Jump to content

Τα κατοικίδιά μας


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

θελω να παρω ενα δωρο στην κοπελια μου κ αυτη την φορα λεω να αφησω στην

ακρη τα κοσμηματα κτλ κ να παω σε κατι πιο ζωντανο...

λοιπον εχω σκευτει κουνελακι η χαμστερακι....τα γατακια κ τα σκυλακια απορρίπτονται...περιμενω προτασεις...

Κουνελάκι θα της πάρεις.-

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ειναι λιγο περιεργο το να δωριζεις ζωακια.

κατ αρχην ξερεις πως εχει χρονο και θεληση να αναλαβει την φροντιδα ενος κατοικιδιου?

απο εκει και περα εγω προσωπικα σιχαινομαι τα χαμστερακια,ποντικακια,αρουραιους :p

κατι σε πτηνο ισως?

 

εχει κ χρονο κ θεληση κ της αρεσουν παρα πολυ γιαυτο σκευτικα κατι σε ζωακι

της αρεσουν κ τα κουνελακια κ τα χαμστερακια αρκει να ειναι ασπρα :)

 

Κουνελάκι θα της πάρεις.-

 

κ εγω προς τα εκει κοιταω περισσοτερο....

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

http://www.imageshack.gr/files/bxf2tgu1fe7sc2eloc6m_thumb.jpg

 

Μιας και είδα το θέμα να σας συστήσω τον Ερμή (κλικ για να δείτε πιο κοντά τα γαλάζια του μάτια) :)

 

8 μηνών στη φωτογραφία Husky Σιβηρίας. :)

 

Πλέον είναι 14 μηνών και... αρχίζει και γίνεται θηρίο. :p Εκπαιδευμένος, τρελός για παιχνίδια και τρέξιμο. Φύλακας άριστος για πρόσωπα, ότι καλύτερο για παιδιά, προξενεί κίνηση στο δρόμο κάθε φορά που βγαίνει βόλτα. :p

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

θελω να παρω ενα δωρο στην κοπελια μου κ αυτη την φορα λεω να αφησω στην

ακρη τα κοσμηματα κτλ κ να παω σε κατι πιο ζωντανο...

λοιπον εχω σκευτει κουνελακι η χαμστερακι....τα γατακια κ τα σκυλακια απορρίπτονται...περιμενω προτασεις...

 

δεν μπορείς να φανταστείς τι πέρασα εγώ όταν αποφάσισα να αγοράσω ένα κοκατιλ (είδος παπαγάλου)... το κορυφαίο είναι ότι μετά από 1 μήνα το ψοφόπουλο ψόφησε! (το είχαι αγοράσει απο pet shop με τα χαρτιά του με τα δακτυλίδια του τα έσκασα, ψοφησα στον ποδαρόδρομο και στο τέλος .... ψόφησε!!!!:X:X)

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορείς να φανταστείς τι πέρασα εγώ όταν αποφάσισα να αγοράσω ένα κοκατιλ (είδος παπαγάλου)... το κορυφαίο είναι ότι μετά από 1 μήνα το ψοφόπουλο ψόφησε! (το είχαι αγοράσει απο pet shop με τα χαρτιά του με τα δακτυλίδια του τα έσκασα, ψοφησα στον ποδαρόδρομο και στο τέλος .... ψόφησε!!!!:X:X)

 

Άντε..είχες και συ κοκατιλ.;

Εχω και εγώ ένα εδώ και 1 χρόνο αλλά τον τελευταίο μήνα ασχολούμαι μαζί του,το εχω εκπαιδεύσει στα βασικα, ανεβα,κατεβα (από το χέρι) τώρα του μαθαίνω να παίζει ένα πολύ ωραίο τραγούδι, αλλά θα συνεχίσω να του μάθω να βάζει δακτυλίδια σε στύλους. τον εχω μόνιμα έξω από το κλουβί.

