Jump to content

Τα κατοικίδιά μας


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επηρεάστηκα με την κουβέντα σας εχτές κι από περιέργεια μπήκα στο youtube και έλιωσα να βλέπω βιντεάκια με διαφόρων ειδών παπαγάλους που μιλάνε ... μέχρι που στον ύπνο μου είδα τα 2 παπαγαλάκια που είχα - ολόιδια - (έχουν πεθάνει .. ) να γυρνάνε πίσω στο σπίτι μας ... Αχ.. !! Τι μου κάνατε.. !!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επηρεάστηκα με την κουβέντα σας εχτές κι από περιέργεια μπήκα στο youtube και έλιωσα να βλέπω βιντεάκια με διαφόρων ειδών παπαγάλους που μιλάνε ... μέχρι που στον ύπνο μου είδα τα 2 παπαγαλάκια που είχα - ολόιδια - (έχουν πεθάνει .. ) να γυρνάνε πίσω στο σπίτι μας ... Αχ.. !! Τι μου κάνατε.. !!

 

Εγω τελικα μαλλον αυριο θα αγορασω ενα παπαγαλακι Αυστραλίας, αν και δεν το βρηκα καταπρασινο όπως θα το ηθελα...(20 ευρώ το πουλάει το petshop, πολλά μου φαινονται αλλά.....)

If we don't need Walls and Fences, why do we need Windows and Gates?
Link to comment
Share on other sites

ποτε δεν ειναι αργα για να πραγματοποιησεις σιγα σιγα μια επιθυμια σου,ωραια τα κοκατιλ.και οικονομικα.

καλη προταση ειναι και τα ρικνεκ αλλα πρεπει να το βρεις μικρο αλλιως πολυ δυσκολα θα το εξημερωσεις,οχι οτι το κοκατιλ δε θα πρεπει να ειναι μικρο οταν θα το παρεις.και προσοχη,χειμωνα ποτε εξω τους παπαγαλους.

αντε να μπεις στο κλιμα κι εσυ

 

μωρέ εγώ να αγοράσω...το θέμα είναι επειδή είμαι φοιτήτρια, τι θα το κάνω όταν φεύγω! :P εδώ δίπλα στο σπίτι μου έχει ενα πετ σοπ και έχει δυο μεγάλα κοκατιλ. Η αλήθεια είναι πως κάθε φορά που περνάω δε μπορώ να μη σταματήσω να τα χαιρετήσω :p αλλά μάλλον αν αγοράσω έναν θα έχω πρόβλημα :)

P!nk it Up...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

μωρέ εγώ να αγοράσω...το θέμα είναι επειδή είμαι φοιτήτρια, τι θα το κάνω όταν φεύγω! :P εδώ δίπλα στο σπίτι μου έχει ενα πετ σοπ και έχει δυο μεγάλα κοκατιλ. Η αλήθεια είναι πως κάθε φορά που περνάω δε μπορώ να μη σταματήσω να τα χαιρετήσω :p αλλά μάλλον αν αγοράσω έναν θα έχω πρόβλημα :)

θα ελεγα να παρεις την χελωνα ειναι πιο οικονομικη και σιγουρα θα μπορει να μεινει σπιτι και μονη της:lol:

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

Εγω τελικα μαλλον αυριο θα αγορασω ενα παπαγαλακι Αυστραλίας, αν και δεν το βρηκα καταπρασινο όπως θα το ηθελα...(20 ευρώ το πουλάει το petshop, πολλά μου φαινονται αλλά.....)

 

Γνώμη μου είναι να ρωτήσεις τιμή και για κοκατιλ..μπορεί να βρεις και με 35..θα το λατρέψεις πίστεψε με και αξίζει τα παραπάνω ευρώ.

 

μωρέ εγώ να αγοράσω...το θέμα είναι επειδή είμαι φοιτήτρια, τι θα το κάνω όταν φεύγω! :P

 

Όταν φεύγεις εννοείς για σαββατοκύριακα.;(γιατί για 2-3 μέρες den έχει πρόβλημα) ή εννοείς για Χριστούγεννα κτλ που λείπεις 1 με 2 βδομάδες...;

 

400 ευρω macaw???μηπως ειναι ο mini???γιατι να ξερεις πως υπαρχει και mini,καμια σχεση ομως οι δυνατοτητες του μικρου με τον μεγαλο.

