Jump to content

Τα κατοικίδιά μας


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος arfi-gorgona ( 2 Οκτ. 2004 , 15:22)

 

αν θες πες μου σε πια περιοχή μένεις να δούμε αν γίνετε κάτι..τυχαίνει να ασχολούμαστε με τά ζώα και να έχουμε τα conne που λένε :p περιμένω απαvτήσει όσο πιο γρήγορα γίνετε :)

 

Παγκράτι. Αν είσαι κοντά στείλε pm για περισσότερα στοιχεία.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

σου έστειλα pm τώρα λογικά πρέπει μάλλον να συνεννοηθείς με την μητέρα μου,για να δούμε τι θα κάνουμε για το ζωάκι...εγώ πάντως όπως μπορώ θα σε βοηθήσω.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Να 'μαι και εγω στην παρεα των "γονιων".

Στο σπιτι μου στην Ελλαδα εχουμε ενα Πεκινουα(ευτυχως οχι με τα κατω δοντια πεταχτα...),ο οποιος(Μερφυ το ονομα του), περαν του οτι ειναι πανεξυπνος ειναι και λιγο εως αρκετα καθικακι! :whistle: :p

Ειναι αρκετα μεγαλος-κοντα 9 χρονων- και πραγματικα εχω μεγαλωσει μαζι του...

Το κακο ειναι πως εχουμε κοντεψει να τον χασουμε 2 φορες.Την μια εφαγε χοιρινο κατι που ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΤΑΝ και εμεις δεν το ξεραμε,με αποτελεσμα να σηκωσει πολυ υψηλο πυρετο και να ειναι ημινεκρος....

το αλο το προβλημα ειναι πως εχει ενα προβλημα στην σπονδυλικη στυλη(δεν πρεπει να ειναι απο χτυπημα,μιας και τον υπερπροσεχουμε),και 2 φορες μας εχει μεινει παραλυτος στα πισω ποδια...για κανα διμυνο περιπου...και ηταν πολυ κακοκεφος,δεν ετρωγε κτλ κτλ...

Μεχρι και στον ξονικο τομογραφο του Αργους τον ειχαμε παει για ακτινογραφια.Εδειξε πως ειχε αλατα χαμηλα στην σπονδυλικη...

Α!Ξεχασα,εχει και φυσμα στην καρδια και καθε πρωι του δινουμε ενα χαπακι! :)

Αυτο το ανακαλυψαμε,γιατι καμια φορα οταν κουραζοταν(τρεξιμο,παιχνιδι κτλ),λιποθυμουσε... :blink:

Αν και εχει προβληματα ειναι αθεοφοβος!Δεν σταματαει στιγμη να τρεχει και να παιζει! :happy:

Αυτο ειναι...

Παρατηρηση:Χαιρομαοι παρα πολυ για οσα εχετε γραψει και που αγαπατε τοσο πολυ τα ζωα!

Γιατι εχουν δει τα ματια μου.... :mad:

Πραγματικα συγχαρητηρια σε ολους σας.(Κριμα να μην μπορω να βαλω πανω απο μια θετικη... :whistle: :happy: )

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mario_fit ( 2 Οκτ. 2004 , 20:40)

 

 

Το κακο ειναι πως εχουμε κοντεψει να τον χασουμε 2 φορες.Την μια εφαγε χοιρινο κατι που ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΤΑΝ και εμεις δεν το ξεραμε,με αποτελεσμα να σηκωσει πολυ υψηλο πυρετο και να ειναι ημινεκρος....

 

 

Γιατι απαγορευεται να φαει χοιρινο?γενικα σαν ρατσα?

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Xourxoulitsos ( 2 Οκτ. 2004 , 20:00)

 

Γιατι απαγορευεται να φαει χοιρινο?γενικα σαν ρατσα?

 

Aπ,οτι μας ειπε ο κτηνιατρος γενιακ το χοιρινο δεν κανει καλο στα σκυλια,και ειδικα στα μικροσωμα και στα πεκινουα! :!:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος FREAK_OF_NATURE ( 2 Οκτ. 2004 , 20:42)

 

tote giati re paidia uparxoun skulotrofes me xoirino?