Από το καλοκαίρι θα ανεβώ κατηγορία, θα παω στα θηρία.

κοκατούα, άφρικαν γκρέι. μακάο... Στην Ελλάδα ο πιο φθηνός από αυτα τα τρία είδη είναι στα 1600 ευρώ πάνω κάτω(den μιλάω για μωρα γιατί υπάρχει μεγαλύτερος κίνδυνος,μωρα κάπου 400+ ) οπότε αφού den βρίσκω φθηνότερα θα αναγκαστώ να περιμένω μέχρι το καλοκαίρι που θα έρθει ο ξάδερφος μου από south Africa.

Όπως έγραψα και σε προηγούμενο ποστ 54 ευρώ ο αφρικαν γκρέι στην αφρική και εδώ ζητάνε 1500

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορείς να φανταστείς τι πέρασα εγώ όταν αποφάσισα να αγοράσω ένα κοκατιλ (είδος παπαγάλου)... το κορυφαίο είναι ότι μετά από 1 μήνα το ψοφόπουλο ψόφησε! (το είχαι αγοράσει απο pet shop με τα χαρτιά του με τα δακτυλίδια του τα έσκασα, ψοφησα στον ποδαρόδρομο και στο τέλος .... ψόφησε!!!!:X:X)

 

Α το καημένο το κοκατιλάκι.. :cry:

Link to comment
Share on other sites

kammia photo mikri na katalaboume gia ti milate, kyrios gia ayta ta agria.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

kammia photo mikri na katalaboume gia ti milate, kyrios gia ayta ta agria.

 

Ενδεικτικά βίντεο και φωτογραφίες μπορείς να δεις για να πάρεις μια ιδέα.

Στο youtube γράψε ρατσες

 

Cockatoo

Macaw

African grey

Cockatiel (τέτοιο εχω τώρα)

Όταν βρω χρόνο θα ποσταρω φωτό του κοκατιλ μου και του μπόξερ μου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Άντε..είχες και συ κοκατιλ.;

Εχω και εγώ ένα εδώ και 1 χρόνο αλλά τον τελευταίο μήνα ασχολούμαι μαζί του,το εχω εκπαιδεύσει στα βασικα, ανεβα,κατεβα (από το χέρι) τώρα του μαθαίνω να παίζει ένα πολύ ωραίο τραγούδι, αλλά θα συνεχίσω να του μάθω να βάζει δακτυλίδια σε στύλους. τον εχω μόνιμα έξω από το κλουβί.

Από το καλοκαίρι θα ανεβώ κατηγορία, θα παω στα θηρία.

κοκατούα, άφρικαν γκρέι. μακάο... Στην Ελλάδα ο πιο φθηνός από αυτα τα τρία είδη είναι στα 1600 ευρώ πάνω κάτω(den μιλάω για μωρα γιατί υπάρχει μεγαλύτερος κίνδυνος,μωρα κάπου 400+ ) οπότε αφού den βρίσκω φθηνότερα θα αναγκαστώ να περιμένω μέχρι το καλοκαίρι που θα έρθει ο ξάδερφος μου από south Africa.

Όπως έγραψα και σε προηγούμενο ποστ 54 ευρώ ο αφρικαν γκρέι στην αφρική και εδώ ζητάνε 1500

ωπα,σε βλεπω να εισαι του δικου μου κλαδου ενδιαφερομενος.

macaw,african grey και lory ειναι ειδη που εχω ξεχωρισει,ασχετα του οτι τα χω κιολας.

ο αφρικανικος ειναι απλα πανεξυπνος.

ο λορυ παρα πολυ γλυκος και πολυ παιχνιδιαρης.

κι ο macaw απλα ο αρχηγος ολων.ειναι εγωισταρος και τα θελει ολα για τον εαυτουλη του,σε κραζει αμα δε του δωσεις σημασια,μπορει να σου ριξει και καμια πανω στο παιχνιδι,φιλικα,φιλικα.

