Jump to content

GiONEE Elife e7


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

επειδη το ειχα το mi3 το gionee βγαζει πολυ καλυτερες φωτογραφιες, αλλα το mi3 ειναι καλυτερη συσκευη σε γενικα πλαισια

 

Τι εννοείς φίλε μου;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 168
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τι εννοείς φίλε μου;;;

 

σαν κατασκευη φιλε, αλλα ενταξει δεν εχουν και τα ιδια λεφτα, ουτε τα ιδια σπεκς, το gionee σε σπεκς υπερεχει

Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε ειναι καλες, καλυτερες απο πολλα αλλα κινητα, το βιντεο δεν κανει σπασιματα, η μονη μου ενσταση ειναι οτι αργει κομματακι να κανει capture την φωτογραφια

 

 

 

μου φαινεται οτι το e7 ειναι καλυτερο, ελαχιστα αλλα καλυτερο στο τελικο αποτελεσμα, απλα με το meizu βγαινουν πιο γρηγορα οι φωτο, το gionee αργει λιγο

 

εκανα και ενα μινι συγκριτικο λιγο βιαστικα βεβαια, καποιες φωτο θα μπορουσαν να βγουν και καλυτερες

 

δειτε εδω https://www.flickr.com/photos/130696663@N03/sets/72157652967173211 οι ιδιες φωτο απο το gionee και απο το meizu

 

Ευχαριστούμε πολύ φίλε μου!

Φαίνεται πως το E7 βγάζει λίγο μεγαλύτερα σε ανάλυση αρχεία ενώ έχει λίγο καλύτερη αναλυτικότητα και αφήνει και περισσότερο φως να περάσει απο τον φακό. Νομίζω πως είναι λοιπόν το καλύτερο κινητό εως 200 Ευρώ για φωτογραφίες.

Μακάρι αυτή η κάμερα να μπορούσε να βρεθεί επάνω σε κάποιο νέο 64bit 4G κινητό. Θα έκανε θραύση!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Έχει δυο ημέρες που παρέλαβα το κινητό μετά από μεγάλη καθυστέρηση και είπα να γράψω τις πρώτες εντυπώσεις για όσους ενδιαφέρονται.

 

Να ξεκινήσω απο τη συσκευασία η οποία είναι πολύ προσεγμένη και πλήρης για κινέζικο και σου δίνει την αίσθηση οτι αγόρασες μια ακριβη και ποιοτικη συσκευή

 

Στην ουσία τωρα. Δύο είναι τα πλεονεκτηματα του κινητού. Η εξαιρετική του κάμερα, όπως εγραψαν και τα υπόλοιπα παιδιά και η ισχύ του. Το κινητό βγάζει 41.000+ σε αντουτου και πρακτικά δείχνει να μην κολλάει και να μην ζοριζεται πουθενά οσα προγράμματα κι αν τρέχεις. Όλα πανε πολυ πολυ γρήγορα.

 

Πάμε στα μειονεκτηματα τώρα που και αυτά είναι δύο. Το πρώτο είναι το λειτουργικό του που βασίζεται στην 4.2, δεν είναι καλά εξελληνισμενο, υπαρχουν φορές που ψιλοκρασαρει, δεν παίρνει γουιτζετς (αν είναι δυνατον) και γενικα είναι δυσχρηστο και βαρετό. Θα ψαξω σε μερικές μέρες να βρω κάποια λύση είτε περνώντας στην 4.4 κι ας είναι στα αγγλικά είτε με κάποιον καλό launcher. Από εκεί και πέρα ήταν φορτωμένο με αρκετά σκουπίδια που ευτυχώς όμως είχε πρόγραμμα με το οποίο μπορείς να τα σβυσεις, πράγμα που σημαίνει ότι προς το παρον δε θέλει ρουταρισμα.