 

Ισως επειδη εκεινο ειναι "επεξεργασμενο"...δεν εχω ιδεα... :confused:

Μηπως υπαρχει διαφορα απο το μαγειρευτο...δεν ξερω.

Παντως στην περιπτωση μου του εκανε καλο το οτι του το βγαλαμε απο το "διαιτολογιο" του... ;)

Μπορει συγκεκριμενα τα πεκινουα να εχουν προβλημα(το χοιρινο πειραζε και ενα αλλο πεκινουα,ενος φιλου μας.Εκανε,εμετο,πυρετο...)

Link to comment
Share on other sites

ο αειμνηστος εφαγε μια φορα χοιρινο (βουτηξε μια μπριζολα και βασικα την καταπιε) και την εβγαλε μετα απο δυο μερες αχωνευτη τελειως -αυτες τις δυο μερες ουτε ετρωγε ουτε επινε, κι ειχαμε ανησυχησει. Μπορει και να τον πειραξε βεβαια οτι την εχαψε αμασητη... Παντως το χοιρινο ειναι δεδομενο οτι ευθυνεται για αλλεργικες αντιδρασεις (κυριως στους ανθρωπους), καιδεν αποκλειεται και στα ζωα... Ισως καποιες ρατσες να εχουν προδιαθεση στην αλλεργια αυτη - ο τωρινος μου γιος, οντας αδεσποτος τους πρωτους μηνες της ζωης του τρωει και χοιρινο, ενιοτε τρωει και τα καρβουνα που πεφτουνε απο το bbq και δεν εχει παθει απολυτως τιποτα παντως!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Nα παραθεσω κατι ασχετο,αλλα που δειχνει την αξια των κατοικιδιων και γενικα ολων των ΦΙΛΩΝ μας(και μιλαω γι'αυτους που θα σε κοιτανε παντα στα ματια και δεν θα στην "φερουν" ποτε!-των ζωων! ;) )

Συγκεκριμενα στο σπιτι μου στο Αργος εκτος απο τον Μερφυ εχουμε και αρκετα καναρινια.

Λοιπον(μια μικρη εισαγωγη),η μητερα μου ανεκαθεν ηταν πολυ δεμενη και με εμενα και με τον αδερφο μου.Ειχε περασει πολλα(με τα σογια...),και επειδη ο πατερας μου περαν απο γιατρος,εχει και πολλα κτηματα και πολλες φορες ερχεται μονο για 4-5 ωρες το βραδυ για υπνο και να φυγει το πρωι,ειχε δεθει πολυ με εμας.

Ειχαμε τον Μερφυ,ολα καλα."Ξαφνικα",ο αδερφος μου(σαν μεγαλυτερος) την "εκανε" πρωτος για Ιταλια για σπουδες.

Μετα απο 2 χρονια περιπου,την "κανω" και εγω,και καταλαβαινα πως η μαμα μου ειχε "πεσει" ψυχολογικα...

Γυρνουσε σε ενα "αδειο"(και δυστυχως μεγαλο) σπιτι...

Και ομως,πριν απο λιγο καιρο μου εξομολογηθηκε πως ο Μερφυ λειτουργησε πολυ θετικα, και η παρεα του,εκανε την μητερα μου να ξεχνιεται.Ηταν η παρεα της και οπως σωστα αναφερθηκε,ενα ζωο στο σπιτι(οταν αυτο σου απιτρεπεται-απο πολλους παραγοντες), λειτουργει ως "αντιαγχολυτικο".

Τον εβλεπε και τον βλεπει(οπως και εγω για ολα τα ζωα),σαν ανθρωπο.

Και οσον αφορα τα καναρινακια που επεξαν και αυτα τον-σημαντικο-ρολο τους,ειναι τρομερο οταν τους λεω "εΪ",και μου απαντανε με σφυριγμα... :happy:

Link to comment
Share on other sites

Καλή εβδομάδα

Εχω προβλήματα με έναν γείτονα βλάκα ο οποίος μου έσπασε τα νεύρα.

Μένω σε ακάλυπτο , το σκυλάκι όταν είχε πέσει ήμουν ΜΕΣΑ στο σπίτι δεν έλειπα.

Στον ακάλυπτο ακούγονται από παντού σκυλάκια και σκυλιά.

Την άλλη φορά βριζόταν με έναν που έχει ένα λυκόσκυλο και γάβγιζε.

