Jump to content

πώληση κινητού πριν 3 χρόνια


hackfree
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κοίταξε ,το πρώτο μέτρο εκφοβισμού είναι η μήνυση έτσι ώστε να "φοβηθουν" τα έρμαια.Από την πλευρά σου πρέπει να τον αγνοήσεις και να μη του δίνεις ερίσματα και πατήματα,ουτε ειρωνείες.Τώρα εάν έχεις κανα μαγαζί έχε τον νού σου και "αναθέρμανε" γνωριμίες.
Link to comment
Share on other sites

Αχ μου το σοβαρεύετε το θέμα :lol:

 

Δεν είμαι νομικός αλλά μου ακούγεται παράξενο, ακόμα και αν δεχτούμε ότι δε τον είχες ενημερώσει για κλείδωμα της συσκευής, ν;α μπορεί να σταθεί "κατηγορία" για ένα προϊόν που το έχει πάρει πριν τόσο καιρό. Το πήρε δηλαδή το δούλεψε 2 - 3 χρόνια ή όσο τέλος πάντων το είχε χωρίς πρόβλημα και τώρα δώσε πίσω τα λεφτουδάκια;

Μάλλον πρέπει να είναι από τους δικηγόρους που πήρε το δίπλωμα του για να μοστράρει στους περαστικούς κι όχι για να το αξιοποιεί εκεί που πρέπει. Να πάω στοίχημα ότι είναι ανύπαντρος ; :p

 

Προσωπικά, θα τον έγραφα κανονικά και αν επέμενε θα τον ξανά-έγραφα μέχρι να το εμπεδώσει.

Link to comment
Share on other sites

3 χρόνια πριν του το πούλησες ξεκλείδωτο, συμφώνησε με την συναλλαγή και αυτό ήταν όλο

δεν μπορεί να σου κάνει απολύτως τίποτα

όποιος νομικός ακούσει ότι έκανε τέτοια κίνηση εκβιασμού (γιατί περί αυτού πρόκειται), απλά θα βάλει τα γέλια

 

αν δεις ότι το παρατραβάει και δεν σε αφήνει σε ησυχία, πες του κι εσύ ότι θα εξαντλήσεις όλα τα νόμιμα μέσα

 

προσωπική απορία...

ποιος κρατάει το τηλέφωνο από μια συναλλαγή πριν από 3 χρόνια;

ήμαρτον δηλαδή :lol:

 

(και μόλις έκανα αντικαταβολή σε κάποιον "ασθενή", όχι σαν τον δικό σου βέβαια

με πήρε Σάββατο, συμφώνησα να το στείλω Δευτέρα και από την Κυριακή μου έστελνε Sms και έκανε τηλέφωνα "μην ξεχάσεις!"

τη Δευτέρα πρωί τηλέφωνα και sms "το έστειλες;"

ζήτω η τρέλα λέμε :p )

Link to comment
Share on other sites

:

 

(και μόλις έκανα αντικαταβολή σε κάποιον "ασθενή", όχι σαν τον δικό σου βέβαια

με πήρε Σάββατο, συμφώνησα να το στείλω Δευτέρα και από την Κυριακή μου έστελνε Sms και έκανε τηλέφωνα "μην ξεχάσεις!"

τη Δευτέρα πρωί τηλέφωνα και sms "το έστειλες;"

ζήτω η τρέλα λέμε :p )

 

Αυτο εγω παλι το λεω "αγχος"....ειναι λιγο αγχωτικες οι εξ'αποστασεως αγορες οπως και να το κανεις :p

Οσο για τον αλλο που συζηταμε?πιο τραγικος παθαινεις...και ειναι και δικηγορος?να μας πεις ποιος ειναι μη τυχον και πατησουμε ποτε στο γραφειο του χαχαχαχ

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω σταματήσει να στέλνω αντικαταβολες γιατί την πάτησα αρκετές φορες. Δεν πήγε να παραλάβει είναι η κυριότερη αιτία και επίσης σιγά μη περιμένω να πάρω το χρήμα. Καταθέσεις και μονο.