 

Και το δεύτερο μειονέκτημα φίλοι μου φαίνεται πως είναι η μπαταρία δυστυχώς... Τα 2.500 mh πως το λένε φαίνονται να είναι λιγα, αν τα έχεις ολα τα προγράμματα ανοιχτά να τρέχουν παράλληλα και να σου έρχονται ειδοποιήσεις από παντού κάτι που όμως είναι λογικό οταν έχεις ενα κινητό που απο cpu και μνήμη δεν μασαει. Οπωσδήποτε πρέπει να έχεις battery manager και για έναν power user που φυσικά δεν είμαι.. Οκ σε πάει η μπαταρία ως το το απόγευμα.

 

Λοιπόν ανακεφαλαιωση για να μην είμαστε μιζεροι.

Με 150 ευρω αγοράζεις ενα τηλέφωνο με εξαιρετική υπολογιστική ισχυ που κοιταει στα ισια πανακριβες περσινες ναυαρχίδες. Έχει εξαιρετικη οθονη 1080p. Δεν νομίζω να υπάρχει άλλο κινητό με τέτοια ανάλυση στα 150 ευρώ. Έχει εξαιρετική κάμερα για τα λεφτά του με πάρα πολλές ρυθμίσεις για τους απαιτητικούς. Εχει βέβαια θεματακια με το λειτουργικό και πονάει αρκετά στην μπαταρία ενω δεν ειναι 4g

 

Τέλος να αναφερω οτι το κινητό είναι λεπτό, ελαφρυ, ομορφο, συμπαγές και καλοκατασκευασμενο..

Link to comment
Share on other sites

Θέλει launcher το κινητακι :lol: πάντως στην 4.4.2 που το εχω παει πολυ καλα!Για το μονο που μπορει βαλω lollipop (αν βγει οπως ακούγεται) θα ειναι για καλύτερο power managment
Link to comment
Share on other sites

Θέλει launcher το κινητακι :lol: πάντως στην 4.4.2 που το εχω παει πολυ καλα!Για το μονο που μπορει βαλω lollipop (αν βγει οπως ακούγεται) θα ειναι για καλύτερο power managment

 

Πες μας αδελφέ κανα καλό launcher να βάλουμε και δώσε αν μπορείς οδηγίες για την 4.4.2. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Πες μας αδελφέ κανα καλό launcher να βάλουμε και δώσε αν μπορείς οδηγίες για την 4.4.2. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

γεια απο μενα, εγω το εχω τρεις μερες, του εβαλα τον nova launcher απτους πιο δημοφιλεις και αξιοπιστους(χωρις διαφημισεις) και ειναι μια χαρα. τελικα εσεις που τοχετε πιο πολυ καιρο ... πιο ειναι το καλυτερο σεταρισμα ως τωρα γιαυτο το κινητο? εννοω ρομ και οποιες αλλες παραμετροποιησεις χρειαζεται. παντως το κινητο ΚΕΝΤΑΕΙ !!!!!

Link to comment
Share on other sites

@anieros Εγω κατεβασα το image απο εδω https://mega.co.nz/#!785j3A7a!wWk65A701_SOIXJ3gEdomPz10xmZ9u1KksVVKJIU2hc το περασα στην μνημη και μεσω του system update περασα την KK :p . To ρουταρα με kingo root και του σεταρα go launcher (δικη μου επιλογη επειδή μ΄αρεσουν καποια themes του) εγω θα σου προτεινα nova launcher h google now!!!
Link to comment
Share on other sites

@anieros Εγω κατεβασα το image απο εδω https://mega.co.nz/#!785j3A7a!wWk65A701_SOIXJ3gEdomPz10xmZ9u1KksVVKJIU2hc το περασα στην μνημη και μεσω του system update περασα την KK :p . To ρουταρα με kingo root και του σεταρα go launcher (δικη μου επιλογη επειδή μ΄αρεσουν καποια themes του) εγω θα σου προτεινα nova launcher h google now!!!

 

αυτο το image ειναι port ή ειδικα για το gionee? εχει δηλαδη το charm cam και γενικα το interface αλλαζει πολυ? ρωταω γιατι μαρεσει αυτο που βλεπω τωρα. δεν ειναι ξερο stock...