Είναι επίσης κάποιο άλλο που συνέχεια κλαίει

Εν'ολίγοις ο κύριος αυτός πήρε σβάρνα τα διαμερίσματα να κάνει έρευνα για τα σκυλάκια ,όχι έρευνα αλλά σίγουρος μάλλον ότι το συγκεκριμένο σκυλάκι που ουρλιάζει είναι ο Αγάπιος.

Μου χτυπάει που λέτε το κουδούνι και ανοίγω , ήταν και καλά ευγενέστατος και ενώ του επιβεβαιώνω ότι ΔΕΝ είναι ο δικός μου σκύλος που γαβγίζει και ενώ του είπα ότι είναι γεμάτος σκυλιά ο ακάλυπτος και δεν θα βρει ποιό είναι αυτός τι έκανε ...............

Γυρίζοντας από τη βόλτα με το σκυλάκι μου βρίσκω ένα χαρτί στην είσοδο της πολυκατοικίας μου που έγραφε "ο κύριος του δευτέρου ορόφου με το σκυλάκι ,ουρλιάζει , όταν λείπετε κάθεται πίσω από τις γρίλιες , δεν βασανίζουν έτσι τα σκυλάκια και αυτοκτονούν στον ακάλυπτο ,κλείστε τη μπαλκονόπορτα και βάλτε το αλλού.Ενοχλεί"

Τα πήρα στο κρανίο γιατί με τα ίδια μου τα αυτιά άκουγα και εγώ ένα σκυλάκι να κλαίει την ίδια στιγμή που ο αγάπιος καθόταν ηρεμότατος στο σπίτι.

Οι διπλανοί μου δεν μου λένε τίποτα ,δεν τον ακούνε καθόλου να κλαίει , πως ο απέναντι και 5 ορόφους πάνω και με κλειστή τη γρίλια λέει ότι είναι ο αγάπιος ? και τα πήρα στη κράνα που τόλμησε να πιάσει στο στόμα του το ατύχημα του αγάπιου για δικά του αυθαίρετα συμπεράσματα.

Εγώ έκλεισα τη μπαλκονόπορτα με σκοπό να καταλάβει ότι άλλος γαβγίζει.

Τα πήρα όμως γιατί αφού ήρθε σπίτι μου με ενόχλησε και του είπα πως ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΣΚΥΛΟΣ , γιατί με εξέθεσε έτσι σε όλη την πολυκατοικία μου με ανακοίνωση στο τζάμι ?

Παλιόκοσμος .........

Link to comment
Share on other sites

ti na peis woodoulis...se katalabaino apoluta..an diabaseis se prohgoumenh selida diko mou post 8a deis ti trabhksa ki ego em th geitonisa..akouge gaugismata(apo ton diko mou skulo)eno o skulos den htan spiti...periergos kosmos

de mporeis na kaneis Kati..AN 8ELEIS mporeis na peseis sto epipedo tou kai na baleis ki esy anakoinosh sth polukatoikia...

 

 

parepiptontos shmera einai h pagosmia mera zoon!!!na ta xairomaste !

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα το χαρτί που μου κόλησε έξω από τη δική του πολυκατοικία.

Αν τον πετύχω όμως θα του τα ψάλω με την έννοια ότι ενώ ήρθε σπίτι μου ενώ του είπα ότι έλειπε ο σκύλος μου ενώ του είπα ότι δεν είναι ο δικός μου με δυσφήμησε στην πολυκατοικία μου.

Παγκόσμια μέρα των ζώων ? ...............

Να ευχηθώ δηλαδή χρόνια πολλά στο γείτονα ? :ppppp

Link to comment
Share on other sites

Πάντως τα μικρά σκυλιά δεν θα έπρεπε να τα αφήνουν μόνα τους (γενικά μιλάω όχι για κάποιον/α από το forum). Τα κακόμοιρα τρελλαίνονται στο κλάμα. Είχα λυπηθεί ένα μικρούλικο μια φορά που το είχαν αφήσει μόνο όλη νύχτα... :(

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ αλλά εγώ το βγάζω βόλτα το πρωί , μετά τις 5 και μισή το απόγευμα μετά δέκα παρά και μετά μια πολύ πολύ μεγάλη 1 το βράδυ που το πηγαίνω μέχρι το θησείο και του ψυρρή με τα πόδια , τόσο που κουράζεται και θέλει αγκαλιά μετά :)

Μέχρι και σε δύο μπαράκια το πήρα μαζί μου , Σάββατο και Κυριακή έκανε και αυτός μπαρότσαρκα

Οταν είναι σπίτι κάθεται ξεκούραστος μασουλάει μια οδοντόβουρτσα.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ γιατί ξέρω ότι όντως κάποιο σκυλί κλαίει.

