Jump to content

Αγορά, Εξωτερικό κουτί για: DVDR + Σκληρό Δίσκο ?


KennyDopeGr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ψάχνω την αγορά για ένα

 

εξωτερικό κουτί με δυνατότητα συνδεσιμότητας firewire + USB, κατάλληλο για PC και για Apple.

 

Θέλω να συνδέω και DVDR και σκληρό δίσκο.

 

To DVDR θα είναι όπως και αυτό που τοποθετείται μέσα στο κουτί ενός επιτραπέζιου η/υ ΚΑΙ όχι φορητό DVDR

 

Ο σκληρός δίσκος θα είναι του ίδιου τύπου.

 

Προτάσεις για να συνεχίσω την έρευνα μου ?

Link to comment
Share on other sites

H πιο αξιόπιστη λύση, η οποία λειτουργεί σε όλα τα λειτουργικά (98 + 2000/ΧΡ) χωρίς προβλήματα είναι η firewire. Η usb, ιδίως στα 98 και ίσως στα 2000, μπορεί να σου παρουσιάσει προβλήματα με τους drivers και με την υποστήριξη USB 2.0. Εξάλλου, τα combo frames κοστίζουν παραπάνω.

So, καλύτερα να αγοράσεις με firewire και αν δεν έχει ο υπολογιστής σου, παρέ μια κάρτα PCI που σου δίνει 3 θύρες firewire 400 με κόστος το πολύ 20€.

 

Ενδεικτικά:

Frames

PCI Firewire

 

Hope i helped :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το Snowline της macpower και δουλέυει απροβλημάτιστα σε pc/mac με oxford 911 chipset. Στο link θα βρείς το μοντέλο firewire-usb 2 combo. To συγκεκριμένο είναι εγγυημένα συμβατό. Καμία σχέση με αυτά που έχουν στο Πλαίσιο. Από το cyberport θα σου στοιχίσει 115 ευρώ με τα μεταφορικά (τα χρήματα τα καταθέτεις στον τραπεζικό τους λογαριασμό, το κατάστημα είναι αξιόπιστο).

 

pm me for more info ;)

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ReFuser οτι το chronos εξωτερικό κουτί που δίνεις είναι καλή λύση, usb2.0/firewire400 μαζί. τα 60ε δεν είναι και τόσα πολλά, αλλά γενικά δε ξέρω τι παίζει με τις τιμές των εξωτ. κουτιών. Βλέπω οτι το συγκεκριμένο είναι και για apple και για PC. firewire θα βάλω μια PCI κάρτα, αλλα το πρόβλημα που θα είχα με single firewire το εξωτ. κουτί θα ήταν με άλλα pc που θα είχαν μόνο usb συνδεσιμότητα.

 

 

ariadgr πρώτα απ' όλα έχεις το πιο όμορφο και αρσενικό κινητό τηλέφωνο. Θα ήταν στα χέρια μου αν είχε symbian. anyway...

 

προσπαθώ να μπώ στο λινκ σου αλλα μου λεει οτι "your session has expired". για βοήθησε με λιγάκι γιατί με τα .de sites δε τα πάω καλά :). θα σου στείλω ενα ΠΜ κάποια στιγμή.

 

ευχαριστώ παιδιά (μικρά και μεγάλα).

 

KennyDope

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο.

Πηγαίνεις στο http://www.cyberport.de και στην αναζήτηση βάζεις "Snowline".

Είναι το (Art.Nr. 2A04-178)

Κάνεις κλικ στο mehr info.

 

Στην αρχή είχα πάρει το chronos αλλά δε δούλεψε και το γύρισα πίσω και πήρα το snownline.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος KennyDopeGr ( 7 Σεπ. 2004 , 17:11)

 

...το πρόβλημα που θα είχα με single firewire το εξωτ. κουτί θα ήταν με άλλα pc που θα είχαν μόνο usb συνδεσιμότητα...

 

 

Σωστός, my mistake.... :o

Αν και οι firewire όλο και πληθαίνουν, είτε σε μητρικές είτε στις Audigy. Απλώς, όσες φορές πήγα να εγκαταστήσω εξωτερικό frame μέσω USB σε windows που δεν ήταν XP είχα πρόβλημα με τους drivers και έσπαγαν τα νεύρα μου. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ariadgr ( 6 Σεπ. 2004 , 18:29)

 

Εγώ έχω το Snowline της macpower και δουλέυει απροβλημάτιστα σε pc/mac με oxford 911 chipset. Στο link θα βρείς το μοντέλο firewire-usb 2 combo. To συγκεκριμένο είναι εγγυημένα συμβατό. Καμία σχέση με αυτά που έχουν στο Πλαίσιο. Από το cyberport θα σου στοιχίσει 115 ευρώ με τα μεταφορικά (τα χρήματα τα καταθέτεις στον τραπεζικό τους λογαριασμό, το κατάστημα είναι αξιόπιστο).

 

pm me for more info ;)

 

 

Φοβερό κουτάκι, όντως καμία σχέση με αυτά του πλαισίου :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ariadgr ( 7 Σεπ. 2004 , 17:02)

 

Έχεις δίκιο.

Πηγαίνεις στο http://www.cyberport.de και στην αναζήτηση βάζεις "Snowline".

Είναι το (Art.Nr. 2A04-178)

Κάνεις κλικ στο mehr info.

 

Στην αρχή είχα πάρει το chronos αλλά δε δούλεψε και το γύρισα πίσω και πήρα το snownline.

 

 

λοιπόν, καλημέρα κατ'αρχήν.

 

http://www.cyberport.de/webshop/cyberportShop.omeco?ORDER=&PHPSESSID=ed23c01723bf5d0b42c80e1242a02e6b&FINANZING=

 

αυτό είναι το λινκ που με οδηγείς.

 

Το συγκεκριμένο κουτί δέχεται και σκληρούς δίσκους και εσωτερικά dvdr ;

77,90 είναι η τελική τιμή?

Μεταφoρικά + VAT συμπεριλαμβάνονται?

 

καλά, αν χρειαστώ να το παραγείλλω, θα μου κάνεις την τιμή να μου το μεταφράσεις?

 

:lol: :D

 

edit: το λινκ που έδωσα κι εγώ πάλι δε δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...