Link to comment
Share on other sites

help !!!! usb drivers για φλασαρισμα ? ειμαι με bootloop... κολλαει στα αρχικα κοκκινα γραμματα.... ουτε loop φαινεται να γινεται... σταθερα χωρις να αναβοσβηνουν ποτε μενουν αναμενα... wtf? Edited by galaxy_singer
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Σήμερα τελειώνω κάτι δουλιτσες (κάθε χρόνο δίνω πανελλήνιες μαζί με τους μαθητές μου) και δοκιμάζω να περάσω αυτά που μου σημειωσες! Ξανά ευχαριστώ πολύ!
Link to comment
Share on other sites

αυτο το image ειναι port ή ειδικα για το gionee? εχει δηλαδη το charm cam και γενικα το interface αλλαζει πολυ? ρωταω γιατι μαρεσει αυτο που βλεπω τωρα. δεν ειναι ξερο stock...

 

Ειναι το official με charmcam και τα παντα,η αληθεια ειναι οτι οι official roms της gionee δεν εχουν τρελο bloatware.ΠΡΟΣΟΧΗ ομως η 4.4 δεν εχει ελληνικα!!!!! @anieros

Link to comment
Share on other sites

Ειναι το official με charmcam και τα παντα,η αληθεια ειναι οτι οι official roms της gionee δεν εχουν τρελο bloatware.ΠΡΟΣΟΧΗ ομως η 4.4 δεν εχει ελληνικα!!!!! @anieros

 

τελικα εβαλα κιτκατ απο εδω http://xdafirmware.com/gionee-e7-32g . ναι εχει ΜΟΝΟ αγγλικα αλλα ΠΕΤΑΕΙ ! το μονο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι γιατι ενω με την πιο παλια ρομ ανοιγε αμεσως με double tap , τωρα κανει 2 δευτερολεπτα. αλλα γενικα.... το κινητο εγινε ακομα πιο smooth. δεν αλλαξα καν launcher. για να αναγνωρισει το κινητο ο υπολογιστης στο flash tool(GN_Qcom_Download_Tools_V2.1.0.1), θελει να ανοιξεις το κινητο σε fast boot (το ανοιγεις δηλαδη κρατωντας volume down και βαζεις ταυτοχρονα το usb καλωδιο(εννοειται εχεις ήδη πατησει start στο flash tool)

Edited by galaxy_singer
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 5 μέρες καθημερινής και μεγάλης χρήσης έχω να πω τα εξής.

 

Φοβερό GPS κλειδώνει σε 2 δευτερόλεπτα

Η κάμερα για τόσα megapixel θα μπορούσε καλύτερη

Δυνατός επεξεργαστής και μεγάλη ραμ δεν κολλάει πουθενά

Οθόνη αρκετά καλή ωραία χρώματα στο φως της μέρας λίγο αδύναμη.

Μεγάλο πρόβλημα ή μπαταρία καθώς δεν βγάζει άνετα την μέρα με μεγάλη χρήση και το παλιό λογισμικό το πάει πίσω.

Άκουσα βέβαια ότι θα πάρει lollipop μέσα στον Ιούνη - Ιούλη.. Ειδωμεν

Επίσης πολύ σαβουροεφαρμογες μέσα στην ρομ

 

Ελαφριά κατασκευή ωραίο μονοκοματο εν κατακλείδι για τα 150€ που έδωσα είναι μεγάλο value for money και δεν με χαλάει τπτ πλην του παλιού λογισμικού και της μπαταρία τα οποία υποσχέθηκε η gionee ότι θα τα φτιάξει. Τότε θα γίνει το απόλυτο value for money

Xperia X8 powered by ILiaDeLoFd xperience 2.3.5 with unlocked bootloader

XPERIA mini ViPeR v4 unlocked bootloader

ΖΤΕ v967s

Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα για τόσα megapixel θα μπορούσε καλύτερη

 

η καμερα καλυτερη; :confused: με τι το συγκρινεις ακριβως; βασικα ειναι πολυ καλυτερη απο πολυ ακριβοτερα κινητα

Link to comment
Share on other sites

Για τη μπαταρία, τι μπορειτε να πειτε? Ειναι τοσο λιγη? 3ωρες SOT τη μερα τις βγαζει?