ειναι ομως αρχοντικος παπαγαλος και πανεμορφος σιγουρα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

http://www.youtube.com/watch?v=sRIZGw916w4

 

η μικρή μας indie!

 

μας το εχεις δειξει και αλλη φορα αυτο:p

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

μας το εχεις δειξει και αλλη φορα αυτο:p

aaa sorry! μισό να οργανωθώ, το άλλο που καβαλάει το πόδι της μικρής μου ξαδέλφης σας το έχω δείξει (αυτό είναι το video... πρόστυχη Indie :lol::p)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εγω σκεφτομαι να αγορασω εναν μολοσσο οποιος ξερει να μου πει καποιες πληροφοριες για την συγκεκριμενη ρατσα θα με βοηθουσε παρα πολυ:)
Link to comment
Share on other sites

http://www.imageshack.gr/files/bxf2tgu1fe7sc2eloc6m_thumb.jpg

 

Μιας και είδα το θέμα να σας συστήσω τον Ερμή (κλικ για να δείτε πιο κοντά τα γαλάζια του μάτια) :)

 

8 μηνών στη φωτογραφία Husky Σιβηρίας. :)

 

Πλέον είναι 14 μηνών και... αρχίζει και γίνεται θηρίο. :p Εκπαιδευμένος, τρελός για παιχνίδια και τρέξιμο. Φύλακας άριστος για πρόσωπα, ότι καλύτερο για παιδιά, προξενεί κίνηση στο δρόμο κάθε φορά που βγαίνει βόλτα. :p

 

by the way κουκλος ο ερμης:D

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εγω σκεφτομαι να αγορασω εναν μολοσσο οποιος ξερει να μου πει καποιες πληροφοριες για την συγκεκριμενη ρατσα θα με βοηθουσε παρα πολυ:)

 

Εγώ το μόνο που μπορώ να σου πω είναι οτι είναι λίγο χαζά σκυλιά και σε κάνουν να πεθαίνεις στο γέλιο έτσι χωρίς λόγο,αρκεί να δεις τη φάτσα τους..παλαιότερα ήθελα να πάρω ένα αλλά κατέληξα σε μπόξερ.

 

 

ωπα,σε βλεπω να εισαι του δικου μου κλαδου ενδιαφερομενος.

macaw,african grey και lory ειναι ειδη που εχω ξεχωρισει,ασχετα του οτι τα χω κιολας.

ο αφρικανικος ειναι απλα πανεξυπνος.

ο λορυ παρα πολυ γλυκος και πολυ παιχνιδιαρης.

κι ο macaw απλα ο αρχηγος ολων.ειναι εγωισταρος και τα θελει ολα για τον εαυτουλη του,σε κραζει αμα δε του δωσεις σημασια,μπορει να σου ριξει και καμια πανω στο παιχνιδι,φιλικα,φιλικα.

ειναι ομως αρχοντικος παπαγαλος και πανεμορφος σιγουρα.

 

Να ξερες πόσο σε ζηλεύω...πες μου κιόλας οτι έχεις μπλε-κίτρινο macaw να σκάσω.

 

Τα εκπαιδεύεις; ή den πολυ ασχολείσαι μαζί τους ώστε να τους μαθαίνεις διαφορα;

Τα πήρες μωρα ή μεγάλα;

ενδεικτικά μια τιμή;

βασικα για τον macaw περίπου πόσο; (αν den θες δημόσια den υπάρχει πρόβλημα)

Σε έπρηξα;

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Να ξερες πόσο σε ζηλεύω...πες μου κιόλας οτι έχεις μπλε-κίτρινο macaw να σκάσω.

