε εξυπηρετούν. Προσωπικά διάλεξα την passive, δεν ήθελα να κρέμονται καλώδια.. και στην τελική, αν ήθελα να το φορτίσω, θα έβαζα προσωρινά το car charger. Σημειώνεις και εδώ τον κωδικό.

Έπειτα πας σε κάποιο site αντιπροσώπου (από το "choose country" πάνω δεξιά), είτε μέσω google ψάχνεις για brodit, μαζί και με τους κωδικούς που έχεις σημειώσει. Δυστυχώς ελάχιστα site υποστηρίζουν Αγγλικά, οπότε πρέπει είτε να ξέρεις την αντίστοιχη γλώσσα, είτε να φορτώσεις π.χ. babel.altavista.com , για να σου κάνει μεταφράσεις.

Για να σου γλυτώσω αρκετό κόπο, μάλλον το http://www.haid-services.de είναι το πιο φθηνό (τόσο σε τιμές, όσο και σε μεταφορικά). Εγώ το πήρα από http://www.handit.com , μιας και θα έπαιρνα από εκεί ούτως ή άλλως το fortuna slim bluetooth gps (δηλαδή γλύτωσα τα "extra" μεταφορικά).

 

 

Se euxaristo para para polu....8a psakso kai 8a kano tin agora...:)

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση μηπως μπορειτε να βοηθησετε...

πως μπορω να χρησιμοποιω το BT GPS μου να δουλευει σε SIRF III?

αξιζει?

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση μηπως μπορειτε να βοηθησετε...

πως μπορω να χρησιμοποιω το BT GPS μου να δουλευει σε SIRF III?

αξιζει?

 

Nomizo oti SIRF III den douleuei to Destinator....

Link to comment
Share on other sites

Το Destinator δουλεύει και με SiRF. Πάντως δεν έχει ιδιαίτερη σημασία το πρωτόκολλο αλλά η ευαισθησία του δέκτη.
Link to comment
Share on other sites

Τωρα τελευταια , εχω εντυπωσιαστεί απο πολλά αμαξια που εχω δει στο δρόμο και όχι μονο που εχουν βάλει ενα pda με ενσωματωμένο σύστημα gps. Επειδή τα ταξίδια με το αυτοκίνητο ειναι μια απο τις απολάυσεις μου, ρωτώ.

 

Τι χρειάζεται για να φτιάξει κάποιος το δικό του σύστημα?

 

Βασικά θέλω ενα pda σε πολύ λογική τιμή, (αν αναλογιστεί κανεις οτι θα το χρησιμοποιώ μονο για αυτό το λόγο) , με gps και καλή εμφάνιση θα έλεγα αλλά χωρίς προγραμμα Destinator κτλ που ανεβάζει τη τιμή κάργα. Αυτό θα το περάσω μετά.

 

Απο πόσο ξεκινάνε οι τιμές? τι άλλο πρεπει να ξέρω?

 

Ευχαριστώ.

:X
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...