δε θα τα ελεγα και τοσο ευαισθητα,απλα 3 φορες την μερα καλο ταισμα με κρεμα,μετα τον τριτο μηνα ξεφευγει η κατασταση απο τον κινδυνο αν μπορουμε να το πουμε κι ετσι.

απλα θελει πολυ ασχολια οταν ειναι μικρος κι εννοω στο φαγητο του και στην καθαριοτητα του,ψεκασμα με κατι ειδικα bath time σπρευ και φυσικα αποπαρασιτωση που και τα 2 ειναι πολυ ευκολα.

 

400 ευρώ αλλά ήταν και 1 εβδομάδας περίπου..2 είχε στα "ιδιαίτερα".. αφού να φανταστείς τα είχε σε γυάλινο κλουβί για να μην κρυωνουν.

Τα ταΐζε και τα "πότιζε" η ίδια που είχε το πετ σοπ με σύριγγα όμως

Ήταν μεγάλα macaw γιατί μου είπε οτι θα γίνουν σαν αυτό που είχε στη βιτρίνα. Ένα κόκκινο με χρώματα.. Τον οποίο πουλούσε 6.000..

Για τους μίνι den ήξερα οτι υπάρχουν..θα το ψάξω στο γουγλι

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Καινούρια φωτό του Bubbles!

http://i424.photobucket.com/albums/pp327/annie_butterfly89/Bubbles_2/100_1996_2.jpg

 

Εσένα το χελωνάκι είναι ζωηρό.; δηλαδή κινείται,βγαίνει από το νερό να πάει στα λέγκο κτλ.; γιατί είχα ένα και ήταν σχεδόν πάντα ακίνητο..πλέον προτιμώ ζώα που αναγνωρίζουν πρόσωπα και δενονται μαζί τους

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

μωρέ εγώ να αγοράσω...το θέμα είναι επειδή είμαι φοιτήτρια, τι θα το κάνω όταν φεύγω! :P εδώ δίπλα στο σπίτι μου έχει ενα πετ σοπ και έχει δυο μεγάλα κοκατιλ. Η αλήθεια είναι πως κάθε φορά που περνάω δε μπορώ να μη σταματήσω να τα χαιρετήσω :p αλλά μάλλον αν αγοράσω έναν θα έχω πρόβλημα :)
κοιτα να δεις,να μην μενουμε κοντα?θα το κρατουσα εγω.

κοιταξε μπορεις να συννενοηθεις οταν θα φευγεις να το αφηνεις στο πετ να στο προσεχει ο ανθρωπος.

 

θα ελεγα να παρεις την χελωνα ειναι πιο οικονομικη και σιγουρα θα μπορει να μεινει σπιτι και μονη της:lol:
μπα,καμια σχεση φιλε μου.ασε που θελει κι αυτη το φαγητο της,σε διαιτα θα την αφησει?πολυ θα ζησει.

 

Γνώμη μου είναι να ρωτήσεις τιμή και για κοκατιλ..μπορεί να βρεις και με 35..θα το λατρέψεις πίστεψε με και αξίζει τα παραπάνω ευρώ.

 

 

 

Όταν φεύγεις εννοείς για σαββατοκύριακα.;(γιατί για 2-3 μέρες den έχει πρόβλημα) ή εννοείς για Χριστούγεννα κτλ που λείπεις 1 με 2 βδομάδες...;

 

 

 

400 ευρώ αλλά ήταν και 1 εβδομάδας περίπου..2 είχε στα "ιδιαίτερα".. αφού να φανταστείς τα είχε σε γυάλινο κλουβί για να μην κρυωνουν.

Τα ταΐζε και τα "πότιζε" η ίδια που είχε το πετ σοπ με σύριγγα όμως

Ήταν μεγάλα macaw γιατί μου είπε οτι θα γίνουν σαν αυτό που είχε στη βιτρίνα. Ένα κόκκινο με χρώματα.. Τον οποίο πουλούσε 6.000..

Για τους μίνι den ήξερα οτι υπάρχουν..θα το ψάξω στο γουγλι

πανακριβα τον δινει,εδω ο κοκκινος εχει 3000 ευρω,ενταξει ειπαμε τωρα,ο κοκκινος βεβαια ειναι μεγαλυτερος απο τον μπλε,αλλα ο μπλε ειναι πανεμορφος.

