Jump to content

Πρόβλημα με triple boot σύστημα.


strawb
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Παιδεύομαι εδώ και αρκετό καιρό να φτιάξω ένα triple boot σύστημα με Win , Mac και Linux.

Αν και χώρισα τον 500αρι σκληρό που έχω σε τέσσερα μέρη, το τέταρτο για περισσότερο αποθηκευτικό χώρο και έκανα τα χωρίσματα με την χρήση του Disk Utility, μετά την εγκατάσταση των Snow Leopard και των Windows 8.1 , και την ολοκλήρωση των Ubuntu Linux 13.10 ,με την επανεκκίνηση δεν μπορώ με τίποτα να εισέλθω στα Windows και δεν ξέρω τι πήγε στραβά και χρειάζομαι τα φώτα όσων το έχουν επιχειρήσει, για να με συμβουλέψουν.

Πιστεύω ότι κάτι δεν έκανα σωστά κατά την εγκατάσταση των Linux Ubuntu με αποτέλεσμα να χαλάσει ο Bootloader των Windows και θέλω να ρωτήσω τα εξής:

1. Με επιλεγμένο το partition στο οποίο θέλω να εγκαταστήσω τα Linux Ubuntu στο χρήση ως ποιο είναι το κατάλληλο για να το επιλέξω, το Ext4 με Journal ή το Ext2;

2. Επίσης στο ίδιο σημείο, εκεί που λέει σημείο επαφής ποιο πρέπει να επιλέξω, το /, το /boot ή κάποιο από τα επόμενα;

3. Κατά την εγκατάσταση του Swap , αφού επιλέξω τον χώρο που έχω αποφασίσει για να το εγκαταστήσω κάνω και κάτι άλλο ή πουθενά αλλού;

4. Γιατί μετά την εγκατάσταση των Linux μου πετάει το μήνυμα ότι υπάρχει πρόβλημα με τον Bootloader των Windows 8.1;

5. Είναι δυνατόν ο Η/Υ μου να είναι συμβατός με τα Snow Leopard (το retail DVD) και όχι με τα Mountain Lion και τα Mavericks και αν όχι γιατί με την εντολή -x δεν μπορώ να προχωρήσω; Πρέπει να πληκτρολογήσω και κάτι άλλο;Ποιός θεωρείται ότι είναι ο πιο εύχρηστος τρόπος για να το κάνω;

6. Υπάρχει τρόπος μέσα από τα Snow Leopard να αναβαθμίσω σε Lion ή Mountain Lion ή Mavericks; Αν ναι ποιος είναι ο ευκολότερος οδηγός για να το πράξω;

7. Πως χρησιμοποιούμε το EasyBCD για να επαναφέρουμε το MBR των windows και ποια τα βήματα για αυτό;

8. Τι πρέπει να κάνω , για να μπορώ να επιλέγω το λειτουργικό σύστημα που θέλω να εισέλθω, κατά το άνοιγμα του Η/Υ μου; Πρέπει να δημιουργήσω ένα ξεχωριστό μικρό partition και να εγκαταστήσω κάποιον Bootloader και αν ναι, ποιος είναι αυτός και με ποια βήματα το καταφέρνω αυτό;

9. Τέλος για να εγκαταστήσουμε ένα πρόγραμμα μέσα στα Linux ,πως το κάνουμε αυτό;

 

Υ.Γ. Δεν ξέρω γιατί βγάζει τις εικόνες έτσι, στο κινητό τις έχω τραβήξει με το σωστό τρόπο.

Edited by strawb
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...