Θυμάμαι και ένας που μου έκανε αρνητική αξιολόγηση είχαμε κανονίσει να βρεθούμε να μου δώσει κάτι εισιτήρια για την έκθεση της Θεσσαλονίκης και πάω εγώ με το φίλο μου τον παίρνω τηλέφωνο τον τύπο ενώ έχουμε κανονίσει και με λέει ότι τα δώσε αλλού!!!. Να ενημερώσει ούτε λόγος. Του κανα αρνητική και με έκανε και αυτός για εκδίκηση. Πάντα υπάρχουν οι troll δεν μπορείς να τους αποφύγεις

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Ηχογράφηση δεν έχεις στο κινητό σου? Γράψε αυτά που σου λέει περι ΣΔΟΕ και τις βρισιές και πες του οτι θα του κάνεις μήνυση για εξυβριση απειλές κλπ. Επιτέλους ρώτα ενα δικηγόρο αν συνεχίσει να σε ενοχλεί.

 

Πρόβλημα θα είχες με το ΣΔΟΕ αν αγοραζες σε όνομα εταιρείας και τα πουλουσες μετά.

Αυτός μάλλον απειλεί επειδή κάνεις πολλές αγοροπωλησιες οτι βγάζεις παράνομα κέρδη αφού δεν δηλώνονται. Αυτό όμως δεν μπορεί να αποδειχθεί αφού δεν υπάρχουν παραστατικά.

Αν είχες μαγαζί και δεν έκοβε απόδειξη εστω και για μεταχειρισμένο τότε ναι.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τώρα το scr αλλά κατόπιν εορτής. Εκτός αν με ξανα ενοχλήσει όπως λέει από Δευτέρα. Νομίζω ότι θεωρεί ότι βγάζω Λεφτά με τις αγοραπωλησίες αυτό όμως δεν ισχυει ακόμα και θεωρητικά να ψάξει τα έσοδα μου. Και είμαι και άνεργος από τότε που γύρισα από το στρατό. Και σιγά μην ασχοληθεί η εφορία όσο φίλος και αν είναι. Επίσης η ηχογράφηση νομίζω είναι παρανομη
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

εχει φιλο εφοριακό... αυτά ειναι. Μονο που κανεις σοβαρος ανθρωπος δεν θα ασχοληθει, και επιπροσθετα δεν μπορει να κάνει τιποτα απολυτως. Ουτε καν μηνυση δεν μπορει να σταθει για να σου κάνει. Αγνοησε τον πληρως! Αν σε παιρνει τηλεφωνο, δεν ξέρεις ΤΙΠΟΤΑ και τον ενημερώνεις πως η κληση καταγράφετε...

 

Αστον να κουρεύεται .-

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Είναι παράνομη εφόσον δεν το γνωρίζει. Εαν σε πάρει πεστου ότι η κλήση καταγράφεται. Εάν συνεχίσει παρόλα αυτά ,μετά προσέχεις εσύ τι λες.
Link to comment
Share on other sites

δε παιζει να γινει τιποτα, σιγα μη κατσει να ασχοληθει η εφορια με τις υποψιες καποιου οτι καποιος βγαζει λεφτα πουλοντας κινητα, που οπως λες δε συμβαινει.

Link to comment
Share on other sites

Θα δούμε αν με ενοχλήσει ξανά αυτές τις μέρες! Εχτες δεν με πήρε τηλέφωνο
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Όποιος έχει ασχοληθεί έστω και λίγο με μυνήσεις, δικαστήρια κλπ, καταλαβαίνει οτι το "να σου κάνει μήνυση για κάτι που αγόρασε πριν 3 χρόνια" είναι απλά αστείο...

 

Εδώ δεν μπλέκεσαι με μυνήσεις για 1000 και 2000 ευρώ γιατί τα έξοδα του δικηγόρου και της δίκης θα είναι περισσότερα, θα ασχοληθεί κάποιος για 300 ευρώ;

 

Και στο δικαστήριο πώς θα υποστηρίξει την άποψή του; Για τί κατηγορίες; Κι αν γίνει κάτι, θα γινει μετά απο 1 χρόνο και βάλε...

Ακόμη κι έτσι να κάνει, του κάνεις επιτόπου μια αντιμύνηση για συκοφαντική δυσφήμιση (γιατί ήξερε απο την αρχή οτι το κινητό μπορεί να κλείδωνε), απειλή, εκβιασμό κλπ. Κι αφού αυτός ήταν τίμιος και η συναλλαγή ήταν παράνομη, γιατί αυτός την δέχθηκε εξ'αρχής; Εσύ εντάξει, μπορεί να μην ήξερες. Αλλα αυτός που είναι και δικηγόρος θα έπρεπε να ξέρει... ;)

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Θα δούμε αν με ενοχλήσει ξανά αυτές τις μέρες! Εχτες δεν με πήρε τηλέφωνο

 

ελα πες την αληθεια. σε πηρε και ζητησε συγνωμη:lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...