λοιπον αν τα δινει 400 το θελω.αλλα μου φαινεται πολυ λιγο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω για τις υδροβιες χελωνες .οι χερσαιες χελωνες παντως ηταν παντα ευκολο να τις περιποιησε τρωνε οτι λαχανικο θες και ειναι το χειμωνα σε ημιληθαργο

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

Εσένα το χελωνάκι είναι ζωηρό.; δηλαδή κινείται,βγαίνει από το νερό να πάει στα λέγκο κτλ.; γιατί είχα ένα και ήταν σχεδόν πάντα ακίνητο..πλέον προτιμώ ζώα που αναγνωρίζουν πρόσωπα και δενονται μαζί τους

 

Ναι είναι πάρα πάρα πολυ ζωηρό!Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο!Στα LEGO περνάει την μίση μέρα.Έχω μια θερμαντική λάμπα ακριβώς από πάνω και πάει και λιάζεται τεντώνει και τα ποδαράκια του και μετά για να μπει στο νερο τις περισσότερες φορές μπαίνει απ'τα πλάγια με βουτιά!

Πάντως μια χαρά αναγνωρίζει πρόσωπα!Όταν με βλέπει έρχεται κατευθείαν μπροστά στο τζάμι και χτυπιέται σαν τρελό(Περιμένει να του δώσω να φαει!)!Κολυμπάει πολυ γρήγορα!Αν πλησιάσει κάποιος άλλος βουτάει μέσα και πάει στον πάτο και κρύβεται πίσω απ'τα βραχάκια..

 

Να και μια φωτό που λιάζεται

http://i424.photobucket.com/albums/pp327/annie_butterfly89/Bubbles_2/100_1953_2.jpg

Και μια μαζί με το Tytn μου!:p

http://i424.photobucket.com/albums/pp327/annie_butterfly89/Bubbles_2/100_1919_2.jpg

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο,εχω 6 κι εγω.

θα βαλω κι εγω θερμαντικη λαμπα,καλο θα τους κανει.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο,εχω 6 κι εγω.

θα βαλω κι εγω θερμαντικη λαμπα,καλο θα τους κανει.

 

Thanx!:D

6???????Ξέρεις πόσο γίνονται όταν μεγαλώσουν, έτσι?:O

Η λάμπα κάνει καλό στο καβούκι τους,γιατί πρέπει να στεγνώνει τελείως.Κανονικά χρειάζεται και uva/uvb λάμπα(εγώ δεν έχω),γενικά να τους συμπεριφέρεσαι σαν ερπετά,γιατί τροπικά ζώα είναι τα χελωνάκια.Όχι όπως λένε στα πετ σοπ,"πάρε μια χελωνιέρα βάλε λιγο νερο και είναι μια χαρά"..Καμία σχέση.Χρειάζονται αρκετό νερό για να κολυμπάνε,τροφή όχι μονο γαρίδες,λάμπες κλπ..Υπάρχουν αρκετά πράγματα για την φροντίδα μιας Red Eared Slider που δυστυχώς λίγα άτομα τα τηρούν στην Ελλάδα,καθώς υπάρχει ελλειπης ενημέρωση από τους καταστηματάρχες....:mad:

Link to comment
Share on other sites

νεο και μικρο κατοικιδιο.

http://img228.imageshack.us/img228/8553/img3521us4.th.jpg

 

boa rainbow σπανιο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Μπλιαχ.

 

Πλήρωσες κιόλας γι'αυτό το πράγμα;

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

νεο και μικρο κατοικιδιο.

http://img228.imageshack.us/img228/8553/img3521us4.th.jpg

 

boa rainbow σπανιο.

 

Να σου ζήσει!Πολύ ωραία σχέδια έχει!Προστέθηκε άλλο ένα ζωάκι στον ζωολογικό σου κήπο!:p

Μέχρι πόσο μεγαλώνει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει!Πολύ ωραία σχέδια έχει!Προστέθηκε άλλο ένα ζωάκι στον ζωολογικό σου κήπο!:p

Μέχρι πόσο μεγαλώνει αυτό?

Hopefully αρκετά για να τον φάει :lol:

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μπλιαχ.

 

Πλήρωσες κιόλας γι'αυτό το πράγμα;

το πηγε ενα παιδι χτες στο pet shop που παω για να το δωσει μαζι με ενα milksnake γιατι η μανα του δεν τα ηθελε,κι ετσι κατεληξε σε μενα.σε μια καλη ζωη εστω κι αιχμαλωτο.