 

2 μερες αναμονη με 4 ωρες οθονη

Link to comment
Share on other sites

χελπ! παιζει κανα λινκ για ρομ μουλτι? μονο αγγλικα δηλαδη? μουρθε με ελληνικα αλλα επειδη το πειραξα χωρις backup, βρισκω μονο αγγλικες τωρα. δε με πολυνιαζει η εκδοση.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καποιος κατοχος να μας κανει ενα review? Να μας πει για μπαταρια...καμερα...οθονη...ανταποκριση...αν κανει δυνατο browsering...πως ειναι στην αισθηση στο χερι...αν κολλαει...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καποιος κατοχος να μας κανει ενα review? Να μας πει για μπαταρια...καμερα...οθονη...ανταποκριση...αν κανει δυνατο browsering...πως ειναι στην αισθηση στο χερι...αν κολλαει...

 

αναλυτικοτατο review. εγω εχω κολλησει με αγγλικα προς το παρον. γενικα ειναι high end τηλεφωνο. τα μειον του ειναι η χαμηλη φωτεινοτητα σε ηλιο, η καμερα ειναι πολυ καλη αλλα οχι οσο διαφημιζεται, πχ το inew v3 εχει καλυτερη. για 150€ ειναι σουπερ. στο browsing πολυ γρηγορο και πολυ smooth! μπαταρια οχι τοσο κακια οσο φοβομουν. με απλη χρησησιγουρα μια μερα. μπορει και μιαμιση βασικα. αυτο που μαρεσει ειναι το full customized android που το ομορφινει πολυ και το ξεχωριζει απο stock. αυτα τα λιγα προς το παρον. ααα η οθονη ειναι πανεμορφη και το touch τελειο! δεν εχω βαλει ακομα protector αλλα μαρεσει πολυ που γλυστραει το δαχτυλο σα ναχει λαδι επανω. Edited by galaxy_singer
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 5 μέρες καθημερινής και μεγάλης χρήσης έχω να πω τα εξής.

 

Φοβερό GPS κλειδώνει σε 2 δευτερόλεπτα

Η κάμερα για τόσα megapixel θα μπορούσε καλύτερη

Δυνατός επεξεργαστής και μεγάλη ραμ δεν κολλάει πουθενά

Οθόνη αρκετά καλή ωραία χρώματα στο φως της μέρας λίγο αδύναμη.

Μεγάλο πρόβλημα ή μπαταρία καθώς δεν βγάζει άνετα την μέρα με μεγάλη χρήση και το παλιό λογισμικό το πάει πίσω.

Άκουσα βέβαια ότι θα πάρει lollipop μέσα στον Ιούνη - Ιούλη.. Ειδωμεν

Επίσης πολύ σαβουροεφαρμογες μέσα στην ρομ

 

Ελαφριά κατασκευή ωραίο μονοκοματο εν κατακλείδι για τα 150€ που έδωσα είναι μεγάλο value for money και δεν με χαλάει τπτ πλην του παλιού λογισμικού και της μπαταρία τα οποία υποσχέθηκε η gionee ότι θα τα φτιάξει. Τότε θα γίνει το απόλυτο value for money

το φλας ειναι δυνατο?πως ειναι οι φωτογραφιες σε χαμηλο φωτισμο?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αγαπητοί στο τηλέφωνο, στα καλά καθούμενα σταμάτησε να δουλεύει το μικρόφωνο!στις κλήσεις δεν με ακούνε οι συνομιλητές. το παράδοξο είναι ότι ηχογραφεί κανονικά στο google now. Σε ανοιχτή ακρόαση ακούγεται κανονικά το ίδιο και με ακουστικά. Έκανα εργοστασιακές αλλά τίποτα. Είναι hardware ή software; αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα του χρωστούσα μεγάλη χάρη!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...