Και εγώ το θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να έχεις ζωάκι και να το αφήνεις μόνο του συνέχεια.

Εμένα άλλαξε η ζωή μου από όταν το πήρα.

Είναι πολύ απλά λες και έχω παιδί

Παντού μαζί , στον καφέ στα μπαρ στις βόλτες

Δεν του λείπει η βόλτα , ίσα ίσα που συμβαίνει το εξής κουφό , να το τραβάμε για να πάει βόλτα χαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα φιλε woudoulis ξερεις αν ειναι το δικο σου ή οχι!Αυτο ελειπε να μην ξερεις εσυ(και ο καθενας "εσυνηδητος" ιδιοκτητης),την συμπεριφορα του σκυλιου σου και τα "χουγια" του! :!:

τωρα για τον συγκκριμενο κυριο,δεν αμφιβαλω πως μπορει να ενοχλειτε,αλλα αυτο σε καμια περιπτωση δεν του δινει το δικαιομα να κολλαει χαρτια και μ*****ες(συγνωμη κιολας) σε ξενες πολυκατοικιες και να βγαζει αυθαιρετα συμπερασματα! :mad:

Τι κακο ειναι αυτο να κολλαμε χαρτια και να εκτιθουμε τον αλλο χωρις να εχουμε στοιχεια;Που και στοιχεια να εχεις,η συγκεκριμενη κινηση κατ'εμε ειναι τουλαχιστον θρασυτατη! :mad:

Και οπως ειπες κακως επιασε στο στομα του ενα δυσαρεστο συμβαν τοσο για σενα οσο και για τον Αγαπιο,και το εβγαλε σε χαρτι οπως του ηρθε!

Σε καμια περιπτωση δεν μπορει να φανταστει ουτε εσυ πως αισθανοσουν(και αισθανεσαι),ουτε ο Αγαπιος!

Φιλε μου,εχεις απολυτο δικιο,αλλα απο "περιεργους"....εχουμε γεμισει! ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει ........ ότι και να κάνει ο νόμος με προστατεύει , μπορώ να φέρω ακόμα ένα σκύλο άμα θέλω και μάλιστα ντόπερμαν loooooool
Link to comment
Share on other sites

prin ftaseis ston nomo omos,me thn kinhsh sou ayth ton ekanes rezili...an de balei mualo kanton rompa lektika kai eygenika panta mprosta se allous...na doume tote..
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου ο σκύλος όταν έφευγα για οποιονδήποτε λόγο, ούρλιαζε όλη την ώρα και ταυτόχρονα έκανε και φοβερές ζημιές. Είχε ξυλώσει τον καναπέ του σαλονιού, έκανε τρύπα στην πόρτα του μπάνιου, λέρωνε στο κρεββάτι μου. Και μιλάμε να λείπω 2 ώρες, όχι το ωράριο της δουλειάς 7 και 8 ωρίτσες. Τι να τον πηγαίνουμε βόλτες πρωι - πρωί, τι φοβέρες με την εφημερίδα, ό,τι και να του κάνοαμε, τίποτα. Ευτυχώς στην πολυκατοικία ουδέποτε μου είχαν πεί κάτι, ευγενέστατοι όλοι. Μέχρι που γέρασε και δεν είχε πια κουράγιο για τέτοια. Είχε κουφαθεί κιόλας και δεν πολυέπαιρνε είδηση πότε φεύγαμε. Βλέπετε ο Μπίλυ είχε φοβερά τραύματα. Τον είχα μαζέψει κουτάβι. Επειδή δεν μπορούσα να τον κρατήσω 'εβαλα αγγελία και τον πήρε μιά γυναίκα. Για καλή του τύχη την επόμένη το βράδι μαθαίνω ότι αυτή πουλούσε τα σκυλιά στον Ευαγγελισμό για πειραματόζωα. Πάω να τον πάρω και τον είχε δεμενο σε μιά υπαίθρια τουαλέτα, βρεμένο και τόπι στο ξύλο. Από τότε δεν άντεχε να μένει στιγμή μόνος του. Τα πρώτα του χρόνια όποιος φίλος τον πλησίαζε και πήγαινε να τον χαιδέψει, κατουριότανε πάνω του από τον φόβο του. Ο καημένος ο Μπίλυ μου. Χτες βράδι τον έβλεπα στον ύπνο μου...
Link to comment
Share on other sites

