Jump to content

PPC και BT GPS: σχόλια και εμπειρίες


kostas73
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 953
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Jazzedout ( 4 Νοέ. 2004 , 17:18)

 

ΡΡΡ12, Το προγραμματάκι CRUX δεν έχει επιλογή για com0. Πως επικοινωνησαν με το falcom?

 

 

Πρώτα πρέπει να κλείσεις το trickle μέσω άλλης com πχ της 5 εάν

έχεις 1.66-1.72 rom και μετά να βάλεις το αρχείο της dell και να

επιλέξεις την com0

 

Επίσης άν έχεις ΤΟΜΤΟΜ πρέπει να το κάνεις full unistall. O driver

toy tomtom μπλοκάρει τις Com4,5 και 7

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι στιγμής αυτό που έκανα είναι να ανοίγω το TOMTOM gps 3.07 (οχι το navigator) το οποίο μου επικοινωνεί πάντα με το falcom και μετά άνοιγα το destinator και έπαιζε. Θα δοκιμάσω και αυτό που λές.
Μέγιστο μέγεθος εικόνας 420Χ150
Link to comment
Share on other sites

Επίσης από εδω κατέβασε το utility τρέξτο στο XDA και θα δείς ότι πιθανότατα

ειναι μπλοκαρισμένες όλες οι COM.

 

Oπότε η πιο σίγουρη λύση ( ξέρω δύσκολη απόφαση αλλά μάλλον αναγκαία γιατί κάτι έχει πειράξει τις COM) που θα σου δουλέψει 100% είναι hard reset μετά εγκτάσταση destinator και αρχείου dell. Μετά

pair xda me falcom και μετά επαναγκατάσταση των προγραμμάτων και όχι restore

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Jazzedout ( 4 Νοέ. 2004 , 17:31)

 

Μεχρι στιγμής αυτό που έκανα είναι να ανοίγω το TOMTOM gps 3.07 (οχι το navigator) το οποίο μου επικοινωνεί πάντα με το falcom και μετά άνοιγα το destinator και έπαιζε. Θα δοκιμάσω και αυτό που λές.

 

 

Tοπες μόνος σου

Το πρόβλημα δημιουργείται σίγουρα από το ΤΟΜΤΟΜ που είναι γνωστό ότι o driver που χρησιμοποιεί μπλοκάρει τα πάντα οπότε αναγκαστικά

hard reset

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω βάλει την καινούρια ROM της Ο2 πρίν από 2μέρες, εβαλα πρώτα το destinator χωρίς να έχει tomtom και δεν δούλευε. Το τομτομ το εβαλα μετά, αφού είχα ορίσει την com0 και όταν ανοιγα το τομτομ μετά δούλευε και το destinator.... ετσι όπως μου τα λες θα έπρεπε να γίνεται το αντίθετο.

Έτρεξα το DeviceX kai βρίσκει:

com1 serial cable on com1

com2

com3 infrared port

com4

com5

com6 BT on com6

com8 serial onUSB (einai sto cradle tora)

com9

Από ότι καταλαβαίνω δεν είναι κλειστές όλες οι πόρτες.... η κάνω λάθος?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας 420Χ150
Link to comment
Share on other sites

επίσης αν θές να έχεις ταυτόχρονα tomtom destinator και ότι άλλο GPS

soft θέλεις κατέβασε από εδώ το GPS gate for PPC με το

οποίο μπορείς να κάνεις share με virual ports τη συσκευή ΒΤ GPS με

όσα προγράμματα θές. to utility αυτό υποστιρίζει πλήρως το Qtek/XDA/MDA

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Jazzedout ( 4 Νοέ. 2004 , 17:47)

 

Επειδή έχω βάλει την καινούρια ROM της Ο2 πρίν από 2μέρες, εβαλα πρώτα το destinator χωρίς να έχει tomtom και δεν δούλευε. Το τομτομ το εβαλα μετά, αφού είχα ορίσει την com0 και όταν ανοιγα το τομτομ μετά δούλευε και το destinator.... ετσι όπως μου τα λες θα έπρεπε να γίνεται το αντίθετο.