μη το βλεπεις ετσι,δεν ειναι τοσο αηδιαστικο,ζωουλα ειναι κι αυτη.:)

 

Να σου ζήσει!Πολύ ωραία σχέδια έχει!Προστέθηκε άλλο ένα ζωάκι στον ζωολογικό σου κήπο!:p

Μέχρι πόσο μεγαλώνει αυτό?

αυτο ειναι πραγματικα φανταστικο φιδι κι εξαιρετικα σπανιο,οσο μεγαλωνει αλλαζουν τα χρωματα του,κανει κι ενα μωβ μεσα και γενικα αποχταει τα χρωματα του ουρανιου τοξου περιπου,εξου και το ονομα του.

δεν γινεται πολυ μεγαλο,κοντα στο 1,5 μετρο αν θυμαμαι καλα.

ο costrictor boa που εχω γινεται θηριο,4 μετρα αν ειναι θηλυκο.

Hopefully αρκετά για να τον φάει :lol:

 

αντε βρε κακε,στην γιορτη σου θα στο στειλω πακετο να μαθεις:p

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

δεν γινεται πολυ μεγαλο,κοντα στο 1,5 μετρο αν θυμαμαι καλα.

ο costrictor boa που εχω γινεται θηριο,4 μετρα αν ειναι θηλυκο.

Και θα κρατάς 4 μέτρα φίδι μέσα στο σπιτι σου (έστω και σε περιορισμό)??? :X

Link to comment
Share on other sites

Και θα κρατάς 4 μέτρα φίδι μέσα στο σπιτι σου (έστω και σε περιορισμό)??? :X

Σιγά.

Εδώ άλλοι κρατάμε 4 μέτρα φίδι στα παντελόνια μας.

(χοχοχο)

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σιγά.

Εδώ άλλοι κρατάμε 4 μέτρα φίδι στα παντελόνια μας.

(χοχοχο)

Σε περιορισμό και αυτό...

χοχοχο

Link to comment
Share on other sites

Σε περιορισμό και αυτό...

χοχοχο

αχαχαχαχαχα :rotfl:

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

νεο και μικρο κατοικιδιο.

http://img228.imageshack.us/img228/8553/img3521us4.th.jpg

 

boa rainbow σπανιο.

 

φοβερό όμως έτσι;

 

το πηγε ενα παιδι χτες στο pet shop που παω για να το δωσει μαζι με ενα milksnake γιατι η μανα του δεν τα ηθελε,κι ετσι κατεληξε σε μενα.σε μια καλη ζωη εστω κι αιχμαλωτο.

μη το βλεπεις ετσι,δεν ειναι τοσο αηδιαστικο,ζωουλα ειναι κι αυτη.:)

 

όντως...όλοι έχουν σχηματίσει τη χειρότερη γνώμη για τα φίδια. Αν δε τα πειράξετε ρε παιδιά δεν κάνουν τίποτα. Και γύρω από το λαιμό σας να τα βάλετε δε θα σας δαγκώσουν...απλά θα κάνουν βόλτες πάνω σας! :p όλοι μόλις βλέπουν φίδι, κατευθείαν λένε να το σκοτώσουνε...εγώ τα λυπάμαι τα καημένα, ότι ζώο και να είναι, είναι κρίμα.

P!nk it Up...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

..

αυτο ειναι πραγματικα φανταστικο φιδι κι εξαιρετικα σπανιο,οσο μεγαλωνει αλλαζουν τα χρωματα του,κανει κι ενα μωβ μεσα και γενικα αποχταει τα χρωματα του ουρανιου τοξου περιπου,εξου και το ονομα του.

δεν γινεται πολυ μεγαλο,κοντα στο 1,5 μετρο αν θυμαμαι καλα.

ο costrictor boa που εχω γινεται θηριο,4 μετρα αν ειναι θηλυκο....

 

Έψαξα στο google και βρήκα διάφορες φωτο και caresheets κι έπαθα πλάκα!Τα χρώματα του όταν μεγαλώνει είναι τέλεια!Ιριδίζον φιδάκι!Πραγματικά πανέμορφο!:rolleyes::love:

 

Σιγά.

Εδώ άλλοι κρατάμε 4 μέτρα φίδι στα παντελόνια μας.

(χοχοχο)

 

Άντρες.....Ουφ...:lost::whistle::dizzy:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...