Καλά και δεν έκανες μύνηση στον υπεύθυνο ?

Αυτό με τα πειράματα ........... επιτρέπεται ?

 

Οσο για το θέμα με τον γείτονα ......... δεν τον έκανα ρεζίλι εγώ

Αυτός με έκανε , αυτός κόλησε στην πολυκατοικία μου χαρτί καθιστώντας με υπεύθυνο για την "αυτοκτονία" του σκύλου ( μα τι κόσμος .... )

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σου λέω ήταν 18 χρόνια πριν. Και όσο πιο πίσω πας στην Ελλάδα, τόσο πιο βάρβαρα γίνονται τα πράγματα με τα ζώα. Ιδέα δεν έχω αν επιτρεπόταν ή όχι, αλλα είχα δει παρόμοιο θέμα σε μια εκπομπή στην τηλεόραση, όπου αυτό με τα πειράματα ήταν αυτονόητο. Οσο για μήνυση... Ασε, αν είσαι εσύ ο φιλόζωος, πληρώνεις και τα έξοδα της δίκης στάνταρ.

Τώρα έχουν αλλάξει προς το καλύτερο.

Η συμβουλή μου είναι μη δίνεις σημασία στον κάθε κομπλεξικό και να μη του επιτρέπεις να σε διαταράσει. Δεν αξίζει τελικά να αγχώνεσαι για οποιονδήπότε ανεγκέφαλο επιτίθεται στο ζωάκι σου. Μετά από τόσα χρόνια εμπειρίας, εκεί έχω καταλήξει.

Link to comment
Share on other sites

να τα χαιρομαστε βρε!!!! Ολα τους!!! Και να βαλουμε ενα χερακι και γιαυτα που ταλαιπωριουνται αδεσποτα!!! Σημερα ειναι η μερα τους -που θαπρεπε ναναι καθε μερα!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

λοιπών σήμερα έμαθα κάτι πολύ αποτρόπαιο για τα κύθηρα..αν κάποιος είναι από εκεί ας μου το πει αμέσως θέλω να μάθω περισσότερες πληροφορίες,για κάποιο άτομο από εκεί,και για την δράση του.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

woudoulaki το μωρό τι κάνει καλά είναι? Μπαρότσαρκες μαθαίνω:D

 

Επίσης....δεν μπορώ χωρίς ζωντανό μέσα στο σπίτι...σκέφτομαι να πάρω πουλάκι :( Έχω μελαγχολήσει

Namaste!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος GreekCharmed ( 4 Οκτ. 2004 , 22:26)

 

woudoulaki το μωρό τι κάνει καλά είναι? Μπαρότσαρκες μαθαίνω:D

 

Επίσης....δεν μπορώ χωρίς ζωντανό μέσα στο σπίτι...σκέφτομαι να πάρω πουλάκι :( Έχω μελαγχολήσει

 

 

Μπαρότσαρκες ναι ναι .......

Τώρα είναι καλά

Το χειμώνα τι κάνεις ......... που δεν νομίζω ότι επιτρέπουν μέσα στα μπαράκια ζωάκια.

Πρέπει να βγουν μπαράκια ειδικά για ζωάκια :p με σφηνάκια γάλα και μεζέ κροκέτες :p

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν..Καιρός ήταν να ανεβάσω κι εγώ τη φωτογραφία του δικού μου ζουζουνιού...Στη φωτό είναι μικρούλι..Τώρα έγινε λίγο θηριάκι...Χρόνισε...Φιλιά στα μωρά σας..!:happy:

http://img178.imageshack.us/img178/1052/rainwa8.gif

But I miss you most of all, my darling

When autumn leaves start to fall...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...