Έτρεξα το DeviceX kai βρίσκει:

com1 serial cable on com1

com2

com3 infrared port

com4

com5

com6 BT on com6

com8 serial onUSB (einai sto cradle tora)

com9

Από ότι καταλαβαίνω δεν είναι κλειστές όλες οι πόρτες.... η κάνω λάθος?

 

 

Χε..χε.. απότι βλέπω υπάρχει πράγματι πρόβλημα στις com

οι 2,4,5 και 9 αν και δεν δείχνει κάτι είναι και αυτές κλειστές.

to deviceX έπρεπε να τις δείχνει free. Επίσης αν έχεις ήδη pair

to falcom στην com0 έπερεπε να φαίνεται στο deviceX.

Λοιπόν μία είναι η λύση ολοταχώς hard reset

Link to comment
Share on other sites

Έχω βγάλει το dell utility για να δω το trickle από το cruxview το οποίο κολάει, οπότε μάλλον για αυτό δεν την δείχνει... ρε τι πάθαμε με το μπ...λο... :)
Μέγιστο μέγεθος εικόνας 420Χ150
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αφού έκανα hard reset, και έβαλα μόνο το utility tτης Dell και το destinator, όλα πήγαιναν καλά. το άνοιξα και το έκλεισα το πρόγραμμα αρκετές φορές, πήγα μια βόλτα, έκανα soft reset, όλα εντάξει.

ΑΛΛΑ: Με το που το όρισα να με πάει κάπου αφού υπολόγισε τη διαδρομή, το πρώτο πράγμα που άκουσα ήταν "GPS NOT FOUND". Τα νεύρα μου!!! Εκλεισα το πρόγραμμα, το ξανάνοιξα, τα ίδια. Με την δεύτερη το βρήκε... Δεν μπορώ να καταλάβω τι του φταίει...

Μέγιστο μέγεθος εικόνας 420Χ150
Link to comment
Share on other sites

Paidia na sas rwthsw kati. Prin anoiksete to Destinator h to tom tom kanete prwta energopoihsh to Bluetooth?

H anoigei mono tou?

Rwtaw giati prin kanw anagkastiko Hard reset Sto Qtek 2020, molis anoiga kapoio GPS programma me rwtouse an thelw na energopoihsw kai to Bluetooth. kai molis to ekleina to programma me rwtouse an thelw na kleisw kai to Bluetooth.

Sto mono programma pou synexizei na me rwtaei einai otan kanw syndesh to PPC me PC k Actiysynch.

Epeishs na shmeiwsw oti exw Destinator k TomTom kai douleyoun k ta dyo apsoga. Aneksarthta to ena apo to allo.

To mono pou me enoxlei einai oti plewn prin anoiksw ayta ta dyo programmata prepei na anoiksw to Bluetooth. Kai sti kleisimo pali to idio.

Yparxei kapoia lysh?

Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Jazzedout ( 5 Νοέ. 2004 , 13:48)

 

Βρήκα και αυτό:

http://en.pdamobiz.com/en/forum/forum_posts.asp?TID=32&PN=1

Το έχει δοκιμάσει κανείς;

 

 

Λοιπόν, δοκίμασα αυτό που έγραψα παραπάνω και όχι μόνο δεν δούλεψε (όπωςε φανταζόμουν) αλλά έχασε το XDA και τον ήχο του!! :wacko: :blink: Εγω το δυνάμωνα, αυτό χαμήλωνε μόνο του... Hard reset πάλι... :mad:

 

Κανένας δέν έχει λύσει για να συνεργαστούν το xda2 με το Destinator και το Falcom Navi1; :(

Μέγιστο μέγεθος εικόνας 420Χ150
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το ipaq 4700 και το bluetooth gps emtac. Έχω το destinator και τους χάρτες περασμένους σε SD CARD 1GB 44x.