 

Τα εκπαιδεύεις; ή den πολυ ασχολείσαι μαζί τους ώστε να τους μαθαίνεις διαφορα;

Τα πήρες μωρα ή μεγάλα;

ενδεικτικά μια τιμή;

βασικα για τον macaw περίπου πόσο; (αν den θες δημόσια den υπάρχει πρόβλημα)

Σε έπρηξα;

 

φιλε μου τον πηρα 3 ετων στα 2500,πιστεψα οτι θα με δυσκολεψει κι ομως,ειχε ετοιμο και στρωμενο χαρακτηρα εξ αρχης.

εντυπωση μου κανει το πως μαθαινει συνεχως καινουρια πραγματα,καινουριες λεξεις και προτασεις ολοκληρες.

βεβαια ειναι πολυ ζαβολιαρης,αν του πας το σταντ σε καμια βιβλιοθηκη κοντα θα τα δεις ολα κατω.πολυ πονηρος.

και φυσικα εχει παντα ορεξη για φαγητο,τρωει πολυ,φτου να μην τον ματιασω.

σε πληροφορω οτι ειναι τρομερη συντροφια ο παπαγαλος.και δε το περιμενα κιολας.

τελος του μηνα θα χω κι ενα μωρο ζακο,οταν λεω μωρο εννοω 3 μηνων.

κι ο ζακο η αλλιως αφρικανικος γκριζος ειναι απλα ολα τα λεφτα,πανεξυπνος,λιγοτερο φασαριοζος απο εναν macaw και ειναι κι ομορφος.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

αχ πόσο σας ζηλεύω που έχετε τέτοιους παπαγάλους...ειδικά με τους κοκατιλ έχω μεγάλη τρέλα...

P!nk it Up...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι φοιτητης και σκεφτομαι να παρω για κατοικιδιο παπαγάλο.Πριν 5 χρόνια ειχα ενα ζευγαρι παπαγαλάκια αυστραλιάς(μελοψιττακός ο κυματοειδής, παπαγαλάκι (της Αυστραλίας))

(ενα πρασινο και ενα κιτρινο, τα οποία και αναπαράχθηκαν κ μου εκαναν 3 αυγά εκ των οποιων μονο το ενα εφτασε να γινει παπαγαλάκι,καταπρασινο ιδιο με τον πατερα...) Τελικα τα χαρησα "οικογενειακώς " σε εναν καθηγητη μου που ασχολούταν με παπαγάλους....

 

Γενικα να ξαναπαρω ενα τετοιο παπαγαλάκι πράσινο?

Θυμαμαι οτι ηταν λιγο φασαριοζικο..Καμια ιδέα?

 

Οι κοκατιλ ειναι αρκετα πιο ακριβοι φανταζομαι έτσι? κ έχω ακουσει πως πρέπει να τους εχεις σε ζευγάρια...

If we don't need Walls and Fences, why do we need Windows and Gates?
Link to comment
Share on other sites

λοιπον επειδη για κατοικιδιο ειχα καποτε μια χερσαια χελωνα την οποια μαζεψα σε μια εκδρομη την προτεινω για οποιο θελει ενα ησυχο πλασμα ,πηγαινε οπουδηποτε στο σπιτι και οταν πεινουσε παντα ηξερε τον τοπο φαγητου της ,απο φασαρια τπτ ηταν πολυ ησυχο πλασμα και ηταν αρκετα αστειο οταν καποτε εμενε με τις ωρες σε ενα μερος ακινητη

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

αχ πόσο σας ζηλεύω που έχετε τέτοιους παπαγάλους...ειδικά με τους κοκατιλ έχω μεγάλη τρέλα...

 

Πάρε έναν.-

Παιδια ειμαι φοιτητης και σκεφτομαι να παρω για κατοικιδιο παπαγάλο.Πριν 5 χρόνια ειχα ενα ζευγαρι παπαγαλάκια αυστραλιάς(μελοψιττακός ο κυματοειδής, παπαγαλάκι (της Αυστραλίας))

(ενα πρασινο και ενα κιτρινο, τα οποία και αναπαράχθηκαν κ μου εκαναν 3 αυγά εκ των οποιων μονο το ενα εφτασε να γινει παπαγαλάκι,καταπρασινο ιδιο με τον πατερα...) Τελικα τα χαρησα "οικογενειακώς " σε εναν καθηγητη μου που ασχολούταν με παπαγάλους....

 

Γενικα να ξαναπαρω ενα τετοιο παπαγαλάκι πράσινο?

Θυμαμαι οτι ηταν λιγο φασαριοζικο..Καμια ιδέα?

 

Οι κοκατιλ ειναι αρκετα πιο ακριβοι φανταζομαι έτσι? κ έχω ακουσει πως πρέπει να τους εχεις σε ζευγάρια...

 

Τα κοκατιλ είναι φθηνά και όμορφα.γράψτε στο youtube cockatiel να δείτε τι μπορούν να κάνουν..κοίτα,αν είναι να τον έχεις παρατημένο και να μην ασχολείσαι και πολύ τότε καλό θα ήταν να του πάρεις και 2ο για παρέα,αλλά αν ασχολείσαι den είναι ανάγκη. τιμή 40-60 ευρώ.

Υπάρχουν και κάποιοι λίγο μεγαλύτεροι από cockatiel(den θυμάμαι όνομα ράτσας) σε τιμές 100-200. Μια βόλτα σε ένα καλό πετ σοπ θα σε βοηθήσει.

 

Εγώ τώρα θέλω πολύ να περάσω στην κατηγορία τον θηρίων,αλλά θα πρέπει να περιμένω μερικούς μήνες..

 

Επίσης, μήπως κάποιος από σας έχει μεγαλώσει μωρό(ημερών) παπαγάλο (macaw).;; είναι δύσκολο.; εχω βρει μωρα στα 400 ευρώ αλλά τα φοβάμαι μην ψοφησουν γιατί είναι ευαίσθητα..

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

αχ πόσο σας ζηλεύω που έχετε τέτοιους παπαγάλους...ειδικά με τους κοκατιλ έχω μεγάλη τρέλα...
ποτε δεν ειναι αργα για να πραγματοποιησεις σιγα σιγα μια επιθυμια σου,ωραια τα κοκατιλ.και οικονομικα.

καλη προταση ειναι και τα ρικνεκ αλλα πρεπει να το βρεις μικρο αλλιως πολυ δυσκολα θα το εξημερωσεις,οχι οτι το κοκατιλ δε θα πρεπει να ειναι μικρο οταν θα το παρεις.και προσοχη,χειμωνα ποτε εξω τους παπαγαλους.

αντε να μπεις στο κλιμα κι εσυ:)

 

Εγώ τώρα θέλω πολύ να περάσω στην κατηγορία τον θηρίων,αλλά θα πρέπει να περιμένω μερικούς μήνες..

 

Επίσης, μήπως κάποιος από σας έχει μεγαλώσει μωρό(ημερών) παπαγάλο (macaw).;; είναι δύσκολο.; εχω βρει μωρα στα 400 ευρώ αλλά τα φοβάμαι μην ψοφησουν γιατί είναι ευαίσθητα..

400 ευρω macaw???μηπως ειναι ο mini???γιατι να ξερεις πως υπαρχει και mini,καμια σχεση ομως οι δυνατοτητες του μικρου με τον μεγαλο.

δε θα τα ελεγα και τοσο ευαισθητα,απλα 3 φορες την μερα καλο ταισμα με κρεμα,μετα τον τριτο μηνα ξεφευγει η κατασταση απο τον κινδυνο αν μπορουμε να το πουμε κι ετσι.

απλα θελει πολυ ασχολια οταν ειναι μικρος κι εννοω στο φαγητο του και στην καθαριοτητα του,ψεκασμα με κατι ειδικα bath time σπρευ και φυσικα αποπαρασιτωση που και τα 2 ειναι πολυ ευκολα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...