Το δοκίμασα και δουλεύει κανονικά αλλά κάνει πολλά "σπασίματα" στην κίνηση και η ροή δεν φαίνεται σανα κινήται αλλά σανα πάει καρε καρέ η εικόνα.΄Έτσι πρέπει να δουλεύει ή φταίει ότι τα έχω όλα στην SD CARD? είναι προτιμότερο να τα βάλω στην RAM?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος geovass ( 5 Νοέ. 2004 , 14:00)

 

Εχει κανενας συνδεσει Destinator με GPS Teletype σε PDA2K ?

 

 

και απανταω μονος μου !

ΝΑΙ, ΕΓΩ !!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Θελω να ρωτισω εαν καπιος που εχει qtek 2020 με το προγραμμα της teletype και το GPS bluetooth της teletype αντιμετωπιζει το προβλημα οτι το προγρμα δεν θιματε το σωστο port & cerial number( plugin code).

 

Κατα τα αλλα το προγραμμα ειναι αψογο! Η ελλαδα ειναι λιγο σπαστικη γιατι αυτα τα Ελλινιστις γραμματα ειναι αδινατον να τα γραψει κανεις σωστα... Αθυνα ειναι auyna !!

 

Ειναι γριγορο, εχει ενα φανταστικο 3d view και μπωρεις να κανεις εσαγωνη απο geotiff files (δωριφορικες φωτογραφιες ή χαρτες απο http://www.anavasi.gr π.χ.) και να απικονιζωνται μαζι με τους δρομους!

 

Τωρα πρεπει να βγει και η καινουργια αναβαθμιση του οδικου αξωνα της ελλαδας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lfaitas ( 6 Νοέ. 2004 , 08:51)

 

Θελω να ρωτισω εαν καπιος που εχει qtek 2020 με το προγραμμα της teletype και το GPS bluetooth της teletype αντιμετωπιζει το προβλημα οτι το προγρμα δεν θιματε το σωστο port & cerial number( plugin code).

 

Κατα τα αλλα το προγραμμα ειναι αψογο! Η ελλαδα ειναι λιγο σπαστικη γιατι αυτα τα Ελλινιστις γραμματα ειναι αδινατον να τα γραψει κανεις σωστα... Αθυνα ειναι auyna !!

 

Ειναι γριγορο, εχει ενα φανταστικο 3d view και μπωρεις να κανεις εσαγωνη απο geotiff files (δωριφορικες φωτογραφιες ή χαρτες απο http://www.anavasi.gr π.χ.) και να απικονιζωνται μαζι με τους δρομους!

 

Τωρα πρεπει να βγει και η καινουργια αναβαθμιση του οδικου αξωνα της ελλαδας.

 

 

 

Το παρακατω μου το ειχε στειλει η CAT HELLAS.

 

Οδηγίες registry σε Qtek

 

Σας στελνω ενα cab αρχειο που αφου το τρεξετε μεσα στο QTEK θα δημιουργησει το προγραμμα PHM Regedit.

 

Λοιπον,εκει μεσα,με επιλεγμενο το device θα πατε Tools->Find και αφου επιλεξετε και τις τρεις επιλογες του Look at θα γραψτε TeletypeBT01 και πατηστε find next.

 

Το αποτελεσμα που ζητατε ειναι ενα φακελακι του τυπου 00********** (αν δεν βγει με την πρωτη ξαναπατηστε find next) οπου αστερακια ειναι νουμερα και γραμματα που ειναι διαφορετικα σε καθε QTEK (γι αυτο και υπαρχει το προβλημα)

 

Αφου σημειωστε το νουμερα θα ανοιξτε το προγραμμα και θα πατε Tools->Preferences->Plugins και εκει θα δωσετε τον εξης κωδικο,οπως ακριβως σας τον γραφω (τα κεφαλαια κεφαλαια κλπ).

 

BTSOFTWARE\Microsoft\Bluetooth\Device\00**********\name οπου αστερακια τα νουμερα-γραμματα που θα εχετε βρει.

 

Στη συνεχεια πατηστε ΟΚ πανω δεξια,μετα File->Quit Program και υστερα ανοιξτε και δουλεψτε κανονικα.

 

Οταν θα πατε tools / GPS status / status θα επιλεγετε παντα find GPS Port.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...